Leiden Moslims zoeken plek voor moskeeën Drama rond Joods weeshuis herdacht Uitzetting Marokkanen speelt in Leiden niet 'Wachten op gemeente duurt te lang' Opknapbeurt voor Rijnsburgerbrug Huis 'in perfecte staat' plat wegens vervuiling Hennes Mauritz wil winkel in Haarlemmerstraat DONDERDAG 4 MAART 1993 Turkse Islamitische Stichting wil naar Petrakerk Er is in Leiden behoefte aan nieuwe moskeeën. Zowel de Turkse Islamitische Stichting als de Marokkaanse Stich ting Moslims Groep is bereid een groot stuk grond te ko pen voor nieuwbouw. De Turkse moslims willen weg uit de drukke moskee aan de Hooigracht, de Marokkaanse moslims vinden hun huidige behuizing aan de Rem- brandtstraat te klein. leiden hans koenekoop Het oog van de Turks Islami tische Stichting is gevallen op de Petrakerk aan de Curasao- straat. Een jaar geleden deed de stichting al een bod op het .sinds 1990 dienstloze godshuis. De eigenaar, het gereformeerde kerkbestuur, hield de boot af 'omdat ook andere kerkgenoot schappen en commerciële in stellingen interesse toonden. I Maar een jaar later be schouwt de Turkse stichting in Leiden zich nog steeds als een serieuze kandidaat voor de Pet rakerk. De stichting vindt de Pe trakerk een ideale huisvesting voor een nieuwe Turkse moskee in Leiden-noord, want daar wo nen de meeste moslims. Het bestuur heeft inmiddels het bod verhoogd van 800.000 naar ,950.000 gulden. Parkeren in de drukke Hooi gracht vormt het grootste pro bleem voor de bezoekers van de huidige moskee. De komende periode, gedurende de rama dan, brengen elke avond ge- middel^ 300 tot 400 moslims een bezoek aan de moskee. Vol gens voorzitter H. Güneij helpt de gemeente Leiden niet mee aan een oplossing. „Ik lig al ja ren overhoop met de gemeente over een parkeervergunning. Onze imam (voorganger) moet eigenlijk 24 uur per dag in de moskee terecht kunnen, maar hij kan niet eens zijn auto voor de deur kwijt." Op 18 maart is er weer over leg tussen aannemersbedrijf Be- kooy (die namens het gerefor meerde kerkbestuur de onder handelingen voert), de gemeen te Leiden en Güneij over de Voorzitter H. Güneij van de Islamitische Stichting Leiden: „Onze ii kwijt" eventuele aankoop van de Pet- grond kopen. Dan bouwen we rakerk. „Lukt het niet, dan zou- daarop een nieuwe moskee", den we het liefst een groot stuk zegt Güneij. Maar het probleem voor de islamitische vereniging is dat de gemeente Leiden geen grond beschikbaar heeft. Güneij is zich dat ook bewust. ,,Als er echt niets is, rest er nog één an dere oplossing. En dat is de hui dige moskee aan de Hooigracht slopen om op die plek een nieu we te bouwen." In dat geval zal de moskee het vooral in de hoogte zoeken. Gü neij ziet het al helemaal voor zich. „Op de eerste verdieping vergaderruimten, op de tweede de moskee, op de derde het on derkomen van de imam en op de begane grond kunnen dan parkeerplaatsen komen." De Marokkaanse Moslims Groep beschikt over een mooie moskee aan de Rembrand straat, maar het gebouw kan de honderden bezoekers nauwe lijks aan. Vandaar dat ook de Marokkanen wethouder A. van Bochove (CDA/minderheden) om een stuk grond hebben ge vraagd. Daar willen ze een tweede, even grote moskee bouwen. „Het liefst in de buurt van het station. Want we willen graag dat bezoekers met de bus of trein kunnen komen." De moslims wachten nog op ant woord van de wethouder. Slapen f De bewoners van V/ bejaardenflat Smid se Hoek in Rijnsburg sla pen niet rustig meer. In braken zijn er aan de orde van de dag Treintaxi yi Inwoners van Kou- 2 I dekerk en Hazers- woude kunnen vanaf 1 april met de treintaxi naar het station in Alphen Dat het drama precies vijftig jaar geleden plaatshad is één van de redenen om woensdag 17 maart de ontruiming van het Joods weeshuis in Leiden te herdenken. Maar minstens zo belangrijk, zegt voorzitter P.F.J. Obbema van de organiserende vereniging Oud Leiden, is de ac tuele situatie, de oplaaiende agressie tegen buitenlanders. „Wanneer de geschiedenis zó ingrijpt in het moment, dan is dat de aanleiding om zo'n her denking te houden", zegt Obbe ma. „Er heerst op dit moment natuurlijk allerminst een vrolijk klimaat." In mei 1989 onthulde burgemeester C. Goekoop bij het voormalig Joods weeshuis aan de Roodenburgerstraat een plaquette. Als 'een soort ge noegdoening, die de weeskin deren uit Leiden tot dan toe niet hadden gehad', zei Goekoop. Maar een herdenking van de ontruiming op 17 maart 1943, toen 54 weeskinderen en de overige bewoners van het wees huis door de Leidse politie wer den opgehaald en op transport gesteld naar kamp Westerbork, is nog niet eerder gehouden. Van de 54 kinderen, de direc teur en diens gezin en de perso neelsleden, die via Westerbork in het Poolse vernietigingskamp Sobibor terechtkwamen, keer den, er slechts drie na de oorlog terug. Obbema: „Iedere Leide naar weet, dat in de oorlog de Joodse bevolking is verdwenen. De ontruiming van het wees huis was daarin het meest dra matische en navrante diepte punt." De voorzitter van Oud Leiden ziet de herdenking op 17 maart als 'een eerbetoon van Leiden aan een groep medeburgers". Obbema heeft geprobeerd alle middelbare scholen in Leiden bij de plechtigheid te betrekken. Zes scholen hebben hun mede werking al toegezegd. „En in principe moeten zij de herden king dragen", vindt Obbema. De herdenking begint om half vier met een bijeenkomst in de aula van het Stedelijk Gymnasi um aan de Fruinlaan. Naast Ob bema voeren daar Remme van der Nat namens de leerlingen van het voortgezet onderwijs, R.A. Levisson van de vereniging Het Joodse Weeshuis, en burge meester Goekoop het woord. Na een stille tocht naar de Roodenburgerstraat leggen Goekoop, politiechef J. Mole naar en vertegenwoordigers van de Rudolf Steinerschool kransen bij het voormalig weeshuis. Politie neemt zenders in beslag leiden De politie heeft gisteren 70 zendapparaten in beslag ge nomen bij de legerdumpzaak aan de Hallenweg. Reden is het ontbreken van een vereiste goedkeuring. De apparaten zijn af komstig van de dienst domeinen in Soesterberg. Volgens de po litie is de deal met de legerdumpzaak niet toegestaan. De appa raten zijn teruggestuurd naar Soesterberg. Forse buit bij inbraak leiden Bij een inbraak op klaarlichte dag zijn gisteren uit een woning aan de Mahlerstraat drie gouden ringen, een gouden dansspeld, acht girobetaalkaarten, tien eurocheques en twintig CD's gestolen. De inbrekers zijn binnengekomen door de schoot met vermoedelijk een plastic kaart terug te drukken. De deur zat niet op het nachtslot. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Kostbaar beeldje weg leiden» Uit een galerie aan cje Middelstegracht is een beeldje ter waarde van duizend gulden gestolen. De diefstal moet zijn ge pleegd tussen 25 februari en 2 maart. Mysterieuze geldtapper leiden Een 49-jarige vrouw uit Leiden staat voor een groot raad sel nu een onbekende met haar giromaatpas 700 gulden van haar rekening heeft afgehaald. Het geld is 'getapt' uit de geldau tomaat aan de Beethovenlaan. Zonder giro-afschrift had de Leidse nog niet geweten dat haar pas is gestolen. Zelfheeft ze met haar giromaatpas nog nooit geld uit de geldautomaat ge haald. Wraakzuchtige Leidenaar leiden De politie heeft gisteren een 28-jarige Leidenaar aange houden die zijn woning wilde verlaten met een mes om wraak te nemen op de persoon die hem in een café onder de Pelikaanhof in het gezicht had geslagen. Buren van de man zagen hem met beloed gezicht zijn huis ingaan. Zij schakelden de politie in. De ze heeft de Leidenaar, die te diep in het glaasje had gekeken, ter ontnuchtering naar het bureau overgebracht. Excursie naar gemeenteraad leiden Om Leidse burgers meer bekend te maken met het feno meen gemeenteraad, heeft D66 een bezoek aan de publieke tri bune in de raadzaal georganiseerd. Deelnemers worden dins dagavond in het Gulden Vlies verwacht om 19.30 uur. J. van den Borne, bestuurslid van D66-Leiden, vertelt daar over de werkwij ze van de gemeenteraad en licht de onderwerpen op de raads- agenda toe. Om 20.00 uur steekt het gezelschap de Breestraat over, naar het stadhuis, om de raadsvergadering bij te wonen. Belangstellenden moeten zich opgeven bij 071-143095. Criminele Marokkaanse jonge ren die in Leiden opereren, worden als zij in handen van de Leidse politie vallen niet, net als in Amsterdam en Rotterdam, op het vliegtuig richting moeder land gezet. „In Leiden speelt dat niet. Als we in Leiden te maken hebben met Marokkaanse cri minele jongeren, dan zijn dat vrijwel zonder uitzondering jon geren die legaal in Nederland verblijven", aldus politie woordvoerder^. Graveland. De grote steden hebben een regeling getroffen met de Marokkaanse overheid over het terugsturen van jongeren uit dat land, die hier illegaal verblijven en met justitie in aanmerking komen. Tot voor kort wilde Carpet-land betaalt sanering vervuilde grond zelf leiden «valerie leenheer Carpet-land blijkt het schoonmaken van vervuilde grond aan de Zoeterwoudseweg in Leiden voor eigen rekening te hebben genomen. De tapijtwink,elketen had geen zin om te wachten op subsidie van de ge meente Leiden. „Dat had veel te lang ge duurd", zegt algemeen directeur I. Muijser. Dus legde Carpet-land 300.000 gulden op tafel om de vervuilde grond onder het nieu we filiaal te laten afgraven. Het filiaal aan de Zoeterwoudseweg werd vanochtend offi cieel geopend door wethouder J. Walen kamp. Hoeveel subsidie Carpet-land nu misloopt weet Muijser niet. Maar daar gaat het volgens hem ook niet om. „Om een bouwvergunning van de gemeente te krij gen, moet eerst de grond schoon zijn. We betaalden de kosten voor het schoonmaken liever zelf omdat we dan zo snel mogelijk konden beginnen met de verkoop. Op de gemeente hadden we zeker meer dan een jaar moeten wachten. De kosten van het schoonmaken halen we er toch wel uit. Het is gewoon een commercieel besluit dat we hebben genomen." Volgens A. van den Berg, plaatsvervan gend hoofd van de afdeling milieu van de gemeente, had Leiden geen haast met het schoonmaken van de grond, omdat het niet om een 'urgente situatie' ging. „Het is een bedrijventerrein en geen woonwijk, dus staat het niet bovenaan het saneringslijstje van de gemeente. Wat de subsidie betreft, de gemeente probeert tegenwoordig de kosten van het schoonmaken, als dat moge lijk is, te verhalen op de vervuiler of de eige naar van een stuk vervuilde grond. De ver vuiler van het terrein aan de Zoeterwoudse weg is voor ons moeilijk te achterhalen. Dus ook al had Carpet-land wat langer willen wachten, dan had het als eigenaar van de grond waarschijnlijk toch moeten betalen", aldus Van den Berg. Op het terrein van het nieuwe filiaal van Carpet-land stond een oude carbolineum- fabriek. De fabriek zelf, de grond waarop het nieuwe pand staat en een gedempte sloot erachter, waren vervuild met carboli- neum, verf die wordt gebruikt wordt om hout waterdicht te maken. Maar ook wer den er andere schadelijke stoffen zoals zink, koper, kwik, olie en lood aangetroffen. Marokko niet aan zo'n regeling meewerken. Maar het argument dat een paar kwaden de naam van de hele Marokkaanse ge meenschap in diskrediet brach ten, leverde succes op. En prompt verdwenen de eerste il legalen deze week richting Noord-Afrika. Als de regeling binnenkort landelijk wordt ingevoerd, blijft de uitzetting niet beperkt tot Amsterdam en Rotterdam. Uit ervaring van de politie blijkt dat de regeling in Leiden zelden of nooit zal worden toegepast. „Slechts af en toe komen we in aanraking met een jongere die in aanmerking zou kunnen ko men. Maar die blijken na ver loop van tijd weer uit Leiden te zijn verdwenen." De Staatsspoorbrug was een van de twee bruggen die op de nominatie stonden voor renovatie. Maar een n de gemeente. leiden erna straatsma De gemeente heeft bij de keuze tussen re novatie van de Staatsspoorbrug bij de Haagweg en de Rijnsburgerbrug in de Steenstraat de keuze op de laatste laten val len. De eveneens in slechte staat verkeren de Staatsspoorbrug krijgt voorlopig alleen een 'anti-sliplaag'. De Rijnsburgerbrug wordt nog dit jaar opgeknapt Renovatie van de brug over de Morssingel kost naar schatting 500.000 gul den. De onderdoorgang wordt geheel ver nieuwd, tot zo'n 50 centimeter onder het wateroppervlak. Het verkeer kan tijdens de werkzaamheden over de brug blijven rij den. De gemeente verwacht dat de Staatspoorbrug er met alleen een nieuwe anti-sliplaag weer jaren tegenkan. „Vergele ken met de Rijnsburgerbrug kunnen we daar met veel minder geld een goede oplos- van aankoop en sloop van het pand. Bovendien kan er dan volledig worden gesaneerd. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat de verontreinigde grond onder het voormalige pand van TV-firma Van der Greft aar^ de Gerrit Doustraat 4 alleen tot de afgraving van na bijgelegen tuinen en de binnen plaats zelf zou leiden. Dat ook het woonhuis op nummer 2b, dat eveneens op het binnenter rein staat, moet worden opgeof ferd, stemt zowel de gemeente als de eigenaar droevig. Verdere onaangename verrassingen worden uitgesloten. Volgens Van den Berg is het vrijwel onmogelijk de kosten op de verontreiniger te verhalen, omdat het heel moeilijk is er achter te komen wie de dader is. De gemeente laat dit er dan ook verder bij zitten. Het me rendeel van de kosten van de aankoop en sloop komt voor re kening van de provincie. De ge meenteraad moet binnenkort een definitief besluit nemen. Het woonpand Gerrit Doustraat 2B moet vanwege bodemver ontreiniging worden gesloopt. De gemeente zal de voormalige werkplaats van een aannemer daartoe moeten aankopen. Met de eigenaar is reeds overeen stemming bereikt over de koop som. Volgens de bouwkundig rapporteur verkeert het huis 'in perfecte staat'. Toch moet de slopershamer eraan te pas ko- Volgens milieu-ambtenaar A. van den Berg is al in het najaar van 1992 duidelijk geworden dat sloop onvermijdelijk is. Er is nog gekeken naar de mogelijk heid het pand met damwanden te omringen en een horizontale drainage aan te leggen. Het kos tenaspect heeft de doorslag ge geven. Met damwanden en der gelijke zou weliswaar een 'be heersbare' hoeveelheid olie, carboleum en pak's zijn achter gebleven, maar de kosten van deze operatie zijn hoger dan die sing voor vindenaldus een woordvoerder van de gemeente. De huidige Staatsspoor brug is in 1941 gebouwd. Leiden kan uit geldgebrek niet meer dan één brug per jaar renoveren. De rijksover heid heeft de subsidie voor stadsvernieu wing nagenoeg stopgezet, waardoor de ge meente bijna alles helemaal zelf moet beta len. Jaarlijks komt Leiden zo'n elf miljoen gulden tekort om bruggen, rioleringen en lantaarnpalen te onderhouden. wim koevoet Het Zweedse kledingconcern Hennes Mauritz werkt sa men met een project-ontwik kelaar aan een vestiging in Leiden. A. Keyser, directeur van de Nederlandse vestigin gen van het concern, zegt dat H M alleen is geïnteres seerd in de Haarlemmer straat. Van de Breestraat, waarvoor de gemeente naar zijn smaak een verkeerd be leid heeft gevoerd, moet Key ser niets nebben. Waarmee het gerucht dat H M be langstelling zou hebben in het Gulden Vlies uit de wereld is geholpen. Keyser zou graag de Leidse winkel tegelijk openen met het distributiecentrum van het kledingconcérn. De con tracten voor de bouw daarvan op Roomburg zijn onlangs ondertekend. De eerste paal gaat nog deze maand de grond in. In de eerste maan den van volgend jaar moet het distributiecentrum volle dig operationeel zijn. Dan ook kunnen de drie huidige, veel kleinere magazijnen in kat wijk dicht. Het gebouw in Roomburg krijgt een vloerop pervlakte van 5000 vierkante meter. Voor hoeveel mensen er in het distributiecentrum werk zal zijn, is nog niet duidelijk. Magazijnchefs gaan binnen kort naar Denemarken om de apparatuur voor in het distri butiecentrum uit te zoeken. Aan de hand van het uitgeko zen systeem wordt het aantal benodigde werknemers be paald. Keyser verwacht dat met het kantoorgedeelte meegerekend tussen de 50 en 70 mensen aan de siag kun nen. In het distributiecentrum komt alle kleding voor de twintig in ons land verspreide H 6/ M-filialen samen. De waar wordt uitgepakt, van Nederlandse prijskaartjes voorzien en naar de winkels vervoerd. In Nederland heeft H M, dat een halve eeuw bestaat, ruim 400 werknemers in dienst. Ook in Zwitserland. Denemarken, Noorwegen en Duitsland is H M een run ner-up in de kledingbranche. De doelgroep bestaat uit jon ge gezinnen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17