Mondeo moet zwaar Ford-jaar doen vergeten Weg en wiel ANWB op zoek naar nieuwe patrouille-auto voor de Wegenwacht De Ford Mondeo kost bij ons maar f.975,- per maand* (Ongelooflijk, hè?). «ÉfgüblBFi I M iT§ I Vj ÜH Geen produktie Ford/Mazda in Europa Fietskar in opkomst DONDERDAG 4 MAART 1993 14 DEN HAAG GPD Drie importeurs zijn nog in de race voor het leveren van de nieuwe patrouille-auto van de Wegenwacht: Opel, Volkswagen en Ford. Een fel begeerde order, niet in de eerste plaats vanwege de levering van zo'n 850 auto's, maar vooral om de erkenning. De ANWB is immers expert in autokosten en de mannen in de gele wagens weten van techniek en betrouwbaarheid, dus het ty pe dat zij kiezen moet wel deu gen. Een betere aanbeveling is nauwelijks te krijgen. Op het ogenblik rijdt de Wegen wacht nog met Volkswagens van het vorige type Golf diesel. Die auto's voldoen op zich pri ma, erkent Cor de Quaasteniet, technisch medewerker van de ANWB, maar dit model voldoet niet meer aan de eisen. De we genwachters moeten steeds meer apparatuur en reserve-on derdelen meeslepen om ge strande automobilisten hulp op maat te kunnen bieden. Het nieuwe type Golf, sinds ruim een jaar op de weg, is daarvoor een maatje te klein. Bij voorbaat stond daarom al vast, dat de volgende Wegen wacht-auto een stationwagon wordt. Weliswaar zijn er ook nog speciale bestelwagentjes, zoals bij voorbeeld de PTT en veel koeriersdiensten gebrui ken, maar die zijn onnodig hoog en bovendien minder toe gankelijk dan combi's, die ook nog deuren opzij hebben, ver telt De Quaasteniet. Van de Opel Astra Combi en de Ford Escort Wagon zijn er on langs ieder vier in gebruik geno men bij de Wegenwacht. De Volkswagen Golf Variant, die op het ogenblik nog niet te koop is, wordt later dit jaar aan de proef toegevoegd. „Maar gezien onze vele jaren ervaring met Volks wagen, hoeven we die niet zo lang te proberen", aldus de technische man. De proef gaat minstens een half jaar duren, maar waarschijnlijk valt er pas eind dit jaar een besluit. Overigens zijn het allerminst standaard auto's, die de ANWB aanschaft. „De Wegenwacht auto die wij willen, bestaat ei genlijk niet", aldus De Quaaste niet. Standaardauto's moeten op een hele reeks punten wor den aangepast, onder meer om het draagvermogen te vergro ten. Die aanpassingen moeten liefst door de fabriek worden aangebracht. Dat is ook de reden dat er na een voorselectie uitsluitend Duitse produkten in de race zijn. „In de eerste plaats willen wij korte lijnen met de fabriek en dan kom je al snel in Duits land terecht. Daarbij is onze Duitse zusterorganisatie ADAC ook bezig met de keuze van een nieuwe auto en samen kunnen wij een betere vuist maken naar een fabrikant." Dat er nu nog slechts drie kan didaten over zijn, betekent dan ook niet dat andere fabrikanten geen goed produkt leveren, al dus de ANWB-medewerker. De statistieken over de betrouw baarheid van verschillende au to's, zoals met name de ADAC bijhoudt, spelen nauwelijks een rol. „Wij gebruiken een auto heel anders dan een particu lier." De wagens gaan ook uitzonder lijk lang mee. De huidige Golfjes blijven gemiddeld zo'n acht jaar op de weg en hebben dan in doorsnee 340.000 kilometer achter de wielen. Ze worden ook helemaal 'afgereden', want door de aanpassingen zijn ze nauwelijks verkoopbaar. Boven dien zijn wegenwachters uiter aard meer dan gemiddelde chauffeurs en is het onderhoud voorbeeldig. Daarom is de ANWB puur als klant niet zo aantrekkelijk, con stateert P.J.J. Spee, hoofd ver koop bedrijfswagens bij Ford Nederland. „Feitelijk gaat het alleen om de levering van min der dan honderd auto's per jaar, die aan speciale eisen moeten voldoen, tegen een scherpe prijs, terwijl de ANWB ze zelf in onderhoud heeft." Desondanks erkent hij grif dat Ford er trots op zou zijn deze lastige klant binnen te halen: „Het is natuur lijk toch goede reclame." pw hier, om iedere r donderdag een 100% rake doel- groep auto- liefhebbers te bereiken. 1 Bel onze advertentie afdeling. Lamborghini dood Kort geleden is Ferruccio Lam borghini, oprichter van het ge lijknamige Italiaanse sportwa genmerk, overleden. Hij kwam in 1962 tot de oprichting van zijn eigen merk, toen hij onte vreden was over de Ferrari waarin hij reed. VORIG JAAR liepen in de EG Kf 14,7 miljoen auto's van de band, ongeveer twee procent meer dan in 1991. Heel Europa produceerde 17,7 miljoen Au to's (incl. bedrijfswagens). Leiden, Lammenschansplein 6, tel. 071-769358 Leiderdorp, v.d. Valk Boumanweg 71, tel. 071-899301 Leiden, 5 Meilaan 7, tel. 071-310031 Noordwijk, Beeklaan 5, tel. 01719-19478 Koopavond Leiden en Noordwijk donderdag Koopavond Leiderdorp vrijdag Peugeot 306 3-deurs debuteert in Genève Op de autotentoonstelling van Genève, die tot en met 14 maart wordt gehouden, presenteert Peugeot de 3-deurs uitvoering van de splinternieuwe 306. De 306 met vijf deuren komt op 11 maart in ons land in de verkoop en de 3-deurs volgt binnenkort. De in Genève tentoongestelde 3-deurs is een nieuwe sportieve versie genaamd S16 met een tweeliter 16-kleppen motor van 155 pk. Voorjaarsmodellen bij Ford Voor het komende voorjaar heeft Ford drie nieuwe uitvoeringen geïntroduceerd. De Fiesta Fun is uisluitend leverbaar als 3- deurs met 50 pk motor en heeft onder meer verstelbare buiten spiegels, een waarschuwingszoemer voor brandende lichten en een wisser op de achterruit. De prijs: 20.990. De Fiesta Flash is er als 3- en als 5-deurs en met een 50 of 60 pk motor. Extra zijn sportieve wieldoppen, getint glas en een speciale bekleding. De Flash begint bij 21.990. De Escort Provence heeft een 60 pk motor en onder meer getint glas, een dagteller, een verlichtings zoemer en een radio-voorbereidingspakket met twee 20 Watt luidsprekers. Deze speciale Escort kost 27.350. Ook de Orion en Clipper zijn leverbaar in deze Provence-uitvoering. Nieuwe sportieve versies Renault 19 Renault voegt met het type 'S' vier nieuwe versies toe aan de succesvolle 19-serie. De S is leverbaar als 3-deurs en als 5-deurs met een 1.7 (75 pk) of een 1.8 injectiemotor (95 pk). De buiten spiegels, achterspoiler en het onderste deel van de bumpers zijn in carrosseriekleur gespoten. Verder heeft de S nieuw ontworpen sportieve wieldoppen, in hoogte verstelbaar sportstuur, bestuur dersstoel met hoogteverstelling, een toerenteller en standaard stuurbekrachtiging. De Renault 19 S is te koop vanaf 32.340. Na een respectabel aantal dienstjaren op de motor (met zijspan) te hebben doorgebracht, kregen twaalf Wegenwachten in oktober 1959 de beschik king over een iets gerieflijker vervoermiddel in de vorm van deze bestel-Eend. De hulpverleners na men hun nieuwe 'partner' volgens het onderschrift in ontvangst met „hun kenmerkende 'tot uw dienst'-houding". archieffoto anp Leaseprijs op basis van 48 maanden, 20.000 km per jaar. Exclusief BTW, prijswijzigingen voorbehouden. Basisuitvoering inclusief afleverkosten en tijdelijk gratis radio/cassette installatie, inbouw inbegrepen. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041MultiLease WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Den Bosch - Eindhoven (A 2) l ussen Veldhoven en knooppunt Leenderheide, avond/nacht. 'Lussen Best en Liempde, avond/nacht. Ter hoogte van knooppunt De Hogt, avond/nacht. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunt Everdingen en Culemborg, avond/nacht. Arnhem richting Utrecht (A 12) Ter hoogte van Ede, overdag. BLIKVANGERS Het Amerikaanse automobiel- i Ford en het Japanse slechte marktsituatie besloten af te zien van hun voornemen om samen auto's te produceren in Europa, zo heeft Mazda-top- man Yoshihiro Wada gisteren bekendgemaakt. Op de plannen is bijna vier jaar gestudeerd. Ford heeft een belang van on geveer 24% in Mazda en is daar mee de grootste aandeelhouder. De twee concerns hebben on der meer gesproken over de bouw van 100.000 Mazda-mo- dellen per jaar in de Ford-fa- brieken in Duitsland (Keulen of Saarlouis) of België. Mazda blijft door het schrappen van de plannen de enige grote Japanse autofabrikant die geen produk- tiebasis heeft in Europa. Nissan, Honda en Toyota beschikken over eigen fabrieken in Groot- Brittannië. Mitsubishi gaat au to's produceren bij het Neder landse NedCar (voorheen Volvo Car), waarvan het Japanse con cern voor een derde eigenaar is. Mazda blijft volgens topman Wada wel op zoek naar moge lijkheden voor samenwerking met producenten in Europa. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst opnieuw wordt ge praat met Ford. Op dit moment was met de Amerikanen echter geen bevredigend akkoord te bereiken, aldus Mazda. BLIK IN HET VERLEDEN FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De nieuwe Ford Mondeo is een waardige opvolger van de Sierra. In feite is de 'nieuwe wereldauto' net zo spectaculair als destijds de Taunus-opvolger maar tegenwoordig valt dat niet meer zo op, temidden van al die moderne windtun- nelontwerpen. SAINT TROPEZ» Toen de Sierra bijna elf jaar ge leden ten tonele verscheen ging er een kleine schok door auto- land en vooral door de berijders van de nogal behoudende Tau- nus. De hoekige sedan werd ri goureus vervangen door een gladde, futuristische hatchback. De vervanging van die Sierra is minstens even ingrijpend. De nieuwe Mondeo is een strakke, moderne auto die compleet nieuw is opgebouwd. Boven dien heeft Ford de aandrijving van de achter- naar de voorwie len gebracht. Gisteren is de Mondeo in geheel Europa geïntroduceerd en in de verkoop gekomen. Ford ziet de toekomst met deze auto roos kleurig in en kan ook wel een goede opkikker gebruiken na een zwaar jaar, waarin de ver koop flink kelderde. Om de ontwikkelingskosten te drukken sloeg Ford voor het Mondeo-project de handen mondiaal ineen. Tevens was dit de manier om tot een auto te komen die voldoet aan de wen sen van een zo groot mogelijke groep klanten. Ford zette de beste eigenschappen van een aantal Sierra-concurrenten uit Europa en de VS op een rijtje en verwerkte die in de Mondeo. Zo ontstond volgens Ford 'de best mogelijke auto in zijn klasse' die het beste van twee conti- nenten in zich heeft en daar mee klanten in zowel Europa als Amerika zal aanspreken. Met recht een wereldauto dus, die Mondeo. Overigens wordt dit de Ford-strategie voor de ko- CU 3438 mende jaren en dus zullen er meer 'wereldauto's' verschij nen, als eerstvolgende waar schijnlijk een nieuwe Scorpio. Over de Mondeo in de praktijk kunnen we kort zijn. Het is ge woon een keurige auto, waar men zich direct in thuisvoelt. En daarbij gedraagt hij zich ook nog voorbeeldig op de weg. De voorwielaandrijving in combi natie met een modern nieuw onderstel betekent een flinke stap vooruit. De nieuwe 16-kleps Zeta-moto- ren, die eerder in de Escort de buteerden, passen uitstekend bij de Mondeo. Het zijn stuk voor stuk zeer soepel lopende machines, die hun werk schijn baar zonder enige moeite doen. Ook de 1.6, ofschoon die in bergachtige streken soms wat kracht tekort komt, toont zich een dappere werker. De 1.8 is de meest aangename versie, met ruim voldoende trekkracht en een zeer aangenaam fluister- stil geluidsniveau. De topper is de tweeliter en in mei volgt de turbodiesel. Erg veel aandacht is er door het mondiale ontwerpteam besteed aan de veiligheid. Ford heeft voor de samenhang van de vei- ligheidskooi, met name bij zij waartse botsingen, een nieuwe structuur toegepast. Dashboard en stuurhuis zitten aan een sta- Prijzen Ford Mondeo TypePrijs (v.a.) 4-deurs 1.6 37.990 4-deurs 1.8 39.990 4-deurs 2.0 41.990 4-deurs 1.8 td 44.490 5-deurs 1.6 39.240 5-deurs 1.8 41.240 5-deurs 2.0 43.240 5-deurs 1.8 td 45.740 Wagon 1.6 41.740 Wagon 1.8 43.740 Wagon 2.0 45.740 Wagon 1.8 td 48.240 len pijp die een eenheid vormt met de doorlopende portierbal- ken die aan scharnieren en slo ten zijn vastgemaakt. Zo is een stalen 'ring van zekerheid' ont staan, die de inzittenden af doende moet beschermen. Een Omdat meer dan de helft van de afzet bestemd zal zijn voor zakelijk gebruik, is de restwaar de van groot belang. Vandaar dat Ford Nederland geen karig 'instapmodel' heeft, maar gelijk start met de Mondeo CLX van 38 mille. Een aantal directe concurrenten zit daardoor lager in prijs, maar die missen een aantal extra's die standaard op de Mondeo zitten, bij voorbeeld de al ge noemde airbag, stuurbekrachti ging, kantelbare bestuurders stoel, een volledig verstelbare stuurkolom en centrale deur vergrendeling. De Mondeo heeft alles in zich om een succes te worden. Het gamma wordt de komende maanden nog aangevuld met een zescilinder versie en een zeer fraaie stationwagon. trekt, moet daarom zijn voor zien van handremmen en ver snellingen. Hard rijden over een slechte weg kan tot gevolg hebben dat de kar omslaat, waneer één wiel door een kuil gaat of over een bult. Hoe lager het zwaartepunt van de kar, des te stabieler hij op de weg ligt. De koppeling tussen fiets en kar kan van diverse constructie zijn. De veelgebruikte koppeling aan zadelpen of achtervork heeft als nadeel dat er geen kinderzitje achterop kan. Er bestaan ook koppelingen aan de as van het achterwiel, vaak is daarvoor montage van een klein hulpfra me nodig. Koppelingen zijn ook los verkrijgbaar. De wielen van de'meeste fietskarren zijn klein en daar door stevig. Nadeel is dat hun rolweerstand groot is en dat ze zich nogal springerig gedragen. Veel karren hebben geen spat borden. Bij regen wordt niet af gedekte bagage drijfnat. De ENFB adviseert bij het ko pen van een fietskar de Fiets, eventueel kinderzitje en fiets tassen mee te nemen, om niet na de aankoop tot de ontdek king te komen dat de boel niet past. De brochure 'Fietskarren' is te bestellen door 7,50 over te maken op postgiro 30255 van de Fietsersbond ENFB te Woerden. Nederland mag dan een fietsland van betekenis zijn, Duitsland, Zwitserland en de Verenigde Staten zijn de landen waar de fietskarren vandaan ko men. Op fietsbeurzen in diverse landen blijkt dat de Fietskar in opkomst is. De Fietsersbond ENFB heeft een zeer complete brochure samengesteld van de Fietskarren die in Nederland verkrijgbaar zijn. De ENFB geeft, naast techni sche beschrijvingen en prijzen van alle' typen die te koop zijn, antwoord op vragen als: mag je kinderen meenemen in een Fietskar, mag je met een Fietskar op het Fietspad, zijn Fietskarren Een fiets met fietskar heeft een langere remweg. te huur en kun je ze meenemen in trein en fietsbus? Er bestaan drie soorten fietskar ren. Een om bagage mee te ver voeren, een die speciaal be doeld is voor kinderen en een type dat geschikt is voor kano's en surfplanken. De bedoeling van elke Fietskar is, om meer mee te kunnen nemen dan op de fiets mogelijk is. Dat heeft tot consequentie dat de Fiets anders dan normaal rijdt. Voor optrek ken is meer kracht nodig, zeker als het een brug of een heuvel op gaat. Het oversteken van een weg is gevaarlijker, want het kost meer tijd. Remmen gaat zwaarder en de remweg is een stuk langer. De Fiets die een kar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14