Thuis kreeft eten geen probleem meer Geroosterd brood en 'n kraakmeneer Smaak Saint-Chinian verdrijft de winter Shoo-fly-pie Olivier de Serres, de 'groenteman' van Frankrijk p DONDERDAG 4 MAART 1993 riEtte van der hoeven MENU VAN DE DAG Voorlichtingsbureau voor de Voeding IRISH STEW IN RÖMERTOPF (zie onderstaand recept) RUSTEPAP MET ABRIKOZEN Zet de römertopf een kwartiertje in ruim koud water. Doe 250 gram in blokjes gesne den lamslappen in de römertopf. Voeg een kleingesneden ui, een in blokjes gesneden winterwortel, een in ringen gesneden prei, 150 gram gesneden witte kool, 400 gram ge schilde en enkele keren doorgesneden aardappels, drie ontvelde tomaten en een mespuntje karwijzaad toe. Giet er een halve dl bouillon bij en zet de schaal twee uur in een hete oven (200 graden C). Strooi er voor het opdienen wat fijngeknipte peterselie Per persoon: 1900 kilojoules, 450 kilocalo rieën, 36 g eiwit, 9 g vet 59 g koolhydra ten. HELDERE CHAMPIGNONSOEP ONGEPANEERDE SCHNITZEL SPINAZIESALADE (zie onderstaand recept) AARDAPPELEN Kook een ei tien minuten, laat het afkoelen en snijd het in parten. Was 150 gram rauwe spinazie. Maak een saus van een eetlepel olie, drie eetlepels azijn, een mespuntje mosterd en peper. Was twee tomaten en snijd ze in parten. Doe de spinazie in een schaal; schik de parten tomaat er op en giet de saus er over. Gameer met parten ei en strooi er wat fijngeknipte peterselie over. Per persoon: 420 kilojoules, 100 kilocalo rieën, 6 g eiwit, 8 g vet 3 g koolhydraten. RUNDERVINK KOOLRAAP MET PETERSELIE AARDAPPELEN SINAASAPPELVLA (zie onderstaand recept) Breng twee dl water aan de kook. Meng 35 gram griesmeel met 35 gram suiker en strooi dit onder goed roeren in het water en kook het griesmeel in zeven minuten gaar. Klop met een garde twee dl sinaasappelsap door het griesmeel en laat het afkoelen. Verdeel de vla over twee coupes en garneer met plakjes sinaasappels. Per persoon: 670 kilojoules, 160 kilocalo rieën, 2 g eiwitten, 38 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT Een taartrecept waarvoor je geen oven no dig hebt maar wel een goede koelkast komt van MEVROUW A. BOUWMEESTER UIT ROELOFARENDS- Nodig: twee pakjes lange vingers, 44 stuks; tweeëneenhalf borrelglaasje rum; 150 gram boter of margarine of half om Jialf; 3 eierdooiers; 150 gram witte bas- VEEN. RUMTAART Bedek de bodem van een springvorm (26 cm doorsnede) met ongeveer 22 lange vingers. Leg i plat bord de terdsuiker; kwart liter andere lange v slagroom; 2 pakje: vanillesuiker; handje chocolade vlokken of hagelslag. gers. Doe anderhalf borrelglaasje rum in een beker, voeg daaraan een glaasje water toe en be sprenkel hiermee alle lange vingers. Doe de boter, de eierdooiers, basterdsuiker en een glaasje rum in een diepe kom en mix op hoge snelheid tien minuten. Verdeel de massa over de lange vingers in de vorm en leg daar dan de andere lange vingers weer op. Klop de slagroom met twee pakjes vanillesuiker goed stevig. Verdeel dit weer over de lange vingers en strijk het glad. Strooi er vervolgens de chocolade over. Zet de vorm, afgedekt met folie, 24 uur in de koelkast. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Canada 's New Brunswick maakt het consument steeds makkelijker Kreeft is voor de meesten van ons een delicatesse. Maar daar denken ze in de Frans sprekende kuststreek van New Brunswick (Canada) heel anders over. Wie bijvoorbeeld in de hoofdstad Fredericton een MacDonald's bezoekt, kan daar voor nog geen tientje een royale MacLobster eten, een broodje, rijkelijk belegd met kreeft. huub klompenhouwer De kustbewoners eten kreeft zonder veel poespas. Een hoogtepunt is de be groeting van de prille lentezon. Dan wordt in grote familiekring onbeperkt kreeft gegeten, heel eenvoudig, maar subliem: gekookt met het zilte oceaan water en alleen met een mals boter- sausje op smaak gebracht Verder is kreeft voor de New Brunswickers voor al een exportprodukt en daarmee een belangrijke bron van inkomsten. Nederland blijkt na de Verenigde Staten, japan en Frankrijk en de Do minicaanse Republiek, het belangrijk ste afzetland voor de Canadese kreeft. Opvallend, omdat we in eigen land nu niet bepaald bekend staan als kreeft- eters. De verklaring schuilt vooral in de doorvoer. Een bedrijf als het Zeeuwse De Meulenmeesters heeft in Yerseke grote bassins, waar de levende kreeft maanden bewaard kan blijven om weer uitgevoerd te worden. Avontuur Kreeft is voor de consument nog steeds een avontuur. Kreeft moet le vend worden gekookt. Bij een dode kreeft dringen de maagsappen, mee onder meer schelpengruis wordt afgebroken, in het vlees en maken het eten tot een kleine ramp. Levend ko- De verwerking ken vergt wat handigheid. De kop eerst in kokend water anders is de kreeft niet binnen enkele seconden dood is de meest 'humane' methode. De kreeftenexporteurs in New Brunswick concentreren zich dan "fcok meer en meer op kant en klaar gekookt kreefte vlees. De kreeft wordt, vers uit de oceaan, gekookt in het zilte oceaanwater. De kooktijd is afhankelijk van de export bestemming. Amerikanen willen de kreeft door en door gaar. Japanners zijn alleen tevreden met een kreeft die slechts enkele minuten heeft gekookt. De Europese markt wil een kreeft die acht tot tien minuten heeft gekookt. Voordeel Flet grote voordeel voor de consument is het gemak, want het vereist nogal wat techniek om het delicate vlees uit de schaal, de scharen en de poten te halen. Wie dat te bewer kelijk vond was vroeger aangewezen op kreeft uit blik. Maar daar was nogal wat kritiek op. De smaak was toch niet zo tM'ia* levend gekookte kreeft is nog steeds handwerk. mooi als van verse kreeft. De nieuwe kook- t ringstechnieken zijn zo geperfectioneerd dat er van kwali teitsverschil met verse kreeft nauwelijks meer sprake is. In New Brunswick overtreft de export van kreeftevlees die van levende kreeft dan ook royaal. Zalm Naast kreeft is ook zalm er een belangrijk exportartikel. Ca nadese zalm is van voortreffelijke kwaliteit, maar is qua kleur wat minder mooi dan de Noorse en Schotse. De tem peratuur van het water, die in Canada net een paar graden lager is dan voor de Noorse en Schotse kust, is daarvan de oorzaak. New Brunswick heeft een uitgestrekte Atlantische kust. De rivieren van het land zjjn schoon en ideale groei- plekken voor zalm. Om maar even een cijfer te noemen, de zalmvisserij in New Brunswick spekt alleen al het bruto nationaal inkomen voor 140 miljoen gulden per jaar. Opvallend is de groei van de zalmkwekerijen langs de kust. Gekweekte zalm neemt steeds meer de plaats in van de traditionele zalmvisserij. De kustwateren blijken door het extreem grote verschil tussen eb en vloed, dat tot vijf meter kan reiken, ideaal voor het kweken van die zalm. Daarmee kan ook de markt beter be heerst worden. Betaalbaar Voor de consument betekent de opkomst van de gekweekte zalm, dat de prijzen de komende jaren waarschijnlijk nog wel zullen dalen. Het aanbod vanuit Canada, Schotland en Noorwegen is groot en lijkt, behoudens rond december, de vraag te overvleugelen. Maar anders dan vroeger, toen zalm helemaal nog niet als delicatesse werd beschouwd, is er zo'n gevarieerd aanbod aan receptuur, dat het eten van zalm absoluut geen sleur hoeft te worden. Na een dag van grijze lucht, gemene wind en ijzige kou is het heerlijk ontspannen met een glas verwarmende, gloedvolle rode wijn zo'n wijn waarin de Zuidfranse zon gevan gen zit. Een dergelijke wijn is Saint-Chinian, uit een prachtig gebied in de Languedoc. On danks zijn verrassende kwaliteit is hij nog be taalbaar, want meestal kost hij minder dan een tientje. hubrecht duuker Het gebied Saint-Chi nian ligt ten westen van Béziers en ontving in 1982 zijn bescherm de herkomstbenaming ofwel appellation con- trölée. Daarmee werd het officieel toegelaten tot de eredivisie van de Franse wijnwereld. Het landschap bestaat er uit plateaus, afgewis seld door heuvels en lage bergen. De grond bevat vaak leisteen en kalkhoudende kiezel. Vanwege zijn wat ru we, rotsige aanzien noemt men hem wel 'rocailleux' net als het plaatselijke dialect. De streekt bestaat uit 20 gemeenten. Een daarvan is Saint-Chi nian zelf, een niet on aardig dorp in de brede vallei van de Vemai- Wina Bom kon in haar column van 17 februari de naam Shoo-fly-^ie niet ver klaren. Mevrouw A. Bonsel-Metten uit Haarlem wel, zij helpt ons uit de droom „Ik heb een tijdje in Canada gewoond," schrijft zij „En een Amerikaanse vri< din verklaarde de naam als volgt: de pie is zo mierzoet dat de vliegen meteen op af komen. Shoo (weg) fly (vlieg) en daarbij maakte ze een wegve t haar hand." Bij een winterse maaltijd smaakt een Saint-Chinian uitstekend. Het roosteren van brood is in Amerika heel populair. Een derde van al het brood wordt daar geroosterd. Het American Institute of Baking spreekt in een van zijn brochures over de 'mi raculeuze verandering die plaatsgrijpt als het brood wordt geroosterd'. Ster ker nog: 'het krijgt die hemelse geur terug, die rond een bakkerij hangt als het brood wordt gebakken'. Iets dichter bij huis is Duitsland. Vroeger werd daar nauwelijks witte brood gegeten. Na de Tweede We reldoorlog veranderde dat ingrijpend. Het Amerikaanse bezettingsleger was verzot op een geroosterde boterham bij het ontbijt. De Duitsers klopten bij ons aan om aan deze 'explosieve' vraag te kunnen voldoen. Nederland se bakkers exporteerden lange tijd grote hoeveelheden wittebrood naar Duitsland. Het 'Hollandisches Toast- brot', zoals het in Duitsland te boek staat, werd steeds populairder en is ook nu nog in veel grote supermark ten te koop. Het is niet precies bekend hoeveel huishoudens in ons land een broodrooster gebruiken, maar velen hebben dit vernuftige apparaat in de keukenkast staan. Misschien is er zelfs nog wel iemand die een exerfi- plaar uit 1913 in zijn bezit heeft. AEG bood in dat jaar een broodrooster aan, bestemd voor hotels en restau rants. Vernuftig, omdat het vóór 1913 niet mogelijk was een draad te maken die roodgloeiend kon worden zonder te verbranden. Kraakmeneer De tosti of croque-monsieur, zoals de Fransen zeggen, is de 'aangeklede', variant van de geroosterde boterham. We komen deze warme, knapperige boterham overal tegen. De tosti, of kraakmeneer zoals de Vlamingen hem keurig vertaald noemen, is een populaire hap voor de lunch of tus sendoor. De croque-monsieur is volgens cu- linair-expert Johannes van Dam ont staan in een Parijs café aan de Boule vard des Capucines in het jaar 1910. Hij vulde het gat in de maag van de Fransman, die na het karige Franse ontbijt vol verlangen uitkeek naar de overdadige lunch. Naar verluidt zou de rode wijn van Saint-Chinian in de vorige eeuw geschonken zijn door Parijse ziekenhuizen om herstellenden weer op krachten te brengen. Nog steeds is Saint- Chinian een stevige wijn, maar zijn karakter heeft toch veran dering ondergaan. Dit niet al leen vanwege een veel betere wijnbereiding, maar ook door dat de gebruikte druiven andere zijn. Zo werd het aandeel van de carignan aanzienlijk terugge bracht. Want deze druif geeft in Saint-Chinian aardige, maar geen bijster boeiende wijnen. Vandaar dat rode Saint-Chi nian nooit meer dan de helft ca rignan mag bevatten. De rest moet bestaan uit een mengsel van mourvèdre, syrah, grenache (en/of de daarmee verwante lladoner pelut). In de praktijk worden de betere Saint-Chi- nians inderdaad uit vier ver schillende druivesoorten ge componeerd wat bijvoor beeld ook het geval is met veel rode Bordeauxwijnen. Een goede Saint-Chinian heeft een donkerrode kleur en combineert in geur en smaak impressies van fruit met krui den. Bovendien heeft zo'n wijn een ferme kern en een soepele, vlezige structuur. Hij smaakt heerlijk bij wild, stoofschotels, stamppotten en belegen kaas en dat voor vaak minder dan een tientje per fles. Op de Nederlandse markt is Saint-Chinian redelijk goed ver tegenwoordigd o.a. bij Dirck III, Gall Gall, Gastrovino, Vroom Dreesmann maar het is ook mogelijk om 'recht streeks' wijn uit dit gebied te betrekken. Twee voormalige Zeeuwen, Hans en Sari Moer land, wonen namelijk sinds 1977 in Saint-Chinian en zijn er zo'n beetje de Nederlandse am bassadeurs geworden. Op klei ne schaal brengen ze een aantal goede wijnen naar ons land, met het bedrijfje Vin d'Oc. Dit is te bereiken via Merien Poot, tel. 0 16 65-23 05. De aangeklede geroosterde boterham heet tosti en kan met van alles en nog wat be legd zijn. Op deze foto een tosti met ham en banaan. foto cpd -w- odsdienstoorlogen behoren tot I de meest meedogenloze waar- aan de mensheid zich schuldig maakt en ze behoren nog lang niet tot het verleden. In de zestiende eeuw werd Frankrijk ver scheurd door de strijd tussen katholieken en protestantse Hugenoten, die elkaar wei nig toegaven in wreedheid. Het was dan ook de grote verdienste van koning Hen drik IV, die leefde van 1553 tot 1610, het jaar waarin hij door een fanaat werd ver moord, dat hij zijn volk godsdienstvrijheid heeft gegeven. Maar hij deed méér, hij was, een zeldzaamheid onder vorsten in het ver leden, oprecht begaan met het lot van zijn onderdanen en heeft alles gedaan om aan de ontreddering en armoede een einde te maken. Hendrik IV werd hierin krachtdadig gehol pen door zijn eerste minister en grote vriend, de hertog van Sully Een geniaal staatsman en integer calvinist, die 's lands financiën na het wanbeheer van de Valois- koningen weer op orde bracht. Hij liet ka nalen graven en wegen aanleggen om de economie op gang te brengen en steunde de boeren op alle manieren. Mèt zijn ko ning zag hij als hoogste prioriteit dat het volk goed en royaal te eten zou hebben. Want, zoals Napoleon later zou zeggen dat een soldaat marcheert op zijn maag, zo zag Sully heel goed in dat er met een hongerig volk niets te beginnen valt. En zo kon koning Hendrik als richtsnoer geven: 'Elke Franse familie op zondag een kip in de pot'. Dat er bij die kip ook lekkere groenten kwamen was te danken aan een derde man in dit voor het volk zo heilzame verbond: Olivier de Serres. Proeftuin De Serres was een eenvoudig landedelman die op zijn negentiende jaar een verwaar loosd boerenbedrijf erfde in de provincie Vivarais, aan de oostkant van het Massif Central. Vol jeugdige energie ging hij daar aan het werk. Hij legde een wijngaard en boomgaard aan, verbouwde groenten. Hij hield ook een gedeelte als proeftuin apart waar hij experimenteerde om tot betere ge wassen te komen. Het duurde niet lang, of zijn succes kwam de in de voedselvoorziening zozeer geïnte resseerde Sully ter ore. Hij ontbood de lan dedelman naar Parijs, waar deze arriveerde met een karavaan van ezels, beladen met manden met zijn beste groenten en vruch ten. De koning en Sully begrepen dat hij de man was die ze nodig hadden en belastten hem met het bevorderen van land- en tuin bouw. De Serres schreef twee leerboeken, waarin behalve land- en tuinbouw ook bosbouw en waterhuishouding ter sprake kwamen en die werden een groot succes: negentien drukken. En dank zij deze boeken kregen de landbezitters, die voor het oorlogsge weld naar de steden waren gevlucht, weer nieuwe moed. Ze keerden terug naar hun kasteeltjes en boerderijen om hun verwaar loosde landerijen weer opnieuw en vol gens de verstandige regels van De Serres in cultuur te brengen. Na enkele jaren kon De Serres tevreden aan zijn koning en eerste minister melden: 'Landbouw en veeteelt zijn weer de twee borsten die Frankrijk voeden'. Zo kwam de zondagse kip in de pot, zoals de menselijke koning Hendrik als symbool van een goed leven voor zijn volk gewenst had. Een ge recht, dat nog altijd tot de klassieke Franse keuken behoort. Kip in de pot Trek eerst een bouillon met een hambeen en veel groenten en kruiden. Vul een stevi ge, vlezige kip met een mengsel van brood kruim, lever en hart van de kip, fijngesne den ham, peterselie en knoflook, losgeklopt ei, peper en zout. De gevulde kip in koken de, gezeefde bouillon leggen en daarin heel zachtjes, ongeveer 3 uur koken. Het laatste uur met een stuk rauwe ham erbij en zeer grof gesneden groenten: wortel, prei, kool. selderij, raapjes, wat men maar bij de hand heeft. Men eet eerst de bouillon, liefst met een scheut rode wijn erin, dan de kip en ham en ten slotte de groenten, meubrood. Een heerlijk zondagsmaa! voor de hele fa milie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13