Optelsom van succesnummers uit verleden Mode DONDERDAG 4 MAART 1993;59311_ Zoniennode '93: fris en ongecompliceerd -■$*■ De rok is dit seiioen onverbiddelijk 'lang'. foto foxy fashion Pakje dat het middenrif bloot laat van Sonja Rykiel. foto ap Een weelderige jabot-blouse, een jeans en „11 en vrouwelijke elementen «W 'oor een Intrigerende combinatie van manneiijke fOTOmfOXYFASHiOH. De dessins en wikkelvormen herinneren aan een rijk koloniaal verleden. den uit de lingerie, die erin te rug te vinden zijn, zoals bustier- tops, vetersluitingen en net-ma terialen. Androgyn De enige modelijn die niet di rect op het verleden teruggrijpt is de androgyne look, een wat ingetogen trend met duidelijk mannelijke, maar ook vrouwe lijke trekjes. Een elegante, ge klede city-trend. Helemaal in de stijl van de Itali aanse ontwerper Armani, be- kenjl om zijn tot kunst verhe ven, super-eenvoudigde kle ding, zijn de strikte mantelpak jes (al dan niet met gilet), de verlengde kraagloze jasjes en de soepel getailleerde colberts met een overslagsluiting of een slui ting middenvoor. Deze worden gedragen op korte strakke rok jes of lange rokken met een overslag, een diepe split of een knoopsluiting, dan wel op bandplooibroeken of aanslui tende broeken. In dit beeld pas sen ook de royale blouses op leggings en sluike robes-man- teau of doorknoopjurken. De kleuren in deze trend zijn vergrijsd en weinig sprekend, om niet de aandacht af te leiden van de fraaie coupe: veel taupe, mauve, antraciet, beton, grijs groen en zwart. Dessins komen we amper tegen of het moeten de zwart/witte fotoprints op blouses zijn en de fijne streep jes, simpele Prince-de-Galles- en pepita-ruitjes. Maar de meeste stoffen, waarbij cool wool, gewassen zijde, crêpes en microfibres wel de boventoon voeren, spreken al voldoende vanwege hun structuur. Streng mantelpak uit de collectie van La Vie n lend forse spijt. •Oma-jurk' uit de collectie van Esprit, fotom Blouse en rok in mini-print 'Onderzoek alles en behoud het goede'. Als die raad de afgelopen jaren èrgens is opgevolgd, dan is het wel in de mode. De jaren twin tig, dertig, veertig, vijftig, zestig en zeventig... ze pas seerden allemaal de revue. En wat was het resultaat? Chaos. Complete chaos. kitty van gerven Maar dit seizoen komt er wat meer duidelijkheid. De mode voor voorjaar en zomer '93 is een optelsom geworden van al het goede uit de trends die in de afgelopen jaren zijn 'getest'. Ontdaan van dat wat bij het grote publiek toch niet echt aanslaat en uitgevoerd in eer steklas materialen. Want kwali teit staat voorop. Net als com fort. Het 'goede' is behouden. En tot dat 'goede' behoort de lange rok, soepel vallend tot op of zelf over de kuiten. Ze zijn er in overvloed, al zal de korte, strak ke rok er beslist niet voor wij ken. Ook de jurk is zo'n blijver tje, komende tijd bepaalfdit kledingstuk grotendeels het ge zicht van de mode. Net als de city-shorts en hot-pants, die de laatste jaren een vaste plaats in het straatbeeld hebben gekre gen. Wat ook blijft zijn de lange truien en blouses, te dragen op leggings, wielrenbroekjes of lan ge broeken. En - uiteraard - de pakjes, gekleed of juist heel sportief. Het 'conserveren' van succe snummers uit het verleden geldt overigens niet alleen voor de afzonderlijke kledingstukken, maar ook voor de verschillende stijlen. En het zijn juist die ver schillende stijlen met hun heel eigen kleuren en specifieke des sins en details, die voor de vari atie in de zomermode zorgen. Marine Een heel oude bekende is de marine-look, die z'n hoogte punt beleefde in de jaren twin tig en daarna eigenlijk nooit meer helemaal van het toneel is verdwenen. Deze marine-look krijgt weer een flinke impuls. Compleet met blauw-witte en rood-witte streepjes, matrozen kragen, inzetten van net-stof en dessins uit de wereld van de zeevaart. Veel ankers, vlaggen en stuurwielen sieren dan ook de T-shirts, de eenvoudige blouses en lange truien. De jas jes op korte (plooi)rokjes of broeken met aansluitende pij pen zijn voorzien van koperen knopen en af en toe zelfs van officiersstrepen. De marine-look wordt gecombi neerd met een exotische trend, waarin we de diepe oceanen met hun kleurenpracht zowel boven als onder de waterspiegel herkennen. De prachtige aqua- tinten, van turquoise en zee groen tot kobaltblauw, paars en indigo, doen aan verre pal menstranden denken. Net als de afbeeldingen van vissen, schelpen, zeepaardjes, koralen en zeesterren in koraalrood of oranje. Een beeld dat nog wordt versterkt door de vele batik prints en oosterse wikkelvor men in onder meer sarongach tige lange rokken, gedrapeerde overslagjurken en sluike pyja mabroeken van soepele stoffen. Safari Opgekomen in de jaren zeven tig beleefde de safari-look z'n absolute glorietijd in de jaren tachtig. Komende zomer staat deze trend opnieuw in de schijnwerpers. Met sportieve jasjes en jurken met grote zak ken, epauletten op de schou ders en tunnelceintuurs, veelal van linnen of mengingen met linnen in alle denkbare kaki- kleuren en warme specerijtin- ten. Met dierenhuidprints (tij- gerstrepen, pantervlekken en croco- en slangehuidprints) en afbeeldingen van tropische planten en dieren. ge blouses, vestjes met opge brachte bloemetjes, schortvor- men en korte broek-jurkjes. Soms worden de lange door knoopjurken gecombineerd met korte broeken en hotpants, waarbij de rok open wordt ge dragen. Jaren zestig Wie de 'sixties' niet zelfheeft meegemaakt kent het mode beeld van de jaren zestig in elk geval nog van vorige zomer. Het komende seizoen wordt deze stijl nog even voortgezet met al le 'succesnummers' van weleer: de Chanel-achtige pakjes en rechte korte jurkjes a la Courrè- ges, waarin eens Jackie Kennedy schitterde. De korte bustier- jurkjes en Capri-broeken tot net over de kuiten, zoals Brigitte Bardot ze droeg, en de korte jur ken in de A-lijn, getailleerde mantelpakjes en simpele, tube- vormige jurkjes, die eens de charme van Audrey Hepburn onderstreepten. De jaren-zestig-stijl isl heel ver frissend door de vrolijke BB-rui- ten, polka-dots en bonte ab stracte dessins. En door de felle kleuren rood, geel, biljart- en limegroen, fuchsia, shocking pink en kobaltblauw, met zwart en wit als contrastkleuren. De jaren-zestig-look oogt hier en daar misschien wat naïef, maar ondertussen... In feite is deze trend ronduit sexy en volledig afgestemd op de hedendaagse 'vamp'. En dat niet alleen van wege de zeer aansluitende belij ning (strakke, mouwloze turtle- necktruitjes met ribbeltjes) of de doorzichtige materialen voor blouses (soms met ruches), maar ook door de vele invloe- De marine-look al jaren een blijvertje. foto c pd Maar het nostalgische verlan gen naar de vroegere koloniën, dat zo duidelijk uit deze mode lijn spreekt, gaat verder dan al leen naar het Afrika uit de tijd van Stanley. Ook Kipling's India en de koloniën in Indochina ko men weer in beeld dank zij de lange mouwloze tunieken, de sluike lange doorknoopjurken, de wikkel- en overslagrokken, de dunne truien met open brei- sels en het macramé- en haak werk. Smetteloos wit, ecru en zachte pastelkleuren (linde groen, zalm, abrikoos en bleek geel), maar ook ikat- en batik prints herinneren aan het rijke koloniale verleden. Boerenleven Nostalgie viert overigens ook hoogtij in de landelijke trend, die enkele seizoenen terug al in zette en een hommage lijkt te brengen aan het boerenleven uit de tijd dat het woord milieu vervuiling nog niet bestond. De ze frisse, wat romantische trend wordt gekenmerkt door heldere kleuren groen, denimblauwen marine, rood, bruin, zwart en wit en simpele dessins zoals tijkstrepen,huishoudtextiel-rui- ten, patch-work-dessinsen al lerlei grote en kleine bloemmo tieven. Het meest opvallend in deze trend is wel de veelheid aan 'oma-jurken', uitwaaierende achtbaans-doorknoopjurkenin de prinsesselijn, zowel kort als lang, doorgaans met een bloe metjesdessin. Maar we komen in deze trend ook comfortabele lange rimpel- en plooirokken tegen, rechte vierbaans-rokken met diepe splitten, hemdvormi-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11