Leiden Leiden kan scoren met watertoerisme Dixons: krakers weg Geen extra laag op Buizerdhorst Twee bezwaren tegen bouwplan Verdamstraat Infomarkt ouderen in Volkshuis Toch onderzoek naar effect polderbebouwing Nieuw klompje op Leidse Goudkust Kampioen A p Kampioen bloem- I «3 schikker Ger van Dijk maakt bloemstukjes van 15 gulden, maar ook decors van honderddui zenden guldens Tijd Agenten klagen dat I O ze weinig tijd heb ben voor schietoefenin gen. „Dan maken ze maar tijd", zegt de schietinstruc- teur I?! Wandelaars Veehouder M. Mooren uit Rijpwe- tering moet van wande laars op zijn dijk niets heb ben. Toeristische route of niet WOENSDAG 3 MAART 1993 In grachten, singels en op buitenwateren Het watertoerisme in Leiden ontbeert 'grote attracties'. Dat gemis kan worden ondervangen door de grote bui tenmuur van de Meelfabriek bij het Ankerpark in de zo mer als filmscherm te gebruiken. Binnen is volop ruimte voor exposities, cursussen en ateliers. Behalve een open luchtbioscoop kan in het kader van het thema Leiden Geuzenstad een grote Geuzenboot worden aangelegd waarop een historisch rollenspel wordt opgevoerd. A koevoet Dat staat in een rapport van de gemeentelijke afdeling econo mische zaken over het water toerisme in Leiden. Volgens de opstellers biedt de stad als wa terrecreatiegebied vele moge lijkheden. Niet alleen door haar eigen grachten en singels, maar ook doordat er volop verbindin gen zijn met nabijgelegen wa tersportgebieden. Nu al zijn er per jaar meer dan 20.000 recreatieve 'vaarbe- wegingen langs Leiden. De nieuwe passantenhaven aan de Haven kent een bezettingsgraad van 90 procent. Die cijfers kun nen stijgen als er meer facilitei ten voor passanten komen en den gemaakt, meent schezaken. Maar om veel internationale en nationale toeristen de Leidse wateren op te krijgen is meer nodig dan het thema Leiden Historische Waterstad alleen. Er zijn in ons land meer histori sche watersteden. Leiden moet zich daarvan nadrukkelijker gaan onderscheiden. Maar een thema als 'Historische Water stad' is wel voldoende om toe risten uit de regio te trekken. Een andere aanbeveling be treft de horeca. De opstellers van het rapport vinden dat er meer cafés en restaurants moe ten komen, vooral in het gebied Oude Vest en bij de Haven. De Oude Vest als vaarroute door de binnenstad functio neert nog niet optimaal. Daar voor zouden Turfmarktbrug, Jan Vossenbrug en Pauwbrug beweegbaar gemaakt moeten worden. Dat kost wel veel geld, maar als het toerisme groeit komt er ook meer binnen. En juist aan de uiteinden van de 'hoofdwateras Oude Vest' liggen de troeven die Leiden moet uit spelen: De Haven en de Histori sche Haven/Beestenmarkt. Dakloze breekt in leiden De politie heeft gisteren een 22-jarige Leidenaar aange houden. die het slot van een leegstaand pand aan het Maria Gij- zenplein had opengebroken. De man wilde het huis gaan bewo nen. Enkele uren eerder was zijn eigen woning aan het Maria Gijzenplein op last van een deurwaarder ontruimd. Singel schrikt van gans met 'speer' leiden Bewoners van de Rijnsburgersingel waren gistermiddag in rep en roer. Zij zagen een gans rondlopen die aan een spies zou zijn geregen. De voor deze dierenmishandeling ingeschakel de politie stelde echter vast, dat er gezichtsbedrog in het spel was. De veren van de gans staken zo vreemd uit dat het inder daad leek of het dier met een speer was doorboord. Inbrekers hebben een makkie leiden Inbrekers hebben gisteren overdag een dasspeld, vier paspoorten en drie portemonnees met voor 300 gulden buiten lands geld gestolen uit een woning aan de Stieltjesstraat. De in braak moet een makkie zijn geweest. Het raampje van de voor deur stond namelijk open. Dure computerapparatuur gestolen leiden Uit het gebouw van het vuilverwerkingsbedrijf Gevulei aan de Gabriel Metzustraat is tussen maandagavond en dins dagochtend voor 50.000 gulden aan computerapparatuur gesto len. De inbrekers zijn binnengedrongen nadat ze een ruit heb ben vernield. Tegen het plan om op het hui dige sportveld langs de Verd'am- straat bij de Burggravenlaan drie flatblokken met in totaal 25 woningen te bouwen zijn uit de buurt twee bezwaren gekomen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat meer buurtbewoners zich tegen de bouwerij zouden ver zetten. Maar door een paar klei ne wijzigingen in het plan kon de gemeente dat voorkomen. De omwonenden wilden bij voorbeeld dat er na bebouwing nog een stuk sportveld zou overblijven. Na beraad werd uiteindelijk besloten dat er een terreintje van 45 bij 55 meter groen blijft. Het grootste flat- blok (dertien woningen) komt op de hoek van de Kernstraat te Er moet toch onderzoek worden gedaan naar de effecten op het milieu van de plannen om pol ders in de Leidse regio aan wo ningbouw op te offeren. Dat vinden burgemeester en wet houders van Leiden. Bij de be grotingsbehandelingen, eind vorig jaar. drongen de fracties van D66 en Groen Links al op een dergelijk onderzoek aan. De wethouders voor ruimte lijke ordening van de vijf andere betrokken gemeenten voelen niets voor zo n milieu-effecten- rapportage (MER). De kans dat Alkemade, Oegstgeest, Leider dorp, Zoeterwoude en Voor- Bovenhuis geschikt maken voor wonen leiden loman leefmans „Vijftien jaar staat die ruimte leeg, en als er dan plotseling krakers zijn wil Dixons opeens verbouwen?" Dat zei raadsman De Boorder gistermiddag tij dens het kort geding dat V&D- dochter Dixons had aangespan nen tegen een groep van zes krakers. De groep woont sinds een week boven de vestiging van Dixons aan de Haarlem merstraat. De krakers houden vol dat Dixons de bewuste ruimte sinds 1978, toen een ou de bewoonster vertrok, vrijwel ongebruikt heeft gelaten. „Bij de gemeente stond het pand ook als onbewoond te boek. De politie heeft bij de kraakactie ook niet ingegrepen en de kra kers willen best huur betalen", betoogde De Boorder. Advocaat Adriaansens, na mens V&D, dacht daar heel an ders over. „Politie en gemeente hebben zich vergist. De verdie pingen zijn sinds 1978 voor op slag in gebruik en het is geen woonruimte. Daarom zijn er bijvoorbeeld ook geen sanitaire voorzieningen", aldus Adriaan- Bij het begin van de kraakac tie deed zich ook een onfris in cident voor. Er stond wel een toiletpot, maar die bleek niet op het riool te zijn aangesloten. Toen de krakers een plasje de den liep de urine door het pla fond de winkel in. „Maar we hebben daarna gelijk het toilet gemaakt", verdedigde een van de anonieme bewoners zich. Maar volgens Adriaansens heeft Dixons vanwege dit voor val zelfs overwogen de winkel tijdelijk dicht te gooien. „Dixons lijdt door de krakers schade in zijn bedrijfsvoering. En als Dixons zou willen verhuren, dan zou het bedrijf zelf wel zijn huurders uitkiezen. De woning ontbeert nu nog alle voorzie ningen voor bewoning. Daarbij heeft Dixons wel degelijk, met de gemeente, plannen om een nieuwe opgang aan de achter kant te maken zodat de ruimten tot woningen kunnen worden verbouwd", aldus Adriaansens, die daarom zo snel mogelijk een ontruiming wilde. „Als er eenmaal een bouwver gunning is zullen de krakers vrijwillig vertrekken. Maar zon der die vergunning kan er toch niets gebeuren en is er geen en kele spoedeisend belang en re den voor een snelle ontrui ming", meende De Boorder. De president van de Haagse recht bank doet over 13 dagen uit spraak. staan en grenst aan de bestaan de woningbouw. De andere twee 'blokken' (elk zes apparte menten) worden langs de Burg gravenlaan gebouwd. Alle wo ningen gaan rond de vier ton kosten en zijn speciaal-bedoeld voorouderen. Bij het behandelen van de nieuwbouwplannen zijn in de afgelopen twee jaar de omwo nenden betrokken. Na kleine veranderingen in het plan kwa men er uit die hoek geen be zwaren meer. De twee bezwa ren die nu bij de gemeente zijn binnengekomen, zijn afkomstig van buurtbewoners die niet bij de 'ontwikkeling' van het plan hebben geholpen, aldus ambte naar G. Schramm van de afde ling ruimtelijke ordening. LEIDEN Onder het motto 'Leiden: stad voor oud en jong' houdt het Leidse Volkshuis met de Vrijwilligers- centrale en nog een aantal andere organisaties, voor de tweede keer een informatiemarkt voor ouderen. De informatiemarkt, op zaterdag 3 en zondag 4 april, is een van de activiteiten in Leiden in het kader van het Europese jaar van de oude ren. Hobfdonderdeel van het programma is zater dag 3 april een discussie tussen jong en oud over de problemen tussen die twee groepen. Zondag 4 april wordt de informatie van ongeveer 50 deel nemende organisaties over uiteenlopende onder werpen omlijst dooreen gevarieerd programma. Non-profit organisaties die 55-plussers iets te bieden hebben en nog niet zijn uitgenodigd voor deelname aan de Informatiemarkt kunnen zich aanmelden bij het Leidse Volkshuis. Kosten vallen te hoog uit leiden erna straatsma De flat aan de Buizerdhorst krijgt geen extra verdieping met dure appartementen voor een- of tweepersoonshuishou dens. De ingrijpende renova tieplannen vallen veel duurder uit dan woningbouwvereni ging De Sleutels had gedacht. De flat krijgt alleen een 'stan daard-verbetering', die ook bij de omliggende flats is of wordt uitgevoerd. Nieuwe appartementen bo venop de Buizerdhorst-flat worden zo duur dat ze, ver wachten De Sleutels, nog maar moeilijk verhuurbaar zouden zijn. De woningbouwvereni ging heeft uitgerekend dat de huur ver boven de 1200 gul den per maand zou komen te liggen. De Sleutels zien daar om van het bouwplan af. „Grote investeringen met een risico van leegstand zijn niet in overeenstemming met onze doelstelling om van de Slaaghwijk weer een aantrek kelijke wijk te maken", aldus E. van Kaam. hoofd verhuur en bewonerszaken van De Sleutels. „Daardoor zouden andere projecten gevaar kun nen lopen." De Sleutels stelden ooit voor de Buizerdhorst aan te passen, zodat het woningaanbod in de Slaaghwijk gevarieerder zou worden. De flat zou als enige een aparte behandeling krij gen, afwijkend van het stan daard-renovatiepakket dat voor de overige flats van de woningbouwvereniging werd voorgesteld. De Buizerdhorst wordt nu echter op dezelfde manier aangepakt als de naastgelegen flats van De Sleutels. De toe gangen worden verbeterd, de galerijen gecompartimenteerd en de gevel wordt geïsoleerd om geluidsoverlast te beper ken. De werkzaamheden be ginnen dit voorjaar. Eén extra verbetering van de flat gaat nog wel door op de begane grond komen winkelruimtes en een onderdoorgang. Met deze voorzieningen hopen de Sleutels het tegenoverliggende winkelcentrum de Kopermo len aantrekkelijker en makke lijker bereikbaar te maken. schoten eraan meebetalen is dan ook nihil. Burgemeester en wethouders van Leiden stellen daarom voor, dat de Sleutelstad in haar eentje voor de benodigde 100.000 gul den opdraait. Voor dat geld kan een 'MES' worden bekostigd. Dat is een variant op een MER. De 'S' staat voor studie. In een MES wordt net als in een MER nagegaan wat er met het leefmilieu gebeurt als de si tuatie niet verandert. Dat wordt vergeleken met de gevolgen voor het milieu van de 'voorge nomen activiteiten', in dit geval woningbouw. Een MES kan net als een MER tot wijzigingen van de plannen leiden. A leiden De 'Leidse Goudkust' krijgt een 'klompje' bij. De eerste 44 woningen van het project dat op het nu nog lege binnenterrein van het Waardeiland moeten komen gaan ko mende week in de verkoop. De 'luxe heren huizen' moeten tussen de 490.000 en 569.000 gulden kosten. Ondanks deze prijs bleek op een onlangs gehouden informatie-avond dat er veel vraag r.aar de huizen verwacht kan worden. Enkele aanwezigen lieten zich spontaan als potentië le koper inschrijven. Projectontwikkelaar Rapenburch bv uit Zoetermeer is van plan in totaal 78 huizen met garage en een gebouw met 36 apparte menten te bouwen op het Waardeiland. Alle gebouwen zijn ontworpen door architect Hans Mooiman uit Gouda. Omwonenden lieten op dezelfde informa tie-avond weten geen overwegende bezwa ren te hebben tegen de komst van de nieuwe bewoners. Wel voorzag men files in de spitsuren, omdat het Waardeiland slechts via één brug met de 'vaste wal' bij de Hoge Rijndijk is verbonden. Als het aan Rapenburch bv ligt wordt de eerste groep van 44 huizen aan de Laan der Verenigde Naties medio volgend jaar al opge leverd. Gritpad vreest overlast Buijze De bewoners van het Grit pad en de Noordwijkse Wo ningbouwvereniging heb ben bezwaar aangetekend tegen de uitbreidingsplan nen van de Noordwijkse huis-aan-huis-bladuitgeve- rij Buijze Pers. Beiden vre- zen overlast als het bedrijf zijn plannen om achter de bestaande drukhal een ruimte voor de versprei dingsafdeling te bouwen, i uitvoer kan brengen. Het be zwaar van de bewoners en de woningbouwvereniging betreft de verwachte toena me van verkeer op het Grit pad. AI het drukwerk dat de verspreidingsafdeling van Buijze Pers verlaat, wordt straks via deze smalle straat afgevoerd. En die zou daar volgens de bewoners niet op zijn berekend Directeur H. Buijze liet gisteravond tijdens een hoorzitting in het Noord wijkse gemeentehuis weten dat het met de overlast wel zal meevallen. Het bedrijf zal voor de afvoer van het drukwerk alleen van bestel busjes gebruik maken. ../.waar vrachtverkeer komt dus niet op hdt Gritpad." Koeriersdienst 'Soft Express' hard aangepakt LEIPEN HANS KOENEKOOP De vijf Leidenaars achter de 'Soft Express', de koeriersdienst in drugs, moeten flink boeten voor het verhandelen van cocai ne en XTC-pillen. President L Verheij van de Haagse recht bank strafte de drie mannelijke drugdealers gisteren met ander half tot tweeënhalf jaar gevan genis. De twee vrouwen uit de bende moeten 226 uur onbe taald werken voor de gemeen schap. De :t(l-j.irige opru hier van de 'Soft Express' mag het langst zitten: 30 maanden waar van 6 voorwaardelijk. De man is slachtoffer geworden van zijn eigen verslaving. Omdat hij zelf steeds meer behoefte kreeg aan het 'zwaardere spul', nam nij in de zomermaanden van 1991 co ke en XTC op in zijn bettdlljst Dat de totale omzet van de 'Soft Express' nog geen halve kilo co caine bedroeg heeft weinig in druk gemaakt op Verheij. Hij verlaagde de eis van drie jaar cel met slechts een half jaar. De 26-jarige vriendin van de drugbaas zat thuis achter de te lefoon om de bestellingen te noteren. Ze berekende de prij zen en benaderde koeriers. Offi cier van justitie J. van Ek noem de haar twee weken geleden tij dens de strafzitting 'de spin in het web' en eiste 3 jaar cel Maar de rechter heeft meer ge luisterd naar haar advocaat, (lie meende dat de vriendin zich niet goed bewust is geweest van de strafbaarheid van wat zij deed. Zij zou uit loyaliteit aan haar vriend zijn meegesleurd in het drama. Hoewel de leider van de koe riersdienst tijdens de strafzitting zijn 28-jarige Leidse vriend min of meer vrijpleitte van mede plichtigheid, beschouwt rechter Verheij hem als een volwaardige compagnon, die wel degelijk adresjes wist om aan de hard drugs te komen. De rechter ba seert zich daarbij op telefoonge sprekken die de politie heeft af getapt. De compagnon krijgt daarom 18 maanden cel, waar van 6 voorwaardelijk. De grootste leverancier van XTC-pillen aan de 'Soft Ex press', een 29-jarige man uit Leiden, moet 16 maanden ach ter de tralies en kreeg 8 maan den voorwaardelijk. Hij is ook gestraft voor het in bezit heb ben van wapens. De verdachte noemde het zelf een hobby, maar het feit dat op een van de pistolen een geluiddemper was bevestigd, rekent rechter Ver heij hem zeer ernstig aan. De man gaat overigens in hoger be roep tegen het vonnis. De 25-jarige vriendin van de pillen boer verleende vooral hand- en spandiensten. Haar werk bestond voornamelijk uit hel opnemen van telelmns. h<- bestellingen. De rechter hield bij zijn uitspraak rekening met haar gëisoleerde positie Ze werd vaak gedwongen door haar vriend om bepaalde klus jes op te knappen. De rechter veroordeelde de vrouw tot dienstverlening. Leiden biedt als waterrecreatiegebied vele mogelijkheden. ARCHIEFFOTO HIELCQ KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13