Age-machine klapstuk op expositie 'Tijd van leven' Karaoke verdringt bingo en bowlen Leven en wonen Teen de grond in InfoBoard: Grootste vraagbaak voor computer-enthousiast r iDINSDAG 2 MAART 1993 j 8 De knoflookteen gaat nu de grond in. Het aardige van knoflookteen is, dat ze het bijna altijd doet en dat we van een enkel klein teentje in de herfst een mooi zelfgekweekt knoflookbolletje met een heleboel tenen kunnen oogsten. Boven dien mogen we in de loop van de zomermaanden af en toe best wat van het groen van de plant af knippen. Fijngesnipperd geeft het een subtiele knoflookgeur aan sausen, soepen en salades. Zo subtiel, dat ik zelfs knoflookhaters die zijn er nimmer heb horen klagen aan tafel. We gaan dit jaar dus zelf knoflook kweken. We hebben er weinig ruimte voor nodig, maar wel een zonnig plaatsje en liefst een beetje goede grond. Desnoods verbeteren we de grond met zelfgemaakte compost en nog wat gedroogde koemest. Knoflook houdt best van wat voeding in de grond. De groene sprieten worden ongeveer 25 centimeter hoog. De allerbeste plaats is in de buurt van rozen, want knoflook houdt, net als ro zen, van een zonnige plaats en van voedzame grond. De knoflookplantjes met hun sterke geur houden bovendien allerlei ongedierte weg van de rozen, dat heeft een hekel aan de geur van knof look. Aangezien we, als het goed is, om de twee jaar ook afrikanen tussen de rozen zetten ter voorko ming van de wortel aaltjes, is het nuttig te weten dat knoflook en afrikanen elkaar goed verdragen. Ik zou trouwens geen plant weten die hinder on dervindt van knoflook als buurman. Kortom, we zoeken nu een mooi plekje voor onze knoflook- teelt. Er zijn enthousiastelingen die de teentjes al in november, tegelijk met de bollen, aan de grond toevertrouwen. Ik doe het altijd pas begin februa ri en dat gaat ook heel goed. Van één bolletje knoflook kiezen we de mooiste en meest gave tenen, liefst die al een klein groen puntje hebben. Deze stoppen we een centimeter of twee in de grond. We drukken een beetje en wachten op de komst van het groen. Als afstand tussen de tenen houden we het op iets minder dan 10 centimeter. De planten gaan mooie holle groene sprieten vormen, zodra het weer voor jaarsachtig wordt. Als er voldoende groen aan de knoflooktenen zit, mogen we gerust af en toe een van die sprieten afknippen. Maar te veel knippen houdt de groei van de knolletjes in de grond te gen. Bladgroen immers is noodzakelijk voor de groei van een plant, ook voor de groei van de wortels, in dit geval knolletjes. LEZERSVRAAG R. SLAGT UIT HAARLEM heeft problemen met de reuzebamboe. Eerst krijgt deze dopluis, dan wordt erhelaas met een chemisch middel gespoten en dan 'doet' hij het bijna niet meer. Die dopluisplaag was er niet voor niets. Toen had de plant het al niet naar zijn zin en dan krijgen plagen en ziekten een kans. Dat zijn de grote op ruimers in de natuur. Bestrijden met giftige troep is het paard achter de wagen spannen, zoals blijkt. Beter is te bedenken: wat mankeert er aan standplaats of grond. Wel licht is er te veel plantenmest gegeven. Er staat niet of dat natuurlijke, langzaam oplosbare mest dan wel kunstmest was. Ik vermoed het laatste en de gift aan iets te veel stikstof bevordert te haastige groei. Ideaal voor insektenvraat. Mijn advies uit de verte: graaf de grond rond de plant zoveel mogelijk weg zonder de wortels te beschadigen en vervang deze door goede.tuin- aarde gemengd met compost. Liefst van eigen makelij. Mijd kunstmest en mijd vooral ook gifti ge bestrijdingsmiddelen! Die doen meer kwaad dan goed. Bij strenge vorst of late nachtvorst is het wellicht aan te bevelen om de verzwakte plant te beschut ten met wat takken of stro. Problemen met de arme rododendron plagen MEVROUW TURK uit NOORDWIJK AAN ZEE. Uit haar schrijven valt op te maken, dat ze overigens groene vingers heeft, want alle andere planten en struiken tot appelbomen toe doen het uit stekend. Alleen de rododendron heeft lelijke bruine blade ren. Uit de verte is het heel moeilijk om te weten wat de oorzaak is. Kan de zoute zeewind de scha de veroorzaken? In elk geval zou ik willen advise ren om de rododendron voldoende bescherming te geven aan zijn wortels. Het is namelijk een bosplant die houdt van een vochtige grond. Bo vendien verdraagt hij geen zon op de voet. Een flinke laag goede compost met daaroverheen een dikke laag turf zal de stakkerd wellicht goed doen. Als de voet maar bedekt en vochtig blijft. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal probe ren voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Tati komt met een nieuwe kledinglijn Een van Frankrijks bekendste discountwinkels, Tati, heeft on langs een nieuwe kledinglijn ge lanceerd: La Rue Est a Nous (De straat behoort aan ons). Een voortschuifelende menigte werd in de modezaak, bekend om zijn afbraakprijzen, aange trokken door kleding van de ontwerpers Claude Sabbah en Gilles Rosier. Rosier werkte eer der voor Jean-Paul Gaultier en Sabbah leerde het een en ander van Chantal Tomass en Doro- thee Bis. Geen enkel kleding stuk kost meer dan 249 franc (80 gulden). „Ik vind Tati grappig", zei ont werper Karl Lagerfeld tijdens een modeshow op TV. Dat ldonk paternalistisch, maar die opmerking was niettemin een loftuiting van de man die ont werpt voor Chanel en verschil lende andere huizen. Tati wil hogerop komen in de modewereld. „Meneer Fabjen Ouaki en zijn moeder, de twee directeuren, willen Tati een nieuw imago geven, wat minder een discountwinkel, wat meer jonge chic", zei een woordvoer ster. Het begon in 1948, toen de Tu nesische immigrant Jules Ouaki een winkeltje opende waarin hij discountklediiig verkocht. De winkel breidde snel uit en trok niet alleen Noord-Afrikanen en andere immigranten, maar ook geboren Parijzenaars. Toen Ju les Ouaki in 1984 stierf, stonden zijn vrouw en zijn zoon klaar om de zaak over te nemen. Vorig jaar was de omzet van Ta ti, met drie filialen in Parijs en nog vier in andere Franse ste den, ongeveer 600 miljoen gul den. Tati is lichtjaren verwijderd van het prestige van Dior of Ungaro. Maar de firma maakt duidelijk dat populaire goedko pe kleding invloed heeft op de modewereld, en andersom. Natscheren Alle natscheerders weten het: kaaklijn en adamsappel zijn 'moeilijke zones'. De Schick FX gaat dat probleem te lijf. Het scheersysteem bestaat uit dub bele flexibele mesjes, die zich automatisch aanpassen aan de welvingen van het gezicht. Dit betere mes-huidcontact maakt dat een scheerbeurt ook niet meer zo veel tijd in beslag neemt. Het scheerapparaat is voorzien van een rubberen handgreep en een ingebouwde glijstrip, die de irritatie van de huid vermindert. Het apparaat kost, inclusief drie dubbelmes- jes, 7,95. De navulling bestaat uit vijf mesjes a 8,50. (super markt en drogist) Milieuprijs Yves Rocher De zonen van de oprichter van het bedrijf, Didier en Jacques Rocher, met hun prijs. De twee jaar geleden in Frank rijk ingestelde milieuprijs voor de industrie ging in 1992 naar het cosmetica-concem Yves Ro cher. Belangrijkste punt vond de jury dat de fabrikant, die produkten op plantaardige ba sis maakt, zijn werknemers kon motiveren om de bedrijfsfiloso fie: hand in hand met de na tuur, ook bij dagelijkse routine werkjes td blijven nastreven. In de jury zaten vertegenwoor digers van milieu-organisaties, het ministerie van milieu en de pers. Jeugd aanzetten tot denken over ouderdom Nep-Beatrix en Willem Alexander het populairst Vakkundig ro- Rozenkwekers geven snoeiles De Nederlandse Rozenvereniging heeft ook dit jaar voor leden en geïn- troduceerden gratis cursussen rozensnoeien. Veel tuinliefhebbers zijn huiverig de snoeischaar te hanteren om de rozenstruiken zo kort moge lijk te maken: tot op drie ogen boven de oculatie. Maar wat zijn ogen en wat is oculatie? Bovendien: wéór moet je de takken precies afknippen? Al die vragen worden tijdens een cursus die een halve dag duurt, ruim schoots beantwoord. Rosariums en rozenkwekers ontvangen op zaterdagen de cursisten die alleen een eigen snoeischaar, een notitieboekje en een pen moeten mee brengen. Het is wel verstandig om op het vroege-voorjaarsweer gekleed te zijn, inclusief prikbestendige handschoenen. Op 3 april kunnen tuinliefhebbers terecht in Boskoop. Meer informatie: Ben van Dijk. 0 16 50-52 611. InfoBoard (vlakbij Roermond ge vestigd) is Nederlands grootste BBS, ofwel Bulletin Board Systeem, een elektronische vraagbaak die je met computer en modem kunt raadplegen. Het BBS is groot ge worden door de opvallende ver nieuwingen die men tot stand heeft gebracht en door permanen te dienstverlening. Het is de thuisbasis voor ver schillende organisaties en vereni gingen. Zo werkt Personal Compu ter Magazine vanuit InfoBoard. Verder Technet, voor bedrijven en installateurs, de Modem User Group, AutoCad gebruikers, de Amstrad vereniging, de Novell Ge bruikers Groep en de Windows Ge bruikers Groep. Bij elkaar goed voor een heleboel verkeer, waarbij vooral de functies voor onderlinge communicatie (ieder verenigings lid of IB-lid heeft zijn eigen elektro nische brievenbus) buitengewoon handig zijn. De populariteit dankt het board verder aan de vele verbindingen met het buitenland, waardoor da gelijks nieuwsberichten uit heel Europa en de Verenigde Staten op allerlei gebied binnenkomen. Tachtig procent van de bellers komt voor nieuws van over de grenzen en vooral voor Shareware, programma's die je zoals dat in het jargon heet kunt downloa den: binnenhalen. Verder is een er een babbelbox-functie, waardoor je in contact kunt treden met an dere bellers, die op dat moment 'aan de lijn zijn'. Ook zijn er de on vermijdelijke spelletjes, die je bin nen kunt ophalen of on-line kunt spelen. InfoBoard heeft dit concept, ap paratuur en software inmiddels ook verkocht aan Duitsland, België en Frankrijk. Met Portugal zijn on derhandelingen gaande. Albert Bausch, directeur van het moederbedrijf Bausch Datacom, zegt dat er vier factoren nodig zijn om een Bulletin Board te laten sla gen. Allereerst moet de geboden informatie aantrekkelijk zijn. Dan dient de prijs zo laag mogelijk te worden gehouden. Op de derde en vierde plaats komen bereikbaar heid en gebruikersvriendelijkheid. Albert Bausch werkt met Ameri kaanse contacten aan steeds nieu we, veelzijdiger en vooral snellere modems. Basis zijn de ASCII- en ANSI- asynchrone protocollen, Weliswaar kan met het BBS ook bereiken via Videotex Nederland onder 06-7400 (37,5 ct/min), maar dat is meer een kwestie van volle digheid. InfoBoard is rechstreeks te bereiken op 0 47 52-62 00 tot een snelheid van maximaal 2400 bits- sec en 0 47 52-63 00 op 9600 bps. Is men lid van een vereniging, dan is de toegang in de lidmaatschaps- prijs inbegrepen. Wil men zelfstan dig lid van InfoBoard worden, dan kost dat 36,- per jaar met een maximum van 60 minuten toe- gangstijd per dag. Een zogeheten Age-machine is het klapstuk van een tentoon stelling over ouderen in Nederland, die op 10 maart begint in het Amsterdams Historisch Museum. Met behulp van inge wikkelde software kunnen bezoekers op een computerbeeld scherm zien hoe hun gezicht er over bijvoorbeeld tien of maximaal 25 jaar zal uitzien. „We hebben eerst via de politie :n de Amerikaanse FBI geprobeerd >m de hand te leggen op een der gelijke computer, maar dat lukte is, jongeren aan het denken te zet ten over het ouder worden. De Age-machine is daarvoor een heel concreet middel. Het zal ongetwij- niet," vertelt Annemarie de Wild, feld stormlopen bij het apparaat. i de samenstellers tentoonstelling. „Na lang zoeken bleek een exclusieve galerie in New York over een Age-machine te be schikken. De uitgebreide software Iedereen die ik er over sprak, enthousiast en zeer benieuwd. Ge- lukkig loopt de tentoonstelling tot en met 29 augustus." 'Tijd van leven' benadert het c s ontwikkeld door de Amerikaanse der worden in Nederland vanuit kunstenares Nancy Burson", 1 soort pasfotohokje maakt nera een stilstaand beeld i je gezicht. Met een cursor legt verschillende invalshoeken, v 16de eeuw tot nu. Aan bod komen onder meer de vaak stereotype beelden uit het verleden en heden de computer diverse delen vap je over ouderdom, de beleving 1 gezicht vast en door middel gewikkelde computerberekeningen laat een beeldscherm zien hoe je er ongeveer uitziet over een aantal ja ren. De Age-machine confronteert de bezoeker met zijn „oude" toe komst. „Een van de doelstellingen het ouder worden, en de eeuwige wens van de mens om jong te blij ven. Alles wordt toegelicht door middel van schilderijen, foto's, te keningen, prenten, documenten, objecten, literatuur, en een aantal audiovisuele produkties. De gemiddelde levensverwach- de tentoonstelling 'Tijd van Leven' ting in ons land lag in de 17de eeuw slechts rond de 35 jaar. Dat kwam door de hoge zuigelingen en kindersterfte. Vandaag de dag worden mannen gemiddeld 74,5 jaar en vrouwen zelfs ruim 80 jaar. Mensen hebben altijd tegenstrijdi ge gevoelens gehad over ouder worden. „Ouderdom, hoe sijt gij so* veracht, terwijl een elck u so be geert" was een veelzeggende uit-~ drukking in de 17de eeuw. Bijna ie dereen wil oud worden, maar nie mand wil oud zijn. De expositie laat zien hoe oude ren vroeger en nu verbeeld zijn. In de beeldende kunst zien we oude ren als symbool van wijsheid, eer biedwaardigheid en deugdzaam heid, of bijvoorbeeld als symbool van vrekkigheid. Hedendaagse schilders en foto grafen geven op de tentoonstelling hun visie op ouder worden. Her man Gordijn schildert vooral ou deren aan wie men kan zien dat ze „geleefd" hebben. Aat Veldhoen verbeeldt oudere vrouwen als „fe nomenale landschappen". Ook toont het museum een groot aan tal foto's van hedendaagse fotogra fen als Ad Nuis, Gon Buurman en Pieter Boersma. Op verschillende manieren laat Oud worden, zonder oud te 'zijn', dat v 'Tijd van leven' naakte ouderen zien. „Vooral jongeren trekt dat niet aan. Het is te confronterend, het heeft met angst te maken. De stelling 'jong is mooi' is van alle tij den. De jong-blijf-industrie is weliswaar van deze eeuw, maar de gedachte erachter is zo oud als de mens zélf," stelt De Wild. Geen waarde-oordeel De tentoonstelling wil slechts een impressie geven van allerlei aspec ten van ouderdom, zonder waar de-oordelen of bepaalde zaken te willen benadrukken. Dus niet ou deren als zielig neerzetten, of het tegenovergestelde: de emancipa tiegedachte. De sociaal-economi sche situatie van ouderen en het gezondheidsaspect worden weinig belicht, omdat dat al vaak genoeg gebeurt. Een van de hoogtepunten van 'Tijd van leven' is een uitgebreid lil terair diaprogramma. Dit ii mengesteld op basis van eer derzoek van Nederlandse literatuu vanaf 1600 tot nu. Citaten uit brie ven, dagboeken en literatuur be lichten de persoonlijke beleving van het ouder worden door de eeuwen heen. Schrijvers als Cats (1577-1660) en Huygens (1596- 1687), samen met moderne schrij vers als Bemlef en Carmiggelt. MARCEL DE JONG Klaverjassen, bingoën of bowlen op personeelavonden is uit. Te genwoordig is het karaoke, acro bat, klimwanden, roulette of een optreden van een (imitatie) be roemdheid. Op de beurs Show en Entertainment was onlangs te zien wat de trends zijn. De nep- Beatrix is het populairst en gaat binnenkort wellicht Hollywood veroveren. André van Duin heeft iedereen ja renlang voor de gek gehouden. De komiek deed alsof hij Ome Joop en Jaap Aap was, maar heeft die pak ken nooit aangehad. Die rollen Zeer populair en veelgevraagd: koningin Beatrix, de paus en DemisRoussos en (foto links-boven) een spel-in-opkomst: hoe hogerje blijft hangen, hoe beter, werden altijd vervuld door Tony Wilson en Peter Grooney. Zij trekken nu het 7960), met daarna René Froger 6550) land door met de Jaap Aap Show, verzoek Ome Joop opduikt. Een voorstelling de Jaap Aap Show kost nog altijd 3150 exclusief btw. Wie liever een andere toon zet, kan voor datzelfde bedrag een casino en i buikdanseres laten langskomen. Het ca sino bestaat uit een black-jacktafel en een roulettetafel. De danseres laat voor 1000 i half uur lang haar navel op en neer stui teren. Dan hebben we nog onze vaderlandse sterren. Bij de vrouwen moet voor Anita Meyer het meest op het kleed worden gelegd (ƒ6250), gevolgd door Tatjana (ƒ5000) en Coriy Konings 4750). Voor dat bedrag ver schijnen ze een half uur op de bühne. Bij de staat Rob de Nijs bovenaan en Lee Towers 6250). Oud-Soundmix-ster Georgie Davis valt met 1650 onder de koopjes. Karaoke Leuk hoor, al die beroemde namen. Maar bij veel mensen valt zelf zingen tegenwoordig beter in de smaak. Dat blijkt wel uit de vele karaoke-standjes op de beurs. De muziek klinkt, de tekst loopt op een tv-schermpje mee en de kandidaat hoeft alleen maar op melodie mee te zingen. De meezing-rage is in het leven geroepen door het Japanse merk Pioneer. Die leverde als eerste de karaoke-installaties. De Neder landstalige beeldplaten die gebruikt worden, zijn peperduur. Wie het zingen toch liever aan beroemd heden overlaat, maar daarvoor geen duizen den guldens op tafel wil leggen, kan zich wenden tot Fred Mills uit Arnhem. Hij levert dubbelgangers, al twaalf jaar lang. Voor een paar honderd gulden kunnen grootheden als George Michael, Demis Roussos, Joop Dode- rer, Benny Hill of Michael Jackson inge huurd worden. Beatrix en Willem Alexander zijn het meest gevraagd. Ze knippen door het hele land driftig lintjes in tweeën en luisteren ju bilea of afscheidsfeestjes op. Beatrix, die wel erg bekakt praat en graag een sigaretje rookt, treedt sinds kort ook op in Duitsland. Op verzoek levert Mills er een limousine, nep- motoragenten en nep-fotografen bij. Voor Beatrix bestaat belangstelling uit België en zelfs uit Hollywood. De filmstad heeft ook interesse getoond in de Nederlandse JR Ewing en de paus. Actie Wie voor een actiever feestje kiest en fcich helemaal wil uitleven, kan een klimtoren of acrobat huren. De toren is niet alleen be doeld om te beklimmen maar ook, zij het vertraagd, van af te springen. Het moet gen voor een jungle-gevoel. De acrobat is een vier meter hoge oppompbare wand voorzien van klittebanden. De bedoeling is dat de feestvierder een pak met klittebanden aantrekt en op een kleine trampoline springt, die voor de wand staat. Dan een sal to maken en ondersteboven met de rug aan de wand blijven kleven: net Batman.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8