NS willen 3.500 arbeiders kwijt v\ - g&E. 'Wijkertunnel eigenlijk te duur' 'Voor merendeel ex-DAF'ers werk' Binnenland Alders: 'Winst bedrijf zonder milieuvergunning afromen' Utrechtse junk moet kiezen: afkicken of cel Haagse museumaffaire kost wethouder de kop 'Hard optreden nodig tegen autodiefstal' CD 'loost' Glimmerveen V V"**' (aimfcTERtt VRIEST; kJHi Senaat houdt moeite met Nabestaandenwet DINSDAG 2 MAART 1993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappe'^ice Persdienst Nederland leidt Oostblokmilitairen op den haag 24 Officieren uit een aantal voormalige Oostbloklan den zijn gisteren begonnen aan een cursus in de Engelse taal en de Nederlandse opvattingen over vrede en veiligheid. Met zijn Poolse collega Onyszkiewiecz (r) sloot minister Ter Beek van de fensie een samenwerkingsovereenkomst waarbij in circa 30 pro jecten 150 Poolse en Nederlandse militairen voor korte of lange re tijd samenwerken, zoals bij de sanering van vervuilde oefen terreinen in Polen. foto anp ed oudenaarden Opnieuw steekpenningen in Limburg Maastricht Limburg heeft een nieuwe steekpenningenaffaire. Na de Maastrichtse wethouder In de Braekt is er nu ook een strafrechtelijk onderzoek tegen een ambtenaar van de provincia le afdeling economische infrastructuur en toerisme van de pro vincie. Volgens justitie bestaat er „enige samenhang" met de zaak rond In de Braekt en de wegenbouwer Baars. De man zou op kosten van de wegenbouwer hebben deelgenomen aan een excursie naar Wenen, waar Baars een rioleringsproject ging be studeren. Ook In de Braekt ging mee op die trip. Het provinciaal bestuur van Limburg weigerde gisteren elk commentaar. Geen hinderwetvergunning boeren den haag De Raad van State heeft maandag zes hinderwetver gunningen van veehouders uit de Peel vernietigd. De milieu groep 'Behoud de Peel' was tegen de verlenging van vergunnin gen door de gemeente Deurne in beroep gegaan omdat ze vindt dat het gebied zeer ernstig is verzuurd. De Raad oordeelde dat bij het verlenen van de hinderwetvergunning gekeken moet worden naar de verzuring in het gehele gebied. Eerder vernietig de de Raad van State hinderwetvergunningen om dezelfde re den in Twente. Hypotheekrente gaat opnieuw omlaag Amsterdam Verzekeraar Delta Lloyd verlaagt de basishypo theekrente met ingang van morgen met een half procent tot 7,5 procent. Ook bij een vorige ronde van renteverlaging behoorde Delta Lloyd tot de koplopers. Van andere hypotheekverstrekkers werd gisteren nog niets vernomen. „Wij volgen de ontwikkelin gen met belangstelling", zei een woordvoerder van de Rabo bank. Donderdag komt de Bundesbank bijeen en de geruchten zeggen dat er in Duitsland een nieuwe renteverlaging ophanden Zutphen wil teveel drukwerkstickers zutphen De gemeente Zutphen is verbolgen over het feit dat ze maar 3.000 anti-reclamedrukwerkstickers kan bestellen bij de stichting Stuurgroep Reclame in plaats van de gevraagde 14.000. De gemeente wil de sticker huis aan huis verspreiden in de ver wachting dat 40 procent van de Zuthpenaren er één op de brie venbus plakt. De stickers moeten volgens landelijke afspraken op het gemeentehuis te worden afgehaald en de stichting is niet van plan die afspraak te schenden. De gemeente Zutphen echter vindt de drempel dan te hoog. „Het lijkt wel of de stichting via de achterdeur wil binnenkomen om de brievenbus dan aan de voordeur open te houden", aldus gemeentewoordvoerder Blom. Minister Alders van milieu wil winsten van bedrijven afromen die zonder de vereiste milieu vergunning tot stand zijn geko men. Dit zei Alders-gisteren op een bijeenkomst ter ere van de inwerking treding van de nieu we wet Milieubeheer. Deze wet vervangt een aantal bestaande milieuwetten, zoals de Hinderwet en - vanaf vol gend jaar - de Afvalstoffenwet en de Wet chemische afvalstof fen. Voortaan kunnen bedrijven bij één gemeentelijk loket een milieuvergunning aanvragen. Op die manier wordt gepro beerd meer samenhang te bren gen in het verlenen van milieu vergunningen. Alders hekelde de opstelling van het bedrijfsleven, dat bij niet of te laat aanvragen van milieuvergunningen nu nog vrijuit gaat. Deze premie op 'stilzitten' dient van de minister te verdwijnen. Daarom komt hij binnenkort met een plan om winsten van bedrijven af te ro men die zonder milieuvergun ningen tot stand zijn gekomen. De hoogte van de boete is nog niet bekend. Volgens de minis ter gaat het om een bedrag dat 'mininaal' gelijk is aan de 'ille gale' winst. Zo hoopt Alders de wet Milieubeheer effectiever te maken. „Immers, bedrijven krij gen zelf meer belang bij het na leven van de wet". Junks die in Utrecht worden opgepakt, moeten straks de keuze krijgen tussen afkicken of de cel in, zo stelt de Utrecht' se politie in een geheime nota 'Drang en Drugs'. Met het plan wil de politie zowel de misdaad terugdringen als politie en jus titie ontlasten. De nota is deze maand onderwerp van overleg tussen politie, justitie, de mi nisteries van WVC en justitie, de gemeente Utrecht en de hulpverleners. Drang en Drugs is geschre ven door maatschappelijk wer ker Slijpen van het Hoog Cat- harijne Team. Volgens hem moeten verslaafden na een diefstal of andere overtreding de keuze krijgen tussen afkic ken of in de cel belanden. Kiest hij voor afkicken, dan volgt opname in een nieuw op te richten "Motivatiecentrum. Daar zullen hulpverleners praktische zaken als bijvoor beeld een uitkering of een ziekteverzekering regelen en bekijken welke afkickkliniek het meest geschikt is voor de betreffende verslaafde. Als een verslaafde zich aan de behan deling onttrekt, gaat hij direct weerde cel in. Volgens Slijpen telt Utrecht ongeveer 1200 harddrugge bruikers van wie er 300 regel matig met de politie in aanra king komen. Voor zover be kend zijn negen verslaafden besmet met het HFV-virus dat AIDS veroorzaakt. Volgens Slij pen zou voor deze groep ver strekking van heroïne overwo gen kunnen worden. 'Verlies ombuigen naar winst' Bij de Nederlandse Spoorwegen zullen de komende vijf jaar 3.500 van de 28.000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat stelt de hoofddirectie in het bedrijfsplan 1994-1998 dat vanmiddag is gepresenteerd. De afslankingsoperatie wordt noodzakelijk geacht om te voorkomen dat de ver liezen de komende jaren verder toenemen. De directie sluit gedwongen ontslagen niet uit. utrecht gpd Het afgelopen jaar sloten de NS af met een gering verlies, maar voor dit jaar wordt rekening ge houden met een verlies van ze ker honderd miljoen gulden. Om de tekorten om te buigen tot een bescheiden winst wil de directie 350 miljoen gulden per jaar structureel besparen. Daar van moet 185 miljoen gulden komen uit besparingen op de personeelskosten. De directie spreekt van „een groot, maar niet onoverkomelijk probleem." Daarbij wordt ge wezen op het natuurlijk verloop bij de NS van zo'n 1.400 men sen per jaar. De hoofddirectie praat morgen verder met de vakbonden over een sociaal plan. Al eerder bereikte de di rectie van de regio Oost over eenstemming met de bonden over een afvloeiingsregeling zonder gedwongen ontslagen. De directeur-daar werd echter teruggefloten door de hoofddi rectie. Gezien de tegenvallende be drijfsresultaten, het gevolg van tegenvallende opbrengsten en te hoge kosten, werd al rekening gehouden met een verlies van arbeidsplaatsen. Tot dusver werd het aantal banen dat zou verdwijnen geschat op twee- tot drieduizend. Overeenkomstig de Europese regelgeving en het advies van de commissie-Wijffels moeten de Spoorwegen rond de eeuwwis seling een zelfstandig bedrijf zijn zonder overheidssteun. Daartoe is afgelopen zomer een reorganisatie in gang gezet die de NS moeten veranderen in een marktgerichte organisatie. "Werkweek moet korter voor betere zorg' den haag anp Mannen en vrouwen tussen de 25 en 50 jaar zouden ten hoog ste 28 uur per week moeten werken. De overheid kan dat stimuleren door mensen met een langere werkweek extra be lasting te laten betalen. Die maatregel zou volgens de ar- beidssociologe De Bruijn de kern moeten zijn van een Na tionaal Zorg Plan, dat ze op 8 maart op de internationale Vrouwendag zal presenteren. De Bruijn vindt dat „aandacht voor de onbetaalde zorg al te lang op zich heeft laten wach ten. Op diverse plaatsen en in verschillende situaties is de kwaliteit van leven daardoor al zichtbaar aangetastDoor het toenemende aantal werkende vrouwen vallen er volgens haar grote gaten in de zorg voor kin deren en ouderen. Behalve een kortere werk week wil de hoogleraar Vrou wenstudies aan de Amsterdam se Vrije Universteit een deel van het VUT-geld gebruiken voor betaald ouderschapsverlof. Kamer luidt noodklok bij eerste paal: den haag anp De Tweede Kamer voelt er wei nig voor om nieuwe tunnels nog voor te laten schieten door private financiers, zoals banken. CDA, PvdA en WD hebben dat gisteren gezegd bij de start van de bouw van de Wijkertunnel onder het Noordzeekanaal. Alle partijen vinden de private fi nanciering veel te duur. In juni vorig jaar stuurde de Tweede Kamer minister Maij- Weggen van verkeer en, water staat al terug naar de onderhan delingstafel om opnieuw met de ING Bank te overleggen over de financiering van de Wijkertun nel. De Kamer vond het con tract veel te duur. ING Bank wil de bij de bouw elke tegenvaller financieel uitsluiten en daar voor twintig procent van de bouwsom reserveren. Uiteinde lijk kwamen Maij en de bank een bouwsom van 600 miljoen overeen, waarbij ongeveer ze ven procent is gereserveerd voor tegenvallers. Bij de tunnel onder de Noord, de eerste tun nel met private financiering, was die reservering nog vier procent. WD-kamerlid Jorritsma zei daarom gisteren evenals haar CDA-coJlega Van Vlijmen en PvdA'er Van Gijzel dat nieuwe tunnels in de toekomst toch weer direct uit de rijkskas moe ten worden betaald. Private fi nanciering is, ook al omdat de banken in tegenstelling tot het rijk aan de bouw willen verdie nen, eigenlijk veel te duur. Vol gens Van Gijzel is private finan ciering 'minstens tien procent' duurder dan 'zelf betalen. Het probleem is echter dat het rijk geen geld heeft om de tunnels zelf te betalen en dus de keuze heeft tussen uitstel met vele ja ren (tot er geld voor de tunnels is gespaard) of private financie ring via banken en/of beleggers. Binnen enkele weken komt een werkgroep van de ministe ries van verkeer en waterstaat WIJKERTUNNEL if --- Rijbaan met 2 rijstri^em^^C^^ met mogelijkheid tot uitbreiding-^ naar 3 rijstróken per richting. Het gesloten gedeelte wordt 600 meter lang. Totale lengte zal uiteindelijk 1360 meter bedragen. Zes tunnelelementen (elk ca. 100 meter lang 32 meter breed en 8 meter hoog worden in een bouwdok bij Barendrecht gemaakt. Deze geprefabriceerde elementen worden daarna over zee naar lokatie getrokken en aldaar afgezonken. en financiën met een nota over private financiering, die vervol gens binnen enkele weken in het kabinet wordt besproken. Op korte termijn moet het kabi net een besluit nemen over de financiering van de Tweede Be- neluxtunnel, die rond de 530 miljoen gulden gaat kosten. De Wijkertunnel kost 600 mil joen gulden. Het grootste deel, 480 miljoen gulden, wordt gefi nancierd door een aantal finan ciers onder leiding van de ING Bank. De overige 120 miljoen gulden komt direct uit het rijks wegenfonds. De tunnel die in augustus 1996 klaar moet zijn, wordt elf kilometer lang. Rond de eeuw wisseling zullen naar verwach ting 42.000 auto's per dag door de tunnel rijden. Voor de Vel- sertunnel, die in 1957 in gebruik is genomen, staan al sinds de jaren '70 files van drie tot zeven kilometer. Er rijden dagelijks 80.000 automobilisten door de ze tunnel. Samen zullen de tun nels goed zijn voor een dagelijk se verkeersstroom van 90.000 voertuigen in 1996 tot 100.000 voertuigen in 2000. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil nog drie andere tunnels bouwen. De bouw van Tweede Coentunnel heeft een nog vertraging opgelopen. De start van de Tweede Benelux- tunnel staat in 1995 gepland en is naar verwachting in 2000 klaar. De aanleg ten slotte van de Blankenburgtunnel zal pas na 1997 plaatsvinden. den haag gpdgemist. Als je directeur bent van een gemeentelijke dienst en er ontstaan tekorten, ook al ben je daar wellicht zelf niet meteen van op de hoogte gesteld, dan kun je daar niet zomaar aan voorbijgaan." De wethouder benadrukte dat ze zelf niet eerder op de hoogte was van de forse tekorten. Ze zou zelfs toen het haar wel be kend was nog hebben gepro beerd de schade te beperken. Dat zal volgens haar ook blijken uit een rapport dat binnen an derhalve week verschijnt. De precieze oorzaken van de tekorten bij het museum zijn nog niet bekend. Van Fuchs is wel bekend dat hij meer aan dacht schenkt aan het artistieke beleid dan aan financieel be heer. Ook in Eindhoven zadelde hij de gemeente op met tekor ten in ruil voor een museum van naam. Öaarom, zo verwijt de Haagse politiek de wethou der, had Van den Berg gewaar schuwd moeten zijn en beter toezicht moeten houden op de financiën. De Haagse WD-wethouder Van den Berg stapt op. De schuld van 4,2 miljoen gulden die de onlangs vertrokken directeur van het Haags Gemeentemuse um Rudi Fuchs heeft achterge laten, heeft haar de kop gekost. De wethouder, die zowel ver antwoordelijk is voor financiën als cultuur, maakte haar aftre den gisteravond bekend vlak voordat de WDk-fractie bijeen kwam om een oordeel over haar te vellen. Andere fracties drongen de afgelopen dagen achter de schermen al aan op het aftre den van de wethouder. Van den Berg erkende gisteren dat ze volledig eindverantwoordelijk is voor de miljoenenschuld. Maar ze weigerde echt schuld te be kennen. Haar aftreden dient louter de 'politieke geloofwaar digheid', zei ze. Fuchs kreeg van haar een veeg uit de pan. Ze verweet hem „gebrek aan schaamte." „Hij schaamde zich niét en dat heb ik in zijn reacties node DEN HAAG GPD-A Er moet hard worden opgetre den om het aantal autodiefstal len fors terug te dringen. Dat heeft het PvdA-kamerlid Van Stoffelen gezegd in reactie op de melding van de Centrale Re cherche Informatiedienst dat vorig jaar 30.000 auto's zijn ge stolen, 4.000 meer dan in 1991. In 1990 werden er nog 21.000 auto's gestolen. Uit contacten met Interpol blijkt dat de meeste auto's die in Westeuropese landen wor den gestolen, terechtkomen in het voormalige Oostblok. Diver se criminele organisaties in Ne derland en Oost-Europa hou den zich met de diefstal en han del in gestolen auto's bezig, maakte de CRI vorig jaar okto ber bekend. Er zijn twaalf permanente au toteams bij de politiekorpsen, maar hun werk staat in de prak tijk op een laag pitje. „Het gaat vaak om heel langdurige en in gewikkelde onderzoeken waar mee veel geld is gemoeid en die De Centrum Democraten heb ben na een 'korte vrijage' alweer afscheid genomen van de voor malige 64-jarige leider Glim merveen van de Nederlandse Volksunie. Glimmerveen heeft vandaag een brief gekregen waarin net lidmaatschap van de CD wordt opgezegd, heeft een CD'er bekendgemaakt. Glim merveen zou „een te radicale koers op gebied van vreemde lingenpolitiek" varen. fa De eerste werknemers passeren onder een flets zonnetje de poort voor hun eerste dag bij de nieuwe DAF. foto anp arthur bastiaanse eindhoven gpd De Brabantse arbeidsbureau s, hadden gisteren een zeer druk ke dag na het massa-ontslag van het afgelopen weekeinde bij DAF. Zeker vijfhonderd van de 2.700 ontslagen DAF-werkne- mers bezochten gisteren het speciaal opgerichte DAF-be- middelingscentrum in Eindho ven. Voor de meesten van hen is waarschijnlijk wel werk, zo is de verwachting. De afgelopen dagen hadden zich „uit voorzorg" al 1.700 werknemers bij het centrum in geschreven als werkzoekende. Bij het DAF-bemiddelingscen trum was men gisteren optimis tisch over de kansen op nieuw werk. Het gaat namelijk 'maar' de 2.700 ontslagenen. Een groot deel van de werklozen komt van buiten Eindhoven, zoals enkele honderden Belgen. Ook voor bijna driehonderd 55-plussers hoeven bemiddelingscentrum en arbeidsbureau geen werk te zoeken. Het bemiddelingscentrum heeft al enkele honderden vaca tures in de bakken. Omdat ex- DAF'ers veelal goed opgeleide werknemers zijn. verwacht een woordvoerder van het centrum dat er de meesten wel gewild zijn in het bedrijfsleven. De ko mende tijd worden ook nog eens 6.000 bedrijven in de regio benaderd. Het zal nog wel even duren voordat alle DAF'ers een nieuwe baas hebben. Volgens een woordvoerder van het bemid delingscentrum zijn de meesten nog te aangeslagen om nu al een sollicitatie-gesprek aan te kunnen. „Ze moeten eerst de klap ver werken. Et kwamen gisteren echt hoopjes ellende binnen wandelen. Als ze hun maatjes zagen, knapten ze wel een beetje op. Het kantoor hier maakt zich in elk geval nuttig als opvangcentrum, waar de ontslagen werknemers elkaar treffen en steunen." Het nieuwe DAF heeft nog geen voltallige directie of raad van commissarissen. Het bedrijf wordt voorlopig geleid door oud DAF-baas Cor Baan en nog twee of drie directeuren. Zij worden benoemd door een raad van commissarissen, die nog samengesteld moet worden door de geldschieters van het nieuwe DAF. Een groepje Brabantse onder nemers is gisteren een actie ge start voor de 2.700 ontslagen DAF'ers. Doel is om 2,7 miljoen gulden in te zamelen, zodat ie dere ex-werknemer een eenma lige uitkering van duizend gul den krijgt. Toezeggingen Ter Veld gaan niet ver genoeg DEN HAAG GPD relatief weinig opleveren. Ook de politie-gulden kan maar één keer worden uitgegeven", aldus CRI-woordvoerder Van Groos- willigen. CDA en PvdA in de Eerste Ka mer zijn nog steeds weinig en thousiast over de nieuwe Nabe staandenwet. De twee partijen hebben ook over het aangepas te wetsvoorstel „sterke twijfels De Nabestaandenwet, die de Algemene Weduwen- en We zenwet moet vervangen, sneu velde eind vorig jaar in de Eer ste Kamer. Met name het CDA had veel kritiek op de gelijke be handeling van gehuwden en ongehuwd samenwonenden. In het oorspronkelijke wetsvoor stel van Ter Veld krijgt de laatste groep net als in andere sociale wetten recht op een uitkering als zij langer dan drie maanden een gezamenlijke huishouding Volgens het CDA kunnen daarmee ook studenten die in één huis wonen zo aanspraak maken op een nabestaanden- uitkering. Ter Veld heeft de deti nitie daarom aangescherpt: sa menwonenden moeten tenmin ste één jaar hebben samenge woond. de kosten hebben ge deeld en een wederzijdse zorg- Elicht hebben gehad. Dat kan lijken uit een samenlevings contract of een testament. Het CDA houdt echter bezwaren, met name over de hardheid van de criteria. Het samenlevings- contract moet volgens het CDA notarieel worden vastgelegd. Nabestaanden die weer gaan samenwonen, verliezen in het voorstel van Ter Veld na een jaar hun uitkering. Dat gebeurt ook als er geen samenlevings contract of testament is opge maakt, omdat het anders r.d heel eenvoudig wordt de uitke ring te behouden. Maar dat stuit weer op bezwaren van de PvdA, die stelt dat daarmee de criteria voor het verkrijgen en verliezen van een uilkering te veel uiteenlopen. De CDA-senaatsfractie heeft daarnaast grote kritiek op het overgangsrecht voor nabestaan den. Voor mensen ouder dan zestig jaar verandert er in het voorstel niets. Reeds samenwo nende nabestaanden jonger dan zestig jaar verliezen hun uitkering na anderhalf jaar. Vol gens senator Bot is de grens van zestig jaar „volstrekt willekeu rig". Zij verwijst naar het WAO- wetsvoorstel, waarbij alle be staande gevallen worden ont zien. Dat moet VnlgH— h.ur OOtl voor de Nabestaandenwet gel den. (Mavenemiei AKTÏË^~] j de knuppel in het i zonnehemelhok j, fabrieksverkoop Mansol zonnehemels Fraaie, nieuwe, maar ook B-keus (krasies. deukjes) I I 0-n-Q-e-k-e-n-d goedkoop, zó meenemen, nóq lager Ook inruil 100-200-300 gulden I Marisol Nederland B.V. I I 013-443403/358899 j I dinsdag 2 mrt 14-21 uur I in Motel Bijhorst J Zijdeweg 54 te Wassenaar J Mansol - méér bui/en voor J I minder geld. daarom do reis I meer dan waard'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5