'Mensen duwen de dood voor zich uit' 'Hier heb je het gevoel datje écht iets doet' 'Die apparaten moeten ook worden betaald' Fax: het nieuwe medium voor de reclameboodschap Het Gesprek van de Dag DINSDAG 2 MAART 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAI). 071 -161352 Vak gelooft niet in blad over 'het einde Prachtige spreuk: De mortibus nil nisi bene. Oftewel, over de doden niets dan goeds. Prima voornemen ook, niets op tegen. Over de dood niets dan goeds, klinkt al heel wat minder fraai. Een tikkeltje luguber zelfs. Toch lijkt dat het motto te zijn van uitgever Top/Pers in Den Bosch. Die brengt binnenkort naar eigen zeggen 'een pu bliekstijdschrift' op de markt, onder de welluidende naam Mortalis. Hoezeggu? Mortalis! Is de uitgever soms wat zwaar op de hand? Als we de werven de tekst mogen geloven, is dat allerminst het geval. Die stelt ons 'een kleurrijk en plezierig leesbaar magazine' in het voor uitzicht. Met allerlei wetens waardigheden over de dood, cremeren, begrafenissen enzo voort. „Een mix van informatie ve, opiniërende, praktische en verstrooiende informatie." Lijkt ons een beetje een ongelukkige woordkeuze wat dat laatste be treft, maar goed. Ondanks al die mooie zinnen zien wij Magere Hein nog niet zo snel een plaatsje krijgen in de 'vlees map'. 'Geinig' Een uitvaartverzorgstervan een Leidse begrafenisonderneming heeft in elk geval wèl belangstel ling voor het tijdschrift. „Morta lis? Goh, wat geinig", klinkt het enthousiast. Om daar onmid dellijk fijntjes aan toe te voegen anoniem te willen blijven: „Noem me maar Petronella Pie- terse en vermeld de naam van onze onderneming alstublieft niet. Onze klanten vormen na tuurlijk een kwetsbare groep. Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn met je uitlatingen." Want dood is en blijft voor ve len een taboe, weet ze uit erva ring. „Kijk maar naar die recla me van de AWL: is er koffie na de dood? Veel mensen spugen daar op. Toch zijn er ook die het prachtig vinden. Dat zal met dit blad ook wel het geval zijn.. Voor de begrafenisondernemers is het in elk geval leuk. Je wilt toch bijblijven, nietwaar? Ik zal het ook eens even aan mijn colle ga's voorleggen." Even later: „Nou, iedereen vindt het hier aanlokkelijk klinken. We zullen het eerste exemplaar wel aanschaffen. Maar of ande ren dat zullen doen...Ik zie de mensen voor dat blad nog niet zo snel naar boekhandel De Kier hollen. Om het in het weekeinde eens gezellig te gaan lezen." Uitvaartverzorger J. Uiterwijk, van begrafenisonderneming Eenvoud in Alphen aan den Rijn, heeft ook zo zijn twijfels. „Hier in Alphen en omgeving is de dood voor de meeste men sen iets dat ze voor zich uit du wen. Er zijn er maar heel weinig die zich er in verdiepen. Pas als het overlijden daar is, beseffen ze dat er allerlei zaken geregeld moet worden. Dat blad zal hier dus wel in de prullenbak ver dwijnen." Niet interessant Zelf zit hij ook niet te springen om een magazine als Mortalis. „Het hangt natuurlijk wel van de vormgeving af. En is het vak gericht? Maar dan nog, ik heb al het vakblad Het Uitvaartwezen. Daar staat alles in. Wetswijzi gingen, de nieuwe cao's, sterfte cijfers, nieuwe auto's voor deze branche die op de markt ver schijnen...Ik denk dus niet dat het interessant is voor ons." Mevrouw M. van der Holst, tele foniste van begrafenisonderne ming L. van Duijn in Noordwijk („al veertien jaar lang") denkt dat er wèl een markt voor het blad is. „Er is een hoop gaande in deze branche. Voorheen was het: alles de deur uit. Nu veel minder. De mensen willen steeds vaker zelf helpen met af leggen. Men houdt de overlede ne liever nog een tijdje in huis en men wil nu zelf de kist dra gen. Ik vind dat ook normaal. De persoon met wie je bent op gegroeid, doe je toch niet zo maar weg?" Kortom, taboes worden volgens haar steeds vaker doorbroken. Ook al heeft alles zijn keerzijde. „Die kunstenaars die nu soms de grafstenen ontwerpen...ze gaan soms wel heel ver. Laatst was er eentje die had een graf steen gemaakt in de vorm van een bankje. Je kon er gewoon op zitten. Moet u eens raden wat voor een tekst daar op stond." RIP misschien? „Nee. Einde. Het is toch wat. Einde..." Om even op hel blad terug te komen, zou mevrouw zelf het eerste exemplaar aanschaffen? „Ik? Nee, ik heb alles al geregeld omtrent mijn dood. Ojé...wacht even meneer, ik heb een heel klein hondje dat van de tafel wil springen. Heeft u een mo mentje?" Natuurlijk, we wach ten gespannen af. Het beestje zal toch niet...? „Daar ben ik weer." Leeft het beestje nog mevrouw? „Ja, ja". Gelukkig maar, er wordt al ge noeg over ellende geschreven. HERMAN JOUSTRA Paul Mooijman laadt een nieuwe lading kleding in. 'Dat zo'n klein huisje in een klein dorpje zoveel kan bete kenen, dat geeft ons een goed gevoel'. foto hielco kuipers Mooijman. „Het staat hier echt vol met allemaal goede spullen. Ik denk niet dat de mensen zich ervan bewust zijn, hoe goed we het hier in Nederland hebben. Veel van de spullen hier komt van bejaarden. Als die bij voor beeld naar een bejaardenhuis gaan, kunnen ze niet alles mee nemen. Maar het is ook vaak zo dat we hier spullen krijgen wan neer de mensen weer eens nieuw meubilair kopen. Met het oude is dan nog niets aan de hand, maar de mens is gewoon smaakgevoelig en kan zich het veroorloven om om de vijfjaar nieuwe meubels aan te schaf fen. Als je dan ziet wat hier staat, besef je hoe goed we het hierhebben." Mooijman wil zeker niet de eer van 'het goede werk' voor zich zelf opeisen. „Nu kom ik toeval lig met mijn foto in de krant. Maar je had net zo goed met één van de vijftig andere vrijwil ligers kunnen spreken. Want we doen allemaal wat we kunnen. Dat zo'n klein huisje in een klein dorpje zoveel kan beteke nen, dat geeft ons alle vijftig een goed gevoel." Het Graalhuis aan de Zuid- buurtseweg 13 in Zoeterwoude is dinsdag van 13.30-16.30 uur geopend en zaterdag van 10-14 uur. Telefonisch is de stichting bereikbaar op 01715-1617. erg is of er iets aan doen. Hier heb ik het gevoel dat - ook al is het maar heel weinig - je echt iets doet. Als ik een uurtje vrij heb, probeer ik te helpen, net als de andere vrijwilligers van het Graalhuis." De sfeer is prima, volgens Mooijman. „Iedereen doet zijn werk met bezieling en dat maakt het leuk. Soms zijn er wel eens mensen, die vragen waar om je het doet, of het nog wat oplevert. Dat moet je ze niet kwalijk nemen, ze begrijpen het waarschijnlijk niet helemaal. Maar dat sociale van het Graal huis, dat gevoel dat je met zijn alleen hebt, dat maakt het fijn." Het Graalhuis - van onder tot boven gevuld met meubels, kle ding,, serviesgoed en curiosa - moet het vooral hebben van mond-tot-mond-reclame. Hoe wel de activiteiten van de stich ting de laatste tijd nogal in het nieuws zijn. Dat is niet voor niets. Deze week viert de stich ting haar twee-jarig bestaan. „Toch werkt die mond-tot- mond-reclame prima", zegt Mooijman. „Ik hoor zelfs van familie in Noordwijk en Sassen- heim dat ze daar van het be staan van het Graalhuis afwe ten." De naamsbekendheid maakt dat het op de openingsdagen al tijd druk is in het Graalhuis. Voor de snuffelaar valt er dan ook meestal wel wat weg te sle pen voor een zacht prijsje, zegt Hij heeft werk, Paul Mooijman uit Zoeterwoude. Als buschauf feur maakt hij in een week heel wat uren vol. Maar als er even een gaatje in het dienstrooster valt, verleent Mooijman hand en spandiensten voor het Graal huis in Zoeterwoude. Daar ver koopt de gelijknamige stichting tweede handsgoederen: de op brengsten gaan naar projecten in Derde Wereldlanden. Maar ook stuurt het Graalhuis met de regelmaat van de klok kleding en schoeisel naar kindertehui zen in bijvoorbeeld Polen. „Dat laatste is wat me het meeste aanspreekt", zegt Mooijman. „Dat is echt recht streekse hulp. We laden de goe deren hier in Zoeterwoude in en de vrijwilligers van het Graal huis rijden het in veel gevallen naar de tehuizen. Dan komen ze terug met verhalen... Kinde ren, die met hun blote voeten in de sneeuw zitten. Echt verhalen waar je kippevel van krijgt. Als je dan weet dat er net dozen met schoenen naar toe zijn ge bracht, heb je echt het idee dat er rechtstreeks hulp is gege- „Hoe ik hier bij het Graalhuis ben terechtgekomen? Je komt gewoon eens kijken en dan hoor je de doelstelling van het Graalhuis. Als je vervolgens 's avonds voor de televisie zit en je ziet al die ellende... Dan kun je twee dingen doen, blijven zitten en zeggen dat het allemaal zo Het schijnt voor meer en meer bedrijven een probleem te zijn: reclame-uitingen per fax. Der gelijke apparaten blijken steeds vaker onbruikbaar omdat ze net bezig zijn een nutteloze of on bruikbare mededeling uit te braken. Naast de mailings op de deurmat hebben veel reclame- lustigen nu ook de fax als medi um ontdekt, zo gaat het verhaal. Bijzonder onsympathiek, is de mening van veel reclame(ad- vies)-bureaus in de omgeving. „Wij doen er niet aan", zegt bij voorbeeld Ton Bavelaar van Re- clameburo A Design in Oegst- geest. „Het komt heel irritant over, horen we van veel men sen. Het ziet er bovendien niet uit, het is niet representatief, zo'n vuil fax-velletje. We krijgen overigens dergelijke reclame boodschappen zelf wel spora- disch binnen via de fax. Wat voor? Dat verschilt nog al. Het loopt van seksboederijen tot aanbiedingen voor kopieerpa pier. Als we zo iets binnenkrij gen faxen we het gelijk terug." Bavelaar neemt dus 'wraak', laat duidelijk blijken dat hij niet van dergelijke reclameboodschap pen gediend is, al gaat hij niet zo ver als iemand die zich zo ir riteerde aan de faxvervuiling, dat hij zwarte A4-tjes terug ging sturen. Sommige fax-apparaten wat oudere types schijnen daar accuut van in de brand te vliegen. Maar ook de oplossing van A Design zal de fax-lustigen ongetwijfeld afremmen. „Boodschappen per fax, nee. Dat is geen sympathiek medi um", zegt de woordvoerder van de Leidse Advertising Work shop. „Wij maken overigens geen reclame, wij geven advie zen. Als een klant ons zou vra gen wat wij denken over recla me via de fax, zouden we het hem afraden. Het is faxvervui ling, de ontvangers kost het pa pier en als verzender leg je be slag op iemands apparaat. De fax is er voor bedoeld om snel iets te versturen." En daarvoor blijkt hij in de meeste gevallen nog te worden gebruikt. „Gelukkig wel", zegt een woordvoerdster van bier brouwer Heineken. „Wij krijgen slechts sporadisch reclame per fax. Het komt dus nog niet voor dat we tijden lang de fax niet kunnen gebruiken omdat het apparaat net allerhande bood schappen ontvangt. De fax is er ook niet voor reclame." Ook de Akzo in Sassenheim blijft vooralsnog verschoont van faxvervuiling. „We hebben veel afdelingen binnen het bedrijf, met evenveel faxen. De num mers van deze apparaten zijn niet voor iedereen bekend. Al leen het centrale faxnummer is door iedereen op te zoeken." Vroeger. Ja, vroeger bracht je je spaargeld naar de bank. En als je het nodig had, haalde je het er weer af. Daar hoefde je niets voor te betalen. Nu moet je bij sommige banken een knaak be talen om een paar honderd gul den van je rekening te halen. Het o zo handige pasje, dat tot een paar jaar geleden als lokker tje werd gebruikt, kost nu soms een paar tientjes per jaar. Per 1 maart gaat ook de Post bank en de ING-bank ertoe over om aan zakelijke klanten zoals bedrijven en overheid, een ver goeding te vragen voor bepaal de transacties. De postbank is op dit moment de enige die bij particulieren nog geen kosten in rekening brengt voor het opne men van je eigen geld, maar hoe lang nog? Wat vinden men sen van het betalen voor trans acties? Ennige gebruikers van de giromaat aan de Leidse Bree- straat aan het woord. Alex den Hartog uit Voorscho ten (21) „Ik vind het veel geld wat men sen soms bij banken moeten betalen. Het wordt nu toch alle maal machinaal en met de computer verwerkt. Ik kan wel begrijpen dat zij wat kosten in rekening gaan brengen. Ik vind een bedrag van 5 of 10 cent vooreen handeling redelijk, maar niet een paar gulden. Dat isgeldklopperij. Maar daarom zit ik nu ook bij de postbank. Ik heb sinds vier jaar een eigen geldrekening. Ik kreeg toen een bonus als ik daar een rekening zou openen. Wan neer de Postbank duurder wordt dan andere banken, stap ik waarschijnlijk wel over naar een goedkopere. Maar voorlo pig blijf ik dus bij deze bank." Thijs Kolhoff uit Leiden (27) „Dat zou ik heel vervelend vin den. Ik zit bij de Postbank om dat deze veruit de goedkoopste is. Maar ja, de banken willen dat mensen-wat efficiënter gaan be talen, niet meer van die kleine bedragen opnemen enzo. Ik denk dat het extra laten betalen een goed middel is om dat te bereiken. Een paar jaar geleden zat ik nog bij de 'Bank met de S'. Toen zij 15 gulden voor een pasje vroeg, ben ik daar weggegaan. Bij de Postbank kost je zoiets nog he lemaal niets. Maar ook op ande re gebieden vind ik de Postbank wel bij mij passen. Als ik straks' moet betalen voor de giromaat zal ik niet weggaan, want beta len moetje overal." C. Hofland uit Leiden (49) „Ik word heel boos als de Post bank dat ook voor particulieren invoert. Zij heeft namelijk altijd beloofd dat zij dat nooit en te nimmer zou doen. Maar ja, wat moet je dan? Je hebt dan hele maal geen keus meer, wantje moet overal betalen. Dan voel ik mij machteloos." Vroeger kreeg je nog rente over je tegoeden, maar dat is er niet meer bij. Als ik straks zelfs moet betalen voel ik mij dubbel ge pakt. Zij noemt het geld dat zij kwijt is aan het betalingsverkeer een verlies, maar ik zie het eer der als kosten die betaald kun nen worden uit de winsten die zij maakt. Wij hebben een zaak en dan betalen wij niet weinig voor dienstverlening van de bank. Volgens mij zijn het ge woon manieren om de winst nog eens extra te verhogen. In de toekomst betalen voor de flappentapper? Dat Nederlanders verwend zijn met het jarenlang kostenloos opnemen van geld, daar zijn de banken zelf schuldig aan. Het imago van makkelijke, goedko pe en flexibele banken, hebben zij zelf opgebouwd. Dat Neder landers niet willen betalen is dus hun eigen schuld." Marja Kerst uit Leiden (31) „Ik zou er stevig van balen. Of ik ergens naartoe zou gaan hangt af van het bedrag dat ik moet betalen. Aan de ene kant is het een service en kost het arbeids kracht. Die apparaten moeten natuurlijk ook betaald worden. En een klein bedrag heb ik er wel voor over. Eigenlijk heb ik er nooit zo over nagedacht. Ja, de bank verdient natuurlijk wel aan mijn geld op de girorekening. Ik werk bij een boekhandel en daar wordt nu over gedacht om klanten voor bepaalde informatie die zij op vragen, te laten betalen. Ik vind het moeilijk om hierover een oordeel te vellen. HHHH Ik zit al heel lang bij de Post bank. Ik vind de service heel goed, ik heb hier mijn hypo theek, ben eigenlijk een tevre den klant. Ik pieker er niet over om ergens anders naartoe te gaan". MEINDERT VAN DER KAAU Taboes rond de dood worden steeds meer doorbroken. Binnenkort verschijnt zelfs i thema's als begrafenis, doodsbeleving en sterven aan de orde komen, foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21