Leictsch Dagblad Fraude van werkgever aanpakken Luchtvaart kost staat jaarlijks 2,4 miljard 'Nederland loost juist criminelen naar Antillen' BEL:°7.' NZH ziet brood in 'metro' over water Dramatisch verlies Volkswagen Groep Staatshoofden luisteren naar volkslied Boete voor burgemeester Sassenheim Moslims vinden voedselpakketten [Geen krant ontvangen? ralerdag 10 00-12 00 uur ABONNEE 'SERVICE DINSDAG 2 MAART 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40097 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 LEIDEN AAD RIETVELD De busmaatschappij NZH ziet brood in het plan van de Leidenaren B. Crul en S. Verin- ga om het personenvervoer naar de Leidse binnenstad voor een deel met boten te re gelen. „Wij willen daar heel graag met de wethouder over praten", zegt algemeen di recteur A. Testa van de NZH.Als daar ook in Leiden over wordt nagedacht, denk ik dat de tijd er rijp voor is." Volgens huisarts Crul en botenverhuur der en horeca-exploitant Veringa is vervoer over water in Leiden de juiste weg. Hun plan zou bijdragen aan de auutoluwe bin nenstad, waar wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) al jaren aln werkt. „Leiden ligt op een knooppunt van waterwegen", zegt Crul. „Je kunt de stad uit alle hoeken invaren en met de boot op loopafstand van alle winkels komen. De stad is erop ge maakt, zou je kunnen zeggen. De straten en stegen in de binnenstad van Leiden zijn niet gemaakt voor auto's." Wethouder Walenkamp, zelf net als Crul en Veringa regelmatig op het water te vin den, houdt de boot af ais hij met het plan wordt geconfronteerd. „Als daar geld mee te verdienen is, moeten particuliere onder nemers dat maar doen. Ik wil het ze nog weieens onder de aandacht brengen, maar het vraagstuk van de haalbaarheid ligt op hun bordje." NZH-directeur Testa echter reageert en thousiast. „Ik ga daar zeker een afspraak over maken met de wethouder. Wij heb ben rederij Naco in Amsterdam en rederij Van Heyningen in Den Haag, wij zitten al honderd jaar op het water." En met het va ren van pendeldiensten, zoals Crul en Veringa voorstellen, heeft de NZH ook er varing. „We varen naar Pampus en we hebben een bootpendel tussen Amster dam Centraal Station en de Zwarte Markt in Beverwijk. Dat loopt heel goed, omdat parkeren bij die markt in Beverwijk een groot probleem is." Crul en Veringa spreken van een 'boot metro'. Waarmee zij willen aangeven dat de boten moeten stoppen op tal van plaat sen in de binnenstad en met grote regel maat moeten varen. Maar bij wijze van ex periment zou de bootmetro kunnen begin nen met een pendeldienst van de Morssin gel, in de buurt van station Leiden, door de binnenstad. „Met drie bootjes", berekent Veringa, „zou je daar een vijf minuten- dienst kunnen varen". De beide Leidenaren vinden dat hun plan wel serieus moet worden opgevat. Zij zien vervoer over water als een reëel alter natief voor de auto en de bus. Wethouder Walenkamp acht dat te optimistisch. „Ik denk dat het vooral in de zomer voor toe risten aantrekkelijk is." Radarverklikker yj q Politie bindt strijd I -/ aan met 'radarver klikker' die zware ongeluk ken op de snelweg kan veroorzaken Rachmaninov q Leids Vocaal en- Z J semble zingt in de Leidse Waag vergeten werken van de Russische componist Rachmaninov Blessures O C Feyenoord kampt JL Z) met personele pro blemen. Ook libero John Metgod is niet fit voor het EC-duel met Spartak dat Volkswagen over twee we ken met een „drastisch bezuini gingsprogramma" komt, waarin meer banen worden geschrapt dan de 36.000 die voor de ko mende vijf jaar al waren afge sproken. in Duitsland werken zo'n 120.000 mensen bij Volks wagen. Ook in de top van het bedrijf zullen klappen vallen. Bij de Volkswagen Groep horen naast Volkswagen en Audi ook het Spaanse Seat en het Tsjechi sche Skoda. FRANKFURT «JOHN EISENHAMMER THE INDEPENDENT Het gaat volgens bronnen bin nen het bedrijf dramatisch slecht met de Volkswagen Groep, Europa's grootste auto fabrikant. Over het eerste kwar taal van dit jaar wordt een ver lies verwacht van 1,1 miljard gulden, even veel als over heel 1992. Analysten op de beurs van Frankfurt raden klanten, al aan hun aandelen Volkswagen af te stoten. Het aantal orders voor Volks wagens kelderde in januari met 45 procent ten opzichte van de zelfde maand vorig jaar. Het aantal bestelde Audi's daalde met een kwart. Wereldwijd daalden de verkopen met 16 procent. Volgens interne bron nen zullen er in in 1993 200.000 auto's minder worden gebouwd dan gepland. Het blad Der Spiegel meldt Sociale Verzekeringsraad: Beleid schiet tekort Bij fraudebestrijding krijgen malversaties van werkne mers naar verhouding veel meer aandacht dan die van werkgevers. Dat constateert de Sociale Verzekeringsraad in het rapport 'Een kwestie van aanpak', dat is opgesteld op verzoek van het ministerie van sociale zaken. wijslast rond te krijgen. „Hier- den haag cpd De aanpak van met belastingen en sociale verzekeringen frau derende werkgevers schiet ern stig te kort. Zowel bij de be drijfsverenigingen (die verant woordelijk zijn voor de uitvoe ring van de Werkloosheidswet, de Ziektewet en de WAO) als bij Justitie heeft de bestrijding van werkgeversfraude een betrekke lijk lage prioriteit. Te veel gevallen worden gese poneerd en komen daardoor niet voor de rechter.* De effecti viteit zou een stuk worden ver groot met een 'lik-op-stuk' be leid, waarin het ook mogelijk is om snel beslagte leggen op pri- vé-bezittingen van frauderende bestuurders van ondernemin gen. In vergelijking met werkne- door zijn de bedrijfsverenigin gen eerder geneigd aan de be strijding van werkgeversfraude een lagere prioriteit te geven", meldt het rapport. Bij Justitie wordt blijkens het rapport een uitgesproken lage prioriteit aan de bestrijding van werkgeversfraude gegeven in vergelijking met bijvoorbeeld geweldsmisdrijven en drugsza ken. Men bepleit de vorming van opsporingsteams met een vaste bezetting van mensen uit ver schillende opsporingsdiensten (belastingen, sociale verzekerin gen, politie enz.). Controles zul len dieper moeten gaan, vaker en vooral ook onverwacht moe ten worden verricht. Financieel 'kaal-plukken' van fraudeurs en het snel beslag leggen op privé- HET WOORD IS AAN Ik ben enorm slordig. Mis schien heb ik ergens nog wel een boek liggen dat nog nie^is uitgegeven. Anton Koolhaas VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 8 HET WEER Weersverwachting van het KNMI Wat minder wind Droog en perioden met zon Mini mumtemperatuur rond min 2, in de middag ongeveer plus 2 gra den. Noordoostenwind, matig, kracht vier tot zes. Feyenoord-Spartak rechtstreeks op TV Het eerste duel in dc kwart fina le van het Europa Cup II-toer nooi tussen Feyenoord en Spar tak Moskou wordt vanavond rechtstreeks op televisie uitge zonden. De uitzending is moge lijk. omdat de Rotterdammers ruim 30.000 toeschouwers in de Kuip verwachten. Feyenoord verwacht een recette van 1,6 miljoen gulden. Dc voetbalwed strijd begint om 20.00 uur. De NOS begint de rechtstreekse re portage vijf minuten eerder, om 19.55 uur op Nederland 2. mersfraude neemt werkgevers fraude meer tijd in beslag en is het, door de vaak ingewikkelde constructies, moeilijker de be- curacao anp Niet de Antillen lozen crimine len naar Nederland, maar Ne derland loost criminelen naar de Antillen. Volgens directeur Miedema van de Coral Specht gevangenis op Curasao hebben de Nederlandse autoriteiten aan minstens vijf Antilliaanse crimi nelen een ticket enkele reis Cu rasao verstrekt, plus drie maan den uitkering. Miedema baseert zich daarbij vooral op verklaringen van ge detineerden. Daarnaast heeft hij tickets onder ogen gehad waar- sassenheim/a'dam roza v/d veer Burgemeester H. de Jonge van Sassenheim is door het Am sterdamse gerechtshof ver oordeeld tot een boete van 2.500 gulden. Als hij niet be taalt, moet hij vijftig dagen ge vangenisstraf uitzitten. De Jonge is veroordeeld omdat hij in 1988 en 1989 belasting fraude heeft gepleegd. Hij zou ambtenaren van de gemeente Montfoort, waar hij destijds burgemeester was, zwart heb- goederen worden de meest ef fectieve maatregelen genoemd. „De beurs is de meest kwetsba re plek van de fraudeur". uit zou blijken dat de vliegreis door de overheid is betaald. Het reisbureau dat op het biljet staat vermeld, regelt altijd rei zen voor de overheid. De gevangenisdirecteur denkt zijn onderzoek binnen drie we ken af te ronden. „Ik wil met meer bewijzen komen dan al leen verklaringen van gevange nen." Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Den Haag zei gisteren dat „het me uitermate sterk lijkt dat dit ge beurt". Miedema blijft de aantijgin- ben uitbetaald. De toenmalige wethouder financiën is tot eenzelfde straf veroordeeld. De Jonge en zijn wethouder lieten vier ambtenaren een jaar lang zwart werk voor de gemeente Montfoort verrich ten. De vier hadden de op dracht een administratieve achterstand weg te werken. Het werk werd in 1989 afge rond. In 1990 kwam de zaak aan het licht. Tijdens de zit ting verklaarden De Jonge en zijn wethouder zich de mis- den haag De Israëlische presi dent Chaim Herzog luistert met koningin Beatrix in de tuin van Paleis Noordeinde naar het Israëli gen van de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt, dat de Antillen criminelen naar Nederland lozen, „absurd" vin den. Hij denkt dat Nordholts opmerking meer te maken heeft met de wens van minister Hirsch Ballin van justitie om een drempel op te werpen voor Antillianen die naar Nederland willen komen. „Daar kreeg hij eerst geen meerderheid voor in de Tweede Kamer, maar daar lijkt nu verandering in te ko men", dldus Miedema. stand onvoldoende te hebben gerealiseerd. De procureur- generaal hechtte daar weinig geloof aan. De advocaat van de verdachten meende daar entegen dat het openbaar mi nisterie 'van een mug een oli fant maakte'. Elk motief om dc fiscus opzettelijk te bedot ten ontbrak volgens hem. De Jonge moest in mei 1990 samen met zijn toenmalige wethouder financiën voor de rechtbank in Utrecht verschij nen. Er werd toen twee mille sche volkslied. Herzog kwam gis teren op Schiphol aan voor een driedaags staatsbezoek. Het is voor het eerst in de 45-jarige ge- KANTOORMEUBELEN 40 JAAR boete en twee weken voor waardelijk tegen hen geëist, maar de rechtbank sprak het duo vrij. Het openbaar minis terie legde rich hierbij niet neer en ging in hoger beroep. Ruim twee weken geleden werd de zaak voor het ge rechtshof in Amsterdam ge bracht en werd eenzelfde ge vangenisstraf geëist. Het ge rechtshof heeft de burgemees ter en de wethouder uiteinde lijk tot een hogere boete ver oordeeld. schiedenis van Israël dat een staatshoofd van de joodse staat ons land bezoekt. Voor Herzog is het zijn laatste staatsbezoek. Nog SARAJEVO/FRANKFURT Rtr-DPA Moslim-eenheden in de bele gerde stad Cerska hebben enke le hulppakketten ontdekt, die gisteren door Amerikaanse transportvliegtuigen boven Oost-Bosnië zijn afgeworpen. Dat heeft Radio Sarajevo van morgen gemeld. Bosnische au toriteiten in Sarajevo beweer den gisteren dat alle pakketten achter de Servische linies te recht waren gekomen. In eerste instantie hadden de inwoners van Cerska moeite om utrecht richard moovman De Nederlandse staat loopt jaarlijks ruim 2.3 miljard gulden aan inkomsten mis door de fis cale voordelen die de luchtvaart geniet. Verder steunt de over heid de luchtvaart jaarlijks di rect met ruim 100 miljoen gul den. Dit blijkt uit een rapport van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven (IOO), dat is opgesteld in opdracht van de stichting Natuur err Milieu. De stichting presenteerde de resultaten vanmorgen in deze maand wordt door het Israë lische parlement een nieuwe pre sident gekozen. Herzog was ove rigens eerder in ons land. In 1945 de voedsel- en medicijnpakket ten te vinden en werden zij bij hun zoektochten ernstig gehin derd door Servische aanvallen op het gebied rond de stad. De Verenigde Staten voerden vannacht zonder problemen een tweede dropping uit boven het 29.000 inwoners tellende stadje Zepa, dat sinds het uit breken van de oorlog in Bosnië bijna compleet van de buiten wereld is afgesloten. De Ameri kanen hebben nu in totaal -II ton voedsel en 3,5 ton medicij nen afgeworpen. Utrecht. In een brief aan minis ter Maij-VVeggen van verkeer en waterstaat dringt Natuur en Milieu aan op stopzetting van de directe en indirecte financië le steun aan „deze zwaar ver vuilende vervoerstak". Maij-VVeggen zou in interna tionaal verband actie moeten ondernemen om accijnzen en milieuheffingen op kerosine en BTW op vliegreizen in te voe ren. Daarvan isdc luchtvaart nu \Tijgesteld. Ook de verkoop van belastingvrije goederen op luchthavens en in vliegtuigen moet worden gestopt volgens was hij als officier in het Britse le ger betrokken bij de bevrijding van oost-Nederland, foto anp cor muldcr Volgens de Amerikaanse mi nister Les Aspin (defensie) is de eerste dropping van voedsel in Oost-Bosnië een succes ge weest. Op Amerikaanse satel- lietbeelden zouden negen ge lande pakketten te zien zijn. Een radio-amateur in Goraz- de verklaarde over de eerste dropping ietwat cynisch: „De Amerikanen moeten ook wat zalf in de pakketten doen, want we krijgen een stijve nek van het naar boven kijken." Natuur en Milieu, want ook daar blijft geld liggen. Verder moet er een eind ko men aan de directe financiële steun aan voornamelijk regio nale luchthavens, aldus Natuur en Milieu. De gemiddelijke overheidsbijdrage aan dc vijf re gionale vliegvelden bedraagt volgens het onderzoeksbureau 95 gulden per passagier Natuur en Milieu pleit ervoor de finan ciële steun aan de luchtvaart om te zetten in een zware belas ting. om zo de groei van het vliegverkeer te beperken. 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik j nu een abonnement, i Voorletters:m/v Postcode: Plaatti Td i Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal 0via acceptgiro 82.85) □automatisch 82.85) j Nr. bank/giro Handtekening Lrrnnau I ndw h D^iUI. Ofbd 071-128030 Natuur en Milieu wil stopzetting steun Straf wegens belastingfraude hoger dan eis

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1