Kuitert als 'stok' tegen Samen op Weg-proces' 'De bisschop is 'n beetje in de rui' Kerk Samenleving MAANDAG 1 MAART 1993 REDACTIE: DICK VAN DER PLAS. 071 -161421 BUITENLAND KORT Conflict De Canadese moraaltheo loog André Guindon heeft zijn conflict met het Vati- caan bijgelegd. Zijn opvat tingen zijn niet in strijd met de kerkelijke leer, maar hij heeft zich 'onhandig uitge drukt'. Dat zegt Guindon in een in Ottawa gepubliceer de verklaring. De Vaticaan se congregatie voor de ge loofsleer dreigde in januari 1992 met intrekking van zijn leerbevoegdheid, als hij niet op een gepast moment zou verklaren dat zijn op vattingen over homoseksu aliteit, voorechtelijk ge slachtsverkeer en voorbe hoedmiddelen niet in strijd zijn met de kerkelijke leer. I loewel de congregatie cr veel goeds in zag, gaf zijn boek 'The Sexual Creators. An ethical proposal for con cerned christians' (De seksuele scheppers. Een ethisch voorstel voor geën gageerde christenen) in zijn totaliteit een 'ongepaste vi sie op de seksualiteit'. Guindon is lid van de orde van de Oblaten van Maria en hoogleraar aan de St. Paulusuniversiteit van Ot- Occultisme Een kwart van de Berlijnse scholieren houdt zich regel matig of af en toe bezig met occulte praktijken. Drie kwart van de scholieren meent goed over occultis me geïnformeerd te zijn. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de Berlijnse godsdienstwetenschapper Hartmut Zinser. Zinser hield van 1989 tot en met 1991 vier enquêtes onder scholieren tussen de KJ en 20 jaar. Mij wilde on derzoeken wat de jongeren zelf hebben uitgeprobeerd. Daartoe omdervroeg hij ze uitgebreid naar hun erva ringen met onder meer kaartleggen, het verplaatsen van glazen en pendelen. Occultisme heeft een be vrijdende functie, zei hij za terdag bij de presentatie van zijn boek 'Jeugdoccul- tisme in Oost en West'. Op beslissende momenten kan de verantwoordelijkheid op het glas worden afgescho ven en de oplossing van conflicten aan de pendel worden overgelaten. Occul tisme noemde hij een 'vor- mingsbijgeloofHun ken nis over occultisme en oc culte praktijken halen jon geren hoofdzakelijk uit tijd schriften en boêken. Bosnië De woordvoerder van het Vaticaan, Joaquin Navarro- Valls, heeft benadrukt dat de oproep van de paus om verkrachte viouwen in Bos nië! lerzegowina te helpen 'aan ieders geweten' is ge richt. Paus Johannes Paulus II deed deze oproep vrijdag in een brief aan de aartsbis schop van Sarajevo, Vinko Puljic. „I11 zijn brief richt de paus zich niet zozeer lot de hebben gelden, maar tot ons allen", aldus de woord voerder het afgelopen weekeinde in een interview met radio Vaticaan. „Dat wil zeggen aan diegenen die de verkrachte vrouwen omringen, om hen morele, materiële, spirituele en hu manitaire ondersteuning te geven, zodat ze zich niet eenzaam voelen na dit dra- Wiersinga gaat ook menig collega te ver KAMPEN «ANP ROTTERDAM/LEIDEN'» De stok die de Gereformeerde Bond nodig had om de hond te slaan. Zo voelde prof. dr. H.M. Kuitert zich onder de scherpe kritiek van de rechtervleugel van de hervorm de kerk op zijn boek 'Het algemeen betwijfeld christelijk geloof. „Ze hadden me nodig om zich daarmee het Sa men op Weg-proces van het lijf te houden", aldus Kui tert. Kuitert zette de reacties op zijn bestseller tijdens een bij eenkomst in Rotterdam nog eens op een rijtje tijdens de pre sentatie van 'Het kan nog erger', een discussie over thema's uit 'Het algemeen betwijfeld chris telijk geloof. Kuitert gaat in dit boek een dispuut over de kern vragen van het geloof aan met prof dr. H.S. Versnel, hoogleraar oude geschiedenis aan de Rijks universiteit Leiden. De titel slaat DICK VAN DER PLAS De Gereformeerde Bond vormt nu binnen de Nederlandse Her vormde Kerk een behoorlijk machtsblok. Met het aanschui ven van de Gereformeerde Ker ken zou die positie worden aan getast, zo redeneerde de gere formeerde hoogleraar. „En daarom schreeuwden ze zo hard." op een uitlating van Versnel, die het geloof niet eens meer be twijfeld, maar ('het kan nog er ger') het al voorbij is. De discus sie tussen Kuitert en zijn oppo nent werd in juni vorig jaar ge voerd in de Westerkerk in Am sterdam. Niet alleen de inleidin gen van de beide hoogleraren zijn nu te boek gesteld, er is ook een uitvoerige reactie van Kui tert op Versnel en een nog uit voeriger reactie van Versnel op Kuitert in opgenomen. De Leidse hoogleraar was één van de velen die 'Het algemeen betwijfeld christelijk geloof on der vuur nam. „De cirkels van kritiek hebben zich geleidelijk aan verwijd", zei Kuitert. „Het begon al met de presentatie, toen iemand van de EO me pro beerde te laten zeggen dat ik de christelijke kerk verloochende. Sommigen zeiden ook: hoor ik de duivel? Die vraag kan ik ont zenuwen: ik ben Kuitert." Na de gereformeerde bestrij ders viel de hele oecumene over hem heen. De commotie bleek in elk geval goed voor de opla ge. Zelfs de atheïsten begonnen het bock te kopen, al was het al leen maar om 'van al die onzin kennis te nemen'. De hoogleraar' ziet zichzelf óndanks de kritiek van links en van rechts nog steeds als een 'gereformeerde calvinist'. „En of ik nu het antwoord ben op de secularisatie of juist het slacht offer daarvan, moet de lezer zelf maar uitmaken." De gereformeerde theoloog dr. H. Wiersinga gaat in zijn boek 'Geloven bij daglicht' niet alleen voor veel gewone gereformeer den te ver. Ook menig collega heeft moeite met zijn pleidooi voor afschaffing van eeuwenou de theologische begrippen en vertrouwde dogma's. Dit bleek zaterdag in Kampen op een stu diedag over Wiersinga's boek, georganiseerd door de Theolo gische Universiteit van de Gere formeerde Kerken in Neder land. De bijeenkomst werd be zocht door een kleine 200 pre dikanten, studenten en al dan niet verontruste kerkleden. In zijn boek stelt Wiersinga (65), sinds de jaren zeventig omstreden in de Gereformeerde Kerken, voor om theologische begrippen als de almachtige en drieënige God, erfzonde en maagdelijke geboorte en licha melijke opstanding van Christus uit de roulatie te nemen. Rotterdamse kerkvorst zoekt rust in Belgische ardennen JOOPSPANJERSBERG Het is een bescheiden stip op de Waalse landkaart en in de aanhoudende sneeuwjachten lastig te vinden: het bierdorp Ciney. De eerste glimp is be paald idyllisch glooiende straten, afgewisseld met uitge strekte velden en nog niet tot le ven gewekte boerderijen. Aan de Rue Grande, omringd door smetteloos gewitte heuvel toppen, staat het klooster Che- vetogne, waar naar het schijnt hartslag versnellende Byzantijn se zang wordt voortgebracht hogelijk gewaardeerd van 'San Francisco tot Wladivostok'. Binnen, in een nagenoeg raamloze kapel en nauwelijks opvallend tussen een tiental in donkere pijen gestoken monni ken, vouwt de Rotterdamse bis schop Ronald Philippus Bar ('Flip' voor zijn vrienden) de handen en zingt. Geen moment dwalen zijn blikken af, ogen schijnlijk gaat hij op in de sere ne, heilzame rust van de hoog mis. Twee uur lang. Vol overga ve. „De bisschop is een beetje in de rui", zegt men, thuis in Rot terdam, op ietwat lichtzinnige toon. Zijn naaste medewerkers, na samenkomst in het bis schoppelijk paleis aan het Ko ningin Emmaplein, spreken lie ver van een 'ijselijk harde wer ker die oververmoeid' is. De monseigneur heeft heet het officieel een uitputtingsslag gevoerd met zijn agenda en rust nu uit in het buitenland. „Wéér, dat zeggen we niet!" Wat is er aan de hand? Duide lijk is in ieder geval dat de Rot terdamse prelaat nog maar kort geleden en tot merkbaar on genoegen van kardinaal Simo- nis pleitte voor het aanstellen van rijpere, gehuwde mannen tot priester. Maar ingewijden ontkennen met stelligheid dat Bar geplaagd wordt door kerke lijke ruzie. Op de vraag waar het dan wel aan schort, luidt het antwoord: „Zoekt u het maar een beetje in het persoonlijke vlak". Half één, zondagmiddag. Een kwartier na de merendeels ge zongen hoogmis die als gebrui kelijk wordt bijgewoond door gelovigen en zangliefhebbers van heinde en verre, kijken we in het jongensgezicht van Mi- De oververmoeide bisschop R.Ph. Bar in het klooster Chevetogne. chel van Parys, de abt van het - aan de rand van de Ardennen gelegen - Chevetogne-klooster. De royaal bebaarde geestelij ke,'50 jaar inmiddels, toont zich nauwelijks verrast dat de bis schop, die als jonge priester zijn opleiding in Chevetogne vol tooide, al zo rap door de pers is opgespoord. „Immers'', formu leert Van Parys in de gastenka mer van het klooster, „het is hier de natuurlijke thuishaven van de bisschop. En dat is niet onbekend, dacht ik zo". We krijgen ongeveer vijf mi nuten maar veel wijzer, waar schuwt hij, zullen we van hem niet worden. Van de lichamelij ke toestand van de 64-jarige bisschop is hij bijvoorbeeld niet op de hoogte en over een even tueel aftreden van Bar zoals kwade tongen beweren kan hij evenmin enige helderheid verschaffen. „Ik heb", licht Van Parys toe, „de bisschop de afge lopen dagen hooguit vijf minu ten gezien en nauwelijks ge sproken. Zodoende kan ik nu openlijk spreken en hoef ik niet tegen u te liegen". Wat hij dan wél weet? Met die vraag oogsten we iets meer suc ces. Van Parys, gedecideerd: „Mijn indruk is dat de bisschop uitgeput is; hij ziet er moe uit. Hij heeft een%veeleisende baan en is regelmatig bij conflicten betrokken. Zoiets gaat wegen op den duur". Bovendien: alge meen gesproken zijn spannin gen en tegenslag lastiger als je op leeftijd komt. „Maar als u zegt dat het meer om persoon lijke problemen gaat, moet ik u teleurstellen. Daar weet ik niets De sobere bijeenkomst is, sneller dan we vermoeden, al weer voorbij. Op de valreep be vestigt Van Parys, die blijkens eerdere uitlatingen een positie ve verdraagzaamheid naar de medemens voorstaat, onze voorzichtige conclusie dat monseigneur Bar zichzelf 'in eenzaamheid en gebed' zal po gen te hervinden en dus beter niet gestoord kan worden. „Als ik dit nog mag zeggen", voegt de abt er ten afscheid aan toe, „de bisschop is hoe dan ook ge woon afgetobd. Hij neemt te veel hooi op zijn vork". Het is in die sobere, god vruchtige ambiance dat monseigneur Bar zoekt naar zijn evenwicht. Het zou abt Van Parys allerminst verbazen als de bisschop snel herstelt en over twee weken, geheel verkwikt en uitgerust, vanuit Rotterdam weer de immer actuele bood schap van het geloof verkon digt. HET WEER ROB GROENLAND Na twee jaar weer sneeuw Na twee jaren wachten, werd Wert- Nederland eindelijk beloond me' een zeer bescheiden laagje sneeuw op de vroege zondagochtend. Cb vrijdag begon tussen Schotlam en Noorwegen al zeer koude Arc'tèche lucht naar het zuiden te strorren, en dat hebben de kustgebiecSn van de Noordzee die dag al olop gemerkt. Zaterdagmiddag vas het vooral op het midden van d: Noordzee erg ruig winterwrer. Boorplatforms op een aanal hon derden kilometer ten nocden van de Nederlandse Waddentilanden, rapporteerden zware smeuwbuien, 0 graden en een harde ot storm achtige noordenwind, fns eigen kustgebied had die mddag nog weinig te kampen me winterse buien, hoogstens wa verdwaalde sneeuwvlokken. Echter toen de avond viel, naderdfvanuit het noorden een actiefbuiengebied, dat de meeste snreuw echter ach terliet in FrieslanJ. Doch ook onze r<gio ging voor de bijl met nog voo middernacht overal witte stoten en daken. Op vallend was dc( vrijwel alle neer slag die avonc bestond uit zogehe ten korrelsneeuw. Dit iseen vorm van sneeuw vat door de meeste mensen onterecht als hagel wordt aangezien. Korrelsneeuw ziet eruit v,aai op de grond vallen, zondagochtend bij zonsopkomst Jeed menig 2-jarig kind zijn eerste sneeuwervaring (in eigen land) op. In een groot deel van de regio, ach ter de duinen, lag 1 tot 3 centime ter sneeuw, welke helaas nog voor het middaguur voor het grootste gedeelte was weggesmolten. Boos doener was in deze de afgenomen wind en de sterke instraling van de zon, waardoor de temperatuur in de middag tot 4 graden wist op te lopen. Op dat moment bevond zich ten noorden van de Wadden een lagedrukgebiedje waaromheen diverse actieve sneeuwbuien circu leerde. Vanuit onze hele regio was de hele verdere dag voluit te genie ten van buitengewoon fraaie sneeuwbuien in een schone helde re Arctische luchtsoort. Felle zon neschijn, en kortdurende felle sneeuwbuien wisselden elkaar af. Na zonsondergang koelde het natte wegdek zeer snel af, en nog in het avondschemer was het plaatselijk al spiegelglad in de regio. De afgelopen nacht begon de stro ming sterk te ruimen naar het noordoosten, en begon veel droge re lucht binnen te stromen. Van daag en morgen is het onaange naam koud bij een snijdende noordoostenwind 5-7 Beaufort. Het enige pluspunt is de overmaat aan zonneschijn overdag. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zuid-Hoorwegen en Zuid- Zweden: Flinke opklaringen en droog. Alleen op maandag aan de westkust van Noor wegen bewolkt. Overdag lichte, 's nachts matige vorst. Denemarken: Helder en droog. Maxima rond het vriespunt, in de nacht matige vorst. Britse Eilanden: Perioden met zon en droog, maar langs de oost kust kans op sneeuw- buitjes. Maxima 2 tot 4 graden, 's nachts lichte vorst. België en Luxemburg: Af en toe zon. Vandaag nog kans op een sneeuw- buitje, morgen vrijwel droog. Maxima 3 graden langs de Belgische kust en rond nul in Luxemburg.'s Nachts lichte tot matige vorst. Duitsland: I In het noorden en midden perioden met zchi en droog, in het zuiden meer bewol- king"CP nu en dan wat sneeuw. Maxima °/o enkele graden boven nul, 's nachts ÏJ*S*5J,I51 ™W5'- ÏÏÏÏÏS? Wolkenvelden, oótf-af.en toe zon en ee> enkele bui. Maxima örlgej/eer 17 ga- Wind Canarische Eilanden: -- Enkele wolkenvelden, vooral aan zuidzijde zon. Kans op een bui. Maxima ongeveer 20 graden, aan de zuidstran- den enkele graden hoger. Marokkaanse westkust: In het zuiden flinke perioden met zon maar in het noorden nogal wat bewol king en enkele buien, mogelijk met on weer. Maxima van 17 graden in het noorden tot 22 bij Agadir. Tunesische kust: Veranderlijk bewolkt en af en toe een re gen- of onweersbui. Maxima van 15 gra den bij Tunis tot 20 graden in het zui den. Frankrijk: In het noorden en midden opklaringen en vrijwel droog. In het zuiden en in de Franse Alpen wisselend bewolkt en wat lichte sneeuw. Maxima tussen 2'en'5 graden, in het zuiden 7 tot 10 en aan de kusten van de Middellandse Zee rond 14 graden. In de nacht meest lichte Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele flinke regen- of onweersbuien. Maxima onge- vee' 15 graden. Spaije: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in het noorden en in de Pyreneeën met sneeuw. Maxima in het binnenland 3 tot 7 graden, aan de oostelijke en zuidelijke kusten 10 tot 15 graden. Porugal: Wokenvelden, nu en dan zon en een en kele bui. Maxima van 10 graden in het noorden tot circa 14 graden in de Algar- Zwhserland: Aar de noordzijde van het Alpenmassief nu 2n dan zon en vrijwel droog. Aan de zuilzijde meer bewolking en van tijd tot tijd sneeuw. Temperatuur op 2000 me ter jplopend tot min 6 graden. Oodenrijk: Af en toe zon en vrijwel overal droog. Tenperatuur op 2000 meter oplopend tot min 6 in het westen en min 9 in het oo^en van Oostenrijk. Weerrapporten 1 mrt 7 u station weer wind tem p neersl min Amsterdü1 zwaar bew. 06 J 5 DMm V windst 4 -4 2 Eelde on bew nno3 5 -3 05 Den Helder licht bew. N,. 5 -1 2 Rotterdam mist onoV 3 -2 07 Vlissmgen zwaar bew. o7 5 0 06 0.1 Aberdeen zwaarbew. n3 1 1 Athene half bew. 07 11 Barcelona n6 10 2 0 Berlijn zwaar bew. 06 1 01 Budapest half bew. ono4 4 -1 0 Bordeaux zwaar b?w. 5 •1 0 Brussel zwaar bew. ono2 •2 Cyprus n2 17 7 0 Dublin nno7 2 0.2 Frankfurt hall bew. n6 1 •2 0 Genève nno5 3 0 0 Helsinki Innsbruck KfbèT' verand -8 -10 0 Klagenlurt zwaar bew. verand 0 Kopenhagen zwaar bew. 2 0 Las Palmas regenbui nnw5 20 0.3 Lissabon 12 3 02 Locarno onol 1 33 Londen 0 0.2 Luxemburg licht bew. no8 0 hallbéw. 7 0 Malaga licht bew. 13 2 01 Mallorca nnw2 11 1 01 Malta regenbui zll 17 14 0 1 Moskou ol -3 1 ol -1 -5 01 nnoll 10 8 5 wnwl 1 •8 0 1 no 6 3 0 0 ozo6 1 -6 0 16 11 0.2 Split Stockholm no 2 1 •3 0.5 Warschau mist verand 3 -10 0 Zürich zwaar bew. no4 1 •2 0 Bangkok o3 35 25 Buenos Aires 27 16 0 Casablanca nnw2 14 7 0 Johannesburg 29 16 0 Los Angeles New Orleans zwaar bew. zo 2 17 3 0 New York nnw8 -3 •7 Tel Amv zzo 1 18 10 0 Tokyo zo2 7 Toronto -5 •16 2 half bew. zw7 15 5 ol 7 0

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8