TOP doet na zeven jaar een stap terug Basketbalsters van Lisse lopen twee punten in op MSV Sport Nieuw hoogtepunt korfbalteam Tempo De Algemene kan het jubileumjaar bekronen met titel Leiden heeft tegen Virtus langste adem Krappe zege Bollenstreek MAANDAG 1 MAART 1993 19 CHEF AD VAN KAAM. PIV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-1 Sassenheimse korfballers degraderen uit overgangsklasse LEIDEN» MICHEL V TOP is na de 14-12 nederlaag bij ODO(M) overgangsklas- ser af. De Leidse regio verloor zo haar blikvanger en heeft voor het eerst sinds de instelling van de zaalcompetitie in het seizoen '66-'67 geen vertegenwoordiger meer in de landelijke top. Fides Pacta moet op de slotdag van dit sei zoen winnen van Diamco om ook volgend jaar in de eer ste klasse uit te mogen komen. gen. De laatste maakte prompt 10-10 en dat bleek achteraf ook de laatste treffer in dit duel. Het duurde lang voordat Fi des Pacta en Phoenix op gang kwamen. Na ruim twintig mi nuten stond er slechts een scha mele 2-2 op het scorebord. Re- né van der Vooren zorgde voor de eerste afscheiding (5-3 rust), maar die voorsprong was na de paalwisseling weer gauw ver dwenen (6-7). De thuisclub toonde bijzonder veel strijdlust en hield tussen 8-7 (Karin van der Blom) en 12-11 (Henk van der Waals) steeds een minieme voorsprong. Phoenix liet zich echter niet afschudden en kwam door ondermeer twee grif gegeven strafworpen zelfs op 12-15. Dit was fataal voor de volgelingen van coach Steven Tims: 13-15 verlies. KORFBALMEDEWERKER Het zal e1 volgend seizoen TOP in de eer ste klasse te zien acteren na ze ven jaar in de hoogste klassen te hebben vertoefd. De ploeg van Theo Korporaal ging bij ODO (M) nog wel voor de winst en kwam door Barbara Romsom (2), Chantal van Duyn, Albert Verbaan en Aad Wiegerink zelfs op 2-5. Tot halverwege de twee de helft bleef TOP tot 10-11, een treffer van invaller Jan de Vroomen, steeds aan de goede kant van de score. Daarna kre gen de Sassenheimers in zes minuten tijd vier goals om de oren, wat hun weerstand geheel brak. Albert Verbaan bepaalde de eindstand op 14-12. Voor coach Theo Korporaal beteken de het de eerste degradatie in zijn loopbaan, maar de volgen de dient zich alweer aan, want op het veld staat TOP ook hope loos onderaan. Pernix verzuimde in het der de kwartier ruim afstand te ne men van De Vinken. De Leide- naars liepen in die fase van 5-5 (rust) naar 6-8 door toedoen van Lian Tieleman, Helene Zuurmond en Erika Velders. De tweede aanval met routinier Pe ter Kuipers voor de zieke Marco van der Lucht draaide wel, al leen was het schot er niet (8-8). Coach Janko Breedveld besloot op 9-9 dan ook Karin en Robin Amoldus in dit vak in te bren- Won Fiks uit tegen Avanti nog met 14-22, ditmaal waren de rollen omgedraaid: 16-20. ,,Wij hebben het vandaag ge woon weggegeven, terwijl er toch genoeg kansen waren om te winnen", constateerde coach Daan Vreeken, die wegens drukke werkzaamheden in juni een punt zet achter zijn trai nerscarrière. Hij zag alleen Theo Vreeken (7), Tanja Huizing (5) enTVlatthijs de Visser (4) tot sco ren komen, wat twee keer een redelijke voorsprong opleverde (7-5 en 11-9). De door degrada tie bedreigde bezoekers speel den echter gedrevener en lieten zich na 15-15 en 15-17 niet meer achterhalen. KZ Leiden liet in de strijd om de tweede promotieplaats ach ter Tempo een duur punt achter bij Kwiek: 12-12. De fusieploeg kwam wel goed uit de startblok ken (0-2 en 1-3), maar raakte daarna het initiatief kwijt (8-4 rust). Dat was voor coach Hen- ny Piket reden om Martin Ver- horik en Els van Lunteren in te zetten voor Saskia de Roode en Ronald Siera, om de rebound en het schot te verbeteren. Deze omzettingen hadden het beoog de effect, want zijn selectie be gon aan een sterke inhaalrace. Na 11-8 maakten de beide in vallers en Aldo Spadon gelijk (11-11) en ook op 12-11 volgde nog een treffer van Martin Ver- horik. Crescendo miste de inspiratie en de schotvaardigheid om kampioen Zwijndrecht te ver rassen en verloor kansloos met 14-10. De ploeg van Liesbeth Kok, zij stapt aan het einde van dit seizoen op, liet pas na ze ventien minuten zijn eerste doelpunt aantekenen (2-1). De thuisclub liep via 6-1 uit naar 10-4. Ook tekenend voor het zwakke spel van Crescendo was dat alleen Wijnand (5) en Henk Alberts (2) meer dan een maal tot scoren kwamen. Als eerste bemachtigde Velo- citas een punt tegen de onge slagen kampioen Excelsior: 9-9. Coach Wim van Poelgeest moest door het ontbreken van vier basisspelers drie reserves inzetten die al een wedstrijd in de benen hadden. Dat bleek geen bezwaar, want Paul Robert Nugteren (2), Jeroen van Driel en Arjen Bakker zetten een 5-7 achterstand om in 9-8. De be- zoekerspakten in de slotminuut nog een strafworp mee om als nog gelijk te eindigen. MICHEL VAN GENT Tempo heeft het predikaat 'veelbelovende club' eindelijk ingeruild voor dat van 'top club'. De Alphenaren bemachtigden zater dag door een 14-11 zege op De Bermen het kampioenschap in de tweede klasse F. Dat betekende een nieuw hoogtepunt voor de acht van coach Nico Oskam, die vorig sei zoen vanuit de derde klasse een impone rende opmars naar de top inzette. Twee weken geleden had de promotie al een feit kunnen zijn, maar KZ Leiden zette Tempo de voet dwars (12-10). Ook degra dant De Bermen weigerde zich 2 wonnen te geven. De eerste Alphense aan val draaide stroef en was na zesendertig mi nuten niet verder gekomen dan twee straf worpen van Martijn Hooijer en één veld- goal van Marjolein de Jong. Een mager resultaat voor vier aanvals- beurten, erkende ook Nico Oskam. „Het vak draaide op zich niet slecht, maar miste gewoon teveel kansen. Dat geeft natuurlijk onzekerheid." Na de treffer van De Jong (7- 7) zorgden Jim Vos, Rudolf de Jong en Mar tijn Hooijer (alweer vanaf de stip) voor een eerste duidelijke afscheiding (7-10), maar de geelhemden konden deze voorsprong niet vasthouden. Wissels bleken niet nodig, want Vos zette met twee afstandschoten de ploeg bijtijds in het goede spoor (11-13) naar de zege en de titel: 11-14. „We hebben vandaag als team gewon nen, dat is de grootste winst voor Tempo", aldus Oskam die voorlopig niet aan nieuwe successen wil denken. „Wij hebben genoeg achter de hand, maar we hebben amper de kans gehad om de zaak rustig te consolide ren. Als wij volgend seizoen in de eerste klasse vierde van onderen worden, zou ik al dik tevreden zijn." Iets dergelijks zei de Am sterdammer vorig jaar ook al eens. Promotie naar eerste klasse LEIDEN» BRAM V KORFBALMEDEWERKER Met een 13-8 zege op Archipel verzekerde De Algemene zich gistermiddag van promotie naar de eerste klasse. Daarmee keren de Leidse Hout-bewoners na één seizoen al weer terug op het niveau waaruit ze via een na- cómpetitie zo knullig verdwe nen. Misschien wordt het jubi leumjaar zelfs nog bekroond met een kampioenschap, want koploper DKV verslikte zich (15- 15) in Swift(A) waardoor De Al gemene nu op gelijke hoogte staat met de concurrent uit IJmuiden. Zwaar seizoen „Een zwaar seizoen", typeerde coach Ruud van Vliet de afgelo pen wedstrijdreeks. „Er trad al snel een duidelijke scheiding op tussen de bovenste vier en de overige ploegen, zodat de race om de promotieplaatsen en het kampioenschap lang open bleef. LUTO viel eigenlijk veer tien dagen geleden pas af en na vandaag is alleen de kampioen nog onbekend." Dat De Algemene naast DKV naar de eerste klasse zou pro moveren, was snel zichtbaar. Het uiterst geroutineerde Archi pel speelde verdedigend een so lide partij, maar het aanvalsspel van de Amsterdammers was ui terst doorzichtig. „We hebben dit seizoen wei nig aan taktiek gedaan", merkte Van Vliet bijna verontschuldi gend op, „maar ik ben wel spe ciaal naar DKV - Archipel gaan kijken om (e zien wat ons te wachten stond. Er ging vandaag weinig dreiging van Archipel uit. Alfred Lambooy werd goed geschaduwd en kon minder in dividuele acties maken. Maar hij heeft het vak wel draaiend gehouden en Ramond Terwiel en Wilma Sinteur (drie, respec tievelijk twee treffers, red.) zorg den gelukkig voor de doelpun ten. Verder heb ik erop gegokt dat ze in de tweede helft zou den inzakken. Uit stonden we met 17-13 achter en in het laatste kwartier gingen ze in de fout. Het viel me tegen dat een geroutineerde ploeg het zo uit handen gaf." Rust Ook ditmaal zakte Archipel in de slotfase volledig weg. Al voor rust nam De Algemene bij 5-2 een veelbelovende voorsprong, maar het verschil bleef op twee, drie treffers steken. De Leidse ploeg miste ook de koelbloedig heid de genadeklap uit te delen. Na 10-8 kwam er na de eerste treffer van Remco Molloy wel meer rust in het Leidse spel. Strafworpen van Arnoud en Alf red Lambooy, geforceerd door Jory Sjardijn en Wilma Sinteur, gaven de zege in de slotfase nog wat meer cachet: 13-8. Ramond Terwiel (links) vangt de bal af. De speler van De Algemene nam de aanvallende rol van Alfred Lam booy met drie treffers goed over. foto henk bouwman LEIDEN GERRIT-JAN VAN G BASKETBALMEDEWERKER Luba Leiden blijft met een te kort aan mankracht toch win nen. Zaterdagavond speelde de ploeg het grootste deel van de wedstrijd met de vijf basisspe lers, maar had toch nog genoeg adem om Virtus ruim voor te blijven: 88-79. Na de verrassende winst vori ge week tegen Goba had Leiden genoeg zelfvertrouwen om ook de laaggeplaatste ploeg uit Wer kendam, waarvan uit nog werd verloren, een lesje te leren. Coach Tiemen Winkel is inmid dels wel gewend aan het spelen met twee wissels. Éen daarvan, René Paulides, kon nog niet eens volledig ingezet worden als gevolg van de enkelblessure die hij vorige week opliep, terwijl de ander, Peter van de Wetering, slechts bankspeler is en derhal ve weinig speelminuten krijgt. Het personeelsgebrek deerde Leiden opnieuw niet. Met twee spelers in de hoofdrol trok het ten strijde. Jack Ginjaar had weer eens zo'n dag dat alles luk te. Hij schoot met scherp vanaf de driepuntslijn (zes op acht) en hielp zijn ploeg in de eerste helft aan de leiding. Na acht mi nuten was er al een flink gat (21-12) dat vijf minuten later echter al weer gedicht was: 28- 29. Aan de kant van Virtus was het vooral guard Teus van der Pijl die zijn ploeg in de race hield. Ex-intemational Cock van der Lagemaat liet zich ook gel den en dat maakte het een aan trekkelijke strijd. Snelle aanvallen en dito sco res volgden elkaar op. Het pu bliek, dat de goede resultaten van de afgelopen weken ook was opgevallen en in groten ge tale op was komen dagen, ver maakte zich dan ook uitste kend. Na rusM47-45) was het de tweede hoofdrolspeler die de aandacht op zich vestigde. Vori ge week was Anthony van Eyk (41 punten) al niet te stoppen en zaterdag evenmin. Als het even moeilijk werd, kon Leiden gerust de bal bij hem inleveren. Keer op keer zocht hij de basket op en scoorde hij slim. Tot de 27ste minuut (60-59) bleef Virtus aan de huid van Leiden kleven. Daarna was het echt gedaan. Leiden bleef ren nen, terwijl bij Virtus het vizier niet meer op scherp stond. Lei den sloeg het gaatje naar 66-61 en kwam niet meer in gevaar. René Paulides en Maarten Wals zorgden beiden met een drie punter ervoor dat de laatste hoop bij de bezoekers vervloog. Tiemen Winkel, die zijn een jarig verblijf wegens tijdgebrek niet zal verlengen, was dan ook zeer tevreden. „Hoewel we maar met weinig mensen zijn gaat het toch goed. Vooral over de verdediging ben ik tevreden. Als dat goed gaat krijg je vanzelf zelfvertrouwen in de aanval", constateerde de coach die al weer vooruitblikte. „Volgende week moeten we maar eens van Zwijndrecht zien te winnen." In dat geval staat Leiden ste vig op de derde plaats, die het nu nog moet delen met datzelf de Zwijndrecht. Scores Leiden: Van Eyk 32. Gin jaar 25, Hofstede 11Virtus: Van der Pijl 23, Van der Lagemaat 20. Camero 20. LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De vrouwen van MSV hebben hun eerste ver lies in de elite B-poule van de basketbaleredi visie moeten incasseren. Tegen BCA '60 werd in een slechte tweede helft de winst uit han den gegeven: 61-70. Lisse profiteerde daarvan en verldeinde het gat na de winst op Canadi ans (64-46) tot twee punten. De mannen van Lisse boekten een broodnodige overwinning op hekkesluiter Windmills: 57-70. In Lisse kan er weer even gelachen worden. Zeker nu MSV een misstap beging. De strijd om de hegemonie is dus nog volledig open. Canadians vormde geen enkel obstakel. De Amsterdamsen hebben zich blijkbaar neerge legd bij degradatie, want ze kwamen met slechts zes speelsters opdagen. Lisse schoot uit de startblokken en nam binnen een mum van tijd een 12-0 voor sprong. Canadians kon niet veel uitrichten te gen de sterk spelende Annelies van der Hulst en kon alleen maar aanhaken. Lisse bouwde de voorsprong verder uit tot 37-15 bij rust. Na de basketwisseling liet Lisse de teugels wat vieren. De concentratie was verdwenen en dat gaf Canadians de kans om terug te komen. Minder dan elf punten (44-33 in de 34ste mi nuut) werd het gat niet. Lisse hield in de slot fase het hoofd koel en liep zo door naar een ruime zege. Scores Lisse: Van der Hulst 14, Van der Heuvel 13, Mensen 10. Volgende week zondag kan Lisse het gat dichten met MSV als er in Noordwijk een rechtstreeks duel wordt uitgevochten. De Noordwijksen zullen dan niet zo goed besla gen ten ijs komen. Het grootste gedeelte van de selectie is richting sneeuw vertrokken voor een wintersportvakantie en keert pas zaterdag terug. Caroline van der Salm zal er in ieder geval niet bij zijn. pe forward brak vrijdag op de training haar pols en scheurde een enkelband. Zonder haar werd er verloren van medepro movendus BCA '60. In het eerste kwartier ging de wedstrijd ge lijk op. Pas in de laatste vijf minuten van de eerste helft liep MSV uit. De voorsprong van elf punten bij rust verdween echter als sneeuw voor de zon. Vijf minuten na rust keek de thuisploeg tegen een achterstand van zeven punten aan. De Apeldoornsen hadden het beste van het spel en koesterden de voor sprong tot het eind. Renate Sluys deed er alles aan om MSV langszij te brengen, maar toen zij op het eind ging missen werd het verlies onafwendbaar. Om uit de gevarenzone te blijven moesten de mannen van Lisse de uitwedstrijd tegen Windmills winnen. Het ging de ploeg van de scheidende coach Gerard van der Worp goed af. Van der Worp, die er de gewoonte van maakt om niet langer dan twee jaar achter el kaar een team te coachen, beschikt weer over een nagenoeg fitte selectie. stond de marge die uitein- r °P de wedstrijd. Jörgen Goudswaard speelt de kant van Lisse weer als vanouds en schoot met scherp. Scores Lisse: Goudswaard 18, Koot 11, Kor- tekaas 10. LUSV Het jaarlijkse internationale toernooi dat de Leidse Universitaire Sport Vereniging jaarlijks organiseert is ditmaal gewonnen door een groep Bosnische vluchtelingen. Zij zegevier den in de finale met 40-35 over het team van LUSV. Het Duitse Wuppertal, vorig jaar nog fi nalist, behaalde de derde plaats. Pernix-jeugd naar toernooi om landstitel LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Pernix Cl heeft zich zaterdag geplaatst voor het toernooi om de landstitel in Den Haag. De Leidse jeugdploeg won met 12- 2 van Tempo en legde zo beslag op het kampioenschap van Rijndelfland. Was de de eerste helft nogal mager, na rust (3-1) bleef Pemix onbedreigd. Frans Treur (3). Irene van der Burg. Birgitta Nielsen, Timon Zuur mond. Ewout van der Kooy (al len 2x) en Huig Schoonder- woerd scoorden. Pernix vindt op het NK. dat op 13 maart in de Haagse Hellas-hal zal wor den gehouden, PKC, Tilburg. WION en de kampioen van de afdeling Friesland tegenover zich. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Bollenstreek heeft het afgelopen weekeinde met een klein ver schil van UVG gewonnen: 16-17 (9-10). In een rommelige wed strijd leek UVG de achterstand van 11-14 in de tweede helft niet alleen goed te kunnen ma ken. maar zelfs nog op winst te kunnen spelen. Ellen Warmer dam benutte echter een schot kans vanuit de rechterhoek (16- 17) en UVG kon dat niet meer verwerken. UVG zette in de tweede helft Nicoleta Boriceanu en Gerrie van Jaarsveld vast, maar van de geboden ruimte aan de cirkel profiteerde Bollenstreek dank baar. De Bollenstreek-keepsters Natasja Radder en in het laatste kwartier Monique van der Poel, hadden een belangrijk aandeel in de winst. Voor Bollenstreek scoorden: Gerrie van Jaarsveld 9, Irma Vemooy 4. Nicoleta Bo riceanu 2, Ellen Warmerdam en Merlyn Perik 1 Olympla 72 ging daverend van start in de eerste divisie te gen sittard. 1-5. Het flitsende begin werd echter niet doorge zet. Niet in het minst omdat Sit tard terugstapte naar een 6-0 defensie. De rust ging in met een gelijke staand: 6-6. In de tweede helft schakelde Sittard aanvallend over op een 4-2 aan val en met twee cirkelspeelsters had Olympia '72 het defensief duidelijk moeilijk. Die taktiek leverde Sittard uiteindelijk de winst op: 16-11. Voor Olympia '72 scoorden Nicole Donners 7, Elly van Leeuwen 2 en Tieske van Duinen en Conny van der Werf 1. In de tweede divisie leek HVS met een 16-13 voorsprong en nog tien minuten te spelen ze ker van de overwinning tegen ODIS. Halverwege leidde HVS met 13-10. In tien minuten ver anderde de winst in een neder laag omdat ODIS nu t m Wij ken wist en HVS vooral defen sief gaten liet vallen die voor de invalster keepster Ans Luiten niet te dichten waren. Voor HVS scoorden: Sylvia Hoeven 6, I nie van der Bosch en Irma van der Bosch 3, Eugenie van Gijls- wijk en Tineke Heemskerk 2. De mannen van Saturnus wonnen met 16-14 (6-5) moei zaam van White Demons. Het was van Saturnus-zijde een slaapverwekkende vertoning die pas tegen het einde door de spanning en de dreiging van een onverwachte nederlaag (12- 13) nog enige beroering wekte op de tribune. Hans Blansjaar scoorde met een break-out 13- 13 en Nico Mooren zorgde voor 14-13 uit de ret hterhoek 1 lei doek leek gevallen voor White Demons, maar de Saturnus- aanhang moest nog even tan denknarsen. 14-14. Wederom Blansjaar met een strafworp (15-14), en Mooren 1 1 11 zorgden ervoor dat de winst in Leiden bleef. Voor Satumus scoorden: Nico Mooren 6. Hans Blansjaar 4, Dirk Klok en Dan Olsen 2 en Jasper Olierook en Marcel Nicuwenhuys 1. Rijnstreek kon hel in de der de divisie niet bolwerken tegen Animo. 29-22 (14-8). Telkens als de mannen uit Alphcn de zaken wat beter onder controle leken te krijgen, sloeg Animo hard te rug. Dat Animo van kansen ge bruik weet te maken, bleek toen Rijnstreek door tijdstraffen met twee man minder speelde. In een oogwenk had Animo een gat geslagen van negen treffers: 23-14. Dat was voor Rijnstreek niet meer goed te maken. Voor Rijnstreek scoorden: Mark Stig- ter 8. Goen Olders 4 Sjaak van der Vlies en Gerard Reijn 3 en Rene en Bouke Witte 2.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19