Cameraman 'lanceert' Nelissen Afdelingstopper onbeslist Ter Leede laat Tonegido ontsnappen Bogaard al in topvorm Stunt van Altior Sport FC Rijnland scoort er op los Jeugd Roodenburg pakt punt Foreholte daalt af naar de rode streep MAANDAG 1 MAART 1993 -CHEF ROB ONDERWATER C Belgische sprinter profiteert van valpartij In miljoenen huiskamers hadden ze even geen beeld, maar Wilfried Nelissen had in Gent plotseling zicht op de grootste triomf uit z'n loopbaan. Een valpartij van 'mo- tard' Frans Suis en cameraman Jean Pierre Verbeek van de Belgische televisie, drie kilometer voor de finish van de Omloop Het Volk, bleek achteraf het belangrijkste moment uit een openingsklassieker die zich ruim vijf uur in weer en wind en in de Vlaamse Ardennen afspeelde. cent cpdseeuw en Delion konden door rijden, daar aan de overkant van de finish langs de Gentse Wa- tersportbaan. Daarachter vielen ze, de motard en enkele renners onder wie Ekimov en Mark Ma- diot. Wilfried Nelissen zat in vierde positie, werd nog ge schampt, maar profiteerde ver- Renners weten dat het belang rijk is om voorop te zitten. In fi nales van wedstrijden en op ob stakels als de Muur van Ger- aardsbergen. Als ze achter je vallen, kun jezelf doorrijden. Nelissen, Sergeant, Capiot, Mu- Erik Breukink mist nog ritme valencia. anp De eindzege lag zaterdag binnen handbereik, maar ontglipte Erik Breukink toch. Halverwege de klimtijdrit van 12,6 kilometer van Benicassim naar Desierto de las Palmas leek de Nederlander op weg naar de dagprijs en de eindzege. In de vlakke aanloop liet Breukink de beste tijd noteren, zes seconden sneller dan Ju lian Gorospe. In de beklimming kwam hij echter niet in het gewenste ritme waardoor hij bijna een halve minuut verspeelde op de Spaanse ploegmakker van Indurain, die de basis legde voor de overwin ning in de Ronde van Valencia. Zijn tweede eindzege na de Ruta del Sol enkele weken geleden. volgens van de verwarring die er ook bij de eerste vijf was ont staan. Hij bereikte een paar ki lometer later solo de finish. Slim bekeken van de renner, die in het peloton eerder be kend staat om zijn gebrek aan intelligentie. Vorig jaar werd hij nog uitgelachen door de oude garde uit de Post-ploeg. Nelis sen, met veel herrie overgeko men van de Weinmann-ploeg van Godefroot, kwam in een weinig representatieve auto naar de eerste training van Panasonic. Het verhaal wil dat Nulens en Sergeant hem, vol gens goed wielergebruik. ont groenden. Dat Nelissen zich, nu hij voor een wereldploeg reed, een Mercedes of BMW diende aan te schaffen en niet langer meer in een eenvoudig vervoer middel kon rijden. Nog diezelf de week arriveerde de jonge Belg in een auto uil de duurdere prijsklasse, ofschoon hij het zich nauwelijks kon permitteren. Verstomd Maar het lachen is inmiddels verstomd en de hiërarchie bin nen de ploeg, nu Histor-Laser geheten, is razendsnel anders komen te liggen. Nelissen heeft zijn plaatsje gevonden, getuige zijn vijftien overwinningen vo rig jaar, waaronder etappes in de Dauphiné Libéré en de ron den van Zwitserland. België, Ier land en Nederland. En nu wordt er niet m gebrek aan intelligentie of een voudige afkomst, maar juist over zijn koersinzicht. Een kwestie van de ene of de andere hersenkwab. En nu roept ploeg leider Walter Planckaert vol trots: „Die Nelissen, daar staat een kop op, jongen, en daar zit een motor in. Daar gaan we nog veel plezier aan beleven. Op hem zal België z'n hoop voor de toekomst moeten vestigen." Nelissen staat er om bekend een sterke finisher te zijn. In 's Heerenberg werd hij donderdag ook al tweede in de Grote Prijs Wielerrevue, in de Ruta del Sol won hij de openingswedstrijd van het seizoen, in de Ronde van de Middellandse Zee steun de hij Mottet in diens mars naar de eindzege. Maar hij kan nog veel meer dan alleen maar sterk finishen, zeggen ze. Planckaert: „Die jongen heeft als amateur ook zware wedstrijden gewon nen. Klassiekers als de Ronde van Vlaanderen, Parijs-Roubaix, Goldrace of Milaan-Sanremo behoren in de toekomst zeker ook tot zijn mogelijkheden. En korte tijdritten hè, prologen bij- voobeeld. Een paar kilometer alleen rijden, dat kan-ie, zoals- ie hier heeft laten zien." Nelissen durfde het eigenlijk zaterag ook niet op een sprint te laten aankomen. Op de Muur van Geraardsbergen had z'n versnelling het begeven. De koers had zich in de 200 kilo meter lange aanloop toegespitst op een spel voor drie heren: Ne lissen, Capiot en Cipollini. Twee Belgen en een Italiaan. Capiot uit de TVM-ploeg kon zijn vorm niet wegsteken, wilde Gent- Gent wel voor de derde keer demarreerde al in de sneeuw op de Oude Kwa- goed vijftig kilome ter koers. „Krachtenverspilling", luidde achteraf de conclusie van Nelissen. Cipollini genoot in de voor dit soort wedstrijden sterke GB-MB-formatie zo'n voorkeur dat zelfs Johan Museeuw het vuile werk voor de Italiaanse su persprinter opknapte. Dat vuile werk lag er genoeg omdat Capiot en zijn vluchters moesten worden teruggehaald in een jacht die tientallen kilo meters duurde, maar uiteinde lijk door een dichte spoorweg overgang werd geholpen. Al was toen de maximale voorsprong van 4.20 minuten al teruggelo pen tot nauwelijks één minuut. Nelissen zat ondertussen op z'n gemak in het peloton. MVKV winnaar tweede periode leiden ruud pattiapon voetbalmedewerker De strijd om de hegemonie in de afdeling Leiden spitste zich afgelopen zaterdag toe in het duel tussen de Sleutels en Val- ken'68. Met een uiterste krachtsinspanning wist De Sleutels, ondanks een beter Val ken, een punt uit de botsing te peuren (3-3). In Sassenheim viel er een klein feestje te vieren. GWS behaalde namelijk de eer ste seizoenzege. De hekkesluiter versloeg het Voorschotense SVLV met 1-0. MVKV tenslotte werd de tweede periodekam pioen door HVZ met 1-4 te ver slaan. De Sleutels - Valken'68 3-3 (0-1) 30. Brussee 0-1, 50. Groenendijk 1-1, 65. Groenendijk 2-1 (pen.), 75 Binnendijk 2-2, 85. Brussee 2-3, 87. Van der Broek 3-3. Scheidsrechter Faas. Toeschou wers: 250. Gele kaart: Van Delft (Val ken'68) Scheidsrechter Faas was be paald niet onvriendelijk jegens de thuisclub. In een felle en daardoor zeer onderhoudende wedstrijd vielen zijn beslissin gen vaak in het voordeel van De Sleutels uit. „Nee, we hadden hem niet echt tegen," drukte Henskens zich nog voorzichtig uit. De Leidse trainer gaf grif toe dat hij zeer tevreden was met het behaalde punt, meer in elk geval dan zijn collega Hans van Rijn die het triest vond voor zijn ploeg. Tenslotte had hij tot drie minuten voor tijd beide punten op zak. „Het was een pure de fensieve fout. Die bal had ge woon opgeruimd den." Kanbier 1-4. Scheids rechter Kaddouh. Toeschouwers: 50. Gele kaarten: Van der Velde. Fasel (HVZ). HVZ voetbalde puur slecht en MVKV had geen kind aan de kwaliteitsarme tegenstander. Toch wist HVZ de strijd nog enige tijd op te houden door het scheidsrechter Kaddouri, die verder goed floot, het zo moei lijk te maken, dat hij het duel een kwartier stillegde. De afkoe lingsperiode was vooral goed voor de spelers van MVKV die vrij eenvoudig naar de 1 -4 zege en de periodetitel marcheerden. GWS - SVLV 1-0 (0-0) 60 Wim van der Meij 1-0. Scheidsrechter. Straver. Toe schouwers: 100. In het Sassenheimse werd al weken stiekem gewacht op het eerste aansprekende succesje. Dat was gebaseerd op duels te gen ploegen als HVZ en Lugdunum waarin GWS het be tere van het spel had maar des ondanks aan kortste eind moest trekken. De zege zal de ploeg, dat het dit seizoen met zoveel nieuwe spelers moest doen, het idee geven dat er nog hoop is. Over twee jaar wordt het naar verluidt beter. Want dan schijnt er een aardige lichting jeugd spelers door te komen. SVOW - LSW 2-1 (0-1) 3. Evans 0-1, 46. Disseldorp 1-1, 75. Snaterse 2-1. Scheidsrechter: Hermsen. Toeschou wers 50. Gele kaart: Ger van Emmenk (SVOW) Het duel stond in het teken van het meervoudig gebroken spaakbeen van LSW'er J-luub van Haasteren, die het euvel in de tweede helft opliep na een sliding van SVOW'er Ed van Emmerik. „Ed raakte hem in het geheel niet," klonk het in Oude Wetering. „Wel degelijk, het was een echte schop," was het antwoord uit Leiden. In elk geval moest de student medicij nen naar de EHBO-post van het Academisch Ziekenhuis, de af- leiden* erik v Marcel Groenendijk. foto archief deling waar Van Haasteren zelf stage loopt. Met tien man kon LSW, dat in de rust al twee man had gewisseld, de 0-1 voor sprong niet vasthouden. Lugdunum - Woubrugge 0-3 (0-0) 50. Van de Welenng 0-1, 55 Van Luyk 0-2, 70 Van de Wetenng 0-3 Scheidsrech ter Heemskerk Toeschouwers: 75. Gele kaart: Van Veen (Lugdunum). Zonder Daan Kooimans en Henny de Klerk kon de ploeg van trainer Cees van Tongeren de tegenstander niet de baas. Van Tongeren boekte op een ander vlak wel een succesje. De Woubrugse doelpuntenmaker Alex van Luyk werd door hem benaderd om volgend jaar bij Lugdunum te komen te spelen. De 25-jarige Van Luyk, die ooit voor de zaterdageersteklasser Rijnsburgse Boys uitkwam, heeft bevestigd dat hij volgend r de zondagafdeling voetbalmedewerker Voor verschillende ploegen in de zondagafdeling zijn de reste rende competitiewedstrijden slechts een formaliteit. UDO en Bernardus zijn zulke ploegen, omdat Altior al nauwelijks meer te achterhalen is en een perio detitel al behaald is. Voor de Oegstgeestenaren was dit reden om het gemak er van te nemen (0-4 verlies tegen Rijnland), terwijl de Hazers- woudenaren er zonder druk juist lekker tegenaan gingen (ASC werd met 0-4 opgerold). Warmunda - Leidsche Boys 1-0 (0-0). 90 Oosldam 1-0 Scheidsrechter Mou nts. Toeschouwers: 100 Gele kaart: Neuteboom (Leidsche Boys) Rode kaart: Richard Kooien (Leidsche Boys) Op een moment dat de War- mondse fans al genoegen na men met een puntendeling sloeg de thuisclub toe. Een vrije trap van Tom Schuiling werd door Hans Oostdam ingekopt. Dit tot frustratie van Richard Kooien die z'n handjes even liet wapperen. Deze zege was be langrijk voor de pupillen van Koos Schouten, want de tweede plaats op de ranglijst die recht geeft op een plaats in de na- competitie werd zodoende ver dedigd. UDO - Rijnland CM ((H)). 65 De Rid der 0-168 Benning 0-2, 81 De Ridder 0-3, 87 De Ridder 0-4 Scheidsrechter Braun. Toeschouwers: 150. Gele kaart: Van Vliet (Rijnland). Een matige motivatie en een waslijst aan blessures speelde UDO gisteren parten, zodat de bezoekers naar huis konden gaan met een ruime overwin ning. Het eerste uur van de Hoewel de landelijke jeugd van Roodenburg de degradatie niet kan ontlopen zorgt het inciden teel nog wel voor een klein stuntje. Xerxes, dat tien punten meer dan Roodenburg bezit, werd door de Leidse staartploeg verhinderd verder uit te lopen. In een taai duel pakten de Leidenaars het vierde punt van het seizoen (3-3). Roodenburg toonde zich de eerste helft zelfs aan merkelijk sterker dan de Rotterdammers maar miste het venijn om de kansen ook in doelpunten om te zetten. Het scoreverloop was overigens zeer spannend. Steeds nam Xerxes een voorsprong maar iedere keer weer wist Roodenburg door Patrick Heij- mans (strafschop), Nouri Essoui en Jan Zoete melk jr. langszij te komen. Wilfried Nelissen wint de eerste klassieker van het wielerseizoen: „Die Nelissen, daar staat een kop op, jongen, en daar zit een motor in. Daar gaan we nog veel plezier aan beleven." foto anp wedstrijd waren de ploegen nog aan elkaar gewaagd, maar nadat Bert-Jan de Ridder zijn voorzet in het doel zag waaien ging het vlug. De risico's die de gasthe ren namen om langszij te ko men pakten namelijk geheel verkeerd uit. ASC - Bernardus 0-4 (0-3). 20 Van Kampen 0-1. 25 Honders 0-2, 35. Zandbergen 0-3, 84 Van Kampen 0-4 Scheidsrechter: Hagen Toeschouwers 100 Bernardus probeert de scherpte in de ploeg te houden met het oog op de nacompetitie en deed dit gisteren met verve. Op het slecht bespeelbare Oegstgeester veld was ASC gis teren slechts een eenvoudige sparring-partner van de bezoe kers. Voor John Manuputty en zijn mannen lijkt er nu geen eer meer te behalen in dit s Foreholte is na de nederlaag te gen Westlandia afgegleden naar de onderste regionen van de zondagtweedeklasse. De ploeg van Mart de Groot moet ko mende weken van Gouda en Oliveo winnen om het vege lijf te redden. Door de nederlaag van gisteren raakte Foreholte ook nog Westlandia als concur rent kwijt in de strijd om de laatste plaatsten. De nederlaag was onverdiend. Vooral in de slotfase kreeg de thuisploeg Ie gio kansen op de gelijkmaker, maar de bal wilde niet tussen de Westlandse palen. Frank Hooy- mans miste in blessuretijd de beste mogelijkheid, maar zijn kopbal zeilde net over het doel. In de tjerste helft bakten beide ploegen er hoegenaamd niets van. Foreholte kon alleen via Nico van Rijn gevaarlijk wor den. Na de rust vielen de doel punten als rijpe appelen uit de boom. Helaas voor Foreholte gebeurde dat aan de verkeerde kant. Bij de eerste treffer van de bezoekers ging doelman Ver hulst overigens niet vrijuit. Nadat Harry Werkman de achterstand had gehalveerd, verwachtten de kleumende toe schouwers de gelijkmaker van de best redelijk spelende thuis ploeg. De kansen waren volón aanwezig, maar zoals zo vaak werd aan de andere kant ge scoord. Ronald Verhart bracht acht minuten voor tijd weder om de spanning in de wedstrijd. Foreholte beukte daarna om de gelijkmaker te forceren, maar die bleef uit. Vermeldensvvaai dig was de uiters matige leiding van arbiter De Wit. Foreholte-Westlandia 2-3 (0-0) 50 Scheiiev.s 0-1. 60 Van der Za'm 0-2. 70 Werkman 1-2, 77 Van der Zalm 1- 3. 82 Vertiart 2-3 Scheidsrechter De Wit Geel Fred Arroyo (Foreholte) Rijnsburgse Boys verliest oefenduel Rijnsburgse Boys oefende za terdag bij zondag-hoofdklasser Aalsmeer en verloor kansloos met 5-0. Vlak voor de doelwis- seling (rust 0-0) verloor Rijns burgse Boys Martin de. Louw- met een rode kaart. Eerst werd hij bestraft voor een overtre ding, later kreeg hij een tweede gele kaart wegens praten. Quick Boys won met 4-1 van Zilver meeuwen door doelpunten van Leen van der Plas, Fred Kanbier, Floor van Duyn en Hans van der Plas. ARC verloor het vriendschappelijke treffen tegen Marken op het Noordhol landse eiland met 2-0. FC Lisse (zo) versloeg gistermiddag Do- cos met 6-3. leiden rob onderwater In dé strijd om de KNVB-beker was Ter Leede bij hoofdklasser Tonegido op weg naar een heu se stunt. Twaalf minuten voor tijd had de derdeklasser een 1-3 voorsprong. Maar in de slotfase raakte Ter Leede het zicht kwijt en verloor alsnog met 4-3. Kat wijk speelde goed, maar verloor niettemin van de reserves van Sparta. FC Lisse (za) had geen enkel probleem met Gouda: 1- 6. MMO-Wilhelmus werd afge last. Katwijk bekoorde Arie Lagen dijk. „Ik zeg dit niet vaak, maar de ploeg speelde uitstekend," vond de trainer. Katwijk had echter één manco: het scoren. In de eerste helft kreeg de thuis ploeg de mooiste kansen, maar de doelpunten vielen aan de andere kant. „In plaats van een 2-0 voorsprong, stonden we door snelle counters met 0-3 achter," treurde Lagendijk. Via Hans Zwaan en Kees Krayenoord bracht Katwijk de spanning terug. Daarna ontwik kelden de oranjehemden nog een stormachtig offensief, maar de verdiende gelijkmaker bleef achterwege. Ter Leede was zaterdag bij Tonegido in Voorburg op weg naar een superstunt. Met nog twaalf minuten te spelen, kwam de ploeg van Wim van Hars kamp op 1-3 door een beheer ste treffer van Keuning. Maar daarna begon de ellende voor Ter Leede. dat tot dat moment een voorbeeldige partij op de mat van de hoofdklasser had gelegd. De ploeg raakte door het uitvallen van Mario Faber cent* n duivenbode Marco de Ridder, gadegeslagen door zijn Rotterdamse tegenstrever, zweeft stijlvol door de lucht. (kramp) en Eric Grosman (hij moest naar werk) volledig van slag. Tonegido profiteerde van de wanorde bij de Sassenhei- mers. Ver in blessuretijd viel de finitief het doek voor de moege- Emiel Wajer. Gewoonlijk speelt streden derdeklasser. hij linksback, maar trainer Brö- FC Lisse veegde Gouda na de ring probeerde Wajer in de rust volledig van de mat. Opval- tweede helft als middenvelder lend waren de twee treffers van uit. Dat deed de inwoner van foto loek zuyderduin Sassenheim naar behoren. Radjin de Haan (2). lelie Visser, en Bert van Duyvenbode scho ten de overige doelpunten bij elkaar. In de Belgische openingsklas sieker Gent-Staden hebben de Nederlandse amateurs, met de renners van Casba Wonen voor op, flink huis gehouden. In de finale reden vier Nederlandse renners weg uit het peloton met daarbij liefst drie coureurs van de Voorschotense ploegleider Jan Zwaan. De vreemde eend in de bijt was de Amsterdammer René de Vink. Drie tegen één, dus moest er een Casba-renner gaan winnen. Niels Boogaard, nu al in topvorm, was in de fi nale de sterkste voor ploegge noot Bennie Gosink, René de Vink en Vital Timmermans. Pa trick Rasch werd elfde. Een ongekend succes voor de Zoetervvoudse wielerformatie. Lange tijd zag het er naar uit dat de semi-klassieker geen door gang zou vinden. Een uur voor de wedstrijd bekogelden de ren ners elkaar met sneeuwballen. Maar toen de Belgische officials om 12.00 uur meldden dat de wegen sneeuwvrij gemaakt zou den worden, was het weer ernst. Al in de eerste kilometers con troleerden de Nederlandse ren ners de koers. Bij Deinze reden Dennis van der Meiden, Patrick en Mark Rasch en Niels Boog aard het peloton in stukken. Maar een algehele hergroepe ring kwam al snel. Tot aan Roe- selare bleef de groep compleet. Daarna kwam een spervuur van demarrages waarin ook de Bel gen en de Fransen zich niet on betuigd lieten. Na 100 kilometer sprongen 17 renners weg uit het peloton. De formatie van Jan Zwaan was met Mark Rasch. Dino Tolhock. Niels Boogaard, Bennie Gosink en Vital Tim mermans goed vertegenwoor digd. In een overzichtelijke bocht sloegen Gosink en De Vink een gaatje, waarna alleen Boogaard en Timmermans er nog bij kwamen. De voorsprong van het viertal liep al snel uit naar 1 minuut en 10 seconden. De koers leek beslist. Timmer mans was de eerste die weg sprong. De Vink moest hem ha len. Daarna ging Gosink en weer moest De Vink, als een ling, het vuile werk opknappen. Maar toen het peloton onder leiding van de sterke Belg Didier Priem op drift raakte en op een paar honderd meter van de koplopers kwam, sprong Niels Boogaard naar zijn teamgenoot Gosink toe. In de sprint was de renner uit Hoorn absoluut de sterkste. Nog net voor dat hij een schorsing moet uitzitten van 14 dagen (een oude zaak van vorig jaar toen hij het met Gerard Kemper aan de stok kreeg) nam Boogaard wraak op de strafcommissie van de wie lerbond. In de strijd om de LD-Cup zorg de afdelingsclub Altior voor een heuse stunt door Koudekerk op eigen veld met 0-6 te verslaan. Noordwijk won voorts moei zaam van ROAC79. Trainer Peter Vlasveld van Kou dekerk zag de bui zaterdag ken nelijk al hangen. Hij verkoos een verblijf bij Floreant-Sport- lust (de Boskopers zijn concur renten in de degradatiestrijd in 4B) boven het bekerduel met Altior. Trainer Dick Blijlcven wreef zijn ogen uit tijdens de verrichtingen van zijn ploeg. „Dit was een van de beste wed strijden die ik van mijn ploeg heb gezien", toonde Blijleven zijn tevredenheid aan de voor avond van de kampioenswed strijd tegen Warmunda. zondae aanstaande. Blijleven vond wel dat Koudekerk alle medewer king verleende. De zaterdagclub was dan ook gehandicapt, maar dat gold ook voor Altior. Het grote verschil was dat de inval Iers bij Altior gemotiveerd wa ren. Ronald Otto, normaliter ac terend in het tweede elftal, speelde een puike partij en lar deerde het uitstekende optrc den met drie treffers. Marco san der lagt en Edwin SSMM schoten het halve dozijn vol In een bar slechte wedstrijd had Noordwijk een zware kluif 'Mn vterdddanei MMCTft De TttBfdtg etntddmei mm] bet LD-Cupduel in Rijpwetering met klein verschil: 2-1. Tim<» Gerlof zette de bezoekers op voorsprong, waarna Peny Veil- brief nog voor rust de score weer in evenwicht bracht. In de tweede helft besliste Hein van Heek dc wedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17