Scheepsgeschiedenis onder Katwijkse vloer DE 'Snel een nieuwe koers uitzetten' \AS Leiden Regio TIJ» TOEN Uitspraken Katwijkse raadsleden 'intolerant' MAANDAG 1 MAART 1993 'Praatpaal in dorpen heeft geen nut' leiden monica wesseling De politieTJollands Midden is niet van plan in de kleine dorpen naast het politiebu reau een praatpaal neer te zetten. De Utrechtse politie gaat hiermee experimente ren. De bereikbaarheid van de politie in die provincie laat volgens de burgemees- ters te wensen over. De bu reaus in de kleine dorpen zijn vaak dicht. Een praat paal naast het bureau zou na sluitingstijd een snelle verbinding met de politie geven. Voorlichter F. Mesker van Hollands Midden is uiterst verbaasd over het idee. „Een praatpaal heeft zin als je in het hele dorp om de honderd meter zo'n ding neerzet. Dan bereik je echt een snellere melding, Eén •paal voor het hele dorp heeft absoluut geen nut". Contact De politiebureaus in de kleinere dorpen zijn niet de hele dag geopend. Burgers kunnen voor een gesloten deur komen te staan. Mes ker hierover: „De mensen weten wanneer het bureau open is en het tevergeefs lo pen valt dus nog wel mee". In noodgevallen zijn mensen eerder geneigd te bellen dan langs te gaan, zo leert de ervaring. Sinds en kele weken is de hele regio aangesloten op de centrale meldkamer in Leiderdorp. De meldkamer staat in di rect contact met alle wa gens in de regio. „Van een slechte bereikbaarheid is geen sprake." Unieke resten gevonden van bomschuit Vervolg van voorpagina De ogen van Dirk de Jong vielen bijna uit hun kassen toen hij de winkel van de Katwijkse loodgieter Bloot be trad. Tijdens verbouwingswerkzaamheden had Bloot de vloer opengebroken. En daar werden complete spanten van een oude bomschuit gevonden. Bloot greep na de ontdekking direct naar de telefoon en waarschuwde De Jong, die als medewerker aan het Katwijks Museum is verbonden. „Een unieke vondst", zegt De Jong. „Ik wist niet wat ik zag." kregen iedere keer dat ze het strand werden opgetrokken een enorme opdoffer en moesten de vissers een nieuwe laten ma ken. De oude schuit werd in dat geval veelal aan een aannemer verkocht die de houten delen gebruikte als versteviging onder de vloeren van huizen. Her en der in Nederland moeten nog bomschuitspanten onder vloeren te vinden zijn, maar tot nu toe verdwenen ze altijd met het grof vuil als er een huis werd verbouwd. „De men sen beseffen niet wat ze in han den hebben", aldus De Jong. Hij schat dat de bomschuit, waar van nu overblijfselen zijn ge vonden, rond 1870 voor het eerst het ruime sop koos. „Vol gens Bloot werden de winkel en de Badstraat in 1881 gebouwd. Als je dan rekent dat een bomschuit maar zo'n tien jaar mee ging, kom je dus uit op 1870." In het Katwijks museum heerst grote opgewondenheid over de nieuwe aanwinst, die bestaat uit één spant die achter aan de onderkant van de schuit moet hebben gezeten, één spant vooronder en één spant voor de zijkant van de schuit. Met een beetje passen en me ten en een snelle berekening De spanten drie zijn er voor het nageslacht gered zijn in middels ondergebracht in het Katwijks Museum. Daar zijn ze er van overtuigd dat op geen enkele andere plaats in Neder land dergelijke onderdelen van de bomschuit te vinden zijn. „We hebben hier ontzettend veel aan", zegt Willem van der Plas. „Aan de hand van deze spanten, kunnen we een goede indruk krijgen welke verhoudin gen de bomschuit heeft gehad. Want in heel Nederland is geen bomschuit meer te vinden. We hebben wel modellen, en aan de hand van gesprekken met de oude scheepsmaker Taat heb ben we in Katwijk bouwteke ningen gemaakt, maar daar het huis houdt het mee op." De oude bomschuiten die in de verte wel iets weghebben van de dop van een walnoot zijn rond het begin van deze eeuw verdwenen. Toen werd overgestapt op andere scheeps- typen. De scheepjes, die vanaf het strand de zee werden inge trokken, deden overigens slechts een jaar of tien, twaalf dienst. Daarna waren ze niet meer zeewaardig de schuiten komen de medewerkers van het museum aan een bomschuit, die zo'n tien meter lang moet zijn geweest en drie meter hoog. Een behoorlijk grote. De nagels waarmee de houten scheepshuid aan de spanten werd bevestigd, zijn ingenieus maar eenvoudig in hout uitge voerd. „Men sloeg eerst een houten wig met een gleufje in de spanten en vervolgens ging daar weer een kleiner wiggetje in. Eigenlijk net als de plug en de schroef van tegenwoordig", aldus De Jong. „We komen zo heel veel ge vallen van verdrinking tegen uit de periode van de bomschuiten, omdat de bemanningsleden over de verschansing sloegen", zegt Van der Plas. „Nu ik deze spanten zie, begrijp ik pas goed waarom. Bij het zijspant kun je heel duidelijk zien dat de ver schansing maar zo'n dertig cen timeter hoog was en niet eens tot aan de knieën kwam. Dan is het niet zo moeilijk om over boord te slaan." De eerste Katwijkse bom schuiten werden al in het begin van achttiende eeuw in gebruik genomen, zo blijkt uit een snel le raadpleging van het Visserij- archief dat momenteel in het museum wordt opgezet. Ze hadden nog geen scheepsnum- mers maar wat opvalt is, dat de namen in het algemeen veel fantasierijker waren dan de hui dige scheepsnamen. 'De Vrije Pekelharing', 'De Getergde Kat', 'Zeemans Welvaren', 'Zonder Vlijt Geen Zegen' en 'Bakkers- lust' om er maar enkele te noe- De vondst bij Bloot komt juist goed uit omdat Willem Vos, de scheepsbouwmeester van het De nieuwe aanwinst van het Katwijks Museum. Trots houden medewerkers v omhoog. „Deze bomschuit moet zo ongeveer uit 1870 stammen." VOC-schip Batavia in Lelystad, authentieke bomschuit die zich onlangs verbonden heeft Scheveningen zal komen te lig- opdracht kort geleden de bouw tekeningen, die in het Katwijks gen. Vos raadpleegde voor deze Museum te vinden zijn, maar kan binnenkort nog een keer te rugkomen om de nieuwste aan winst te bekijken. noordwuk. roza van der veer/conny smits De problemen niet bagatellise ren. Goed dat Ponjee de knup pel in het hoenderhok gooit. Dit moeten we eerst intern be spreken. De politieke partijen in Noordwijk reageren verdeeld op de beweringen van de ver trekkende gemeentesecretaris E. Ponjee dat de ambtelijke top in Noordwijk slecht functio neert. Volgens Ponjee zijn de onderlinge verhoudingen in de ambtelijke top verstoord. Er is nauwelijks samenwerking, er heerst een gevoel van matheid en beslissingen komen zeer moeizaam tot stand. Als gevolg daarvan worden fouten ge maakt en worden zaken in het gemeentehuis veel trager afge- Raadsleden reageren afwachtend op kritiek Noordwijkse gemeentesecretaris handeld dan zou kunnen. De kritiek van Ponjee komt bij de meeste Noordwijkse poli tici niet als een donderslag bij heldere hemel. Een deel van de raadsleden heeft immers in ok tober al een bespreking gehad over de vernietigende onder zoeksresultaten van het organi satiebureau. Met name voor WD'er K. Smit is het slecht functioneren van de ambtelijke top niets nieuws. „We hebben in 1986 al gepleit voor een organisatie onderzoek. Dat is er jaren later gekomen, met de resultaten die Ponjee nu naar buiten heeft ge bracht. Ik vind het jammer dat we achteraf gelijk hebben ge kregen." Smit meent dat er in het Noordwijkse gemeentehuis in de komende tijd veel moet ver anderen. „Het feit dat een trou bleshooter als Ponjee het pleit heeft verloren in Noordwijk, zegt wat. De problemen zijn ge woon te groot. In de komende tijd moet de bezem er flink door. Het kan zo zijn dat be daar conse quenties uit zouden kunnen trekken. En dan zeg ik het heel voorzichtig." Ook A. Ouwehand van Groen Links bevestigt in grote lijnen de kritiek die Ponjee op de ambtelijk top heeft gespuid. .Alleen siert de Pontius Pilatus- houding Ponjee niet. Uiteinde lijk is hij wel jarenlang onder deel van het hele proces ge weest. Dit is mij dan ook iets te rancuneus." De Groenlinkser is kribbig over de reactie van bur gemeester J. van der Sluijs die volgens hem probeert de pro blemen onder het tapijt te ve gen. „Er zijn wel degelijk com municatiestoornissen die de gemeenschap klauwen met geld kosten. En de consequen ties daarvan zullen de Noord- wijkers binnenkort wel mer ken." Ouwehand meent dat de problemen zeker niet met de 'mantel der liefde' bedekt moe ten worden. „Er moet een nieu we breedgedragen koers wor den uitgezet. En als het dan weer misgaat, is de maat vol. We kunnen uiteindelijk als raad en college best sancties sté len." C. Voorham, fractievoorzitter van de PvdA in Noordwijk, zegt de beslissing van Ponjee te res pecteren. „Hij heeft zijn con clusies getrokken uit de kriti sche uitkomsten van het onder zoek. Ik vind zijn opstappen ge tuigen van een uitermate grote verantwoordelijkheid." Ze meent overigens niet dat er nog meer koppen moeten rollen „In een zaak als deze is er na tuurlijk geen echte schuldige aan te wijzen. Dat Ponjee nt opstapt, wil niet zeggen dat an deren diezelfde conclusie moe ten trekken. Blijft het feit dai het managementteam zijn taal< niet heeft waargemaakt. Er zal in Noordwijk een mentaliteits verandering moeten komen." Bij de voorbereiding van de tentoonstel ling 'Leids Goed', die volgend jaar in de Lakenhal zal worden gehouden, stuitte ik op de familie Dozy. Francois Dozy, geboren in 1619 te Valenciennes, vestigde zich te Leiden als greinreder. In 1647 trouwde hij met Jeanne de l'Espine, evenals hij afkomstig uit Valenciennes. Zijn veel jon gere halfbroer Charles (geboren in 1631) huwde Jeannes zuster Marie de l'Espine. Ook hij was werkzaam in de greinnering. Pierre of Pieter Dozy, de in 1648 geboren zoon van Francois Do zy en Jeanne de l'Espine, vestig de in het complex 'La ville de Bruxelles' tussen Oude Singel, Korte Mare en Langegracht de zaak 'Pierre Dozy et fils'. Deze zonen waren de lakenkooplie- den Jacques en Francois, die na het overlijden van hun vader in 1718 het gehele bedrijf van hun moeder Hester Drolenvaux overnamen. Jacques Dozy trouwde op 23 juli 1721 met Maria Ie Pla. Uit dit huwelijk werd op 7 maart 1739 Willem Hendrik Dozy geboren. Deze was collecteur der Gene- raliteitsloterij en klerk ter secre tarie. Op 25 oktober 1766 werd zijn huwelijk met Margaretha Elisabeth Populeus gesloten. Dit huwelijk werd gezegend met vier kinderen: Jacques Leonard, Jan Pieter, Maria Cathari- na en Wilhelmina Elisabeth. Willem Hendrik Dozy maakte in 1764 met enkele vrienden een pleziertochtje, waarvan de reke ning bewaard is gebleven. Deel nemers aan het uitstapje waren J. van den Broek, J. Populeus, H. van Struijk, Jan Inge neger en Willem Hendrik Dozy. Op 11 ju ni 1764 vertrok men met 'een Wagen van Sessen' van Leiden De silhouettes van Maria Elisabeth Po puleus (1738-1825) en Willem Hendrik Dozy (1739-1822). FOTO'S GEMEENTEARCHIEF naar Koudekerk. Daar werd halt gehouden voor twee glaasjes anijs, waarvoor de somma van vier stuivers werd neergeteld. Voort ging het naar Alphen, waar men uit de wagen stapte, zich 'van 't een en ander ont lastte' en vervolgens 2 3 glaas jes persico dronk. De paarden kregen een emmertje water. Vervolgens reed men naar Woerden, waar zoals de ver- slaglegger Jan Ingeneger meld de wij een voertje gehad en de paarden gedejeuneert heb ben'. In Woerden bezocht het gezelschap het kasteel. De por tier liet alle vertrekken zien, waarvoor hem een fooi in de hand gedrukt werd. Bij het vertrek uit Woerden Een pleziertochtje met vrienden moest voor het openen van de poort 3 stuiver betaald worden. Men reed tot Harmeien, waar weer voor een paar glaasjes bit ter gestopt werd. Van Utrecht ging men via De Bilt, waar een glaasje'bier ge dronken werd, naar Zeist. Daar werden de paarden gestald en trok het reisgezelschap naar de Moravische Broeders of Hern hutters om daar te zien, te ko pen en te horen. De volijverige secretaris notuleert: 'Zij hebben gezien, wat hebben zij gezien, zij hebben gezien de fraaije si tuatie van de plaats en van de gebouwen, item van de respec tive Winkelen, zij hebben ge- kogt, wat hebben zij gekogt, zij hebben gekogt, daar zij zin in hadden, en dat zij betaalt heb ben, zij hebben gehoort, wat hebben zij gehoort, zij hebben een zielroerende reisbeschrij ving van de hernhuttersche do- miné hooren lezen, wat Suster Anna Jetsen in Bengalen is overgekomen, breeder te lezen of te zingen in het boekje dat de dominé in zijn handen had, maar om weder tot de zaak te komen, Wij hebben benevens de Paarden te Seijst verteert één gulden en veertien stuivers'. In Utrecht gebruikte men in de Witte Engel 'een middagmaltje met wijn'. Van Utrecht reed men naar Breukelen 'en daar maar heen en weer verteerd'. Vervolgens trok men naar Loe- nen, waar men om ongeveer half tien 's avonds arriveerde. Direkt werd eten besteld en slaapplaats voor8(!) personen. Het avondeten bestond uit een slaatje en een karbonaadje, be sprenkeld met 2 tot 3 flessen wijn. Bij het ontbijt kreeg men warme koekjes, brood, boter, kaas, koffie, thee, melk, suiker en drank. Na het ontbijt toog het gezelschap naar de kapper, 'Passeficus blommeasie Premier Perruquier te Loenen', voor hei 'extra fraaij accommodeeren van Vier Paruijken, item het jammerlijk friseeren van het hair van het hoofd van mij Se cretaris'. Van Loenen ging het voorwaar s naar Abcoude, waar de paardei water kregen en de heren ook enig vocht tot zich namen. 'Ge zont en fris' arriveerde men in Amsterdam, waar aan de Haar lemmerpoort een vertering ge bruikt werd. Buiten Amsterdan, aan de paal van 200 roe, kregen de paarden wederom water en dronken onze vrienden 'een soopje'. Te Halfwegen werd eei fles rode wijn met suiker ge dronken. In Haarlem kocht men tabak ei buiten Haarlem, in de dorstige Kuijl, nuttigde men een deftige maaltijd, 'waarvan de Spijzen fe meenigvuldig zijn om alhier te noteeren dus noteer ik maar al- leen de verteering die zeer civiil is, als bedragende maar alleen lijk eens 24 gulden en 10 stui ver. NB: men kan er geen drooge aardappelen voor eeten'. Via Hillegom reed men naar Sassenheim, vervolgens richtiig Leiden, waar aan het Warmon derhek 8 stuiver betaald moes worden. Het volgende obstaké was de Marepoort. Voor even eens 8 stuiver werd deze ge opend. De reis was ten einde en de voerman, 'die ons, God zij ge looft, weder behouden heeft thuijs gebragt' kreeg een fooi van ruim drie gulden. ingrid moerman Vraagtekens bij strafbaarheid katwuk/leiden peter van der hulst „Intolerant." Dat zijn volgens het Meldpunt Discriminatie in Leiden de uitspraken die de Katwijkse raadsleden H. Bakker (RPF) en N. Zwaan (CDA) doen over homoseksuelen. Woord voerder Tik Ho Ong zet echter vraagtekens bij de strafbaarheid van de uitspraken. Het Meldpunt Discriminatie heeft twee klachten gekregen over uitspraken die de twee raadsleden enige weken gele den tijdens een commissiever gadering deden over homo seksuelen. Eén van Groen Links-raadslid T. Janssens en één anoniem, die bij het Haagse Meldpunt Discriminatie is bin nengekomen. In beide gevallen werd geklaagd over de discrimi nerende opmerkingen die tfe raadsleden maakten tijdens een discussie over het beschikbaar stellen van geld voor de bestrij ding van seksueel geweld. De raadsleden van SGP/GPV, RPF en CDA voelden er niets voor ook geld beschikbaar te stellen voor homo-emancipatie. „De RPF meent dat seksuali teit alleen binnen het huwelijk is toegestaan. Het is een zonde homoseksuelen te emancipe ren. De overheid moet niet doen of homoseksualiteit nor maal is", zei Bakker. CDA'er Zwaan meende zich als christen op de regels van de bijbel te mogen beroepen. „Als je geen bezwaar meer tegen homo emancipatie mag maken, dan kan ik mijn democratisch recht niet meer uitoefenen." Volgens Tik Ho Ong, die nog niet exact weet wat de raadsle den tijdens de gewraakte com missievergadering hebben ge roepen, zijn de uitspraken in de raad geen aanleiding voor een rechtszaak. „Het is heel akelig als raadsleden zoiets roepen, maar ik denk dat dit nog wel binnen het recht op een eigen mening valt. Ik mag ook zeggen, dat ik tegen het geloof ben." Volgens Ong maakt het verschil dat de Katwijkse raad uiteinde lijk gewoon geld voor het pro ject beschikbaar heeft gesteld. „Als er consequenties worden verbonden aan dergelijke uit spraken, is het veel ernstiger. Gelukkig gaat het hier niet om een meerderheid van de Kat wijkse raad." Ong heeft naar aanleiding van de beide klachten contact opge nomen met de COC's van Lei den en Amsterdam. Mocht blij ken dat de woorden van de christelijke politici niet strafbaar zijn dan wordt gekeken of ande re actie mogelijk is. Gedacht wordt aan het schrijven van een brief aan de Katwijkse raad, waarin de uitspraken worden betreurd. „Misschien zijn er wel homoseksuelen in Katwijk die door dergelijke uitspraken in gewetensnood komen, omdat ze ook nog eens geloven." Oud VVV-directeur op WD-lijst noordwuk paul de vlieger De oud-directeur van de Noordwijkse VW Marjolijn van der Jagt staat bij de ko mende gemeenteraadsverkie zingen op de lijst van de WD. Op welke plek is nog niet be kend, maar Van der Jagt zegt het raadslidmaatschap te am biëren. Van der Jagt, die te genwoordig een eigen' public relations-bureau heeft, zegt al langer van plan te zijn ge weest ooit in de politiek te stappen. „Maar met het di recteurschap van de WV vond ik het gemeenteraads werk niet te combineren. Dat zijn twee onverenigbare func ties. Nu mijn werk anders is, heb ik me bij de partij aange meld." AGENDA DINSDAG 2 MAART Katwijk Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in sportzaal Boors- ma, Zwanenburg 61, van 15.30 tot 16.30 uur. WOENSDAG 3 MAART Leiden Voorleesmiddag voor kinderen van vier tot acht jaar in filiaal Merenwijk van de Openbare Bibliotheek, Rosmo^ len 4, aanvang 14.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20. van 20.00 tot 21.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10