'Troepen VS nu niet weg uit Somalia' Buitenland Moreel Rode Leger op nulpunt, maar generaals doen niets Unita komt niet opdagen Clinton op de bres voor vrijhandel Vrije markt in Moskou Palestijnen: Tijd niet rijp voor vredesoverleg NAVO steunt voedseldroppings Bosnië 7 algernon nederlands pet^borwu ap associated press the presse agentur cpd gemeenschappeb|lcc pendtemt the independent ips inter press serwce rtr reuter Strijd verlegd naar parlement new delhi» De rechtse hindoepartij Bharatiya Janata (BJP) heeft het Indiase parlement gisteren lamgelegd en opgeroepen tot een dag van nationaal protest. Beide parlementskamers schorsten .hun zitting toen BJP-leden met spreekkoren excuses van de re gerende Congrespartij eisten. De BJP'ers waren woedend omdat de regering donderdag hun mars in New Delhi onmogelijk had gemaakt. De betoging was onder meer bedoeld om de onmid dellijke bouw te eisen van een hindoetempel in Ayodhya. Franse vissers nog niet tevreden parus Het besluit van de Europese Commissie om een minu- mumprijs in te stellen voor bepaalde soorten geïmporteerde vis heeft de Franse vissers nog niet gekalmeerd. Met het blokkeren van havens in Bretagne zetten zij gisteren hun acties voort voor meer bescherming van de overheid tegen de val van prijzen. 'Laat roomsen niet met moslims trouwen' rome» Clemente Riva, de bisschop die in Rome verantwoorde lijk is voor de contacten tussen de rooms-katholieke kerk en an- dersgezinden, heeft priesters geadviseerd huwelijken tussen ka tholieken en moslims te ontmoedigen. Dat heeft de krant Cor- riere della Sera gisteren gemeld. Wrijvingen moeten worden ver meden en gemengde huwelijken leiden juist tot wrijvingen, al dus Riva. Duitsers welkom bij herdenking londen De Britse marine heeft veteranen van de Duitse onder- zeebootvloot uitgenodigd voor de 50ste herdenking van de slag om de Atlantische Oceaan. De herdenking wordt in mei gehou den. Het Duitse fregat Bremen en de onderzeeboot U25 voegen zich dan bij ongeveer 50 oorlogsschepen uit de hele wereld, die tussen 26 en 31 mei in Liverpool meedoen aan de ceremonie. De Britse vorstin, Elizabeth, zal er ook zijn. De Atlantische Oce aan, van vitaal belang voor de verbindingen met de Verenigde Staten, was een van de belangrijkste 'slagvelden' van de Tweede Wereldoorlog. IRA pleegt bomaanslag warrincton In de Engelse plaats Warrington, tussen Manches ter en Liverpool, is gisteren een bomaanslag gepleegd op drie grote tanks met 140.000 kubieke meter gas. Een van de tanks ontplofte en de brandweer liet een andere uitbranden. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteravond laat de verantwoor delijkheid voor de aanslag opgeëist. Omwonenden werden na de explosies geevacueerd. Er vielen geen doden of gewonden. Diplomaten vermoord door terroristen Bangkok» De politie van Bangkok meent dat de in 1989 en 1990 in de Thaise hoofdstad gepleegde moorden op drie Saudische diplomaten zijn gepleegd door pro-Iraanse terroristen. De Thai se minister van binnenlandse zaken, Chavalit Yongchaiyudh, zei gisteren dat de moorden wraakacties waren voor de botsingen tussen politie en Iraanse pelgrims in Mekka, waarbij in 1987 on geveer 400 pelgrims de dood vonden. moskou hans geleunse correspondent Het Rode Gevaar is ziek. De ge lederen van het voormalige Sovjetleger, dat nu een jaar on- der Russische vlag opereert, worden geteisterd door deser tie, ontduiking van de dienst plicht, corruptie en ondervoe ding. Intussen houdt de top van het ministerie van defen sie, waar liefst 669 generaals emplooi vinden, zich vooral bezig met het formuleren van nieuwe doctrines en concep ten, waarvoor in de praktijk geen geld is. Rusland heeft geen vijanden meer, verkondigden deze week president Boris Jeltsin en defen sieminister Pavel Gratsjov ter gelegenheid van de Dag voor de Verdedigers van het Vaderland. Het kapitalistische Westen is een bondgenoot geworden; in het Oosten ligt het accent op vriendelijke handelsrelaties. Maar anderen zien wel degelijk een vijand. Het leger zelf be dreigt de Russische maatschap pij, concludeerde een hoogge leerd gezelschap dat afgelopen weekeinde in Moskou bijeen was voor de conferentie Het Le ger en de Post Totalitaire Maat schappij. Joeri Derjoegin van de Russi sche Academie van Weten schappen sprak er over een ge desillusioneerd officierskorps, waarvan zeventig procent van mening is dat hun eenheden niet 'gevechtswaardig' zijn. Vol gens Derjoegin zijn de omstan digheden in het leger zo schrij nend dat er iedere dag drie moorden en een zelfmoord worden gepleegd en per week 120 militairen deserteren. Niemand kijkt er echt van op. Defensieminister Gratsjov rela tiveert hoogstens de vredesver- liezen wat. Zo'n tachtig per jaar, zegt hij, meestal het gevolg van verkeersongevallen of niet op volgen van veiligheidsvoor schriften. Slechts zes procent van deze militairen benam zichzelf het leven. Maar wie gelooft Gratsjov nog? Veel belangwekkender zijn in legerkringen de kranteberichten over sterfgevallen bij de Pacifi- sche Vloot in Wladiwostok. Vier door ondervoeding verzwakte matrozen overleden er begin deze maand. En het dagblad Komsomolskaja Prauda liet on langs een lokale commandant aan het woord die een privé-on- derzoek naar dit schandaal in stelde en tot de ontdekking kwam dat recruten na de eerste drie maanden van hun dients- plicht tien tot dertig kilo ge wicht verloren. Het algehele verval, gevolg van de snelheid waarmee het socia listische rijk ineenstortte en de daaropvolgende politieke en economische crisis, heeft de strijdkrachten in alle geledingen aangetast. Wat moet een dienst plichtige met 1000 (2 gulden) roebel soldij per maand? Of een officier met 40.000? Wat moeten de 150.000 offi ciersgezinnen, teruggekeerd uit alle windhoeken van het Sovjet rijk, voor wie geen redelijke wo ning is? Of de majoor die van Berlijn wordt overgeplaatst naar Naltsjik in de roerige Kaukasus, een gebied dat volgens Gratsjov het belangrijkste militaire dis trict voor Rusland moet worden vanwege het (islamitische) ge vaar uit het zuiden? Wie wil daar dienen? Wie wil het leven laten in de Tadzjiekse stam mentwisten of de Armeens- Azerbajdzjaanse gevechten? De 2,5 miljoen man die het Rus sische leger zou moeten tellen volgens de officiële opgaven, zijn tot ruim 1,5 miljoen gere duceerd zonder dat daar uitput tend met het Westen over moest worden onderhandeld. Bij de herfstlichting van vorig jaar kwam maar één op de vijf recruten opdagen. De discipline is verdwenen. Sol daten en officieren van Russi sche eenheden gestationeerd in spanningsgebieden als de Kau kasus of Centraal-Azië verkopen zichzelf en hun wapens aan een de hoogst biedende. In de Baltische republieken worden de wapenarsenalen leegverkocht. Op de zwarte markt in Moskou, waar de vraag naar handvuurwapens als ge volg van stijgende criminaliteit enorm is, gaan de Tokarov- pistolen en Kalasjnikov als war me broodjes van militaire naar burgerhand. Aleksandr Zjilin, tot december officier, maar ontslagen omdat hij als hoofdredacteur van het onafhankelijke blad Leger van Rusland de strijdkrachten in diskrediet zou hebben gebracht, zegt dat het niet sociale en eco^ nomische factoren zijn die het leger in een explosieve situatie brengen, maai hel stelselmatig onderdrukken van mensenrech ten, zoals dat op vrije menings- uiting. Zjilin: ..Gratsjov verdoezelt de werkelijke situatie in het leger. Iedereen die tegen zijn politiek is, wordt er uit gewerkt." Zjilin is democraat, maar zijn kritiek wordt gedeeld door de veel rechtsere Officiers Unie, waarin communistische officieren de malaise in het leger gebruiken om nieuwe aanhang te winnen. Volgens de 85-jarige Zjilin is er niets van Jeltsins legerhervor- mingen van de grond gekomen omdat Gratsjov de van het Sov jet-tijdperk geërfde bureaucrati sche top in Moskou de hand boven het hoofd houdt. „Hij is door Jeltsin binnengehaald om een nieuw leger op t'éTBlten. Maar er is niks van terechtgeko men", zegt hij. Volgens Zjilin is het leger zo"" verscheurd door de huidige po litieke crisis, dat een explosie van sociale onvrede onvermij- delijk is. Hij is ervan overtuigd - dat zo'n zeventig procent van de officieren nu niet. zoals in augustus 1991, aan de kant blijft staan bij een poging tot staats greep. Het grote aantal militai ren dat deze week met de com munisten meedemonstreerde tegen leltsin, is wat hem betreft een teken aan de wand. Niet meer het Westen, maar de eigen strijdkrachten bedreigen de maatschappij Elitetroepen maken einde aan beleg parlementsgebouw Zaïre Soldaten die trouw zijn aan pre sident Mobutu Sese Seko heb ben gisteren het huis omsingeld van de leider van de Zaïrese in terimregering, aartsbisschop Monsengwo Pasinya. Dat ge beurde enkele uren nadat ze hun beleg van het parlements gebouw in Kinshasa hadden op geheven. Dat gebeurde na grote addis abeba afp De delegatie van de Angolese oppositiebeweging Unita is gis teren niet komen opdagen bij de tweede ronde van de Angole se vredesconferentie die had moeten beginnen in de Etiopi- sche hoofdstad Addis Abeba. In Lissabon is vernomen dat Unita heeft aangevoegd dat de veiligheid van de delegatie on voldoende zou zijn gegaran deerd. Een van de leden van de Angolese regeringsdelegatie, ge neraal Carneiro, trok dit motief echter in twijfel. „We zijn scep tisch over de mogelijke resulta ten van de tweede onderhande lingsronde en deze eerste ver traging sterkt ons daarin", aldus de generaal. Vanuit Addis Abeba is verno men dat de conferentie mis schien vandaag alsnog kan wor den hervat. diplomatieke druk vanuit Bel gië, Frankrijk en de VS. Honder den parlementsleden konden gisteren na drie dagen het ge bouw verlaten. Aartsbisschop Pasinya is uit gegroeid tot een symbool van het verzet tegen Mobutu, sinds hij werd benoemd tot voorzitter van de natiopale conferentie over democratie. Volgens diplo maten hebben soldaten al eens geprobeerd hem te vermoor den. Het huis van Monsengwo was gisteravond omsingeld door 40 tot 50 soldaten van Mo butu's gevreesde Speciale Presi dentiële Divisie. Banen weg bij Philips België brussel alv knol correspondent Bij de Philips-vestiging in het Belgische Dendermonde ver dwijnen 197 van de 690 arbeids plaatsen. Dat maakte Philips In dustrial Activities NV gisteren bekend. Met de afslanking hoopt men de positie van het bedrijf te kunnen verstevigen. Bij Philips in Dendermonde worden voornamelijk luidspre kers gemaakt. In deze vestiging wil Philips zich voortaan con centreren op het maken van zo geheten 'high-end' luidsprekers. De produktie van de goedkope re 'lower-end' luidsprekers ver huist voor het grootste deel naar Malaysia, aldus de directie. washington ap De Amerikaanse president, Clinton, heeft de Amerikaanse bedrijven gisteren beloofd dat hij hun concurrentiepositie op de internationale markt zal hel pen versterken. In een toe spraak over de wereldeconomie zei Clinton vastbesloten te zijn handelsbarrières af te breken. Volgens Clinton hebben 20 van de 24 meest ontwikkelde landen ter wereld de handelsbarrières de afgelopen jaren vergroot in plaats van verkleind. Daarnaast drong hij aan op hulp voor Rusland en andere jonge democratieën. Succes van die landen is „van bonder be lang voor onze toekomst", aldus de president. Op het thuis front heeft hij in tussen de wind mee: de Ameri kaanse economie groeide het laatste kwartaal van vorig jaar 4,8 procent, en dat is een vol procent meer dan verwacht. Het Russische persbureau In terfax noemde gisteravond Ca nada als plaats voor de topont moeting op 4 april tussen Clin ton en zijn Russische ambtge noot Jeltsin. Eerder was gemeld dat ze elkaar ergens in Europa zouden ontmoeten. Clintons agenda voor gespre- kingen met Europese leiders loopt Trouwens aardig vol. De Franse president, Mitterrand, reist begin volgende maand naar Washington en heeft Clin ton gewaagd komende zomer Frankrijk te bezoeken. En op 25 en 26 maart maakt de Duitse kanselier, Kohl, zijn opwachting in de Amerikaanse hoofdstad. Bouterse wil af van Venetiaan paramaribo ap Desi Bouterse, voormalig leger leider van Suriname, eist dat president Ronald Venetiaan af treedt. Hij stelde die eis tijdens een toespraak ter herdenking van de door hem geleide staats greep van 25 februari 1980. Hij sprak tot een gehoor van ruim 5.000 mensen. Hoewel de rege ring 25 februari als officiële feestdag heeft geschrapt, was er toch een militaire delegatie aanwezig bij het monument voor de coupplegers. Pentagon voorziet vertraging terugtrekking Nu het geweld in Somalia zo toeneemt, moeten de Ame rikaanse troepen langer in dat land blijven dan de bedoe ling was. Dat hebben functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie gisteren verklaard. Vol gens het oorspronkelijke plan zouden de Amerikanen het grootste deel van hun 17.000 man sterke troepenmacht half april grotendeels hebben teruggetrokken en het commando in Somalia hebben overgedragen aan de Ver enigde Naties. Er zouden dan nog 5.000 Amerikaanse mi litairen overblijven. Die geluiden volgen op een uit sprak van de secretaris-generaal van de VN, Boutros-Ghali, dat het vertrek van de Amerikaanse troepen door het toenemende geweld helemaal niet hoeft te worden uitgesteld. De plaatselijke militieleiders vrezen dat ze door de aanwezig heid van de Amerikaanse mari niers hun macht kwijt raken. „Ze voelen zich als een kip waarvan de veren worden ge plukt", aldus een functionaris van het ministerie van buiten landse zaken in Washington. Sinds de komst van de Ameri kanen kunnen de militiehoof-* den minder makkelijk aan wa pens komen. De Amerikaanse en andere buitenlandse troepen (14.500 man) nemen voortdu rend wapens in beslag, al wordt er niet gesproken van een syste matische campagne om de mi lities te ontwapenen. Volgens het team van Artsen zonder Grenzen in Kismayu zijn bij de laatste gevechten ir\drze Zuidsomalische havenstad ze ker honderd doden gevallen on der de Somaliërs. In hpfrplawfif- lijke ziekenhuis zijn nog eens 91 mensen opgenomen met kogel - wonden. Artsen ponder Gren zen maakte dat gisteren in Brussel bekend. 'Marteling en executie aan de orde van de dag in Haïti' Hij wijst erop dat in Haïti nage noeg geen wetten gelden en dat de bevolking is overgeleverd aan de willekeur van de veilig- plaitii.iiui king het grootst zijn. Het in bezit hebben van een foto van Aristide kan al aanleiding zijn tot arrestatie, al dus Celli. In zijn rapport zegt Celli dat in de meeste Haïtiaanse gevan genissen wordt gefolterd. Het leger zou burgers ook geld af persen door met arrestatie of mishandeling te dreigen. Executies, martelingen, wille keurige arrestaties en intimida tie van burgers door de veilig heidspolitie zijn aan de orde van de dag in Haïti. Dat ver klaard onderzoeker Marco Tulio Bruni Celli in zijn gisteren uit gebrachte rapport aan de Men senrechtencommissie van de Verenigde Naties. Sinds in september 1991 de democratisch gekozen presi dent Aristide werd afgezet, heeft het leger 1.000 tot 3.000 Haitia- nen geëxecuteerd, aldus Celli. Onder toeziend oog van een in steen gevatte Lenin proberen prostituees in Moskou klanten te strikken. Per keer rekenen ze daan/oor momenteel 2.000 roe bel. Maar net als alle andere prijzen staan ook deze onder sterke opwaartse druk.' De inflatie (geldont waarding) is namelijk gigantisch, vorig jaar bijvoor beeld zo'n 2.000 procent, tegen ongeveer 2,5 pro cent in Nederland. Uit onderzoek blijkt dat de Russen inmiddels bevreesder zijn voor inflatie dan voor cri minaliteit. FOTO EPA jeruzalem-brussel AP-GPP De tijd is nog niet rijp voor her vatting van het vredesoverleg over het Midden-Oosten. Dat heeft het hoofd van de Pales tijnse onderhandelingsdelega tie, Haidar Abdul-Shafi,gisteren gezegd. Abdul-Shafi wees er op dat Is raël niet aan de twee belangrijk ste Palestijnse eisen heeft vol daan: De terugkeer van de in december naar zuid-Libanon uitgewezen Palestijnen qi een belofte om in de toekomst van deportaties af te zien. Donder dag nodigden de VS en Rusland, als voorzitters van het overleg, de betrokken partijen uit om in april weer te gaan praten in Washington. De Arabische landen zullen binnenkort tijdens topoverleg in Syrië hun standpunt bepalen, zo verklaarde de Syrische minis ter van buitenlandse zaken, Farouk al-Sharaa, gisteren in Brussel. Hij voegde er aan toe dat een voorwaarde voor deel name aan de besprekingen is, dat een oplossing wordt gevon den voor de gedeporteerde Pa lestijnen. Israël heeft ook niet niet for meel toegezegd dat het weer komt onderhandelen. De Israë lische premier, Rabin, zei giste ren wel: „Het is zeer waar schijnlijk dat dit komende jaar een van de meest doorslagge vende jaren in de geschiedenis van Israël zal worden.". Twee oudere Palestijnen babbelen rustig door terwijl Israëlische politie mensen wachten tot ze eventueel worden ingezet in Jeruzalem. De Is raëlische autoriteiten hielden gisteren rekening met ongeregeldheden, aangezien 60.000 moslims waren toegestroomd voor het eerste vrijdag gebed tijdens de Ramadan, de heilige islamitische vastenmaand. IlSS-voorzitter bepleit Russische deelname aan interventiemacht brlfssel-londen gpd-/> De NAVO-landen steunen de voedseldrop pings die de Verenigde Staten boven oost- Bosnië willen uitvoeren. Geen van de NAVO-partners zal echter zelf een concrete bijdrage leveren. Dat bleek gisteren tijdens de eerste ontmoeting van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Christop her, met zijn NAVO-collega's in Brussel. Christopher zei wel dat hij de instem ming van de NAVO-partners bemoedigend vindt. Wanneer de droppings beginnen, zei hij niet. Tot nu toe wordt aangenomen dat de operatie morgen al van start gaat. In elk geval waren Amerikaanse militairen op vliegbases in Duitsland gisteren druk in de weer met voorbereidingen. De hulptrans porten zullen vanuit Duitsland vertrekken. Omdat de Amerikanen inmiddels hebben besloten om de droppings vanaf grote hoogte te doen, is bescherming vanuit de lucht niet meer nodig, verklaarde minister Kooijmans van buitenlandse zaken. Volgens Kooijmans zal het parachuteren van hulp pakketten de kans op een eventueel militair ingrijpen niet vergroten. Eerst moeten de strijdende partijen het plan van bemidde laars Vance en Owen aanvaarden. Pas als de daarin voorziene opdeling van BÖsnli I ld cegovina in tien semi-autonomc provincies problemen oplevert, kan militaire actie worden overwogen, aldus de bewindsman. Bij de NAVO gaat men ervan uit dat er een troepenmacht van 10.(km) tot 60 000 man schappen nodig zal zïjn om op de naleving van een vredesregeling toe te zien. Bo Huldt, de Zweedse voorzitter van het Londense Internationaal Instituut voor Strategische Studies (IISS). noemde gisteren Russische deelname aan internationale vre desmacht een „noodzakelijke voorwaarde". Een vredesmacht met Russen zou volgens hem voor de Serviërs, hun natuurlijke bondgenoten, veel acceptabeler zijn. Ook zou het voor de betrekkingen tussen Rus land en zijn (oude) vijanden in het Westen goed zijn om gezamenlijk op te trekken in Bosnië. Huldt wilde geen uitspraak doen over de gewenste omvang van de vredesmacht. Als die echter 50.000 manschappen zou omvat ten. een veelgenoemd getal, zouden de Ver enigde Staten 25.000 militairen moeten le veren. De Russen moeten in de optiek van de Zweed 10.000 manschappen sturen, ter wijl de Europese mogendheden gezamen lijk nog eens 15.000 man voor hun rekening Om histonsche redenen moet Duitsland, dat in de Tweede Wereldoorlog gruwelijke terreur uitoefende op de Balkan, buiten de vredesmacht blijven. Huldt acht het even min raadzaam de Turken, die tot en met de Eerste Wereldoorlog delen van het gebied bestierden, bij een vredesoperatie te betrek ken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7