Hulpverleners paraat bij DAF 'Ik moet hangen aan de hoogste boom, liefst uitgedroogd' Binnenland Moeder krabbelt zoontje HCS-dochter claimt 25 miljoen dollar terug Klaas de Jonge is terug in Zuid-Afrika Hond gedood met hamer om op vakantie te kunnen gaan Kantoor bedwongen Politie surveilleert uitbraakpoging kapot ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 5 Algtmttn Nedcrijrxfc PenbutJu GPO Omeenschappr4 ;ke PrrvVmt Helft werknemers komt vandaag op straat te staan arnhem» De vijf maanden oude baby-aap Roger krijgt voortaan de fles van de verzorgers van Burgers Zoo in Arnhem. De moeder van Roger had namelijk de eigenaardige gewoonte om tijdens de voedingen Ro gers neusje tot bloedens toe stuk te peuteren. Waarom ze dat deed, we ten de verzorgers niet. Roger en zijn soortgenoten behoren tot de gib bons. Deze apen komen voor in Zuidoost Azië en pp de Grote Sunda ei landen. FOTO» ANP» MARCO VELUNGA Van ABN AMRO. ING Bank en Credit Lyonnais Klaas de Jonge, wapensmokke laar, voorvechter van het ANC en onwelkome gast van de Ne derlandse ambassade in Preto ria, is terug in Zuid-Afrika. Na dat eerdere visumaanvragen steeds waren afgewezen, kreeg De Jonge vorige week toestem ming deel te nemen aan de So- lidariteitsconferentie van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) in Johannesburg. De longe die tegenwoordig in Brazilië woont, was door de Zuidafrikaanse ambassadeur daar aangemoedigd een visum aan te vragen. De situatie was veranderd, had de ambassadeur gezegd, en De Jonge kreeg een visum voor tien dagen. Een stuk ouder, met grijze ha ren en minder verzorgd, wan delt De Jonge nu door de stra ten van Johannesburg, een stad die hij alleen kent van zijn on- Uit angst dat mogelijk de ge plande krokusvakantie niet zou kunnen doorgaan omdat de op pas voor de hond het liet afwe ten, heeft een 42-jarige man uit Nijkerk vorig jaar februari zijn 7-jarige huisdier met hamersla gen gedood en in de tuin begra- Omwonenden hoorden s avonds laat 'doffe klappen' en hondengejank en waarschuw den de politie. Die trof de vol gende morgen een bloedpas aan in de tuin van de man, die zelf de hond, verpakt in een zak, weer opgroef. De Nijkerker was er al niet voor geweest toen vrouw en kinderen het huisdier jaren eer der wilden aanschaffen, zo ver telde hij tijdens de zitting. Het was volgens hem lastig dat het beest slecht alleen kon zijn en in dat geval ook zijn behoeften in huis deed. dergrondse jaren. De stad is be hoorlijk gewelddadig, heeft hij gemerkt. De Jonge was verantwoorde lijk voor een dieptepunt in de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Nederland, toen hij de Ne derlandse ambassade binnen vluchtte nadat hij was betrapt op het smokkelen van wapens. De politie sleepte hem de am bassade uit en bracht hem tien dagen later weer terug. De Jon ge verbleef 26 maanden in de ambassade, tot hij dankzij een gevangenenruil weg mocht. De vijandigheid van de am bassadestaf is De Jonge nog niet helemaal vergeten. „Ik moest de vierduizend gulden voor de thuisvlucht zelf betalen", zegt hij nog steeds met lichte veront waardiging. Het nieuwe onder komen van de Nederlandse am bassade zal hij waarschijnlijk niet aandoen. „Ik zou hoe dan ook niet erg welkom zijn." „Over de rooie" ging de man toen hij de avond voor de ge plande vakantie, bij thuiskomst na zijn werk, hoorde dat het ge plande onderdak voor de vier voeter plotseling niet doorging. Daarop heeft de Nijkerker een hamer gepakt en de hond bui ten met meerdere klappen de schedel ingeslagen. Officier van justitie mr. W. Toekoen betwijfelde gisteren tij dens de behandeling van de zaak voor de politierechter of de hond wel echt dood is geweest toen hij werd begraven. Hij noemde het „onvoorstelbaar" dat de man zo met zijn huisdier is omgegaan en eiste drie maanden gevangenisstraf waar van een maand voorwaardelijk. Omdat politierechter mr. C. Beljaars de indruk had dat de Nijkerker zijn handelwijze ach-' teraf ook niet juist vond, legde die de man tachtig uur dienst verlening op en een maand voorwaardelijk. Niemand weet hoe groot de vraag naar professionele hulp verlening zal zijn. Niet eerder werd in Nederland zo massaal gereorganiseerd. Vandaag krij gen alle 5.200 werknemers van DAF een brief thuisbezorgd, waarin staat dat ze zijn ontsla gen. In ruim 2.700 enveloppen zit nog een tweede brief, waarin een baan wordt aangeboden bij de nieuwe DAF. In de ontslag brief raadt DAF aan om zonodig contact op te nemen met de huisarts. Ex-werknemers die na ontvangst van de brief aanvul lende informatie willen, kunnen bij DAF dit weekeinde voortdu rend een speciaal telefoonnum mer bellen. Volgens een woordvoerder van de bedrijfsgezondheids dienst van DAF hebben zich de afgelopen weken al veel werk nemers gemeld met lichamelij ke en geestelijke klachten. De gezondheidsdienst meent dat de werknemers van DAF op dit moment hebben te maken met een trauma en dat ze zijn ge dompeld in een rouwproces net als bij het verlies van een leven spartner. De bedrijfsgezondheidsdienst heeft de werknemers op het hart gedrukt niet mee te werken aan verhalen in de media, om dat dit later allerlei schadelijke gevolgen kan hebben en zelfs kan leiden tot problemen met de gezondheid. De dienst heeft het personeel ook aangeraden in het weekeinde zoveel moge lijk onderling contact op te ne- Het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (RBA) opent maandag in Eindhoven een speciaal kantoor voor ex- werknemers van DAF. Vanuit dat kantoor zullen medewerkers van een daarin gespecialiseerd bedrijf ongeveer zesduizend be drijven in de regio benaderen met de vraag of er nog vacatu res zijn. De verwachting is dat dit ongeveer tweeduizend vaca tures zal opleveren. Bij de ar beidsbureaus in Zuidoost-Bra bant zijn de afgelopen dagen, na een campagne in de regiona le media, al 350 vacatures ge meld. Onder normale omstan digheden komen per maand ongeveer duizend aanvragen binnen. In het informatiecen trum dat het RBA de afgelopen week had ingericht op het fa brieksterrein van DAF hebben zich al ruim duizend werkne mers laten inschrijven als werk zoekende. Goed jaar NAM door invoering nieuwe techniek den haag gpd Voor de NAM (Shell/Esso) is 1992 uiterst succcesvol geweest. Niet alleen steeg de totale gasproduktie naar een record hoogte, ook qua onderzoeksre sultaten wordt het afgelopen jaar bij de Nederlandse Aardolie Maatschappij met een gouden randje geschreven Een nieuwe techniek, waar mee een veel nauwkeuriger beeld wordt verkregen van het binnenste van de aarde, maakte dat van de zestien beëindigde exploratieboringen (zeven op land en negen op zee) er elf suc cesvol waren. Een dergelijke ho ge scoringsgraad is sinds 1970 niet meer gehaald. Vooral de gasvondsten in de Friese plaat sen en Anjum vielen op. Samen voegen ze minimaal 30 tot 35 miljard kubieke meter aardgas toe aan de reserves. De totale gasproduktie van de NAM bedroeg 65,6 miljard ku bieke meter. In 1991 was 64,3 miljard kuub gewonnen en in 1990 'slechts' 55,6 miljard kuub. Voor het tweede achtereenvol gende jaar steeg de produktie van het Groningenveld en wel met 2.9 miljard kuub tot 41,5 miljard. Vanaf 1990 bedroeg de toename van de produktie in het Groningenveld maar liefst 43 procent. Secretaris KNOV: 'Kosten banken zijn voor klein bedrijf te hoog' utrecht» anp Vooral kleine bedrijven zijn er de dupe van dat de kosten van het betalingsverkeer in drie jaar tijd zes tot negen keer zo hoog zijn geworden. Volgens secreta ris drs. J. Sterk van het KNOV blijkt een en ander uit bereke ningen van het KNOV en uit on derzoek van het NIPO. Het KNOV vindt de stijging van de kosten vooral voor klei nere bedrijven te sterk. De on dernemersvereniging pleit voor een drempel of tariefvrije voet, zodat de kleine bedrijven feite lijk pas kosten gaan betalen bo ven een bepaald bedrag aan Gebleken is dat de kosten van het betalingsverkeer voor het midden- en kleinbedrijf sinds 1990 zijn toegenomen van 420 miljoen tot 1.100 miljoen gul den. Vooral bedrijven die veel met contant geld werken, zoals winkels, horeca en garagebe drijven zijn daarvan de dupe, aldus de KNOV. Op 1 maart gaan ook de Post bank en de ING-bank er toe over zakelijke klanten kosten in rekening te brengen per betaal- handeling. RABO en ABN AM- RO gingen de ING-banken voor. Het KNOV vindt dat de banken zich hiermee niet houden aan afspraken uit 1991. De Utrechtse politie heeft giste ren een poging tot uitbraak uit het huis van bewaring verijdeld. De politie had sterke aanwijzin gen dat twee gedetineerden met hulp van buitenaf tussen acht en negen uur 's ochtends zou den ontsnappen. Daarop is met dertig man ,,de actie kapot-ge- surveilleerd", aldus een politie woordvoerder. Om welke aanwijzingen het gaat en van wie die kwamen, wil de politie niet zeggen. In elk ge- Savin Corporation eist van drie Nederlandse banken een be drag van 25 miljoen dollar (45 miljoen gulden). De banken, ING Bank, ABN AMRO en Cre dit Lyonnais Bank Nederland, zouden in het geheim plannen hebben gemaakt om in 1990 en 1991 kapitaal bij Savin weg te halen om zo het vermogen van het inmiddels failliete HCS aan te zuiveren. HCS was voor 58 procent eigenaar van Savin. De banken willen vooralsnog niet reageren op de beschuldiging. HCS werd in september vorig jaar failliet verklaard..Savin, dat in kopieer- en faxmachines doet, heeft vanaf 15 augustus vorig jaar uitstel van betaling gekregen. Volgens de directie is er goede hoop op schuldsane ring en is de 25 miljoen dollar schadevergoeding hard nodig om financieel weer op adem te komen. Savin stelt dat (je be trokken banken er de hand in val was onduidelijk op welke manier het zou gebeuren. De aanwijzingen waren wel hard genoeg om in actie te komen. De politie besloot om de uit braak niet te laten plaatsvinden om bewakers, politiemensen maar ook burgers in de drukke ochtendspits niet in gevaar te brengen. Het voordeel om tfj- dens de uitbraak in te grijpen, is dat dan waarschijnlijk ook de helpers van buitenaf kunnen worden gepakt. De politie besloot rond het huis van bewaring aan het Wol hebben gehad dat dit bedrag bij Savin is weggevloeid Savin heeft de Newyorkse rechtbank voorts gevraagd vor deringen van HCS en twee ban ken ter waarde van 88 miljoen dollar nietig te verklaren. HCS krijgt nog 53 miljoen dollar van Savin, ING Bank heeft nog 25 miljoen dollar te vorderen en Credit Lyonnais claimt 10 mil joen dollar. Tezamen vormen deze 88 miljoen dollar meer dan de helft van de claims van alle Savin-schuldeisers. Savin heeft volgens president - directeür W. Krenbiel na de in augustus vorig jaar ingezette re organisatie de kosten sterk kun nen verlagen en zit nu met de inkomsten boven de begroting. Inmiddels heeft Savin een reser ve weten op te bouwen van 10,2 miljoen dollar. Savin gaat ervan uit dat hoe sneller de rechter de vorderingen van de drie banken nietig verklaart, het bedrijf des te eerder weer zonder uitstel van betaling kan opereren. venplein (aan de rand van de binnenstad) overdreven te gaan surveilleren om de helpers af te schrikken. Die zijn ova niet gesignaleerd. De politie surveilleerde ook op het water. Een helikopter was beschikbaar gehouden. In overleg met het Huis van Bewaring /i|n de twee gedeti neerden tussen acht en negen uur in hun cel gehouden. Eën van hen zit vast voor een ge weldsmisdrijf, de ander voor oplichting. Verpleeghuizen nodigen nuntius uit utrecht. Het Regionaal Overlegorgaan van bewoners- en fami lieraden in verpleeghuizen in Midden-Nederland (ROMN) heeft de pauselijke nuntius Lemaitre uitgenodigd om in een verpleeg huis kennis te maken met de „werkelijke gang van zaken". Dat kan het Vaticaan misschien van mening doen veranderen over de euthanasiewet in Nederland, hoopt het ROMN. Het overleg orgaan benadrukt dat de mensen in verpleeghuizen „ónze fami lieleden zijn, wier belangen wij direct vertegenwoordigen". Politie ontslaat Jan van Daalen amsterdam De Amsterdamse rechercheur Jan van Daalen wordt per 1 maart eervol ontslagen wegens 'ongeschiktheid voor het politieambt'. Sinds de publikatie twee jaar geleden van zijn boek Sans Rancune was Van Daalen geschorst. In het boek beschul digt hij zijn superieuren van een lakse houding ten opzichte van corruptie binnen het korps. Eerder deze maand verklaarde de rechter dat er geen wettelijke gronden zijn om Van Daalen te ontslaan wegens het schenden van het ambtsgeheim. Volgens de politie wordt de rechercheur nu ontslagen wegens 'onge schiktheid voor het politieambt'. Van Daalen gaat in beroep te gen het ontslag. Winter was zacht en droog de bilt» Met een gemiddelde temperatuur in De Bilt van 3.7 gra den tegen normaal 2.6 was de winter 1992-1993 zacht. Van 11 tot en met 20 januari was het zelfs record-zacht, zo heeft het KNMI in De Bilt gisteren bekendgemaakt. In De Bilt telde de af gelopen winter 29 vorstdagen (met een temperatuur onder nul) en drie ijsdagen (geheel etmaal onder nul). De langjarige gemid delden bedragen 42 vorstdagen en 10 ijsdagen. In De Bilt werd op 7 dagen sneeuw waargenomen, tegen een gemiddelde van 18 sneeuwdagen. Het aantal uren zonneschijn was in De Bilt 165 uur, wat ongeveer het gemiddelde is. Dierentuin blijft populair uitstapje amsterdam De meeste dierentuinen in Nederland mogen zich in een toenemende belangstelling verheugen. Het Noorder Die renpark in F.mmen spant de kroon met 1,7 miljoen bezoekers vorig jaar, 200.000 meer dan het jaar daarvoor. Dan komt Artis. De Amsterdamse dierentuin werd vorig jaar bezocht door ruim 11 miljoenbelangstellenden, iets meer dan in 1991Een goede derde is Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Hier brachten vorig jaar 1.088.671 dierenliefhebbers een bezoek tegen 1.003.060 in 1991. Het bezoekersaantal van Ouwehands Dierenpark in Rhe- nen bleef met ongeveer 600.000 gelijk aan dat van 1991. Philips Tilburg schrapt 210 banen Tilburg» Bij de Philips-divisie Consumer Electronics in Tilburg verdwijnen tot medio 1995 210 van de 340 banen. Nog dit jaar komen ongeveer 120 arbeidsplaatsen te vervallen. Gedwongen ontslagen zijn onvermijdelijk, zo heeft Philips gisteren bekend gemaakt. De meeste produkten die nu nog in de Tilburgse vesti ging worden vervaardigd, worden straks tegen lagere kosten in Portugal geproduceerd. Dat is volgens Philips noodzakelijk in verband met de scherpe concurrentie op de wereldmarkt. Oud-directeur Shell overleden wassenaar Na een korte ziekte is op 20 februari oud president directeur De Bruyne van de Koninklijke Shell Groep overleden. Hij werd 72 jaar. De Bruyne werkte 45 jaar bij Shell. In 1974 werd hij directeur, drie jaar later president-directeur. Na zijn pensio nering was hij nog enige jaren president-commissaris. Daar naast vervulde hij enkele commissariaten, onder meer bij de ABN, Thyssen-Bornemisza Groep en American Standard. 'De ambassade zal ik niet opzoeken In Eindhoven staan het hele weekeinde hulpverleners paraat voor de opvang en begeleiding van ex-werkne mers van DAF. Het bedrijf heeft alle huisartsen in de re gio gevraagd zoveel mogelijk beschikbaar te zijn. De in stellingen voor maatschappelijk werk zijn vandaag en morgen telefonisch bereikbaar. woerden Bergbeklimmer Wim van Harskamp heeft gisteren het hoofdkantoor van het automatiserings bedrijf K2 Groep in Woerden bedwongen. De Neder lander zal van mei tot en met september een interna tionale bergexpeditie leiden, die de top van de K2- berg wil bereiken. De K2 is met 8560 meter na de Mount Everest de hoogste berg van het Himalaya- gebergte. De K2 Groep is de hoofdsponsor van de expeditie. foto anp koen suyk 'Corrupte' wegenbouwer Baars is boos De in opspraak geraakte Limburgse wegenbou wer J. Baars (65) is woedend op de politie in het Limburgse Stein en justitie. Hij zou door de poli tie zijn „bedreigd" met zes jaar cel. Verder is hij „mensonwaardig" behandeld. Baars is vierdagen i het politiebureau in Stein vastgehouden omdat hij wordt verdacht van het betalen van steekpen ningen aan onder anderen een wethouder in Maastricht. Volgens Baars werd hij eerst „uitgenodigd om als getuige" naar het politiebureau te komen in verband met een smeergeld-affaire waarbij de Maastrichtse wethouder J. in de Braekt is betrok ken. De wethouder heeft vorige week vapuit zijn cel laten weten dat hij zijn functie neerlegt. Volgens Baars zou het om „een afrondend ge sprekje gaan". I lij werd door de rijksrecherche en de FIOD verhoord en werd na urenlang wachten in verzekering genomen. „Ik werd van getuige plotseling verdachte", aldus een verbouwereerde Baars. De wegenbouwer vond het helemaal „onjuist" dat zijn advocaat niet bij de verhoren mocht zijn. „De verhoren werden op ontoelaatbare wijze af genomen. De politie dreigde met zes jaar celstraf als ik niet zou bekennen. Mijn ondervragers wil den mij gewoon laten verklaren wat zij graag wil den horen." Baars ontkende. Ook weigerde hij een verklaring te ondertekenen. Baars vindt dat hij niet schuldig is aan het om kopen van ambtenaren of aan valsheid in ge schrifte. De aannemer wordt er van verdacht dat hij behalve wethouder In de Breakt ook een voor malige wethouder in Echt en een ambtenaar van de provincie heeft omgekocht. Baars beween dat hij aan de hand van een vonnis van de rechtbank in Roermond kan aantonen dat het hier enkel om leningen ging. Baars zegt dat hij „doelwit" is geworden van een „lastercampagne" die wordt gevoed door jus titie en politie. „Anders kan ik niet verklaren hoe uitlatingen van mij kort na hef verhoor bijna woordelijk in de krant zijn verschenen." Ook vindt hij het merkwaardig dat hij geen be wijs heeft ontvangen van de in beslag genomen administratieve stukken waarvan er thans enkele zoek zouden zijn. „Het zoekraken daarvan wordt mij weer in de schoenen geschoven." Wat de smeergeld affaire met In de Breakt be treft, daarvan is volgens Baars geen sprake. Ze waren „goede vrienden die privéreisjes maak ten". De vakanties werden door Baars betaald. En de veelbesproken reis naar Egypte vond trouwens plaats voordat In de Braekt wethouder was. Baars: „Ik heb hem nooit steekpenningen gegeven. Bo vendien kon hij mij onmogelijk bevoordelen ge zien het door burgemeester en wethouders van Maastricht gehanteerde aanbestedingsbeleid." De behandeling op het politiebureau was vol gens Baars ook al niet best. „Ik moest bedelen om een blikje frisdrank. Daarvoor moest ik wel een gulden neertellen, maar die had ik niet omdat mttn geld bi een Uubje opgsbomn. De be wakers mochten daar niet aankomen." De conclusie van Baars: „Ik moet hangen aan de hoogste boom. Liefst uitgedroogd en wel. Baars is ..ontgoocheld" over de rechtspraktijken in Nederland Daarom is hij verhuisd naar het Belgische Maaseik. De Maastrichtse persofficier van justitie, mr. J Nabben, weigert commentaar te geven. „Het openbaar ministerie communiceert niet met Baars via de pers."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5