Oma wordt zwanger Neus aan neus ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 Onze Taal Langgeleden heeft er in het Ne derlands een uitdrukking be staan 'becjegen becdrincken'. Ik kwam hem maar toevallig tegen want ik was op zoek naar iets anders. Bec jegen bec drinc ken was in de Middeleeuwen de uitdrukking voor 'gezellig te genover elkaar zitten en samen iets drinkenBek tegenover bek: daar werd niets grofs meege zegd, gewoon gezellig samen wat drinken, 't Is jammer dat dat nu niet meer zo gezegd wordt. Wel hebben we tegenwoordig nog allerlei verwante uitdruk kingen. maar die betekenen stuk voor stuk wat anders. Aan het Frans ont leend is tête-è-téte. wat dicht in de buurt komt en letterlijk 'hoofd-aan-hoofd' beter kent. Tête-è-tête is volgens de dikke Van Dale een 'gesprek onder vier ogen. samenkomst van twee personen zonder dat er anderen bij tegenwoordig zijn'. Niet onjuist, maar dat 'zonder dat er anderen bij tegenwoordig zijn' lijkt me overbodig. Ik kan trouwens best in een volle stationsrestauratie een téte-è-iète met iemand hebben. Téte-è-tête is ook de benaming voor een bepaald soort canapé, zo lees ik. en zelfs voor een theeservies voor» twee personen. Bec jegen bec eeiuéte-a-tête op de téte-è-tête dus. Oog in oog is weer puur Nederlands: recht tegenover elkaar, maar meestal niet gebruikt voor iemand met wie je gezellig bec jegen bec wat drinkt. Oog in oog staan we meestal, en vooral oog in oog met tegenstanders, vij anden of onaangename verrassingen. Hel is merkwaardig dat bec jegen bec gezellig is. té- te-a-tête vertrouwelijk en oog in oog vijandig. Bij mond op mond gaat het om beade ming: de drenkeling wordt mond op mond beadenld, ook al is dat heel letterlijk bek aan bek en téte-a-tête. En mond op mond moet niet verward worden met 'mond tot mond': reclame doordat tevreden klanten links en rechts hun tevredenheid uitdragen. Een téte- è-tête kan ertoe leiden dat mond op mond komt. maar dat moeten we dan anders zeg- gao Frans is vis-è-vis: 'recht tegenover', letter lijk: 'gezicht tegenover gezicht'. Vandaar dat vis-è-vis vroeger ook wel de benaming was voor een bepaald soort rijtuig met twee zit plaatsen tegenover elkaar, en voor een dub bel klavecimbel dat aan twee kanten een kla vier had. De plechtige Nederlandse tegenhanger van vis-è-vis is 'van aangezicht tot aangezicht'. Deze uitdrukking is vooral bekend uit de bij belse woorden 'Want wij zien thans door een spiegel, als in nevelen, maar dan zie ik van aangezicht tot aangezicht' (1 Corinthe 13:12). Je kunt tête-è-téte wel een borrel drinken, maar niet van aangezicht tot aangezicht. De meeste borrelaars zitten trouwens niet vis-è-vis maar naast elkaar. Schouder aan schouder dus. Toch bewaren we de uitdruk king schouder aan schouder meestal voor ge zamenlijk strijden, eendrachtig een moeilijk karwei klaren. Schouder aan schouder een borrel wegwerken kan alleen ironisch gezegd worden. Via de schouder komen we óp nek aan nek. wat in een wedstrijd thuishtt<Vft, hand in hand en arm in arm. wat weer veel gezelliger is. Stuk voor stuk hebben ze hun eigen bete kenis of gevoelswaarde. En er is er geen éép die precies in de plaats gekomen is voor b^k tegen bek. zodat je je afvraagt waarom dat. verdwenen is. Misschien zijn we te fijngevoe lig geworden voor die bek. Het is ook merkwaardig dat we onder vier ogen iets met elkaar bespreken. Als wc elkaar in het geheim iets lieten zien, was dat tot daaraan toe. maar het gaat om spreken. Je zou denken dat we het onder vier oren doen, maar dat zegt niemand zo. Bij menig verliefd tête-è-tête, wanneer de gelieven vis-è-vis zitten, gaat er aan het mond-op-mond-stadium meestal een lange fase vooraf, vooral als ze beiden een beetje kippig zijn: de toestand die we eigenlijk al lee» maar kunnen karakteriseren als de ncus- aan-neus fase. Vrouwen die op oudere leeftijd als nog moeder willen worden, kun nen terecht bij de Italiaanse gy naecoloog Severino Antinori. Hij heeft al der tig vrouwen van boveft de vijftig en soms zelfs boven de zestig aan een kind geholpen. De Romeinse arts zegt nu ook tachtig oudere vrouwen uit Nederland in behandeling te hebben. Dfe een wil een kind omdat haar eni ge volwassen zoon is omgekomen bij een on geluk, de ander heeft nu pas een levenspart ner gevonden van wie zij een kind wil, weer een andere vrouw is altijd onvruchtbaar ge weest en begrijpt dat zij nu alsnog op deze manier een kind kan krijgen. En dan zijn er nog vrouwen die er spijt van hebben dat ze een carrière hebben laten voorgaan. Inmid dels zijn een paar Nederlandse vrouwen zwanger uit Italië teruggekomen. Een van hen. de 55-jarige Amsterdamse Anita Blok- ziel, hoopt over een paar maanden een baby te krijgen. Katholiek Italië viel nogal over dokter An tinori heen, nadat een 60-jarige vrouw in ver wachting was geraakt via een eicel van een jonge vrouw en met het ingevroren zaad van haar tien jaar eerder overleden echtgenoot. De vrouw had gewacht tot de medische we tenschap een methode had gevonden haar zwanger te maken. Moeder en kind maken het goed, maar in Italië ontstond er toch een rel over. ,,De medische wereld is over het algemeen vijandig, maar ik maak me er niet druk over", zegt Antinori. „In Italië worden 500.000 abor tussen per jaar uitgevoerd en dan mag ik de vrouwen die nog zo graag een kind willen helpen? Ik ben niet tegen abortus of het ge bruik van voorbehoedmiddelen. Ik heb hier kardinalen op bezoek gehad die hebben ge probeerd mij ervan te overtuigen dat ik met mijn werk moest stoppen. Tevergeefs natuur lijk. De kerk vergist zich. Ze zou mijn werk moeten steunen, want dagelijks klaagt !ze over het lage geboortecijfer van Italië." De Romeinse vrouwenarts heeft geen ge brek aan verse eicellen. Jonge Italiaanse vrouwen die bij hem worden behandeld zijn zeer vrijgevig waar het gaat om het afstaan van overbodige eicellen. .Alles gebeurt vol strekt anoniem en er wordt geen cent voor betaald." Een behandeling niet goedkoop. Per be handeling betalen de aanstaande moeders volgens Antinori zo'n tienduizend gulden. Daar komen vaak nog reis- en verblijfkosten bij. Er zijn vrouwen die zich in de schulden hebben gestoken om naar Rome te kunnen gaan. Suikerziekte Niet alleen in Italië, maar ook in Amerika wordt succes geboekt met het zwanger ma ken van vrouwen boven de vijftig. In het in ternationale medisch wetenschappelijke tijd schrift The Lancet vertelt de Amerikaanse arts dr. Mark Sauer van de universiteit van Cali fornia in Los Angeles, dat zijn medisch team drie vrouwen van boven de vijftig aan een baby heeft geholpen. Twee van hen waren al grootmoeder. Vier andere vrouwen zijn zes maanden zwanger. Ook hier is de methode een bevrucht eitje van een jonge vrouw in te planten in een met hormonen weer jong ge maakte baarmoeder van een oudere vrouw. Ook de borstvoeding kan na een bevalling weer op gang worden gebracht, zelfs al is een vrouw zestig, of ouder. Zwangerschap voor oudere vrouwen is niet helemaal zonder gevaar. Hart en vaatziekten, suikerziekte en andere kwalen die vrouwen op oudere leeftijd oplopen, kunnen ook hier optreden. De kans op een kind met een af wijking, een mongooltje bijvoorbeeld, wordt niet extra groot geacht, omdat het kind is ge boren uit het eitje van een jonge vrouw. De commentator van The Lancet vraagt zich af of het helpen van vrouwen boven de vijftig waar het gaat om een kinderwens wel een goed gebruik van de nieuwe techniek is. De risico's voor de moeder, het welzijn van het toekomstige kind, de visie van de eiceldo nor en de kosten, die misschien beter kun nen worden gemaakt voor jonge vrouwen, zijn aspecten om bij stil te staan, zo schrijft het blad. Kinderen hebben een stabiele om geving nodig en ouders die een goede relatie hebben. Probleem bij het ter sprake brengen van dit soort motieven is wel dat veel jonge paren een kind ook lang niet altijd die stabili teit kunnen geven. The Lancet vindt dat er moet worden na gedacht over de wenselijkheid van het trek ken van een leeftijdsgrens. Dr. Sauer is het daar niet mee eens. Hij vindt dat hij de tallo ze vrouwen van boven de vijftig die hem om hulp vragen, niet mag teleurstellen, mits zij in goede conditie zijn. Je kunt niet zeggen dat ouders van 65 of 70 fysiek of mentaal niet in staat zijn een puber groot te brengen. In an dere culturen worden kinderen ook door hun grootouders opgevoed, zo is zijn mening. Ethicus De Amsterdamse vrouwenarts R.C.W. Vermeulen, die een patiënte heeft van in de vijftig, zwanger geworden na behandeling door de Italiaanse arts Antinori, voelt er niet voor stil te staan bij deze speciale patiënte. „Ik ben er niet op uit ruchtbaarheid te geven aan haar behandeling. Als arts is het mijn taak een zwangere vrouw te helpen als zij daar om vraagt. En dat doe ik ook zo goed mogelijk. Die hulp weiger ik niet. Maar ik hoop niet dat oudere vrouwen nu in enorme aantallen bij mij komen met het idee dat ik gespecialisseerd zou zijn in zwangerschap pen op oudere leeftijd. Ik wil als gynaecoloog ook geen visie uitspreken over deze kwestie. Dat moet een ethicus maar doen. Ik heb geen moreel oordeel. Technisch kan het allemaal. Misschien is er wat meer kans op problemen, maar het is heel goed mogelijk dat mijn pa tiënte normaal bevalt. U moet bedenken dat er niemand is van 50, 60 jaar die zegt: 'Kom. we nemen er een kindje bij, in Italië.' Als ie mand dat besluit, heeft ie al een wereld van problemen en ellende achter zich." Gynaecoloog drs. A.H.M. Simons, hoofd van de afdeling rVF (reageerbuisbevruchting) van het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. heeft een duidelijk standpunt: vrouwen Maria B. wil graag een kind. Op zich niks bijzonders. Veel vrouwen willen een kind. Maar Maria is 53 jaar. Ze had al oma kunnen zijn. Eicellen produceert ze niet meer, vruchtbaar is ze niet. Alleen via een verse eicel van een jonge vrouw en het sperma van haar echtgenoot kan haar wens worden ingewilligd. Via de techniek van de reageerbuisbaby. De bevruchting heeft plaats buiten de baarmoeder. Het bevruchte eitje kan in Maria 's, via een hormonenkuur daarop voorbereide, baarmoeder worden ingeplant en daar uitgroeien tot een baby. in de omaleeftijd moeten geen moeder meer worden, ook al kan dat via de moderne tech nieken. Zelf zou hij niet ingaan op een ver zoek van een vrouw in die leeftijd om tech nisch bij te dragen aan een zwangerschap. „Medisch gezien", zegt de vrouwenarts, „is het dus allemaal mogelijk. Blijkbaar kan de baarmoeder zich in korte tijd weer een stuk jonger voelen door hormonale besturing. Maar sociaal gezien vind ik dit niet goed en het sociale aspect moet het zwaarst wegen. „Nieuwe technieken moet je bovendien gebruiken voor goeie dingen. Dit is een slechte reclame voor de voortplantingsge- neeskunde. Het is geen gemis voor de medi sche wetenschap als we niet weten hoe een vtouw van 60 zwanger is. Ik vind dit onna tuurlijke uitspattingen." „Als arts en behandelaar heb je ook de ver antwoording voor het kind. Je hebt als arts een eigen ethiek en je mag zelf bepalen wat je wel en wat je niet aanvaardbaar vindt. Als een jonge ernstig zieke vrouw, een vtouw met een slechte levensverwachting, mij vraagt haar Via reageerbuisbevruchting aan een kind te hëlpen. vragen we ons ook af of we dat moeten doen. Als je weet dat een kind relatief jong wees wordt, is dat een contra-in dicatie. Vrouwen hebben op een bepaalde leeftijd hun kans gehad. Dat moeten ze ac cepteren. Een verlangen naar een kind is een emotie. En emoties kun je besturen. Ik denk, in het belang van het kind, dat je deze emotie moet bijsturen." Geen robot Ook, prof. dr. Heieen Dupuis, hoogleraar me dische ethiek aan de universiteit van Leiden, vindt dat er te weinig argumenten zijn om met dit soort experimenten door te gaan. De ethica vindt het geen probleem als een vrou wenarts op de stoel van de ethicus gaat zit ten. „Een arts is geen robot, die moet doen wat de patiënt wil. Dat een arts verantwoor delijkheid wil dragen is volstrekt reëel." De hoogleraar noemt de experimenten zoals die nu worden uitgevoerd onaanvaard baar. „De samenlevingzegt Dupuis. „moet hier niet aan beginnen. Als een vrouw op die leeftijd nog zo gefixeerd is op het moeder schap moet het kind ook aan veel te hoge verwachtingen voldoen. Het lijkt me boven dien een enorme aanslag op de energie van een oudere vrouw. Er zijn ook aanvragen van \TOUwen die geen echtgenoot of vriend heb ben. Het kind moet dus tot stand komen via een vreemde eicel en vreemd zaad. Wat is dan nog de winst? Genetisch gezien zit er dus totaal niets van jezelf in. Daar komf nog bij dat onderzoeken naar de opvoeding van kin deren door alleenstaande ouders, geen vrolijk beeld hebben opgeleverd. Oudere vrouwen die dit wensen, hebben het alleen maar over zichzelf. Ze moeten maar eens een streep trekken. En de samenleving moet in dergelij ke gevallen toezien op de belangen van het kind." Volgens de Groninger kinderpsycholoog Gerard Dikken, werkzaam bij de Riagg. hoeft een kind van ouders, die zijn opa en oma hadden kunnen zijn. daar niet dusdanig on der te lijden dat om die reden een dergelijke situatie beslist moet worden vermeden. „Als een kind heel erg is gewenst, is dat een goeie start. Je kunt beter een gewenst kind zijn van een moeder van 60, dan een ongewenst kind van een moeder van 30. Ik vind het te ver gaan een leeftijdsgrens te stellen, maar je moet je wel bewust zijn van de extra risico's. Een vrouw die op haar zestigste moeder wordt, kan best 80 worden. Maar een kind van 15 vindt misschien dat hel zijn moeder van 75 niet kan aandoen ruzie met haar te maken. Een belangrijk punt is wel dat de kin deren vanaf een jaar of acht bang zullen zijn hun ouders te verliezen. Vanaf die leeftijd zijn ze bezig met de veiligheidsvraag. En dan kan het bedreigend zijn als je je afvraagt hoe lang je moeder nog voor je kan zorgen. Dat zie je ook bij kinderen die een ernstig zieke moeder hebben. Dan zijn ze erg ongerust en bang." Nadeel voor een kind kan volgens Gerard Dikken ook zijn dat er een grote druk op wordt gelegd, omdat het zo vreselijk gewenst is. Dan moet zo'n kind het waarmaken en aan verwachtingen voldoen. Maar dat komt ook voor bij jongere ouders. Dwingen Een oudere vrouw die beslist moeder wil worden kan een arts die weigert haar te hel pen, niet dwingen haar toch te behandelen. Ook niet via de rechter. De arts heeft zijn ei gen ethiek en bovendien is er geen sprake van hulp weigeren bij levensgevaar. Alleen als er een afspraak zou zijn gemaakt waar de arts zich niet aan houdt, is er een mogelijk heid de gang van zaken aan te vechten. Vrouwen in de omaleeftijd, die vinden dat zij recht hebben op reageerbuisbevruchting, inclusief eiceldonatie, zullen dat langs poli tieke kanalen moeten afdwingen. Veel kans lijken ze in Nederland voorlopig niet te ma ken. Er zijn voorstanders van het recht, om dat ze vinden dat het afwijzen van de verzoe ken berust op vooroordelen en leeftijdsdiscri minatie. Maar veel medestanders hebben de belanghebbenden nog niet. Daarbij moet wel worden bedacht dat nog geen twintig jaar geleden ook vanuit ethische motieven, zeer sceptisch werd gereageerd op de mogelijkheid van reageerbuisbevruchting bij de mens. En dat wordt nu heel gewoon gevonden. Maar daar hebben de vrouwen die nu zitten de wachten op een Nederlandse Antinori niets aan. Want op haar tachtigste wil vast geen enkele vtouw meer zwanger worden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 39