ZATERDAGS BIJVOEGSEL Vliegtuiglawaai, wie ligt er wakker van? ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 Vliegtuiglawaai kun je vergelijken met bij voorbeeld een spoorbaan naast je woning. Mensen die er pas komen wonen, worden wakker. Maar op een bepaald moment raak je er aan gewend, hoor je de treinen niet meer. Met vliegtuigen is het precies hetzelfde. Ik durf de stelüng aan dat je juist aan de regelmaat went." Doctor Jim Home, werkzaam bij het labo ratorium voor slaaponderzoek van de Lough borough universiteit, is zelf ook een beetje verbaasd over de resultaten van het eerste onderzoek naar nachtelijk vliegtuiglawaai, dat werd uitgevoerd in de slaapkamer van de onderzochte personen zelf. „De resultaten zijn wel verrassend, dat kun je wel zeggen. Wij hadden ook verwacht dat mensen meer zouden reageren op nachtelijk vliegtuigla waai, zeker als je kijkt naar het vele laborato riumonderzoek dat tot nu toe is verricht." De belangrijkste conclusie uit het Britse onderzoek is, dat nachtvluchten nauwelijks verstorend werken op de nachtrust. Er zijn, zo stellen de Britten, zeker geen negatieve ge volgen voor de gezondheid. Gemiddeld ont waken mensen achttien keer gedurende tien tot vijftien seconden per nacht. Maar dat wordt vooral veroorzaakt door de noodzaak het toilet te bezoeken, huilende kinderen, ziekte of de partner, die zich voor de zoveel ste keer omdraait of ligt te snurken. Pas op de achtste plaats (minder dan vier procent) staat het vliegtuiglawaai. Eén op de 75 vliegtuigen die overvloog in de onderzochte gebieden was er oorzaak van dat de proefpersonenen wakker werden. Alcohol Het onderzoek toonde aan dat mannen an ders op lawaai reageren dan vrouwen. Ook leeftijd bleek van invloed. „Uit het onderzoek kwam naar voren dat mannen wél vijftien procent vaker wakker worden dan vrouwen. Bovendien bleek dat mensen in de leeftijds categorie tussen 35 en 50 jaar meer ontwa ken dan anderen. Een verklaring voor die verschillen hebben we niet. Daarvoor is meer onderzoek nodig." „Er bestaat ook een verband tussen het aantal keren dat men ontwaakt en sportbe oefening, alcoholgebruik en stress. Mensen die actief hebben gesport, bij voorbeeld squash, hardlopen of Fitness, veel drinken of onder grote spanning staan, worden vaker waker, ook van vliegtuiglawaai." Niet alle mensen kunnen te gen de herrie van vliegtuigen. Een kleine groep lijdt wel dege lijk onder het feit dat ze pal on der de rook van een vliegveld sla pen. „Twee tot drie procent van de onderzochte personen wordt twee keer zo vaak of zelfs nog meer in hun slaap gestoord door vliegtuigen dan anderen. Dat heeft te maken met hun eigen persoonlijkheid. Soms staan zij negatief ten opzichte van vlieg tuigen of vliegvelden, maar in de meeste gevallen zijn het mensen die het gewoon verschrikkelijk vinden om te worden gestoord." Gewenning In het algemeen reageren men sen dus nauwelijks op vliegtuig lawaai. „Je kunt vaststellen dat mensen die nabij een vliegveld wonen gewend zijn aan het ge luid. Ze zijn er niet langer ont vankelijk voor en worden dus niet meer in hun slaap gestoord. Je kunt het vergelijken met kin deren die 's nachts huilen. Moe ders zijn voor dat geluid ontvan kelijker en worden dus eerder wakker dan vaders. Dat komt overigens duidelijk uit ons on derzoek naar voren. Het is het Slapen, terwijl een Boeing 747 over je hoofd raast? Menigeen wordt al gek bij het idee, maar mensen die werkelijk in een bed aan het eind van de startbaan liggen, snurken rustig door. Vliegtuiglawaai verstoort de nachtrust nauwelijks, constateren Britse wetenschappers. Deze conclusie staat haaks op al het andere (laboratorium) onderzoek, dat naar slaapverstoring is gedaan. Professor doctor J.A (Jim) Home van de Technische Universiteit in het Engelse Loughborough is een van de onderzoekers. enige lawaai waardoor vrouwen sneller wak ker worden dan mannen. In alle andere ge vallen reageren de mannen eerder." „De gewenning blijkt ook uit een vergelij king van metingen bij verschillende vliegvel den. De resultaten rond Manchester, een vliegveld dat 's nachts veelvuldig in gebruik is, verschillen niet van het Londense He athrow, waar in de nacht allerlei beperkingen gelden. Daar stonden we eigenlijk perplex „Eén van de onderzoeksplaatsen bij Man chester lag direct onder de aan- en uitvlieg routes van het vliegveld. Ik kan me niet voor stellen dat je daar zou kunnen wonen. Ik zou er gek worden. Maar de mensen noemden het een rustige omgeving. Ze zeiden erg ge lukkig te zijn met hun woning èn woonplaats. Ze noemden het vliegtuiglawaai niet eens." „Dat toont aan, dat je aan vliegtuigen went. Er is in die woongebieden ook sprake van zelfselectie. Mensen die absoluut niet tegen vliegtuiglawaai kun nen, zijn al lang verhuisd. En mensen die minder of geen moeite hebben met vliegtuigen, blijven gewoon. Dat moet je wel beseffen als je de resultaten van het onderzoek bekijkt." „Het is een van de redenen dat we een voorstel hebben gedaan om nog een nader onderzoek uit te voeren. We willen graag een groep mensen onderzoeken die helemaal geen last hebben van vliegtuiglawaai, om te controle ren of zij even vaak in hun slaap worden gestoord. Of dat onder zoek er ook komt, hangt af van de regering die geld beschikbaar moet stellen." Home noemt het verder opvallend dat een aantal mensen bij voorgesprekken de nacht vluchten als een grote bron van overlast beti telden. „Dat werd niet gestaafd door de me tingen. Iets dergelijks kwam naar voren uit de logboeken die de mensen bijhielden en waarin ze aangaven door welke oorzaak ze wakker waren geworden. De ene dag zeiden ze door vliegtuiglawaai, terwijl er geen vlieg tuig was overgekomen op dat tijdstip, de an dere dag schreven ze dat het hun woelende partner was, terwijl er op dat moment juist ■Q rC wel een vliegtuig passeerde. Bovendien bleek, dat mensen die vlak voordat een vliegtuig overkwam wakker waren geworden door bij voorbeeld een blaffende hond, het vliegtuig de schuld gaven. Eigen herinneringen van de afgelopen nacht zijn daarom niet betrouw baar, hebben wij vastgesteld." ojectief De resultaten van dit Britse onderzoek, ver richt onder meer dan vierhonderd mensen op acht plaatsen rond vier vliegvelden (Gat- wick, Heathrow, Stansted alle nabij Lon den en Manchester) staan haaks op de ge gevens die tot nu toe beschikbaar waren. Er is nog betrekkelijk weinig onderzoek ge daan naar de relatie tussen vliegtuiglawaai en de gevolgen voor de gezondheid. De meeste wetenschappers denken, dat er sprake is van schadelijke effecten op de gezondheid. Slaapverstoringen door vliegtuigen zouden zelfs leiden tot een verminderde werking van het menselijk afweersysteem, oververmoeid heid, psychische problemen en allerlei ande re lichamelijke klachten. Home en zijn me de-onderzoekers geloven daar niets van. Als er al sprake is van gezondheidsklachten door slaapverstoringen komt dat niet door vlieg tuiglawaai, omdat andere zaken de slaap vele malen vaker verstoren. Toch is er verbazing over de grote verschil len tussen de oude onderzoeken en het nu gepubliceerde Britse rapport. Volgens Home is de verklaring simpel: „Er zijn grote ver schillen met onderzoeken die in het verleden zijn gehouden, dat klopt. Maar dat komt doordat oude onderzoeken vooral in labora toria zijn uitgevoerd. Ons onderzoek is het eerste grootscheepse veldonderzoek, bij de mensen in de slaapkamer thuis. Mensen die in hun eigen bed liggen, gewend zijn aan de situatie, dat is toch heel wat anders dan een student die vol met elektroden op bed ligt in een laboratorium, waar om de zoveel tijd vliegtuiglawaai uit een luidspreker komt Andere wetenschappers hebben kritiek op het onderzoek, omdat de toegepaste metho de onjuist zou zijn. Het gebruik van een acti- meter, een apparaatje ter grootte van een horloge dat aarf de pols wordt bevestigd en de bewegingen in de slaap registreert, heeft tot kritiek geleid. Aan de hand van de polsbe wegingen werden de slaapverstoringen vast gesteld. „Natuurlijk ben ik het met iedereen eens. dat het beter is van alle onderzoekspersonen via een EEG de hersenactiviteit vast te leggen Maar dat is veel te duur en duurt veel te lang Je kunt dan hooguit twee of drie personen per nacht onderzoeken. Daarom hebben we vijftig van de vier honderd personen niet alleen een actimeter omgedaan, maar van hen tevens een EEG ge maakt. Daaruit bleek dal 88 pro cent van de polsbewegingen overeen kwam met het EEG. En daarmee is de methode betrouw baar. Wij hebben de meest ob jectieve studie uitgevoerd die mogelijk was. daarvan ben ik overtuigd." Schiphol Voorstanders van de uitbreiding van Schiphol en de verplaatsing van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven, gebruiken het Britse onderzoek ter ondersteu ning van hun plannen. Maar dat is onjuist, stelt Home. „Omdat gewenning zo belangrijk is voor het tolereren van nachtelijk vliry"'k' lawaai, moet je nooit drastische venliïïTïTln- gen doorvoeren. Beperkingen voor nacht vluchten ophefTen, het aantal nachtelijke vluchten drastisch vergroten, een vliegveld uitbreiden of zelfs verplaatsen is een radicale verandering die zal leiden tot grote slaapvcr storingen. Het zal jaren duren voordat om wonenden aan zo'n radicale verandering zijn gewend en weer rustig slapen. Ik kan me dus de zorgen van de omwonenden van Schiphol heel goed voorstellen." „Je kunt wel het aantal nachtvluchten langzaam uitbreiden. En de uitbreiding kan zelfs sneller, als je stillere vlieg tuigen gebruikt. Maar het is heel moeilijk aan te geven wanneer de tolerantiegrens wordt over schreden. Ik weet dat ze in Ne derland streven naar het bepalen van een soort nachtnorm. Maar hoe ze dat willen doen. weet ik niet. Geluidhinder hangt van zo veel zaken af, zoals wind, grootte van vliegtuigen en tal van andere factoren. Het bepalen van één norm is volgens mij ondoenlijk." Home wijst er bovendien na drukkelijk op. dat tijdens het Britse Onderzoek alleen is geke ken naar de relatie tussen nacht vluchten en slaapverstoringen. „Als je het hebt over uitbreiding van een bestaand vliegveld, zoals in het geval van Schiphol, gaat het ook om heel andere zaken Het zijn niet alleen de nacht vluchten. Ook de geluidhinder overdag neemt toe. En de totale sociale omgeving verandert. Er komen meer wegen, meer ver keer, het aantal kantoren neemt toe. Er zijn zoveel zaken die ver anderen. Daarom kun je niet aan de hand van ons rapport voor spellen wat er gebeurt. Er zijn factoren, die veel meer effect kunnen hebben dan het aantal nachtvluchten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31