PvdA verdeeld over reparatie WAO Binnenland Eis negen jaar in laatste zaak van 'discokoeriers' Kosto: Gevangene beter voorbereiden op baan Mien en Hans introduceren anti-reclamesticker Een plein waar je een gevoel van vrijheid krijgt Europese Commissie verbiedt uitvoer van levende varkens h J 11 it Bovag en RAI willen verplichte legitimatie bij nieuwe kentekenplaat ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 Vier jaar voor poging tot doodslag Rotterdam. De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 26-ja- rige Rotterdammer veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar wegens poging tot doodslag en verboden wapenbezit. Vol gens de rechtbank heeft de man in oktober in de Rotterdamse wijk Overschie zijn wapen leeggeschoten op een man, die won derwel ongedeerd bleef. Alleen zijn auto werd met kogels door zeefd. De schietpartij was het gevolg van een langslepende vete tussen de families van de twee. Universiteit 'vlucht' uit Bijlmer De Universiteit van Amsterdam zegt het huurcon tract op van de tien gastenverblijven die zij in de Bijlmer heeft. Aanleiding is het grote aantal berovingen en de overlast van on gedierte. Twee gewapende overvallen op Vietnamese gastonder zoekers deze maand waren volgens een woordvoerder de drup pel die de emmer deed overlopen. De universiteit beheert 250 gastenwoningen verspreid over de stad, inclusief een pand met 25 woningen in het Wallengebied. VS zien af van drugsbureau Suriname den haag De vestiging van een Nederlands-Amerikaans drugs bureau in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is van de baan. De Amerikaanse DEA ziet er uit bezuinigingsoverwegingen voor lopig vanaf. De DEA legt prioriteit bij de drugsbestrijding in Oost-Europa. Vorig jaar april besprak minister Hirsch Ballin met zijn Amerikaanse justitiecollega's de mogelijkheid voor vestiging van het bureau om de drugshandel beter te kunnen bestrijden. amsterdam Officier van justitie mr. M. van Capelle heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam negen jaar gevangenisstraf geëist tegen een 28-jarige Amsterdammer. Hij wordt beschuldigd van het invoeren van twaalf Idlo cocaïne uit Curasao. Het was het laatste proces in de zaak van de zoge heten 'discokoeriers'. De officier beschouwt de man als iemand met een „regelende, organiserende rol" in de smok kelbende, die bovendien eerder werd veroordeeld wegens over treding van de opiumwet. De man heeft elke betrokkenheid bij de cocaïnesmokkel ontkend. Tal van getuigen spreken hem echter tegen. amsterdam Staatssecretaris Kosto van justi tie wil dat gedetineerden beter worden voorbereid op een baan na hun vrijlating. Een ex-gedeti- neerde die werk heeft, zal vol gens Kosto minder snel in de criminaliteit terugvallen. Hij zei dit gisteren in Amsterdam, waar het humanistisch geestelijk raadswerk bij de inrichtingen van justitie het 25-jarig bestaan vierde. Justitie wil meer arbeidstrai- ningsprogramma's opzetten. Al leen gemotiveerde gevangenen die afspraken willen maken, zullen tot deze programma's worden toegelaten. We zijn daartoe wel gedwongen,zei Banken ook bereid tot collectieve aanvulling arbeidsongeschiktheidsuitkering De PvdA is verdeeld over de reparatie van het WAO-gat. Volgens premier Lubbers is PvdA-leider Kok het met hem eens dat werkgevers niet moeten zwichten voor de eis van vakbonden om de verlaagde WAO-uitkering te com penseren via collectieve regelingen. Een deel van de PvdA-fractie staat achter Kok. Een ander deel is op de hand van PvdA-woordvoerder Leijnse, die vindt dat CAO- afspraken over het WAO-gat wèl heel goed mogelijk zijn. ,,De WAO hangt als een molensteen om de nek van de partij", zegt een woordvoerder over de interne verdeeld heid. den haag cppmen, vindt wel genade in Lub bers' ogen. Het gaat daarbij om Het principe-akkoord zoals de een bedrijfs-CAO, waarbij de bonden deze week met het werknemers de aanvullende grootwinkelbedrijf Vroom WAO-verzekering volledig beta- Dreesrriann zijn overeengeko- len. Volgens Leijnse zijn collectie ve regelingen verantwoord als bedrijven afzonderlijk maar worden geprikkeld om het aan tal arbeidsongeschikten klein te houden. Leijnse denkt daarbij aan afspraken waarin de be drijfsvereniging of het pen sioenfonds verschillende verze keringen aanbiedt. De premie hoogte moet dan afhankelijk zijn van het aantal arbeidsonge schikten in het bedrijf. Leijnse noemt het „voor de hand liggen" dat de werkne mers de premie betalen voor de aanvullende verzekering. Daar zou ook ruimte voor zijn omdat de wettelijke WAO-premie kan dalen. Volgens Leijnse leidt de WAO-reparatie er juist toe dat de bonden hun looneisen mati gen. Dat beschermt de werkge legenheid. In navolging van het akkoord met Vroom Dreesmann heb ben ook de banken zich bereid verklaard de WAO-uitkeringen aan te vullen. Dat bleek gisteren uit de eerste onderhandelings ronde over de nieuwe CAO. De vakbonden gaan ermee akkoord dat de werknemers zelf de pre mie opbrengen. Die zou zo'n 1 procent van het loon bedragen. Vakbondsonderhandelaars van de Dienstenbond FNV en het Hoger Personeel toonden zich gisteren zeer optimistisch over de kansen dat op 22 of 29 maart een nieuwe CAO voor de circa 115.000 werknemers in het bankwezen tot stand zal komen. Ter Welle (Hoger Personeel): „Er is een doorbraak, met de uitwerking komen we er ook wel". Het is overigens nog niet ze ker tot welk percentage de WAO zal worden aangevuld. De werk gevers spelen met de gedachte de aanvulling te beperken tot zestig procent van het laatste loon. Werknemers kunnen zich dan individueel bijverzekeren om daar zeventig procent van te maken. Nu de banken ook door de bocht zijn. beginnen de werkge vers in de metaalindustrie in De officier nam de verdachte vooral kwalijk dat hij anderen vooral koeriers in het on geluk heeft gestort door hen op het misdaadpad te brengen. In Nederland geronselde koeriers werden gearresteerd in onder meer Parijs, Willemstad en Cayenne en verdwenen daar achter de tralies. Met de zaak gisteren heeft de Amsterdamse rechtbank het proces tegen in totaal vijftien verdachten achter de mg. De hoogst opgelegde straf tot dusver is acht jaar. Donderdag hoorde een 26-jari- ge ronselaar vijftien jaar gevan genisstraf tegen zich eisen. De rechtbank doet in de laatste zaken op 11 maart uit spraak. Kosto, omdat het i zulke programma's arbeidsin tensief is en de mogelijkheden tot plaatsing beperkt zijn. Ook zal meer zorg worden ge boden aan gedetineerde drugs verslaafden en psychisch ge stoorden. „De categorie die niet gemotiveerd is of niets wil we kunnen er niet omheen dat die bestaat zal dan niet meer au tomatisch voor alle zorgvoorzie ningen in aanmerking komen", aldus Kosto. De staatssecretaris ging ook in op de taakverzwaring in het gevangeniswezen. „We hebben meer te maken met probleem groepen als drugsverslaafden en psychisch gestoorden een geïsoleerde positie te raken. Zij weigeren een aanvulling van het WAO-gat in de CAO op te nemen. Andere grote sectoren als de grafische ondernemers en de bouwwerkgevers lieten hun principiële afwijzing van zo'n collectieve aanvulling deze week varen. Onderhandel—r v Broers van de Industriebond FM liet gisteren weten dat hij af wil van ren allesomvattende \Q vdoi de metaalindustrie (200.1)00 werknemers). Hij sluit liever CAO's af met afzonderlijke, grc» tere ondernemingen. In het vet leden is dat een succesvolleflia nier gebleken om werkgevers onder druk te zetten. 1 Maij: Schepen moeten verder uit kust varen Tankschepen en schepdn met gevaarlijke lading moeten voortaan verder uit dcTvusLva ren. Minister Maij vanAcrkeer ,n waterstaat en/Traar^ffltse collega hebben Jiicrjov een voorstel ingediend by de Inter nationale Maritieme. 'Organisa- tie(lMO). 'I" Op dit moment kunnen kust stalen schepbn in internationale wateren niet verplichten een bepaalde route te varen. Daar om is eerst een wijziging nodig van het Internationale Verdrag ter beveiliging van mensenle vens (SOIAS) op zee. Naar ver wachting duurt die procedure enige jaren. Minister Maij werkt daarom samen met Óuilsland en Dene marken aan een tussenvoorstel waarbij schepen op vrijwillige basis gebruik maken van een route verder ten noorden van de Waddenzee.i Naar aanleiding van diverse grote ongelukken op zee dron gen natuur- en milieu-organisa ties er bij Maij op aan de scheepvaartroute op de Wad denzee met minimaal zestig ki lometer te verleggen. Op dit moment varen de schepen twintig kilometer uit de kust AUTOKRAAN TRANSPORTEN den haag In haar hoedanigheid van Mien Dobbelsteen uit de televisieserie Zeg 'ns AA presenteerde Carry Tefsen gis teren samen met milieuminister Hans Alders een nieuwe anti-reclamesticker. De sticker is bedoeld om ongewenst reclamemateriaal uit de brievenbus te weren. Er zijn twee soorten: eentje waarmee bewoners alleen ongeadresseerd drukwerk kunnen weren en eentje waarmee ze ook de huis- aan-huis-bladen kunnen weigeren. De stickers zijn vanaf Deense landschapsarchitect ontwerpt nieuwe inrichting voor Museumplein amsterdam thea van beek Een open, rustig en vooral groen plein. Met een vijver, fon teinen, een bloemen- en plan tentuin, een cirkel van lampen en lanen met bomen. Een plein waar je een gevoel van vrijheid krijgt en dieper kan ademhalen. Waar je meer dan in de rest van Amsterdam wéét dat het regent, sneeuwt of dat de zon schijnt. Dat moet het Museumplein volgens de Deense landschaps architect Sven-lngvar Anders- son straks worden. Gisteren presenteerde hij zijn schetsont werpen voor de herinrichting van het plein. September vorig jaar werd Andersson uitgekozen om een ontwerp te maken. Al ruim een eeuw wordt over de inrichting van het plein gesproken, sinds het eerste uit 1872 daterende ontwerp van de architect Nifte- rik. Vele plannen passeerden de revue, waaronder die van de ar chitecten Cuypersen Berlage. Imposant plein Tot een echte inrichting van het plein is het nooit gekomen. Wel kwam er in 1952 een korte en brede verkeersweg de kortste snelweg van Nederland die het Museumplein in tweeën deelde. Eind jaren tachtig laai den de discussies opnieuw hoog op en ruzieden architecten van naam over het al dan niet vol bouwen van het grootste en meest imposante plein in tie hoofdstad. Voor de adviescommissie die vorig jaar een ontwerper moest kiezen stond dan ook één ding voorop. Het mocht niet iemand worden die zich de afgelopen jaren op wat voor manier dan ook met het Museumplein had bemoeid. Bovendien moest het iemand zijn die in staat is zowel stedebouw, landschap als archi tectuur in één ontwerp samen te vatten. Al met al een ingewikkelde opdracht. De ontstaansgeschie denis van het plein is rijk en er staan imposante gebouwen omheen: het Concertgebouw aan de zuidkant, het Rijksrhuse- um aan de noordkant en het Van Gogh- en Stedelijk Muse um aan de westzijde, beide met forse uitbreidingsplannen. Daarnaast raast er veel verkeer over het plein en staan er veel auto's en in de zomermaanden veel touringcars geparkeerd. Open vlakte Andersson noemt de open vlak te van het Museumplein een buitengewoon gegeven. „Het is uniek voor Amsterdam, met de ze omvang en ouderdom. Zo dicht bij het drukke centrum van de stad contrasteert het plein duidelijk met de kleine schaal en intieme verhoudingen die eigenlijk het beeld van Am sterdam vormen". De architect werd bij zijn schetsontwerpen bijgestaan door de stedebouwkundige Stefan Gall van het atelier Qua drat uit Rotterdam. Al werkend kreeg hun plan steeds meer het karakter van een forum uit het antieke Rome, vertelt hij. Flet ontwerp kenmerkt zich dan ook vooral door een grote, groene grasvlakte, waaruit de }*-L 7' X, -1 Een maquette van het toekomstige Muséumplein, met op de voorgrond het Concertgebouw en bovenin het Stedelijk Museum. foto anp drukke verkeersweg verdwenen open gezichtveld over de drie- is. Van vele kanten ontstaat een honderd bij zeshonderd meter open ruimte. Die wordt gemar keerd door rechte rijen bomen. Een aantal bomen zal moeten verdwijnen door de aanleg van twee ondergrondse parkeerga rages. Voor een deel kunnen ze verhuizen naar een nieuw plein bij het Concertgebouw. Ter hoogte van het Stedelijk komt een ondergrondse par keergarage voor zevenhonderd auto's en bij het Rijksmuseum een voor 25 bussen. De grens van die garages wordt gemar keerd door 'De Lange Lijn': een smal lint van glas, dat slinge rend begint bij een fontein te genover het Concertgebouw. Daarna zet de lijn zich diago naal en recht over het plein voort om te eindigen bij een identieke fontein bij het Rijks- Trekpleister Een belangrijke trekpleister is een vijver bij het Rijksmuseum, 's Zomers geschikt voor spelen de kinderen, 's winters te ge bruiken als kunstijsbaan. De poort onder het Rijksmuseum verandert in een wandelgalerij. Hoewel het plein volgens An dersson „rustig, open naar de hemel, waardig en kalm" moet zijn. mag het volgens hem bij speciale gelegenheden ook ver anderen in een drukke markt, een enorm theater of een ker- De plannen moeten nog ver schillende inspraakrondes doorstaan voor het tot een defi nitief ontwerp zal komen. De verwachting is dat het Muse- umplein binnen vijf jaar een an- dere gedaante zal hebben. den haag/brussel. anp De Europese Commissie heeft gisteren de uitvoer van alle levende varkens uit Nederland met on middellijke ingang tot 1 april verboden. Het dage lijks bestuur van de Europese Gemeenschap heeft hiertoe besloten omdat in Italië en België bij var kens uit Nederland blaasjesziekte is vastgesteld. Ook Italië heeft een uitvoerverbod gekregen. Ne derland voert jaarlijks ruim twee miljoen slacht- varkens uit, per maand goed voor zo'n 120 mil joen gulden. Minister Bukman van landbouw heeft gisteren scherp geprotesteerd bij de Europese Commissie. Hij heeft landbouwcommissaris Steichen ge schreven dat hij volgende week een bijeenkomst van het permanent veterinair comité van de EG wil. Volgens de bewindsman is er geen veterinaire basis voor het besluit. De diagnose van de op zich ongevaarlijke ziekte, die wel heel veel lijkt op het schadelijke mond- en klauwzeer, is naar zijn me ning onvolledig geweest. Het agrarisch bedrijfsle ven staat volledig achter het scherpe protest van Bukman. Het vermoedt dat de beschuldigingen uit Italië eerder gebaiecid zijn op ecoHOfnische dan op veterinaire gronden. Vo Igens een woordvoerder van het Productschap voor Vee en \1ees (PVM is er sprake an een abs< t luut ondoordachte maatregel, die een ramp bete kent voor de Nederlandse varkenshouder)i „Het lijkt op schieten met een kanon op een vlieg. Wij begrijpen volstrekt niet waarop deze Brusselse maatregel is gebaseerd. Er bestaat geen enkele duidelijkheid over de beschuldigingen Het is niet eens zeker of de varkens waarbij de ziekte is ast gesteld, wel van Nederlandse herkomst zijn." Binnen de EG bestaat momenteel een groot aanbod van varkens. De PW-woordvoerder zegt te vermoeden dat dat een rol heeft gespeeld bij de Italiaanse beschuldigingen. „We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de zwakke markt hiermee te maken heeft." amsterdam» Bij de afgifte i kentekenplaat moet de eigenaar lertuig zich legitime Dat i i de stel len van RAI en Bovag. Samen met de Rijksdienst voor het Wegverkeer hebben zij bij het ministerie, van verkeer en wa terstaat plannen ingediend om fraude met kentekenplaten te gen te gaan. De organisaties hebben dat gisteren meege deeld. Schattingen \an het aantal auto's met valse kentekenplaten lopen uiteen van 500 tot 100.000. Daarom willen RAI en Bovag de fraude snel aanpak ken. Naast de verplichte legiti matie willen de organisaties dat uitsluitend de overheid en er kende fabrikanten de kenteken- Diaten K'i-m leveren )<>k wtUen RAI en Bovag dat elke kenteken plaat een registratienummer krijgt. Daarnaast moet volgens de organisaties een methode worden ontwikkeld die kan voorkomen dat kentekenplaten door iedereen van het voertuig kunnen worden geschroefd. Volgens R\i en BoVag kan de autobranche het nieuwe sys teem op korte termijn invoeren. Maar daarvoor is wel een wijzi Ring van de MIMbml en \an de kentekenregistratie podia Volgens een woordvoerster i hef ster en waterstaat komt het ministe rie binnenkort met een voorstel om de controle op kentekenpla ten te verbeteren Het ministe rie doet dat op basis van de voorstellen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer en van RAI en Bovag. I let voorstel voor een nieuwe Icentekcnregistr.itie ligi op dit moment voor advies hi| de Raad van State.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3