Meer actie globetrotters Ouderwetse sneeuwpret in Ardennen Toerisme 'Wandelaars in Oostenrijk moeten onderhoud van de paden betalen' Goede service belangrijker dan deelneming aan Garantiefonds ZATERDAG 27 FEBRUARI 1993 REDACTIE •ROBVANDENOOeBELS' REISBERICHTEN Vertelvakanties Wie graag verhalen vertelt, maar er maar niet in slaagt de aandacht van zijn gehoor gevangen te houden, zou eens kunnen overwegen naar de Gascogne in Frankrijk te reizen. Daar namelijk, organiseert Jan Swagerman (drs. zet hij voor zijn naam) van 25 tot 31 maart een week, waarin hij de cursisten leert hoe een verhaal over het voetlicht moet worden gebracht. Er wordt overnacht in een geres taureerd landhuis. Basisprijs ƒ400,--. Info: J. Swagerman Amsterdam, telefoon: 020 - 624.69.17. Varen door Biesbosch Vanuit het bezoekerscentrum aan de Baanhoekweg in Dordrecht worden ook dit jaar weer verschillende rondvaarten door de Hol landse Biesbosch gehouden. De tochten staan beschreven in een folder die kan worden aangevraagd bij datzelfde bezoekerscen trum, telefoon 078 - 21.13.11. Kindervakantieweken De Stichting Mens en Samenleving (SMS) organiseert al sinds enige jaren vakantieweken voor kinderen van 6 tot en met 14 jaar. Dit jaar staan er 42 op het programma: 40 in de zomer en 2 in de herfst. De weken staan onder leiding van meerdere leiders, vinden in de meeste gevallen plaats in Nederland (maar soms ook in de Belgische Ardennen) en hebben thema's als 'Mannetjesputters en stoere meiden' (sportief). 'Spelen op het toneel', 'Speurders onder de loupe' en 'Adventure-games'. Alle vakanties plus voorwaarden staan uitgebreid beschreven in een folder. Info: SMS Utrecht, telefoon: 030 - 61.28.14. Beklimming Westertoren Vanaf 1 april kan 'die mooie ouwe Wester* bijna elke dag wor den beklommen. FOTO VW AMSTERDAM Vanaf 1 april is de Amsterdamse Westertoren met uitzondering van zondag dagelijks van 10 tot 16 te beklimmen. Vroeger kon dat al leen op een paar dagen in de zomer. Ook de gerestaureerde Wes- terkerk is vanaf dezelfde datum voor bezoekers geopend. Gidsen staan klaar om zowel de beklimming als de rondleiding van com mentaar te voorzien. Info: VW Amsterdam, telefoon 06 - 340.340.66 (50 cent per mi nuut) Fietsvakantiebeurs De jaarlijkse fietsvakantiebeurs wordt dit jaar in het weekeinde van 3 en 4 april gehouden. Plaats van handeling is de Jaap Edenhal in Amsterdam. Er heb ben meer dan 100 standhou ders ingeschreven. Tijdens de beurs vindt de verkiezing van de Vakantiefiets 1993 plaats. Ope ningstijden van 10 tot 18 uur; toegangsprijs ƒ6,00. Info: Sekretariaat Fietsvakan tiebeurs Leiden, telefoon 071 - 13.49.99. Oranje op Wembley Reisburo Roever organiseert op en rondom de 28ste april reizen naar Londen. Op die dag treedt het Nederlands voetbalelftal in Wembley aan tegen Engeland. Er zijn een- en meerdaagse reizen. Prijzen vanaf 575 per persoon, exclusief toegangskaartjes. Die kunnen bij het bureau apart worden besteld. Info: Reisburo Roever Amsterdam, telefoon 020 - 696.13.66. Tourist Menu boekje Zojuist verscheen het Tourist Menu boekje 1993. Daarin een gede gen en alfabetisch gerangschikte opsomming van alle restaurants die het zogenaamde Tourist Menu serveren, een drie-gangen maal tijd, die niet meer dan 21,50 mag kosten. Bij de organisatie zijn 280 etablissementen aangesloten. Ze zijn te herkennen aan het blauwe embleem met een witte vork. Het boekje is verkrijgbaar bij alle VW-kantoren en bij de deelnemende restaurants. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze advertentie afdeling. Na vijfjaar 'gedwongen onthouding' is het eindelijk weer mogelijk te skiën in de Belgische Ardennen. Met vuurrode wangen leggen kinderen de laatste hand aan een sneeuwpop. Joelend bekogelen ze elkaar met sneeuwballen. Vaders- trekken puffend sleetjes voort, honden duiken vrolijk in sneeuwho pen. Jong en oud binden langlauflatten onder om zich een weg over gladde bospaden te banen. Op een flinke deken van sneeuw beleven op het ogenblik in de Belgische Ardennen Belgen, Duitsers en Nederlanders ouderwetse sneeuwpret. FOTO BELGISCH VERKEERSBUREAU. BARAQUE MICHEL MARIETTE STUUTS bijna De Sneeuwlijn van de ANWB blijkt begin deze week nog niet goed op de hoogte. Geen win tersportmogelijkheden in de Ar dennen, meldt na een aantal keren doorkiezen 'voor Bel gië, kies 4' een vriendelijke stem. De automatische tele- foonbeantwoorder van de Oost kantons evenwel, levert actuele re informatie: „Vrijwel alle langlaufloipes en ski-pistes zijn Maar op weg naar de beloof de sneeuw slaat de twijfel toch weer toe. Tot voorbij Verviers zijn de hellingen groen, met slechts een enkel spoor van sneeuw. Maar dan verandert het landschap binnen een paar kilometer. Ineens rijden we een witte wereld binnen. In Eupen zijn de straten vervolgens alles behalve wit, maar even buiten het stadje wordt het landschap opnieuw echt winters. In na tuurgebied de Hoge Venen zijn de wegen op een spoor van autobanden na wit, dennebo- men torsen een fikse laag Op parkeerplaatsen aan de rand van het wandelgebied staan veel auto's met Neder lands kenteken. Uitgelaten dui ken drie kinderen vanuit de wa gen de sneeuw in. „Jongens, eerst snowboots en handschoe nen aan", roept vader. Hij is met kroost en slee uit de Rand stad gekomen voor een middag sneeuwpret. „Ach, het is maar tweeëneenhalf uur rijden, dat hebben we er wel voor over". Om redenen van natuurbe houd is sinds vorig jaar slechts een klein deel van de Hoge Ve nen vrij toegankelijk voor het publiek. Langlaufen mag nog maar op een paar plaatsen, op uitgezette loipes. Ook wande laars worden door grote borden gewaarschuwd de paden niet te verlaten. Daardoor is het er zelfs bij dit winterse weer op grote stukken nog heerlijk rustig. Het witte landschap is slechts door vogels betreden sprookjesachtig wit. Hoe anders is het beeld bij Baraque Michel. Lange rijen au to's langs de kant van de weg. De parkeerplaatsen bij dit po pulaire langlauf-oord zijn over vol. Wie ski's wil huren, moet aansluiten in de rij en een klein half uur geduld hebben. De ski verhuurder die bij gebrek aan sneeuw altijd goed is voor een uitgebreide jammerklacht, heeft nu geen tijd voor een praatje. „Voor maat 38 moet u even wachten. Wie is er dan?" Het is druk op de loipes. Wandelaars, rondrennende honden en kinderen met sleetjes kruisen het pad van de langlaufers. Sommigen komen met een voldaan gezicht uit het bos geskied, anderen strompe len ldeumend, met de ski's on der de arm. „Als je ver genoeg gaat, vind je nog wel een rustig plekje", verzekert echtpaar Rau- men uit Heerlen. Zo gauw als er sneeuw is, zijn deze sneeuwlief- hebbers in de Ardennen te vin den. „In '74 hadden we hier nog privéweitjes om te skiën. Tegen woordig komen er bij elke sneeuwbui minstens twintig bussen uit Rotterdam. Jam mer". Toch blijven ze komen. En net als vele anderen zijn ze blij te vernemen dat de sneeuw waarschijnlijk tot na het week einde zal blijven liggen. Info: Sneeuwlijn ANWB, tele foon 06-9623; Sneeuwlijn Oostkantons, telefoon (vanuit Nederland) 09-3280227474; het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam (zaterdag tot 13 uur, zondag gesloten), telefoon 020-251251. De VWs van Eu pen en Trois Ponts raden toe risten aan (indien mogelijk) niet in het weekeinde te ko men. Nu de heuvels van de Ar dennen voor het eerst sinds vijf jaar bedekt zijn met een flinke laag sneeuw, wordt er vandaag en morgen grote drukte verwacht Bij het Tiroler Verkehrsverband gaan stemmen op om wandelaars die gebruik maken van de hon derden kilometers bewegwijzerde voetpaden 'tol' te laten betalen. Het onderhoud van de paden kost zoveel geld, dat van de toerist best een ver goeding kan worden gevraagd, zo wordt gerede neerd. Of het plan doorgaat, is overigens de vraag. Al meteen na de lancering van het idee, werd het door een groot aantal tegenstanders ge torpedeerd. Velen zijn bang dat het invoeren van een dergelijke 'belasting' het imago van Oosten rijk geen goed zal doen. Een imago dat de laatste weken toch al te lijden heeft. Onder aanvoering van vertegenwoordigers van de Nederlandse touroperator De Jong Intra Vakanties, werd tijdens een reisvakbeurs in Inns bruck stevig geklaagd over zowel de prijsontwik keling als de houding van hoteliers in Oostenrijk. Coby van Dongen van De Jong Intra had het zelfs over 'verregaande arrogantie' en 'ontoelaatbare prijsopdrijving'. Haar directeur Hans de Jong meende dat de geleverde kwaliteit in veel geval len niet in overeenstemming was met het geld dat ervoor werd gevraagd. De directeur van het Oostenrijks Verkeersbu reau in Amsterdam, dr. Tony Winkler, reageerde geprikkeld op de beschuldigingen. „Dat Oosten rijk duurder wordt, zal ik niet ontkennen. Maar de kwaliteit stijgt ook. Ik vind de beschuldigingen daarom weinig genuanceerd en niet erg profes sioneel. De consument wordt steeds veeleisender en daar hebben de Oostenrijkse hoteliers uiter aard op ingespeeld. Dat ze dan ook meer geld vragen, is logisch. Voor niets gaat de zon op." Moet er straks tol worden betaald om gebruik te kunnen maken van de wandelpaden in de Oostenrijkse Al pen? FOTO FREMDENVERKEHRSVERBAND STUBAITAL. HAARLEM ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het maakt de Nederlandse vakantieganger weinig uit of een reisbu reau al dan niet is aangesloten bij de Stichting Garantiefonds Reis gelden (SGR). Dat blijkt uit een onderzoek dat het NIPO in op dracht van het vakblad Reisrevue heeft uitgevoerd. Slechts jonge- vinden het van 'enig belang' dat doorgang van de door hun ge boekte reis door de SGR wordt gegarandeerd. Ouderen houden er nauwelijks rekening mee. Service en goede voorlichting worden als veel belangrijker ervaren. een andere touroperator, maar ook kan het' vooruitbetaalde geld wordqn teruggestort. Bij een déconfiture na vertrek ga randeert het Garantiefonds een ongestoorde voortzetting van de vakantie. Zoals eerder gemeld, wordt de bijdrage die vakantiegangers voor de SGR moeten betalen, binnenkort verhoogd van 10 tot De SGR werd opgericht om va kantiegangers die door een fail lissement van touroperator en/of reisagent gedupeerd dreigden te raken, op een of an dere wijze genoegdoening te geven. In de meeste gevallen gebeurt dat door de aanbieding een vergelijkbare reis met 15 gulden per boeking. Dit om dat het vermogen van het Ga rantiefonds door allerlei oorza ken niet meer voldoende lijkt om evehtuele calamiteiten het hoofd te kunnen bieden. Direc teur Peter Silbermann van de SGR wil in het jaar 2000 over een bedrag van 100 miljoen gul den kunnen beschikken. „Door fusies en nu dc nieuwe reis voorwaarden van kracht zijn grotere aansprakelijkheid van de touroperators, hebben we meer weerstand nodig om grote klappen te kunnen opvangen." Silbermann doet vrij laconiek over het feit dat zo weinig men sen erop letten of hun reis al dan niet door de SGR wordt ge- Een lachend wereldbolletje dient als vignet van het Garantiefonds. garandeerd. „Wij zijn een van zelfsprekend fenomeen gewor den. De kans dat iemand een reis boekt zonder onze garantie, is miniem. We dekken onder hand 95 procent van alle boe kingen. maar daar staat de con sument niet bij stil. Die vindt dat normaal. En eigenlijk ben ik daar best trots op." Interrailorganisatie wordt Spoorzoeker De Stichting Interrail Travellers Foundation (ITF) heeft haar naam veranderd in Stichting de Spoorzoeker. De Spoorzoeker stelt zich ten doel informatie te geven aan iedereen die per trein door Europa reist. Daarnaast bemiddelt de Stichting bij het vinden van een of meer reisge noten. Omstreeks half maart komt het boek 'Sporen in Euro pa' uit dat in samenwerking met uitgeverij Elmar in Rijswijk werd gemaakt. De Spoorzoeker werd in 1989 opgericht door drie gebruikers van de Interrail- kaart die elkaar via een adver tentie leerden kennen. Info: Stichting De Spoorzoe ker, Zoetermeer, telefoon 079 - 521210. Meer vakanties in Nederland In het lopende jaar zullen bij el kaar 11,1 miljoen vakanties in Nederland worden doorge bracht. Een stijging van 3 pro cent ten opzichte van vorig jaar. Dat althans is de verwachting van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) dat tevens voorspelt dat er aan vakanties in ons land een bedrag van 3.1 M miljard gulden zal worden uit gegeven, een plus van 6 procent*— in vergelijking met 1992. De verhoging van de gemiddel-1 de reissom wordt toegeschrevert* aan de veranderende keuze van logies. Het aantal hotelvakan- ties neemt toe tot 1,7 miljoen (a 8 procent) en ook zal er meer interesse zijn voor bungalows 4^ en zomerhuisjes. De hoeveel- heid kampeervakanties stabli- seert zich. Ondereen vakantie wordt verstaan een aaneenge sloten verblijf van ten minste vijf dagen. In de berekeningen zijn de verblijven in stacara vans. tweede woningen en ei gen boten niet opgenomen. Middel tegen jet-lag Voor reizigers die last hebben van jet-lag (ziekteverschijnselen die optreden bij het overwinnen van tijdsverschillen) is er een nieuw, homeopatisch middel op de markt gekomen. Het heet No Jet-Lagen wordt niet alleen verspreid via apoheken en dro gisterijen maar ook via reisbu- reau's. Volgens de folder is het produkt getest door stewardes sen van Martinair en de KLM. Ze zouden allen 'zeer enthou siast' zijn. Reisboeken Rob van den Dobbelsteen Australië Australië, Kosmos Grote Gidsen. Nieuwe reeks. Heldere lay out en overzichtelijk gerangschikte informatie. Goed boek voor wie zich niet ergert aan cliché's ('South Australië, land vol te genstellingen'). Weinig, maar wel duidelijke plattegronden. Register. Prijs 34,90. Alternatief slapen Het andere bed. uitgave ANWB. Eikerig omslag camoufleert een van de kostelijkste reisboeken die de laatste tijd zijn versche nen. Journalist Paul Vreuls op zoek naar het 'alternatieve bed' in Nederland. Slapen in een Nl- VON-huis, een trekkershut, een (bestaat ook) paalkampeer- plaats en nog veTë andere min of meer merkwaardige accom modaties. Hoofdstukjes beslaan uit sfeerverhaal, gevolgd door recht toe, recht aan informatie. Kan niet beter. Prijs 22,50. Ierland Ierland. Dominicus-serie. Uit gever Ciottmer gaat de befaam de Dominicus-reeks in een nieuw jasje steken. Ierland beet het spits af. Zoals gewoonlijk valt er ook op deze Dominicus weinig aan te merken. Helemaal nu oubolligheid zowel op het gebied van lay out als lijkt het tekst is verdwenen. Re gister. Prijs 34,50 Amerika Verenigde Staten Oost, Kosmos Grote Gidsen. Tweede deeltje in nieuwe reeks. Goede opzet, maar bestrijkt een te groot ge bied. Een voor Nederlanders toch zeer belangwekkend plaatsje als Plymouth (Mayflo wer, Pilgrim Village) wordt daardoor domweg overgeslagen en van de indrukwekkende John F. Kennedy Library even buiten Boston valt evenmin iets terug te vinden. Register. Prijs 32.90. Egypte De Brandaen Reisgids van Egyp- te. Nieuwe reeks van in reisboe ken gespecialiseerde uitgever. Voor de echte freak. Gortdroge tekst, maar wel uitermate infor matief. Enorm veel verhelde rende tekeningen en platte gronden. Register. Uitgeverij Gotmmer, prijs 70,00.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27