Sport _C. Ook Ivanisevic zegt Rotterdam vaarwel Groningen laat trainer Pim Verbeek afvloeien Play-offs ver weg voor Grasshoppers Kasparov en short rebelleren ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 21 -CHEF ROB ONDERWATER. C Anderlecht op herhaling tegen Genk brussel Het veelbesproken competitieduel tussen Racing Genk en Anderlecht moet definitief worden overgespeeld. Dat heeft het bestuur van de Belgische bond gisteravond bepaald. Het col lege bevestigde de uitspraak van de beroepscommissie. De klacht van Anderlecht over procedurefouten in de besluitvor ming werd afgewezen. In de wedstrijd, die door Anderlecht met 3-1 werd gewonnen, maakte Peter van Vossen het derde doel punt nadat hij zonder toestemming van de arbiter het veld weer had betreden. De treffer werd goedgekeurd. Genk diende een klacht in en werd aanvankelijk in het ongelijk gesteld. De be roepscommissie herriep de beslissingen gebood overspelen.' Van Haastert jeugdkampioen LSB leiden Edwin van Haastert mag zich kampioen van de Leidse Schaak Bond noemen. Uit een driekamp met Machiel de Heer (Philidor) en Stefan van Blitterswijk (LSG) kwam de schaker van Philidor als sterkste te voorschijn in de categorie tot en met twintig jaar. In april vertegenwoordigt Van Haastert de LSB op het Nederlands jeugdkampioenschap in Nijmegen met Linda Jap Tjoen San (LSG), die bij de meisjes Maaike Delemarre (Oegstgeest) voorbleef. Bij het schoolschaken plaatsten de Zijl- wijkschooi, het Kompas, de Zonnewijzer, en Lucas van Leyden (allen uit Leiden), de Montessorischool Elkerlyc, Kastanjelaan- school (Leiderdorp), de Springplank (Sassenheim) en de Over tocht (Nieuwkoop) zich voorde finale op 17 maart. Rottier op dreef in Indian Wells indian wells Stephanie Rottier heeft de halve finales bereikt in het 630.000 gulden toernooi van Indian Wells. Zij versloeg giste ren Miriam Oremans overtuigend met 6-2,6-3. Oremans, 20, had in de kwartfinales de in Vietnam geboren Canadese Hy, ze vende op de plaatsingslijst, in drie sets verslagen (7-6 3-6 6-4). Rottier, 19, vermorzelde in de derde ronde Tracy Austin, de jongste winnares ooit in een grand slam toernooi, met 6-1 6-0. Austin, 31 inmiddels, maakte in Indian Wells haar rentree in het vrouwentennis. Brenda Schultz, zesde geplaatst, overleefde de tweede ronde niet. Ze verloor in tiyee sets (2-6 5-7) van de Ame rikaanse Davenport. Avontuur LeMond van korte duur sagunto De Duitser Remig Stumpf heeft de vierde etappe van de Ronde van Valencia gewonnen. De 28-jarige renner was gis teren de snelste in de eindsprint van het peloton. Het klasse ment bleef ongewijzigd. De Italiaan Guido Bontempi gaat met een voorsprong van twee seconden op Erik Breukink het afslui tende weekeinde in. De vierde etappe over 162 kilometer van Al- cudia naar Sagunto kende een rustig verloop. Pas na 110 kilome ter kwam er enig leven in de koers. Greg LeMond ontsnapte uit de groep, maar de vluchtpoging van de Amerikaan duurde niet lang. Binnen vijf kilometer was het mini-avontuur van LeMond voorbij. rotterdam eric de bie Tennissers hebben niet altijd dezelfde inspiratiebron. Vaak is het geld en soms de drang om de beste van de wereld te worden. Af en toe laat een speler zich bezielen door de situatie in zijn moederland. Goran Ivanisevic en Alexander Volkov zijn daarvan uitstekende voorbeelden. De Kroaat ziet zijn racket als zijn wapen in de strijd met de 'Servische verraders', terwijl de Rus voor het behoud van de tenniscultuur in de voormalige Sovjet-Unie vecht. gens, de wedstrijden, de atmos feer." Die gretigheid werd hem echter fataal. Tijdens het duel met de oude meester Jarryd voelde Ivanisevic vanaf de eer ste balvrtsseling een scherpe pijn in zijn linker onderarm. Twee keer liet hij de nieuwe blessure door fysiotherapeut Todd Synder behandelen. „Als ik serveerde, voelde ik een pijn scheut. Bij het volleren kon ik soms nauwelijks mijn racket vasthouden", aldus Ivanisevic, die de oorzaak van zijn nieuwe kwetsuur ook in zijn bevlogen heid zocht. gpd-verslaggever Ivanisevic koos gisteren tijdens het gedevalueerde toernooi van Rotterdam echter even voor een wapenstilstand. De 21-jarige in Split opgegroeide tennisser, donderdag tegen Amos Mans- dorf nog verantwoordelijk voor de show die tot dan toe was uit gebleven in sportpaleis Ahoy', kon in de ontmoeting met ae Zweed Anders Jarryd (32) geen hoofdrol opeisen. In een sfeer loze ambiance verloor Ivanise vic, als tweede geplaatst, met de koele cijfers 3-6, 4-6 van de 'wild-cardhouder', die nu Volk ov ontmoet. De Rus was tegen Goran Prpic wel geïnspireerd: 6- 2,6-2. Ivanisevic speelde gisteren pas zijn derde partij sinds hij vlak voor het begin van de Australian Open met een stress fractuur in zijn rechtervoet af haakte. Van zijn dokter mocht hij eigenlijk,deze week nog niet in actie komen, maar de links handige Kroaat wilde per sc. Nadat hij vorige week in Monte Carlo een paar dagen met zijn coach Bob Brett had getraind, snakte hij naar een toernooi. ,,Ik moest spelen. Ik miste de jon- „Ik heb waarschijnlijk het een en ander geforceerd. Dat zie je vaker bij spelers met een bles sure. Ze willen te snel terugko men. In Monte Carlo had ik wat problemen met mijn service. Die ben ik toen vlakker gaan slaan. Misschien heb ik nu daarom last van mijn arm. Maar ik moet zeggen dat Jarryd van daag sterk speelde. Ook als ik goed serveerde, antwoordde hij met een prachtige return", zei Ivanisevic, die tot slot nog liet weten de komende dagen rust te nemen en dan wel te zien of hij in Indian Wells deelneemt. Het afscheid van de laatste top-tienspeler betekende de zo veelste domper voor het groot ste indoortoernooi ter wereld, dat zonder twijfel de treurigste editie in de twintigjarige ge schiedenis beleeft. De meeste toeschouwers ondergingen de deceptie gapend en zochten al ver voor het einde van de partij de keuvelhoekjes in het VIP- dorp op. Het volk wil namelijk vermaakt worden en daartoe was de snel ontvlambare en daardoor boeiende Kroaat giste ren niet in staat. Het personeelsfeestje van AB- N/Amro gaat zodoende als een nachtkaars uit. Van de koele Jarryd of de sobere Karei Nova- eek, die later op de avond ten koste van Kenneth Carlsen de halve finales bereikte (6-4, 6-4), mag in het slotweekeinde geen variété worden verwacht. Het zelfde geldt voor kwalifier Diego Nargiso uit Italië, die landge noot Omar Camporese versloeg (7-6, 7-6) en tot nu toe het meest lijkt te profiteren van het wegvallen van de favorieten. Gisteren baarde de slome Volkov pas na zijn zege op Prpic enig opzien door zijn zorg over de toekomst van het Russische tennis uit te spreken. De 26-jari- ge inwoner van Kaliningrad, vo rig jaar verliezend finalist in Rotterdam, vreest dat het over twee jaar is gedaan met de aan voer van jeugdig talent. „Het tennis is de dupe geworden van het uiteenvallen van de Sovjet- Unie. Vroeger zorgde het Sport comité voor de opleiding van de junioren, maar tegenwoordig moet iedereen zichzelf bedrui pen. De spelers worden aan hun lot overgelaten en dat eist SCOREBORD zijn tol". De huidige nummer twintig van de wereld besloot daarom onlangs met zijn coach Valeri Tsjklyar en colle ga/plaatsgenoot Andrej Tsjer- kasov rond de tafel te gaan zit ten. Het drietal kwam op het idee om in Kaliningrad een ver waarloosd tennispark met twin tig banen te kopen. „Het is nog Nederlandse langlaufers op estafette beter dan ooit De Nederlandse mannen esta fetteploeg heeft tijdens het WK Noordse skinummers in Falun, Zweden, de beste prestatie ooit behaald. Het team, dat bestond uit Ruben Krouwel, Niels Hop man, Vincent Vermeulen en Jan Jakob Verdenius werd achttien de op de vier maal tien kilome- De Nederlandse langlaufers hadden een achterstand van ruim veertien minuten op de fa voriete Noren, die de afstand af legden in een uur, 44 minuten en vijftien seconden. Het Noor se team, met de nationale be roemdheden en veelvoudig kampioenen Ulvangen Daëhlie, was vorig jaar olympisch kam pioen en is favoriet voor de titel van volgend jaar in Lilleham- Nederland liet vijf landen achter zich, waaronder het als directe concurrent beschouwde Groot-Brittannië. De ploeg van Langlaufer Björn Daëhlie had op de 4 x 10 kilometer een groot aandeel in de Noorse overwinning. foto»ap de lage landen gebruikte voor 65.000 toeschouwers 12,5 pro cent meer tijd dan de Noren. Ook dat was een record. Bij de wereldbeker in St. Petersburg rianne Vlasveld uit Oud-Ade, van vorig jaar was het tijdsver- meervoudig nationaal kampioe- schil omgerekend een procentje ne, vandaag in actie op de 30 ki- meer. Bij de vrouwen komt Ma- lometer vrije stijl. groningen anp Pim Verbeek is met onmiddel lijke ingang opgestapt als trai ner bij FC Groningen. Dat ge beurde een dag na het vertrek van directeur Henk Nienhuis. Leen Looyen, eerder werkzaam bij onder meer NEC en Sankt Gallen, maakt het seizoen als trainer af. Verbeek had nog een contract voor volgend seizoen. Met hem is een afvloeiingsrege ling overeen gekomen. Eerder diende hij zijn dienstverband "biet Feyenoord niet uit. Wim Everards, voorzitter van de Raad van Commissarissen, voerde bedrijfseconomische re denen aan voor de verrassende breuk met Verbeek. De clublei ding wil met de maatregel de neergaande spiraal ombuigen. De verkoop van seizoenkaarten voor het volgende seizoen en het aantrekken of behouden van sponsors waren belangrijke factoren, die in de besluitvor ming hebben meegespeeld. „Een voortzetting van de sa menwerking met Verbeek was Pim Verbeek foto anp niet wenselijk", stelde Everards. „We hebben een nieuwe man nodig, die voor nieuwe impul sen moet zorgen. We moeten het vertrouwen van het publiek en de sponsors herwinnen. Al leen op die manier kan het bud get voor het volgende seizoen rotterdam gerrit-jan van geen basketbalmedewerker Het sprookje van DVZ/ Grasshoppers is zo goed als uit. Na de verloren wedstrijd tegen Rotterdam Zuid (56-50) gister avond zijn de kansen om de play-offs te halen vrijwel nihil. Rotterdam Zuid kwam gisteren met nog drie wedstrijden te gaan op gelijke hoogte, maar heeft een gemalckelijker pro gramma de komende weken. Beide teams treffen nog Tonego en Den Helder, waarvan zij nor maal gesproken verliezen. Grasshoppers heeft nog een laatste kans als het volgende week van Groningen wint. Rot terdam Zuid heeft ogenschijn lijk weinig moeite met Voor burg. Als beide ploegen gelijk eindi gen moet er een beslissings wedstrijd gespeeld worden. Die zal dan plaatshebben in sport hal De Enk', de thuishaven van Rotterdam Zuid. De stand in onderling gespeelde duels is im mers met 3-1 in het voordeel van de ploeg uit de Maasstad. Of het zo ver komt, is nog maar de vraag. Wat Grasshoppers de laatste weken liet zien doet niet ver moeden dat er volgende week nog een positief resultaat wordt behaald. De Katwijkse vrou- wenn hebben het net niet en wat dat betreft lijkt de sei zoensapotheose net als vorig jaar op een drama uit te lopen. Grasshoppers vergooide toen een zekere vijfde plaats door in de elite A slechts één van de tien wedstrijden te winnen. Gisteravond begon Grasshop pers goed. Vooral Marie-José Al- Iers' vizier stond op scherp. Me de door tien punten van haar kant liep de Katwijkse ploeg uit naar 17-7. De thuisploeg had door dat het grootste gevaar van de center van Grasshoppers kwam en zorgde via een' box- and-one-verdediging dat Allers in aanvallend opzicht niet meer in het stuk voorkwam. Via Petra Weeda en Simone Klaverdijk, dezelfde speelsters die in de vo rige wedstrijd in Katwijk de dienst uitmaakten, sloop Rot terdam Zuid dichterbij, zodat de rust met een gelijke stand werd bereikt: 27-27. Na de basketwisseling mocht Grasshoppers nog vijf minuten van een voorsprong genieten. Vanaf 29-31 nam Weeda het heft in handen. Met zeven pun ten op rij trok de spelverdeelster het initiatief naar de thuisploeg Grasshoppers miste in het vervolg de precisie om door af standsschoten de zoneverdedi ging te verschalken en liep ach ter de feiten aan. Even nog werd het spannend toen de bezoe kers 38 seconden voor tijd tot 52-50 naderden, maar het slo- toffensief had weinig meer om het lijf. Rotterdam Zuid besliste de wedstrijd vanaf de vrije- worplijn en daarmee de strijd om de play-offs. Tenzij er nog rare dingen ge beuren. Scores Grasshoppers: Allers 14, Schuit 12. Rotterdam Zuid: Weeda 23, Klaverdijk 15. U PORTPARK "KIKKERPOLDER ZONDAG A S. AANVANG 14.00 UUR EERSTE KLASSE UVS-HILVERSUM Crab assurantiën BV, tel. 224700. T 1 Ij Crab makelaardij og BV. tel. 225135. lL-TRijnsburgersingel 61Leiden londen/athene/luzern Als twee gezworen vijanden als Gari Kasparov en Nigel Short de handen ineenslaan, kraait het oproer in de schaakwereld lui der dan ooit. De twee groot meesters hebben gisteren de schaakwereld .op haar kop gezet met de oprichting van een eigen bond. Wereldkampioen Kasparov en uitdager Short weigeren hun tweekamp om de wereldtitel schaken onder jurisdictie van de FIDE te spelen. In een geza menlijke verklaring zeggen de grootmeesters dat zij een nieu we professionele schaakfedera tie (PCA) hebben opgericht en roepen zij potentiële kandida ten op aanbiedingen voor de or ganisatie van de tweekamp tot de nieuwe bond te richten. De twee zijn verbolgen over de eigenzinnige handelwijze van de FIDE, de wereldschaak- federatie. Die wees zonder over leg met de spelers de tweekamp dinsdag toe aan Manchester, de woonplaats van Short. Beide spelers vinden dat zij geraad pleegd hadden moeten worden. Short (27) en Kasparov (29) hebben de Professional Chess Association (PCA) in het leven geroepen om de tweekamp om de wereldtitel te organiseren. Beiden zullen tien procent van het prijzengeld in de kas van de nieuwe bond deponeren. Aan biedingen voor de tweekamp om de wereldtitel moeten voor 19 maart bij de PCA binnen te zijn. Op 22 maart wordt in het bijzijn van Kasparov en Short de organisator aangewezen. Nigel Short liet telefonisch vanuit Athene weten, dat de Bedrijfsruimte op Roomburg 125,- /m'/jaar Zie onroerend goed pagina. breuk met de internationale schaakbond definitief is. „We zijn niet bereid tot een compro mis met de FIDE", benadrukte de Brit. Short verklaarde twee dagen geleden aan Kasparov het voorstel te hebben gedaan om zich af te scheiden van de FIDE. Volgens de jeugdige grootmeester ging de wereld kampioen snel akkoord en is hij niet bereid tot onderhandelen. „Ons initiatief moet als een op stand van de spelers tegen de officials worden gezien", gaf Short aan. „Als de collega's ons steunen, betekent dat het einde van de FIDE." De reactie van de FIDE op de rebellie van Short en Kasparov kwam gisteravond laat vanuit luzern. In een persverklaring kondigde de bond juridische maatregelen tegen het tweetal aan. .Alleen de FIDE mag wed strijden om de wereldtitel orga niseren". stelde het bestuur. „We zullen alle juridische mid delen aanwenden om dit recht te beschermen." BUITENL.VOETBAL Bordeaux - Nantes 3-0. Le H 3. Lens - Lille 0-0. Lyon - St Etie Monaco 27-37 Bordeaux Marseille 27-37 Nantes BIUARTEN Erfurt (Dui) GRAND PRIX DRIEBANDEN CEB Groep A: Habraken Möker (Dui) 2-0(15-9 (Dui) 2-2, 4 MOker 2-0 Groep C: Velthuis - Laursen (Den) 2-0(15-' 10 15 5/1.111 en 0.577). Kurt Ceule- mans (Bel) - Volbracht (Dui) 2-0 (15-10 15-5/1.250 en 0.435) Stand: 1 Velthuis 2-1 i. 2 Ceulemans 2-2. 3. Volbracht 2-0 Groep 0: Havermans - Rudolph (Dui) 2 <15-13 4-15 15-6/1.478 en 1.545) Stand: 1 Havermans 2-4. 2. Schirmbrand (Dui) 2-2. 3. Rudolph 2-2. 4 Van Dijk 2-0 Groep G: Burgman Aguirre (Dui) i-z (8- 15 15-9 10-15/1.065 en 1.219) Stand: j ------ i - S|0rup 3 0.810). SjOrup 2-2.4. Reusche (DuO £-0 CRICKET De geroutineerde Zweed Anders Jarryd bejubelt zijn overwinning op Goran Ivanisevic, de zoveelste favoriet die in Rotterdam voortijdig af haakt. foto anp wedstrijd: Nederland cKay XI: 198/8 tegen 195/5. Ci|»ers t •rland Jansen 2 voor 31. Vierling t arke 48, Trotman 33 not out. Leteb. in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers aangelegd. Tot een paar jaar geleden werd er veel gespeeld, maar de laatste tijd is het niet meer onderhou den en behoorlijk in.verval ge raakt. We willen het park gaan opknappen en er een trainings centrum van maken." GOLF OPEN KAMPIOENSCHAP ANDALUSIÊ Stand na tweede ronde: 1 Romero (Arg). Richardson (GBr) 140 slagen, 3 Oldcorn SCHAKEN Internationaal v (Rus) 1/2-1/2. Karpov (Rus) - Bel- javski (Oek) 1-0, Kasparov (Aze) Joesoe- pov (Dui) atg, Sprov (Let) - Salov (Rus) 0-1 LiubOjevic (Joe) - Krammk (Rus) 1/2-1/2 Stand: 1 Karpov. Anand. Beliavs».. Sj«r worden veiliggesteld." Everards stelde het op prijs, dat Verbeek zijn persoonlijke belang onder geschikt had gemaakt aan het clubbelang. „Dat heeft de on derhandelingen bespoedigd Voor aanvoerder Edwin Olde Riekerink, die met zijn ploegge noten nadrukkelijk het vertrou wen in de Rotterdamse coach had uitgesproken, kwam de maatregel van het bestuur vol slagen onverwacht. Enkele uren voor de mededeling had Ver beek de A-selectie in Gasselte (Drenthe) nog onder handen genomen. „Het bericht sloeg bij de spe lersgroep in als een bom", aldus Olde Riekerink. „Het wegsturen van directeur Nienhuis was al een ingrijpende maatregel. Nie mand had verwacht, dat een dag later ook Verbeek zou ver trekken. Ik vind het heel triest voor hem. Ik blijf Verbeek ver dedigen. We hebben prima met hem gewerkt. Alleen de presta ties vielen tegen. Hij is het slachtoffer geworden van de si tuatie bij FC Groningen." .avski. Sjirov jnten. 5 Kasparov 1 1/2 1.6 Tim man. Kamski. Gelfand. Krammk, Salov 1 1/2. 11 Bareev. Liuboievie 1. 13 Joesoe- pov 1/2 1. 14 Ivantsioek 1/2 SKI K NOORDSE NUMMERS i: 1 Noorwegen (Si- Laneli, Oaehl.e) (De Zolt. Albarelio. 1 44 14,9, 2 Vanjetta. Fauner) 9.6. 3 Rusland (Kinllov. Badamsjin. Prokoerorov. Botvinov) 12.3. 4 Finland 2 22,7, 5 Duitsland 2 23.6. 6 Zweden 3 08.1. 18 Nederland (Krouwei. Hopman. Vermeulen. Verdenius) 14.12.0 TENNIS Rotterdam ABN AMRO WORLD TOERNOOI Kwartfinales; Novacek (Tsi - Carlsen (Den) 6 4 6-4. Nargiso dta) - Camporese (Ita) 7-6 7-6. Volkov (Rus/5) - Prpe iKro) 6-2 6-2. Jarryd (Zwc) Ivanisevic <Kro/2) 6-3 6 4 dubbelspel, kwartfinales: Adams'Oihovsky (Aus/Rus) - DavidsThrrek 6-1 6-3. Washington (VSt/3) (Uru) 6-2 3-6 6-3, Em.l.o Sanche/ CVSS/Z) INDIAN WELLS (VST) Derde ronde: Oremans Hv (Can/7) 7-6 3- 6 6 4. Rottier Austin (VSt) 6 1 6-0. Da venport (VSt) SrhuUJ (6) 6 7 5. Sukova riS|) Wood (GBr) 7 5 6 4, Mary Jor F er nande? (VSt/1Po (VSt) 6-3 6 3 Prov>s (Aus/11) R.ttner (Du«/8) 2 6 6-2 7-6, Coet/er (ZAI/4) Helgeson (VSt) 6 2 6 1. Magdatena Maleeva (Bul/3) McQuillan lAus) 6-4 2-6 7-b. kwartfinales: Rottie- Oremans 6 2 6-3, Coet/er Provis 6 4 6 0 >•3 7-5, Marttner (Spa/1) Probst (Dui/6) 6 3 6 4. W.esner (0os/3j Boogert 5-7 61 6 2, Maleeva Fragniére e-Mangon (Fra/8) 3 6 6-4 0LIVEIRA DE AZEMEIS Vrouwen, halve finales: N VOLLEYBAL Santeramo in Colle (Ita) FINALERONDE EC 1 Vrouwen. Eerste ronde: Oera>otS|*a J nnenburg (Rus- Mladost ZagrebIKr (15 3 15 10 16 9, Parmaiat Matera Olimp.a Teodora Ravenna (Ita) 3 2 8 159 15 17-15 17-15) WIELRENNEN RONDE VAN VALENCIA Vierde etappe Akudia Sagunto 1 1 Stumpt (Du.) 162 km m 4 30 1772 Bad. dta. 3 Gut errer (Spa) 4 Ja'abert (Fra. 5 Rodr.gue/ (Spa), b Gon/aie; (Spa). 7 Taimant (Fra), 8 Ketly de*). 9 Van Pete- (Bei). 10 Garcia (Spa). 35 Roc*«. 46 Breul 77 Bouwmans. 88 Van Klassement: 1 Bontemp. (Ita) 18 50 22. Bouwmans 4 44. 55 Van Aert 13 30

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21