'Belgiës geweten' zwijgt Forse stijging treintarief versnelt uittocht klanten Wapenindustrie in vroeger oostblok voelt kille wind van vrede Feiten .Meningen Kassabon ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 2 Van een gesjeesde politica die aan een nette baan gehol pen werd, groeide ze uit tot het 'geweten van België'. Paula D'Hondt-Van Opdenbosch (66) vocht vier jaar lang als Koninklijk Commissaris voor het Migrantenbeleid een eenzame strijd tegen het racisme in België, tegen het op rukkende Vlaams Blok en voor een béétje politieke aan dacht voor etnische minderheden. Auto ondanks plannen kabinet niet extra belast BRUSSEL «PETER DE VRIES Tot over de grenzen was haar werk bekend, maar in eigen land leverde het dreigbrieven en een massa vijanden op. Ex- treem-rechts haat haar, de ge vestigde macht behandelde D'Hondt als een 'uitgestotene'. Maandag gaat ze met pensioen. De balans van haar werk is des ondanks verrassend positief. -„Van hoog tot laag is de samen leving gevoelig geworden voor dit probleem. Dat is het belang rijkst". Interviews geeft ze vrijwel niet meer. Paula D'Hondt schrijft aan haar eindverslag voor de Belgische regering en wil daar na boven alles rust. Want het werk is haar zwaar gevallen. Ze bracht ontelbaar veel bezoeken aan .moskeeën, migrantencen tra eq achterbuurten, en ver zorgde honderden toespraken per jaar. Met een minimaal budget en een kleine staf ont wierp ze tegen de verdrukking in talloze voorstellen. Ze betaah een hoge prijs. Regel matig wordt Paula D'Hondt schriftelijk met de dood be dreigd of wordt haar huis be laagd door extreem-rechtse knokploegjes. Het Vlaams Blok heeft de Koninklijk Commissa ris uitgeroepen tot Vijand Num mer Eén: „Alleen prostituées la ten de deuren open. Wij willen Vlaanderen niet als een publiek bordeel open zetten voor alle vreemdelingen uit Afrika en Azië", zei Blok-leider Dewinter ooit met typerende Fijngevoelig heid over haar. Voor D'Hondt is het Blok-pro- gramma, met voorstellen als de herinvoering van de bloedaf- stammingbij naturalisatie, 'een griezelroman'. In haar kruis tocht tegen Dewinter en de zij nen had ze gehoopt op gezel schap van collega-politici, maar dat bleef uit. Met 'hoogdringendheid' veror donneerde premier Martens in 1988, na de verkiezingswinst van het Vlaams Blok met de slo gan 'Eigen Volk eerst', de instel ling van een Koninklijk Com missaris voor het Migrantenbe leid. Het duurde een half jaar voor D'Hondt werd voorgedra gen, en hoongelach was haar deel. De christen-democrate had een enigszins omstreden carrière doorlopen als staatsse cretaris en minister, en ontbeer de elke kennis van het migran tenvraagstuk. De benoeming leek een typisch Belgisch doekje voor het bloeden. Verbetenheid Maar de tegenstanders onder schatten haar koppige verbe tenheid waarmee zij zich door die beginperiode heen sloeg. Razendsnel werkte ze zich in, gedreven door een gevoel voor elementaire sociale rechtvaar digheid. Haar boek 'Mens voor mens' opent met de les uit die tijd: ,,Wat ik heb ervaren, kan ik onder één noemer brengen: De kleine man voelt zich, vandaag npg meer dan gisteren, in de steek gelaten door de politieke klasse". Ook zij werd in de steek gelaten in de contacten met de politici waar ze jarenlang mee gewerkt had: ,,ln het evangelie staat: 'Hij werd arm met de armen, en melaats met de melaatsen'. Wel, ik werd van de ene dag op de andere een melaatse". De reden voor die verstoting is simpel: de Belgische politiek verkiest afle vering zoveel van een Kaf kaiaanse staatshervorming bo ven een voortvarende aanpak van welke maatschappelijke kwestie dan ook. De spiegel die Paula D'Hondt voorhield, toon de een onthutsend beeld: ,.We hebben alles laten rotten. We hebben de problemen zelfs niet willen zien". Het Belgische vreemdelingen vraagstuk verschilt niet veel van dat in de buurlanden. Er zijn duizenden asielzoekers, een toevloed aan illegalen, kinderen van gastarbeiders die tussen wal en schip vallen. Openlijke etni sche spanningen bestaan er vooral in Brussel en Antwerpen, waar kleine Marokkaanse en Al gerijnse ghetto's ontstaan. Migratiestop De aanpak die Paula D'Hondt voorstaat, is geenszins revolu tionair: beter onderwijs voor migranten en kansarme Belgen: een betere aanpak van de illega len: evenwicht tussen rechten en plichten; handhaving van de migratiestop: en een 'plaats voor een goed geïntegreerde is lam die onze westerse waarden respecteert', vooral op het ge bied van de vrouwenemancipa- Maar voor de Belgische politiek gaan die elementaire voorstel len te ver. Electoraal valt er bij pleidooien vooreen integratie politiek geen garen te spinnen in een land waar de domste vooroordelen welig tieren. Zo viel een rechter in Limburg laatst op met de overweging in het vonnis dat 'migranten de Belgische wetgeving volledig aan hun laars lappen'. En blij kens een enquête gelooft maar liefst 21 procent van de Vlamin gen dat ras of godsdienst de economische verschillen tussen autochtonen en allochtonen verklaren. Hoe moeizaam het werk van D'Hondt blijft gaan, bleek de af gelopen weken tijdens de parle- Paula D'Hondt: sommige politici zijn nog steeds bang voor het woord migrant. foto iso press mentaire debatten over de op volging van D'Hondt door een nieuw 'Centrum voor Etnische Gelijkheid'. Die naam stuitte op verzet, want, zoals D'Hondt zei, „sommige politici zijn nog steeds bang voor het woord mi grant". Het werd met een Bel gisch compromis opgelost: Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding. Tumult onstond er pas in de volksverte genwoordiging toen Filip Dewinter zei dat dat laatste 'dankzij het Vlaams Blok in Bel gië bijna niet bestaat'. HAARLEM «JAN PREENEN De angst van Rover, de Vereni ging Reizigers Openbaar Ver voer, dat de Nederlandse Spoorwegen als gevolg van de privatisering de tarieven fors zullen verhogen, lijkt onge grond. Als de NS dat doen, zal de uittocht van reizigers worden versneld. Zij zullen massaal de auto pakken, die ondanks alle voornemens van het kabinet om de kosten van het autoge bruik op te schroeven, sinds juli 1991 niet méér is belast. De NS zullen om die reden el ders naar compensatie zoeken voor het verdwijnen van de sub sidie van de overheid en voor het verwachte verlies van hon derd miljoen voor dit jaar. De bijdrage van het rijk is nu nog 450 miljoen gulden per jaar en wordt'vanaf 1994 in zes jaar ge leidelijk afgebouwd. De vakbonden gaan er vanuit dat de NS als gevolg van de ver zelfstandiging in het jaar 2000 vooral het mes zullen zetten in het personeelsbestand. Ge vreesd wordt dat twee drie duizend van de 28.000 arbeids plaatsen komen te vervallen. Bovendien willen de Spoorwe gen van dertien onrendabele lij nen af. Dat forse prijsverhogingen de treinpassagiers afschrikken, is kortgeleden nog gebleken. Be gin dit jaar kwamen de NS tot de conclusie dat zij terrein ver liezen aan de auto. Dat is niet zo verwonderlijk, omdat zowel op 1 januari 1992 als op 1 janu ari van dit jaar de treintarieven gemiddeld met zes procent zijn gestegen. In dezelfde periode zijn de benzineprijzen aan de pomp met zeven procent ge daald. Nieuwe passagiers dienen zich nauwelijks aan. terwijl de men sen die afwisselend gebruik ma ken van de auto en het open baar vervoer minder vaak de trein nemen. Voor de volledig heid dient daaraan te worden toegevoegd dat zich onder de afzwaaiers ook eerste-klasreizi- gers bevinden, die tijdens de spitsuren niet langer genoegen willen nemen met een plaats op een van de balkons. In theorie ziet de toezegging van het kabinet aan de NS, om de kosten van de auto de ko mende jaren iets meer te laten stijgen dan de prijs van de trein, er veelbelovend uit. In de prak tijk is de afgelopen tijd echter gebleken dat die wens waar schijnlijk de vader van de ge dachte zal blijven. Het kabinet heeft ook nu de mogelijkheid om de autokosten op te voeren, maar maakt daar nauwelijks ge bruik van. Afgezien van het 'kwartje van Kok' op 6 juli 1991, dat was bedoeld voor het milieu, is de automobilist niet lastig gevallen met prijsverho gingen. Maij had wel allerlei wilde plan nen, zoals rekening rijden, spitsheffingen tolgeld, maar daarvan is niets terechtgeko men. Niets wijst er ook op dat die ideeën op korte termijn als nog zullen worden verwezen lijkt. De Spoorwegen hebben er dan ook goed aan gedaan om in elk geval één onderdeel van het advies van de commissie-Wijf fels (de commissie die het kabi net vorig jaar zomer al adviseer de om de NS te verzelfstandi gen) niet op te volgen. Wijffels stelde voor de tarieven in 1993 met een extra procent te verho gen. Uit eigenbelang zullen de NS de trein de komende jaren betaal baar houden. Is dat niet het ge val, dan zullen de Spoorwegen heel wat inkomsten mislopen en moeten nog meer lijnen en nog meer personeel verdwijnen. Bovendien zullen het milieu en de minima nog meer dan al het geval is door het opheffen van onrendabele lijnen de dupe worden. Mensen met de laagste inkomens zullen zijn aangewe zen op bijvoorbeeld de bus, die weliswaar goedkoper, maar veel tijdrovender is. Anderen zullen gebruik gaan maken van de au to. De prijs voor de privatisering wordt dan wel erg hoog. TOM JANSSEN STANDPLAATS BRUSSEL De voorgeschreven tweetaligheid van Brus- sel/Bruxelles zal de buitenstaander tot in lengte van jaren blijven verbazen. Er zijn namen die dermate weinig verschillen ver tonen in het Vlaams en het Frans, dat je je afvraagt of het geld voor de dubbele bebor- ding niet een betere zaak waardig was ge weest. Iedereen die Brussel/Bruxelles wel eens heeft bezocht, kent de voorbeelden daarvan uit de metro. Er is het station Stokkel (Vlaams) of Stockel (Frans), er is Maalbeek (Vlaams) en Mael- beek (Frans), Heizei en Heysel, Park en Pare, Veeweide en Veeweyde, Ossegem en Osseghem, Louizaen Louise, IJzeren Yser en Pannenhuisen Pannenhuys. Valt in deze 'vertalingen' nog een zekere consistentie te bespeuren, op andere plek ken in de stad komt men voor complete raadsels te staan. Zo is er in Bosvoorde- /Boitsfort een Drève des Deux Triages, die in het Vlaams de Twee Triagendreef heet. Nu valt daar wel iets voor te zeggen. Zou men het helemaal hebben vertaald, dan zou hier namelijk sprake zijn geweest van de Twee Rangschikkingen bijvoorbeeld van Slachtoffers bij een Ramp of in de Oorlog naar de Aard en Ernst hunner Verwondin gen-dreef. Dan is de Twee Triagendreef na- tuurlijk een stuk economischer, maar welke Vlaming weet langs welke brede landweg hij nu eigenlijk kuiert? Het omgekeerde bestaat al evenzeer. In het stadsdeel Tervuren bestaan een Woud- meestersdreef en een Dronkenmansdreef die in het Frans echter geenszins Drève du Forestier en Drève d'Ivrogne heten, maar respectievelijk Drève du Woudmeester en Drève du Dronkenman. Hier lijkt slechts één uitleg mogelijk: Woudmeester en niet te vergeten Dronkenman moeten wel voor aanstaande figuren uit de Vlaamse historie zijn geweest, zodat hun namen onvertaald konden blijven. Wie de ware tweetaligheid wil vinden, moet naar iets banaals als de supermarkten. Op de kassabonnen van het winkelbedrijf Del- haize bijvoorbeeld staat het er allemaal keurig in tweevoud: Anchois Ansjovis, Lait Melk, Chicon Witlof, Huile Olie. En als de ruimte h^t niet toelaat, kort men af en wor den er Pampl. Pompelm. of Moull. Moss, gekocht. Het meest ingenieus zijn de sa menstellingen uit Vlaams en Frans die uit plaatsgebrek zijn geboren, zoals Banane(n) Bonita en Citro(e)n 500 gr. Of, ingewikkel der maar uitermate logisch: Melitta Filtre- /ter en onze favoriet Gep. Tom. Pelee. Bij diezelfde supermarkt werd recentelijk een 'persoonlijke plus-kaart' ingevoerd, een soort omgekeerde creditcard die niet af trekt, maar optelt. Bij de kassa gaat hij door een apparaat, waarna bij iedere besteding van 125 franken automatisch een punt in het 'geheugen' van de kaart wordt geno teerd. Na elk bezoek kan men op de kassabon na lezen hoeveel punten men die dag heeft ge scoord en hoeveel op dat moment hel to taal bedraagt: elektronisch zegeltjes plakken dus. Maar waarom had de Delhaize-me- vrouw bij de aanvraag van de kaart geïnfor meerd naar de door ons gewenste taal, Vlaams of Frans? Het bleek later bij thuiskomst. Niet alleen vermeldde de kassabon dat de eerste der tien punten binnen waren, daaronder bleek tot onze grote verrassing 'Tot Binnenkort Mw Knol' te staan. Hadden we Frans als voertaal opgegeven, dan had het we heb ben het nagevraagd 'A Bientöt Mme Knol' geheten. Mocht hij bestaan, deTwee- taligheidsprijs zou aan deze kassabon moe ten worden toegekend. ALV KNOL CORRESPONDENT LONDEN TONY BARBER THE INDEPENDENT Afgelopen oktober marcheer den 4.000 Bulgaarse arbeiders uit de wapenindustrie door het centrum van Sofia. Hun span doeken waren beschilderd met slechts een woord: 'Markten'. Eerder deze maand deed de Tsjechische politie bij een inval bij twee zakenlieden een vangst van 2.500 kalasjnikovs. De ge weren waren bestemd voor de export en hadden behoord aan een paramilitaire eenheid die na de val van het communisme was ontmanteld. De voorvallen onderstrepen twee problemen waar de wa penindustrie in de landen van het voormalige Warschaupact voor staat. Het ene is een inzin king in produktie en export, en daarmee een stijging van de werkloosheid, en sociale ellen de. Het andere is een poging van 'zakenlieden', die vaak bij defensie of de voormalige vei ligheidspolitie blijken te hebben gewerkt, de situatie op te lossen met een toenemend aantal ille gale wapenverkopen. In heel Oost-Europa wacht de mensen die in de wapenfabrie ken werkten die floreerden on der het communisme, een don kere toekomst. Het einde van de vijandige verhouding tussen Oost en West, de opheffing van het Warschaupact en het ver- kleipgq van de wapenmarkten in cje,hele wereld betekent dat veel fabrieken moeten sluiten of hun activiteiten moeten ver minderen. In Polen, Slowakije, Bulgarije, Oekraïne en bovenal Rusland hangt honderdduizen den mensen ontslag boven het hoofd. De crisis heeft al politieke ge volgen gehad. De val, afgelopen herfst, van de eerste niet-com- munistische regering in Bulga rije sinds de jaren veertig werd gedeeltelijk geprovoceerd door onrust in de wapenindustrie. De scheiding van Tsjecho-Slowa- kije vorig jaar hield verband met de verontwaardiging van Slowa kije dat de Praagse functionaris sen de Slowaakse wapenexpor ten leken te willen beperken. Stadjes als Mielec en Radom in Polen of Targovisjte in Bulgarije hebben jaren geleefd van de produktie en verkoop van wa pens. Volgens schattingen van Amerikaanse wapencontroleurs was Polen tussen 1985 en 1991 de zevende wapenexporteur ter wereld. Maar de afgelopen vier jaar is de Poolse wapenuitvoer met 70 procent gedaald. In de ooit 'geheime' steden in de Sovjetunie, die onder de ju risdictie vielen van de militaire industrie, verdiende meer dan tachtig procent van het arbeids potentieel een inkomen met het maken van wapens. In dergelij ke gebieden klinkt de 'winst voor de vrede', waar westerse politici zo graag over praten, als een slechte grap. Het snijden in militaire uitgaven betekent daar niet dat er geld vrijkomt voor sociale uitgaven, maar juist een sociale ineenstorting. Het antwoord van het westen is dat de militaire industrieën 'conversieprogramma's'zouden moeten overnemen, die zijn ontwikkeld om hen te helpen om te schakelen naar de pro duktie van gebruiksartikelen. SS-18 en SS-20 raketten 'in ruste', ergens in Rusland. Maar sommige Oosteuropese functionarissen bespeuren een zekere hypocrisie in de poging van het Westen hun produktie en export van wapens te beper ken. Westerse wapenfabrikan ten lijken ten slotte even agres sief als altijd in het zoeken naar markten. Óm maar een voor beeld te nemen, de Verenigde Staten hebben in 1991 zware druk uitgeoefend op Tsjecho- Slowakije om geen 500 tanks te verkopen aan Egypte, maar ver kochten de Egyptenaren kort daarna eenzelfde aantal in de VS geproduceerde tanks. Voor landen als Slowakije of Bulgarije, die zwaar gebukt gaan onder de last van de infla tie, is de verleiding groot om door te gaan met de uitvoer van wapens. Regeringen proberen het Wes ten niet te verontrusten door wapens te verkopen aan vijan dige of ondemocratische derde wereldlanden, maar met wa penexporten wordt nog steeds waardevolle harde valuta ver diend en worden banen gered. In Bulgarije, waar de wapenin dustrie werk geeft aan zo'n 140.000 mensen en nog eens 300.000 mensen indirect be trokken zijn bij de militaire pro duktie, is dat een overweging waard. Sommige Russen en Oost-Europeanen beweren zelfs dat de wapenexporten de nodi ge gelden opleveren om de con versie te financieren. Anatoly Sobtsjak, de burge meester van St. Petersburg, waar veel wapenfabrieken staan, klaagde afgelopen no vember dat het door Rusland voorgestelde conversiepro gramma 'barbaars' was en in de kaart speelde van Amerikaanse en Duitse wapenhandelaars. Hij schatte dat Rusland 20 miljard dollar (37 miljard gulden) per jaar zou kunnen verdienen aan de wapenverkoop, een som die de buitenlandse schuld en de problemen van het begrotings tekort zou verzachten. De minister van buitenlandse zaken, Andrej Kozyrev, heeft er openlijk bij het westen op aan gedrongen in de internationale wapenmarkt „ruimte te maken voor Rusland" door dit land wa pens te laten verkopen aan de Golfstaten, andere Aziatische landen en zelfs het Westen zelf. Volgens Michail Malej, adviseur van president Boris Jeltsin op het gebied van conversie, was 14 miljard dollar het hoogste bedrag dat de Sovjetunie aan de wapenverkoop in een enkel jaar heeft verdiend, en daarvan heeft ze slechts 4 tot 5 miljard dollar in harde valuta ontvan gen. De exporten zijn de afgelo pen twee jaar gedaald en be droegen in 1991, deels door het wegvallen van Irak en Libië als grote Russische afzetmarkten, misschien niet meer dan 1,55 miljard dollar. De financiële problemen van veel militaire ondernemingen zijn zo nijpend dat, volgens het nieuwsagentschap Itar-Tass. 350.000 Russische arbeiders hun baan hebben verloren. Het exacte aantal werknemers in de wapenindustrie is moeilijk te berekenen, maar een deskundi ge denkt dat ongeveer een op de drie werkende Russen was ingeschakeld bij de militaire produktie. Deze arbeiders hebben zichzelf georganiseerd in vakbonden en beroepsverenigingen die zich inzetten voor het behoud van de wapenindustrie. Er is zelfs een Unie van Kernkopontwik kelaars met specialisten uit Ar zamas-16, een 'geheime' stad ten oosten van Moskou, waar de atoombom van de Sovjetu nie werd ontwikkeld. Wanneer de crisis in de wapenindustrie in Rusland en Oost-Europa zich verdiept, is er alle kans dat der gelijke groepen steeds meer van zich zullen laten horen. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2