Boeren niet enthousiast over flitstrein op palen 'De hausse van CD's is voorbij' 'Spirit moet terug in het korps' Bushokjes buiten bebouwde kom Randstad Mobiliteitsbank voor universiteitspersoneel Aandelen Schreiner deels naar Malaysia ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 chef* willem spierdijk. 071-161440. plv-chef meindert van der kaaij, 071 -161352 Agrariërs zijn helemaal niet zo enthousiast over het plan om de flitstrein (TGV) over palen door het land te sturen. Volgens viaductenbouwer Grootint kunnen ze hun land gewoon blijven gebruiken, maar de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) zet vraagtekens bij dat verkooppraatje. bevordelijk voor groeiende ge wassen of grazend vee. Vee dat ook nog eens zou schrikken van de langsdenderende flitstreinen. Tegenstanders van een flit strein over nieuw spoor, pre senteren de twijfels van de boe ren als een keihard 'nee' in hun nieuwste persbericht. De WL- TO-woordvoerder nuanceert dat: zijn organisatie kan niet regio paul van der koou Boven de vijf meter hoge palen, komt een betonnen constructie mei rails en hekken. En die werpt flinke schaduwen over het boerenland. Ook kunnen deeltjes zware metalen neer- dwarrelen op de grond, vreest VV1.TO-woordvoerder G.J. Met selaar. En dat is niet bepaald overzien of de palen-variant nu beter of slechter is dan een vari ant met dijken: „In ieder geval lijkt het niet dè oplossing." Hij geeft toe dat boeren de grond onder en rond het de ho ge flitstrein niet willen pachten, maar denkt dat dat ook niet hoeft. Hij verwacht net zo'n constructie als bij hoogspan ningskabels. Onder die kabels is het land. aangekocht of ontei gend, terwijl boeren er wel ge woon overheen kunnen rijden. „Verschil is dat je bij hoog spanningskabels minder obsta kels hebt", zegt hij. „Die palen onder de TGV kunnen knap las tig zijn als je, zoals bij de aard- Landbouworganisaties betwijfelen of boeren hun land kunnen blijven gebruiken wanneer de TGV op palen rijdt Onderzoek naar verbranden afvalhout den haag De drie randstadprovincies (Zuid- en Noord Holland cn Utrecht) gaan verder onderzoeken of het verbranden van af valhout haalbaar is. Een eerste onderzoek heeft uitgewezen dat het technisch mogelijk is het hout, afkomstig van bouw en sloop, te verpoederen en het vervolgens in een oliegestookte elektriciteitscentrale te verbranden. Economisch lijkt verwerking ook aantrekkelijk. Een onderzoeksbureau gaat nu bekijken op welke manier het hout uit de drie provincies ingezameld zou moeten worden. Als mogelijke verbrandingscentrale wordt de centrale op de Maasvlakte genoemd. Minder overtreders leiderdorp» De aangekondigde snelheidscontroles op de snel weg Den Haag/Amsterdam (A4) lijken succes te hebben. Bij de controle van deze week reed ruim 11 procent te hard. In januari was het percentage hardrijders nog 20. De politie controleerde ruim 4000 automobilisten. Op de snelwegen in het midden van het land (bij Deil) zijn vol gens de Algemene Verkeersdienst de hardrijders 'consequenter'. Ze rijden en reden daar nog steeds veel te hard. Voor volgende week staat geen aangekondige snelheidscontrole op de snelweg tussen Nieuw-Vennep en Rijswijk op het programma. Onaange kondigd staat de politie er wel. PvdA wil maatregelen spoorwegen den haag De Partij van de Arbeid wil dat minister Maij van ver keer nog voor het definitieve rapport van de Spoorwegongeval lenraad maatregelen bepleit bij de Nederlandse Spoorwegen. Het PvdA Tweede Kamerlid R. van Gijzel vraagt dal vrijdag in schriftelijke kamervragen aan minister Maij. Van Gijzel wil weten of de ontsporing van de intercity Amster- dam-Vlissingen en die van de D-trein naar Parijs inderdaad is veroorzaakt dooreen te hoge snelheid. En of die ongelukken mede veroorzaakt zijn door het feit dat de machinisten niet op de hoogte waren van de snelheidsbesperking. Als inderdaad sprake is van een communicatiestoring bij NS, moet minister Maij, zo vindt Van Gijzel, zo snel mogelijk maatregelen bepleiten om herhaling te voorkomen. leiden eric jan weterings De aandelen van helikopter bedrijf Schreiner worden voor een derde deel overge nomen door de Malaysische branchegenoot Malaysian Helicopters. De twee part ners willen nauw gaan sa menwerken op het gebied van helikopter- en vliegtuig operaties. Verder wil Schrei ner proberen op de^ Zuid- Oost Aziatische markt voet aan de grond te krijgen. Het helikopterbedrijf heeft aan de Verbeekstraat in Leiden zijn hoofdkantoor waar on geveer 90 mensen werken. Schreiner houdt zich bezig met de verhuur van helikop ters en kleine vliegtuigen, handel in vliegtuigonderde len cn vliegersopleidingen. Het bedrijf was al enige tijd op zoek naar 'een gespeciali seerd luchtvaartbedrijf met enige ervaring in de handel' als partner. Malaysian Heli copters voldoet aan die eisen en kan bovendien als spring plank dienen naar de mark ten in het Verre oosten. Schreiner was al eerder ac tief in Azië. In het begin van de jaren tachtig moest het bedrijf zich uit de regio te rugtrekken omdat de lokale overheden de plaatselijke in dustrie te sterk bescherm den. Door het wegvallen van markten in ontwiWcelingslan- den en de problemen in de offshore industrie kwam het bedrijf enkele jaren later in grote moeilijkheden. Door te kiezen voor spreiding van de activiteiten in verhuur, han del en opleidingen maakt Schreiner al weer enkele ja ren winst. In 1991 bedroeg de winst 3,8 miljoen gulden bij een omzet van 170 mil joen. De jaarcijfers over 1992 zijn nog niet bekend. Malaysian Helicopters kocht de aandelen van op richter Bob Schreiner en de NIB. De Aziatische maat schappij is nu samen met de KLM de grootste aandeel houder met beide een derde van het aandelenpakket in handen. Het resterende der de deel is in handen van NIB en NMP (ieder ongeveer 11 procent) en Nationale Ne derlanden en Bob Schreiner (ieder ongeveer 5 procent). De KLM wil al langer haar belang in Schreiner verko pen, maar heeft daar geen haast bij. Zaken in het nauw door hogere prijzen appelteelt, het land bewerkt met zes tot tien meter brede machines. Waarom kan die trein niet gewoon onder de grond komen?" De actievoerders uit het Plat form Hogesnelheidstrein Ne derland pleiten ook in -hun persbericht voor flitsen over be staand spoor. Dat is goedkoper dan welk nieuw tracé ook en zorgt voor minder horizonver vuiling en geluidsoverlast. Vol gens het platform zorgt de pa lenvariant door het gebruikte beton voor meer geluidsoverlast dan een doorsnee dijk en is ook voor palen een tijdrovende onteigeningsprocedure nodig. leiden herman joustra Platenzaken klagen steen en been over de inkoopsprijzen van CD's. Die is voor de detail list inmiddels dermate hoog ge worden in de meeste geval len tegen de dertig gulden dat de schijven in de winkel moeilijk voor minder dan 45 gulden kunnen worden ver kocht. Van dat bedrag verdwijnt hooguit een gulden of vijf, zes in de eigen portemonee. Omdat de belangstelling van de consu ment voor het produkt sowieso tanende is, wordt het steeds moeilijker voor de winkeliers het hoofd boven water te hou den. De middenstanders zeggen dan ook bezorgd te zijn over de huidige ontwikkelingen. Maar al te veel is er naar hun mening niet aan te doen. „Wij moeten wel. Goedkoper kan echt niet, anders houden we er bijna niets aan over", aldus Devilee van platenzaak Swaak in Leiden. „De platenmaatschappijen heb ben het monopolie. Ze verho gen de prijzen en gokken èr op dat de mensen CD's blijven ko pen." Hij is het dan ook niet eens met Konsumenten Kontakt. Volgens die instantie worden de prijzen van CD's kunstmatig hooggehouden door artiesten, platenmaatschappijen én win keliers. Daarover zouden af spraken zijn gemaakt. De partij en zouden zodoende te hoge percentages in eigen zak steken. „Absoluut onjuist", noemt De vilee die bewering. „We zitten nu op een verzadigingspunt. Het zou dan juist logisch zijn de prijs te verlagen. Dit gaat de verkeerde kant op. Zo meteen koopt bijna niemand nog een CD.'' Arie van Duijn, van CD Cen trum, noemt de huidige crisis zelfs „onbegrijpelijk". „Want in het begin liepen alle betrokke nen nog te gillen dat de prijzen zouden dalen als de CD een massaprodukt zou worden. Dat is het inmiddels, maar het wordt alleen maar duurder. De consument is zo de dupe, maar wij ook." Een woordvoerder van CD Idee in Katwijk deelt die me ning. „Het wordt er zo niet echt prettiger op voor ons. Het per soneel moet betaald, het pand moet betaald, de inkoopsprij zen worden hoger en het pu bliek schaft nog zelden een nieuwe CD aan. En zo'n situatie zouden wij willen?" Het alternatief, het betrekken van CD's uit goedkopere landen als de Verenigde Staten (vaak is de winkelprijs daar een gulden of twintig), is nauwelijks haal baar voor de gemiddelde detail handelaar. „De verkoopsprijs daar is lager dan onze inkoops prijs hier. Maar het heeft geen zin ze daarvandaan te halen. Want je kunt ze alleen in gigan tische hoeveelheden betrekken. Dat is een te grote investering. Misschien dat de grote winkel ketens dat kunnen doen, maar wij niet." Een gigant als Free Record Shop, met talloze vestigingen door het hele land, zegt echter ook te lijden te hebben onder de huidige ontwikkelingen. „De hausse van CD's is voorbij, maar de inkoopsprijzen en dus ook onze prijzen worden steeds hoger", aldus Michel van der Burg van de Leidse vestiging. „Het alternatief om CD's in te voeren uit goedkopere landen als de VS, is in de praktijk niet goed uitvoerbaar. We hebben veel te maken met Europese platenmaatschappijen." Alphenaar Van Duijn voorzitter Nederlandse Politie Bond monica wesseling De kersverse Nederlandse Politie Bond, Hans van Duijn (44), houdt er, nog geen vier weken na zijn benoe ming, een uitgesproken mening op na. De Alphenaar steekt zijn onvrede niet onder stoelen of banken. „De fout is dat diege nen die zeggenschap hebben, niet weten hoe de politieprak tijk er werkelijk uitziet en diege nen die dat wel weten, niet mee mogen praten. Chefs geven op drachten waarvan ze de reikwijdte absoluut niet over zien. De strakke hiërarchie wordt nog steeds gehandhaafd. Meer of minder agenten op straat door samenvoeging van gemeente- en rijkspolitie: Van Duijn weet er geen antwoord op te geven. Door de samensmel ting van gemeente- en rijkspoli tie kan wat efficiënter worden goworkt waardoor geld vrij komt. „Dat gaat vermoedelijk op aan automatisering en tech nologie. Zelfs als zou je een paar honderd of zelfs paar duizend extra agenten hebben, het haalt niets uit. De werkwijze moet ra dicaal om. Wat dat betreft is de hele reorganisatie niets anders dan één grote gemiste kans." Veiligheid en leefbaarheid moeten volgens Van Duijn voor iedere agent hét streven zijn. „De agent moet weer met de burger gaan samenwerken. Dat kan alleen als een groep agen ten gezamenlijk een wijk krijgt en zelf in de die wijk de (sociale) problemen gaat inventariseren. Burgers en agenten bepalen sa men waar iets aan moet worden wordt door hogerhand gecon troleerd en men kan aan de slag. En dan bedoel ik echt aan de slag. Niet alleen rondkijken omdat je dienst van 9 tot 5 duurt, maar echt daadwerkelijk gedaan. Ze maken een plan, dat veiligheid en leefdbaarheid be Hans van Duijn bij NPB op zeer bekend terrein alphen aan den run» Hans van Duijn volgt Leen van der Linden als voorzitter van de NPB. Van der Linden moest om gezondheidsredenen en vroeger dan gewild het veld ruimen. Voor de Alphenaar was de stap naar de 20.000 le den tellende bond niet echt een enomre sprong. Van 1976 tot 1986 was hij al bondssecre- laris vat. je NPB, de op-een- na hoogste baas. Persoonlijke conflicten binnen de bond de den hem besluiten bij Binnen landse Zaken te gaan werken. Daar hield hij het niet lang uit. De voorzitter: „Het ministerie is de meest maffe tent die ik ken. Het is net een mieren hoop. Niemand weet wat de ander doet en velen weten zelfs niet eens wat het nut is van hun eigen werk". De laatste jaren heeft hij, op ver zoek van Nordholt, bij het Am sterdamse korps gewerkt als hoofd personeel. „En nu zit ik weer hier op het oude nest". Al lang uit het uniform en decennia niet 'executief, maar Van Duijn heeft nog het poli- tiegevoel uit zijn eerste jaren vastgehouden. Hij begon als 19-jarige bij de Rotterdamse rivierpolitie. .Lijken opvissen en nei schrobben. En maar orders v.n je superjeu- ren over te heu, uitrgestort krijgen. Uit die tlja ,a^t aversie tegen de ovt^Ieven hiërarchie. Nog te veel u^n zijn baas omdat ze graag hc^ willen staan. En baas moet ie mand zijn die leiding kan ge ven en samen met zijn onder geschikten en klus wil klaren. Er valt bij de politie wat dat betreft nog heel veel te doen". vechten. Omdat dat is wat je wil. De spirit moet terug in l\et korps. De mannen en vrouwen moeten weer reden krijgen om zelf initiatieven te ontplooien. Nu wordt elk idee door de supe rieur afgebrand." Van Duijn staat vierkant ach ter zijn vroegere collega Norc holt, nu korpschef in Amstc dam. Nordholt waarschuwt jaren voor de steeds toenenr de criminaliteit onder bepa;e groepen jongeren. „Nordhris de enige politiechef in Ner" land die naar de basis du te luisteren. De Amstero1156 agenten krijgen de vrijhe ze'f per wijk oplossingen v,r de problemen te zoeken, f1 zou overal zo moeten zijn." Omdat de nieuwe boFsvoor~ zitter bij de hoge he-n geen respons krijgt, 'zeiken je wat glazig aan' gdt hij de strijd van ondetff vieren. De komende maagden wordt de discussie over de ze nieuwe ma nier van wer.fcen op de werk vloer aangerwengeld. „Ik ben ervan overtuigd dat ce politie agent op de straat niets liever wil dan weer echt politiewerk doen. Dus inventief en in nau we samenwerking met de bur gers de wijk weer veilig en fijn naken." Eenmaal op basisni- JS 'uitgediscussieerd' gaa' Van "-tijn met het plan alsnc naar dt?n0ijtjeleiding. „En d moeten z». wei 0Vertuigd Politiebond-voorzitter Van Duijn: „De bazen spelen baas zonder te weten waarover". leiden» Het ondersteunend personeel van de Leidse universiteit kan binnenkort voor een andere baan binnen de onderwijsin stelling terecht bij de 'moblili- teitsbank'. De vakbonden en het college van bestuur steunen het plan voor een dergelijke bank. Doel is de doorstroming van het personeel binnen de universiteit. Op een lijst komen de namen te staan van werknemers op on dersteunende afdelingen, bij voorbeeld secretaresses, die op zoek zijn nayr een andere func tie. Dit gebeurt geheel vrijwillig en de informatie is vertrouwe lijk. De interne vacatures van de universiteit die langer dan een half jaar open staan, worden ook bij de bank gemeld. Alleen de mensen die bij de mobli- teitsbank staan ingeschreven, kunnen voor deze banen in aanmerking komen. Verder zal de 'bank' ook ad viezen geven over loopbanen van medewerkers en zonodig cursussen aanbieden. Twee me dewerkers komen in dienst van de bank. Werknemers die hun baan dreigen te verliezen, krij gen overigens voorrang op inge schrevenen van de mobiliteits bank. den haag/leiden Er komen bushokjes bij de hal tes buiten de bebouwde kom. De provincie Zuid-Holland trekt voor het aankopen van hokjes de komende jaren bijna een miljoen gulden uit. In deze re gio worden de haltes langs de weg tussen Leimuiden en Al phen voorzien van schuilgele- genheden. Langs de wegen buiten de be bouwde kom staan geen recla me-abri's. Reclame zou ver- keersonveilig zijn en het land schap ontsieren. Als er geen re clame-inkomsten tegenover staan, zijn aanschaf en onder- houd van bushokjes duur. Om dat de provincie het openbaar vervoer wil stimuleren en be schut wachten daar ook bij hoort, is geld voor hokjes uitge trokken. In totaal steekt de provincie dit jaar bijna 1,7 miljoen gulden in verbetering van het openbaar vervoer. Het geld wordt ook be steed aan de aanleg van specia le busbanen en aan voorrangs- regelingen bij verkeerslichten. De busverbinding tussen Lei muiden en Leiden wordt verbe terd. De bus rijdt voortaan hele maal over de Alkemadelaan. De verkeerslichten moeten daar voor worden aangepast en er zijn wat nieuw bushaltes nodig. Door de bus de hele Alkemade laan te laten af rijden, wordt ook Roelofarendsveen ontslo- In Leimuiden wordt een nieu we busstrook aangelegd. De strook (naast de N207 en voor de kruising met de dr. Stapen- seastraat) is bestemd voor de bus die tussen Alphen en Schip hol pendelt. De busstrook tus sen de A4 en de Leimuiderbrug is bijna klaar en een aparte baan in Leimuiden zelf zorgt er voor dat de vaart erin blijft. De baan en voorrangsregelingen voor verkeerslichten kosten in totaal 700.000 gulden. De pro vincie betaalt hiervan de helft. Ook in Katwijk wordt een ton uitgegeven om de aanleg van de busbaan langs de provinciale weg van Leiden naar De Zilk af te maken. Gedeputeerde Staten hebben daarnaast geld beschikbaar ge steld voor een onderzoek naar een zogeheten 'hoogwaardige' dor openbaar-vervoersverbinding sen tussen Zoetermeer en Leiden, mei Een adviesbureau brengt de ko- 'vol i mende maanden de vervoers- doo stromen tussen Leiden en Zoe- Ihet termeer tot het jaar 2010 in iderl kaart. ,Om Zal h Het is de bedoeling om de Pat twee steden met snelbussen op ondi aparte banen te verbinden. nem voor Een railverbinding staat nog Terw niet op het programma omdat door dit veel duurder is. Helemaal hiad; uitgesloten is een sneltram niet. )/aste ,,De busbanen liggen er dan al. Bchoi Het gevecht om de beschikbare Pat ij ruimte is danil achter de rug." flsito, tve oc

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16