Alphense winkeliers naar rechter Afscheid van een buschauffeur op het water Rijn- en Veenstreek Politie-auto te water Julianaschool Zwammerdam in 1996 genoodzaakt tot fusie Rietteelt moet schoner Wethouder blijft en belooft beterschap Aarlanderveen wil weer huizen bouwen r ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 Sluiting brug aangevochten De Alphense ondernemersvereniging OMKA blijft zich verzetten tegen de afsluiting van de Alphense brug per 1 juli 1993. Eerder dit jaar besloot de gemeenteraad om de brug voor personenauto's af te sluiten. Het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), dat de be langen van de OMKA behartigt, zal de Raad van State vragen om een schorsing van het raadsbesluit. wandelen om de brug open te houden." De OMKA roept haar leden op om zelf ook bezwaar schriften te schrijven. De OMKA is overigens niet principieel tegen de afsluiting van de Alphense brug, maar verzet zich tegen het tijdstip waarop dat gebeurt. „De ge meente moet eerst een totaalvi sie ontwikkelen op het centrum. Pas als aan alle randvoorwaar den is voldaan, mag de brug dicht." De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland staat volledig achter de OMKA. De Kamer vreest vooral dat de re giofunctie van Alphen verloren gaat. Directeur A. Berkhout: „De kleine zaken redden het wel, maar de grotere ondernemers in de Aarhof bijvoorbeeld, die op het publiek uit de regio steu nen, gaan het omzetverlies voe len." Van Vliet sluit zich hierbij aan: „De klanten uit de regio zijn het beleg op ons brood en als zij het centrum niet kunnen bereiken, gaan ze naar Gouda, Leiderdorp of Leiden." chef gert visser. 071 -161417. pl v -chef janet v wilfred simons Voorzitter M. van Vliet (OMKA): „De afsluiting is rampzalig voor de Alphense middenstand. We hebben dat in 1991 gezien toen de brug tijdelijk buiten gebruik was: sommige bedrijven zagen hun omzet met dertig procent dalen." Een gemeentewoordvoerder is niet onder de indruk van de stap van de OMKA en het KNOV. „De OMKA moet eerst maar eens aantonen dat de om zet van de bedrijven werkelijk daalt nadat de brug is afgeslo ten. We denken dat zij daar niet 'oe in staat is en zien de uit- praak van de Raad van State \et vertrouwen tegemoet." De meenteraad denkt dat een toluw en van sierbestrating Vzien centrum juist meer Pliek zal trekken. \n Vliet is echter vastbera- de „De gemeente wist vanaf heiegin dat wij tegen de af- slui.g zijn. Wij zullen alle toe- geste juridische wegen be- waddinxveen Een politie-auto die op weg i naar een spoedgeval is gistermorgen in de sloot geraakt. De agenten waren op weg naar een adres in Waddinxveen, waar een i een hartstilstand had gekregen. Op de Waddinxveense Plasweg, ongeveer driehon derd meter voor de kruising met de Brede- weg, kwam het rechterwiel van de auto in de berm terecht. De bestuurder verloor de macht over het stuur, waarna de auto de sloot in reed. De inzittenden, een 26-jarige Waddinx veense agent en een 23-jarige agente, raak ten onderkoeld en liepen lichte verwondingen op. Zij zijn opgenomen in het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda. De man met de hartpro blemen had inmiddels hulp van een ambulan ce gekregen. Ook hij is naar het Groene Hart Ziekenhuis gebracht. foto hielco kuipers Nevenvestiging van school in Ridderveld Fibidag Woutje Brugge wouBRi^e. De Stichting Woutje Bnigge houdt donderdag 4 maart et\ 'filmdag' in gebouw De Wijk in Woubrugge. De eerste (Nederla-dstalige) tekenfilm draait om 13.00 uur en is voor kin deren vanf 5 jaar. Om 15.00 uur wordt een film vertoond voor kinderen vaiafT jaar. De jeugd vanaf 12 jaar kan om 19.00 uur naar een konedr? kijken of om 21.00 uur naar een actiefilm. De entreeprijs\oor de kindervoorstellingen is 1,50 guldm, voor de- twee jeugdfilms 2,50 gulden. Creativiteitsbeurs in WesterJ*>ve i alphen aan d;nrun» Dienstencentrum we?^ove aan Anna van Burenlaan in Alphen houdt zondac^ van 1100 16.00 uur een creativiteitsbeurs. Alpt-'1riaren^ie lats e" °P et gebied van handvaardigheid kunt-11 dat °Pdeze baurs tentoon stellen. Tevens is het mbgelijk T™"5,™"1®" 'n de ™rm™n schilderijen, poppen houtsr^verk'te kooP aan te bleden-Wle Hat «hi l~s,>n pen tafel huren. Inlichtingen: da- dat wil, kan voor 12,50 gelijks van 9.00 tot 103- (met uitzondering v-' donderdagl telefoonnummer 01720-94056 Aardam-oost voorlopig nog in de stank De stank in de wijk Aar dam-oost in Ter Aar'wordt voorlopig niet verholpen. De gemeenteraad wil geen 95.000 gulden uitgeven aan de aanleg van een draina- gesysteem. Dat systeem rntlF»M ni*t-Tïm»«a,1hjf,p uit de wijk wegnemen. In de wijk bestaat sinds de aanleg van een nieuwe rio lering, circa twee jaar gele den. wateroverlast hetgeen bij sommige huizen stank veroorzaakt. De raadsleden vinden dat de gemeente dcrzoeken bij welke huizen dat het geval is. zwammerdam/alphen a ruud sep De Zwammerdamse Juliana- school moet in 1996 fuseren met een openbare basisschool in Alphen. B en W van Alphen willen dat de school vanaf 1 au gustus van dat jaar een neven vestiging wordt van een nog aan te wijzen school in de wijk Rid- jtonuM. l>o Tiuaromerdflmsp vereniging voor openbaar on derwijs is fel tegen. Het aantal openbare basis scholen in de gemeente Alphen aan de Rijn moet terug van elf naar vijf. Dat is een gevolg van de verhoging van de opheffings norm voor basisscholen. Door nu de julianaschool als zelfstan dige school op te heffen, schept Alphen de mogelijkheid om in de wijk Ridderveld drie zelfstan dige openbare basisscholen te handhaven. Momenteel telt Ridderveld nog zeven van zulke scholen. Handhaven van een zelfstandi ge openbare school in Zwam merdam zou betekenen dat Ridderveld terug moet naar twee scholen. De twee openba re scholen in het centrum, de Thorbeckeschool en de Willem de Zwijgerschool, gaan samen in het voorstel van B en W ver der als één school. De Wereld wijzer in Kerk en Zonen blijft zelfstandig. De fusies in Alphen moeten al per 1 augustus 1994 hun beslag krijgen. Er zijn geen plannen om scholen te sluiten. Wel verliezen de scholen door de fusie hun zelfstandigheid. Ontmoetingsplaats Voor de Zwammerdamse school weegt het verlies van de zelfstandigheid zwaar. De dorpsschool beroept zich op haar bijzondere karakter. De kleine school heeft altijd met gecombineerde groepen ge werkt. Het onderwijs op de school is daardoor van oudsher heel individueel gericht. Daarbij vervult de school een belangrij ke sociale functie. „De school is de laatste ontmoetingsplaats in het dorp. De rest hebben ze ons al afgepakt", aldus secretaris Anneke Kindt van de plaatselij ke vereniging voor openbaar onderwijs. De medezeggenschapsraad van de Julianaschool zal daar om niet akkoord gaan met de fusieplannen van de gemeente. De Dammenaren pleiten voor een administratieve splitsing van het grondgebied van de ge meente Alphen aan den Rijn waardoor de school kan worden gehandhaafd. Het protestants- christelijk onderwijs is echter tegen een splitsing. Nu moet er om toestemming van de minis ter van onderwijs worden ge vraagd. B en W van Alphen vin den dat echter niet wenselijk. 'Als een baggerschip passeerde, gingen we er met de pont achter aan woubrugge/roelofarendsveen Eddy Rietveld had gedacht het tot in lengte van jaren uit te houden als pontbaas op het Paddegat. Het is anders verlo pen. Op 31 maart maakt hij zijn laatste 'vaart' van Woubrugge naar Roelofarendsveen. En te rug. De baas vertrekt, maar de pont blijft. Rietveld heeft de boot en zijn woontjalk verkocht. De nieuwe eigenaar begint 1 april met zijn werk. Het afscheid doet Rietveld pijn. Hij heeft er zes mooie ja ren opzitten. Persoonlijke om standigheden ('meer wil ik er niet over kwijt') nopen hem om 'ergens' naar het noorden te verhuizen. „Jammer genoeg heb je in je leven niet alles in de hand." Wat Rietveld daar in het noorden gaat doen, is nog niet geheel duidelijk. „Ik heb wel wat dingetjes op het oog, maar dat komt wel na de zomer aan de orde. Eerst even tot rust ko men, na deze moeilijke maan den. Tenslotte was je dag in dag uit in touw. Ik was dan ook best gelukkig als het eens stevig vroor en het Paddegat dicht kwam te liegen. Dan kon ik even bijkomen van een druk jaar." Dat F.ddy Rietveld zes jaar ge leden op de pont terechtkwam, was min of meer toeval. „Jaren heb ik op de binnenvaart geze ten en op een gegeven moment kwam ik als luchtvrachtmede werker terecht op Schiphol. Daar hoorde ik dat de pont over het Paddegat te koop was. Het water blijft trekken dus hoefde ik niet zo heel lang na te denken of ik het wel zou do;n. Het leek me een prachtig t Eddy Rietveld: Jammer genoeg heb je in je leven niet alles in de hand." Dat laatste is wel uitgekomen tacten die je hebt. De meeste volgens de Woubruggenaar. „Je mensen maken een praatje en' bent zeven dagen in de week met sommige bouw je een van 's morgens vroeg tot een vriendschappelijke relatie op. uur of acht 's avonds in touw, Ook met de vele fietsers, die in maar het is wel erg dankbaar het voorjaar of in de zomer veld nooit gehad met zijn klan- werk. Vooral door de vele con- langskomen. Soms vertellen ze ten of het verkeer op het water. in vijf minuten hun gehele le vensloop. Je doet veel mensen kennis op. Iedere dag is an ders." Problemen heeft Eddy Riet- foto ben de b „Het is allemaal wel wat jachti- ger geworden,- maar het ver loopt toch meestal wel in goede harmonie. Al heb je er soms wel zeurders bij als ze per ongeluk wat lang hebben moeten wach ten op de pont. Uiteindelijk heb COMMENTAAR Knullig De discussie over de toekomst van de zwembaden in Rijnwoude moet voor veel inwoners uiterst onbevredigend zijn geëindigd. Omdat de gemeenteraad niet in staat was om stante pede geld te vinden voor het oplappen van De Hazelaar, wordt dit zwembad nu gesloten. Na ruim een jaar studeren, waarin voor tienduizen den, zo niet voor honderdduizenden guldens aan onderzoek werd verricht, sneuvelde het zwembad op een tekort van amper een halve ton. De gang van zaken rond het zwembad tekent de angst van het gemeentebestuur om impopulaire maatregelen te moeten ne men. Die angst dateert al van anderhalf jaar geleden toen B en W De Hazelaar wilden sluiten maar door de gemeenteraad - onder druk van de publieke opinie - werden terug gefloten. De speciale raadscommissie die toen werd ingesteld om advies te geven over de toekomst van de zwembaden, is er - dure advi seurs ten spijt - nooit goed uitgekomen. De commissie heeft een jaar zitten stuntelen. Het advies van de commissie om De Haze laar voorlopig open te houden, werd ten slotte door de gemeen teraad afgeschoten. Duidelijk is dat het instellen van de commissie niets heeft opgele verd maar alleen vertragend heeft gewerkt. Achteraf moet wor den vastgesteld dat voor het geld dat de commissie heeft uitge-_ geven aan externe adviseurs, de gemeente het zwembad nog gemakkelijk een jaartje had kunnen openhouden. Onderzoek in Nieuwkoop torisch waardevolle oude land schappen. Het onderzoek moet ook uitwijzen of het mogelijk is deze bedrijfstak in stand te hou den en daarbij zelfs aan verbe tering van het landschap te wer ken. Het onderzoek kost de pro vincie 85.000 gulden, de telers betalen zelf 2500 gulden. Door zorgvuldiger gebruik van be strijdingsmiddelen moet dit jaar de bodemvervuiling die daar van het gevolg is, al met een kwart zijn teruggedrongen. De luchtverontreiniging moet met 40 procent verminderen. Riettelers in het natuurgebied De Ronde Venen in Nieuwkoop gaan meedoen aan een onder zoek naar een meer milieu vriendelijke manier van riet te len. Het onderzoek is opgezet en wordt betaald door de pro vincie. Doel is te onderzoeken of rietteelt in Nederland met minder bestrijdingsmiddelen toe kan. Ook wordt gezocht naar een manier om het ver branden van de resten van het riet (na de oogst) minder ver vuilend te laten zijn. Het meeste riet wordt geteeld in cultuurhis- je vooral in de zomer te maken met veel langskomend verkeer op het water. Dan voel ik me net een buschauffeur. Die krijgt ook opmerkingen als hij wat te laat bij de halte komt. Want ik vergelijk het wel eens met el kaar. Als pontbaas heb ie net zo'n druk bestaan. Jaarlijks heb ik zo'n 40.000 klanten om over te zetten." Verzet De pontbaas heeft in die zes jaar ook een belangrijke rol ge speeld in het verzet tegen de vervuilde baggerstortingen in de Braassem. „Als ik bemerkte dat er weer een lading aan kwam. alarmeerde ik de actie groep en gingen we er met de pont achteraan om te proteste ren. We moesten wel veel im proviseren, want de verbinding moest met de reservepont wel in stand worden gehouden. Uit eindelijk zijn we naar mijn idee nu op de goede weg. De gehele winter is er niet gestort. Terecht, want de plas is geen stortgat voor die smerige troep."' Rietveld heeft in al die jaren een redelijk belegde boterham aan de pont overgehouden. Het pontgeld werd aangevuld met subsidies van de provincie en de gemeenten Alkemade en Ja- cobswoudc. „Het zag er naar uit dat ik op het punt stond om winst fe maken. In de afgelopen jaren heb ik een deel van het geld gebruikt om de pont op te knappen en een tjalk als woning in te richten. De koper komt wat dat betreft in een opge maakt bedje." Hij heeft zijn opvolger be loofd om in de vakantie voor hem waar te nemen. „Dan zie ik tenminste al mijn Vrienden en bekenden weer.' „Ik buig deemoedig mijn hoofd en beloof beterschap zo rea geerde wethouder P. van Rijn (CDA/openbare werken) gister middag op de motie van afkeu ring die hij donderdagavond van drie van de vier fracties (het PAJC GB en de WD) heeft ge kregen. De motie van afkeuring is voor Van Rijn geen reden om op te stappen. Van Rijn zegt enorm ge schrokken en aangeslagen te zijn. Hij kreeg de motie omdat hij verantwoordelijk werd ge steld voor de aankoop van tien kastanjebomen van 1000 gul den per stuk. terwijl de raadsle den zich daartegen hadden uit gesproken. Dat die bomen er plotseling toch stonden, was omdat een ambtenaar ze al had gekocht op het moment dat de raad zich ertegen uitsprak. B en W vonden dat ze formeel juist hadden gehandeld. Van Rijn had de motie niet verwacht. Van Rijn: „Ik dacht dat de bomen pas in een vol gende gecombineerde commis sievergadering openbare wer ken en financiën ter sprake zou den komen." In het vervolg moeten de ambtenaren bijzon dere aankopen eerst melden by het college. Om vergrijzing tegen te gaan aarlanderveen In Aarlanderveen weer huizen worden ge bouwd. vindt de belangenver eniging Aarlanderveen. Die houdt een onderzoek om de woningbehoefte in het dorp in kaart te brengen. De hui zen kunnen gebouwd worden op de plek* van de Ma- riaschool, die per 1 augustus wordt opgeheven. Zo'n acht jaar geleden wer den in Aarlanderveen voor het laatst nieuwe huizen ge bouwd. Doordat er bijna niet gebouwd wordt, is het voor jongeren die gaan trouwen of op zich/elf willen gaan wonen zo goed als onmogelijk om in hun eigen dorp onder dak te komen. Het aantal inwoners loopt daardoor terug. Nu er een kans is dat er straks weer gebouwd kan worden, is de belangenvere niging er als de kippen bij. De club heeft woningzoekenden uit Aarlanderveen en voorma lige inwoners die graag naar hun dorp willen terugkeren opgeroepen hun woonwen sen kenbaar te maken. Secre taris Joris (olsen van de be langenvereniging heeft in een week tijd acht reacties bin nengekregen. De meeste af komstig van Aarlanderveners met trouwplannen. Colsen hoopt dat zo snel mogelijk na I augustus be gonnen wordt met de bouw van de woningen „Lr moeten dan nog allerlei zaken gere geld worden, maar als de ge meente het wil. kan het alle maal heel snel", aldus de se cretaris. Hoeveel woningen er eventueel op het terrein van de school kunnen komen, kan hij Ilict zeggen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15