Singelloop niet bang voor concurrentie op 30 april 'De zeurende puist moest worden uitgedrukt' De Stemming Leiden Regio gert vb**.*v-o^ ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 972 14 De vertrekkende gemeentesecretaris E. Ponjee: „Ik zeg dit niet om de mensen die achterblijven de stront in te trappen, oh nee. Maar het heeft geen zih de problemen te ontkennen, of erover te zwijgen." foto hielco kuipers Noordwijkse gemeentesecretaris Ponjee acht opstappen noodzaak: NOORDWUK PAUL DE VLIEGER „Mijn besluit ontslag te nemen was de enige goede weg om een al jaren zeu rende puist uit te drukken. Ik had niet langer het geloof de problemen binnen het Noordwijkse gemeentehuis, al thans binnen de ambtelijke top, te kunnen oplossen. De vidieuze circel van matheid moest doorbroken wor den. De spirit was er volledig uit. Ik móést deze stap zetten, als een soort electroshock voor de anderen Eduard Ponjee (44), de man die de afgelopen tien jaar de hoogste ambte naar van Noordwijk was, kiest zorgvul dig zijn woorden. De gemeentesecreta ris die in oktober vorig jaar plotseling bekend maakte ontslag te nemen, licht die beslissing een paar dagen voor zijn daadwerkelijke vertrek toe. Openhartig en ook een tikkeltje emotioneel. „Niet om de mensen die achterblijven de stront in te trappen, oh nee. Maar het heeft geen zin de problemen te ont kennen, of er over te zwijgen." Ponjee windt er geen doekjes om: het slechte functioneren van de ambte lijke top in Noordwijk is de reden van zijn vertrek. In het eindrapport van een extern organisatie-adviseur, die de af gelopen jaren de hele gemeentelijke organisatiestructuur doorlichtte en ge sprekken voerde met alle ambtenaren, stond het als volgt verwoord: 'De che mie der personen in de leiding is wei nigvruchtbaar'. Ponjee: „Dat is een vriendelijke ma nier om te zeggen dat er mensen weg moeten. En ik heb besloten dat als er iemand weg moest, ik als eerste zou moeten gaan. De persoonlijke verhou dingen tussen mij en enkele leden in de leiding zijn niet goed. Dat verandert nooit meer, al zou je er tien trainingen tegenaan gooien. En dat soort verhou dingen in de hoogste leiding kan je eenvoudigwe^niet hebben." Als Ponjee de historie schetst van de gebeurtenissen die hem brachten tot het dramatische besluit om op te stap pen, noemt hij september 1989 als een belangrijk moment daarin. Toen werd in Noordwijk een nieuwe organisatie structuur van kracht, waarbij het zoge heten 'management-team' werd ge vormd. De zeven hoogste ambtenaren van de badplaats moesten met een grote mate van samenwerking gaan functioneren. Als een eenheid, een Ponjee: „Maar het ging niet. Er ont stonden grote spanningen. En in de cember 1991 wist ik het zeker: het lukt mij nooit om op mijn manier hier een eenheid van te maken. Iedereen trok zich terug op zijn eigen toko, was God in zijn eigen land. Er groeide een grote matheid, beslissingen kwamen zeer moeizaam tot stand, er gebeurden on gelukken. Kameraadschap ontbrak vol ledig." Ondanks het disfunctioneren van de leiding in het gemeentehuis, hebben volgens Ponjee de burgers van Noord wijk er tot nu toe niet al te veel van ge merkt. „Het is niet zo dat het ene de bacle hier op het andere wordt gesta peld. Maar er komt niet uit wat er uit kan komen. Wat het publiek wel merkt, is bij voorbeeld de trage afhandeling van allerlei zaken. De interne strubbe lingen vreten te veel energie. En er zijn ook grote fouten gemaakt, waarvan het parkeerdrama de bekendste is", aldus Ponjee doelend op de volledig mislukte poging van Noordwijk om betaald par keren in te voeren. Een debacle dat de badplaats een half miljoen gulden kostte. Maar toch ging en gaat er volgens de vertrekkende gemeentesecretaris on danks alles ook veel goed in de ge meentelijke organisatie. „Omdat de prima medewerkers op de werkvloer, de afdelingschefs, het middenkader, zelf het inititiatief namen om zaken toch in goede banen te leiden. En laten we eerlijk zijn: een bedrijf gaat toch nooit kapot door zijn medewerkers. De oorzaak zit altijd in de leiding." Ponjee verzuimt niet een deel van de schuld bij zich zelf te leggen als hem wordt gevraagd naar de oorzaken van het niet goed functioneren van de ambtelijke top en de slechte relaties onderling. „Ik heb niet met mijn vuist op tafel geslagen, niet met deuren ge slagen als dingen me niet zinde. Ik geef geen blaffende instructies en breek de boel niet af. Waarom niet? Zo steek ik niet in elkaar, het is ook mijn filosofie niet. Ik denk dat mensen op den duur afknappen op chefs van wie ze bang moeten zijn. Maar aan zo'n instelling zit ook een andere kant. namelijk dat er altijd mensen zijn die schijt aan je hebben." De reacties op Ponjee's mededeling in het management-team dat hij ver trok, waren volgens de gemeentesecre taris heftig. „De stap is stevig bekriti seerd. En dan druk ik me netjes uit. 'Rot maar op. als je zonodig weg wilt'; dat soort geluiden. Maar het bericht werkte wel als een soort electroshock. Ineens werden zaken mogelijk die voor die tijd onbespreekbaar waren. Er is zelfs een samenwerkingscontract op gesteld tussen de management-team- leden, waarin ze plechtig beloven de onderlinge samenwerking te verbete- Ponjee, die zich vanaf 1 april als zelf standig, door bedrijven 'in te huren' project- of interimmanager in Noord wijk vestigt, vindt niet dat hij een zin kend schip verlaat. „Nee, nee. Na alle commotie van de afgelopen maanden proef ik toch de gezamenlijke wil om het beter te doen. Ik hoop dan ook van harte dat voor mijn opvolger de lucht is gezuiverd voordat hij of zij komt. Zodat de nieuwe gemeentesecretaris niet ja renlang moet tobben met de proble men waar ik mee rondliep." De Singelloop wordt dit jaar op Koninginnedag gelopen. De or ganisatoren zijn van plan de loop over bijna zeven kilometer langs de Leidse binnenstad een extra feestelijk tintje te geven. De loop heeft al zeventien jaar plaats op de laatste vrijdag in april. Dit jaar is dat toevallig 30 april. De organisatoren, de Leidse Politie Sportvereniging (LPSV) en het Leidsch Dagblad, hopen dat het feit dat de loop samen valt met de viering van Konin ginnedag extra deelnemers op levert. Er is plaats voor zo'n 5000 lopers. In voorgaande ja ren namen 2500 tot 3000 men sen aan het evenement deel. De Singelloop valt dit jatfT samen met de traditionele Vree wijkloop in Leiden en de Oran jeloop in Leiderdorp. „We nemen de gok en we zul len wel zien hoe het loopt", zegt H. Rozenboom, de voorzitter van de LPSV. „Bij de politie zijn we nogal traditioneel ingesteld. We hebben niet van de ge woonte willen afwijken om op de laatste vrijdag van april te lo pen. Misschien gaan we op ons gezicht, vanwege de concurren tie van andere hardloopwed strijden, maar je hebt ook kans dat het een succesformule wordt. Je moet je bedenken dat het een vrije dag is voor veel mensen. Normaal gesproken komt pa op vrijdag doodmoe thuis en heeft hij wellicht geen fut meer om zeven kilometer te gaan ^pen. Nu zou hij kunnen zeggen dat het een mooie gele genheid is om een keer mee te doen. Maar het blijft natuurlijk een dubbeltje op zijn kant, het kan anders vallen dan je ver wacht.!' De organisatie heeft het Oranjecomité betrokken bij de Singelloop. „De Singelloop zal een oranje tintje krijgen. De mensen van het Oranjecomité •vonden het een mooie gelegen heid om zich wat meer te mani festeren", vertelt Rozenboom. De voorzitter van de LPSV be nadrukt nog maar eens dat de Singelloop geen prestatieloop is. „Het is een echte familie loop. Gezinnen met kinderen zijn ons net zo lief als goede hardlopers. Er wordt geen win naar gehuldigd." Evenals andere jaren wordt gestart bij het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. De deelne mers lopen vervolgens eerst de singel af. Het is dezelfde route als vorig jaar, toen werd beslo ten de looprichting van de Sin gelloop om te draaien. Dat had te maken met terugkerende problemen bij de spoorweg overgangen op de Haagweg en de Mörsstraat. Die knelpunten komen nu helemaal niet meer in de route voor, omdat de laatste honderden meters over de Rembrandtbrug en het Noordeinde worden afgelegd. De kaartverkoop voor de Sin gelloop gaat begin april van start bij het Leidsch Dagblad, Wout Bergers Sport en Fitshoe Sportschoen Adviescentrum. De opbrengst van de Singel loop, die altijd naar een goed doel gaat, is dit jaar bestemd voor het Ronald McDonaldhuis, een soort hotel voor familiele den van ernstig zieke kinderen die langdurig in het AZL moe ten verblijven. Het inschrijfgeld van vijf gulden per deelnemer wordt volledig aan dit project ter beschikking gesteld. Zijlbedrijven: meer bonbons De bonbon-inpakfabriek van De Zijl Bedrijven op het indu strieterrein Roomburg gaat uit breiden. Er komt een nieuw ge bouw van ongeveer 1500 vier kante meter bij en het aantal medewerkers van de sociale werkvoorziening wordt met 20 verhoogd. Met de uitbreiding is een bedrag van 1,5 miljoen gul den gemoeid. De Zijl Bedrijven bouwden de fabriek bij Roomburg in 1991 toen een grote order (1,8 mil joen omzet per jaar) van choco ladefirma Baronie-De Heer bv werd binnengehaald. Al direct bij de bouw van de fabriek werd al een stuk grond apart gehouden voor een even tuele vergroting van de fabrieks- ruimte. Die grond gaat nu ook gebruikt worden, besloot het Leidse college van B en W afge lopen week. „Een datum voor de eerste paal is er nog niet. Maar het kan niet lang meer duren", aldus bedrijfsleider J. de Knegt. Strand bezaaid met oerhout 1^^ POLITIEKE RUBRIEK De misstanden in Leiden zijn op. Niet dat ze allemaal zijn opgelost maar de Socialistiese Partij heeft ze wel allemaal al een keer voor het voetlicht gebracht. Dat leverde altijd spectaculaire gespreksstof op tijdens de rondvraag. Wist de voorzitter al dat er asbest in het plafond boven hem zit? Dat de kansar men in de Kooi bedelend door de stad trekken omdat ze de Sleutelpas niet kunnen betalen en dat de Leidse voetbalclubs volledig draaien op het alcoho lisme van supporters én voet ballers? Om nog maar te zwij gen over de plannen van een malafide gokkoning om heel Leiden met fruitautomaten vol te stouwen. Maar nu de bronnen zijn uitge put moeten fractiemedewerker Daan Sloos, fractievoorzitter Cor Vergeer en raadslid Tim van Houten, drie Atlassen die maar geen hernia willen krijgen, uit een ander vaatje tappen. Daan Sloos toonde eerder deze week in de raadscommissie be stuurlijke zaken hoe vindingrijk de SP is. Als zich geen nieuwe mensen-problemen aandienen dan is er nog altijd dierenleed. Dat de mens Cees Goekoop tij dens de vergadering leed was Sloos compleet ontgaan. Hoe wel de burgervader aan het be gin van de vergadering drin gend had verzocht rekening te houden met de griep die hij voelde opkomen, ontketende de SP'er toch een maatschappelij ke discussie over eendagskui- kens. Sloos: „Pasen nadert, voorzitter. Er zijn winkeliers die om de aandacht op hun paasartikelen De wethouders Steven de Vreeze (PvdA) en Aart van Bochove (CDA) wilden dinsdag wel eens van dichtbij meemaken hoe de politie 'de krakers van de Langebrug' in bedwang hield. Dat leverde bovenstaande plaatje op. Voor reclamecampagnes van café de WW is deze foto absoluut on bruikbaar. De doelgroep zal denken: wat ga je raar kijken van dat WW-bier. foto henk bouwman te vestigen eendagskuikens in hun etalage laten rondlopen. De beestjes houden dat niet vol en blijven dood achter het glas lig gen. In enkele gemeenten is in de algemene plaatselijke veror dening een bepaling opgeno men die dat verbiedt. In Leiden moeten we dat ook doen." De koortsige Goekoop, die aap het begin van de avond nog een hond de vergaderzaal van het Gulden Vlies de deur uit had ge stuurd, begreep de SP-aan- klacht niet direct. „Kuikens? Met Pasen zie ik alleen maar ei eren in de etalages liggen." WD'er Kradolfer, bepaald geen Atlas-type, lag aan het andere uiteinde van de vergadertafel in een deuk. Met het stemgeluid van een oververhit bintje zei hij: „Mijn fractie wacht belangstel lend het intiatiefvoorstel van de SP af." Burgemeester Goekoop, inmiddels bijgepraat door een ambtenaar, voegde daar nog mompelend aan toe dat het ei genlijk logisch is dat eendags kuikens, zodra de winkels slui ten, dood achter de ruit liggen. De volle laag kreeg CDA-wethouder Aart van Bochove een tijdje geleden van raadsle den van alle gezindten. Bij Skil, dat Leidse buurthuizen onder haar hoede heeft, klopt de ad ministratie („In feite niet meer dan een manshoge stapel schoenendozen", geeft Van Bochove grif toe) en dat is een van de oorzaken van een forse overschrijding van het budget. Raadsleden van D66, CDA, PvdA, WD en in iets minder mate Groen Links, namen geen genoegen met de uitleg, belof tes en het boetekleedje van de wethouder. Ze willen een uitge breid stuk van de wethouder, een boete tapijt, waarin hij zich zelf geheel dient op te rollen. Een week later wordt bekend dat de gemeente oud-PvdA- wethouder Dick Tesselaar wil inhuren om te onderzoeken of katwuK/NOORDWuk Het strand voor de kust van Katwijk en Noordwijk ligt bezaaid met enorme hoeveel heden vuil, schelpen (scheermessen) en zeer oud hout. De vervuiling lijkt het gevolg van de woeste zee die in het afgelopen weekeinde onder invloed van de storm tot hoge golven werd opgestuwd. G.C. Zwaan van het Katwijks Museum vermoedt dat het hout afkomstig is van voor de ijstijd. „Door het slechte weer is de bodem van de zee omgewoeld en zijn stukken hout afkomstig van oude bosgronden aangespoeld. Je vindt wel eens vaker stukjes, maar nu liggen meer zwarte brokken dan gebruikelijk op het strand", aldus Zwaan. De storm van het afgelopen weekeinde heeft er zelfs voor gezorgd dat het uitwateringskanaal in Katwijk volledig door zand is geblokkeerd. Er ligt een dam van ongeveer veertig meter breed. Zwaan heeft het voor het laatst tijdens de watersnoodramp van 1953 zoveel zand voor de uitwateringssluis gezien. foto dick hogewonino VRIJE TUD Voorlezen Tijdens de krokusvakantie wordt er in het filiaal Merenwijk van de Openbare Bibliotheek aan de Rosmolen 4 voorgelezen. Alle kinderen van 4 tot 8 jaar zijn van harte welkom om te ko men luisteren op maandag 1 maart, woensdag 3 maart, en vrijdag 5 maart. De aanvang op alledrie de dagen is om 14.00 Spaans op vakantie In buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan start woensdag 3 maart de cursus Spaans op va kantie. Voor informatie: 071- 313648. Cursus kunstgeschiedenis Mevrouw A.W. van Welie-Vink van de Ouderen Activiteiten Commissie Leiden geeft, bij vol doende belangstelling, een cur sus kunstgeschiedenis. Het the ma van deze cursus is 'macht en pracht in de middeleeuwse miniaturen'. De cursus wordt gegeven in de Vredeskerk aan de Oppenheimstraat 6a, en be gint op woensdag 3 maart, om 14.30 uur. Voor informatie 121512. Kledingbeurs Buurthuis 't Spoortje houdt donderdag 4 rnaart een kleding- beurs/vrijmarkt. Iedereen die kleding wil verkopen kan zich aanmelden bij buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De verkoop begint om 11.00 AGENDA en hoe de Groenoordhallen kunnen verzelfstandigen. Dit keer dringt alleen de SP aan. Is het inschakelen van Tesselaar echt wel nodig, kan de directie van de Groenoordhallen het niet alleen af, zijn er limieten gesteld aan de vergoeding voor de oud-wethouder en zo ja, welke zijn dat, wilde SP'er Cor Vergeer weten. Burgemeester Cees Goekoop: „Met de heer Tesselaar is afge sproken dat hij het niet te gek maakt." Er wordt wat gelachen. Volgende agendapunt. ZATERDAG 27 FEBRUARI Rommelmarkt in de Pieterskerk, v 10.00 tot 17.00 uur. Landelijke Sterrekijkdagen, Stern wacht, hoek Witte Smgei/Kaiser- n showband Con cordia in het verenigingsgebouw, Langegracht 61aanvang 20.00 uur 'Peru danst de Huayno', danspro- gramma met Zumbayllu, bij Tuya ir Noordwijk Bos- en Duinwandeltocht over 5, 10, 15, 25 en 40 km, start vanaf De Duinpoort, Langevelderlaan 22, start- tijd vanaf 9.00 uur. Noordwijkerhout ZONDAG 28 FEBRUARI Koopjesmarkt, org. De Sooorbumpers en buurthuis 't Spoortje, Bernhardka de 40, aanvang 8.30 u Nie Landelijke Sterrekijkdagen, Sterre- wacht, hoek Witte Singel/Kaiser- straat, van 14.00 tot 21.00 uur. Natuurwandeling in park De Leidse Hout, org. Instituut voor Natuurbe scherming, start vanaf bezoekerscen trum 'Het Koetshuis' om 14.00 uur. Optreden van het koor 'Leedver maak', org. Ouderen Aktiviteiten Trix Terwindtstraat 4, van 14.30 tot 16.30 uur. Cantatedienst mmv Wassenaar Voca- hter, Pieterskerk, aanvang 19.00 uur. Noordwijk Bos- en Duinwandeltocht over 5, 10. 15. 25 en 40 km, start vanaf De Duinpoort, Langevelderlaan 22, start- tijd vanaf 9.00 uur. Noordwijkerhout Poppenbeurs in Congres Center Leeu wenhorst, van 10.00 tot 17.30 uur. Musica ad Rhenum in De Schelft, aanvang 14.00 uur. MAANDAG 1 MAART vier tot acht jaa'r in filiaal Merenwijk van de Openbare Bibliotheek, Rosmo len 4, aanvang 14.00 uur. du WAV

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14