Markt Leiderdorp wordt verplaatst 'In de zomer is het net een lustoord' Zoeterwoudenaren teruggekeerd uit Polen Regio Vertrek van ambtenaren baart zórgen Gemeenten praten over toekomst Rijnakkoord Nog maand puin storten Oude Raadhuis wordt in het najaar hersteld Mill Grote veranderingen bij marinevliegkamp Vrouwen over emancipatie WARMOND Progressief Warmond (PW) wit dat het college verklaart waar om zoveel ambtenaren de laatste tijd zijn vertrokken. PW raadslid Bram Schavemaker vraagt zich af of het afscheid van gemeentesecretaris hi Lau tenbach. hoofd grondzaken H Boelmans en nog enige anderen wel uitsluitend met carrière planning heeft te maken. „Er moet meer aan de hand zijn als de mensen zo snel ach ter elkaar weggaan. Je zoekt pas naar een andere baan als je hel niet naar je zin hebt. dit zegt dus iets over de sfeer in het ge-j meentehuis", aldus Schavemai ker. Schavemaker denkt dat tkl leegloop uit het gemeentehui* verband houdt met de ambtelij1 ke reorganisatie. „Die is irr april vorig jaar begonnen. Find van dit jaar gaan we het vertornt van de reorganisatie bespreken, maar veel medewerkers wach ten die evaluatie niet eens af, Die uitstoot van personeel baart me grote zorgen." u De PW'er vreest dal de amb tenaren te weinig leidingtswei - houden. „Het management* team is met het vertrok» vap Lautenbach en BoelmdriSgofcil veerd. Doordat het-KhiHtfftnide vacatures voodopigtaittAMdoor interim-manager»1 m uitzend krachten kan «pi-uilen, wordt het ambtelijk-»! appafaat ook duurder." Wethouder J. de Vos erkende eerder al dat de gemeente door de leegloop achterstanden op loopt. Hij wijt het vertrek van de ambtenaren echter vooral aan de aantrekkingskracht van ba nen bij een grotere gemeente. Zoeterwoude werkt hard aan het tot stand brengen van een jumelage met de Poolse ge meente Osieczna. Zeven Zoe- terwoudenaars hebben inmid dels een bezoek gebracht aan de plaats. Het wachten is nu op een bezoek van de Poolse dele gatie aan Zoeterwoude. Raadslid Th. Smit (PZ) nam vorig jaar het initiatief tot de stedenband. Zij werd geholpen door twee Zoeterwoudse werk groepen die al contacten heb ben in Polen. Tandarts Kowalski stelde zich beschikbaar als tolk en zo werd verbinding gelegd met de gouverneur van de pro vincie Leszno. Deze toonde zich enthousiast, want in zijn pro vincie zijn al 31 stedenbanden en hij wil er 40 van maken. De gouverneur wees de Zoe terwoudenaren op de plaats Osieczna, die evenals Zoeter woude ongeveer 8000 inwoners telt. Het is een plattelandsge meente met akkers, bosbouw, meren en drie oude graanmo lens. Het dorp ligt op bijna 1000 kilometer van Zoeterwoude maar is per auto makkelijk te bereiken. De werkgroep trok na een beszoek aan de gouverneur naar de toekomstige partnerge meente waar scholen, een bi bliotheek, een jeugdherberg en een sanatorium voor suikerpa tiëntjes bezocht. Wethouder R. Hogenelst was een van de zeven die naar Polen afreisde. Volgens hem zoekt Osieczna naar economische mogelijkheden in het toerisme. „Er zijn mogelijkheden voor een camping aan een meer. maar men weet te weinig van afval waterzuivering. Zij zijn heel -nieuwsgierig hoe zoiets bij ons werkt", aldus de wethouder. Smit had ondervonden dat er in Osieczna veel belangstelling was voor de stedenband. „De Polen wrillen veel van ons lerén op het gebied van riolering, hui zenherstel en gezondheidszorg. Het is niet de bedoeling om er direct met grote ladingen voed sel en kleding op af te gaan. Hoewel, er zijn 500 werklozen en die krijgen eigenlijk niets. Bij hen heerst grote armoede." De werkgroep hoopt op brede steun van de bevolking voor de stedenband. „Daar moeten we aan bouwen", zegt de wethou der. „Ik zie wel mogelijkheden voor uitwisseling op het gebied van de sport en de scouting, zo dat het idee gaat leven." De werkgroep bestaande uit raadsleden, ambtenaren, bur gers en de wethouder, heeft er overigens geen snoepreisje van gemaakt. Alle onkosten hebben zij uit eigen zak betaald. Naar Santhorst of de Winkelhof De locatie van de Leiderdorpse weekmarkt aan de Hoofdstraat staat opnieuw ter discussie. Het college overweegt de kramen verplaatsen naar de Santhorst of de Winkelhof als de tekorten niet snel afnemen. De markt kooplui zien een nieuwe locatie wel zitten, zelfs als de marktgelden worden verhoogd. De gemeenteraad is ver deeld. Anderhalf jaar geleden zijn eveneens verhitte debatten ge voerd over de stek van de markt. Ook toen pleitte het col lege voor een nieuwe plaats voor de markt. Dit idee werd in getrokken na protesten uit het Oude Dorp en een wijfelachtige houding van de raad. B en W stellen in de zogenaamde kem- taken-nota dat de markt maar eens kostendekkend moet wor den. 'zonodig door verplaat sing'. De gemeente Leiderdorp legt jaarlijks 45 mille toe op de markt. Er staan wekelijks 42 kraampjes, die maar matig wor den bezocht. In principe is er plaats voor zestig kramen, maar steeds meer marktkooplui geven er de brui aan vanwege slechte om zetten. Ze weigeren ook verho gingen te betalen van de markt gelden. Bij een nieuwe locatie willen ze wel wat dieper in de buidel tasten. De voorzitters van de raads fracties zijn verdeeld over de plannen. De reacties variëren van 'als de marktkooplui weglo pen van de huidige locatie, houdt alles op' (VVD) tot 'de huidige markt is voor de cen trumfunctie van het Oude Dorp belangrijk' (PvdA). De markt kooplieden zijn verheugd over de nieuwe discussie. Zij hebben altijd aangegeven zo snel moge lijk weg te willen van de Hoofd straat. De ergernis onder de kooplie den was zelfs zo groot dat ze eind '91 een voorstel van de Leidse wethouder J. Walen kamp omarmden om de Leider- dorpse markt te verplaatsen naar de Leidse IJsselkade in de Rivierenbuurt. Verplancke, woordvoerder van de markt kooplieden, liet indertijd weten hier wel iets voor te voelen. „Overleg met Leiderdorp over verbetering duurt te lang. Wat markten betreft is Leiderdorp de traagste gemeente van alle maal." Er is ook nog wel eens gespro ken over het opzetten van een minimarkt aan de Hoofdstraat, wanneer de grote markt zou verdwijnen. In de nota over de De weekmarkt aan de Leiderdorpse Hoofdstraat blijft de gemoederen bezighouden. Steeds r over om de kramen te verplaatsen. kerntaken rept het college hier neer het college de markten- de gemeenteraad op 9 maart Een snelle verplaatsing r met geen woord meer over. kwestie op de agenda wil zetten, besproken. Daarna komen de markt ligt dan ook niet v Het is nog onduidelijk wan- De kerntaken-nota wotrdt door plannen nog in de inspraak, hand. DEN HAAG/OEGSTGEEST Voorhof-Recrea bv en Voorhof Warmond bv mogen tot 31 maart doorgaan met het storten van puin in de Klinckenbergerplas in Oegstgeest. De provincie is bereid de stort nog een maand extra te gedogen. Dit bleek gisteren bij de Raad van State. Staatsraad Van den Berg behandelde het verzoek van Voorhof om langer te mogen storten. Omdat ook de provincie Zuid-Holland geen ernstige be zwaren had tegen een verlenging van het storten in de Klincken bergerplas met een maand, besloot de voorzitter zijn uitspraak aan te houden tot 31 maart. Voor die datum berichten Voorhof en de provincie over de stand van zaken in de pogingen elders ruimte te vinden om het puin te storten. Advocaat J. Suyver van Voorhof wil de het beroep niet intrekken voordat het zeker is dat ook na 1 april in de stort van het puin wordt voorzien. WARMOND UESBETH BUITINK Het Oude Raadhuis van Warmond wordt dit najaar gerenoveerd. Het interieur wordt in oude luister hersteld, zo heeft de ge meente aan de vereniging het Oude Raad huis toegezegd. Voor huwelijksvoltrekkin gen in de gerestaureerde raadzaal voelt de gemeente voorlopig echter niets. „Maar als het weer een hoogwaardig pand is, komen de aanvragen voor bruiloften vanzelf', hoopt voorzitter F. Robers. Het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat krijgt de orginele vloerconstructies en de gestucte plafonds terug. De cellen in de kelder worden verbouwd tot een keuken en opslagruimte en de burgemeester- en raadskamer krijgen weer dubbele deuren naar de gang. De bovenverdiepeing blijft expositieruimte, maar Robers wil ook ver enigingen en clubs de kans geven er te ver gaderen. „Het Oude Raadhuis moet mid den in cultureel Warmond blijven staan." Robers is blij dat de gemeente de reno vatie eindelijk heeft goedgekeurd. De ver eniging had al veel eerder om een opknap beurt gevraagd, maar het college stelde een beslissing steeds uit. Volgende week is het definitieve ontwerp vóór de restauratie klaar en dan wordt ook duidelijk hoeveel het gaat kosten. Tijdens de renovatie, die in september begint, is de expositieruimte gesloten. „Waarschijnlijk voor ongeveer drie maan den. Gelukkig hadden we nog geen expo santen voor die periode ingeroosterd. Wielerronde ter ziele door drempels LEIDERDORP ROY KLOPPER Volkstuin Reyerlacin moet openbaar groen worden Voorzitter Schröden 'De nlet-tuinder die dit ziet zal zeggen: weghalen die vullisbak.' FOTO HIELCO KUIPERS De Leiderdorpse wielerronde is niet meer. De winkeliers vereniging Santhorst voelt weinig voor verdere sponso ring van het evenement. Bo vendien maken de verkeers drempels die sinds kort in het oude parcours liggen een fatsoenlijke wielerwedstrijd onmogelijk. Organisator Hans Neute boom (van de fietsenwinkel aan de Laan van Ouderen zorg) heeft de handdoek in de ring gegooid. Dit betekent het einde van de ronde die de afgelopen jaren een stuk of vier keer werd gehouden met geld van de winkeliers vereniging. Neuteboom voelt zich aan alle kanten tegengewerkt. Met name de verkeersdrem pels die in de Van Poelgeest- iaan en de Brittenburg liggen vormen een probleem. De wielerwedstrijd zou hiermee veranderen in een soort veld rijden met hindernissen. „Vorig jaar lagen er ook al wat drempels. De juryleden gingen bijna met het hoofd door het autodak. Sindsdien zijn er alleen maar obstakels bij gekomen, om de vijftig meter ligt zo'n drempel." Verder werd Neuteboom geconfronteerd met een on willige houding van zijn me de-winkeliers. „Zo n ronde kost toch ongeveer 3000 gul den, een bedrag dat je met dertien middenstanders moet ophoesten. De meer derheid had geen zin meer om dat op tafel te leggen. Toen hebben we besloten er mee te kappen." Neuteboom denkt nu dat de Leiderdorpse wielerronde voorgoed tot het verleden behoort. „Als de winkeliers al willen betalen, moet je op zoek naar een alternatieve WASSENAAR JUDY NIHOF De regen komt met bakken uit de donkere hemel. Geen mens vertoont zich op de volkstuin tjes aan de Reyerlaan in Wasse naar. Het terrein bestaat uit modder en een enkele verlepte rode kool. Hier en daar staat een huisje of een groentekasje, het ene goed onderhouden, het andere krakkemikkig en verve loos. In een uithoek liggen vuil niszakken, planken en glaspla ten. Grote kraaien hebben bezit van het terrein genomen. ,,'s Zomers is het hier net een lustoord, zo mooi. Maar de niet- tuinder die dit nu ziet, zal zeg gen: haal maar weg die vullis bak." Het steekt A.Schröder, voorzitter van de Wassenaarse Volkstuinders Vereniging (WW), dat er op het Wasse naarse gemeentehuis blijkbaar ook zo over wordt gedacht. Het college van burgemeester en wethouders wil de volkstuintjes opheffen om er een openbaar groengebied van te maken. B en W willen de tuinders uiterlijk 1 januari 1998 de huur opzeggen. Ze wijzen op de openbaar groenbestemming die op het terrein rust, wat betekent dat de volkstuinders er in feite worden 'gedoogd'. De WW beheert in totaal ze ven volkstuinderscomplexen. Begin jaren tachtig kreeg de vereniging het beheer over de volkstuintjes aan de Reijerlaan erbij. Voor die tijd regelde de gemeente Wassenaar dit. „Het zag er hier vreselijk uit. De ge meente had zelf nooit iets aan het terrein gedaan. Het gekke was dat zodra de WW het ter rein had aanvaard we een brandbrief van de gemeente kregen. Of we snel iets aan de puinhoop wilden doen." Het kan volgens Schroder al tijd beter, maar de tuintjes ogen al stukken netter, dan zo'n tien jaar geleden. Troep en vuilnis, her en der verspreid over het terrein, is weggehaald. De tuin ders werd verzocht de boel voortaan netjes te houden. Dat lukt beter sinds de WW instru menten in handen heeft om tuinders te royeren. Een enkele tuinder is al gesommeerd te vertrekken. Schroder wijst op een tuintje met bonenstokken. „Die hoor je in de winter weg te halen. Want het is geen gezicht, die stokken met verdorde bo nen eraan," aldus Schroder. De volkstuinder in kwestie blijkt zijn biezen al te hebben gepakt. Schroder snapt niet dat de volkstuintjes weg moeten om plaats te maken voor een open baar groengebied. „Als we hier het hek openzetten, heb je toch ook een openbaar groengebied. Wat willen ze nou precies, een gebied waar honden kunnen schijten?" De plannen van het college kwamen voor de WW als een donderslag bij heldere hemel. De vereniging had grote plannen met het terrein. De be doeling was om speciale 'oude- rentuinen' te maken, met een wandelpad eromheen en een zithoek fnet een rozentuin. En voor een beter aanzicht: voor alle tuinders een uniform ge bouwtje. „Dat leek ons nog niet zo n dom idee. Ook de gemeen te leek hier wel wat in te zien. De verwachting is bij ons al thans gewekt dat dit door zou gaan." Schroder is van plan dit idee in het overleg met de wet houders volgende week weer te bespreken. Moeten de volkstuinders van de Reyerlaan verdwijnen, dan is wel een alternatieve locatie voorhanden. Bij Ter Weer. Pat is het probleem niet. .Alleen is de pacht daar veel duurder. Dat kunnen veel mensen niet beta len." E>n andere moeilijkheid is de bereikbaarheid. Het complex aan de Reyerlaan ligt ia het hartje van Wassenaar. De mees te volkstuinders zijn op leeftijd. „Daarom willen we dit complex zo verdomd graag behouden. Ouderen kunnen er lopend of op de fiets heen. Die ouderen beginnen trouwens ook niet gens anders." Schroder, zelf 63 jaar. kan meepraten over de liefde voor de tuin. .Als het zonnetje gaat schijnen, begint het weer te kriebelen. Dan moet je erheen. Het is net zo'n ziekte als vissen, je raakt eraan verslaafd." REGIO ROY KLOPPER De gemeenten die meebetalen aan de streekmuziekschool Rijnakkoord bezien gezamenlijk hoe de kosten omlaag kunnen. Een ambtelijke werkgroep met vertegenwoordigers van alle dorpen overlegt over kostenver laging. De resultaten worden binnen een half jaar verwacht. Deze week werd duidelijk dat de gemeente Leiderdorp wil be kijken of en hoe de geldstroom naar de muziekschool kan wor den beperkt. Behalve Leider dorp betalen Alkemade. Rijn- woude en lacobswoude mee aan de school. Vooral de laatste twee deelne mers klaagden in het verleden noga) eens over de hoge bijdra gen aan de school. De gemeen ten betalen ruim 600 gulden per leerling, waardoor een gemeen te als Rijnwoude jaarlijks 184.000 gulden kwijt is aan Rijnakkoord. 1-eidcrdorp is met zes ton de grootste geldschieter. Na alle Wachten is een werk groep ingesteld die de toekomst van Rijnakkoord bespreekt. Vol- VALKENBURG DORITH UGTVOET Door de bezuinigingen op de fensie gaat er het komende jaar heel wat veranderen op het rria- rinevliegkamp Valkenburg. Een van de drie squadrons, oplei dingssquadron 2, zal verdwij nen. De taken worden overge nomen door de andere twee squadrons, zo bleek gisteren tij dens een commando-over dracht op het kamp. Ook buiten het kamp is al iets van de reorganisatie te merken. De oude luchtvaartschool net buiten de poort is met de grond gelijk gemaakt. De school is twee jaar geleden leeds vervan gen door een ander ondcr- vvijsintituut dat binnen de poor ten van het kamp kwam te staan. De oude school stond al twee jaar leeg. Op de kale vlakte wordt in 1995 in elk geval een gens een woordvoerster van Alkemade gaan de gedachten dezelfde richting op. Andere ge meenten houden een slag om de arm. „We zitten nog hele maal niet op een lijn. zijn nog maar net gan het praten aldus een woordvoerster van la cobswoude. Wethouder G. Hoo gen doorn van Rijnwoude wil niet veel kwijt over de werkgroep en eventuele resultaten. Uit haar woorden valt evenwel af te lei den dat er wel degelijk wordt gesproken over ingrijpende maatregelen. „We willen eerst het personeel en de ouders van de leerlingen inlichten alvorens in de pers naar buiten te tre den." De gemeente Leiderdorp laat via wethouder C. Huigen weten dat de gemeentebesturen nog over de kwestie moeten overleggen. „We zijn nog hele maal niet toe aan beslissingen In een recem»verleden is wel eens voorgesteld toni de mu ziekschool op te'Vfrlétsen: Rijn woude en lacobswinttip naar Al phen en Alkemade én Leider dorp naar Leiden. nieuw bedrijfsrestaurant ge bouwd. Wat er verder komt op deze plek is nog onbekend. Kapitein luitenant ter zee COM l Leebeek min gistererf het commando van squadron 320 over van kapitein luitenant ter zee F.S. Vlecr. Ook kreeg hij de leiding over squadron 2 over, omdat kapitein luitenant ter zee A.J. Neleman vertrekt. Leebeek ging in zijn toe spraak uitgebreid in op de ver andcringen die de Marine Luchtvaartdienst te wachten staan. Squadron 2 wordt in de loop van dit jaar opgeheven Deze taak wordt gedeeltelijk overgenomen door de marine luchtvaartschool waar de ma trozen kunnen oefenen en hre vetten kunnen halen. De rcor ganisatie is naar Verwachting in oktober afgerond. VOORSCHOTEN Op de Internationale Vrouwendag, maandag 8 maart, houdt me vrouw M. Niphuis-Nell, op uitnodiging van de Voorschotense Vrouwenraad, een spreekbeurt over emancipatie. Niphuis is weri zaam op het Sociaal en Cultureel Planbureau in Rijswijk en houdt zich bezig met onderzoek naar emancipatie De bijeenkomst wordt gehouden in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan aanvang 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13