'Geloof beleef je niet in je eentje' Kerk Samenleving ZATERDAG 27 FEBRUAR11993 UIT DE KERKBLADEN Welkom 1 Wat de kille beroepingsbe- richten verhullen, maakt dominee Z. de Graaf in Hervormd katwijk aan den Rijn duidelijk in een woord van welkom aan zijn nieu we collega Tanghé. afkom stig uit Oostwold. Er komt heel wat bij kijken als je een beroep naar een andere ge meente aanneemt. „Uit het stille, wijdse Groningerland, uit een kolossale pastorie met een park eromheen, strijken ze neer in de druk ke randstad, in een veel kleinere, maar zeker wel ge rieflijke en prachtig aange paste pastorie aan de Zee weg. Van een eeuwenoude prachtige kerk, met veel historische herinneringen, naar een moderne blokken doosachtige, die pas maar dan ook echt en ze ker! een kerk is als hij 's zondags vol zit met mcn- Welkom (2) Maar de veranderingen lig gen niet alleen in de onroe rend goed-sfeer. De Graaf vervolgt: „Van de wat stille, stug overkomende Gronin gers naar de veel luidruchti ger en hart-op-de-tong- dragende Kattekers. Voor de kinderen: van een dorp waar je nog echt het zoon- ilje of dochterje van de do minee bent, naar een dorp waar ze dat niets uitmaakt. En m zouden er nog wel meer velschillen te noemen zijn. Maar, lettend op de diepste reden waarom ze hier zijn, kun je zeggen: van de plek waar God met Gro ningse zondaren wil sa menwonen naar de plek waar Hij dat met Katwijkse zondaren wil doen. Om die zondaren te bedienen. Niet door te voldoen aan al hun wensen, als loopjongen van de gemeente, maar door rtiet het evangelie te komen als loopjongen van Chris tus." Evangelisatie Zit de evangelisatie nu in het slop, of niet? „Deze uit spraak zou je misschien als conclusie over kunnen hou den als je naar de verlegen heid kijkt waarin vele plaat selijke kerken verkeren als het om evangelisatie gaat", schrijft de gereformeerde dominee N. de Reus in de Rijnlandse Kerkbode. Zelf is hij wat optimistischer. „Misschien moeten onze verwachtingen wel worden bijgesteld. En dienen we meer naar de kwaliteit dan naar de kwantiteit te kijken. Ik bedoel maar: wie aan lantje het verhaal van jezus wil vertellen zo heelt ie mand eens gezegd moet lezus kennen, maar Jantje ook! Je loopt anders immers het gevaar over iemand heen te walsen met een ver haal dat jou wel heeft ge grepen. maar dat volledig Voorbij kan gaan aan de si tuatie waar Jan in verkeert. Want als-hij net de wao is 'ingegaan- of door Daf op straat is gezet, heeft hij Waarschijnlijk wel iets an ders aan zijn hoofd dan het verhaal dat God hem lief heeft. En is de behoefte aan tyn open oor, aan begrip voor zijn omstandigheden, zijn woede, z'n teleurstel ling of de behoefte aan steun vanwege een (moge lijk) geknakt zelfvertrou wen, vele malen groter. Of zou dit laatste luisteren, begrip, steun, etc. nu juist met evangelisatie van doen hebben?" Pastoor Henk Pot na 12,5 jaar Leonardus-parochie met emeritaat Na een opsomming van al le problemen waarmee hij in zijn werk te maken kreeg, volgt de onvermijde lijke vraag of pastoor Henk Pot nog wel toekomst ziet voor de Rooms-Katholieke Kerk. Bedenktijd heeft hij daarvoor niet nodig. „De kerk als hiërarchisch insti tuut heeft en krijgt het nog moeilijk. Maar de kerk als beweging rond Jezus Christus blijft. Dat is van alle tijden en ik geloof niet dat dat kapot gaat." LEIDEN DICK VAN DER PLAS Daarvoor ziet de pastoor ook in de huidige samenleving teveel uitingen van betrokkenheid die duiden op een inspiratie door de figuur van Jezus Christus. „De manier waarop jongeren bijvoorbeeld bezig zijn met the ma's als vrede en veiligheid of de hulp aan de Derde Wereld. Ze hebben daarbij het instituut en de structuur van de kerk niet nodig. Zelf vind ik dat overigens jammer. Ik geloof namelijk niet dat je het geloof in je eentje kunt beleven. Misschien wel ge durende een korte tijd. maar waar haal je op den duur de in spiratie en het voedsel van daan?" Na een periode van 12,5 jaar verbonden te zijn geweest aan de Leidse Leonardus-parochie gaat Pot met ingang van 1 maart met emeritaat. De pas toor werd vorige week 65. „Er zijn er ook die op deze leeftijd nog een paar jaar doorgaan, maar gelet op mijn gezondheid leek het me beter om nu te stoppen", zegt hij over dit af scheid. Pot leidt morgen voor de laatste keer de viering in de parochiekerk aan de Haagweg. Daarna vertrekt hij naar Am sterdam, waar hij deel gaat uit maken van een Franciscaner leefgroep. De 'Leonardus' was, hoe vreemd het ook klinkt voor een pastor-op-leeftijd, de eerste echte parochie van de uit Utrecht afkomstige Francis caan. Hij vervulde in zijn loop baan tal van andere functies in het kerkelijk bedrijf. Oorspron kelijk was het de bedoeling dat hij naar de Derde Wereld zou worden uitgezonden. Een oplei ding aan de missieschool in Pastoor Henk Pot: Jongeren hebben voor hun geloofsbeleving de kerk niet meer nodig." Katwijk (in wat nu het verpleeg huis De Wilbert is) bood daar voor uitstekende perspectieven, maar een op een ongelukkig moment opspelende maag zweer gooide roet in het eten. Een belangrijk deel van zijn periode na de priesterwijding (in 1955) bracht Pot door als godsdienstleraar op middelbare scholen in Venray en Kerkrade. Later kwam hij in Roermond te recht, waar hij deel uitmaakte van een groep die binnen het bisdom de vernieuwing van de liturgie begeleidde. In het ver lengde daarvan werd hij direc teur van het Liturgisch Centrum in Limburg. Tot 1972, het jaar waarin bis schop Gijsen werd benoemd. Alle stafleden van het centrum kregen ontslag of vertrokken uit eigen beweging. „In een half 'jaar tijd werd alles opgeruimd wat we hadden opgebouwd", vertelt de pastoor. „Daar heb ik wel een klap van gekregen." Na een oriëntatiejaar waarin hij voor zichzelf de zaken weer op een rijtje zette, ging Pot aan de slag als 'personeelschef bij de Orde van Fransciscanen, ge volgd door een periode als be geleider van leefgroepen en in dividuele Franciscanen door het hele land. Toen hij na deze periode van rondtrekken behoefte kreeg aan een vaste stek, was daar de va cature in de Leonardus-paro chie. „Het was voor het eerst dat ik zelf ook een beetje kon kiezen", zegt hij daarover. Als één van zijn belangrijkste taken in Leiden beschouwde pastoor Pot het vormen en toe rusten van de parochianen op een zodanige manier dat ze gro tendeels zelfstandig de parochie zouden kunnen laten draaien. „Vroeger werden de gelovigen dom gehouden en er zijn groe pen binnen de kerkleiding die dat nog steeds graag zo zouden zien." Bij zijn vertrek beschikt de Leonardus 'een echte ar beidersparochie' die voor een belangrijk deel samenvalt met de wijk De Mors over een klein, maar zeer toegerust ka der. Dat komt goed van pas om dat het niet de bedoeling is dat de opengevallen plaats van pas toor Pot wordt opgevuld. „Er komt binnen afzienbare tijd een team bestaande uit een priester en een pastoraal medewerker voor zowel de Antonius, de Ma ria Middelares als de Leonard- usparochie. Voor de komende vijf maanden neemt een waar nemer, pater R. van de Brink, mijn werkzaamheden over." De vorming van het pastoraal team voor de genoemde drie parochies, is wel een uitvloeisel van het schrijnende tekort aan priesters. Pot noemt het benau wend dat zo weinig jonge men sen zich tot een loopbaan bin nen de kerk aangetrokken voe len. Verklaringen heeft hij er overigens wel voor. „De hele sfeer en mentaliteit van deze tijd nodigt jongeren niet uit tot het investeren in anderen en het jezelf een beetje moeten verliezen. Je ziet de jongeren ook niet in de kerk. Ze zijn ma teriëler, onverschilliger dan vroeger." Maar ook het ver plichte celibaat speelt volgens FOTO HENK BOUWMAN hem een rol in het geringe ani mo voor het ambt van priester. "Dat is een hele hoge drempel in een tijd waarin seksualiteit zo vanzelfsprekend is." Maar Pot zoekt de oorzaken ook binnen de kerk zelf. „Zoals de kerk zich nu presenteert is zij niet uitdagend voor jonge men sen. Er worden vanuit Rome kwesties aangekaart die de jeugd niet aanspreken. Waar zij zich bezighouden met milieu vraagstukken of de problema tiek van de Derde Wereld, komt het Vaticaan met het verbieden van seks voor het huwelijk en het afwijzen van allerlei vormen ▼an geboortebeperking. Dat is onze wereld niet, zo reageren jongeren dan." Het werken in die weten schap maakte hem wel eens moedeloos, „ledereen is na tuurlijk graag toekomstgericht bezig. En als je dan ziet dat die toekomst er niet zo florissant uitziet, vraag je je weieens af: waar heb ik het allemaal voor gedaan?" Kerkbank en koffiepot Het afscheid van het kostersechtpaar Re- nema-Mentink van de Gereformeerde Kerk van Diemen vorige week zondag vormde de directe aanleiding voor het uit- geven van het boekje 'Tussen kerkbank en koffiepot'. Hierin kijkt Rita Menema-Men- tink aan de hand van persoonlijke verhalen, anekdotes en gedichten terug op een loop baan in dienst van de kerk. De eigen geloof servaring speelt daarbij een belangrijke rol. „We merkten dat dit werk ons als het ware heeft gekneed om God beter te leren ken nen. Dit kostte soms veel strijd, omdat je in een kerk te maken hebt met zoveel verschil lende mensen die allemaal hun eigen on derling verschillende denkwijze hebben." Ook al doe je nog zo je best, je doet het nooit goed, verzucht de schrijfster in het eerste hoofdstuk. „Je botst tegen onbegrip op, waardoor je de neiging krijgt je geloof aan de kapstok te hangen en de kerkdeur achter je dicht te trekken." De troost en de inspiratie die het echt paar uit het evangelie putte, hielp de tegen slagen overwinnen. 'Tussen kerkbank en koffiepot' is dan ook doorspekt met het ei gen geloofsvertrouwen. Daarbij wordt soms BOEKBESPREKING wel erg weinig aan de verbeelding overgela ten. De lezer krijgt aan het eind van meni^ hoofdstuk te maken met een bijbeltekst, in clusief een verwijzing naar de plek waar de ze kan worden nagelezen. De schrijfster is op haar best in de soms humoristische anekdotes waarin de Boodschap wat min der aan de oppervlakte ligt. Tussen kerkbank en koffiepotErvaringen van een kosteres Rita Renema-Mentlnlc - SliedrechtMer- weboek, 1993. - 48 p. - Prijs 9,90 gulden. ISBN 90- 71684-43-X Haviken en duiven De Palestijnse opstand in de bezette gebie den op de Westelijke Jordaanoever was op z'n hevigst toen drie schrijvers een serie ge sprekken voerden met direct betrokkenen: Joden en Palestijnen. De interviews zijn nu gebundeld in het boek 'Haviken en duiven in en om Israël'. De uitgave verschijnt in de Vandaar-reeks, waarvoor de redactie is be noemd door de organen van zending en werelddiakonaat van de Nederlandse Her vormde Kerk en van de Gereformeerde Ker ken in Nederland, de Nederlandse Zen dingsraad en door de Interkerkelijke organi satie voor ontwikkelingssamenwerking IC- CO. De gesprekken zijn gevoerd aan het eind van de jaren tachtig, maar zijn volgens de redactie allerminst gedateerd. „Ze ver schaffen zoveel inzicht in de psyche en de moraal in beide kampen, dat wij er veel van kunnen leren." De interviews werden ge houden door Kathy Bergen, een Canadese die jarenlang tussen Palestijnen in de be zette gebieden verbleef, David Neuhaus, een Jood van Duitse afkomst uit Zuid-Afri- ka, en Ghassan Rubeiz, een Libanees soci aal wetenschapper. Zij konden de betrokke nen in hun eigen taal aanspreken en geno ten duidelijk het vertrouwen van de geïnter viewden. Zelfs Israëlische soldaten die de rellen met geweld bestreden laten het ach terste van hun tong zien. Enkele andere on dervraagden zijn Faisal Husseini, de Pales tijnse leider en adviseur van de delegaties voor de vredesonderhandelingen, de joodse activiste Veronica Cohen en de arts dr. Mahmud al-Zahar, die tot de fundamenta listische beweging HAMAS kan worden ge rekend. Haviken en duiven in en om IsraëlGerechtigheid en intifada Kathy Bergen, David Neuhaus, Ghas san Rubeiz. - Kampen Kok, 1993. - 176 p. - Prijs 23,90 gulden. ISBN 90-242-6696-3 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Colijnsplaat: R. Luijk te Genderen; te Nijkerk: J. de Jong te Schoonrewoerd; te Utrecht als pred. voor bijz. werkzaamheden (voor het Albert van Konmgsbruggen Zorgcen trum): mevr. E. Noltus, kandidaat te Breukelen die dit beroep heeft aange- Aangenomen: naar Schoonoord: me vr. M.P.C. LourensteSteggerda-Vin- kega-De Hoeve. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Bodegraven (t.b.v. de nazorg van de slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer, Amster dam Zuid-Oost): mevr. C.J. Zoutman- Blanksma te Dordrecht die dit beroep heeft aangenomen, door de Classis Amsterdam ten behoeve van het stu dentenpastoraat aan de Hogeschool Holland te Diemen: mevr. A.H. van Osnabrugge, kandidaat te Amster- Aangenomen: naar Zwijndrecht- Groote Lindt: G. Labotste Brussel (Ver. Prot. Kerk België). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT 8eroepen: te Vleuten-De Meer i.c.m. Maarssen-Breukelen: R. Tigelaar. kandidaat te Stadskanaal. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Klaaswaal: A.J. Gunst teTholen. door Jan Kruis COLOFON van Daeblaauitgeven DIRECTIE J deVne HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Nypek, Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR Witte Smgei 1.2311 BG Leiden Mefc .61400 (ad/), n 071-1 ma -vrij. van 8 30-17 0 (Sleut elt/ei) BONNEMENTtl Tel 071-128C per kwartaal per kwartaal (f permaand LACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij- 18001930ui zat 10.00-12.00 uur 071-161499 HET WEER ROB GROENLAND Goedmakertje van natuur Het is dit winterseizoen opvallend, hoe moeder natuur toch nog pro beert het één en ander recht te zet ten. Na een wekenlange zachte en saaie periode, wordt alles in wer king gezet om voor ons land de winter toch nog het sein groen te geven. In feite past dit patroon he lemaal niet bij het jaargetijde. De laatste week van februari wordt in veel jaren gekenmerkt door rustig hogedrukweer met stralingsvorst en weinig of geen neerslag. Eerder in dit seizoen hield de natuur zich ook met aan de standaard door rond de kerstdagen een winterse periode te laten beginnen, die tot 5 januari duurde. De huidige winter se perikelen worden vooral geken merkt door het krachtig uitstromen van koude lucht uit de Poolstreken naar het zuiden. Hierbij wordt een zeer lange weg over relatief warm zeewater afgelegd, waarbij zich veel sneeuwbuien kunnen vormen. Bepaalde delen van Nederland hebben dat vooral afgelopen maan dag gemerkt. Dit weekeinde wordt de overgang ingezet naar een ander type winter se uitspatting. Doordat een ocea nisch hogedrukgebied zich uit breidt naar Scandinavië, gaat de stroming bij ons ruimen naar het noordoosten. Hiermee komt vooral morgen overdag drogere en koude re lucht geleidelijk binnen. De neerslagkansen, die vandaag nog vrij groot zijn, nemen in de loop van de zondag af. Het meest opval lende in de komende dagen zal on getwijfeld de gevoelstemperatuur zijn. Door de droogte van de lucht en de harde wind ervaart een mens het veel kouder dan de feitelijke luchttemperatuur aangeeft. In de meteorologie geven we deze-ge voelstemperatuur aan met de zoge heten 'Chillfactor'. Er bestaan spe ciale tabellen, waarin je bij gege ven vochtigheid, windsnelheid en luchttemperatuur de gevoelstem peratuur kunt bepalen. Het natuurkundig principe wat hier achter steekt is: verdamping kost warmte. Bij een lage luchtvochtig heid en veel wind, verdampt het vocht op de menselijke huid zeer snel. De warmte hiervoor wordt ge leverd door de mens zelf en dit wordt ervaren als een afkoeling (kippevel). De Alpenlanden krijgen de ko mende dagen te maken met een groot en actief lagedrukgebied dat veel wind en sneeuw gaat afleve ren. Tesamen met een hogedrukge bied boven Scandinavië, wordt het luchtdrukverval over grote delen van West-Europa groot. De noord ooster kan daarom in onze regio begin volgende week tot een 6-7 bft (gemiddeld) aanwakkeren. HET WEER IN EUROPA Zuid- I vooral KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen Zweden: Meest bewolkt e vandaag van tijd tot tijd sneeuw. Overdag op de meeste plaatsen lichte vorst, in de nacht matige, lokaal strenge vorst. Denemarken: Bewolkt en vooral in Jut land kans op wat regen of Britse Eilanden: vandaag eerst bewolkt en enige tijd regen, morgen opklaringen en enkele winterse buien, wellicht ook met onweer. Maxima morgen dalend naar 2 tot 5 graden, met in de nacht lichte vorst. België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en nu en dan regen, in de Ardennen en in Luxemburg nu en dan sneeuw. Maxima 5 graden langs de Belgische kust tot rond nul in Luxemburg.'s Nachts lichte tot matige vorst. Duitsland: Bewolkt en nu en dan sneeuw, in het Duitse laagland ook regen. Maxima en kele graden boven nul, 's nachts meest matige vorst. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima on geveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordzijde ook enkele wolken. Droog. Maxima ongeveer 22 graden. noorden enkele wolkenvelden. Maxin van 18 graden in het noorden tot 23 rond Agadir. Tunesische kust: Veranderlijk bewolkt en aanhoudende kans op buiige regen, mogelijk met on weer. Maxima van 15 graden rond Tunis tot 20 graden m Monastir Frankrijk: vandaag vèel bewolking en van het noordwesten uit regen, in de hoger gele gen gebieden sneeuw. morgen in Nor- mandië en Bretagne enkele opklaringen. Maxima meest tussen de 2 en 7 graden, m de nacht lichte tot matige vorst. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima rond 10 Spanje: Geleidelijk meer wolkenvelden, vandaag langs de Atlantische kust. en in het weekeinde ook elders toenemende kans op regen of enkele buien. Geleidelijk kouder met morgenmiddag temperatu- l plaatsen tussen de 7 en 12 18 graden Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. graden, a nog 15 to: Portugal: Eerst vrij zi ng, morgen enkele wolken- droog. Middagtemperatu- ren van 13 graden aan de Costa Verde tot circa 17 graden in de Algarve. Zwitserland en Oostenrijk: Meest bewolkt. Op vandaag vooral in west-Zwitserland en op morgen aan de zuidzijde van het Alpenmassief wat sneeuw. Temperatuur op 2000 meter morgen rond -6 graden. Op zondag en maandag aan de zuidzijde van de Alpen Polen: Vrij veel bewolking en vooral in het noor den en oosten van tijd lot tijd sneeuw. Maxima rond 0 graden, 's nachts mati ge, tijdens opklaringen strenge vorst. Tsjechië, Slowakije: Vrij veel bewolking en vandaag vooral in Slowakije nog sneeuw. Mhxima rond nul graden, in de nacht matige, tijdens op klaringen strenge vorst Hongarije: Meest zwaar bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. Maxima enkele graden onder het vriespunt, 's nachts in het algemeen matige vorst. ZATERDAG 27 FEBRUARI IS 93 Zon- en maanstanden 7.29 18.12 Maan op 09.03 Waterstanden Katwijk Hoogwate 6.28 e 19.41 Laag water 2.06 e 14.41 Weerrapporten 26 feb 7 uur: weer wind max01 p n mm Amsterdam z5 5 2 07 De Bilt 2 01 Oeelen zw3 -2 01 EeKJe regen 3 2 0.8 Eindhoven z3 2 02 Den Helder zzw8 2 0.5 z5 2 0.2 2 01 Vl.ss.ngen 2 Maastricht 1 0.8 Aberdeen w5 8 2 3 6 10 -1 0 Berlijn w3 -3 0.2 Budapest zwaar bew. nl -5 0.2 Bordeaux windst 0 Brussel zzw5 3 1 Cyprus n2 11 0 Frïïkfi rt regen 11 3 jj Geneve onbew ozol 1 -7 0 Helsinki 02 -7 -12 02 SST zwaa'bew regen nw5 3 1 34 Klagenfurt w2 0 wzwl 1 -1 02 Las Palrnas halt bew. n5 21 14 Er half bew. nnol 16 10 -6 0 Luxemburg zwaar bew. zzw3 9 2 -2 05 Madnd windst 11 -2 06 Mailorca Ichtbew haif bew. oTo5 12 1 0 Malta regen wow 3 10 5 Moskou -3 2 zwl 2 01 Nice 3 0 Oslo 1 -2 0.4 Parijs 1 0.1 zw3 -2 -5 0.9 10 -3 0 Split Stockholm zzw3 -3 0.1 Warschau sneeuw nnw2 1 -3 05 Zünch wbew. zzo2 'l -8 0 Bangkok licht bew. zW4 34 25 CawMncT onbew ozo3 28 17 g Johannesburg licht bew o2 27 5 0 Los Arge.es zo3 11 5 New Cleans nnw4 19 5 8 TelAvlT* Mavbm zwaar bew. zO 23 15 0 Tokyo w2 11 3 0 Toronto n3 -9 -19 0.9 Tunis w4 12 5 6 HEINZ A?/JAC£A/ WAT SP fWÜE STAAT. ~V ZULT W6L \TPf£WC£W MA- MAAR W££S OP UW HC&3G H90P /SMAN0 //VOA//S&PM BOES 85 V a>/£/P j/j///

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12