Spelcomputers ontgroeien de speelgoedmarkt Vrije tijd Goed vast Red de zee Alles in een Gezellig koken aan tafel Eetstokjes VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 DINGEN VIDEOSPELLETJES NIEUWE CD'S Nieuwe luchtroute maakt pannendak beter windvast DOE-HET-ZELF Op de (puur vakgerichte) Bouw- beurs in Utrecht introduceerde Ubbinkeen nieuw dakventila tiesysteem dat de aandacht van particuliere huiseigenaren zeker waard is. Het is gebaseerd op een nieuwe onderv orst en een even zo nieuw dakvoetprofiel. HetUbbink-luchtroutesysteem houdt de druk zowel aan onder als bovenkant van het pannen dak in evenwicht. Een teveel aan onderdruk kan ontwijken en houdt het pannendak daar door op zijn plaats. De daaron der liggende constructie krijgt tegelijkertijd voldoende 'adem' omdat de lucht onder de pan nen wordt afgezogen. Vochtop hoping tussen dak en onderdak, een mogelijke oorzaak van ver rotting van hout- of plaatwerk, is mede daardoor uitgesloten. Het systeem kan zowel bij nieuwbouw als renovatie snel worden gemonteerd. Het systeem omvat alle nodige ingrediënten: ondervorsten, dakvoetprofielen, volschuime- lementen. vorsthaken en nok- beugels. De ondervorst heeft een zodanige vorm, dat hij past op alle voorkomende betonnen en keramische dakpannen. Meer informatie: IJbbink. Does burg. 0 83 34-80 200 Met deze Turbo-drill staat de parasol stevig in de grond. De set, die 19,50 kost, bestaat een koker met schroefdraad waarin de stok gaat. een handwiel om de koker mee in de grond te draaien (en er weer uit als dat nodig is), een soort opvulhuls om de diameter te verkleinen en een afdekkapje voor de huls, zodat deze leeg niet volwaait met zand en andere rommel. Meer informatie: Ahorta tel. 0 52 24 - 23 85. Videospelcomputers ontgroeien de speelgoedmarkt. De nieuw ste modellen zijn multifunctio neel. Naast het gebruik als spel computer fungeren ze als cd- speler voor cd's met beeld, ge luid of beide. Dat bleek onlangs tijdens 's werelds grootste vak beurs op elektronicagebied, de CES, Consumer Electronics Show, in Las Vegas en de daar opvolgende voor Europa toon aangevende speelgoedvakbeurs van 4 tot 10 februari in Neuren- berg. Technologisch worden de mogelijkheden zo uitgebreid dat een overstap van de speel goedwinkel naar de elektroni- cahandel voor de hand ligt. Ze ker nu Sega in samenwerking met Pioneer en Nee een inter actieve Laser-ActivePlayer ont wikkelt, een combinatie van een laserdisc en cd-speler, terwijl ze tegelijkertijd met IBM een com puter ontwikkelt met geïnte greerde Mega-drive. Nieuwkomer op de markt van spelcomputers is 3DO, die een interactieve multiplayer presen teert, die geschikt is voor cd's met spellen, beeld en geluid, vi deo en Kodak-foto. Contracten met onder meer spellenfabri- kanten worden voor het vereiste software-aanbod op brede schaal afgesloten. Antwoord van Sega en Nintendo op deze tech nologische concurrentie is een samenwerkingsverband met respectievelijk Sony USA en So ny Japan. Software wordt in '93 belang rijker dan ooit. Geen spannende film of populair tekenfilmfi guurtje is meer veilig voor het videospel. 'Sparkster', een avonturier bij Een apparaat voor muziek, videofilms en -spellen op een cd. foto cpd uitstek, wordt het paradepaard je van spelletjesfabrikant Kona- mi, dat Nintendo's Mario en Se- ga's Sonic naar de kroon moet gaan steken. Acclaim pakt het anders aan. In samenwerking met McDonald's, de hambur gergigant, presenteerde Acclaim vorige maand in Duitsland haar nieuwe jeugdblad, het Fun Club News. Nu al hebben meer dan 30.000 jongeren zich aangemeld als lid. Acclaim kondigt meer dan 30 nieuwe titels aan voor de Ga- me-boy komend jaar. De firma pakt uit met een uitbreiding van de Bart Simpson-spellen met onder meer 'Bartman meets ra dioactive man', introduceert de 'Crash Dummies' als videospel en gaat verder met successen als WK Voetbal, Alien I en Ter mi na tor 2. De eerste aanzet voor nieuwe spellen voor 16-bits spelcompu ters is deze maand gegeven. Se ga komt met voor Disneyfans beslist het mooiste spel dat ooit is verschenen: 'World of Illu sion'. Het verhaal, waarin Do nald Duck en Micky Mouse door een gemene tovenaar rijk zijn geworden en vervolgens 'een slechte' moeten verslaan, is niet origineel. De uitvoering is dat wel. "Samenwerken van de twee spelers is een vereiste. Eveneens van Disney en be stemd voor de 16-bits Sega is 'Ariel the little Mermaid', een niet te moeilijk spel dat de ge lijknamige film duidelijk in beeld roept. Van een heel ander kaliber is Predator 2, geënt op de film over de moordlustige buitenaardse monsters. Het spel begint met informatie uit diverse hoeken en laat zich spe len als een soort kruising tussen detective en sience fiction, met overigens behoorlijk wat schiet- weik. Een puur horror-spel is Splet- terhouse 2, voor de liefhebbers zit het zeker vol mooie beelden. Nintendo brengt twee spellen voor de SNES en een voor de NES. Act Raiser voor de 16-bits is deels een actiespel waarbij monsters moeten worden ver slagen. Is dat karwei geklaard, dan moet het land in cultuur worden gebracht en de bevol king gaan groeien. Een leuke combinatie voor langdurig speelplezier. Super Mario Kart is een puur behendigheidsspel vol onverwachte situaties zoals plots neefgegooide banane- schillen die voor een reuzenslip zorgen. Pretentieloos speelple zier vol lachwerk. Voor de 8-bits Nintendo is 'Bart vs the World' nieuw. Het is puur geschikt voor echte Simp- sonliefhebbers die bovendien de Engelse taal beheersen. De wending van het spel hangt na melijk mede af van op het scherm verschijnende vragen met multiple choice-antwoor- den, die natuurlijk alle in het Engels zijn geformuleerd. POP/POPULAIR JAZZ Gary Lucas 'Gods and Mon sters' Enem/Rough Trade. Gitarist Lucas' tweede cd 'Gods and Monsters' is een ratjetoe van rockstijlen en losse ideeën. De folk- en country-rockachtige stukken met onder meer de slordige zang van Rolo McGinty klinken nogal gewoontjes in vergelijking met de hardere gi taarstukken met speels solo- werk van de leider. Een leuke verrassing is de cover van Pink Floyds 'Astronomy Domniné', maar niet erg origineel is tegen woordig de raprock van 'The Crazy Ray'. Yuri Honing Trio 'A matter of conviction'; Michiel Borstlap Sex tet 'Day off; Eric Vloeimans Quartet 'No realistics' Art in Jazz/VIA. Samen met nog twee andere cd's, van het Marc van Roon Quartet en het Ton van de Geijn Quintet, werden deze platen van jon ge Nederland se jazzmusici king met het radiostation Euro Jazz vorig jaar geprodu ceerd en in een speciale doos uitge bracht. Nu zijn ze ook los te koop. De qua originaliteit sterkste cd is die van tenorsaxofonist Honing, die een hechte eenheid vormt met de rotsvaste ritmesectie van To ny Overwater (bas) en Joost Lij- baart (drums). Honing geeft vanaf de eerste noten blijk van zijn opvatting over hoe je met een sonore saxofoon de schijn bare beperkingen van de ak koordenschema's en modale- reeksen overstijgt. Het album van trompettist/bu gelspeler Eric Vloeimans is een aantrekkelijke mengeling van hardbop en meer hedendaagse ideeën, dat behalve door pittig solowerk van de leider opvalt door de voortvarende ritmesec tie van Arnold Dooyeweerd (bas) en Pieter Bast (drums). Vloeimans en Honing zijn ook te horen op pianist Borstlaps 'Day off dat herinneringen aan de latere Blue Note-platen van Hancock oproept. Borstlap blijft ook met zijn eigen, sterke com posities binnen de kaders van de jaren zestig. KV KLASSIEK Stravinsky Petrouchka, Le Sacre du printemps The Cleveland Orchestra o.l.v. Pierre Boulez DG. Zet een perfectionist, behept met een Franse hang naar hel derheid, voor het technisch meest virtuoze orkest ter we reld, en er komt een Sacre van de grond die in detaillering en doorzichtigheid alle andere uit voeringen achter zich laat. Dat gebeurde dus in de combinatie van Pierre Boulez met het Cle veland Orchestra, en de ver trouwdheid van de dirigent met de muziek van Stravinsky doet de rest. De orgiastische passies in deze muziek zijn misschien niet helemaal Boulez' terrein, maar dat valt in het niet bij de weergaloos opgebouwde klank patronen. Petrouchka (in de ori ginele versie) zorgt voor een schitterende aanvulling. PK Vrije luchtroute beschermt dak en omgeving. foto cao Een spoelreservoir dat zich heel stil vult foto cpd Wisa spoelreservoir: zuinig, krachtig, stil Van Halen 'Right here, right now' WEA. Het eerste live-album van de beroemd ste hard- rockgroep ter wereld had één van de krakers van het jaar moe ten wor den. De bedroe vend slechte ge luidskwa liteit van deze dub- bel-cd, de armoedige verpak king en het slonzige fotoboekje dat van de doublures aan elkaar hangt, bezorgen de liefhebbers echter een kater van jewelste. Zelfs met de basknop dicht en de treble-regelaar wagenwijd open, klinken de 24 nummers (waarom zit 'Running with the devil' er niet bij?) ontzettend dof. Drummer Alex van Halen komt het slechtst door. Vooral j zijn spectaculaire solo had veel j beter verdiend. De bas van Mi- chael Anthony overwoekert zo'n beetje het hele geluidsbeeld. Mede daardoor ervaart de luis teraar zijn bassolo ('Ultra bass') van dik vijf minuten als een uit puttingsslag. Toch wordt er goed gemusi ceerd op 'Right here, right now'. Vooral 'Poundcake' (piet de boormachine-imitatie van Ed die van Halen), 'Judgement day', 'In and out' en 'You got me/Cabo Wabo' tonen aan dat het kwartet in topvorm was ten tijde van de opnamen. Jim Capaldi 'Prince of dark ness' All at once. Zijn hele muzikale loopbaan i staat zanger/drummer Jim Ca paldi in de schaduw van zan- i ger/multi-instrumentalistSteve i Winwood. Dat was al zo bij j Traffic en dat is niet veranderd j op soloplaten waarvoor ze inci- denteel samenwerkten. De bes- te Capaldi-liedjes zijn dan de nummers waaraan Steve Win- wood heeft meegewerkt. An dersom zijn Capaldi's bijdragen aan Win- wood-pla- ten in orde, maar inwis selbaar. Het mag j dan ook geenverba- 1 zing wek ken dat op deze verza melaar (van maar 13 nummers) alleen de waarop Winwood meedoet, als produ cer, componist, toetsenman of als achtergrondzanger, de moeite waard zijn. Van de an- dere nummers krijg je echter kromme tenen. Capaldi heeft een aangename stem, maar kan het componeren en arrangeren beter aan anderen overlaten. Misschien dat dan die gekke vo coder (een elektronische stem vervormer) en die Barbara Strei- sand-orkestraties achterwege blijven. Verbazingwekkend is ook dat een drummer met zijn I staat van dienst genoegen j neemt met gemakzuchtige dis- codreunen. Wat hem nóg kwa lijker moet worden genomen is de herbewerking van de Traffic- klassieker 'The low spark of high heeled boys'. Capaldi heeft het van alle scherpe randjes ontdaan. Hapklare brokken. WK MoZart Die Entführung aus dem Serail Luba Orgonasova, Cyndia Sieden, Stanford Olsen, Uwe Peper, Cornelius Haupt- mann, Monteverdi Choir, English Baroque Soloists o.l.v. John Eliot Gardiner Archiv. Het derde deel in de Mozartcy- clus van Gardiner is een bijna even grote voltreffer als de alom bejubelde 'Idomeneo', en nog meer een triomf van het en- semblespel. De gewoonte van Gardiner om met zijn ensemble Eu ropa door te trekken (ge lukkig doet hij daarbij ook steeds het Holland Festival aan) om vervol gens met dezelfde mensen een grondig geprepareerde liveop name te maken, werpt duidelijk resultaten af. In dit geval is dat extra belangrijk omdat de indi viduele prestaties van met na me Cornelius Hauptmann (Os min) niet altijd aan het ideaal beeld beantwoorden. Daarte genover staat p.a. een betove rend mooie en technisch supe rieure Konstanze van Luba Or gonasova, in november de ster van een VARA-matinee tijdens een uitvoering van 'La Sonnam- bula'. Koor en orkest komen tot sublieme prestaties en zelden heeft een zo uitlopend ensem ble solisten zo prachtig als een eenheid geklonken. Wisa brengt een spoelreservoir dat zuinig met water omspringt door een .spaarknop, die de wa terlozing onderbreekt. Op zich geen nieuwtje, maar met de Wi sa 790 heeft de fabrikant er wat extra's aan toegevoegd. Ook als de spaarknop wordt gebruikt, geeft de Wisa 790 een kort-en- krachtige spoeling, zonder dat de bak tijdens het bijvullen na druppelt. Daardoor wordt het keramisch oppervlak van de toi letpot zo goed mogelijk ontzien. Het reservoir wordt na het spoelen snel bijgevuld met een minimum aan geluid. Met het ongerief van geruis rekent de Wisa 790 eveneens zo goed mo gelijk af. Bij net toestel, geleverd in een kartonnen verpakking, zit een voorde doe-het zeiver duidelij ke handleiding. De verpakking kan als afteken mal voor de montage worden gebruikt. De vorm van hei reservoit Is aan de voorkant binnenwaarts enigszins gebogen, zodat w c.- bril en deksel recht overeind kunnen blijven staan, ook als de afstand tussen toiletpot en ach terwand aan de krappe kant is, zoals in de gemiddelde toilet ruimte helaas gebruikelijk is I let pakket gaat vergezeld van de nodige accessoires: closet verbinder en valpijpbocht. In witte uitvoering kóst het rond de 106, in de overige sanitair- kleuren 139. Meer informatie: Wisa, Arnhem, 0 85-62 90 20. Met deze machine van Tefal kun je gewone koffie, espresso en cap puccino maken. In de thermoskan wordt de koffie warmgehouden voor wie een gewoon kopje koffie drinkt. De bijzondere wensen, espresso en cappucci no, worden op het mo ment van 'bestellen' vervuld. De prijs 385,- Meer informatie: tel. 0 83 85 - 19 058. Op een speelse manier herinnert Sealskin ons aan de verantwoorde lijkheid voor een beter milieu. 'Save the Sea' is een douchegordijn met vrolijke, kleurige figuurtjes die iets met de zee te maken heb ben. Het gordijn is gemaakt van polyester en kan gemakkelijk wor den gewassen. De prijs is 89,-. Meer informatie: tel. 0 41 60 - 35 911. Spelen met eten, in de goede zin van het woord, kun je met deze steengrill- gourmet/raclette combinatie van Moulinex: Altitudes. En voor wie niet goed weet wat in huis te halen voor 'fun-cdoking' kan het bijgevoegde receptenboekje uitkomst bieden. Prijs 189,-. Meer informatie: tel. 0 18 20 - 23 033. Serviezen- en bestekfabri- volledigheid. Bij de be stekserie Aria (lepels, vor ken en messen voor Euro pees eten) zijn ook attri buten voor Chinees en Ja pans eten te koop: eet stokjes. F.en set Chinese stokjes kost in zwart met zilver 186,-. Voor de eenvoudigste Japanse en Chinese uitvoering moet 149,- worden betaald. Meer informatie: tel. 0 34 02 -41 440.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9