Baaitefflfc Diefstal is niet uit te bannen in AZL 'Laser is onverantwoord voor gezonde ogen' Onderzoek treinongeluk in Hoofddorp loopt nog Leidse politiecellen weer 'noodhuis van bewaring' Randstad De charme van het witte meubel. Luchtvaart weer niet in milieubeleidsplan VRIJDAG 26 FEBRUAR11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-1 MEINDERTVAND DESIGN' COLLECTION Aanhouding hoofdverdachte hasjzaak rotterdam/den haag De Haagse politie heeft donderdag in Rot terdam de 38-jarige Amsterdammer aangehouden. De man is volgens de Haagse politie een van de hoofdverdachten in een omvangrijke drugzaak die in april 1991 aan het licht kwam. De politie heeft twee jaar lang achter hem aangezeten. In verband met de drugzaak werden bijna twee jaar geleden tien personen aangehouden, die volgens de politie de kern vormden van een bende die werd verdacht van geweldsmisdrijven, vermogensde licten, drugsmokkel en belastingfraude. De politie, die in actie kwam na twee jaar onderzoek, deed toen huiszoeking op 64 plaatsen in de Randstad. Twee meineden bij proces Zegwaard den haag Bij het gerechtshof in Den Haag zijn gisteren tijdens het proces Zegwaard twee getuigen aangehouden wegens mein eed. Het gaat om een projectmanager en een chauffeur die bij het voormalige afvalbedrijf Zegwaard in Delft werkten. Voor drie andere getuigen die in de zaak tegen het hoofd planning op nieuw verklaringen aflegden is uiteindelijk geen meineedproce dure ingesteld. De projectmanager, die nu vastzit, verklaarde in tegenstelling tot medewerkers van de NS dat die wisten dat bij Zegwaard chemisch verontreinigd water door het riool werd weggespoeld, terwijl er voor de gehele vracht oliewaterslib, in clusief water, AVR-tarief werd betaald. Een chauffeur trok zijn belastende verklaring in dat hij in opdracht van het hoofd plan ning handelde, toen hij op bonnen en vrijwaringsbewijzen 'huis vuil' invulde terwijl het om aluminiumshredder ging dat werd gestort. Hij zei nu dat hij dat op eigen initiatief deed. Afval per schip naar Lickebaert Schiedam» Het Provinciaal AfvalverwijderingsbedrijfZuid-Hol land wil per schip afval afvoeren naar de omstreden stortplaats Lickebaert bij Vlaardingen. Het wil in de Nieuwe Waterweg ter hoogte van het overbos een lossteiger aanleggen. Via een spe ciaal aan te leggen weg moet het afval naar de stortplaats wor den gebracht. Het afval moet in gesloten containers worden aangevoerd. De containers zullen met een kraan op vrachtauto's worden geladen, die het afval direct naar de stortplaats afvoeren. Minister Alders van milieubeheer heeft de gemeente Vlaardin gen vorig jaar geiast mee te werken aan de inrichting van de stortplaats. Ritzen wil universiteitsgebouwen kwijt zoetermeer/leiden De universiteiten moeten voor 1 januari 1995 juridisch heer en meester worden over hun gebouwen. Dat voorstel doet minister Ritzen (onderwijs) maandag aan de uni versiteiten. De bedoeling is dat de universiteiten in de toekomst elk jaar een vast bedrag krijgen voor huisvesting, waarvan zij alle kosten moeten betalen. Zij mogen dan zelf beslissen over huur en verhuur, koop en verkoop. De Leidse universiteit heeft veel verschillende gebouwen in gebruik: daterend van de dertiende eeuw tot nieuwbouw. Een woordvoerder laat weten nog geen commentaar te kunnen geven op het voorstel van de minister. Voor de overdracht van de gebouwen van HBO-scholen is al overeenstemming: zij betalen daarvoor 1,2 miljard gulden aan Ritzen. Koffiekopjes, bestek, portemonnees, een tv, een fiets, een microscoop, een schilderijtje, witte jassen. Het verdwijnt allemaal geregeld van het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Ondanks extra beveiliging is het aantal aangiften van diefstal uit het ziekenhuis slechts licht gedaald. leiden caroline van overbeeke In 1991 registreerde de Leidse politie 108 aangiften, een jaar later bedroeg het aantal meldin gen door ziekenhuispersoneel, patiënten en bezoekers 79. „Ja, het is nog steeds een ellendig fenomeenaldus AZL-woord voerder D. Ketting. Geen grote daling, maar ook geen toename van de kleine cri minaliteit. Dat heeft het zieken huis wèl te danken aan extra beveiliging die anderhalf jaar geleden zijn genomen. Zo is op een aantal onoverzichtelijke, moeilijk te bewaken plaatsen, videocamera's opgesteld. Maar echt uitbannen kun je diefstal niet, denkt Ketting. „Het ziekenhuis staat op een uitgestrekt terrein met vele ge bouwtjes. Er werken 6400 men sen die allemaal in- en uitlopen. En dan heb je nog de patiënten en bezoekers. Het is eigenlijk een compleet dorp. En in een dorp komt ook diefstal voor. We geven wel tips aan patiënten. Om hun spullen af te geven bij voorbeeld. Maar er wordt ook gestolen uit personeelsruimtes, al adviseren we mensen hun deur op slot te doen als ze het vertrekverlaten." Wel verminderd is volgens Ketting de overlast op het zie kenhuisterrein van mensen die er niets te zoeken hebben. „Denk aan figuren die wat ronddolen, graffiti spuiten, een fiets stelen. Dat soort dingen. Die zijn er door dat cameracir cuit bijna niet meer." Maar de kopjes, het bestek en de jassen ze verdwijnen nog steeds als sneeuw voor de zon. En dat loopt wel degelijk in de papieren. „Jaarlijks moeten we toch enkele honderden nieuwe bestek-couverts aanschaffen. Bovendien is het uitermate kwalijk als een patiënt, die zich bij ons vertrouwd moet voelen, geconfronteerd wordt met dief stal. Dat verwachten mensen ook niet in een ziekenhuis. We hebben hier zelfs een dief gehad die zich als schoonmaker ver momde en vervolgens op be stelling allerlei microscopen stal. De politie heeft hem in de kraag gepakt." De Leidse politie registreerde vorig jaar vooral veel aangiften van gestolen portemonnees. Woordvoerder D. Graveland: „Vaak zijn het insluipers; junks en dergelijke. Het ziekenhuis terrein is een groot gebied waar een massa mensen komt. Dat je dat terrein ooit vrij krijgt van diefstal is een utopie. Het zijn immers vrij toegankelijke ge bouwen waar iedereen naar binnen kan." Ketting heeft zijn hoop geves tigd op de nieuwbouw van het ziekenhuis. „Die moet in 1995 klaar zijn en dan is het hier so wieso een stuk overzichtelijker stelen-11 he' moeil'iker om te Haagse verdachten naar bureau Langegracht Het cellencomplex van de Leidse politie in het bureau aan de Langegracht werd al snel na de ingebruikname in 1986 gebruikt als huis van bewaring. foto hielco kuipers Het vliegverkeer blijft buiten het nieuwe Nationaal Milieubeleids plan (NMP-2). Dat blijkt uit een brief die minister Alders (milieube heer) mede namens minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Volgens Alders is het niet mogelijk de Nota Luchtverontreiniging en Luchtvaart voor eind 1994 uit te brengen en kunnen ervoor die tijd geen verantwoorde conclusies worden getrokken over maatre gelen om vervuiling door het vliegverkeer tegen te gaan. Te hoge snelheid direct genoemd als oorzaak HOOFDDORP vervolg voorpagina Het onderzoek van de Spoor weg Ongevallen Raad naar het ongeluk bij Hoofddorp is nog niet afgerond. De raad denkt, zo meldt een woordvoerder, in mei openbare hoorzittingen te houden, tijdens welke ook de machinist van de verongelukte intercity Amsterdam-Vlissin- gen wordt verhoord. De woordvoerder van de raad, die alle informatie van de NS heeft ontvangen, uil nog geen enke le uitspraak doen over de oor zaak van de ontsporing. Vrijwel direct na het ongeluk van de intercity Amsterdam- Vlissingen op 30 november vo rig jaar werd een te hoge snel heid als meest voor de hand liggende oorzaak genoemd. Volgens professor J. de Kroes, lid van de spoorwegongeval lenraad, was het zelfs dé oor zaak. Hij had dé snelheidsme ter op 80 kilometer zien staan na het ongeluk, terwijl er maar 60 kilometer mocht worden gereden in verband met werk zaamheden. De Kroes werd hevig bekritiseerd na deze uit spraak en trok zich terug uit het onderzoek. Niet alleen De Kroes, ook de Vakvereniging voor Machinis ten (WM) liet weten dat de snelheid te hoog moest zijn ge weest. De trein moet zeker honderd kilometer hebben ge reden, aldus een woordvoerder toen. De NS weigeren te zeggen of de machinist goed was geïn formeerd over de snelheidsbe perking die op dat deel van het traject gold. Direct na het on-' geluk klaagden machinisten over de gebrekkige informatie door de NS over snelheidsbe perkingen. Volgens de woord voerder van de WM kon de machinist niet op de hoogte zijn geweest: „Geen enkele machinist rijdt op volle snel heid als dat niet is toegestaan." De Leidse politie verwacht dat de 21 cellen in het politiebureau binnenkort weer intensiever worden gebruikt als 'noodhuis van bewaring'. Op dit moment worden in Leiden alleen ver dachten uit het arrondissement Amsterdam in voorarrest ge houden. 'Haagse' arrestanten moeten volgens de rechtbank in die plaats in een officieel huis van bewaring gevangen zitten. Staatssecretaris Kosto (justi tie) heeft afgelopen woensdag verklaard dat politiecellen meer moeten worden gebruikt als op vang voor verdachten. Hij zei dit omdat het cellentekort voor mensen die in afwachting zijn van hun rechtszaak steeds gro ter wordt. Woordvoerder Grave land van de politie verwacht nu dat na de uitlatingen van Kosto ook verdachten uit Den^ Haag vaker in Leiden gevangen zullen worden gezet. Oogarts pleit voor controle op nieuwe medische apparatuur Het cellencomplex van de Leidse politie in het bureau aan de Langegracht werd al snel na de' ingebruikname in 1986 ge bruikt als huis van bewaring. Dat betekende dat niet alleen de arrestanten van de politie zelf in de cellen verbleven, maar ook verdachten die van de Haagse rechtbank - en in een enkel geval de Amsterdamse rechtbank - na hun aanhouding in voorarrest moesten blijven. Voor deze personen was er niet voldoende ruimte in de huizen van bewaring. Eigenlijk mogen verdachten maar maximaal drie dagen in een politiecel verblij ven. De strafrechters van de Haag se rechtbank gingen akkoord met het gebruik van politiecel len als huis van bewaring als noodmaatregel. De cellencom plexen in de politiebureaus vol doen meestal niet aan de stren gere eisen die aan huizen van bewaring worden gesteld. Zo heeft de Leidse politie extra voorzieningen moeten treffen om de ontvangst van bezoekers mogelijk te maken. De 21 cellen aan de Langegracht beschikken echter nog niet over een sport- lokaal, dat wel is voorgeschre- sloot de strafsectie van de Haagse rechtbank de detentie in politiecellen niet langer toe te staan. „Er waren ook advocaten die daar via een kort geding te gen de Staat tegen protesteer den en die zaak ook winnen", aldus de woordvoerder van het openbaar ministerie Slits. Politievoorlichter Graveland kan dat toch niet goed begrij pen. „Het kwam voor dat ver dachten aan de rechter-com- missaris vroegen om niet in het huis van bewaring te worden opgesloten, maar in de Leidse politiecellen". Na het besluit in Den Haag ontstond bovendien de wonderlijke situatie dat Am sterdamse rechters de situatie in Leiden nog altijd goed ge noeg oordeelden om verdach ten wel langer op te sluiten. Die verwachting wordt ge deeld door officier van justitie Slits. De procureur-generaal in het arrondissement is bezig te bekijken welke politiecellen ge schikt zijn om verdachten lan ger dan drie dagen in op te slui ten. Het lijkt erop dat we op de ze manier over zon 40 tot 50 cellen extra kunnen beschikken. Elke cel die we erbij krijgen, ver mindert de pijn. Het zijn er er echter zeker niet voldoende om de problemen op te lossen. SS MEUBELPROMENADE KATWIJK rotterdam carine neefjes »cpd „Het is onverantwoord om de excimerlaser los te laten op ogen die eigenlijk gezond zijn", stélt oogarts P. de Jong in het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam. Het nieuwe apparaat kan eventueel voorkomen dat men sen die licht bijziend zijn, een bril of contactlenzen moeten dragen. Maar de methode kent nare bijwerkingen en het is lang niet voor honderd procent zeker dat de behandeling slaagt. „Zo'n kostbare methode moet garanderen dat mensen die eigenlijk gezonde ogen heb ben nooit meer een bril hoeven dragen. Dat resultaat is niet be wezen", aldus De Jong, lid van het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap. In Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam, Alkmaar en Hoofd dorp zijn er oogklinieken die een excimerlaser in huis heb ben. Het apparaat verwijdert een heel dun laagje van het hoornvlies en deze wordt net zolang geslepen tot de gewenste vorm is bereikt. Mensen die licht bijziend zijn, hoeven na zo'n behandeling in principe geen bril of contactlenzen meer te dragen. De kosten - zo'n 3600 gulden per oog - worden niet door de verzekeraar vergoed. Uit internationale onderzoe ken, waarvan de gegevens zijn gepubliceerd in het blad 'Graadmeter' van de Gezond heidsraad, blijkt dat drie jaar na de behandeling 65 procent van de ruim 300 patiënten geen bril of contactlenzen meer nodig heeft. De overige 35 procent dus wel. Bij twee tot drie procent gaat de gezichtsscherpte zelfs achteruit. In veel gevallen vertroebelt het hoornvlies, zodat mensen oogdruppels moeten gebnititen. Oogarts D. Tjia, werkzaam in Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp, heeft als enige oogarts in deze regio in zijn eigen kliniek in Hoofddorp een exci merlaser. archieffoto loek zuyderduin Het gezichtsvermogen wordt niet aangetast, maar de drup pels kunnen een te hoge oog- boldruk veroorzaken. De pa tiënt moet zijn ogen dan gere geld door een arts laten contro leren. Ook kan de patiënt na be handeling een soort schittering in de ogen krijgen die zeker een jaar lang het autorijden in don ker bemoeilijkt. De Jong vindt het kwalijk dat mensen veel geld betalen voor een behande ling die weinig garandeert. De oogarts meent dat behan delingen met de excimerlaser aan banden moet worden ge legd. „Het is alleen toegestaan als één groep oogartsen in één kliniek de behandeling toepast en de resiïltaten nauwkeurig bijhoudt. Als na een aantal jaren de risico's, kosten en resultaten op papier zijn gezet, kunnen andere oogartsen een gedegen afweging maken of de behande ling rendabel is. Nu weten we niet of de methode een verbete ring is voor de volksgezond heid." .Thans zijn er volgens De Jong enige oogartsen, onder andere in Hoofddorp, die alléén met de excimerlaser werken. Volgens hem is het bijna onmogelijk om dan op een wetenschappelijk manier gegevens te registreren. In Nijmegen werken wel meer oogartsen samen. Volgens De Jong hebben zij toegezegd hun gegevens in een onderzoek te verwerken. Maar deze kliniek in Nijme gen, onder leiding van voorzit ter A. Deutman van het Neder lands Oogheelkundig Gezel schap, houdt er weer andere vreemde praktijken op na. In een schoolkrant hebben zij een advertentie gezet om leerlingen voor hun behandeling te wer ven. „Onacceptabel", meent De Jong. „Volgens de Amerikaanse fabrikant mag de behandeling niet worden toegepast bij men sen die jonger zijn dan 20 jaar. Bij deze groep kan de oogsterk te nog veranderen en is het nog niet zeker of ze hun levenlang een bril of contactlenzen moe ten dragen." De klinieken doen hun best om klanten te werven, omdat het apparaat een half tot één miljoen gulden kost. De exploi tatiekosten bedragen een kleine 100.000 gulden per jaar. Een eenvoudige rekensom leert dat er ongeveer 50 mensen per jaar voor 7200 gulden aan beide ogen moeten worden behan deld om de kosten eruit te ha len. De Jong vindt de reclame voor de excimerlaser 'onrustba rend'. „We krijgen zo Ameri kaanse toestanden. De grootste schreeuwlelijk krijgt de meeste klanten binnen, zonder dat de kwaliteit van de arts en zijn be handeling is bewezen." Hij zal zijn kritiek binnenkort aankaar ten bij de commissie kwaliteits behandeling van het Neder lands Oogheelkundig Gezel schap. Maar ook de overheid moet ingrijpen, meent De Jong. „Het zal veel beter zijn als de rege ring bij voorbeeld één apparaat aanschaft en daar vervolgens een wetenschappelijk onder zoek aan verbindt. Nu artsen de excimerlaser uit hun eigen por temonnee betalen, ontstaan er onverantwoorde commerciële toestanden. Het ministerie van WVC loopt achter de feiten aan. Ze vindt dat nieuwe medische apparatuur vooraf wetenschap pelijk moet worden onderzocht, maar inmiddels staan er al vijf excimerlasers in Nederland. WVC is verantwoordelijk voor de volksgezondheid Het universele "linéa-dc" programma uit de "design collection" van hülsta is uitgevoerd in de zuiverste witte lak. Maarookin blank eiken, in zwart essen en in kersen. Het gehele programma POI kunt u bij ons bewonderen.® ion

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26