Leiden 'Paramaribohof laat stookvoordeel lopen Geertsema niet bang voor isolement Bomen tegen de vlakte Grachtenvis giftig Dixons twee keer blank van urine Coördinator CAD kan weer aan de slag VRIJDAG 26 FEBRUAR11993 Ouderen Q Vrouwen op leeftijd J zwaaien met hun heupen, een grijzende man zwoegt op de roei- machine: fitness voor ou deren in Voorschoten Tegenaanval «3 a De Bollenstreek gaat in de tegen aanval. De gemeenten zijn boos, dat Leiden claims legt op hun grond Hazelaar ^j-ln totaal 48.000 3 gulden had Rijn- woude nodig om zwem bad De Hazelaar nog een jaar open te houden. Het geld is niet gevonden Ouderen wijzen energiebesparing af Van koffiezaal tot lunchroom De huidige koffiezalen in de Stadsgehoorzaal moeten wor den verbouwd tot een lun chroom, waar ook het publiek van het toekomstige sjieke winkelcentrum De Sleutelhof terecht kan. Dat adviseren de 'management consultants' van het bureau Leyer en Weerstra. De adviseurs bepleiten ver dér een grondige vernieuwing van de keuken. De huidige voldoet niet aan de normen van de Warenwet. Ook moet er een lift in het gebouw ko men. „Je kunt de mensen van de catering niet met hun ar men vol gerechten de trappen op- en afsturen." 'Diefstal klap voor onderzoek tabaksplant' leiden hans koenekoop Een lichte paniek beving onder zoeker A. Wesseling toen hij dinsdagmorgen zijn plantenkas in het Gorlaeuslaboratorium binnenstapte. Tientallen vol wassen tabaksplanten lagen op de grond, vertrapt en geknakt. „Ik dacht onmiddellijk: daar gaat m'n onderzoek." De schade viel achteraf mee. Na enig herstelwerk bleken er van de 120 planten slechts een stuk of 35 ten dode opgeschre ven. „Maar vervelend is het wel. Je loopt altijd een achterstand op. Het kost maanden om die planten in bloei te krijgen." Inbrekers brachten in de nacht van maandag op dinsdag een bezoek aan het laboratori um. Uit de plantenkas werden 12 zogeheten hogedruk-kwik- lampen gestolen. Dure lampen (per stuk bijna 1000 gulden), die zowel licht als warmte afgeven. De dieven lieten een ravage achter. Bij het stelen van de lampen ontzagen zij de mans hoge tabaksplanten niet. Veel exemplaren werden ruw omver geduwd of bruut vertrapt. Waarom de dieven het op die lampen hadden gemunt? „Dat is niet zo moeilijk. Ze worden gebruikt voor de kweek van hennep", weet onderzoeker Wesseling. Het Gorlaeuslab kweekt de planten voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. „De tabaksplant is een goede gastheer. Dat wil zeggen dat hij zeer gevoelig is voor virussen. Daarom is-ie plant zo geschikt voor vi rusonderzoek. Politievoorlichter D. Grave- land is minder zeker over het doel van de diefstal. „Die lam pen worden tegenwoordig in veel kassen gebruikt. Planten groeien bij dat licht als kool, dus ook hennep zal dat wel doen. Maar wij hebben geen kennis van of ervaring met circuits die wijzen naar de hennepkwekerij en." De meeste bewoners van de Paramaribohof willen niet, dat woningbouwvereniging De Sleutels maatregelen neemt waardoor de stookkosten omlaag gaan. De Sleu tels begrijpt niet dat de bewoners het voordeeltje laten lopen. „Doodzonde", zegt een woordvoerder. De maat regel leidt tot 30 gulden huurverhoging, maar dit wordt volgens de woningbouwvereniging meer dan goedge maakt door lagere stookkosten. In januari hield De Sleutels on der de bewoners een enquête over het 'energieproject'. Slechts 30 procent reageerde enthousiast op de plannen. De rest keurde het geheel of ge deeltelijk af. Daarmee is het project afgeblazen. „Hiermee wordt een streep gezet door een 'woonlastenverlaging en we la ten de kans liggen iets voor het milieu te doen", zegt de woord voerder. De Sleutels had de bewoners van de Paramaribohof voorge rekend, dat ze met een energie zuinige verwarmingsketel, het extra isoleren van glas, spouw muren en vloer en individuele verbruiksmetertjes zo'n zes gul den per maand konden bespa ren. En dat is nog een voorzich tige schatting. De besparing zou ook hoger kunnen uitvallen, meent De Sleutels. Hoofd verhuur- en bewoners zaken E. van Kaam, heeft geen idee waarom de bewoners van de Pramaribohof niet meedoen aan het energieproject. „We gaan dit zeker onderzoeken, want het is toch vreemd." De resultaten van dit onder zoek kunnen de verdere gang van zaken overigens niet meer beïnvloeden. Van Kaam: „De nieuwe verwarmingsketel voor de Pramabaribohof is besjeld, en dat is dus geen 'hoog-rende- mentketel'. We konden dat niet langer uitstellen, want de huidi ge installatie is aan vervanging toe." Bestuderen Bewoonster Z. Hooidonk van de Paramaribohof vindt het 'erg jammer' dat de energiebespa rende maatregelen niet door gaan. Ze zat als vertegenwoor diger van de bewoners in een werkgroep die het project voor bereidde. Hooidonk vermoedt dat veel bewoners niet begrepen hebben dat de maatregelen een bespa ring zouden opleveren. „We Het idee van PvdA-fractie- leider H. Baaijens om geluids- isofatie aan te brengen tussen de grote zaal en de andere ruimten in het pand, maakt feen schijn van kans. aaijens denkt dat met zijn plan gelijktijdig gebruik van de zalen mogelijk wordt, maar volgens de adviseurs zijn de kosten te hoog. „Dat gaat in de tonnen lopen en die komen dan bij de 3,5 mil joen gulden die nodig is voor een opknapbeurt. Bovendien moeten er bij gelijktijdig ge bruik van de zalen ook extra ruimten komen om verschil lende bezoekersgroepen tij dens de pauze en na afloop op te vangen." De vis in de Leidse grachten en in de Zijl is besmet met PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen). Dat is geble ken uit een 'palingonderzoek' van de provincie. Het consume ren van vis uit deze. wateren heeft geen ernstige gevolgen voor de volksgezondheid, maar wordt wel afgeraden. De provincie en het Hoog heemraadschap van Rijnland zijn met een omvangrijk onder zoek bezig naar de vervuiling van waterbodems in de regio. Het is de bedoeling dat de vuil ste bodems het eerst worden gesaneerd. Een deel van het on derzoek was het vangen van pa ling, een dier dat zich veel in de bodem ophoudt. Vervolgens werd in een laboratorium beke ken of deze vissen de schadelij ke stoffen in zich hadden opge nomen. Dat blijkt inderdaad zo te zijn. Waar PAK's in de modder zaten, hadden de palingen het in hun lichaam. Toch komt de volksge zondheid niet direct in gevaar als mensen de vissen eten. Ook voor de waterrecreatie in de Zijl heeft het onderzoek geen hin derlijke gevolgen. Het definitie ve rapport met alle bevindingen wordt eind volgende maand ge presenteerd. Gisteren bleek uit hetzelfde palingonderzoek dat het insec tenbestrijdingsmiddel chloor- daan in de Sassenheimervaart is aangetroffen, vermoedelijk af komstig van lozingen door twee vatenspoelbedrijven. leiden De hoge populieren die de groene grens tussen De Kooi en de Willem de Zwijgerlaan vormden zijn om. Gisteren ging de zaag erin. De hoge bomen moeten wijken voor een hoog flatgebouw, waar de bewoners van De Kooi weinig gelukkig mee zijn. foto jan holvast CDA-fractie de boer op met plannen voor Leiden De CDA-fractie gaat de boer op met plannen voor de toe komst van Leiden. Op maandag 8 maart kun nen leden en andere belang stellenden discussiëren met de CDA-fractie'en het -be stuur. De bijeenkomst in de bovenzaal van restaurant De Koornbrug begint om 20.30 Over het CDA-plan is al het nodige te doen geweest. Vooral de voorstellen om de Kanaalweg onder de Zijl door te trekken naar de Wil lem de Zwijgerlaan en rijks weg 11-west (bij de Stevens hof) ondergronds aan te leg gen, hebben al tot enkele af wijzende reacties geleid. Krakers repareren afvoer naar riolering Nieuwe WD-voorman 'ligt niet wakker van de politiek' en hans koenekoop Duidelijk, consistent en met een afkeer van verwaterde stand punten. Alexander Geertsema (36), de nieuwe fractievoorzit ter, is trots op deze eigenschap pen van de Leidse WD. Die ver anderen niet nu hij Theo van der Nat is opgevolgd. „We zijn wel bereid compromissen te sluiten. Maar als het niet gaat blijven we gewoon bij ons standpunt." Geertsema beseft dat de WD door deze opstelling steeds ver der van de andere partijen af is komen te staan. Vooral door de standpunten over lastendruk en de autoluwe binnenstad is dé partij in Leiden op een politiek eiland terecht gekomen. Dat kan ertoe leiden dat de liberalen na de verkiezingen in 1994 nog eens vier jaar in de oppositie zitten. Maar Geertsema zal het niet wezenlijk anders doen dan zijn voorganger. „Theo en ik zijn verschillende mensen, maar dat is geen reden om ons verkie zingsprogramma uit 1990 aan de wilgen te hangen. De tijd zal leren of mijn bijdragen aan de debatten in de raad net zo ko misch zijn. Ik treed in elk geval vol overgave in zijn voetsporen. En die oppositiebanken, ach, het CDA is toch ook weer in het college gekomen." Voor de fractie mag na het vertrek van Van der Nat veel hetzelfde blijven, voor opvolger Geertsema zelf verandert er veel. Niet langer kruist hij in de commissie onderwijs, cultuur en emancipatie de degens met PvdA-wethouder H. Koek over vrouwenemancipatie. „De wet houder doet maar alsof dat een vrouwenzaak is. In de jury voor de emancipatieprijs had ook een mens van het mannelijk ge slacht gemoeten. Niet om de zaak te frustreren, maar gewoon omdat mannen ook ter zake kundig zijn." Harde sector Ook de raadscommissie sociale zaken en milieu houdt Geertse ma voor gezien. Hij beperkt zich tot financiën en het fractie voorzitterschap. Van de zachte naar de harde sector? Geertse ma schiet in de lach: „De tekor ten op de Zijlbedrijven en het mislukte GAVI-project (afvalin stallatie,bij Ypenburg, red.) be dragen respectievelijk zes en twaalf miljoen gulden. Noem dat maar zachte sector." Geertsema, al zo'n zeven jaar raadslid, verwacht een moeilijke tijd. De financiële problemen van Leiden zijn nog steeds groot, de kloof tussen burger en politiek wordt groter en ex- treem-rechts zou ook in de Sleutelstad weieens vaste voet aan de grond kunnen krijgen. „Maar ik lig niet wakker van de politiek. Da's geen desinteresse, maar het vermogen dingen van je af te zetten." „Mijn vrouw en m'n moeder vragen steeds vaker: Ga je nou weer naar de politiek? Als ik me zelf op zulke verzuchtingen zou betrappen, zou ik er direct mee ophouden. De Leidse gemeen tepolitiek is nog steeds m'n hobby, een vrijetijdsbesteding naast m'n gewone werk", zegt Geertsema. De WD sluit samenwerking in het college met geen enkele partij uit. „Alleen voor de CD gaat de deur dicht. Ja, er valt ook te praten over een college met WD en SP erin. Al ga ik di rect bij mezelf te rade als SP'er Daan Sloos zegt dat hij het met me eens is. Dan ben ik altijd bang dat ik iets verkeerds heb gezegd." Open Geertsema houdt alle opties open. Daarin verschilt hij in elk geval niet van andere politici. Waarin dan wel? De nieuwe fractievoorzitter noemt meteen de autoluwe binnenstad. De WD was onlangs de enige partij die tegen stemde. „Onze kiezers vinden dat de bereikbaarheid voor alle verkeer in stand moe ten blijven. Met dat standpunt staan we weliswaar alleen in de gemeenteraad, maar bepaald niet bij de burgers. In de Kooi bijvoorbeeld, waar toch niet de meeste van onze kiezers wonen, staat erg veel blik. Nergens zijn duidelijke signalen te vinden dat de mensen in de stad de au tomobiliteit willen terugdrin gen." De bouw van een vierde par keergarage aan de rand van de stad is volgens Geertsema geen oplossing. „Iedereen is al tijden bezig over het bomterrein bij de Morschpoort. Die plek wordt nu weer genoemd voor de auto's die van de Beestenmarkt weg moeten. Maar uit een WD-on- derzoek van enige tijd geleden is al gebleken dat het publiek met bestemming Haarlemmer straat en omgeving niet bereid is te parkeren bij de Morsch poort en de rest te lopen." leiden barbelun bertram „Het stond hier blank van de urine. Het is nu niet meer zo goed te ruiken, maar de sporen zijn nog zichtbaar op het pla fond, kijk maar", zegt C. Goud, bedrijfsleider van Dixons aan de Haarlemmerstraat 120. Hij wijst op het plafond waar het loioelt van de gele kringen. Vijf jongens en een meisje kraakten afgelopen zaterdag de lege opslagruimte boven de winkel van Dixons. En omdat de afvoer naar de riolering in het kraakpand niet werkt, lopen alle uitwerpselen van de krakers zo de winkel in. „De drollen blijven tussen gelukkig tussen het pla fond steken", zegt Goud met een vies gezicht. „Maar het heeft hier wel tot twee keer toe blank gestaan van de urine. De eerste keer hebben we het zelf opgeruimd, maar de tweede keer hadden we daar geen zin meer in. Toen hebben we de krakers zelf laten dweilen." De krakers blijken uiterst vriendelijke jongens te zijn. Een paar studeren nog, de andere werken. „Maar wel voor een mi nimumloon hoor." Ze veront schuldigen zich wel drie keer zich voor de troep in huis. „Het is nog een zooitje. Let er maar niet op. Dat komt omdat we hier pas wonen", verklaart een van de krakers, K. van der Plas. Van der Plas vindt het erg ver velend dat Dixons met hun uit werpselen opgescheept zit. „We zijn druk bezig de riolering te maken", zegt hij. „We hebben hier een timmerman en een loodgieter, dus we zullen het wel voor elkaar krijgen". Veel ruimten boven winkels in de Haarlemmerstraat staan leeg. De gemeente wil die leeg stand tegengaan en verleent subsidies aan winkeliers die een woonruimte verhuren. Want, redeneert de gemeente, hoe meer mensen er in de Haarlem merstraat wonen, hoe veiliger iici er is „Wij hadden het voor het uitkiezen", zeggen de kra kers. „Maar hier zitten we lek ker centraal. Bovendien kijken we uit op onze 'huisbaas' V&D, waar Dixons onderdeel van is..." leipen erna straatsma De geschorste coördinator van het Leidse Centrum voor Alco hol en Drugs (CAD) kan weer aan het werk. De poging van zijn Haagse werkgever, de stich ting Centrum Verslavingszorg Zeestraat (CVZ), om hem te ontslaan is mislukt. De kanton rechter heeft het Haagse ver zoek om ontbinding van de ar beidsovereenkomst met I. Ko ren afgewezen. Het CVZ schorste coördinator Koren in november vorig jaar, nadat hij ruzie kreeg met de Leidse GGD over een voorlich tingsavond aan leraren, waarbij een brandende joint werd door gegeven. Koren keurde deze vorm van voorlichting af. Zijn Haagse werkgever zag echter geen problemen. Voor de Haagse stichting vormde de ruzie de druppel die de emmer deed overlopen. De werkwijze van Koren is de Haagse superieuren al jaren een doom in het oog. De lx*idse co ordinator wordt verweten dat hij het beleid van het CVZ niet uitvoert, afspraken en regels ne geert en 'minderen' opdracht geeft 'ontoelaatbare dingen' te doen en onbeschoft is tegen collega's. Koren is ruim 16 jaar coördi nator van het Leidse CAD. Daarvoor was hij acht jaar maatschappelijk werker bij deze organisatie. De kantonrechter vindt een ontslag onterecht omdat Koren in al die jaren dat hij coördina tor is nooit officieel is berispt. De klachten die de Haagse werkgever heeft, zouden verder niet belangrijk genoeg zijn om Koren de laan uit te sturen. Koren hoopt maandag weer aan het werk te kunnen. „Mijn baas heeft verloren, dus maan dag om half negen ga ik weer aan het werk. Dan zullen we wel zien wat er verder gebeurt. Ik heb Waterloo dan wel gewon nen, maar de oorlog nog niet. De verhouding tussen beide partijen blijft verstoord. Maar voorlopig ben ik heel gelukkig met deze uitspraak. 1 let CVZ wil niet ingaan op de uitspraak van de kantonrechter omdat het een 'persoonlijke kwestie' betreft. De besparende maatregelen worden deze zomer wel getrof fen in 35 huizen en twee be drijfsruimten aan de Mussen- plaats. Daar stemde ruim tach tig procent in met het project. hebben een uitgebreid pakket aan informatie gekregen. Veel bewoners zien alleen dat de huur drie tientjes omhoog gaat en lezen dan al niet verder meer. Je moest het echt goed bestuderen om er achter te ko men dat de maatregelen een besparing opleveren Verder zouden, volgens Hooi donk, veel oudere bewoners er tegen opzien hun huizen te la ten verbeteren. „De ramen had den er uit gemoeten. Nou, daar zien ouderen enorm tegenop. Hier zitten veel mensen die ou der dan 85 zijn en soms ook ge handicapt. Zij zullen wel den ken: ach, ik zit mijn tijd wel

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21