Leiden 'Vliegkamp is de ideale bouwplek' Mislukte drugdeal bracht Hagenaar op slechte pad Hoera voor de hortensia! Leiderdorp wil ook huizen in Oostvlietpolder 'Weinig over van Vrouwenkerkplein' Kaagzoom moet voor recreant vrij blijven Oegstgeest voor bouw in 'Leidse' polders 'Zo'n lap beton heeft geen enkele charme' T^jWr, 10 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1993onU Naar Leiden /t Q Gaan de buitenba- I J den van zwembad De Does dicht, dan gaan Leiderdorpse zwemlief- hebbers naar Leiden Ingewikkeld A Agenten zijn slechte I bonnenschrijvers. Dat maakt het werk van het openbaar ministerie nodeloos ingewikkeld GERT VISSER, PLV.-CHEF AAD RIETVELD, 071-1 Wervend a f- Alphen legt geld I D opzij voor de reno vatie van de binnenstad. Die moet behalve karakte ristiek ook wervend wor den Berover Leidse banken schrikt van eis LEIDEN LOMAN LEEFMANS N VOORPAGINA Een mislukte drugdeal, die hem een schuld van 90.000 gulden opleverde, bracht de 27-jarige Hagenaar, die gis teren voor de rechter stond voor onder meer twee overvallen op banken in Leiden, op het slechte pad. Hij pleegde de overvallen slechts om die schuld af te betalen, hield hij de rechter voor. Maar officier van justitie Van Ek ge loofde daar niets van. „Een paar dagen na de overval had u al een BMW uit de 5-serie betaald. Daar kan ik alleen maar van dromen", zei Van Ek. De man, die tot zijn aanhouding met zijn vrouw een textielwinkel dreef, kocht een riot-gun en liep op 30 juni een bankfiliaal in Zoetermeer binnen. Hij keek of er geen klanten waren, be dreigde het personeel met het geweer, liet enkele zakjes met papiergeld vullen en verdween vervolgens met ongeveer 41.000 gulden. Een dikke week later was het weer raak. Weer bij een klein bankkantoor, ditmaal aan de Lammenschansweg in Leiden. Hier werd op dezelfde, 'be heerste' manier ongeveer dezelfde som buitgemaakt. ,,U had toen nog maar een paar duizend gulden schuld over, maar toch bent u doorgegaan met overvallen. Of had u het geld toch voor uzelf gebruikt", vroeg Kalbfleisch aan de verdachte, die verteld had dat hij verslaafd was geweest aan drugs. De verdachte hield vol zijn hele buit te hebben afgedragen aan de Haagse crimineel, bij wie hij na de mislukte drugdeal schuld had. Volgens hem hadden de banken een hogere buit op- Paniek De derde overval, op 4 september, was ook in Leiden, op een kantoor van de Rabobank aan het Vijfmeiplein. Vol gens hetzelfde stramien liep hij nu met 27.000 gulden de deur uit. Pas bij de vierde overval, op 24 september bij bankfiliaal van de Verenigde Spaar bank in Rotterdam, ging het mis. Na zijn geweer demonstratief te heb ben geladen, gaf het personeel geen geld maar werd de glazen voordeur elektronisch afgesloten: „Ik raakte in paniek en daarom heb ik op die deur geschoten", herinnerde de verdachte zich. Kalbfleisch en Van Ek namen hem dat schieten uiterst kwalijk. „Die hagel had alle kanten uit kunnen gaan. Het is puur geluk dat de inzittenden van een langsrijdende auto die werd geraakt een vrouw en vier kinderen onge deerd bleven", aldus van Ek. Verlegen man In ieder geval besloot de verdachte, die werd omschreven als een verlegen man met een goede opvoeding en ze ker toerekeningsvatbaar, zich vervol gens een poosje gedeisd te houden. Maar door een speciaal gevormd poli tieteam en een oproep in het tv-pro- gramma Opsporing Verzocht kon de verdachte in november worden aange houden. Zowel het reclasseringsrapport als raadsman V. Kraal repten over de tragi sche familie-omstandigheden van de man. Zijn vrouw had twee miskramen gehad en zijn ouders en broer wa vroeg gestorven. En volgens Kraal i ren er nog meer verzachtende c digheden voor de dadendrang van de Hagenaar. Hij opereerde in z'n eentje, had niemand verwond en na zijn aan houding alles bekend. Een lange straf was derhalve niet op z'n plaats. Van Ek dacht daar anders over en kraakte het rapport van de reclasse ring. „Daarin is alleen oog voor de da der. Naar de slachtoffers wordt niet ge keken. Een deel van het bankpersoneel is nog onder behandeling. De man is een koele kikker en de samenleving heeft er recht op dat dit soort mensen een tijdje uit die samenleving verdwij nen", aldus de officier, die acht jaar ge vangenisstraf eiste. De verdachte sta melde hierop: „Dat is wat meer dan ik had gedacht." „Als de nieuwe bebouwing er staat blijft er maar weinig plein over. Zeker als je die doorgaan de straat handhaaft voor be stemmingsverkeer. Het plein is dan niet meer dan een brede stoep." Dat is de opvatting van D66-raadslid W. Egels. Zijn par tij is met de SP tegen de huidige plannen om nieuwbouw op het Vrouwenkerkplein neer te zet ten. Dat bleek gisteravond tij dens de behandeling van het plan. Omwonenden en buurtverte- genwoordigers herhaalden hun wensen nog eens. Kleinschali ger bouw, behoud van bomen en geen mogelijkheden voor horeca was hun devies. Leidse raad start politieke lobby „Steek er niet te veel tijd in, want het is trekken aan een dood paard." Het advies van staatssecretaris van defensie Van Voorst tot Voorst over woningbouw op het vliegveld Valkenburg is bij alle gemeenten in de Leidse regio be kend. Maar de Leidse politiek slaat het in de wind. Gister avond werd duidelijk dat bij alle fracties de 'bouwlocatie Valkenburg' bovenaan de lijst staat. LEIDEN HANS KOENEKOOP De partijen moedigden elkaar in de commissie volkshuisves ting en ruimtelijke ordening aan een lobby in Den Haag te star ten. Het huidige vliegkamp is volgens hen de beste plek voor woningbouw na het jaar 2000. Er is misschien wel plek voor 8000 huizen. De raad legt zich niet neer bij het 'nee' van defensie. „Ik heb nog geen argument gehoord dat tegen woningbouw pleit. Dat Valkenburg in de toekomst zal dienen als uitvalsbasis bij grote oproeren vind ik geen serieus argument", zei fractieleider J. Laurier van Groen Links. De anderen WD, D66, CDA, PvdA en de Socialistiese Partij (SP) willen ook hun ui terste best doen hun partijgeno ten in provincie en de Tweede Kamer op andere gedachten te brengen. Bebouwing van het vliegkamp Valkenburg heeft als groot voordeel dat de Papen- wegse Polder bij Voorschoten groen kan blijven. Tegen be bouwing van die polder zijn al ruim 1000 bezwaarschriften in gediend. Wethouder T. van Rij (PvdA- /ruimtelijke ordening) acht een lobby helemaal niet kansloos. „Kijk nou naar Ypenburg. Dat militaire vliegveld kon plotse ling ook dicht. Het probleem met Valkenburg is, dat er veel geld van de NATO in zit. En dat kan defensie niet zomaar weg gooien." Alphen De Leidse politici verzetten zich niet tegen bebouwing van de Krimwijkpolder bij Voorschoten en de Broek- en Simontjespol- der bij Warmond. En ook Voor hout Stations levert weinig pro test op. D66 leverde de meeste kritiek op bouwlocaties die de stuur groep heeft gekozen. Volgens W. Egels is er niet goed gedacht over alternatieven. „D66 denkt zelf aan het kassengebied in Alkemade ten westen van rijks weg A4, maar ook aan de pol ders in de vork, die de spoorlij nen naar Haarlem en Amster dam maken bij Sassenheim. En het gebied tussen Alphen en Hazerwoude-Rijndijk ten noor den van de nieuwe rijksweg 11." Wat PvdA, WD en SP missen in de structuurvisie is een finan ciële onderbouwing. Volgens deze drie partijen wijst de visie in de richting van dure woning bouw. „Ik lees in het plan over parkachtige villawijken. Maar dat zijn niet de huizen^lie Lei den nodig heeft. Er is juist be hoefte aan woningen die betaal baar zijn voor de laagste inko mensgroepen", zei PvdA-raads- lid R. Hillebrand. kDe hortensia staat bloeiend op u te wachten. In blauw, roze of wit. Met 4 tot 6 enorme bloemtoppen. Van 17,95 4 Aap v°°r I J J J (exclusief pot) Afai Maar wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) en met hem een grote meerder heid in de Leidse raad, zweert bij de plannen van de Haagse architect D. Sikkes, die voor de achterkant van de Haarlemmer straat winkels met daarboven woningen heeft ontworpen. Op de vraag van Egels of het niet jammer was, dat op het overblij\tende deel van het plein ook een weg gaat lopen, ant woordde Van Rij: „Nee, die straat is er alleen voor het ver keer wat bijvoorbeeld bij muse um Boerhaave moet zijn. We maken de inrichting zó, dat au tomobilisten het idee kriigen dat ze een voetgangersgebied binnenrijden." Ontlasting door plafond Het gebied tussen de Merenwijk en de Kagerplassen valt af voor woningbouw. Alle fracties in de Leidse gemeenteraad vinden het zonde het jonge recreatiege bied nu al op te offeren. Boven dien verwijten ze burgemeester en wethouders 'weinig elegant gedrag' in het aanwijzen van het gebied als bouwlocatie. In december 1992 gaf de Leidse gemeenteraad nog zijn goedkeuring aan het nieuwe be stemmingsplan Kaagzoom voor het noorden van de Merenwijk. Daarbij koos de raad voor een gebied dat louter voor het gerief van recreanten wordt ingericht. Met bijvoorbeeld een golfbaan, fiets- en voetpaden en een stil- tegebied. Dat nog diezelfde maand een structuurvisie uitkomt waarin De Kaagzoom op verstening wordt getrakteerd wekte bi] alle raadsfracties verbazing. Zij ga ven gisteravond in de commis sie volkshuisvesting en ruimte lijke ordening gehoor aan de protesten van de bewoners van de Merenwijk, die zich hebben georganiseerd in de werkgroep Het personeel van electroni- cazaak Dixons aan de Haar lemmerstraat 122 heeft giste ren geklaagd over ontlasting, die door het plafond komt zetten. De uitwerpselen en urine zijn afkomstig van de krakers op de bovenverdie ping. Het pand werd onlangs gekraakt. De bewoners ge bruiken een toiletpot die niet op het riool is aangesloten. De GGD onderzoekt of de si tuatie bedreigend is voor de volksgezondheid. de ge- OEGSTGEEST Een meerderheid meenteraad van heeft weinig problemen met de plannen voor woningbouw in polders rond Leiden. Alleen D66 stemt niet in met de voorstellen die zes wethouders van regioge meenten doen in de zogeheten structuurvisie. Groen Links be raadt zich nog. Dat bleek gisteravond tijdens gecombineerde commissie vergadering. De raadsleden vin den dat druk moet worden uit geoefend op Den Haag om er- te zorgen dat het Marine Vliegkamp in Valkenburg kan worden bebouwd. G. van Eisen (Groen Links) nam stelling tegen bebouwing van de Papenwegsepolder bij Voorschoten. Van Eisen noem de deze polder 'min of meer' een natuurmonument. Een goed onderdeel van de plannen is volgens Groen Links, dat be drijven uit de kem van Oegst geest kunnen verhuizen naar het gebied 'Rhijnfront'. D 66-er Vissers was het als enige met de structuurvisie on eens te zijn. „De accenten be lasten de regio te zwaar." WD, CDA en PvdA zullen in de ko mende raadsvergadering in stemmen met de Structuurvisie Leidse Regio. Groen Links weet het nog niet en D66 stemt te gen. De Oostvlietpolder ten zuiden van Lei den komt ook in aanmerking voor wo ningbouw. Dat vinden burgemeester en wethouders van Leiderdorp. Het college meent dat deze polder past in het rijtje terreinen dat door een groep je van zes wethouders in de Leidse regio is aangewezen als mogelijke woning bouwlocaties. In het rapport van de stuurgroep worden de Papenwegse pol der bij Voorschoten, de Boterhuispolder bij Leiderdorp en de polder Groot Voor schoten genoemd als plekken waar hui zen kunnen komen. B en W van Leiderdorp is overigens te gen het voorstel van de stuurgroep om de provinciale weg S5 tussen Roelo- farendsveen en Leiden op te heffen. Ook Alkemade ziet niets in dat voorstel. De Leiderdorpse wethouder Veldstra, die deel uitmaakt van de stuurgroep van zes wethouders, blijft vierkant staan ach ter de voorstellen in dat rapport. Zij is nog steeds van mening dat een onder- Het standpunt van B en W is bespro ken in de commissie ruimtelijke orde» ning. De meerderheid van de commissie was het ermee eens. Op 15 maart neemt de gemeenteraad een defnitief stand punt in. Overspannen Een 43-jarige Leidenaar is gis termiddag aangehouden omdat hij voor grote onrust had ge zorgd bij de sociale dienst aan de Langebrug. De man schold het personeel uit en bedreigde mensen. Toen de politie hem buitenzette ging hij voor de deur door met het bedreigen en uitschelden van voorbijgangers. De Leidenaar bleek in de war en werd overgebracht naar psychi atrisch ziekenhuis Endegeest. Voor zover bekend had hij geen problemen met zijn uitkering. Regen van bekeuringen De politie heeft bij een controle op de Lammenschansweg giste ren 26 processen-verbaal uitge deeld. Er werden in totaal 75 voertuigen gecontroleerd. De bekeuringen werden verstrekt wegens rijden zonder rijbewijs en verzekering, overtreding van de rijtijdenwet en de veewet en wegens het onjuist gebruik van aanhangwagens. LEIDEN ERNA STRAATSMA Zo'n 250 bewoners van de Witte Singel, studenten en medewer kers van de universiteit, zijn te gen de bouw van een nieuwe, stalen Paterbrug. Ze willen dat de gemeente zich houdt aan een drie jaar geleden genomen besluit om de huidige houten brug te renoveren. Het ontwerp van architecten bureau Wintermans past niet in de omgeving, stellen de twee initiatiefneemsters van de handtekeningenactie, T. Teen stra en M. Knaap. „Wat draagt die uitlopende lap beton bij aan de charme van de Witte Singel", schrijven ze in hun bezwaar schrift aan burgemeester en wethouders. „En dat hek, waar- i de spits uiüopende uitein den gevaarlijk naar buiten ste ken?" De Witte-Singelbewoon- sters sluiten zich aan bij de eer der geuite kritiek van oud D66- raadslid en architectuurhistori cus W. Kuyper: de nieuwe brug is van een 'onthutsende lelijk heid'. Veel liever hebben de buurt bewoonsters en andere be zwaarmakers dat de gemeente de uit 1913 daterende brug als nog renoveert. Drie jaar geleden besloot de gemeenteraad daar toe, nadat een aantal dure nieuwbouwplannen waren af geblazen. Teenstra: „Leiden is over het algemeen redelijk be houdend en opknappend als het om de binnenstad gaat. De houten Paterbrug past goed bij de nabijgelegen hortus botani- Volgens een woordvoerder van wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) blijkt uit nieuwe berekeningen dat een stalen brug op den duur toch goedkoper is dan handha ving van de oude houten brug. Die is duurder in onderhoud. Om die reden wordt nu toch ge kozen voor nieuwbouw, die zo'n zes ton kost De Paterbrug mag niet vervangen worden door een moderne brug van staal en beton, vinden bewoners van de Witte Singel. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11