Smaak Vers gebakken brood, een perfect begin van de dag Tijdelijke opleving van kabeljauw-stand Weinig kwaliteitsverlies bij stomen Sigaren horen bij culinaire geneugten WOENSDAG 10 FEBRUAR11993 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG BOUILLON MET PREIRINGEN EN TAUGÉ KIPSPIESJES MET PINDASAUS (zie onderstaand recept) SPERZIEBONEN MET TAUGÉ MIE Snijd 150 gram kipfilet in blokjes. Maak een marinade van drie eetlepels ketjap, een eet lepel gembersiroop en een mespuntje gem berpoeder. Leg de kipfilet enige tijd op een koele plaats in de marinade. Rijg de kip aan twee op vier satéstokjes en rooster ze onder de grill onder af en toe draaien in 10 minu ten bruin en gaar. Meng anderhalve dl ma gere yoghurt met een eetlepel bloem, de marinade en drie eetlepels pindakaas. Ver warm dit onder goed roeren en maak het geheel op smaak met ketjap, peper en gem berpoeder. Per persoon: 1000 kilojoules, 240 kilocalo rieën, 24 g eiwit, lig vet 10 g koolhydra- HELDERE MAÏSSOEP MET OMELETREEPJES RUST MET DOPERWTEN (zie onderstaand recept) TOMATENSALADE MET OLUVEN EN BEISLOOK Fruit een kleingesneden ui in een eetlepel olie. Bak 150 gram rijst mee. Voeg vier dl kruidenbouillon toe en kook de rijst op een zacht vuur in 25 minuten gaar. Laat een blikje doperwten uitlekken. Roer de groente door de rijst en warm het geheel goed door. Per persoon: 1600 kilojoules, 380 kilocalo rieën, 9 g eiwit, 7 g vet 70 g koolhydraten. RUNDERSAUCUS GESTOOFDE PREI AARDAPPELEN GEVULDE APPEL MET VANILLESAUS (zie onderstaand recept) Schil een grote appel, snijd hem in de leng te door en snijd het klokhuis er uit. Leg de helften in een ovenvaste schaal. Vul de hol te in de appelhelften met zwarte bessenjam of een andere jam naar keuze. Giet wat wa ter in de schaal en zet hem 20 minuten midden in een hete oven (200 graden C.) oven. Roer een dl vanillevla met weinig melk tot sausdikte. Serveer de saus bij de warme appelhelften. Per persoon: 430 kilojoules, 10Ó kilocalo rieën, 2 g eiwitten, 2 g vet, 20 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT „Dit is echt een lievelingsrecept van ons al len", schrijft MEVROUW A.C.H. CALVELA- GE VAN DER ERF UIT VIJF HUIZEN. „Ook maak ik het graag voor mijn gasten, omdat je het van te vo ren kunt klaar maken en het 's avonds alleen Nodig voor vier per sonen: 750 gram ste vige aardappels (geen bintjes) in plakken gesneden; 450 gram spinazie ala crème (diepvries); een blikje kalfs/champignon- of vleesragout; 100 gram schouderham; 100 gram geraspte kaas; wat dunne plakjes (met de kaas schaaf gesneden) harde boter. hoeft te schui- SPINAZIE-RA- GOUTSCHOTEL Kook de aard appelplakjes in ongeveer tien minuten gaar. Vet een oven schotel met bo ter in. Verdeel de ragout over de bodem. Daarover de in reepjes geknipte ham doen. Vervolgens de ontdooide en uitgelekte spin azie erover. Afdekken met plakjes aardap pel. Tot slot de geraspte kaas erover strooi en en bedekken met de plakjes boter. In een warme oven 225 graden C) zetten en na een klein halfuurtje is dit lievelingsrecept klaar. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Het hele proces in beeld: kneden, i, bakken en leveren. Ambachtelijk met technieken van nu Wat is er heerlijker dan op zaterdag of zondag wakker worden van de geur van versgebakken brood? Een gezellig gedekte tafel, een mandje met nog warme, verse broodjes; is er een verrukkelijker begin van een lang weekeinde? En niemand hoeft daar voor om zes uur op te staan, want bcike-off-produkten (alleen nog even afbakken) zijn tegenwoordig overal te koop. Zeker als er buiten kan worden gegeten geeft zo'n vers ontbijt een beetje vakantie gevoel. Met croissantjes, pistoletjes en stok brood schep je een Frans sfeer tje. ja, maar het Nederlandse brood smaakt heel anders, zul len nu de echte Frankrijk-ken ners roepen. „Klopt", zegt Guy Timmers van Boulangerie de France, die in de Haarlemse Kleine Houtstraat al een kwart eeuw echt Frans brood ver koopt. „Frans brood wordt ge bakken van harde tarwe, niet van een mengsel van harde en zachte zoals in Nederland ver plicht is. Bovendien worden er bij de bereiding van dit brood geen dierlijke vetten en geen melk gebruikt." Chrysantje Hij heeft in zijn gezellige bakkerswinkel (waar achter ook een kleine lunchroom) uitsluitend Frans brood. Een 'erfenis' van zijn Franse moeder, die in de tijd dat veel echte bakkerijen het moesten afleggen te gen de broodfabriek haar brood ze werk te voor haar huwelijk in een bakkerij on der de aandacht van de consument bracht Zelfs personeel van de Franse ambassade reisde af naar het Haarlemse om 'brood- van-thuis' in te slaan. In die tijd waren we nog niet zo bekend met buitenlandse produkten, maar een croissantje, ook al noemden sommigen dat chrysantje, dat was toch wel feestelijk. Toen de bakker die altijd het brood voor Boulangerie de France bakte er mee op hield en de charmante mevrouw Timmers, die ook nog fotomodel was, uit de zaak ging, werd het stil rond het Franse brood. Tot zoon Guy in 1983 besloot het werk zijn zijn moeder voort te zetten. Maar hij zat met één probleem; waar haalde hij echt ambachtelijk Frans brood vandaan? Uitein delijk kwam hij terecht bij vader en zoon Krabansky in Duinkerken. Geen echte klei ne bakker met 150 man personeel en een omzet van 50.000.000 Franse frank per jaar (de helft gemaakt in het buitenland), maar met ambachtelijk hoog in het vaandel. Met de hand Raphaël Krabansky, in 1963 begonnen als kleine bakker met vijf man personeel, heeft nog altijd iets van die oude ambachtsman. Hij is, gehuld in i vinden in een vai langerie (brood), viennoiserie (o m crois sants en chocolade broodjes) en patis serie (taart en ge bak), om een oogje in het zeil te hou den. Ondanks alle machines die er in het onlangs ver nieuwde bedrijf zijn verschenen, staat hij er op dat alle broden met de hand worden ingesneden. En als er klachten zijn, reist hij zelf naar Nederland, België of Engeland om de zaak in ogen schouw te nemen want het moet allemaal perfect zijn, alsof hij het zelf heeft gebak ken. i Een rondgang door de brandschone fa briek leidt hij persoonlijk; terwijl zijn echt genote rondwandelt met een borstel om de kostuums van de bezoekers, die overal mo gen kijken en van proefbaksel smikkelen, van meel te ontdoen. Een huiselijk tafereel tje. Bake-off Het brood van Krabansky komt niet kant en-klaar naar Nederland, maar als bake-off- produkt. Dat wil zeggen het brood wordt in Duinkerked acht minuten gebakken, ra zendsnel ingevroren en verpakt in dozen. Het hele proces van meel tot bake-off-pro- dukt neemt ongeveer drie-en-een-half uur in beslag. Op het moment dat de broodver koper denkt 'nu heb ik croissants nodig', stopt hij ze in de oven en na een paar mi- Boerenbrood als bake-off (onder) en afgebakken (boven). Op de Nederlandse visafslagen wordt de laatste tijd weer behoorlijk wat kabeljauw aangevoerd. De laatste week van januari lag de aanvoer maar liefst 40 procent hoger dan normaal. Dat percentage geldt niet alleen voor Nederland, maar ook voor Denemar ken en Noorwegen. De grote aanvoer heeft een gunstig effect op de prijsontwikkeling. De vraag is of de huidige opleving tijdelijk of structureel is. In de jaren zestig was er sprake van een duidelijke opleving van de kabeljauwstand. Deze bloei-periode duurde tot midden ja ren tachtig. Sinds ongeveer 1985 was de aanwas van kabeljauwlarven slecht. Met als gevolg dat het percentage aangevoerde klei ne kabeljauw toenam. Want, parallel aan deze ontwikkeling, intensiveerde de visse- rij-activiteiten. De kabeljauw kreeg niet de kans om te groeien. Daarom werd enkele jaren geleden de 'kabeljauwbox' ingesteld. In de Noordzee is het gebied waar zich veel jonge kabeljauw bevindt nu beschermd. Hier mag alleen worden gevist met netten met een grote maaswijdte. Zelf (af)gebakken brood, een beetje nostalgie. nuten heeft hij heerlijk geurige broodjes. „Zo heb je altijd vers brood", zegt Guy Tim mers, die voor importeur Hartgers de distri butie in Noord-Holland verzorgt. „Zestig procent van de restaurants in Haarlem heeft mijn brood; maar daar blijft het niet bij. Bake-off-produkten zijn ook geschikt voor de buurtwinkel die alles verkoopt. Als je een elektrische oven met bakplaten van 40x60 cm kunt neerzetten, kun je verse broodjes verkopen. En als je dan als verko per een beetje creatief bent kun je een leu ke omzet draaien." Voor thuis De stokbroden, boules Italienne, Faluches (zacht brood), piccolo Krabansky zijn ook v< bake-off vorm te koop. Wie ze thuis direkt in de vriezer doet, kan ze zo'n week of zes goed houden. Het is allemaal misschien iets duurder, maar op een gezellig gedekte ont bijttafel is vers gebakken brood wel de kroon op het werk. Ook al hebben we voor het be grip koken de fraaie definitie bedacht dat dit is 'het verhitten van voedingsmiddelen in vocht dat een temperatuur van 100 gradenCelcius heeft', dan is daarmee nog lang niet alles ge zegd. Want behalve het eigenlij ke, echte koken, dat bedoeld is om voedingsmiddelen helemaal gaar te maken, zijn er nog enke le bereidingstechnieken die heel veel op koken lijken maar strikt genomen toch een andere naam verdienen. Blancheren Blancheren ^doen we open pan met i hoe- Opleving Het lijkt er nu op dat deze maatregelen wat vruchten gaan afwerpen. De biologen van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in Ilmuiden zijn ook enigszins ver rast door deze opleving. Of de opleving van structurele aard zal zijn, valt nog te bezien. De paaistand van de kabeljauw blijft hier voor eigenlijk te ver achter. Hij wordt op dit moment op ongeveer 50.000 ton geschat en dat moet eigenlijk driemaal zoveel zijn, De ze situatie kan alleen worden verwezenlijkt als er verdergaande beheersmaatregelen worden getroffen. Flet RIVO denkt hierbij aan het vergroten van de maaswijdte; het sluiten van gebie den waar jonge kabeljauw opgroeit en het verminderen van de totale visserij-inspan ning. Van deze maatregelen profiteren ook verschillende andere vissoorten. Op het ogenblik wordt in Europees verband op de Noordzee een grootscneeps onderzoek ge daan naar de stand van de kabeljauw. Maar liefst negen onderzoeksschepen, waaronder twee schepen van het RIVO, zijn hierbij be trokken. veelheid kokend water. Hierin dompelen we snel de voedings middelen onder, we brengen ze aan de kook maar scheppen ze er na hoogstens enkele minuten weer uit en spoelen ze af onder de koude, stromende kraan. Dit blancheren is eigenlijk een voorbewerking die dient om de smaak van het produkt te ver beteren en het later, tijdens de verdere be werking, beter zijn kleur te laten behouden. De oorspronkelijk Franse term 'blanchir' betekent letterlijk 'wit maken'. En inder daad: stukjes licht vlees en vis worden door deze behandeling van buiten wit. Maar groene groente wordt juist extra groen. Bij het blancheren worden de voedingsmidde len nooit helemaal gaar gekookt. Alleen bij het buitenste laagje is sprake van een zeke re gaarheid. Het verbeteren van dé smaak door blan cheren kan nodig zijn om een teveel aan zout of bitterheid weg te nemen, maar ook om de smaak van het produkt juist te ver sterken. Het volume van het produkt neemt af door het blancheren: we zien het vlees of de vis tot kleinere stukjes samentrekken, we zien koolbladeren slinken. Pocheren Pocheren doen pan met et mag i De stoomtechniek, een ontwikkeling vanuit de Oosterse keuken. De eenvoudige stoompan is inmiddels een fraaie stoomoven gewordenfotoimperial graden C, bestaat de kans dat de eiwitten in vlokvorm uit het produkt naar buiten tre den. Het gaat schiften, zeggen we dan. Pocheren gebeurt dus bij een tempera tuur van maximaal 80 gradenC. Vissen en sommige delen van gevogelte pocheren we gaar in geurige bouillon. Orgaanvlees, verse worst en eieren pocheren we in water. Be paalde sauzen, sommige later als vulling te gebruiken mengsels en vooral ook allerlei ?te nagerechten met eieren zetten we in een pan met water tussen en pocheren we zo, al dan ?t een garde. :ens in een open ruime hoeveelheid water. Al- dit geval het water absoluut niet koken. Toch worden de voedingsmid delen die we pocheren op een heel voor zichtige manier voldoende gaar. Het gaat er namelijk om dat de eiwitten stollen. En die beginnen dat al te doen bij een temperatuur van 65 gradenC. Als ze heter worden dan 80 een kommetje 65 en 80 grader niet kloppend it Stomen Stomen is gaar laten worden in de damp van kokend water, in stoom. Dat gaat dus ook, net als koken, bij een temperatuur van 100 gradenC. Alleen zijn de voedingsmidde len niet geheel door vocht omgeven, maar liggen ze vrijwel droog op een rooster of iets dergelijks boven een klein laagje kokend vocht in een gesloten pan. Bij deze metho de gaan er slechts zeer weinig voedingsstof fen verloren: er is nauwelijks water waarin ze kunnen oplossen. Veel groentesoorten, en ook aardappelen, maken we in de prak tijk eigenlijk altijd gaar door een combinatie van In iken an stomen. j de afsluiting van het diner. En dan gaat het vooral om een mooie, zogenaamde after-diner sigaar, die de functie van digestief vervult. Terwijl het roken van sigaretten afneemt, is juist het roken van sigaren in opkomst. Opvallend is ook het aantal vrouwen dat het genot van sigaren roken heeft ontdekt. „Elun voorkeur gaat meer uit naar de klei nere verfijnde sigaren", vertelde de beken de wijnschrijver Pieter Taselaar mij onlangs. Maar wat weet een wijnschrijver nu van si garen zult u zich afvragen? Het toeval wil dat Pieter Taselaar ere-voorzilter is van het Gilde van Nederlandse sigarenrokers. Be halve het gegeven dat hij zelf graag een si gaar rookt, is het niet zo'n toeval dat hij is verbonden aan dit Gilde. „Het roken van si garen is een stuk cultuur dat onlosmakelijk is verbonden met de culinaire geneugten", aldus Taselaar. Heidens Columbus heeft het roken van tabak in 1492 ontdekt tijdens zijn reis waarmee hij op het Amerikaanse land stuitte. Het werd gezien als een Indiaanse gewoonte, een hei dens gebruik wat als minderwaardig werd beschouwd, zo las ik in een interessant boekje van sigarenfabrikant Oud Kampen. Spaanse zeelieden introduceerden jaren la ter de tabak bij hun eigen volk, maar tot een grote doorbraak leidde dit niet. Het waren uiteindelijk de Engelse kolonisten die het roken via Engeland in de rest van Europa hebben verspreid. Naast pruimen en snuiven werd de tabak met behulp van een pijp gerookt. Pas tegen het eind van de 18de eeuw werd de sigaar populair en ontstonden er ook in ons land sigarenfabrieken. Voor Pieter Taselaar is de Nederlandse si gaar veruit de beste en dat heeft te maken met de samenstelling. „Het is een melange van overzeese tabakssoorten uit Cuba, Su matra, java en Brazilië", aldus de erevoor zitter. Overigens raadt Taselaar de combi natie van sigaren roken met mooie wijnen af. „De smaken komep elkaar niet ten gor de. Als ik een sigaar rook. drink ik er liever een glas cognac, port of bier bij", luidt zijn verklaring. Niet tijdens eten Het roken van sigaren tijdens het eten keurt hij dan ook af. Met name in restaurants ver eist het verdraagzaamheid. Zowel van de roker als de niet-roker. Zelf vind ik het een normale zaak dat iemand die een grote si gaar opsteekt zelf, of via het bedienend per soneel, de directe omgeving aftast of er al dan niet bezwaar tegen is. En ik merk de laatste tijd dat sigarenrokers zich in restau rants zelfs even in de naastgelegen bar of hal afzonderen om ongestoord van de tabak te genieten. Niet zo'n leuke onderbreking voor de niet rokende disgenoten. Of juist wel, wie zal het zeggen. Het blijft een heet hangijzer, dat voorlopig nog de nodige dis cussies zal oproepen. Zou dat verklaren waarom er met name de laatste jaren zoveel sigarenrokers genoot schappen zijn opgericht. Het Haagse Hee rengenootschap Les Amis du Cigare wil de goede manieren weer in ere herstellen. Gro ningse studenten verenigd in The Cigar wil len vooral het roken van ongematteerde si garen van honderd procent tabak bevorde ren. En ook de Maastrichtse I loge 1 lotel- school kent een sigarengenootschap. 'Zij die genieten', want, zo zeggen ze: „Wie leert koken en wijnen leert kennen, die kan niet onder een goede sigaar uit". Ons land telt inmiddels zón twintig genootschappen maar hier wil ik vooral het Amsterdamse vrouwengenootschap Saloméniet onver meld laten. „We willen een eind maken aan dat gezeur over het wel of niet", verklaart een woordvoerster in het boekje van Oud Kampen. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Mlchelln-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Een forse kabeljauw oogst veel bewondering bij de klanten van de visboer. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9