Massaal protest tegen Jeltsin Buitenland VS stellen Somalische krijgsheer ultimatum Cubanen hebben nauwelijks keus WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 Algemeen Nederlands Persbureau CemeenschappeSkePervfcensl Aanleg joggingbaan Clinton gestaakt De aanleg van de joggingbaan voor president Bill Clinton op het terrein van het Witte Huis is bij gebrek aan geld gestaakt. Clinton liet vorige week weten dat het parcours zou worden aangelegd op voorwaarde dat het geld uit particuliere bron kwam. Het lijkt er nu op dat het geld niet binnen was toen het werk begon. ..De aanleg is een beetje voortijdig ter hand ge nomen'. aldus Wiite Huis-woordvoerder Myers, die eraan toe voegde dat er een fonds wordt opengesteld om de benodigde 50.000 gulden bijeen te krijgen. Restauratie kasteel kost miljoenen londen De restauratie van Windsor Castle, dat in november door een brand zwaar werd beschadigd, zal tussen de 80 en 100 miljoen gulden gaan kosten. De Britse regering draait op voor de kosten van de restauratie van de gebouwen, terwijl koningin Eli zabeth II de restauratie van de kunstwerken voor haar rekening Vijftien doden door vergiftigde wijn buenos aires» In Argentinië zijn 15 mensen gestorven en zeker 46 in ziekenhuizen opgenomen na het drinken van goedkope witte wijn waarin giftige methylalcohol was verwerkt. Methylalcohol is een kleurloos vocht, dat wordt gebruikt als oplosmiddel, in anti- wies en bij de fabricage van verf. Gezondheidsfunctionarissen gaan ervan uit dat de giftige stof aan de wijn is toegevoegd om de hoeveelheid - en daarmee de opbrengst - te vergroten. Britten laten mannelijke au pairs toe londen Groot-Brittannië is van plan ook mannelijke au pairs toe te laten. Dat heeft minister Clarke (binnenlandse zaken) gis teren bekendgemaakt. De zaak is aanhangig gemaakt door de 19-jarige Zweed Johan Egelstedt, die in augustus door de Britse immigratiedienst in zijn kraag werd gevat. Na tussenkomst van Clarke werd Egelstedt op een toeristenvisum toegelaten, maar een au pair-visum, dat recht geeft op betaling van 35 pond zak geld per week, werd hem geweigerd. Legerhelikopter VS neergestort wiesbaden Bij een ongeluk met een helikopter op de Ameri kaanse luchtmachtbasis bij het Duitse Wiesbaden zijn gister avond vier Amerikaanse militairen omgekomen. De Blackhawk- helikopter maakte een vlucht van Stuttgart naar Wiesbaden, toen het toestel om nog onbekende redenen neerstortte. Massa-arrestaties in India new delhi» De Indiase politie heeft gisteren in het hele land 27.000 aanhangers van de hindoepartij Bharatiya Janata gearres teerd om te voorkomen dat zij deel zouden nemen aan een door de regering verboden demonstratie. De partij heeft aangekon digd de overheid voor de rechter te dagen wegens onderdruk king. New Delhi was bang dat de demonstratie zou uitlopen op gevechten tussen hindoes en moslims. In december kwamen bij religieuze rellen zeker 18001 'DDR-leiders verborgen 500 miljoen' berlun Hoge politici in de voormalige DDR hebben zeker 450 miljoen mark (zo'n 500 miljoen gulden) staan op geheime bank rekeningen in Zwitserland en Oostenrijk. Dat meldde het Duitse weekblad Stern gisteren. Georgië dreigt Rusland met algehele mobilisatie Troepen Morgan moeten Kismayu verlaten De door de Verenigde Staten geleide internationale troepen macht in Somalia heeft gisteren krijgsheer Mohamed Said Hersi, beter bekend als Morgan, een ultimatum gesteld. Hij moet voor morgen middernacht zijn troepen uit de zuidelijke haven stad Kismayu hebben terugge trokken. De woordvoerder van de Amerikaanse troepen, Fred Peck, zei dat het ultimatum, on dertekend door de Amerikaanse bevelhebber Robert Johnston en de Amerikaanse speciale af gezant Robert Oakley, via de ra dio aan Morgan was overge bracht. De situatie in Somalia ver slechterde begin deze week aanzienlijk toen troepen van Morgan en Omer Jess, een bondgenoot van de machtige krijgsheer Aideed, in Kismayu slaags raakten. Volgens Peck be gonnen de gevechten nadat 150 mannen van de clan van Mor gan, de schoonzoon van de ver dreven president Barre, erin wa ren geslaagd Kismayu binnen te dringen zonder gezien te wor den door de Belgen en Ameri kanen. Volgens VN-woordvoer- der Farouk Mawlawi beschik ken de VN sinds gistermorgen over aanwijzingen dat de strijd krachten van Morgan de stad beheersen. Dat de manschappen van Morgan ongezien Kismayu kon den binnentrekken, heeft de woede gewekt van aanhangers van Aideed. Uit protest tegen vermeende steun van de Ameri kaanse troepen aan Morgan be kogelden zij in de hoofdstad Muqdisho Amerikaanse leger voertuigen met stenen. Met brandende autobanden blok keerden zij de wegen haar de Amerikaanse ambassade. Volgens een Belgische militai re woordvoerder was Morgan zelf niet op de hoogte van de actie van zijn troepen in Kis mayu. De bevelhebber zou in middels opdracht hebben gege ven de aanval op de havanstad te staken. De viering van de Dag van de Verdedigers van het Vaderland liep gisteren uit op een massale betoging tegen Jeltsin. Naar schatting vijftigduizend mensen hebben gisteren in Moskou onder aanvoering van enkele leiders van de mis lukte augustus-coup van '91 gedemonstreerd tegen pre sident Boris Jeltsin en diens hervormingsgezinde rege ring. Communisten en hun nationalistische bondgeno ten van het Front voor Nationale Redding waren opgeto gen. „Dit is het begin: we gaan door met de strijd." moskou «CPD-Rtr-DPA-AP De demonstratie vond plaats op de Dag van de Verdedigers van het Vaderland, voorheen de Dag van de Strijdkrachten. Onder de aanwezigen waren drie leden van het Staatscomité dat in au gustus '91 een mislukte staats greep organiseerde tegen de toenmalige president Gor- batsjov: ex-premier Pavlov, oud-KGB-hoofd Krjoetsjkov en de communistische leider Bak- lanov. Zij moeten op 14 april voor de rechter verantwoording afleggen over hun rol bij de coup. „Sovjetunie, Sovjetunie" klonk het uit tienduizenden ke len. Op een besloten bijeen komst elders in de stad veroor deelde een 'volkstribunaal' Gor- batsjov tot de 'eeuwige verdoe menis'. De ex-partijleider was immers schuldig aan 'hoogver raad', 'desintegratie van het Sovjet-rijk' en 'verkwanseling van de belangen van het volk'. Het protest en de lofzangen op het 'glorierijke leger' moeten in de geüniformeerde gelederen weldadig zijn aangekomen. In een twee keer uitgezonden TV- interview had defensieminister Gratsjov namelijk fors uitge haald naar 'corrupte' en 'sub versieve' elementen in de strijd krachten. Volgens de bewindsman zijn legen 3000 officieren discipli naire maatregelen genomen en moeten 46 generaals voor de rechter verschijnen. De mees ten van hen hebben militair materieel verkocht, variërend van simpele machinegeweren tot complete tanks en vliegtuig motoren. De afwezigheid van Jeltsin, die met vakantie is, werd door diens tegenstanders uitgelegd als „opnieuw een voorbeeld van lafheid". Jeltsin compenseerde zijn afwezigheid met een ca deautje voor de militairen. Per decreet bepaalde hij dat er be roepsmilitairen mogen komen en dat de militaire pensioenen voortaan niet lager mogen zijn dan die in de burgermaatschap pij. De Georgische leider Sjevard- nadze heeft gisteren geëist dat Rusland onmiddellijk zijn troe pen uit Georgië terugtrekt. „Als dat niet gebeurt, moeten we een algehele mobilisatie afkondigen en de wapens ter hand nemen om ons land te verdedigen", al dus de vroegere Sovjet-minister van buitenlandse zaken. De dreigende taal van Sje- vardnadze was een reactie op dö'dcn hi'i'dtrd Israël bereid deportaties carnaval Rio Palestijnen snel te herzien uitlatingen van defensieminis ter Gratsjov en de aanval, afge lopen zaterdag, van een Russi sche bommenwerper op de Ge orgische havenstad Soechoemi. Gratsjov verklaarde in een TV- interview dat Russische troepen in Georgië moeten blijven om Ruslands 'strategische belangen in het Zwarte-Zeegebied' te be schermen. Sjevardnadze was eerder met Moskou overeengekomen dat de restanten van het voormalige Rode Leger tot 1995 in Georgië zouden blijven. Maar volgens het Georgische leiderschap steunen de Russische troepen afscheidingsbewegingen in de provincies Abchazië en Adzja- rië. Sjevardnadze wil nu zo snel mogelijk met Jeltsin over troe- penterugtrekldng praten. 'Irak liegt over wapenarsenaal' rio de janeiro» IPS Bij het Braziliaanse carnaval zijn vanaf zaterdag in totaal al meer dan honderd doden geval len. De meesten kwamen om bij de meer dan duizend auto-on gelukken in het land. Dat heb ben de Braziliaanse autoriteiten gisteren bekendgemaakt. Volgens Talvani de Moraes, het hoofd van de politie in Rio de Janeiro, is het aantal onge lukken, moorden en misdaden tijdens carnaval altijd hoger dan normaal. Een van de belangrijk ste oorzaken is het hoge alco holgebruik. Bovendien is het veel drukker op de weg door carnavalsvierders die van en naar de festiviteiten rijden. den haag simone v Zeven miljoen Cubanen kunnen vandaag voor het eerst in 34 jaar naar de stembus om het parle ment te kiezen, en dat is in de woorden van presi dent Fidel Castro niets minder dan 'perfectione ring van onze democratie'. Het enige dat ont breekt in dit 'perfecte' systeem is werkelijke keu ze. Voor de 589 zetels zijn er precies 589 kandida ten, die stuk voor stuk trouw zijn aan de commu nistische partij. De enige optie van de Cubanen is dat ze tegen deze 589 ja of nee kunnen zeggen. De achterliggende gedachte is dat de Cubanen meer bij de politiek worden betrokken, zonder dat aan de communistische alleenheerschappij wordt getornd. En al zijn niet alle kandidaten iid van de partij en staan ook 'frivolere' deelnemers als de populaire zanger Pablo Milanes en hoog springer Javier Sotomayor op de lijst, op hun pa triottisch en revolutionair élan valt niets aan te merken. De economische crisis waarin Cuba sinds drie jaar is gedompeld, vraagt veel van het uithou dingsvermogen van jongeren, die zijn geboren na 1959, het jaar waarin Castro de Amerikaanse vazal Batista verdreef en de Cubaanse revolutie uitriep. Sinds 1991. na de ineenstorting van Cuba's groot ste geldschieter de Sovjetunie, is aan vrijwel alles gebrek. Het meeste voedsel is op de bon. elektrici teit is gerantsoeneerd, benzine is nauwelijks ver krijgbaar. het openbaar vervoer is gehalveerd en tal van fabrieken zijn gesloten. Maar ondanks de groeiende onvrede onder de bevolking wil Castro van geen werkelijke politieke hervormingen we ten. De blijvend vijandige houding van de Vere nigde Staten, die eind vorig jaar het dertig jaar oude handelsembargo tegen het eiland nog aan scherpten, verschaft het bewind een eeuwig ex cuus tegen de ellende en ongemakken van alle dag. Elke kandidaat moet meer dan vijftig procent van de stemmen krijgen om in het parlement te komen. Haalt hij dat niet, dan volgt een tweede ronde. Als veel kandidaten de eerste ronde niet doorkomen, is dat voor Castro een nederlaag. Maar het is niet te voorspellen hoeveel ontevre den kiezers zullen besluiten om de beperkte keu zevrijheid, 'nee' zeggen, optimaal te benutten. s Stemmen is geen plicht, wel patriottisch. Blan co of ongeldig stemmen is bij de geheime verkie zingen een 'veiliger' protest, dat Cubanen ook bij de gemeenteraadsverkiezingen van eind vorig jaar hebben beproefd. De huidige voorzitter van het parlement, juan Escalona, zei vorige week dat het aantal ongeldige stemmen bij die verkiezin gen 15 procent is geweest, bij een opkomst van 97 procent. Volgens een heimelijke opiniepeiling van een onafhankelijk Cubaans instituut had echter 31,5 procent van de kiezers blanco of ongeldig ge stemd. danwel het stembiljet voorzien van tegen Castro gerichte leuzen. IERUZALEM GPD-AP-AFP De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) heeft gis teren ha een onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot Christopher verklaard dat de portatie van Palestijnen geen beleid van de Israëlische rege ring is. De uitzetting van meer dan 400 Palestijnen in decem ber noemde hij 'een uitzonde ring'. Israël is bereid de depor taties versneld te herzien. Israëlische functionarissen wezen er wel op dat de uitein delijke beslissing over terugkeer van de uitgewezen Palestijnen berust bij onafhankelijke mili taire rechtbanken. Het Israëli sche aanbod is bedoeld als tege moetkoming aan de Palestijnen. Christopher wil dat zij de on derhandelingen over beperkt zelfbestuur in april in Washing ton hervatten. Tot dusver ver langden de Palestijnen de on middellijke terugkeer van alle 396 uitgezette Palestijnen uit Li banon. De Palestijnen reageerden in eerste instantie koel. Hun woordvoerster Ashrawi zei na afloop van een onderhoud met Chfistopher niet te denken dat de besprekingen onder de hui dige omstandigheden kunnen worden hervat. De Palestijnse delegatie in de vredesonderhan delingen voelt zich geïsoleerd door de mededeling dat Jorda nië. Libanon en Syrië naar Was hington zullen komen voor een nieuwe ronde in het vredes overleg. ongeacht de deporta tiekwestie. Christopher ontmoet vandaag opnieuw een aantal Palestijnse functionarissen in de hoop dat zij zich wat soepeler opstellen. De suggestie bestaat dat Christopher een voorstel van Egypte zou hebben overgeno men. dat voorziet in de terug- Palestijnse gedepor teerden in het nie mandsland tussen Is raël en Zuidlibanon bidden tot God. Zij weigeren een gefa seerde terugkeer naar Israël en hopen geza menlijk terug te kun nen tegen het einde van de moslim-vas tenmaand Ramadan. FOTO REUTER JAMAL SAIDI keer van tweederde van de Pa lestijnen voor het vredesoverleg in april wordt hervat. In de Syri sche hoofdstad Damascus ver klaarde Naif Hawatmeh, leider van het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palesti na, echter dat met de Syriërs is gesproken over de terugkeer van eenderde van de gedepor teerden. De overigen zouden tot het eind van hun deportatieter mijn worden opgenomen door Saudi-Arabië en Marokko. Ha watmeh heeft de islamitische verzetsbeweging Harnas aange raden het voorstel te verwerpen. De meeste gedeporteerden zijn Hamas-activisten. In het centrum van Jeruzalem demonstreerden gisteren enkele duizenden Israëliërs tegen de bereidheid van de regering om in ruil voor vrede een deel van de Golanhoogte terug te geven aan Syrië. Franse regering belooft vissers extra steun parus hans gertsen correspondent De Franse regering heeft de noodlijdende Bretonse vissers gisteren opnieuw financiële en morele steun toegezegd. De toezegging kwam enkele uren nadat honderden boze vis sers voor ruim zeven miljoen gulden vernielingen hadden aangericht op de groothandels markt van Rungis bij Parijs. De Bretonse vissers voeren al dagen actie tegen de onbeperk te import van grote hoeveelht- den vis uit andere i G-landen De sterk gestegen import heeft de afgelopen maanden geleid tot prijsdalingen van dertig pro Staatssecretaris Josselin (vis serij) trok vorige week al een be drag van ruim 90 miljoen gul den uit om de in ernstige finan ciële moeilijkheden verkerende Bretonse visserij te helpen. Dat is volgens de vissers echter onvoldoende. Ze eisen naast meer geld ook strengere contro les op de import en de invoe ring van minimum import-prij Bananenoverleg Midden-Amerika en EG mislukt Twee wapen inspectieteams van de Verenigde Naties hebben gisteren de Iraakse hoofdstad Baghdad verlaten met belangrij ke gegevens over wapenopslag plaatsen. IJit deze gegevens moet blijken of Irak Scud-raket- ten verborgen houdt of probeert zijn wapenproduktieprogram- ma nieuw leven in te blazen. De leider van het VN-team, Nikita Smdovitsj, verklaarde dat de Irakezen 'problemen' ver oor/aakten tijdens de inspectie. Hij riep Baghdad op te stoppen met liegen en het werk van de speciale VN-commissie die toe zicht houdt op de ontmanteling van de Iraakse wapenarsenalen niet te dwarsbomen. Irak dient 'volledig correcte verklaringen' te geven over zijn wapenpro gramma's. „Wij weten dat som mige van hun verklaringen een voudigweg vals zijn", zei Smidovitsj. Hoewel sinds de eerste in specties in maart 1992 geen ra ketten zijn gevonden, zeggen deskundigen dat Irak mogelijk honderd tot tweehonderd Scuds verborgen houdt. De ministers van buitenlandse zaken van de Middenameri- kaanse landen en van de lidsta ten van de Europese Gemeen schap zijn er niet in geslaagd het conflict over de bananenim- port naar Europa op te lossen Zij hebben het 'bananenover leg' gisteren in San Salvador vruchteloosafgesloten. De EG besloot in december vorig jaar de import van bana nen uit Latijns-Anurik.i HUI banden te leggen ten gunste van de ACP-landen, overwe- gend oud-kolonies van Frank rijk en Groot-Brittannië in Afri ka, het Caribisch gebied en de eilandgebieden in de Stille Oce- De Middenamerikaanse minis ters verklaarden dal dit beleid ernstige sociaal-economische gevolgen zal hebben voor de bevolking in hun landen. De werkloosheid zal stijgen en het gemiddelde inkomen afnemen. De bewindslieden wezen erop dat dit een aanzienlijke invloed op de politieke orde in de regio kan hebben. De economieën van de Middenamerikaanse landen rusten voor een groot deel op de bananenexport. Golf arrestaties in Italiaans bedrijfsleven In Noord-ltalië zijn gisteren op nieuw twintig mensen gearres teerd in het wijd om zich heen grijpende corruptieschandaal Bijna alle arrestanten komen uit het bedrijfsleven. Ook twee plaatselijke politici maken deel uit van de groep. Volgens bronnen bij de recht bank hebben de arrestanten veelal smeergeld betaald aan politici om opdrachten te krij gen voor openbare werken, waaronder bouwopdrachten in het kader van het WK voethal van I99II De aanhoudende onthullin gen hebben al drie ministers de kop gekost. Premier Amato heeft zijn kabinet het afgelopen weekeinde gewijzigd en vraagt het vertrouwen van het parle ment voor de nieuwe ploeg. Russisch archief wil geheim Hitler-materiaal verkopen zelfmoord pleegden- Het lijk van de nazi-leider is nooit ge toond, hoewel een voormalige Sovjetofficier onlangs verklaar de dat de stoffelijke resten van Hitier diverse keren zijn begra ven en opgegraven voordat ze uiteindelijk in de jaren zeventig werden overgebracht naar de Sovjetunie. Het Russische weekblad Nieuwe Tijden meldde onlangs dat delen VH dt s, huM Hl K kaak van Hitier kort na de ne derlaag van de nazi's naar Mos kou waren overgebracht. De rest van het skelet zou in 1970 in het geheim zijn vernietigd. Het Russische Staatsarchief wil geheime documenten verkopen over de laatste dagc-n van nazi leider Adolf Hitler. Volgens ar chiefdirecteur Sergej Mironen- ko bevatten de documenten 'sensationeel' materiaal over het persoonlijke leven van Hit- Ier en Eva Braun. „Wij hebben aanbiedingen van uitgevers, maar wij hebben onze keuze nog niet gemaaktaldus de di recteur. Hitler en Braun trouwden kort voordat zij beiden, althans volgens de algemeen aanvaarde overlevering, op 30 april 1945

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7