'Vaak niets gedaan met aangiften van fraude' Binnenland Dertig jaar na dato genoegdoening geëist 'Veel abracadabra op bijsluiters medicijnen' Rechercheteam boos op justitie wegens opeenstapeling fouten Twee gevangenen kort na ontsnapping terug in cel Tweeling in race voor klus Witte Huis WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 1 hollandscheveld Dertig jaar geleden. Terwijl gewapende leden van de Rijks wacht toekijken, ver laten Klaas Hartman en zijn kinderen zijn boerderij in Holland- scheveld. Het bedrijf werd in 1963 open baar verkocht omdat Hartman weigerde een heffing van het Landbouwschap te betalen. De Landelij ke Vereniging voor Bedrijfsvrijheid in de Landbouw eist nu van kabinet en parle ment genoegdoening voor de boer. De overheid moet spijt betuigen en Hartman schadeloos stellen, vindt de vereniging. De uitzetting van de boer leidde toenter tijd tot een veldslag tussen de politie en collega's van Hart man die de heffing ook niet wilden beta len. Het incident was mede aanleiding tot de oprichting van de inmiddels ter ziele gegane Boerenpartij van 'Boer Koekoek'. Vrij snel na de open bare verkoping brandde de boerderij door tot nu toe nog onbekende oorzaak af. Tijdens een her denkingsbijeenkomst op 8 maart wordt op de plaats waar de boerderij stond, een monument onthuld. foto anp archief Vijf keer nekkramp op één school Rotterdam» Op een openbare basisschool in Rotterdam-zuid is bij vijf leerlingen nekkramp vastgesteld. Ze zijn in het ziekenhuis opgenomen en maken het naar omstandigheden goed. Volgens de GGD in de Maasstad is het vrij uitzonderlijk dat zich vijf ge vallen van nekkramp op één school voordoen. Weer verdachten brand aangehouden pen haag De politie in Den Haag heeft gisterochtend twee mannen uit die stad aangehouden die ervan worden verdacht vorige week in het centrum van de Hofstad brand te hebben ge sticht. Eerder hield de politie een 22-jarige Hagenaar aan. De brand veroorzaakte een schade van vier miljoen gulden. Iran ontbiedt tweede man ambassade den haac-teheran De tweede man van de Nederlandse ambas sade in Teheran, zo is gisteren bekendgemaakt, is vorige week donderdag bij het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken ontboden in verband met de zaak-Rushdie. De ambassademe dewerker heeft te horen gekregen dat Iran verontrust is over pu- blikaties over het voornemen van Kooijmans de nieuwe Iraanse ambassadeur in Nederland op het matje te roepen zodra die in Den Haag arriveert. Kooijmans zei dit naar aanleiding van uit spraken van de Iraanse leiding dat Salman Rushdie zou moeten worden uitgeleverd. 'Bank Steenwijk sorry' steenwijk» De marechaussee op Schiphol heeft gisteren een 27- jarige man uit Amsterdam aangehouden in verband met een ge wapende overval op de Rabobank in Steenwijk. De overval werd op 21 januari gepleegd. Daarbij werd een personeelslid in gijze ling genomen. Twee wekén later vonden agenten van een Am sterdams politiebureau een plastic tas met een deel van de buit, 12.000 gulden. In de tas zat een briefje met de tekst: „Bank Steenwijk sorry". Consumentenbond klaagt over fabrikanten: Met de bijsluiter van medicij nen is nog steeds veel loos. Ze zijn vaak onvolledig en bevatten vaak abracadabra ofte wel on begrijpelijke teksten. Uit een onderzoek van de Consument- bond blijkt dat bij de helft van de vijfhonderd onderzochte bij sluiters sprake is van te kleine lettertjes, rommelige opbouw dan wel veel vaktermen en La tijnse woorden. De bond pleit in de Consumentengids van maart voor meer controle en een strengere aanpak van fabrikan ten en importeurs. Zo vermeldt de bijsluiter van een middel tegen hartklachten: „Indicatie: hypertrofische ob structieve cardiomyopathie". De Consumentenbond ziet dit liever vertaald in: „te gebruiken bij opgezwollen, niet goed wer kende hartspier". Van een an der middel waren een oude èn een vernieuwde bijsluiter in omloop. Soms wordt teveel, on interessante informatie gegeven en soms bestaat de bijsluiter uit doorschijnend papier zodat hij moeilijk te lezen is. Vaak is de informatie alleen leesbaar voor arts of apotheker. Ook worden gegevens verstrekt voor zowel arts als patiënt, wat verwarrend en zinloos is omdat de arts de medicijnen vaak niet in handen krijgt. Soms maken verschillende fabrikanten het zelfde medicijn, terwijl de bij sluiters inhoudelijk verschillen. De bond pleit er daarom voor dat fabrikanten hun bijsluiters op elkaar afstemmen. Al sinds 1988 zijn fabrikanten wettelijk verplicht bijsluiters te leveren in begrijpelijk Neder lands, volgens het Besluit berei ding en aflevering farmaceuti sche produkten. De inspectie Geneesmiddelen controleert de naleving ervan, maar kennelijk niet genoeg, aldus de Consu mentenbond. Ook is in een zogenoemd richtsnoer aangegeven welke informatie er in elk geval in de bijsluiter moet staan. Dit richt snoer moet een wettelijke status krijgen, vindt de bond. De over heid moet tenslotte strenger op treden tegen fabrikanten die een slechte bijsluiter bij hun ge neesmiddelen stoppen. 06-Nummer voor klachten over arts en specialist Verzekeraars ontevreden over openbaar ministerie en politie Meer dan de helft van de fraude-aangiften van verzeke raars leidt niet tot vervolging, hoewel er harde bewijzen zijn. De verzekeraars in Nederland zijn ontevreden over de inzet van het openbaar ministerie en politie. Dat zegt G. Kloosterboer, woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars in Nederland. Het Verbond gaat niet zover als de directeur van de Amersfoort - se verzekeraar Levob, drs. C.J. van Heest. Die zei gisteren tij dens een toelichting op het jaarverslag dat „met circa ze ventig procent van de 'panklare' aangiften die verzekeraars geza menlijk indienen, niets wordt gedaan". Van Heest constateer de „een laakbaar gebrek aan be reidheid van Justitie om daad werkelijk tot actie over te gaan". Ondanks regelmatig contact tussen het ministerie van justi tie en het Verbond, is nog geen concrete verbetering te bespeu ren, aldus Kloosterboer. Politie en Justitie laten volgens hem te veel fraudezaken lopen. Eind vorig jaar haalde voorzitter Steenman van de commissie fraudebestrijding van het Ver bond op een symposium ook al fel uit naar Justitie. Wel gloort er enige hoop, zegt het Verbond. „Tijdens de ge sprekken krijgen we de indruk dat bij Justitie het besef van de ernst van deze zaak groeiende is, zodat we in de toekomst mo gelijk een stukje verder komen." Patiënten met klachten over een medische behandeling kunnen voortaan voor advies terecht bij de Nationale Ge zondheidstelefoon; een 06- voorlichtingslijn over medi sche onderwerpen en gezond heidsproblemen. Het is voor het eerst dat via een 06-num- mer dergelijke informatie wordt gegeven. Het gaat er vooral om de pa tiënt te wijzen op de rechten die hij kan ontlenen aan het 'contract' dat tot stand komt zodra een medisch onderzoek of een behandeling aanvangt. De Nationale Gezondheids telefoon (06-35034060) be steedt aandacht aan klachten als te lange wachttijden, artsen die patiënten inzage in hun dossiers weigeren te geven en huisartsen die niet willen doorverwijzen naar een spe cialist Verder wordt ingegaan op medische fouten, de schade voor de patiënt en de moge lijkheden van schadevergoe ding. „Iedere arts is namelijk verzekerd tegen de gevolgen van beroepsfouten", aldus de Nationale Gezondheidstele foon. Ten slotte wordt de patiënt geïnformeerd over de rechts procedures voor de afwikke ling van klachten bij het Me disch Tuchtcollege, de burger lijke rechter en de strafrechter. Verdachten zaak incest in Rheden naar Hoge Raad Zeven verdachten in de beruch te Rhedense incestzaak zijn gis teren bij de Hoge Raad in cassa tie gegaan tegen de vonnissen van het gerechtshof in Arnhem. Het hof veroordeelde juni vorig jaar negen familieleden van vier jonge meisjes tot gevangenis straffen van acht rqaanden voorwaardelijk tot vijf jaar cel, wegens jarenlange incest, ver krachting en medeplichtigheid daaraan. Al op zeer jeugdige leeftijd zouden de vier meisjes regel matig zijn verkracht door hun vader, vier ooms en andere fa milieleden. De moeder zou de afspraken met haar broers hebben gear rangeerd en daarbij zelfs men- struatiedata van haar dochters hebben doorgegeven. Soms zou de moeder haar tegenstribbe lende dochters ook hebben vastgebonden. De rechtbank veroordeelde de familieleden eerder tot celstraffen van een tot zeven jaar. Het gerechtshof sprak de fa milieleden vrij van verkrachting van het jongste meisje nadat uit een oud onderzoeksrapport van de gynaecoloog bekend was ge worden dat het meisje op haar dertiende nog maagd was. De advocaten hadden be toogd dat het rapport de verkla ringen van de meisjes ongeloof waardig maakte en eisten nader verhoor. Het hof weigerde dat. Advocaat-generaal mr. L. Meijers bij de Hoge Raad zal 27 april conclusie wijzen in de Rhedense zaak. Alle drie de hoofdverdachten van XTC-zaak nu op vrije voeten Het hopfd van het Interregionaal Recherche Team (IRT) Noord-Holland/Utrecht is boos op justitie wegens de opeenstapeling van fouten die hebben geleid tot de vrijheid van de drie hoofd verdachten in de grote XTC-zaak. Vorige week kwam een 39-jarige hoofdverdachte op vrije voe ten, nadat een door hem ingediend gratieverzoek voor een andere straf nog niet behandeld bleek. De Utrechtse commissaris B. van Baarle, hoofd van het IRT, laat bij monde van een woordvoer der weten dat er grote onvrede in zijn team heerst. „Het is gebleken dat er onvoldoende coör dinatie is bij justitie. Een en ander staat in schril contrast met de grote inspanningen die het IRT heeft geleverd om deze bende in de boeien te krijgen. En daar worden wij bepaald niet vrolijk van." Vorig jaar bleek tijdens de rechtszitting, die in totaal zes dagen in beslag nam, dat het IRT geen middel onbeproefd had gelaten om de bende achter slot en grendel te krijgen. Het team begon zijln onderzoek medio juni 1991. Op 14 februari vorig jaar resulteerde dat in tientallen huiszoekin gen, dertien arrestaties in Nederland en drie in Engeland, de voornaamste afzetmarkt voor de drugs. Bovendien werden miljoenen pillen, honder den kilo's grondstof, vuurwapens, auto's en een volledige administratie in beslag genomen. Het was de grootste bende op het gebied van chemi sche drugs die ooit in Europa in de kraag was ge vat. De CRI becijferde de jaaromzet op 300 mil joen gulden. Twee hoofdverdachten maakten het proces niet eens mee. De een kreeg tegen betaling van een borgsom van 100.000 gulden toestemming om de begrafenis van zijn grootmoeder in België bij te wonen. Hij kwam niet meer terug. De ander, de spin in het XTC-web, liet zich in juni vorig jaar uit de Bijlmerbajes smokkelen door twee personen die zich met succes uitgaven voor politiemensen. De laatste werd Bij verstek veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 72 miljoen gulden. De ander kreeg zes jaar cel en een boete van ruim 1,5 miljoen. De rechtbank verdaagde in november de zaak van de vorige week vrijgelaten man. Op 10 februari werd hij tot acht jaar veroor deeld en ruim 1 miljoen gulden boete. Hij bleek vorige week definitief te kunnen profi teren van wat in justitiekringen een 'vormfout' heet. Ten tijde van het vonnis zat hij nog wel in het huis van bewaring, maar kwam niet naar de rechtbank om het vonnis persoonlijk aan te "ho ren. In het kader van de XTC-zaak was hij vorig jaar augustus al ontslagen uit voorlopige hechte nis, omdat zijn raadsman mr. P. Doedens beroep had aangetekend tegen verlenging daarvan. Het faxbericht waarmee de advocaat dit deed, raakte bij de strafgriffie van het gerechtshof zoek. Het hof besliste daarop dat de voorlopige hechtenis van de man moest worden opgeheven. De Amsterdammer kon echter worden vastge houden omdat hij nog een restant van een oude straf moest uitzitten. Vorige week was die straf ten einde. In oktober van het vorig jaar diende de man een gratieverzoek in ten aanzien van een straf van vier jaar eveneens wegens drugshan del die hem in 1991'werd opgelegd. Omdat aan een dergelijk verzoek een zogehe ten „opschortende werking" wordt toegekend, wat wil zeggen dat de verdachte niet hoeft te zit ten zolang de Kroon nog niet over het verzoek heeft beslist, kon de man vorige week niet langer worden vastgehouden. Het vonnis van acht jaar in de XTC-zaak kan niet ten uitvoer worden ge legd, omdat hij ook daartegen jn beroep is ge gaan. Dat vonnis is daarmee nog niet onherroe pelijk. doet1nchem Uit de penitentiaire vormings inrichting De Kruisberg in Doe- tinchem zijn gistermiddag twee gevangenen ontsnapt. Een van hen werd kort daarna weer ge pakt, de ander meldde zich aan het begin van de avond vrijwil lig- De gevangenen ontsnapten rond half een tijdens het luch ten. De twee mannen, 33 en 24 jaar oud, renden vanaf de lucht plaats de tuin in, passeerden de poort en klommen over het hek van de inrichting. Ze holden vervolgens ver schillende kanten op. De 33-ja- rige man werd door het perso neel van de inrichting achter haald. De andere meldde zich enkele uren later zelf. De twee mannen zijn veroor deeld tot gevangenisstraffen van een jaar en een half jaar wegens handel in drugs. In juni hebben ze hun straf erop zitten. De gevangenis waaruit ze ontsnapten is een drugsvrij op vangcentrum, waar verslaafde gedetineerden worden behan deld. Volgens de woordvoerder van justitie zijn daar de normale be veiligingsmaatregelen voor pe nitentiaire inrichtingen van kracht. Vaticaan gaat niet in op kritiek vaticaanstad cic Het Vaticaan heeft gisteren ge weigerd in te gaan op de kritiek van de Nederlandse regering op uitlatingen van een hoge kerkelijke functionaris over de euthanasiewetgeving. Hiernaar gevraagd zei woordvoerder Joaquin Navar- ro-Valls van het Vaticaan al leen „dat het menselijke leven moet worden beschermd, van af de conceptie tot de natuur lijke dood. Dit is een funda menteel recht van ieder mens". De pauselijke nuntius in Ne derland, mgr. Henri Lemaïtre, had maandag tegen minister Kooijmans van buitenlandse zaken gezegd dat mgr. Elio Sg- recchia, secretaris van de pau selijke raad voor het gezin, niet het officiële standpunt van het Vaticaan had vertolkt toen de ze de Nederlandse euthanasie wetgeving vergeleek met prak1 tijken in Hitler-DuitslancL De Sittardse tweeling Ton en Koek Mulleners mag wellicht het ontwerp maken voor een grote botanische tuin pal naastbet Witte Huis in Washington. foto cpd peter roozen Sittardse architecten maken kans op aanleg botanische tuin Als het een beetje meezit, ligt straks naast het Witte Huis in Washington een botani sche tuin die is ontworpen door een Neder landse tweeling. De in Sittard geboren en getogen architecten Ton en Koek Mulleners (32) maakt een grote kans op de prestigieu ze opdracht van de Amerikaanse regering. Via hun gezamenlijke bureau in Amsterdam zijn beiden benaderd voor het ontwerp. De drukbezette Sittardse tweelingbroers, die als de spreekwoordelijke druppels op el kaar lijken, opereren al geruime tijd buiten de landsgrenzen. Het duo weet regelmatig opvallende buitenlandse opdrachten, voor al in de Verenigde Staten, in de wacht te slepen. Zo viel het duo vorig jaar nog in de prij zen voor hun ontwerp van speciale, hyper moderne kassen voor de 'Ameriflora', de Amerikaanse mega-versie van de Neder landse Floriade. Andere internationale ont werpen van hun hand zijn onder meer te vinden in het Spaanse Malaga en op diverse plaatsen in Engeland, waar de broers an derhalf jaar hebben gewoond en gewerkt. Vijf jaar geleden studeerden Ton en Koek gelijktijdig en met exact dezelfde cijferlijst cum laude af aan de TH in Delft. Daarna hebben ze verrassend snel naam gemaakt. Zo vervaardigen zij dit jaar de ontwerpen van enkele grote en middelgrote bouwpro jecten in onder andere Doetinchem, Arn hem, Assen, Hoogeveen, Rhcnen, Drunen en Almere. Daarnaast is de Sittardse twee ling gestrikt voor een gezamenlijk ontwerp van een grootschalige golfbaan „ergens in de buurt van de hoofdstad". „Het loopt inderdaad wel lekker", vertelt Ton Mulleners met gevoel voor understate ment. Aan overdrijven heeft hij een broertje dood. „Maak er nou alsjeblieft geen opge klopt verhaal van. Ik hoor de mensen in Limburg al zeggen: 'Als die tweeling uit Sit tard internationaal wat voorstelt, hoe kan het dan dat ik nog nooit van ze heb ge hoord?' Alles is relatief natuurlijk." „Met ons bureau in Amsterdam (geves tigd in een ontmantelde fabriek, red.) zijn we op een breed terrein actief. We ontwer pen niet alleen woningen, kantoren, win kels, bejaardencomplexen en stadswijken, maar we houden ons ook bezig met land schapsarchitectuur. Een hele aparte disci pline." Juist in hun hoedanigheid van land schapsarchitect zijn de twee Sittardenaren gevraagd voor 'de klus' naast het Witte Huis. „Voor dit soort projecten werken we nauw samen met het gespecialiseerde ont werpbureau van Pieter van Loon, de voor zitter van de Nederlandse vereniging van landschapsarchitecten." Opvallend genoeg heeft de Sittardse ar chitecten-tweeling nog niet één karwei in Limburg geklaard. „Misschien wel een beetje eigenaardig, ja. Natuurlijk zouden wij ook in die provincie heel graag aan de slag willen. Maar misschien gaat dat in de loop van dit jaar wel gebeuren. We hebben een aardig plan in petto voor het gebied Haspelsetraat/Rijksweg in Sittard. Kijk. ze ker in Limburg geldt dat contacten erg be langrijk zijn. in de Randstad speelt dat toch ut! minder ren rol D.t.ir g.i.il men w.il <>n bevangener te werk, denk ik."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5