Jong Oranje lijkt een verloren lichting Het is altijd wat met Gert-Jan Theunisse Sport Van der Ark verkast naar ADO Den Haag Ruime zege tafeltennissers op Hongarije WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 Gutierrez verslaat Jalabert in Valencia torrevieja» De Spanjaard Alfonso Gutierrez heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Valencia gewonnen. Het was de tweede overwinning dit seizoen. Gutierrez versloeg Laurent Jala bert in de sprint. De Nederlander Tom Cordes, winnaar in 1990, verscheen niet aan de start wegens griep. Pascal Richard schreef gisteren de vierde etappe van de Siciliaanse Wielerweek op zijn naam. Maurizio Fondriest, de winnaar van maandag, Finishte op tien seconden als tweede. Michele Bartoli nam de leiderstrui over van de Tsjech Lom. Timman begint toernooi met verlies linares Jan Timman is slecht gestart in het jaarlijkse schaak toernooi van Linares. De Amsterdammer, die'vorige maand in de finale van het kandidatentoernooi verloor van de Brit Short, leed in de eerste ronde met zwart een nederlaag tegen Vis- wanathan Anand uit India. De partij was na 29 zetten afgelopen. Het sterkbezette toernooi van Linares begon gisteren zonder Kasparov en Karpov. De twee onverzoenlijke K's vroegen in de ochtenduren uitstel van hun eerste partij wegens ziekte. Kaspar ov kampte met griep, Karpov had keelpijn. Gunstige perspectieven voor NEC Nijmegen NEC heeft zich gisteravond naast NAC en VW ge schaard. De Nijmeegse eerste divisieclub deelt na de overwin ning van 2-1 op Haarlem de eerste plaats op de ranglijst met de Brabanders en Limburgers. De Gelderse ploeg heeft bovendien de beste uitzichten op de derde periodetitel. Met nog een wed strijd op het programma nestelde NEC zich na zeven duels met één punt voorsprong op NAC en Heerenveen op kop. Aanstaan de weekeinde speelt NEC tegen hekkesluiter Heracles. Tegelaar vaster op derde plaats warmond Richard Tegelaar zorgde tijdens de achttiende ronde van het snookerkampioenschap van Warmond niet alleen voor de hoogste break (44), hij won tevens de finale van David Hardy (2-1). Daardoor nestelde Tegelaar zich steviger op de derde plaats achter leider Milco Schermer en Robert Parlevliet. De schade voor Schermer was niet zo groot. De Alphenaar bereikte de halve finale, waarin Tegelaar hem met 2-1 de baas bleef. Frank Massaar schreef de verliezersronde op zijn naam. Prof-basketbalclub in VS opgekocht san Antonio Een groep lokale investeerders heeft de San Anto nio Spurs opgekocht. De groep betaalde 75 miljoen dollar, 135 miljoen gulden, voor tachtig procent van de aandelen van de Amerikaanse prof-basketbalclub. Met de aankoop bleef de Spurs behouden voor de stad San Antonio in Texas. Eigenaar Mc- Combs was door acute geldzorgen gedwongen de club te verko pen. Hij kocht het aandelenpakketgekocht op 27 mei 1988 voor het bedrag van 47 miljoen dollar. In vijfjaar maakte hij door de goede prestaties van de Spurs in de NBA 28 miljoen dollar winst, ruim 52 miljoen gulden. Nog maar drie seizoenen geleden bulkte de Jong Oranje selectie van het talent. Dennis Bergkamp, de broertjes De Boer, Bryan Roy, Arthur Numan en Richard Witschge, stuk voor stuk diamantjes in de dop die een gouden toe komst tegemoet gingen. Tegenwoordig moet er een ver grootglas aan te pas komen om nog een 'groeibriljantje' te ontdekken. Dat bleek gisteravond in Arnhem, waar de Nederlandse 'talenten' er tegen hun Turkse leeftijdsge noten niet aan te pas kwamen. Met de uiteindelijke 0-1 mocht Jong Oranje nog de handen dichtknijpen. ARNHEM GPD Een verloren lichting. Dat harde oordeel kan na gisteravond ge makkelijk geveld worden over het huidige Nederlands elftal. De cijfers spreken wat dat be treft voor zich. Na het verlies te gen de Turken houden de youngsters van Oranje in EK- kwalificatiegroep 2 met slechts één punt uit vier duels alleen nog de generatiegenoten van San Marino onder zich. De ove rige ploegen (Noorwegen, Enge land, Polen en Turkije) zijn al bijna uit zicht. Omdat voorafgaande aan het duel de kansen op een verder EK-avontuur al nihil waren, koos bondscoach Rinus Israel voor een aanvallend concept. Met vier spitsen - John Mutsaers (RBC) en Marco van Hoogdalem (RKC) in het cen trum, de twee PSV-ers Peter Hoekstra en Raymond Beerens aan de zijkanten en Ajacied Ed gar Davids daar vlak achter - hoopte de 47-voudige oud-in ternational op een snel doel punt. Dat een snelle goal niet viel had alles te maken met een ge brek aan aanvoer. Tussen de vijf aanvallers en vier verdedigers in moest Jean-Paul van Gastel in zijn eentje het middenveld be mannen. Een iets te grote opga ve voor de 20-jarige spelverdeler van Willem II, die aan alle kan ten voorbij gelopen werd door de Turken. ,,We missen een in schuivende libero", verklaarde Israel het gebrek aan opbouw. „Maar die is in deze leeftijds klasse niet te vinden." Dat het bij rust nog 0-0 was, mocht al een wonder heten. Nadat Taner Taskin en Yalcin Sergen al dicht bij een goal wa ren geweest, kreeg Okuroglu Fe- ti in de 34ste minuut de kans op 0-1. Nadat Ernest Faber cen trumspits Erden Arif van de sok ken had gelopen, mocht Feti aanleggen vanaf elf meter. Maar net als in Istanbul, toen Bülent een penalty verprutste, kon ook laatste man Feti niet met de spanning overweg. Zijn straf schop ging meters naast het doel van Groningen-keeper Bas Roorda. Een kwartier na de her vatting was het wel raak. De uit blinkende Yalcin Sergen zag dat Roorda te ver voor zijn goal stond en mikte de bal met een prachtige curve onder de lat. Daarmee de 2055, merendeels Turkse, supporters in extase brengend. Ercan Abdullah en Erdem Arif vergaten even later RKC-spits Marco van Hoogdalem stuit bij één van de schaarse Nederlandse mogelijkheden op de Turkse doelman Rustu. foto anp de Turkse euforie te vergroten. Israel probeerde het nog met Dirk Jan Derksen voor de tegen vallende Edgar Davids (Israel: „Van een Ajax-speler verwacht je toch wat extra's") en Boude- wijn Pahlplatz voor Raymond Beerens, maar ook zij konden geen moment hun uitverkiezing voor Oranje waarmaken. Het gold in feite voor alle spelers. „Toch zijn dit de besten die we hebben", aldus Israel. „Over- mars ben ik alweer kwijtgeraakt aan het A-team en verder is het een bekend gegeven dat Neder landse vertegenwoordigde elf tallen tot twintig jaar nooit een prijs winnen. Daar moeten we maar mee leven." Maar als alles goed gaat, kan precies over een maand toch de vlag uit bij huize Israel. Dan komt namelijk de jeugd van San Marino op be zoek. En als dat niet de eerste zege oplevert dan is er geen sprake van een verloren, maar van een onzichtbare lichting. Marcel Peeper lonkt naar Sparta tegen Harczi, de beste Hongaar se speler, de enige nederlaag. BUDAPEST ANP Het Nederlands mannen-tafel- tennisteam blijft vrijwel zeker behouden voor de Europese li ga. De ploeg van de Chinese bondscaoch Li won gisteravond in Budappst de eerste degrada tiewedstrijd tegen Hongarije met ruime cijfers: 4-1. Oranje heeft volgende week in Geleen aan één vyinstpartij plus een ga me voldoende voor handhaving op het hoogste niveau. Nederland, zonder de nog al tijd niet van een knie-operatie herstelde kopman Paul Haldan, was binnen twee uur klaar in het trainingszaaltje van de Hon gaarse club Postas. Trinko Keen won twee partijen in het enkel spel, Danny Heister één. Het jeugdige duo was ook in het dubbelspel oppermachtig. De Hongaarse generatiegenoten Nemeth, Turbok en Harczi wonnen in de duels met Keen en Heister geen enkele game. Peter-Paul de Vrind incasseerde DUIVENTIL se speier, ue enige neueric De grieperige Leidenaar, de Vw, vanger van Haldan, verloor in twee games: 18-21 17-21. Tijdens de return in Limburg maakt Haldan waarschijnlijk weer zijn rentree in het le team. UTRECHT/ROTTERDAM GPD Na Edwin de Kruijff is FC Utrecht opnieuw een speler tus sentijds kwijt geraakt. Willem van der Ark verdedigt zaterdag avond de kleuren van ADO Den Haag in de uitwedstrijd tegen RBC. Eergisteren bereikten de clubs een huurovereenkomst met optie tot koop. De lange aanvaller zelf kwam gisteren rond met de club uit de Resi dentie. Van der Ark werd midden vo rig seizoen door FC Utrecht aangetrokken. De spits werd voor ongeveer vijf ton gekocht van het Schotse Aberdeen, waar hij op de bank was beland. Hoewel teleurgesteld over de gang van zaken bij FC Utrecht, is Van der Ark blij dat hij in het Zuiderpark aan de slag kan. „Ik had me van mijn komst naar Utrecht inderdaad wat anders voorgesteld. Toen ik in Aber deen hoorde dat Utrecht be langstelling voor me had, was ik blij. Utrecht stond bekend als een ploeg die opportunistisch speelt. Maar daar is sinds mijn komst weinig van terecht geko men." Vervolgens belandde Van der Ark op de reservebank. „Daardoor is het voor mij beter dat ik ergens anders ga spelen", aldus Van der Ark. Over zijn in breng bij ADO Den Haag heeft Van der Ark al een gesprek ge had met trainer Nol de Ruiter. „Het is de bedoeling dat ik als diepste spits ga fungeren, als een soort bliksemafleider voor Harry van der Laan, die te veel in de gaten wordt gehouden." Peeper FC Twente heeft Sparta zijn ex- international Marcel Peeper te huur aangeboden tot aan het eind van dit seizoen. Nadat zondag bekend werd dat Mike Snoei vanwege een meniscus- operatie zo'n vier weken zou zijn uitgeschakeld, stelde FC Twente-trainer Rob Baan zijn collega Rob Jacobs spontaan voor om de van een langdurige blessure herstelde linkermid denvelder naar Spangen over te hevelen. Rob Jacobs: „Volgens Baan is Peeper weer topfit. We hoeven geen huursom te betalen, alleen zijn salaris. Dat mag geen pro bleem zijn, want er verblijven nogal wat geblesseerde spelers in de verzekering. Marcel Peeper is een prima oplossing, want ook dan hoef ik nog steeds niet aan dat miljoen van Edwin Vurens te komen." Zelf staat Marcel Peeper niet onwelwil lend tegenover een overgang naar Sparta. Jacobs. „Maar ook NAC heeft belangstelling en is al in een vergevorderd stadium met Peeper. Ik heb de indruk dat als hij moet kiezen, zijn voorkeur uitgaat naar een eredi visieclub. Vandaag krijg ik uit sluitsel. En van mij krijgt hij de zekerheid dat hij zaterdagavond tegen MW in de basis staat." BERGHEM FRED SEGAAR GPD-VERSLAGGEVER Een ongeluk komt nooit alleen. Gert- Jan Theunisse is er het levende bewijs van. Juist herstellende van een enkel blessure als gevolg van zijn zoveelste schuiver, dit keer in de Siciliaanse Wielerweek, werd de wielrenner uit de ploeg van Cees Priem begin deze week overvallen door misselijkheid. Diep weggedoken onder de wol, hij kwam er alleen onder vandaan om over te geven, deed hij gisteravond in niets meer denken aan de stylist die enkele, weken geleden tijdens een zelf betaalde trainingsstage in Zuid-Afrika de ene na de andere berg bedwong. „Ik ben even héél beroerd geweest, echt héél ziek. Geen idee waar het van komt. Het is gelukkig geen griep. Nu gaat het wel weer. Maar dat ik uit competitie ben, is natuurlijk een heel slechte zaak. Ik hoop eind van de week weer op de fiets te klimmen. Mij blijft weinig bespaard". In één ldap, zaterdag op de keien van Palermo, werd de Brabander te ruggeworpen naar, zoals hij het zelf noemt, 'zeventig procent van mijn kunnen'. „Het peloton reed met een flink gang", herinnert hij zich. „We daalden iets af. Plotseling ging voor me het hele pak onderuit. Ik kon ze niet meer ontwijken en kreeg een paar jongens bovenop me". Gevolg: een (rechter)enkel als een tennisbal. Hij stond juist op het punt de fiets training te hervatten toen zijn maag begon te protesteren. Desondanks hoopt de vorige maand dertig gewor den Theunisse zaterdag in de Omloop Het Volk 'een paar uur mee te rijden' om wedstrijdconditie op te doen. Hij stond niet op de deelnemerslijst, maar door Priems personele problemen (Harmeling ziek, Konisjev niet startge rechtigd) mag hij alsnog opdraven. Ploegleider Priem, die de klimmer voor het derde jaar onder contract heeft, verwacht nu nog geen helden daden. Half maart in Milaan-SanRe- mo moet hij zoetjesaan iets gaan laten zien. In elk geval dient hij er de hard heid op te doen die hem in de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik naar een toppositie moet stuwen. Theunisse: „Maar of ik dan in su perconditie ben moet worden afge wacht. Ik lig nu achter op de rest van het peloton. Als ik terugkeer, is er toch weer een aantal koersen gereden". De carrière van Theunisse is er één van vallen en opstaan. Letterlijk vaak. In 1985, zijn tweede jaar in de ploeg van Peter Post, ging het voorjaar goed deels aan hem voorbij vanwege een voorhoofdsholte-ontsteking. Ook het volgende seizoen werd hij, in de voorbereiding, teruggeworpen. Dit keer dwongen een darmontsteking (in Parijs-Nice) en'een rugblessure (Ronde van Baskenland) hem tot inak- tiviteit, nog voordat het serieuze werk begonnen was. In 1987 kwam hij in de finale van Milaan-SanRemo, aan de voet van de Poggio, met zijn elleboog onzacht in aanraking met een muur. De kwetsuur dwong hem tot rust. Toen hij terug was, waren de voorjaarsklassiekers verreden. Een neusoperatie, een ge broken middenvoetsbeentje en een ribblessure verpestten ook de rest van het seizoen. 1988 was hem. met een zege in de Classica San Sebastian, be ter gezind. Een jaar later was hij, na een val te gen een stoeprand in de Ronde van Zwitserland, gedwongen om twee we ken later tijdens de Tour een corset te dragen. Zonder was de pijn ondraag lijk. Mèt won hij de etappe naar Alpe d'Huez en het bolletjestricot. Daarna streed hij een hardnekkige strijd tegen de beschuldiging van dopinggebruik. Van juni 1990 tot april '91 zat hij van wege de testosteron-affaire tanden knarsend thuis. Men had hem. de lief hebber bij uitstek, niet zwaarder kun nen straffen. Ook Peter Post, die hem had teruggehaald na vier jaar PDM, voelde zich bekocht. De eindzege in de Ronde van Luxemburg bij zijn rentree gaf Theu nisse en zijn ploegmakkers moed, maar het bleek zijn enige over- winnning in '91. Een longontsteking in april van het vorig jaar verknalde de lente. Zijn vergeefse wachten op de materiaalwagen in de tweede etappe van de Tour, San Sebastian vice versa, maakte hem ook daér kansloos. „Zo is er altijd wel wat", /egt Theunisse na de zoveelste tegenslag. Wilt U iets melden? Bel 071 - 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. Op zondag 21 maart is er in Leiden (ijs baan Vondellaan) een landelijke shorttrackwed strijd voor de jeugd. Er wordt gereden om de Arie Ravensber- gen Trofee. De overleden Ra- vensbergen was een groot voor vechter van de shorttracksport. Op 27 en 28 februari neemt een groot aantal leden van de IHCL deel aan het Nederlands kam pioenschap in Groningen. Erik Duyvelshof, Jan Hoogeveen, Marc en Alexander Velzeboer behoren tot de favorieten. Mo nique Velzeboer is de te klop pen vrouw Jan Nooij, tot voor kort werkzaam bij Velsenoord, 'wordt de nieuwe trainer bij zon dag-vierdeklasser Hillegom. De 48-jarige voetbaltrainer volgt Jan van Vessum op De Motor club Randstad Leiden neemt zaterdag 27 februari met nog 15 clubs deel aan de Nationale Toerclubcompetitie» DeThai- boksliefhebbers kunnen op zondag 7 maart hun hart opha len bij een Thai Boxing Gala in Sporthal Zuid in Amsterdam De KNVB afdeling Leiden houdt op woensdag 3 maart bij voet balvereniging ARC in Alphen aan den Rijn een stagedag voor jongens onder de 12 jaar. Er zijn 53 voetballertjes uitgenodigd Goed nieuws voor de zwem- jeugd van Leiden. In het Vijf Meibad (1 en 3 maart) en zwembad De Zijl (2 en 4 maart) kan de jeugd tot 15 jaar zich uit leven en gebruikmaken van het speelmateriaal. Op 1 maart kost het maar één gulden. Aanvang van de zwemmiddagen: 14.00 uur Op 19 april wordt het voetbalveld van ASC vanwege renovatie gesloten. De elftallen van ASC moeten een tijdje 'buurten' bij Oegstgeest en ASC De Noordhollandse vrouwen voetbalselectie tot 18 jaar was Leiden met 2-1 de baas. De Leidse jeugd onder de 14 jaar kreeg een 5-1 nederlaag tegen Noord-Holland te slikken Het jaarlijksestrandvoetbaltoernooi om de Bon Bon Cup vindt dit jaar op dinsdag 15 juni plaats. Zes sterke clubs krijgen een uit nodiging toegezonden CRAB Assurantie is subsponsof ge worden van de nieuwe Casba- wielerformatie. De gehele selec tie van de Zoeterwoudse wieler ploeg neemt zondag deel aan de Belgische semi-ldassieker Gent-Staden Na twee jaar geen wielerronde meer in Lei derdorp. Het parcours zit vol met drempels Het wereldkam pioenschap voetbal voor gehan dicapten is in 1994 in Hoog eveen Rotterdam is in 1995 kandidaat voor het EK honkbal. Ook Haarlem heeft zich bij de KNBSB gemeld Hockeyclub Leiden heeft de deelnemers voor het jubileumtoemooi in april bij elkaar. HGC, Alecto. het nationale Belgische team, Lim burg (Duitsland), Schaerweyde zijn te gast in Oegstgeest De Watervrienden Lisse heeft op donderdag 25 maart een alge mene ledenvergadering» Hulp trainer Theo Kaffa gaat aan het eind van het voetbalseizoen SV Voorschoten verlaten Korfbal vereniging De Danaïden gaat op 8 maart praten over een nieuwe organisatie-structuur in de club Turnster Simone Hettinga (Ter Aar) mag van het Leo van der Karfonds op 'stage' in Mos kou De Leidse triatleet Casper van den Burgh bezet op de NTB-ranglijst van 1992 de 28ste plaats De profronde van Ne derland, die op maandag 16 au gustus in Leiden van start gaat, heeft in Sportlife een nieuwe sponsor WordPerfect en TVM gaan toch niet van start in de Ster van Zwolle. De organisatie kwam financieel niet rond met de twee ploegen. De Belgische profwielerploegen La William en Assur zijn de vervangers Voor de voetbalcompetitie on der de 2 i jaar worden op dins dag 2 maart de volgende wed strijden gespeeld: SVVoorscho- ten - Ter Leede, Docos Noord- wijk. ARC - Rijnsburgse Boys, FC Lisse - Blauw Zwart, Meer burg - Roodenburg, Quick Boys - Lugdunum. De wedstrijden beginnen om 19.30 uur Mor gen begint het wielerseizoen in Nederland met de Grote Prijs Wielerrevue met start en finish in s-Heerenberg» De Leidse voetbaljeugd onder de 14 jaar speelt op maandag 1 maart bij EDO tegen de afdeling Haarlem UVS-er Hans van Leeuwen or ganiseert op 2 maart in sporthal De Schelft (Noordwijkcrhout) een zaalvoetbaltoernooi voor psychiatrische ziekenhuizen uit het gehele land. Aanvang 13.30 uur Handbalclub Bollenstreek is voor de halve finale van de Nederlandse handbalbeker aan Swift Roermond gekoppeld De Leidse Holland-atleet Richard van der Kraan won tijdens de Kouderkse Artesialoop de 15 ki lometer in 51.13. Clubgenoot Fred Regeer werd op de 25 kilo meter derde in 1.26.30 Wiel renner Robin van Kessel (Ter Aar) behaalde bij een trainings wedstrijd in Gouda de zesde plaats. Michel Allard (Voor hout). I ernand Warmerdam (Koudekerk) en Martijn Noor' dermeer (Alphen) zatcu bij de achtervolgers Danny Heister (links) en Trinko Keen tijdens hun dubbelspel tegen de Hongaren. Nederland won de interland overtuigend met 4-1 foto epa

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27