Overmars maakt debuut Coach Sepp Piontek eist grasmat op voor Turken Rotterdam raakt Becker en Lendl in één klap kwijt BOLLEN Sport WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 25 v plv -chef rob onoerwater, 0 Extra competitie in vierde klasse A leiden» DOSR, SVLVen FC Lisse spelen een extra competitie met als inzet de eerste periode in de vierde klasse A. De drie ploegen eindigden na de eerste reeks wedstrijden aan kop. Komende zondag is DOSR-SVLV vastgesteld. Op 21 maart volgt FC Lisse- DOSR, op 28 maart SVLV-FC Lisse. Saillant detail is dat DOSR reeds in het bezit is van de tweede periode. Die 'prijs' erkent de KNVB niet, zo lang de winrtaar van de eerste periode niet be kend is. Katwijk bekert tegen Sparta 2 leiden» Zaterdageersteklasser Katwijk bekert zaterdag op De Krom tegen de reserves van Sparta. Voorts speelt de zaterdagtak van FC Lisse bij tweedeklasser Gouda. Ter Leede neemt het op tegen hoofdklasser Tonegido in Voorburg. Zondag MMO eersteklasser Wilhelmus in Hoogmade. Sevilla straft Maradona en Simeone sevilla De Argentijnse voetballers Diego Maradona en Diego Si meone kunnen bij hun Spaanse club Sevilla op fikse straffen re- kenen. Het duo wacht een geldboete van circa 25.000 gulden en I een mogelijke schorsing van één tot drie maanden. Maradona en Simeone waren donderdag aanwezig bij het vriendschappe lijke duel Argentinië - Brazilië (1-1). Ze namen vervolgens het vliegtuig naar Spanje waar ze zich pas enkele urén voor de uit wedstrijd tegen Logrones bij de selectie van Sevilla voegden. Na afloop vertrok het duo zonder toestemming naar Buenos Aires waar vandaag de interland tegen Denemarken op het program ma staat. Het bestuur van Sevilla heeft bij de internationale voetbalfederatie (FIFA) ook de Argentijnse bond van ongewenste inmenging in clubzaken beschuldigd. Schaakfinale in woonplaats Short parus De internationale schaakbond (FIDE) heeft Manchester, de woonplaats van Nigel Short, aangewezen als stad waar de fi nale om de wereldtitel schaken tussen Gari Kasparov en de Brit se grootmeester plaatsvindt. De tweekamp is gedoteerd met een bedrag van ruim drie miljoen gulden en begint in augustus. Kasparov verdedigt zijn titel. De FIDE ging na een beraad van twee weken niet in op een aanbod van ruim tien miljoen gulden van de Servische bankier Jezdimir Vasiljevic in verband met de boycot van de Verenigde Staten. Manchester kreeg de voorkeur boven Santiago de Compostela (Spa), Zagreb (Kro), Jakarta (Ind), Sofia (Bul) en Berlijn (Dui). Dopingcontrole bij vijftig tennissers Rotterdam De Associatie van Tennis Professionals (ATP) heeft het toernooi in Rotterdam gekozen voor een opmerkelijke prik- actie. Maar liefst vijftig spelers in enkel- en dubbelspel zijn ver plicht zich aan een controle op het gebruik van stimulerende middelen te onderwerpen. Toemoeiarts en oud-doelman van Feyenoord Ger Reitsma werd er daags voor het toernooi mee ge confronteerd. ,,Ik hoorde tot mijn verbazing dat de ATP-arts Da vid Martin zou komen met de bedoeling alle spelers uit het en kel- en dubbelspel te controleren. Het was mij alleen bekend, dat de ATP enkele toernooien per jaar uitzoekt voor beperkte controles." Agassi via Duits gras naar Wimbledon halle Andre Agassi bereidt zich op Duits gras voor op de verde diging van zijn Wimbledon-titel. Het toernooi in Halle wordt in de week voor Wimbledon en de week na Rosmalen voor de eer ste keer gehouden. Het dorp in Westfalen, nabij Bielefeld, telt 18.000 inwoners. Agassi tekende een contract met organisator en multi-miljonair Gerhard Weber. De Wimbledon-winnaar wordt een startgeld gegarandeerd van 150.000 dollar. Bovendien krijgt hij de beschikking over een Ferrari, een villa met privé- trainingsbaan plus een straalvliegtuig dat hem eventueel dage lijks heen en weer vliegt naar Londen om te trainen op het gras van Wimbledon. -a «J* De teleurstelling druipt af van het gezicht van John de Wolf, als een piccolo v De Koek in allerijl opgetrommeld voor geblesseerde De Wolf De negentienjarige Mare Overmars maakt vanavond in Utrecht in de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Turkije zijn debuut in het Nederlands elftal. „Daar mag men van uit gaan", zei bondscoach Dick Advocaat gisteravond na de laatste training van Oranje in Noordwijk. De kleine Aja- cied, die eerder voor Go Ahead Eagles en Willem II speel de, vormt samen met Peter van Vossen en Ruud Gullit de driemansvoorhoede. noordwuk cpd/anp Advocaat liet alleen nog wat twijfel bestaan over de vraag wie in de verdediging naast Sonny Silooy de tweede man dekker wordt. Waarschijnlijk wordt dat Frank de Boer, maar in het onderlinge oefenpartijtje liet de bondscoach de gister middag in aller ijl opgeroepen Johan de Koek van FC Utrecht ook een helft naast Ronald Koeman spelen. Advocaat hield vermoedelijk een slag om de arm, omdat hij nog niet wist wie bij de Turken naast de lange centrumspits Hakan de tweede aanvaller wordt. De hamstringblessure; die John de Wolf tijdens de voorbe reiding van het Nederlands elf tal op het duel met Turkije op liep, is zo ernstig dat hij de wed strijden van Feyenoord tegen Go Ahead Eagles (zaterdag) en Spartak Moskou (dinsdag) moet missen. „Het is niet zo maar een spierblessure", aldus de Rotterdammer, wiens plaats werd ingenomen door de inder haast opgetrommelde Johan de Koek van FC Utrecht. „Er zijn wat vezels rondom een pees ka pot. Mocht dinsdag blijken dat ik toch kan spelen, dan valt het alleen maar mee." De Feyenoorder baalt er ver schrikkelijk van dat hij de Oran je-selectie gisteren in de steek moest laten. „Ik had me erg veel voorgesteld van de wedstrijd te gen de Turken. Ik had sterk het gevoel dat ik opgesteld zou wor den. Advocaat heeft me dat niet verteld, maar dat maakte ik op uit de woorden die hij bij het af scheid sprak. Hij zei toen tegen me dat ik een uitstekende in druk op hem had gemaakt en dat hij me nog scherper in de gaten zou houden. Dat was leuk om te horen, maar ik had liever vanavond tegen de Turken een goede indruk op hem ge maakt." Volgens bondsarts Frits Kessel had de blonde voorstop per vrijdag en zaterdag al spier- klachten. De Wolf zelf: „Dat viel best mee. Ik was alleen een beetje stijf. Dat heb ik wel meer, maar ik heb voluit kunnen trainen. Pas maandag aan het einde van de training voelde ik plotseling een pijnscheut in het boven been. Hoewel Kessel me een va- liumtablet had gegeven om te kunnen slapen, heb ik vanwege de pijn de hele nacht opgeze ten. Gistermorgen wilde Advo caat weten hoe het met me was. Samen met fysiotherapeut Rob Ouderland en dokter Kessel ben ik naar het veld van Noordwijk gegaan om me te testen. Nou, na tien meter voelde ik al dat het niet ging. 's Middags ben ik gelijk naar Feyenoord gegaan om me te laten behandelen. Ze hebben van alles met me ge daan, onder andere acupunc tuur. Ik heb wel vier uur op de massagetafel gelegen. De wed strijd tegen Spartak is nog een week weg, maar ik ben bang dat ik het niet red." De Koek beschouwt zijn ken nismaking met Oranje vooral als een 'ontdekkingsreis'. „Ik ken de internationals van naam, maar ik heb nog nooit met een van hen samengespeeld. Ik zie wel hoe het verder gaat. Ik laat alles rustig op me afkomen." „Dit soort gebeurtenissen", zei Advocaat, „is één van de re denen waarom ik het Neder lands elftal pas op het laatste moment bekend maak. De af wezigheid van De Wolf heeft niet wezenlijk ingegrepen in mijn plannen, ik had namelijk meer dan één plan." Vermoedelijke opstelling Ne derland: Ed de Goey; Sonny Silooy, Ronald Koeman, Frank de Boer: Jan Wouters, Dennis Bergkamp, Wim Jonk, Rob Wit- schge; Ruud Gullit, Peter van Vossen, Mare Overmars. Scheidsrechter is de Spanjaard Antonio Martin Navarrete. Als zwaar bewapende militai ren, noch nijdig laag boven de grond scherende Roemeense le- ger-helicopters hem klein kun nen krijgen, zou een Utrechtse 'tuinman' daartoe dan wel in staat zijn? Nee toch zeker. En dus dirigeerde Sepp Piontek zijn pupillen gisteravond naar stadion Nieuw-Galgenwaard. Het verbod met de Turkse na tionale ploeg om op het hoofd- veld te trainen, lapte de bonds coach aan zijn laars. „We gaan gewoon naar het stadion en ik maak me sterk dat ze ons er dan niet inlaten", zei hij stoer. Piontek en de zijnen kregen uit eindelijk permissie een half uur tje te trainen op de in eerste in stantie heilig verklaarde gras mat van Nieuw-Galgenwaard. Het compromis kwam mede tot stand dankzij de bemiddeling van de KNVB'er Guy Defaix, de zer dagen voortdurend in het spoor van het Turkse gezel schap te vinden. De dienst sport en recreatie van de gemeente Utrecht had het hoofdveld van FC Utrecht tot verboden gebied verklaard, omdat het gespaard moest wor den voor de WK-kwalificatie-in- terland van vanavond. Het ter rein ligt er door de regen- en sneeuwbuien slecht bij. Door dat het 's nachts vriest en het kwik overdag ook amper boven nul kruipt is het veld hard en hobbelig. Piontek had daar evenwel geen boodschap aan. Tijdens een persconferentie in hotel Mercure in Nieuwegein, waar de Turkse equipe door vier poli tieagenten vyordt 'bewaakt' uit angst voor mogelijke acties van Koerden, liet hij weten zich door het verbod niet te laten af schrikken. „Ik ben nog nooit weggelopen. Met het Deense nationale elftal wilde ik eens trainen op het veld van Steaua Boekarest, maar dat mocht niet. Soldaten met machinegeweren en laag overvliegende helicop ters wilden dat verhinderen. Ik heb me er niets van aangetrok ken en ben gewoon gaan trai- Piontek zei het de grootst mo gelijke onzin te vinden niet in stadion terecht te kunnen. „Als je nu niet op dat veld kunt trai nen, kun je er morgenavond (vanavond) ook niet op voetbal len", zei hij met stemverheffing. „En waarom mocht het Neder lands elftal maandagavond wel in het stadion trainen? Toen Oranje in Istanbul was, mocht het trainen waar het wilde, ter wijl het drie dagen aan één stuk regende en de velden ook slecht waren. Dit lijkt in de verste verte niet op de gastvrijheid die wij in Istanbul aan het Nederlands elf tal hebben verleend." Piontek verklaarde het alle maal wel te begrijpen. „Als het Duitse, het Engelse, of het Ar gentijnse nationale team hier op bezoek was, zouden ze abso luut niet zeggen: je mag in het al twintig jaar gediscrimineerd." stadion niet trainen. Maar wij Piontek wilde van discriminatie, komen maar uit Turkije." in welke vorm dan ook, evenwel Een in Nederland wonende niets weten. „Ik doe niet aan journalist van Turkse komaf politiek. Er is gewoon een of an- zocht er meer achter. „Ik woon dere tuinman in Utrecht die hier al twintig jaar en word ook bang is dat wij zijn gazonnetje vernielen." De krachtmeting met Oranje omschreef hij als 'één van de belangrijkste wedstrijden onder mijn bewind'. Piontek: „Dit is onze laatste mogelijkheid om de eindronden van het WK in Amerika nog te halen. Als we verliezen zijn we kansloos." Datzelfde zei hij halverwege de cember vorig jaar ook al, toen Oranje in Istanbul bij Turkije op bezoek was en met 3-1 won. Piontek: „Ik vond Nederland toen niet zo goed spelen. Wij waren beter, maar wij misten te veel kansen." Hoewel de grote successen uitbleven, maakte Piontek voor al naam als coach van Dene marken, waarmee hij zich drie maal (de EK's van 1984 en 1988 en het WK van 1986) voor de eindronden van een groot toer nooi kwalificeerde. In zijn hui dige functie wil het minder met hem vlotten. De moed om met Turkije de Europese subtop te halen heeft Piontek kennelijk opgegeven. Medio 1994, als zijn contract afloopt, stapt hij op. Angst voortijdig op de keien te belanden als Turkije van Ne derland verliest, zei Piontek niet te hebben. „Ik denk niet dat een nederlaag consequenties heeft. Maar ik ga me er ook niet druk om maken, ik zie wel." rotterdam eric de bie gpd-verslaggever Het ABN/Amro-tennistoernooi leek dit jaar niet stuk te kunnen, maar op de tweede dag sloeg het noodlot toe. Di recteur Wim Buitendijk, die vrijdag tij dens de loting nog glimmend van trots te kennen had gegeven dat zijn oor spronkelijke deelnemersveld geen wij zigingen kende, moest gisteren met een sip gezicht meedelen dat Boris Becker en Ivan Lendl deze week toch niet op de tennisbaan in Ahoy' ver schijnen. Het tweetal heeft zich vanwe ge respectievelijk een virusziekte en een rugblessure afgemeld. Daarmee verloor het grootste in- door-tennisevenement van de wereld in één klap de nummer één en drie van de plaatsingslijst. „Een fikse domper", noemde Buitendijk het. „Op het afzeg gen van Lendl rekende ik min of meer, maar wat betreft Becker heb ik steeds goede hoop gehad. Via zijn manager Ion Tiriac ontving ik de afgelopen da gen namelijk positieve geluiden. Maar zijn huisarts heeft Becker vandaag ech ter afgeraden deze week te tennissen." De Duitser, vorig jaar winnaar in Rot terdam, kreeg eind vorige week tijdens het toernooi van Stuttgart last van een virusinfectie. Daardoor moest hij zich zaterdag terugtrekken voor de halve fi nale tegen Richard Krajicek. Lendl staakte zondag wegens een verrekte rugspier de eindstrijd in Philadelphia tegen Mark Woodforde voortijdig. „De spelers kunne er ongetwijfeld niets aan doen, maar het doet toch even pijn", verwoordde Buitendijk zijn gevoelens. „We zijn zes, zeven maan den bezig geweest met het vastleggen van spelers. Dat resulteerde uiteinde lijk in een topbezetting. Daarvan wordt dan in één uur de helft weggevaagd", aldus de Oudbeijerlander, die gister middag een lange (Becker) en een kor te fax (Lendl) ontving. „Vanuit Philadelphia kwam alleen maar de mededeling dat Lendl zich voor Rotterdam terugtrok. Toen heb ik nog maar even gebeld voor wat meer uitleg, maar die heb ik tot op dit mo ment nog niet gekregen." Wat dat be treft toonde Becker volgens Buitendijk meer fatsoen. Ondanks zijn lichamelij ke gesteldheid arriveert de Duitservan- daag in de Maasstad om tijdens een persconferentie zijn afmelding nog eens te verduidelijken. Ondertussen sprongen twee andere spelers een gat in de lucht. Daniel Va- cek, de Tsjechische pupil van Michiel Schapers en de Schiedammer Ralph Kok nemen nu als 'lucky-losers' de plaatsen in van de weggevallen top pers. Eerstgenoemde is de nieuwe te genstander van Jan Siemerink, terwijl Kok vandaag de Duitser Patrick Küh- nen ontmoet. Gisteravond moest Paul Haarhuis een uiterste krachtsinspanning verrich ten om zich voor de tweede ronde te plaatsten. Pas na twee uur was 27-jari ge Eindhovenaar zeker van de winst te gen de Slowaakse qualifier Karol Kucer (5-7 6-4 6-2). In de tweede ronde speelt Haarhuis, die de laatste twee jaar tot de halve fi nales reikte, tegen Anders Jarryd. De Zweedse veteraan schakelde de tegen voedselvergiftiging vechtende, als acht ste geplaatste Zuidafrikaan Wayne Fer- reira uit. Haarhuis is de derde Neder lander, die zijn eerste partij heeft ge wonnen. Eerder slaagden Fernon Wi- bier en Tom Nijssen (tegen Jacco El- tingh) daar in. SU J OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Leo Compeer trapt tegen woordig ano niem een balletje in het vierde van De Sleutels. In de kelder van de Afdeling Lei den leeft de ooit aan De Vliet bejubelde topscorer beneden zijn stand, maar Compeer en trainer Henskens zijn ge brouilleerd. Voor de winter stop kwam het tot een defini tieve breuk, toen de oefen- meester zijn spitsspeler na de verloren confrontatie tegen MVKV buiten het eerste hield. Compeer: Henskens gaf als uitleg dat hij verdedigend wilde gaan spelen. Nou, ik denk dal er iets anders achter die beslissing stak. Als aanvoerder deed ik mijn mond nogal eens open. Ik nam het op voor jonge jon gens, die zich in het eerste niet prettig voelden. Dat viel bij Henskens niet altijd in goede aarde. Compeer voelde zich ge griefd. Trainen deed hij nog wel, maar de inspiratie ont brak. En, geeft hij ruiterlijk toe, de aanwezigheid van trai ner Henskens irriteerde hem „Ik mag hem gewoon niet. Praten hielp uiteindelijk niet meer. Henskens bood de te leurgestelde voetballer nog wel een plek op het midden veld aan, maar Compeer be dankte voor die eer: „Er knakte iets bij me toen Henskens me buiten de basis hield. Ik voelde me het pis paaltje, terwijl in die bewuste wedstrijd tegen MVKV ieder een slecht was." Interessant is de zienswijze van trainer Henskens: „Ik heb afgesproken met het bestuur dat ik niets over deze kwestie zeg. Voor commentaar moet je bij voorzitter Barn- hoorn zijn. Henskens is dus ook geslaagd voor de spoedcursus hoe ont wijk ik netelige vragen. Spreekbuis Dick Barnhoom: „De zaak ligt simpeL Wij scharen ons achter de trainer in dit conflict. Het is de me ningvan Compeer tegenover die van de trainer. Maar ik wil even benadrukken dat alles in goede harmonie is verlopen. Er is geen ruzie of zo. Compeer heeft daar zo zijn eigen gedachten over. De voetballer voelt zich 'genaaid' door spelers, trainer en be stuur. Compeer: We hadden afgesproken om het netjes te houden in de pers, maar ik voel me daartoe niet geroepen. Ze hebben me afgedankt. Wat ik erger vind is dat ze me een waardig af scheid hebben ontnomen. Ik had er nog een mooi jaar van willen maken en er dan een punt achter willen zetten. Een bestuurslid, die Compeer niet bij naam wil noemen, probeerde de voetballer (29) onlangs nog op andere ge dachten te brengen: Dat kunnen ze vergeten. Ik speelt nooit meer voor Sleu tels-één. Nooit meer dus. De spelers voor wie ik als aan voerder in de bres ben ge sprongen, hebben me in de kou laten staan. En in het be stuur ben ik nog het meest te leurgesteld. Ik heb hier toch aardig wat doelpunten ge maakt, maar toen ik voorde selectie bedankte, kon er nog niet eens een fatsoenlijk 'dank je wel'van af. Dat het bij de w Noordwijk de laatste tijd 'alle hens aan dek' is, mag blijken uit het feit dat diverse oudge dienden zijn teruggehaald om het tij te keren. De plaatselijke trots uit de mondaine bad - plaats mag natuurlijk niet af glijden naar het niveau van de tweede klasse. Maar dat nu ook René van der Gijp werd gepolst voor een optreden in het rood-witte shirt van de zaterdagclub is groot nieuws. Jawel, we heb ben het hier over dé René van der Gijp, die onder andere speelde bij Sparta, Lokeren, PSV, Xamax Neuchatel, Heerenveen en niet te verge ten het Nederlands elftal. In de Volkskrant stond een ar tikel over Van der Gijp, die de Jaatste dagen met zijn cama- vals-hit ('Leve de lol') door het land trok. In het stuk staat dat 'een sponsor van de ama teurclub Noordwijk hem trachtte te strikken.' „Een aannemer bood 30 mille voor drie maanden voetbal zo meldt de meest informa tieve ochtendkrant van Ne derland. Het is nogal wat. Zijn ze daar in Noordwijk een beetje de weg kwijt, denken ze serieus dat Van der Gijp garant staat voor lijfsbehoud of berust al les op een uit de hand gelo pen grap? Volgens Harrie Hollander, voormalig bestuurslid van Noordwijk en nog steeds een supporter van de club, moe ten we het op dat laatste hou den. Hij is de man die Van der Gijp sprak en polste voor een optreden op Duinwetering. „Maar ik ben geen aannemer en ik heb geen 30.000 gulden geboden. Sterker: ik heb het met Van der Gijp helemaal niet over geld gehad. Ik liep hem twee maanden geleden tegen het lijf toen ik toevallig bij de tv-studio's van RTL was. Van der Gijp had bij Barend en Van Dorp verklaard dat hij weer wilde voetballen, het maakte niet uit waar. Toen ik hem even sprak, zei ik voor de gein joh, kom dan lekker bij Noordwijk ballenHij ging er niet op in en ik heb later nooit meer wat van hem gehoord. Nu staat in de krant dat-ie 30 mille kon krijgen van een aannemer. Zo is die jongen, hij is natuurlijk aardig, maar ook publiciteitsgeil. Hij roept soms ook maar iets om leuk uit de hoek te komen en om zijn marktwdürde weer op te krikken. zegt Hollander, die eerlijk be kent dat het ook weer niet he lemaal een dolletje was. „Nou, je mag best weten dat ik in mijn achterhoofd dacht: we kunnen hem bij Noordwijk best gebruiken. Natuurlijk. Voorzitter Leen Korbee van Noordwijk gelooft dat best, maar zit toch niet te springen om 'feestneus' Van der Gijp. Daarvoor zijn de sportieve problemen van het vaandel team te serieus. ,AIs Van zegd, zouden i> eromheen op ons af hebben gekregen. Daar zitten we niet op te wachten. - FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25