Ontslagen bij Anna WeerWerk bij Innovam Investeringen DHL Stand van Zaken Centocor wacht op onderzoek Hulp bij zwaar werk „Een auto en een fiets moet je onderhouden en dat geldt ook voor antieke houten meubelen. Een meubel is antiek als het minimaal honderd jaar oud is en dat niet in serie is gemaakt. Ik restaureer allerlei meubelen: kas ten, tafels, stoelen, commodes, ladenkasten, secretai res, bureaus. Als klanten iets aanbieden ter restauratie ga ik altijd eerst bij ze thuis kijken hoe oud het meubel is. Restauratie is erg arbeidsinstensief en daarom moet je goed afwegen of het de moeite waard is. Ik kijk altijd eerst of de constructie van een meubel nog in orde is. Vaak moet ik dingen als ladelopers en geleiders vervangen, want die slijten na zo'n 100 jaar gebruik. Dat geldt ook voor deuren. Die draaien meestal op speunen, scharnieren. Grote onderdelen van een meubelstuk vervangen komt weinig voor. Een enkele keer zijn delen aangetast door houtworm en die moet ik dan Het komt vaak voor dat het achterschot van een kast gaat krimpen. Dat verbreed ik met latten waardoor de kast niet meer kan scharen, heen en weer bewegen we gens gebrek aan stevigheid. Hout werkt eigenlijk altijd, mgar soms zijn er omstandigheden waardoor het wel erg op de proef wordt gesteld. Als een oude kast van een vochtige boerderij naar een goed geïsoleerde wo ning met centrale verwarming verhuist bijvoorbeeld. Het hout gaat dan krimpen en alle lijmverbindingen De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Wiggert de Jong (30), antiekrestaurateur bij antiekhuis Leythen aan de Lammermarkt in Leiden. „Ais een meubelstuk goed wordt gerestaureerd kan het weer heel lang mee. Wij zien een meubel bijna nooit terug." kunnen loslaten. Dan moet ik de hele kast uit elkaar ha len en opnieuw lijmen. Vroeger werd beenderlijm gebruikt en tegenwoordig alleen nog maar synthetische lijm. Ik restaureer alleen met materialen die vroeger ook werden gebruikt, dus ik VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAFF Lichamelijk gehandicapten die driftig aan een auto sleutelen? Jongeren met een strafblad die keurig-nette werknemers jn de autobranche worden? Volgens N. van Puffelen, regio-manager bij het Voorschotense innova tie- en onderwijscentrum Inno- vam, moet het kunnen. Het kan ook, zo wijst de prak tijk uit. Deze maand zwaaide de 500-ste cursist van WeerWerk af. WeeiAVerk is een landelijk initiatief van overheid, werkge vers en werknemers om langdu rig werklozen, gehandicapten, herintredende vrouwen en al lochtonen weer aan het werk te helpen. Opgezet in 1989 telt WeerWerk momenteel 55 regio nale projecten, verspreid over het hele land. Innovam voert het project voor de auto- en tweewielerbranche uit. De kandidaten worden bijge schoold tot lbo-niveau. De op leiding verloopt in fases en duurt twee tot acht maanden. Na afloop van de cursus krijgen de leerlingen, die maximaal 35 jaar oud mogen zijn, in principe een garantie op een baan. Ze komen via een leerlingplaats in een bedrijf, van waaruit ze zich verder in het vak kunnen be kwamen. De leerlingen worden bijvoorbeeld automonteur of fietsenreparateur. In de praktijk is het 'best moeilijk' om met name iemand in een rolstoel aan een baan in de auto- of tweewielerbranche te helpen, erkent Van Puffelen. „Maar je kunt er in elk geval over dénken. De mensen ma ken via ons in elk geval meer kans. Wij kennen de branche perslot van rekening". Van Puffelen: „Waarmee ik niet wil beweren dat we elke kandidaat kunnen plaatsen. Zo hebben we hier vanaf septem ber een groep van twaalf jonge ren met een strafblad. Ik durf niet te garanderen dat ze alle twaalf aan de bak komen. We selecteren al tijdens de oplei ding. Wel krijgen ze alle twaalf de kans. Maar er zit wel eens een moeilijke jongen tussen, dat zeg ik eerlijk. En dan zet ik zo iemand niet één, twee drie uit het project. Pas als het niet an ders kan. Stuur je iemand meteen weg, dan zakt 'ie weg en komt 'ie nooit meer boven". Het aantal projecten dat door Innovam wordt begeleid, groeit gestaag, in 1988 was het er zeg ge en schrijve één, een jaar later al twee. In 1990 was Hel aantal gestegen naar tien en nu zijn het er ruim dertig. Gemiddeld telt een project (lees: groep) tien kandidaten.. Van Puffelen wil vanuit de Voorschotense Ijinovam-vesti- ging gestaag met zijn werk gebruik alleen beenderlijm. Dat is alleen verwarmd bruikbaar, dus ik heb de hele dag een pot lijm op het vuur staan. Het verschil tussen 'antiek' en 'niet antiek' is ook be langrijk bij de behandeling van gefineerde meubelen. Als ondergrond voor moderne meubelen wordt meestal multiplex of spaanplaat gebruikt. Antieke grenen of ei ken meubelen werden verduurzaamd met bijvoorbeeld mahonie-, palissander of notenfineer. Daar heb je ook nog verschillende soorten in, zoals wortelnoten, wild noten en strak noten. Wortelnoten bijvoorbeeld kan niet massief zijn, want dat komt van de wortels van de notenboom. Dat betekent dat de houtnerf 'warrig' is en daarom wordt er fineer van gesneden. Vroeger werd dat gezaagd. Tegenwoordig wordt fi neer gesneden en is dus dunner. Dat verschil is belang rijk om te weten bij een restauratie. Dik fineer kun je met mesjes schoonmaken en afschuren zonder dat je direct door de finecrlaag gaat. Mijn opleiding heb ik gevolgd op een speciale MTS voor meubelmakers in Rotterdam. Ik heb de richting antiekrestauratie gevolgd en sinds '84 ben ik antiekres taurateur. Het is een mooi vak, ik werk de hele dag met mijn handen. Mijn hobby is mijn beroep geworden." TEKST ERIC JAN WETERINCS Het internationaal operende koeriersbedrijf DHL in Hoofd dorp gaat twee miljard gulden investeren in grondoperaties en logistiek. Dat gebeurt over de periode 1993 tot 1997. De uitga ven hebben voornamelijk be trekking op afhandelingsysste- men, automatisering, commu nicatie- en computertechnolo gie. Volgens de directie is het investeringsprogamma noodza kelijk om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag van re laties. Onder meer naar een grotere reikwijdte van de distri butiediensten. Anderzijds is het besluit een gevolg van externe economi sche ontwikkelingen, in het bij zonder de liberalisering van de Europese markt, aldus woord voerder P. Lupo van DHL Worldwide Express. „Veel van onze klanten zoeken naar part doorgaan, al is het momenteel wat rustiger in de autobranche. „Dan kun je wel zeggen: we stoppen met het opleiden van mensen, maar zo werkt het niet. Ie moet er ook nu alvast voor zorgen mensen te hebben op geleid. Straks kan de vraag im mers plotsklaps weer veel groter zijn". Tal van wettelijke subsidie-re gelingen zorgen ervoor dat het voor een adspirant-werkgever financieel aantrekkelijk wordt gemaakt een werknemer via WeerWerk in dienst te nemen. Van Puffelen: „Dat de bedrijven iemand uit een minderheids groepering nemen, vind ik een sociale verplichting die we alle maal hebben Overigens kunnen belangstel lenden voor een plekje bij WeerWerk niet direct bij Inno vam aankloppen. Het arbeids bureau speelt een bemiddelen de rol. JE MIST NOOIT DE BOOT ners in gespecialiseerd trans port ter ondersteuning van nieuwe mogelijkheden die zich voordoen binnen de vrije han delsmarkten van Europa, Noord-Amerika en Azië." In het wereldwijde distribu tie-netwerk gaan bovendien de 'express logistics centers' een steeds belangrijker rol spelen. Dit zijn eigen entrepots van DHL. waar bedrijven hun goe deren kunnen opslaan. Vanuit deze centra verzorgt het bedrijf de internationale distributie. Het grote voordeel is dat klan ten zelf minder opslagplaatsen nodig hebben. ki oktober wordt het nieuwe hoofdkantoor in Hoofddorp in gebruik genomen In het voor jaar komt een vestiging in Breda en de zeven andere centra wor den uitgebreid. DHL heeft in tweehonderd landen tachtig duizend vestigingen met 28.000 yverknemers. MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus Daar maken ze uw persoonlijke lening ol doorlopend krediet prima in orde voor u Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 - 12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur Of bel voor informatie. nK GOED voor vITBuw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel 071-254145 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dagblad, Post bus 54, 2300 AB Leiden, t.a.v. 'Zakelijk'. Brochure CNV REGIO - De CNV-jongerenorga- nisatie geeft begin volgende maand de brochure 'Starters op de arbeidsmarkt' uit. De brochure is speciaal bedoeld voor jongeren die sinds kort aan hun 'arbeidsleven' zijn begon nen. Zaken als arbeidsovereen komst, CAO, proeftijd en ar beidsomstandigheden- worden verklaard, evenals de functie van ondernemingsraden en vakbonden. De brochure is ver krijgbaar bij de CNV-jongerec- organisatie, Postbus 2475, 3500 GL Utrecht. Tel. 030-913668. Zwitsers succes ZOETERWOUDE - De Zwitserse producent van bier en alcohol vrije dranken Calanda Halden- gut, voor tien procent eigendom van Heineken, heeft in het eind september afgesloten boekjaar een negatief bedrijfsresultaat geboekt van 1,36 miljoen frank 1,65 miljoen) tegen een winst van 7,38 miljoen frank in het voorgaande jaar. De omzet groeide met 6,4 procent tot 228 miljoen frank (ƒ276 miljoen). Dat was mede te danken aan de import van Heineken, het meest verkochte buitenlandse bier in Zwitserland. Omtzigt verhuisd LEIDEN - Technisch handels bureau Kees Omtzigt is deze maand verhuisd van de Hoge- woerd in Leiden naar de Zoeter- woudseweg 23. Het postbus nummer is gewijzigd in 1353 2302 BJ Leiden. Het Leidse biotechnologiebe drijf Centocor hervat de ver vaardiging van zijn belangrijk ste produkt Centoxin nog niet. Nieuw onderzoek moet duide lijkheid geven over de toelating van het middel tegen bloedver giftiging. Vorige maand bleek dat bij bepaald gebruik van het middel iets hogere sterfte op trad. In afwachting van dat on derzoek maakt Centocor wel plannen voor reorganisatie, maar voorlopig wil het bedrijf daarover nog niets bekend ma ken. Dat zegt S. Warnaar, voorzit ter van het managementteam van Centocor. Bij het bedrijf werken nu 250 mensen. Centoxin is het belangrijkste produkt van het bedrijf. Het an dere produkt is Myoscint, een middel dat wordt toegepast bij onderzoek naar hartinfarcten. Vorige maand werd bekend dat bij Amerikaans onderzoek was gebleken dat Centoxin soms dodelijk kan zijn. Dat was reden om het ook in Europa, waar het al was toegelaten, van de markt te halen. Centocor wil de uitkomsten van dat onder zoek nader bestuderen. De re sultaten zijn pas half maart be schikbaar. Daarnaast worden nieuwe proeven opgezet bij de behandeling van hersenvlies ontsteking. Ook die proeven worden in de Verenigde Staten gedaan. Wamaar verwacht dat de resultaten daarvan nog enige tijd op zich laten wachten. „Uit eindelijk komt die ziekte niet zo vaak voor." Centocor verwachtte aanvan kelijk dat Centoxin vorig jaar al op de markt kon worden ge bracht. Dat zou ertoe leiden dat het bedrijf in f992, na jaren van aanloopverliezen, voor het eerst winst zou gaan maken. De Amerikaanse overheid eiste echter nader onderzoek naar de veiligheid van het middel. Cen tocor zocht noodgedwongen sa menwerking met het Ameri kaanse farmaceutisch concern Eli Lilly en bovendien moest het bedrijf fors inkrimpen. Er ver dwenen 150 arbeidsplaatsen. Wat er nu gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Wamaar be nadrukt dat Centocor vooral geen overhaaste stappen zal zetten. „We nemen de tijd om de analyse af te wachten en een plan te maken." Elf man weg door reorganisatie orthopedisch bedrijf Bij het orthopedisch bedrijf Anna aan de Leidse Mezen- straat vallen elf ontslagen. Ook bij andere vestigingen van Anna in het land verdwijnt werk. In totaal verliezen daar nog eens zeven mensen hun baan. Anna is met een jaar omzet van twaalf miljoen gulden een van de grootste or thopedische bedrijven in Nederland. LEIDEN «WILLEM SPIERDIJK Dat de Leidse onderneming die onder meer protheses en instru menten maakt in de problemen is gekomen, wijt de directie van Anna voor een deel aan het plan Simons. Bedrijven moeten sinds de invoering van dat plan zelf onderhandelen met de ziekte kostenverzekeraars. Dat leidde in veel gevallen tot lagere prij zen. Directeur J.J.A. Castelein heeft een 'schrikreactie' gecon stateerd na invoering van het stelsel voor de ziekte kostenverzekering. Dat leidde tot mindere verkopen van pro: theses. Daar komt nog bij dat Anna optimistisch 1992 was in gegaan. „Dan komt een slecht jaar harder aan", zegt Castelein. Hij wijst erop dat ook concurrenten in deze branche zoals Fransen uit Dordrecht, hebben moeten reorganiseren. Volgens de direc teur wordt de gehele operatie uitgevoerd om het bedrijf over eind te houden. Geen van de vestigingen in Zoetermeer, Em- men, Assen, Amersfoort, Delft, Zoetermeer en Leiden worden dan ook gesloten. De directeur van Anna vreest niet dat de continuïteit van het bedrijf niet in gevaar komt. „We hebben moeten snijden in onze kosten. En in onze sector bestaat 60 tot 70 procent uit loonkosten". De directie heeft inmiddels overeenstemming bereikt met de vakbonden over een sociaal plan. De ontslagen bij Anna val len in alle geledingen van het bedrijf, zowel bij de administra tie als in de werkplaats. De ontslagen bij Anna bete kenen een tweede klap voor de orthopedische sector in Leiden. Vorig jaar moest het LS Ortho pedie de deuren sluiten vanwe ge een faillissement. Dat bedrijf was voortgekomen uit het be kende bedrijf Van Lierop Or- thopaedie dat aan de Nieuwe Rijn in Leiden was gevestigd. De speciale klemmen om stoepranden te tillen worden niet altijd gebruikt. TOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN ERIC JAN WETERINCS De gemeente Dordrecht gaat aannemers verplichten om ma chines te gebruiken voor het verplaatsen van trottoirbanden en zware stenen. Ook met het huren van machines en het zor gen voor andere faciliteiten voor straatmakers loopt Dordrecht voorop. Leiden is zo ver nog niet, maar 'houdt de boel constant in de gaten.' Dat zegt R.B. Fraanje hoofd van de afdeling bestratingen van de directie civiele werken van de gemeente Leiden. Dordrecht beroept zich op de bouw CAO, waarin staat dat werknemers geen gewichten boven de twin tig kilogram mogen tillen. Voor de eigen straatmakers huurt Dordrecht machines voor de zware klussen en dat doet Lei den ook al geruime tijd. „We zorgen dat we de hulp middelen hebben," zegt Fraan je, „maar dat wil nog niet zeg gen dat ze ook altijd worden ge bruikt. We hebben bijvoorbeeld speciale klemmen om stoep- banden te tillen, maar het zal in de praktijk regelmatig voorko men dat een paar mensen even gauw zo'n band verplaatsen zonder het hulpmiddel te ge bruiken." Dordrecht stuurt zijn straatmakers naar een 'rug- school', waar ze goed leren til len en ook krijgen ze speciaal wollen ondergoed. Volgens Fraanje doet iedereen zijn best in het kader van de ARBO-wet (arbeidsomstandigheden wet). „Dordrecht loopt daarbij voor op, maar hier gebeurt ook het nodige. Voor mensen die zwaar moeten tillen hebben we spe ciale gordels, die hadden we al voor Dordrecht met die rug- school kwam. En speciaal wol len ondergoed hebben wij ook." het Ambacht Project voor de auto- en tweewielerbranche

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21