Men vraagt ons weieens: "Wat drinken jullie nu zelf?" Schrijvende Lezers WHITE L10NÜ SHERRY 6 halen 5 betalen. GALL& GALL Speciale huizen op Ypenburg Medisch advies bij milieuproblemen Altijd iets bijzonders. WOENSDAG 24 FEBRUARI 1993 Ariëns In het GPD-bericlït over de mogelijke zaligverklaring van Dora Visser en pastoor Ariëns (29 januari) werd van beide een summiere levensbeschrij ving gegeven. Vooral de gege vens over Ariëns waren incom pleet, meent Voorschotenaar A.G. Uijtdehaage. Het is (of was?) een goed ge bruik in de journalistiek om de inhoud van de berichten van derden serieus na te trekken. Dat zulks ook nuttig is bij be richten van gevestigde pers diensten als de GPD, blijkt uit het bericht aangaande Dora Visser en 'pastoor Ariëns' en met name wat de laatstge noemde betreft. Dr. AJphonse Marie Auguste Joseph Ariëns is zeker niet als al of niet verbannen pastoor de geschiedenis in gegaan en staat allerminst op grond daar van op de lijst van Zaligverkla ring. Hij studeerde en promo veerde in de theologie in Home en werkte er in armenwijken. Op Sicilië werkte hij onder de arbeiders van de zwavelmijnen en in Turijn ontmoette hij Don Bosco. Deze inspireerde hem tot soortgelijk werk in Nederland, waar hij zich behalve met ziel zorg ook bezig hield met maat schappelijke zorg, o.m. door de oprichting van de katholieke ar beidersbeweging, door het op zetten van het weekblad De Ka tholieke Werkman, door de be vorderingvan arbeiderswoning bouw en niet het minst door drankbestrijding met de vereni ging Sobriëtas. Deze allesbehal ve verbannen priester werd in 1903 na de spoorwegstaking be noemd tot lid van de staats commissie die de positie van de spoorwegarbeiders onderzocht. Het rijke leven van dr. A.M.A.J. Ariëns is vaak onderwerp van publikatie geweest en leidde van 1958 tot 1965 tot een dio cesaan proces tot Zaligverkla ring. Evenals ik had de verant woordelijke redacteur deze ge gevens kunnen vinden in de Grote Winkler Prins. A.G. Uijtdehaage, Callenburghplantsoen 9, Voorschoten. HCG/Elascon Voor de plaats waar vroeger de toren van de HCG stond is een bouwplan ontwikkeld: een 38 meter hoge woontoren. Dat valt niet bij alle buurtbewo ners in goede aarde. Graag wil ik de lezers van deze rubriek attenderen op een fout in de redactionele inleiding bij de brief van E. van den Hoed op 18 februari j.l. Als locatie van het in nog behandeling zijnde bouwplan voor de 38 meter ho ge 'HCG-toren' aan de Vrij heidslaan (vroeger een gedeelte van de Vijf Meilaan) wordt het voormalige Elascon-terrein ge noemd, terwijl de voorgestelde bouwlocatie aan de overzijde van dit terrein gelegen is, onge veer op de plek waar vroeger de HCG-mast stond. Voor het Elas con-terrein is inmiddels op de gemeentelijke informatie-avond van dinsdag 16 februari een goed ogend bouwplan gepre senteerd waarin 57 woningen zijn opgenomen (zie LD 17 fe bruari). Als de plannen voor de 'HCG-toren' doorgang vinden, zullen de toekomstige bewoners van de huizen op het Elascon- terrein (prijzen variërend van twee tot drie ton) mogen 'mee genieten' van alle negatieve as pecten die het gebouw voor de omgeving met zich mee zal brengen: schaduwwerking, windeffecten en horizonvervui ling. De op de informatie-avond ten toon gespreide kooplust voor de te bouwen huizen op het Elascon-terrein zou dus nog wel eens danig kunnen bekoe len. Het enthousiasme voor de 'HCG-toren' was bij de bewo ners van de iets verder van de bouwlocatie gelegen wijken Tuinstadwijk en Vreewijk in verband met de te verwachten horizonvervuiling overigens al tot het nulpunt gedaald. De ne gatieve reacties op de woonto ren van de direct omwonenden (de kersverse bewoners van het voormalige HCG-terrein) zijn in de brief van Van den Hoed goed weergegeven. Uiteraard zit men in dit wijkje niet te springen om een van de hoogste Leidse flats in de achtertuin te krijgen. Het woord is nu aan de politiek. De raadscommissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening zal waarschijnlijk op 11 maart a.s. over het bouwplan 'HCG- toren'vergaderen. D.P. den Os jr., Schelpenkade t/o 54, Leiden. TGV De discussies over de flitstrein, namen de afgelopen weken een verrassende wending. Een bouwbedrijf meldde dat het de omstreden trein op palen door ons land kan sturen. De poli tiek reageerde enthousiast. Zou een TGV op palen inder daad geld besparen en wel aanvaardbaar zijn in het Groe ne Hart of de (Leiderdorpse) bebouwing langs de A4? On derstaande ingenieur vindt van niet. Ondanks alle besprekingen en inspraak zijn alle mogelijkhe den voor deze trein nog niet uit geput. Het is natuurlijk zonder meer duidelijk, dat de oplossin gen tot nu toe aangedragen, niet de juiste zijn. Een TGV over de oude baan kan natuurlijk niet, vanwege de talrijke kruisingen met andere wegen, spoorwegovergangen, wissels, zijsporen en de drukte op de lijnen. De aanleg van een nieuwe lijn tussen Rotterdam en Amsterdam gaat een fantas tisch bedrag kosten, hoe je hem ook aanlegt. Dwars door bestaande be bouwing, onder de grond wat nog veel duurder zal zijn of als viaduct boven de grond, wat een afschuwelijke horizonver vuiling zal geven en die de over last nog eens zal benadrukken. Tevens zal 'het Groene Hart' van Zuid-Holland weer eens worden aangetast. Een groen hart, waarvan we al jaren gele den hebben afgesproken dat het moet blijven bestaan. We moe ten dat niet door de eerste de beste plannenmaker laten aan tasten, doch het blijven bewa ken. M.i. is er een betere oplos sing: ik heb mij steeds afge vraagd waarom deze TGV echt naar Amsterdam zal moeten. Ik vind Rotterdam, als grootste handelscentrum, een prachtig eindpunt. Zij die verder naar het noorden willen, kunnen in Rotterdam overstappen op de intercity, welke aan de andere zijde van het perron kan klaar staan. Ook kan de TGV aldaar veranderen in een intercity, welke met intercitysnelheid naar Amsterdam rijdt, langs Den Haag en Schiphol. Het tijd verlies ten opzichte van een nieuwe baan zal onbeduidend zijn. Voor wie is dit tijdverlies eigenlijk zo belangrijk? Is het zo belangrijk, dat de zakenmensen uit Parijs of Brussel 20 minuten eerder over de walletjes lopen of die uit Amsterdam een half uur eerder in het Casino de Paris zitten? Overigens, nog een vraag: wie betaalt een nieuwe TGV-baan eigenlijk? Ing. D.J. Vlasblom, Floris Versterlaan 6, Oegstgeest. SUPERIOR BLENDED /'/■/s/s /ï/uj/'y 0.7 L 18,95 24 x 0.3 L 20,95 Wel 'W,4vo1' „COGNAC '5% 'ëbrn-Ma 0.7 L32# 29,95 Medium Dry j, i 1.0 LMfiï 17,95 17% VOL 0.7 LITER 0.75 L m 6,95 De serie Bonlitres Een begrijpelijke vraag. Want net als bakkers, slagers en groentemannen ken nen ook slijters als geen ander de kwali teit en waarde van hun produkten. Maar we zijn ook prijsbewust, dus u begrijpt dat wij van Gall Gall die drankjes drinken die uitstekende kwali teit bieden voor een bescheiden prijs. En laten dat nu toevallig onze 'eigen merken' zijn, merken van onbetwiste kwaliteit die zo exclusief zijn dat u ze alleen bij ons kunt kopen. Voordelig. Nu wil het geval dat we deze eigen merken de komende weken nog 'ns extra in prijs verlaagd hebben. Zo betaalt u voor onze Weduwe Visser Jonge Jenever tijdelijk geen 18,95 maar 17,95; voor onze. Marquis*** Cognac geen 32,95 maar 29,95 en voor onze White Lion Whisky geen 20,95. maar 18,95. UI j RABELOT Port 0.75 L-Etf" 9,95 PLAYER'S Rum Silver/Gold 0.7 ljw 17,95 EMMETS Irish Cream 0.7LJ%Wl8,95 Een ander voorbeeld zijn onze eigen wijnen, de Bonlitres. Bij aankoop van zes flessen van één soort betaalt u slechts de prijs van vijf. Kortom, keuze genoeg. Rest ons nog u uit te nodigen om 'ns kennis te komen maken met onze eigen merken. Want wij drinken ze dan wel thuis, maar hoe zit dat met u? Doofstommen In zijn rubriek ONZE TAAL schonk Joop van der Horst af gelopen zaterdag aandacht aan het gebruik van taal door doven. Zijn visie wordt niet door iedereen gedeeld. Heel fijn dat er ineens weer zo veel aandacht aan de gebaren taal wordt gegeven. Er is een boek uit, dat krijg je als recen sent (Joop van der Horst) waar schijnlijk ook nog gratis en dan heb je weer een goede beurt ge maakt, want je hebt ook nog eens aandacht aan een minder heidsgroep geschonken De dove kinderen krijgen les op school, je zou eens moeten gaan kijken op zo'n school. Ze leren Nederlands en niet „min of meer". Een goedhorend kind dat niet zo goed in Nederlands is leert toch ook niet min of meer Nederlands. Doofstom, beste Joop, dat woord is allang afgeschaft in de doven wereld. Wat bedoel je daar trouwens mee: te stom om te leren of niet kunnen praten. Het eerste slaat natuurlijk ner gens op en alle doven leren he den ten dage praten. Avondretourtje is trouwens makkelijker in gebarentaal te uiten dan d.m.v. vingeralfabet, maar wat heeft 't voor zin als de wérker achter het loket geen ge barentaal of vingeralfabet kent? Dan zegt de dove n.l. gewoon: „avondretourtje", want dat leert-ie ook op school. Een tolk van de televisie, was het maar zo. Een tolk uitgeleend door het Tolkencentrum van de Doven- raad. „Doofgeboren mensen die de taal uiteraard maar gebrekkig leren". Hoe kom je erbij? Er zijn erbij die de taal gebrekkig leren, maar meer nuancering zou ik Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. verwachten van een universitair docent. En wat bedoel je toch met: „ze hebben vaak niets aan de letters van het journaal voor doven en slechthorenden. Om dat te kunnen begrijpen moet je al Nederlands kennen en dat is nu het probleem". Dat er soms wat moeilijk te begrijpen woor den gebruikt worden, a la, maar beste Joop, als je echt belang stelling hebt voor deze groep mensen, dan zou je ook^weten dat alle doven en slechthoren den in Nederland de kans heb ben om Nederlands te leren en velen zelfs andere talen erbij le- Als moeder van een dove dochter viel me je recensie op en omdat er zo vaak, ook in an dere kranten hoor, ongenuan ceerd over doven geschreven wordt, kon ik het niet laten even tegen je van leer te trekken. Tot verdere informatie bereid, maar uiteraard kan je de beste informatie bij de specialisten zelf, de doven krijgen. Pinny Baruch, Merelstraat 40, Leiden. Bollenboycot Op de voorpagina van het Leidsch Dagblad van 6 februari stond een artikel met de kop: „Milieufederatie wil bloembol lenboycot". Wij sloegen stijl achterover van het idee om zelfs het publiek in exportlanden te verzoeken mee te doen aan een bollenboycot. Hoe intelligent moet men zijn om zoiets te verzinnen? Milieu mensen waar bent u nu toch mee bezig? Export brengt toch geld in 't laatje. Waarom is men toch constant bezig het de land en tuinbouw zo moeilijk te ma ken! Staan de ambtenaren er wel eens bij stil hoeveel onrust, zor gen en slapeloze nachten zij over de land- en tuinbouw uit strooien? Wij worden niet ziek van 't milieu, maar van de re gels: alles móét, niets mag en het kost handenvol geld. Dat geld zal er binnenkort ook niet meer zijn om alle regels op te volgen en personeel aan het werk te houden of zelfs te kun nen blijven bestaan. Wij zullen in ieder geval niet aan een boycot meewerken, maar onze buitenlandse afne mers, die in het voorjaar bij ons op bezoek komen, meenemen naar de Keukenhof en één of meer andere bollen-evenemen- ten, om hen toch vooral te laten zien hoe men z'n tuin en park kan opfleuren met de Hollandse bollen!! A. Loef, J.A. Loef Boomkwekerijen, Parklaan 15, Boskoop. den haag anp wone' supermarkt, de vuilnis man komt langs of dê bewoners gaan uiteten. Craeyenburch wil echter dat verstandelijk gehandicapten nog meer deel uitmaken van de maatschappij en dat kan onder meer door bewoners in de nieu we woonwijk te plaatsen. Verder krijgen particulieren de kans zich op het terrein van het internaat te vestigen, zodat op die manier ouders dichter bij hun kind kunnen wonen. Het nu nog geïsoleerde terrein zal worden ontsloten voor door gaand en langzaam verkeer, in clusief een fietsroute. Het complete plan kost veer tig miljoen gulden. Daarin is ook begrepen een grondige re novatie van het paviljoenscom plex met vervangende nieuw bouw. In de nieuwe woonwijk die op de voormalige militaire vliegba sis Ypenburg (bij Den Haag) wordt gebouwd, moeten ruim honderd mensen met een ver standelijke handicap gaan wo nen. Op het terrein van het naastgelegen internaat van de Stichting Craeyenburch kunnen bovendien particulieren een koopwoning bouwen. Op die manier kunnen verstandelijk gehandicapten nog meer deel uitmaken van de maatschappij. Dat is de kern van een groot renovatie- en nieuwbouwpro ject dat dinsdag in Den Haag door Craeyenburch is gepresen teerd. In Craeyenburch wonen i 450 verstandelijke handicap. Zij doen boodschappen in de 'ge- In de wijk Ypenburg i negen vrijstaande woningen voor negentig bewoners komen. Zestien plaatsen komen er in appartementen, vooral voor pa ren. In de wijk Ypenburg komen verder twee gebouwen voor dagactiviteiten en op het plein tussen de twee wijken wil Craeyenburch een muziektent neerzetten. Op het verlanglijstje staat verder een openbaar zwembad annex sportcentrum in de wijk Ypenburg, waarvan Craeyenburch wel medehuur der wil worden. In 1993-1994 zal volgens een woordvoerder van het Stadsge west Haaglanden duidelijk wor den wat er precies met het voormalig vliegveld gaat gebeu ren. Behalve voor woningbouw zijn er plannen voor aanleg van een industrieterrein. tend bij gezondheidsdiensten en mogen daar alleen informa tie aan individuele burgers ge- utrecht anp Drie van de twaalf medisch milieukundigen in Nederland hebben het Bureau Medische Milieukunde opgericht. Het bu reau gaat medische adviezen geven aan bedrijven en instan ties bij milieuproblemen die de gezondheid van mensen be dreigen. Volgens de arts P. van den Hazel zijn op die manier eerder maatregelen te nemen waardoor eventuele gevaren worden voorkomen. Volgens Van den Hazel is er behoefte aan zo'n bureau. Bij de ingenieursbureaus die zich bezighouden met milieuzorg ontbreekt de nodige medische milieukundige kennis, zegt hij. De milieuartsen werken uitslui- Het bureau kan ook een risi coschatting maken van bodem verontreiniging. De bedoeling is om vooral adviezen te geven als er nog geer? problemen zijn ge rezen. De TGV is de boze dromm van velen. Over bestaand spoor, antwoord is te geven. tracé, al dan niet op palen, het zijn allemaal vragen waarop nog geen FOTO 'ARCHIEFZAl

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20