Buren dé lawaaimakers Grote zaag belaagt het vissende nonnetje Over leven KOOPAVOND MENU Eenden op vrijersvoeten Bloeiende slootkanten verbeteren imago boer Fosfaten gauw uit grond verwijderen WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 Riet maaien in Hekslootpolder haarlem» De Vereniging Behoud de Hekslootpolder houdt zater dag 27 februari een actie-ochtend waarbij in de Hekslootpolder een grote schoonmaak wordt gehouden. Plastic, fietsbanden en ander zwerfvuil worden verzameld. Verder zal er een gedeelte van het oude riet worden gemaaid. Zo ontstaat een gevarieerd rietland met hoge natuurwaarden. Het gemaaide riet wordt in hopen achtergelaten, die als schuilplaats dienen voor onder meer amfibieën. De actiedag duurt van negen uur 's ochtends tot een uur 's middags. Verzamelen bij het informatiebord op de hoek van de Vondelweg en de Spaarndamseweg in Haarlem. Voor versnaperingen wordt gezorgd. Autogebruik PTT teruggedrongen Amsterdam PTT Post aan de Oosterdokskade in de Amsterdam se binnenstad is erin geslaagd het aantal autokilometers van werknemers met kantoortijden met ruim een kwart te vermin deren. Daarmee zijn ook de parkeerproblemen opgelost. De ver mindering werd bewerkstelligd door een vorm van vervoer- management. Ruim drieduizend medewerkers ontvingen een persoonlijk reisadvies. Alleen de mensen die het advies 'auto' ontvingen, kregen het recht op een parkeerplek. De vrijgekomen plaatsen werden gereserveerd voor carpoolers. Cursus koken zonder vlees boxtel Cursuscentrum De Kleine Aarde organiseert een kook cursus speciaal voor mensen die verantwoord willen leren koken zonder vléés. De cursus heeft plaats op zes dinsdagavonden van 19-22 uur te beginnen op 23 maart in Boxtel. De cursus beef 135 gulden inclusief ingrediënten en cursusmateriaal. Bij keur aanmelden voor 10 maart. Telefoon 04116-84921. Lezing over voeding en milieu boxtel De Kleine Aarde in Boxtel houdt op zondag 14 maart van 11-15.30 uur een lezing waarbij de nadruk ligt op milieu vriendelijke alternatieven voor dagelijkse produkten. Voedings- voorlichter Marie-José Comelissen zal onder meer ingaan op de herkomst van onbespoten voedsel, groenten van het seizoen, de samenstelling van een menu en de prijs van een gezonde maal tijd. Prijs/ 10, telefonisch aanmelden 04116-84921. leiden De eenden zijn op vrijersvoeten. Nacht na nacht is het een lawaai van jewelste op en rond de plassen. De mannetjes-eenden maken met veel gesnater en gepoedel de vrouwtjes het hof. Voor de winter al is een fiks aantal paartjes gevormd, maar de over blijvende vrijgezellen moeten alsnog op jacht. Als eenmaal een mannetje en vrouwtje elkaar tot 'wettig' echtgenoot hebben verkozen, kan het vrouwtje geen stap meer verzetten zonder haar man achter zich aan te krijgen, bang als hij is haar alsnog kwijt te raken. Die trouw, zoals tussen deze twee kuifeen- den, houdt op zodra de eieren gelegd zijn en moeders broedt. Dan gaat de man op de wie FOTO MARTIJN DE JONGE Deze week in La Place Leiden: Een Vlaamse kipschotel met witte rijst,een frisse komkom- mersalade en een appelroom- V I Cl I I dessert. Slechts 9.95 Op de 4e etage V&D, UW WARENHUIS Veel beslissingen over grote infrastructurele projecten staan of vallen met geluidhinder. Zo zijn er de uitbrei ding van de luchthavens Schiphol en Beek, de verplaat sing van het vliegveld Zestienhoven en de aanleg van de TGV en de Betuwelijn. De nieuwe voorzitter van de Ne derlandse Stichting Geluidhinder (NSG), prof. dr. G. van Middelkoop (55), valt met zijn neus in de boter. den haag gpd De komende tijd gaat de NSG zich duidelijker manifesteren in het Haagse lobbycircuit. „Nee", zegt Van Middelkoop, „dat be tekent niet dat we tegen alles zijn wat herrie maakt. Wat we willen, is aandacht vragen vóór het probleem. De TGV is mis schien een goed alternatief voor korte Europese vluchten, maar dat betekent niet dat je de baan voor de hogesnelheidstrein klakkeloos kunt aanleggen." Ook bij veel gezinnen speelt geluidhinder een hoofdrol in het leven. Verreweg de belang rijkste klacht is burengerucht: twee van de drie mensen heb ben last van herrie bij de buren. Een goede tweede is de overlast van verkeer (60 procent) en daarachter komt het lawaai van vliegtuigen. Op grote afstand volgt industrielawaai. De NSG heeft zich ten doel gesteld geluidhinder in het jaar 2010 met de helft te hebben te ruggebracht. „Dat betekent nogal wat", zegt de nieuwe voorzitter. De NSG richt zich daarbij op de grootste onrust stoker: het burengerucht. Van de rijksoverheid verwacht de NSG op dat gebied niet veel. De norm die daar wordt gehan teerd, is dat je een normaal ge sprek bij de buren niet kunt ho- Belachelijk natuurlijk", zegt ir. J. Kuiper, directeur van de stichting. „Er wordt helemaal geen rekening gehouden met blaffende honden en huilende kinderen. Die norm stamt nog uit de jaren vijftig en zestig, Het imago van de Nederlandse boer is er de afgelopen jaren niet beter op geworden. De dis cussies over mest en bestrij dingsmiddelen hebben zijn goede naam aangetast. Een mooi veldboeket langs de boe rensloten kan de landbouw een beter imago opleveren. Boven dien zijn flora en fauna er bij gebaat. as een van de uitkom- i de studiediedag 'Boe- Dat door het ministerie van land bouw en het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) die onlangs in Apeldoorn is gehou den. Centraal stond de vraag wat een boer op zijn bedrijf kan doen om de natuur meer kan sen te geven. Volgens het CLM zijn er mo gelijkheden te over. Waardevol le diersoorten als weidevogels, ganzen, patrijzen, kerkuilen, hermelijnen en hazen gedijen goed in de nabijheid van de landbouw. Voor talloze planten geldt hetzelfde. Op dat gebied valt nog veel winst te behalen. Helaas is de belangstelling voor het agrarisch natuurbeheer in Nederland aan de magere kant, constateert directeur W. van der Weijden. „De aandacht richt zich vooral op de uitbrei ding van het aantal natuurge bieden. Dat areaal kan echter maar beperkt groeien. De aan koop van grond voor natuurge bieden is duur, terwijl er maar weinig geld beschikbaar is." Van der Weijden meent dat natuurvriendelijk boeren meer kans op succes biedt. Tweeder de van Nederland bestaat uit landbouwgrond. Op die grond is nog veel natuur te vinden. Met relatief eenvoudige midde len kan de natuur binnen de landbouw worden uitgebreid, zonder dat de boer terug hoeft grijpen op de werkwijze van zijn bet-overgrootvader. .Agrarisch natuurbeheer is voor veel die- ren- en plantensoorten goedko per dan reservaatsbeheer. Bo vendien kan het sterk verzwakte imago van de boer ermee wor den verbeterd. In de toekomst kan het hem misschien ook nog enig extra inkomen opleveren, hoewel het*nooit een vetpot zal worden." Minister Bukman zegt niet te klagen te hebben over de be langstelling van de boer voor de natuur. Die is groeiende, con stateert hij tevreden. „Het suc ces hangt af van de vraag of het aannemelijk is te maken dat een economisch verantwoorde bedrijfsvoering niet in het ge- 3, plv -chef meindert van d iw/ «rwwl® Een natuurvriendelijk beheer v i landbouwgronden hoeft geen economisch verlies op te leveren. drang komt. Kansen voor na- nier van natuurbeheer op het kers. Boeren en tuinders sprin- perceelranden niet te bespuiten tuurbeheer op het boerenbedrijf bedrijf is een natuurvriendelijk gen al zuiniger om met land- of te bemesten, en het vee weg zijn ervolop." beheer van de slootkanten en bouwgif en (kunst)mest dan een te houden, krijgen veldbloemen Een weinig ingrijpende ma- de randen van weilanden en ak- aantal jaren geleden. Door de van weleer weer een kans. GEBIOLOGEERD Er zijn veel misstanden in de wereld. Wat heet, de hele we reld lijkt wel een hele grote mis stand. Er zijn mensen die mis standen bestrijden en dat is lof felijk of prijzenswaardig. Er zijn ook mensen die uit eigenbelang trachten misstanden in stand te houden en dat is fout en misse lijk. Het eigenaardige dat beide groepen soms hetzelfde sym bool uit de kast halen om hun standpunt krachtig over te brengen. Kort geleden gebruikte de Algemene Nederlandse Ver vuilers Bond de in advertenties met de tekst 'En weer is de au tomobilist de melkkoe' of zo iets. Tegenwoordig is dezelfde koe in trek bij een heel andere club, namelijk de Dierenbe scherming, die adverteert met 'Binnenkort met blond haar en blauwe ogen?' Grote adverten ties met, u raadt het al, een koe die u met grote, vochtige ogen aanstaart... Die a koe. toen iedereen op een meter voor de radio zat omdat ze die anders niet konden horen. Maar nu heeft iedereen één of meer stereotorens met een gigantisch vermogen in huis staan." Van Middelkoop: „Wij probe ren bouwers en kopers van hui zen zo te beïnvloeden, dat er een marktmechanisme ont staat. Als mensen betere ge luidsisolatie vragen, moet de constructeur daaraan voldoen om zijn ontwerp te kunnen ver kopen. Wij proberen de bouw wereld ervan te overtuigen dat goed geïsoleerde woningen een gat in de markt zijn. En dat hoeft echt niet veel meer te kos ten." Ook bestaande bouw zou dank zij dit mechanisme beter worden geïsoleerd. De advertentionisten zijn tegen biotechniek, tegen geknoei met genen, tegen gemanipuleer met chromosomen. Ze hebben een heilig ontzag voor alles wat leeft en groeit en bloeit. En dat alles moet precies zo blijven als het is, daar moet de mens niet aan gaan zitten peuteren. Verschillende dierrassen krui sen om uit de kruising nakome lingen met economisch interes sante eigenschappen te krijgen gebeurt al minstens zevendui zend jaar. De resultaten van die genetische manipulatie, want dat is het, ziet u overal om u heen, en bij de slager en bij de groenteboer. Wij zijn trouwens zelf natuurlijk ook zo'n produkt. Voor gewassen geldt hetzelfde als voor dieren: altijd hebben boeren door het kruisen van verschillende soorten gepro beerd de kwaliteit van hun pro dukt te verbeteren. .Alles wat u eet, alle groenten, vleeswaren, de struiken op straat, de hond die er tegenaan pist. zijn ont staan door genetische manipu latie. Biotechniek is niets nieuws. Het gekluts met genen in reageer buisjes wel. Maar is dat zo'n be langrijk verschil met vroeger? En als dat al zo is. dan mag je daar natuurlijk gerust tegen zijn, maar moet dan meteen het verband met de Nazi's weer worden gelegd (blond haar. blauwe ogen)? Biotechnici zijn dr. Mengeles in de dop, vindt de dierenbescherming blijkbaar. )a, en Aad Kosto is Hitier. Bol- kestein is Goebbels, Ruding is Eichmann en de politie is een bende fascisten. Kunnen we niet eens ophouden elke wetenschappelijke discus sie te herleiden tot termen en beelden uit het Nazitijdperk, dames en heren? (Het voorlopi ge dieptepunt op dit gebied werd afgelopen vrijdag op het Binnenhof bereikt toen pitbull eigenaren hun schatjes joden sterren opspeldden als protest tegen een fokverbod.) Gewoon argumenteren graag. Actie- of belangengroepen, dal werkt verhelderender dan het open rukken van steeds weer dezelfde lade uit de clichékast. En laat behalve de Tweede Wereldoor log trouwens ook die koeien eens met rust. co loerakker en piet zeeman f PR BV Y~~ 1' 1] ySvREAUS TOCH TCG£H J 31 belSAd j Nv VU'AAtf 1 't> IK znU HuowccTeucw) fssifie hmt HKP cptxjioek HMB IS wnuuflw Vf« Utotc'HAVD Plan Natuurbeschermingsraad De Natuurbeschermingsraad vindt dat op korte termijn moet worden begonnen met het ver wijderen van fosfaat uit grond die daarmee is verzadigd. Dat kan door het tijdelijk achterwe ge laten van bemesting van die gronden of door slechts een mi nimale bemesting toe te staan. De raad vindt dat het kabinet snel met maatregelen daarvoor moet komen. De oppervlakte met fosfaat verzadigde gronden is volgens de jongste gegevens van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij 400.000 hec tare. Het fosfaat is in de loop van de jaren met het uitrijden van mest over het land in de grond gekomen. In gronden die verzadigd zijn is het in het grond- en oppervlaktewater doorgedrongen. Daardoor vormt het een bedreiging voor het milieu. De Natuurbeschermingsraad meent dat het tot nu toe door achtereenvolgende kabinetten gevoerde mestbeleid heeft ge faald op het punt van de aanpak t het fosfaat-probleem. Hij is het het het kabinet de zogenaamde fosfaatnorm versneld in te voe ren, maar acht dit niet voldoen de. De fosfaatnorm bepaalt hoeveel kilogram fosfaat een boer met de mest op zijn land mag uitrijden. De norm is af hankelijk van het gebruik van het land. Hoe lang de saneringsperiode die de raad voorstaat moet du ren is afhankelijk van de mate van verzadiging van de grond De raad erkent dat het vele ja ren kan duren. Hij erkent dat vermindering of verbieden van de bemesting op fosfaatverza digde gronden kan leiden tot een groter mestoverschot. Daar om moet volgens de raad de sa nering gefaseerd worden aange pakt. Het eerst zouden gronden in aanmerking moeten komen die via gronawaterstromingen en oppervlaktewater in verbin ding staan met natuurgebieden. noord wijk» Ooit een non zien voorbij- zwemmen? Bezoekers van de vogelobservatiehut in de Am sterdamse Waterleidingduinen kijken er niet echt van op, zelfs als het om een mannelijke non gaat. In de wintermaanden is deze ranke duikeend uit het ho ge noorden een vertrouwde ver schijning op de duinmeertjes tussen Noordwijk en Zandvoort. Een nonnetje - door vogelaars vaak afgekort tot 'non' - zwemt in de plas bij het Vogeleiland. Een wijfje, het wit-grijs-bruine verenkleed glanst in de prille winterzon. Plotseling is het beest verdwenen. Uitdijende kringen duiden erop dat het nonnetje onder de waterspiegel is verdwenen, op jacht naar vis. Een idyllisch tafereel vanuit de groengeschilderde vogelhut gadegeslagen door een legertje natuurliefhebbers. Glurend met kijkers volgen de vogelaars de eend op de voet. Ze zien hoe ze een spartelend visje tussen de kaken klemt. En hoe er een ka per in beeld schuift: een grote zaagbek, een veel forser familie lid van het nonnetje. De 'zaag' heeft haar zinnen - gezet op hetzelfde visje, dat im mers al handig door het nonne tje uit het water is gehaald. Er volgt een klopjacht met veel ge fladder en spetters. Het ge schrokken nonnetje weet de vis met een paar krampachtige be wegingen nog net op tijd door te slikken. Steeds meer mensen weten het knerpende schelpenpaadje naar het knusse houten huisje te vinden, een kwartier lopen van de ingang De Oase in Vo gelenzang. Een ochtend met zon, een aarzelende voorjaars dag na twee weken grijze mist, heeft veel natuurliefhebbers naar de duinen gelokt. Uit de nog kale struiken klinkt het tie relieren van heggemussen. Maar het voorjaar is ver, De lucht is vol met de scherpe tsjakkende roep van de krams vogel, een lijster uit Noord- en Oost-Europa die alleen de win ters in ons duin doorbrengt. Ook het hartverscheurende ge krijs van Vlaamse gaaien draagt niet bepaald bij aan een frivole lentestemming. Het klinkt alsof er een kudde varkens wordt ge slacht. Rond de vogelkijkhut is het een drukte van jewelste. Veel vriendelijke echtparen van mid delbard leeftijd, weinig vogels. Alleen een kuifeend en een gro te zaagbek lijken zich weinig aan te trekken van het gebonk, gestommel en het wensen van goedemorgens in het huisje. Pas als het eindelijk even stil fc, ver schijnen er meer vogels op de plas. Een wintertaling, een fuut en twee parmantige mini- fuutjes: dodaarzen. Ook komt er een groep kuif- eenden langsdrijven. De kui feend is in de Waterleidingdui nen een van de meest algemene vogels. Het mannetje is zwart wit getekend en heeft - zoals de naam reeds doet vermoeden - een kuif. Het doordringende ge le oog contrasteert duidelijk in de zwarte kop. De bruine wijfjes zijn veel onopvallender De eend doet het de laatste Jijd erg goed als broedvogel. Jaarlijks nestelen er in Noord-Holland duizenden paren. Bij twijfel over de soort kun nen in de hut de grote wandpla ten met de meest voorkomende vogels worden geraadpleegd. Voor de saaie momenten is er een aardig logboek, waarin tien tallen vogelaars hun waarne mingen hebben opgetekend. Blokletters. hiërogliefen en krampachtige, kouwelijke hane- poten vormen de neerslag van heel wat uren opwinding en verveling. Extase is er bij het langsvlie- gen van een ijsvogel. Een fel blauw-oranje zangvogel die zich niet vissend in leven houdt vaak in Nederland te zien is. Maar ook gewonere vogels kun nen aanleiding zijn voor eufori sche aantekeningen: Desireé van zes jaar zag hier een fuut. Wouter van zeven een 'aalsgol- Dan zijn er de waarnemingen van raadselachtige, kleurrijke vogels die in veel gidsen niet te vinden zijn: de mandarijneen den, Carolina-eenden, Nijlgan zen, noem maar op. Exotische soorten die zijn losgelaten of ontsnapt en het in ons land be hoorlijk kunnen rooien. Soms leidt dit tot raadselachtige noti ties, zoals 'een paar mandarij nen gezien'. Ook zoogdieren wagen zich wel eens bij het plasje. Er zijn reeën gezien en een badende vos. Maar aan de waarneming van een nijlpaard mag gerust worden getwijfeld. Ach, net is maar hoe je het bekijkt. Een verliefde jongeling vindt de hut 'een mooi kushuisje', een ander wil hoognodig een stoffer en blik om de boel schoon te kun nen vegen. In bezoekerscentrum I)e Oranjekom bij ingang De Oase in Vogelenzang is een fototen toonstelling ingericht over wintervogels. Ook zijn er opge zette vogels van het Nationaal Historisch Museum in loeiden. De expositie is te zien tot en met 28 maart. De Oranjekom is gesloten op maandag en vrij dag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19