Psychische druk groot Onderzoek naar borstkanker Architect maakt van bus een suite Randstad Provincie betaalt niet mee aan miljoenenstrop SAVA Studie nieuwe Kaagbaan BOUWPLANNEN? is succes Clusius-collectie na eindeloze zwerftocht in Krakau WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 Personeel Zegwaard hoort cel eisen pen haag Procureur-generaal H. Feber heeft dinsdag bij het ge rechtshof in Den Haag drie maanden cel geëist tegen twee me dewerkers van het voormalig afvaltransportbedrijf Zegwaard. Het gaat om het hoofd boekhouding, die van de rechtbank eer der drie maanden voorwaardelijk kreeg, en een staffunctionaris die werd veroordeeld tot 182 uur dienstverlening. Feber wil we gens meineed proces-verbaal laten opmaken tegen een getuige die zei weinig meer te weten. Dat hangt ook in ieder geval twee chauffeurs van Zegwaard boven het hoofd, die maandag al ge deeltelijk eerder afgelegde verklaringen introkken. Het gaat om totaal vijf getuigen die door mr. Wladimiroff zijn opgeroepen in de zaak tegen het hoofd planning van het bedrijf. Allen legden ze weer andere verklaringen af. Personeelsmanagement vaak sluitpost leiden» Personeelsmanagement is bij veel kleinere en middel grote ondernemingen nog steeds een ondergeschoven kindje. Dit constateren het KPMG Klynveld Accountants Consultants en het blad Management Team in een gezamenlijk uitgevoerd onderzoek. De resultaten worden op 3 maart in Noordwijk be kendgemaakt tijdens de verkiezing van de manager van het jaar. De resultaten van het onderzoek zouden grote overeenkomsten vertonen met 'een groot buitenlands onderzoek'. Daaruit zou naar voren komen dat veel ondernemingen deskundigen inhu ren voor adviezen op het gebied van techniek en produktie. Per soneelsmanagement zou steeds een sluitpost zijn. noordwijk ellen verbunt Crème de la crème noemt tou- ringcarbedrijf Beuk uit Noord- wijk zijn nieuwste aanwinst: The Rolls. En zegt met deze luxe vip-bus een voor Europa uniek produkt in huis te hebben. Een Amsterdamse binnenhuisarchi tect gaf vorm aan de touringcar waarmee24 pasagiers zich kun nen laten vervoeren. 'Een vaste crew', een chauffeur en een hostess, verzorgen de reis. Opvallend aan The Rolls is de kleurencombinatie: donker blauw met klassiek lila. Nick Schaap, de sales- en marketing manager van de firma, vindt de indeling van de ruimte een groot succes. „De nieuwe for mule qua ruimte geeft een hui selijk effect; een intiem gebeu ren.'' Omdat de touringcar ge bruikt wordt door mensen met weinig bagage, is het normaliter grote bagageruim onderin de bus verldeint. De vloer kon daardoor iets zakken, waardoor de passagiers lager zitten. De stoelen zijn niet achter el kaar geplaatst, maar gerang schikt in vier zitjes en een loun ge. De ruimte bestaat uit eeo zakelijk en service gedeelte. Vol gens de folder is de business unit uitgerust met praktische communicatie noviteiten, zoals een personal computer met dis playmogelijkheden op vier ver schillende monitoren, groot beeldscherm, satellietontvangst, kopieermachine, fax, modem, overhead en alle meest voorko mende videosystemen. De service-unit bestaat uit een keukenblok met een bar. Het touringcarbedrijf verzorgt alle wensen. „Vragen ze om he le dure champagne, dan zorgen we daar voor." Een hapje eten is ook mogelijk. De cateringfacili teiten zijn volgens het vliegtuig systeem. Complete lunch- boxen worden gekoeld. Een warme lunch wordt opgewarmd met de magnetron. De bus met crew kost per dag ruim tweeduizend gulden. Voor 24 passagiers komt dat neer op zo'n honderd gulden per per soon per dag. „De drempel heb ben we expres laag gehouden. We willen dat The Rolls zo veel mogelijk op weg is." De eer van de eerste rit was voor zakenmensen. Zij bezoch ten de wedstrijd FC Kaiserslau- tern-Ajax. Chauffeur Jan Roelofsen is het vervoeren van vip's gewend. De laatste 15 van de 27 jaar dat hij werkt voor de firma Beuk, heeft hij in vip-bussen gereden. „Van de reis met de koningin heb ik dia's thuis en elke keer als ik muziek van Neil Diamond opzet, denk ik aan die rit met In Leiden en Bollenstreek Vrouwen tussen de 50 tot 70 jaar, woonach tig in Leiden en omgeving en in de Bollen streek, kunnen zich vanaf volgend jaar laten onderzoeken op borstkanker. Staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) heeft goed keuring gegeven aan een landelijk bëvol- kingsonderzoek. Leiden en wijde omgeving en het Westland waren tot nu toe verstoken van dit onderzoek. De kosten, die aan het onderzoek zijn verbonden, bedragen 700.000 gulden per regio. Het Integraal Kankercentrum West voert nu in vijf regio's in Zuid-Holland-noord jaarlijks onderzoek naar borstkanker uit. Maar niet in de Leidse regio, de bollents- reek en het Westland, omdat het rijk dit be vroor. Simons heeft echter besloten het on derzoek naar borstkanker een landelijk ka rakter te geven. Daarom kan het IKW het bevolkingsonderzoek ook in de drie 'witte' gebieden uitvoeren. Directeur B. Verbutg van het IKW in Lei den is ingenomen met het besluit van de staatssecretaris. „Eindelijk kunnen we alle vrouwen onderzoeken en komt er een ein de aan de ongelijkheid. Want, hoe leg je uit dat een vrouw in Wassenaar wel onder zocht wordt en een evenoude vrouw in Lei den of Voorschoten niet". In de vijf regio's met een onderzoekeen heid werden verleden jaar 30.000 vrouwen hem." Ook ex-president Bush en premier Lubbers heeft hij ooit vervoerd. Toen wisten de politici echter nog niet dat ze ooit zo bekend zouden worden. De vip-bus van Beuk staat tussen de stands op de secreta- ressebeurs in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Daar staat ook de touringcar van De Harde's Tours uit Hoofddorp. Het is duidelijk dat de 'Twin Hill no.l' niet zo'n luxe uitstraling heeft als The Rolls, maar heeft verder wel - op de personal computer na - dezelf de soort fascilliteiten. Deze tou ringcar heeft een uurprijs en een kilometerprijs. Gemiddeld betalen huurders ongeveer 1300 gulden per dag. Ondanks zijn kritiek dat The Rolls voorbijgaat aan de behoefte, geeft de con current toe dat het t bus' is. Gemeenten in de Leidse regio hoeven niet te rekenen op een provinciale bijdrage in de mil joenenstrop die is veroorzaakt door het niet doorgaan van de vuilverbranding. Dat schrijft het dagelijks bestuur van de provin cie Zuid-Holland aan het sa menwerkingsverband van ge meenten (SAVA) die verant woordelijk is voor de bouw van de verbrander. Het SAVA dringt al geruime tijd bij de provincie aan op een bijdrage in de voorbereidings- kosten voor de verbrander die bij Leidschendam had moeten komen. Deze voorbereiding kostte het SAVA 120 miljoen gulden. De gemeenten menen dat de provincie op zijn minst medeverantwoordelijk is voor het afblazen van de bouw. Volgens de provincie is daarvan geen sprake. Door de prognose dat in de toekomst het vuilaan- bod gaat dalen, is de bouw van, een groot verbrandingscomplex niet meer rendabel, zo stelt het dagelijks bestuur van Zuid-Hol land. Daarop besloot het SAVA zelf om van de ruim een miljard kostende bouw van de vuil- ovens af te zien. Gedeputeerde Staten vinden dat de gemeenten de aanloop kosten van de vuilverbranding maar in hun afvalstoffenheffin gen moeten doorberekenen. De provincie heeft bovendien geen instrumentarium om de kosten over Zuid-Holland te spreiden omdat daarvoor een wijziging van de afvalstoffenwet nodig is. De Stuurgroep voor de uitbrei dingsplannen van Schiphol wil op korte termijn meer informa tie hebben over de aanleg van een alternatieve vijfde baan op de luchthaven. Gedacht wordt aan een baan, die parallel loopt aan de huidige Kaagbaan, de oost-west baan aan de zuidkant van de luchthaven. De stichting Natuur en Milieu heeft deze uit breiding van het banenstelsel voorgedragen als alternatief voor een vijfde baan, die paral lel loopt aan de Zwanenburg- baan. Zodra de Stuurgroep met daarin vertegenwoordigers van alle betrokken bedrijven, instel lingen en overheden, meer ge gevens heeft over geluidshinder en veiligheid van Kaagbaan, wordt besloten of een aanvullend onderzoek no dig is. Verder onderzoek kan echter de procedures rond de uitbreiding van Schiphol in de war schoppen. Onder meer, omdat beloofd is dat nog dit jaar beslissingen worden geno men over het vaststellen van ge luidsnormen. Voor het vaststellen van een nachtelijke geluidsnorm heeft de Stuurgroep in beginsel be sloten uit te gaan van een nach telijke periqde die duurt van elf uur 's avonds tot ochtend. Dit is in ming met een wijziging Besluit Geluidhinder Grote Luchthavens. In het Plan Aanpak voor Schiphol werd nog uitgegaan van een nachtperiodi van 24 tot 6 uur. tussen 50 en 70 jaar onderzocht. Het IKW verwacht volgend jaar de eerste vrouwen uit Leiden en de Bollenstreek te kunnen op roepen. Directeur Verburg is overtuigd van het belang van een landelijk en geregeld bors- kankeronderzoek bij vrouwen boven de 50. In tegenstelling tot veel andere vormen van kanker waarvor de genezingskansen rede lijk zijn, is borstkanker in meer dan de helft van de gevallen uiteindelijk dodelijk. Hoe eerder de ziekte wordt ontdekt, hoe groter de kans op genezing. De ervaring heeft ge leerd, dat veertien op dé duizend onder zochte vrouwen, voor nader onderzoek worden doorverwezen. Bij de helft van hen wordt borstkanker vastgesteld. OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. 1 Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck I Onderhoudsarm, leverbaar in I diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze li vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheei voorzien van Komo-certificiat. - Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag ff uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. «BI mi rbvbu Drughandelaar hoort acht jaar celstraf eisen Acht jaar gevangenisstraf en 100.000 gulden boete. Dat eiste officier van justitie mr. J.F. Boon gisteren bij de Haarlemse rechtbank tegen een 38-jarige Amsterdam mer. De man zou vorig jaar op Schiphol betrokken zijn geweest bij de diefstal van postzakken. Bovendien wordt hij verdacht van groot schalige handel in drugs. In verband met dezelfde za^k veroordeelde de recht bank de 35-jarige broer van de verdachte in december vorig jaar tot vijf jaar gevan genisstraf. Beiden hebben toegegeven op 24 januari vo rig jaar op Schiphol twee postzakken met effecten te hebben gestolen. Problemen in verzorgingshuizen Werknemers van verzorgingshuizen verrichten hiin werk onder steeds grotere psychische druk. Twintig procent van hen heeft ooit last gehad van seksuele intimidatie, discriminatie of agressie van bewoners of een gevoel van onveiligheid. Daarnaast heeft het personeel in toene mende mate te maken met mondige bewoners of familie van bewoners. Dat is een van meest opvallende uitkom sten van een onderzoek uitgevoerd door de arbeidsin spectie in 56 verzorgingshuizen in Zuid-Holland. Volgens driekwart van het per soneel houden leiding en werk gever overigens wel voldoende rekening met de toegenomen psychische druk. Genoemde problemen konden te allen tijde binnen het huis worden bespro ken. Zeer zwaar Werknemers bestempelen ech ter hun werk ook fysiek als zeer zwaar. Dat leidt bij de helft van het personeel geregeld tot licha melijk ongemak. Het rapport van de arbeidsinspectie maakt met name melding van rug klachten. Daarnaast ondervinden som mige werknemers hinder van aandoeningen aan armen en benen, zoals tennisarmen en spataderen. De klachten zijn vooral het gevolg van het veel vuldige in en uit het bed of rol stoel tillen van bewoners, het aankleden en het naar het toilet helpen. Veel tijd Deze primaire zorgverlening slokt bovendien zo veel tijd op, dat er volgens het personeel op het sociale vlak niet genoeg aandacht kan worden gegeven aan de bewoners. In bijna een kwart van de onderzochte in stanties besteedden de leiding en werkegever op geen enkele manier aandacht aan het verbe teren van de arbeidsomstandig heden. Zo ontbrak in een kwart van de gevallen een 'tilinstruc- tie'. De arbeidsinspectie consta teert tenslotte voorts knelpun ten op het gebied van veiligheid zoals het ondeskundig omgaan met huishoudchemicaliën, on toereikende veiligheid van ap paratuur, tekortkomingen van elektronische apparatuur en ontoereikendebrandpreventie. Exposeren prenten kan probleem zijn De zestien Clusius-boeken zijn 51 bij 37 centimeter groot en zijn op één na zijn gevuld met waterverfschilde rijen. Het laatste boek be staat uit gebundelde goua ches, waterverfschilderijen waarbij de ondergrond on zichtbaar is gemaakt. Te zien zijn planten en dieren uit België, Frankrijk, Spanje, Portugal en Nederland, waaronder de 'Leidse' tulpen die Clusius van connecties uit Turkije kreeg in de jaren dat hij voor de Hortus van Wenen werkte. Onduidelijk is nog hoe de kostbare boeken of prenten geëxposeerd kunnen wor den. Als ze intact moeten blijven, wordt het moeilijk. Als de bladen losgehaald mo gen worden, zijn de 1600 te keningen wat beter aan het publiek te tonen. Museum Boerhaave wil de belangstel ling vasthouden door uit te weiden over de Tulpomania aan het eind van de zestien de en het begin van de ze ventiende eeuw. Uit de Hortus werden in die jaren de nodige bollen gestolen, terwijl het is voor gekomen dat iemand een grachtenpand kocht voor de prijs van drie bollen. Toen Nederland in 1637 op de rand van een bankroet stond, greep de regering in. Ze ver bood de 'windhandel' in tul pen. Experiment Duitsers haalden boeken in Tweede Wereldoorlog uit bibliotheek Berlijn Een experiment bij de rijksover heid om het ziekteverzuim te rug te dringen, is een groot suc ces. Doel was een beperking van het verzuim met 10 20 procent; het uiteindelijke resul taat bedraagt bijna 25 procent. Dat heeft de leiding van het project woensdag in Den Haag bekendgemaakt. Het project bestaat uit een in tensievere aanpak van het ziek teverzuim onder directe verant woordelijkheid van de chef van de zieke ambtenaar. De uitvoe ring gebeurt door de Rijks Be- drijlsgezondheids- en Beveili gingsdienst (RBB) en het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). I let proefproject is uitgevoerd onder 4600 ambtenaren bij de ministeries van algemene za ken, binnenlandse zaken en fi nanciën (de Belastingdienst in Haarlem/Hoofdorp en Eindho ven). Over de periode 1 oktober 1991 1 oktober 1992 daalde het verzuimpercentage van 6,7 procent naar 5,1 procent, wat gemiddeld 24 procent is. In geld uitgedrukt gaat het om 4.5 mil joen gulden. Bij een vergelijkbare controle groep (Raad van State, Justitie en enkele andere onderdelen van de belastingdienst, te za nten 3.800 ambteharen) steeg het verzuimpercentage: van 9,8 naar 10,6 procent. leiden paul van der koou vervolg voorpagina De Clusius-collectie is al zeker 330 jaar in 'buitenlandse han den'. Zo meldt de Pruisische Staatsbibliotheek in Berlijn in 1668 dat ze beschikt over de zestien boeken, die mogelijk een geschenk waren van prins gemaal Johan-Maurits. Om de bombardementen te onlopen werden de boeken tijdens de Tweede Wereldoorlog in kratten geëvacueerd, samen met 128 andere natuur historische wer ken uit de bibliotheek. Een deel van de collectie kwam terecht in Würtemberg, in het latere West-Duitsland, en kreeg na de oorlog keurig een plekje in een (West)Berlijnsc bi- biotheek. De Clusius-boeken en 80 andere werken, werden ver borgen in het deel van Silezië dat later Polen zou worden. Eerst kregen de boeken een plekje in een slot bij het latere Wroclaw (Breslau). in 1943 wer den ze overgebracht naar het iets westelijker gelegen plaatsje Grüssau, het tegenwoordige Kr- zeszow. De spullen werden daar ver borgen in een plaatselijke kerk en op de orgelzolder van een klooster. Wat er na de Russische bevrijding in 1945 met de wer ken gebeurde, bleef jarenlang onduidelijk. Omdat de Poolse regering ontkende dat de wer ken nog in het land waren, le ken er drie mogelijkheden te zijn. De boekwerken waren ver loren gegaan bij een brand in het klooster, de Russen hadden ze meegenomen of ze waren in het geheim aan het Westen ver kocht. Wetenschappers hadden zich al met de gedachte verzoend dat ze de werken nooit meer konden bestuderen, toen de Universiteits Bibliotheek van Krakow (Krakau) in 1977 liet weten dat ze 93 van ze de 96 verloren gewaande boeken in haar bezit had. In 1988 bezocht de toenmali ge Hortus-directeur G. van Vliet de zuid-Poolse universiteitsstad en fotografeerde hij een groot aantal aquarellen. Aan de hand van deze foto's werd de zogehe ten Clusius-tuin voor het Hor tus-jubileum in 1990 grondig op de schop genomen. Ze maakten namelijk duidelijk dat het 32 bij 40 meter grote stuk Hortus, langs de Binnenvestgracht, er helemaal niet zo oorspronkelijk bijlag als de bedoeling was. De wèl beschikbare ma nuscripten van Clusius, die tot 1609 directeur bleef, schoten namelijk tekort. De Latijnse soortnamen van de planten zorgden na zoveel eeuwen voor vraagtekens en de kleuren wa ren niet te halen uit de tekst en de zwart-xvittekeningen. De 'Poolse' tekeningen, zijn zo kleurrijk en de kleuren zijn zo goed bewaard gebleven, dat de tuin opnieuw kon worden inge richt. Onder het communistische regime leek een verzoek tot bruikleen weinig zinvol. Nu het jaar van de tulp voor de deur staat en er een nieuwe regering is, wil de directie van de Hortus het echt proberen. Naast de 'theorie' van de boeken, wil ze zorgen dat de eigen Clusius- tuin helemaal is zoals-ie hoort te zijn. Daarvoor worden dit jaar de nodige planten uit de landen rond de Middellandse zee verzameld. De Clusiustuin in de Leidse Hortus Botanicus die vernoemd is naar Carolus Clusius. Hij plantte daar 400 jaar geleden de eerste tulp. ARCHIEFFOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18