Ashram: kans op gymnasium Difa-muziek, nootmuskaten en boontjes met tartaar Rijn- en Veenstreek Roncallischool zet beste beentje voor Boete voor ruzie op rijksweg A4 Man belaagt medewerker supermarkt Inbreker krijgt nog kans Dienstverlening inbreker Ter Aar: belbus bejaarden Politie doet goede vangst 1, WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 GERT VISSER, 071-1 Het Alphense Ashramcollege kan een gymnasiumafde ling opzetten als de fusie met scholengemeenschap De Nieuwe Cope in Nieuwkoop doorgaat. De kans daarop is aanwezig, nu een extern bureau positief advies geeft over de samenvoeging van de twee scholen. m den run janet van duk Na de fusie kunnen Nieuw- koopse leerlingen de eerste twee jaren van hun middelbare schooltijd in hun eigen woon plaats les krijgen. Daarna kun nen ze doorstromen naar de mavo of het voorbereidend be roepsonderwijs dat de Nieuwe Cope biedt of naar het voorbe reidend beroepsonderwijs, de havo of het lyceum in Alphen. De Nieuwe Cope is enthou siast over de eventuele fusie. De school moet een partner zoe ken, omdat het aantal leerlin gen maar net voldoende is. Er zijn er nu 252, terwijl de ophef fingsnorm 240 leerlingen is. Ad junct-directeur A. de Horde wil echter niet al te pessimistisch zijn. „Als de fusie niet doorgaat, kunnen we toch nog jaren blij ven bestaan. Want we blijven voorlopig nog wel boven de 240 leerlingen. Maar het is natuur lijk een enge, smalle basis. Die wordt veel gezonder als we fu- Op het Ashramcollege wordt de mogelijke fusie met de Nieu we Cope. Rector A. Maurice zegt dat hij niet kan inschatten hoe er op zijn school tegenaan wordt gekeken. ,,De conclusies van het onderzoeksbureau zijn in elk geval niet negatief." Het Ashram kan na de fusie toestemming krijgen voor een gymnasiumafdeling. Het opzet ten van nieuwe afdelingen is namelijk een 'cadeautje' van het ministerie aan scholen die fuse ren. „Als we dus door de fusie ons onderwijsaanbod verbre den, mogen we zelf ook een nieuwe afdeling opzetten ver klaart Maurice. De scholengemeenschap heeft nooit eerder geprobeerd toestemming te krijgen voor een gymnasiumafdeling. Voor heen waren er volgens Maurice niet voldoende leerlingen voor. De school is de afgelopen jaren echter hard gegroeid. Jaarlijks komen er meer dan 100 leerlin gen bij. „De groei gaat nu zo snel dat we misschien ook wel zonder de fusie in aanmerking kunnen komen voor een gym nasium", aldus de rector. Hij denkt dat er op zijn school behoefte bestaat aan een derge lijke afdeling. „Ik weet zeker dat we nu leerlingen hebben, die het jammer vinden dat er geen gymnasium is." Op z'n vroegst kan het gymnasiumonderwijs in augustus 1994 beginnen, ver wacht Maurice. Het rooms-katholieke Ashramcollege telt op dit mo ment 1565 leerlingen. Zij zijn verdeeld over verschillende af delingen: voorbereidend be roepsonderwijs, mavo, havo en atheneum. Het voorbereidend beroepsonderwijs kent afdelin gen voor elektrotechniek en mechanische techniek. De Nieuwe Cope heeft behalve een mavo ook een afdeling voorbe reidend onderwijs voor verzor ging en verkoop. Kelderboxen leeggeroofd n rijn Dieven hebben in Alphen twee inbraken ge pleegd in kelderboxen. In de Neptunusstraat bedroeg de buit twee fietsen ter waarde van 1750 gulden. In dezelfde nacht wei'd ook ingebroken in een box aan de Herculesstraat. De buit be stond uit een tent, vier hengels en drie werpmolens. Schuurtjes in brand gestoken alphen aan den run» Nog onbekende daders hebben deze week twee schuurtjes bij een basisschool aan de Henri Dunantweg ii Alphen in de brand gestoken. De gebouwtjes werden vernield. In de schuurtjes lag tuingereedschap opgeslagen. De schade be draagt 5000 gulden. Brutale dieven - Uit de keuken v i woning aan de Parel straat in Alphen is deze week een portemonnee gestolen. In de tas, die werd gestolen, zaten een portemonnee met 70 gulden, twee betaalpasjes, een paspoort en andere papieren. De volgen de morgen vonden zij de tas terug in de tuin. Alles zat er nog in behalve het geld. alphen aan den rijn» Liedjes in verschillende talen, acts uit allerlei Europese landen. De 110 leerlingen van de Alphense Roncal lischool zetten gisteravond hun beste beentje voor. In het gebouw van de Willibrordschool aan de Paradijslaan traden alle groepen van de school op voor een zaal vol ouders en grootouders. De optredens vormden de af sluiting van het project 'Een reis door Europa'. FOTO BEN DE BRUYN VRIJE TIJD Voetbal Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord tovert vanavond haar onderkomen om tot Vreugde-oord-stadion. Iedereen is vanaf acht uur welkom in het gebouw aan de Vorselenburg- straat in Alphen om op de su per-grootbeeldtelevisie naar de wedstrijd Nederland-Turkije te kijken. Bingo Zeven ronden draait de bingo op vrijdag 26 februari in woon- centrum Noorderbrink aan de Klompenmaker 156 in Alphen. Er is ook live muziek. De bingo begint om 19.30 uur, deelname kost 1 gulden per kaart. Videofilms Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen ver toont op 27 februari in het buurthuis De Vierhoek video films. Om twee uur begint voor kinderen van vier tot en met acht jaar de film Merlijn de To venaar. De jeugd van negen tot en met twaalf jaar is om vier uur aan de beurt met de film 'Rai ders of The Lost Ark'. Schaken Schaakvereniging Utile Dulci houdt zaterdag 27 februari het jaarlijkse Rabobank Tulpentoer- nooi. Het toernooi is in De Alke burcht, Noordhoek 3 in Roelo- farendsveen. Aanvang tien uur. Aanmelden kan bij lan Borst, lel.: 01713 - 13774 of bij Wibo van Scheppingen, tel: 01718 - 33511. De politierechter heeft gisteren een 31-jarige man uit Roelo- farendsveen veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd, 800 gulden boete en 1266 gulden smartegeld. De man mishandelde anderhalf jaar geleden een automobilist op de afrit van de rijksweg 4 naar Hoogmade, omdat hij zich ergerde aan diens rijgedrag. Bo vendien vernielde hij een por tier en een buitenspiegel van zijn auto. Het slachtoffer reed in okto ber 1991 op de A4 toen de Veender vlak achter hem kwam rijden. De automobilist trapte even op zijn rem om de man tot afstand te dwingen, waarop de verdachte voor hem ging rijden en ook enkele malen remde. Op de afslag naar Hoogmade dwong de Roelofarendsvener de automobilist tot stilstand op de vluchtstrook. Daar schopte hij de buitenspiegel eraf, trapte te gen het portier en sloeg de au tomobilist een blauw oog. Tot slot pakte hij de autosleutels weg en leverde die later in bij de politie in zijn woonplaats. De verdachte vond de zitting voor de politierechter gisteren 'belachelijk'. „Die meneer gaat bovenop zijn remmen staan op de snelweg. Dat is toch een po ging tot moord? Het is logisch dat ik dan kwaad word", ver klaarde hij. Politierechter Ha- verkate vond echter dat zijn re actie 'op geen enkele manier door de beugel kon'. ,,U heeft op een criminele manier ver haal gehaald, alleen omdat u zich ergerde aan het rijgedrag De Roelofarendsvener moet smartegeld en een schadeloos stelling betalen aan de man die hij op de afrit belaagde. „Elke ochtend als ik in de spiegel kijk, zie ik bij mijn wenkbrauw het litteken dat ik aan jou te danken heb", verklaarde die emotio neel. De politierechter strafte de man zwaarder dan de officier van justitie had geëist. Die had gevraagd om een week voor waardelijke gevangenisstraf, maar dat noemde Haverkate 'veel te mild'. De verdachte gaat tegen de beslissing in beroep. „Ik heb nu geen geld. Het be roep wordt toch pas over een jaar behandeld en dan kan ik het wel betalen." Een medewerker van een super markt aan De Aarhof in Alphen is gistermiddag geslagen en met een mes bedreigd door een 32- jarige Alphenaar. Het perso neelslid had gezien dat de Alp henaar twee flesjes bier wilde stelen en sprak de dief daarover aan. De winkeldief maakte de bediende uit voor alles wat mooi en lelijk was en sloeg hem ook een paar keer op zijn ge zicht. Tevens trok hij een mes. De gewaarschuwde politie re kende de dader nog in het win kelcentrum in. den haag/regio Dagopvang Molukse ouderen in Alphen uniek in Nederland De rechtbank in Den Haag heeft een 31-jarige inwoner van RijnwQude veroordeeld tot vijf maanden dienstverle ning, een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De man kreeg deze straf voor me deplichtigheid en deelname aan drie inbraken. De inwoner van Hazerswou- de-Rijndijk was als chauffeur betrokken bij de inbraken, die door drie maten van hem werden uitgevoerd. Ook hielp hij ramen en deuren te force ren om binnen te komen in de panden. De inbraken werden in sep tember vorig jaar gepleegd in een Koudekerkse kapsalon, een snackbar in Hazerswou- de-Rijndijk en een bedrijf aan de Van Foreestlaan in Alphen. De buit bestond uit enkele duizenden guldens, sigaret ten, een föhn en een ant woordapparaat.* Het viertal kocht van de opbrengts heroï- De verdachte kreeg als straf dienstverlening, hoewel hij al talloze keren in de gevangenis heeft gezeten voor andere de licten, „Dienstverlening be- vangenis te houden, maar u heen daar al jaren doorge bracht. Toch ben ik bereid u deze kans te geven", verklaar de politierechter Haverkade. De officier van justitie wees juist op het strafblad van de Hazerwoudenaar, die 'bladzij na bladzij doorgaat' en had zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf gecist. Hij overweegt nog of hij tegen het vonnis in beroep gaat. alphen aan den run marieta kroft In de kamer hangt het aroma van versgezette koffie. Op de achtergrond is muziek te horen: een mengeling van gitaar- en difa-muziek. Typische Molukse muziek. Als de zangeres van zich laat horen, kijken ze op: mevrouw P. Tuwanahotta (66), het echtpaar L. en M. Kaitjily (78 en 86) en mevrouw C. Suite- la (74), allen afkomstig van de Molukse -eilandengroep. „Dat lied wordt altijd gezongen bij het plukken van nootmuska ten", vertelt Suitela. De vier ouderen en hun bege leider J. Ririassa zitten rond de tafel, ergens in het gebouw van verzorgingshuis Rijnzate in Alp hen. Er wordt gekletst - bij voor keur in het Maleis - en gela chen. Als de koffie wordt inge schonken, tovert mevrouw Kaitjily een koektrommel te voorschijn. Spontaan gaat zij rond met zelfgebakken spek koek: een uit 14 lagen bestaan de Molukse cake. Sinds twee weken is er dagop vang voor Molukse ouderen in Rijnzate. De bejaarden zijn heel tevreden met hun wekelijkse dagje uit op dinsdag. „Het is hier gezellig. We kunnen heer lijk met elkaar praten en ons hart uitstorten", zegt Suitela en thousiast. Gespreksonderwer pen zijn er genoeg: bij voor beeld over de oorlog of over de tijd dat ze nog op de Molukken waren. De meeste ouderen wo nen al weer meer dan 40 jaar in Nederland. Net als Tuwanahotta is Suite la weduwe. Ze heeft zeven kin deren, van wie er vijf in Alphen wonen. ,,Als ik ziek ben of als er iets moet worden schoonge maakt, dan zijn ze er meteen", zegt ze met nadruk, om niet de indruk te wekken dat haar kin deren haar in de steek laten. „Maar zij hebben ook een eigen leven. Ze kunnen niet elke dag naar mij toekomen. Daarom kom ik hier ook zo graag." Ririassa zegt het nog sterker: „Met de dagopvang voor oude Speciale rijstmaaltijden hoeven ze niet te hebben. Boontjes, aardappelen en tartaar smaken ook, vinden n echtpaar Kaitjily. Suitela en Tuwanahotta e ren had veel eerder moeten worden begonnen. De behoefte is er, dat weet ik zeker. En het is voor ons echt geen nieuw ver schijnsel hoor. Op de Molukken is het ook heel normaal dat de ouderen die eenzaam zijn, bij elkaar komen." Toch moesten de deelnemers wel iets overwinnen, voordat zij de stap waagden naar het ver zorgingshuis. Vooral hun kinde ren bleken er moeite mee te hebben. „Mijn dochter zei nog tegen mij: 'Blijf thuis, ik zal voor u zorgen', zegt mevrouw Suite la. „Ze dacht dat ik naar het be jaardentehuis ging. Kinderen vinden het een belediging als ouders zich door anderen laten verzorgen. Nu ze weten dat ik hier heen ga voor de gezellig heid, zijn ze ook enthousiast." Begeleider Ririassa knikt: „Ik heb veel kinderen er echt van moeten overtuigen dat hun ou ders hier alleen komen om ge zellig bij elkaar te zijn, niet om te worden verzorgd." Spijt van hun stap hebben ze niet. Blij zijn ze met het feit dat hun begeleider van Molukse af komst is. Een man die de oude ren geen noemt, maar tanteoom 'tante Stans' en 'zus', zoals dat in de Molukse cultuur gebruike lijk is. „Het schept een band", heeft Ririassa ervaren. Suitela doet er een schepje bovenop: „Als hij een Nederlander was geweest, dan had ik hier niet ge zeten." Ze kunnen hun huiskamer - met heel toevallig het uitzicht op'de Molukse wijk - inrichten zoals zij zelf willen. Het schilde rij aan de muur van De Keuken hof maakt binnenkort dan ook plaats voor foto's van de Moluk ken. FOTO BEN DE BRUYN Veel wensen hebben ze ver der niet. „Ja, rustbanken", roept mevrouw Tuwanahotta la chend. „Dan kunnen we 's mid dags even gaan liggen." Er wordt luid gelachen. De kamer heeft immers zelfs geen ruimte voor één bank. Ze kregen de mogelijkheid om zelf hun Molukse rijstmaal tijden te koken, maar dat hoef de niet. „We eten hier gewoon met de pot mee", vertelt Ririas sa. Het is twaalf uur als de maaltijden worden binnenge bracht: aardappelent een tar- taartjeen boontjes. Rijnzate heeft nog ruimte Maximaal tien Molukse oude ren kunnen op dinsdag een dagje naar Rijnzate komen. Dan is de huiskamer vol. Mocht blij ken dat meer ouderen gebruik willen maken van de gastvrij heid van het verzorgingshuis, dan zijn er mogelijkheden om een nieuwe groep ouderen op een andere dag te laten komen. „Het hangt helemaal van de behoefte af of dat gebeurt", ver telt coördinator G. van Riet schoten. Maar zover is het nog niet. Veel mensen moeten vol gens haar eerst wennen aan het feit dat deze mogelijkheid er voorouderen is. Rijnzate is door de provincie uitverkoren om als eerste huis in Nederland te beginnen met een tweejarig experiment 'dagopvang voor Molukse oude ren'. Het betreft een project dat specifiek is voor Molukse oude ren omdat Nederland relatief veel oudere Molukkers kent. Ze vormen de oudste allochtone gemeenschap in Nederland. Dat nu juist het Alphense ver zorgingshuis is uitgekozen voor het experiment, is omdat het huis gunstig is gelegen: name lijk tegen de Molukse wijk in Alphen. Ook bleek Rijnzate de ruimte voor een dergelijk pro ject te hebben. Een derde reden is dat het huis een protestants- christelijke signatuur heeft, het geen overeenkomt met die van de deelnemers aan de dagop vang. Alphen kent relatief veel in woners van Molukse afkomst. Begeleider van de ouderen J. Ri riassa schat het aantal inwoners op 800 waarvan ongeveer 100 de leeftijd hebben van 55 jaar en ouder. Toch is dat niet door slaggevend geweest, vertelt Ri riassa. „Er zijn nog wel tiental len plaatsen in Nederland te noemen met een Molukse wijk." den haag/alphen aan den run Drie inbraken in Alphen aan den Rijn kosten een 21-jarige Leimuidenaar twee maanden dienstverlening en twee maan den, voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. Met een vriend stal de man een portefeuille uit een ga rage, gereedschap uit een be stelwagen en probeerde hij ver geefs in te breken bij een Chi de Heren - pen. Politierechter Haverkade gaf gisteren een milde straf voor de inbraken, omdat hij de man een 'kans voor de toekomst' wilde geven. De Leimuidenaar ge bruikt sinds drie maanden geen heroïne meer. De officier van justitie had in plaats van de dienstverlening twee maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. ken komen waar de ouderen wonen. Ze moeten waarschijn lijk wel betalen voor de bus. Voor de zomervakantie moet duidelijk zijn of het plan kan doorgaan. Een gevolg kan zijn, zo besef fen de commissielede busmaatschappij Centraal Ni derland slecht bezette lijnen op heft. Dat betekent dat het open baar vervoer nóg slechter wordt „Deze zaken moeten we zorg vuldig tegen elkaar afwegen'' Er moet een zogeheten belbus gaan rijden door Ter Aar die ou deren tegen een kleine vergoe ding vervoert. De gemeenteraad moet geld beschikbaar stellen voor een experiment van een halfjaar. Zo luidt het advies van de raadscommissie voor sociale vernieuwing. De commissiele den willen een dergelijke bus la ten rijden omdat er behoefte aan bestaat. Dat komt, omdat de gewone bussen niet in wij dat t de Een 30-jarige Alphenaar heeft gisteren bekend dat hij vorig jaar een benzinepomp heeft be roofd in zijn woonplaats. Te vens bekende hij nog tien win keldiefstallen in de Alphense winkelcentra. Bij de overval op het benzinestation aan de Bur gemeester Bruins Slotsingel op 21 juni maakte hij ongeveer 850 gulden buit en bij ae winkel diefstallen beloopt dat bedrag in de duizenden guldens. De man werd zaterdagmid dag in een winkel apn de Castel- lumstraat op heterdaad betrapt door het winkelpersoneel. De man verzette zich hevig tegen zijn aanhouding. Dankzij de verzette zich hevig tegen hulp van drie potige voorbijgan gers kon hij aan de politie wor den overgedragen. De Alphe naar stond volgens een woord voerder van de politie al lang op het verlanglijstje. Na zijn aan houding bekende hij zijn mis daden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17