IS 'Gemeente drijft toch zin door' ■5 •3 Leiden Regio 'Betonnen geluidswal tegen ruisen van zee' 'Discutabele reputatie ABS in bouwwereld bekend' Voorhout verdeeld over woningen op bibliotheek Buurtfeest Slaaghwijk is voor jong en oud WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 -CHEF AAD RIETVELD. 0 Aannemers Sylvius-laboratorium klagen steen en been NOORDWUK Om Noordwijk te verlossen van het hinderlijke geluid van de ruisende zee moet op hel strand een betonnen geluidswal wor den gebouwd. De Duitse toeristen mogen tegen betaling door de ruitjes in die muur komen kijken. Verder moet de strook grond achter de muur worden verkocht aan Harry Mens en moeten alle topless zonaanbidsters worden doorverwezen naar Katwijk. Deze voorstellen deed gisteravond een Noordwijkse burger die gebruik maakte van het inspreekrecht aan het begin van de raadsvergadering. Zijn naam: Arie Edelman, de john Geese onder de Noordwijkse hoteliers en lid van het Genootschap van oud-prinsen van carnavalsvereniging De Noortukkers. Edelman en zijn companen zorgden voor een carnavalske sfeer tijdens de gemeenteraadsvergadering. Niet alleen door de nauwelijks serieus te nemen voorstellen tijdens het spreek recht, maar ook door halverwege de vergadering met een man netje of vijftig de raadszaal binnen te wandelen. De raad van elf, blaaskapel De Torentrekkers, de dansmariekes - ze waren er allemaal. ,.Dat krijg je ervan als je een raadsvergadering uit schrijft voor vastenavondaldus de 'Noortukse' Prins Carna val. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS De Leidse universiteit lijkt met een lou che projectontwikkelaar in zee te zijn gegaan voor de nieuwbouw van het Silvius-laboratorium aan de Wasse- naarseweg. Voor de derde keer binnen een jaar ligt de bouw stil en de aanne mers klagen steen en been over de praktijken van de verantwoordelijke bedrijven Fibomij en ABS Eurospan. De universiteit gunde de opdracht voor de bouw aan financieringsmaat schappij Fibomij uit Leusden, die de opdracht doorschoof naar projectont wikkelaar ABS Eurospan Benelux uit Hardinxveld-Giessendam. Tussen deze bedrijven bestaan hechte banden. Zo is Fibomij gevestigd op het huisadres van ABS-directeur P. Koningsveld. Die is weer de enige bestuurder van de finan cieringsmaatschappij. Enig aandeel houder van Fibomij is assurantiekan toor Van Koningsveld. ABS Eurospan zocht verschillende bedrijven om het werk uit te voeren, maar bleef herhaaldelijk achter met betalingen. Hoofdaannemer De Kem pen uit Tiburg heeft 1,2 miljoen gulden te vorderen, terwijl verschillende on deraannemers tonnen tegoed hebben. Eén bedrijf is reeds failliet, andere ver keren in grote financiële moeilijkheden door hun onbetaalde bijdrage aan de bouw van het Sylvius-laboratorium. Bronnen in de bouwwereld noemen het 'onbegrijpelijk dat de universiteit met die twee bedrijven in zee is ge gaan.' „Hun discutabele reputatie bin nen de bouwwereld is bekend.'' De aannemers zouden verantwoordelijke ambtenaren medio vorig jaar voor de eerste keer gewezen hebben op de pro blemen, maar een woordvoerder van de universiteit wil daar verder niet op in gaan. „Wij doen geen mededelingen over onze relatie met Fibomij." Verschillende schuldeisers hebben inmiddels het faillissement aange- vaagd van ABS Eurospan, dat naar ver wacht begin volgende maand wordt uitgesproken. Daar zijn de getroffen bedrijven nog niet mee geholpen, want Fibomij kan nieuwe onderaannemers zoeken en zodoende een bedrag van minimaal 1,5 miljoen aan openstaande rekeningen 'uitsparen'. Gedupeerden hebben inmiddels juridische stappen genomen om deze gang van zaken te voorkomen. Strikken Hoe Fibomij en ABS ondanks hun 'be smette' reputatie toch een uitvoerder en onderaannemers wisten te strikken zou te verklaren zijn uit het feit, dat veel bedrijven niet van hun reputatie op de hoogte waren. Fibomij en ASB zouden vooral rond hun vestigings plaatsen actief zijn, terwijl de hoofd aannemer uit Tilburg komt en de on deraannemers onder meer uit het noorden van het land. Ook zou de bouwers steeds zijn voorgespiegeld dat voor het volle be drag van elke opdracht een bankgaran tie zou worden afgegeven. Die garantie kwam overigens nooit echt. „Er werd steeds gewerkt tot er een tekort was en dan werd iedere keer gezegd dat het geld snel zou komen. Daarom is de bouw al een paar keer stilgelegd", zegt een betrokkene. Ook de dienst bouw- en woningtoe zicht in Leiden is slecht te spreken over de verrichtingen van ABS Eurospan. Twee keer was het bedrijf te laat met het overleggen van tekeningen aan de dienst. „Zelfs de hoofdaannemer was niet in het bezit van de nodige tekenin gen. Dat is een hele vreemde gang van zaken," verklaart een inspecteur. Hij benadrukt dat de Tilburgse aannemer geen blaam treft. Ruim een jaar geleden, bij het begin van het project, constateerde bouw- en woningtoezicht dat tekeningen voor de fundering niet klopten. ABS bleek niet in staat deze tijdig te verbeteren, waar na de ambtelijke dienst de tekeningen zelf aanpaste. „Dat is onze taak hele maal niet, maar anders moest de bouw worden stilgelegd. Dat had aannemer en onderaannemers gedupeerd." Wel beloofde ABS de nieuwe tekeninge 'zo snel mogelijk' op te sturen. Tot heden heeft de dienst niets ontvangei Contact Met Fibomij en ABS blijkt moeili contact te krijgen. Dagenlang is de d rectie in vergadering of De uitdrukkelijke uitnodiging te reagè ren op de beschuldigingen wordt doe een woordvoerster weggewuifd. ,.A mensen ons van alles en nog len beschuldigen, dan maar doen.". Ook de woordvoerder van de univei siteit wil niet verder op de zaak ingaai Natuurlijk is het 'niet plezierig' dat gebouw dat in een half jaar gereed ha kunnen zijn er na ruim een jaar niet staat. Maar dat is geen reden op de klachten van aannemers en deren in te gaan. „De universiteit heel alleen te maken met Fibomij. Dat voor ons een partner waar je op kun rekenen." Winkeliers houden vast aan auto's op Beestenmarkt De meeste winkeliers van Beestenmarkt en Morsstraat en omgeving houden vast aan parkeerplaatsen op de Bees tenmarkt. Dat bleek gisteravond in het Stadsbouwhuis. Ben hoorzitting over het plan van de wethouders T. van Rij en J. Walenkamp om het Beestenmarktplein autovrij te maken, werd druk bezocht. aan. De automobilisten komen aanrijden en enkele gelukkigen kunnen hun auto kwijt, maar de meesten niet." De wethouders willen bezoe kers van het Beestenmarktplein een stukje laten lopen: vanaf een nieuw parkeerterrein aan het bom-terrein aan de Mors singel, of vanaf het parkeerter rein bij Molen de Valk. „Af standjes van niks", aldus Walenkamp. Het plan van L. van Praag van bioscoop Lido/Studio om het Beestenmarktplein te onderkel deren en de auto's daar te laten parkeren werd direct door yValenkamp van tafel geveegd. „Daar hebben we echt wel aan gedacht, maar dat kost tussen de 40.000 en 45.000 gulden per parkeerplaats. Geen overheid wil dat subsidiëren", verzekerde hij de winkeliers. Wethouder Van Rij benadrukte dat alleen met een consequente aanpak het winkel- en leefldi- G. Nagtegaal van banketbakke rij Van Dam presenteerde een alternatief idee, dat het parkeer terrein aan de Steenstraat deels in stand houdt. Langs het water en aan de kant van McDonalds zou een promenade met terras sen moeten komen, met ertus sen een driehoekig parkeerter rein. De weg langs het water wordt afgesloten, het autover keer vindt zijn weg via 2e Bin nenvestgracht en Steenstraat en moet draaien op een doodlo pende Nieuwe Beestenmarkt. En dan bestaat er ook nog het zogenaamde Plan Van Tilburg, dat in grote lijnen op hetzelfde neerkomt, maar een strook par keerplaatsen aan de Steenstraat voor de bioscopen vrijhoudt. Wethouder Walenkamp ziet niet veel in die plannen. „Het loont de moeite niet om 25 par keerplaatsen in stand te hou den. Daar heeft niemand .wat maat beter wordt. „In het verle den hebben we te vaak van alles een beetje gedaan. Nu moeten we een keer iets goed aanpak ken. Je moet de vele aantrekke lijke kanten van de stad gaan benadrukken." De meeste winkeliers hadden er weinig vertrouwen in. „Jullie drijven gewoon je zin weer door. Straks hebben we dat gro te plein met die terrassen en dan heb je geluidsoverlast in de buurt. Je denkt toch niet dat je de boel 's avonds om elf uur even kan gaan schoonvegen op een zomeravond", zei T. Kok van het elektronicabedrijf aan de Beestenmarkt. Jullie willen ons werkloos maken. Straks lopen we alle maal bij de sociale dienst en kunnen we zelf continu op dat leuke plein gaan zitten", zei een pessimistische middenstander. „Misschien moeten we de En gelsen maar vragen of ze nog een keer een bom willen gooi en, maar nu op de goede plek", stelde een andere winkelier cy nisch. De twee wethouders benadruk ten dat het nog om een plan gaat en dat de winkeliers nog invloed kunnen hebben. De ge meenteraad beslist niet voor ok tober. Winkelier T. Kok van de Nieuwe Beestenmarkt: Jullie drijven gewoon je zin weer door." 'Geen zorgen voor huurders woningen van de KBV' VALKENBURG DORITH De Katwijksche Bouw Ver- eeniging (KBV) is krediet waardig en betrouwbaar. Daarom hoeven de huur ders van 172 Valkenburgse woningen en een winkel zich geen zorgen te maken, nu het beheer van hun huis wordt overgedragen aan de KBV. Deze bezwerende woorden sprak wethouder M.J. Vos nadat raadsleden hem gisteravond ongerust aan zijn jasje hadden ge trokken na alle publiciteit over de slechte Financiële positie van de KBV. De KBV heeft een nega tieve reserve van 15 miljoen gulden en ziet zich genood zaakt schilders te ontslaan. De Valkenburgse raadsle den denken nu dat er spra ke is van slecht manage ment. Wethouder M.J. Vos zei weinig gelukkig te zijn met de negatieve publiciteit. Door een goede exploitatie zou het woningbedrijf nog een winst maken van 2 mil joen gulden per jaar. De huurders hoeven zich geen zorgen te maken, was zijn boodschap. Zij worden bin nenkort ingelicht over de overdracht van de huizen. Het Schilderspleintje lijkt nu eindelijk zijn kunstwerk te krijgen. Een paar maanden na afloop van het Rembrandt-jaar wordt de inrichting van het plein voltooid. Het mag tijd worden. Het Rembrandtjaaris voorbij.de activiteiten die in het kader van de RJ% herinnering aan I de beroemdste schilder van Leiden werden opgezet nog steeds niet. Neem hij voorbeeld het Schilderspleintje, een verscholen hoekje aan het Galgewater nabij het Noordeinde, achter de Weddcsteeg. In grote haast werd 300.000 gulden ter beschikking gesteld om het plein in het jubileumjaar gereed te hebben. Door tal van omstandigheden werden de streefdata echter niet gehaald. Uitgerekend in het Reinbrandtjaar lag het pleintje er als een wildernis bij. Een dissonant die leidde tot verbazing bij de toeristen die door een van de fraaiste oude stukjes van Leiden met Rembrandtbrug en Molen de Put liepen. I Iet Schildcrspleintje is nu geen wildernis meer. I let heeft meer weg van een overblijfsel uit de afgelopen oorlogen, waarbij twee door hekken omgeven putten als schuttersputjes zouden kunnen fungeren. Niet geheel toevallig zijn hier ook resten van de Leidse stadswallen terug te vinden. De Amsterdamse kunstenaar Guus Bayaards moest deze historische stukjes stadsverdediging ontzien hij het ontwerp van zijn kunstwerk, dat bestaat uit gekleurde platen beton die tegen een wand omhoogkruipen. Het kunstwerk wordt geplaatst in de putten. Over het ontwerp is heel wat te doen geweest. De omwonenden zagen het verband met Rembrandt niet zitten en de inspraak vertraagde de uitvoer van het al zo vaak veranderde plan, waar tien jaar geleden voor het eerst over werd gesproken. Inmiddels is het moment van plaatsing van het kunstwerk dichtbij gekomen: de betonnen platen naderen hun voltooiing en vermoedelijk kunnen de fundamenten in maart worden opgevuld. Als het centrale groen (lage heesters) is ingeplant is er in de lente dan toch sprake een waardige aankleding van het plein. Misschien dat Rembrandt, als hij vandaag de dag nog leefde, er met opgetrokken wenkbrauwen overheen zou zijn gelopen, maar het is natuurlijk niet eerlijk om het werk te vergelijken van twee kunstenaars tussen wie een gat van drie eeuwen gaapt. Waterbeheer Net als bij een reorganisatie van een gewoon bedrijf, gaat de herschikking van mens en afdeling bij de gemeente met de nodige gcwenningsproblemen gepaard. Neem nou de (voormalige) Markt en Havendienst. Met de Admiraal Banckertweg als vertrouwde basis voor de kooplui, woonbootbcwoners, schippers, brugwachters en anderen die deze 'dienst' nodig hadden. VOORHOUT ROZA V Voorhout onderzoekt of de bouw van huizen op de biblio theek het project goedkoper kunnen maken. Burgemeester en wethouders hebben er wei nig vertrouwen in. Zij denken dat de besparing gering is en de nadelen groot zijn. Voorhout praat al jaren over de bouw van een bibliotheek. Ging het eerst over de vraag óf en vervolgens waar een boeken- uitleen moest komen, de laatste maanden liggen de politici met elkaar overhoop over het al* dan niet bouwen van huizen op de bibliotheek. Voorstanders me nen dat zo de kosten van de boekenuitleen kunnen worden gedrukt. Tegenstanders zetten daar vraagtekens bij. Een door het Bouwcentrum Advies BV uit Rotterdam opge steld advies moest gisteravond een einde maken aan de discus sie. In het advies staat, dat de bibliotheek ongeveer 35.000 gulden goedkoper uitvalt als er woningen boven komen. Daar staat als nadeel tegenover da woningbouw beperkingen op legt aan het bibliotheekplan. Wethouder E. van der Laa (welzijn) verzet zich fel tegen df door PvdA en CDA gewenste woningbouw. Het nadeel een minder functioneel gebouw weegt volgens hem absoluul niet op tegen het financiële voordeel. De besparing word alleen gehaald als de apparte menten snel worden verkocht. Van der Laar kreeg steun v« Gemeentebelangen en Groen Links. De PvdA en het CDA kor hij niet overtuigen. „Het is eer goede plaats, dicht bij voorzie ningen. Het gebied rond het ge meentehuis, nu een groot don ker gat, wordt met woningbouw wat beschermden En het leid! wel degelijk tot een besparing op de bibliotheek. Het college wil gewoon geen huizen op de bibliotheek", zei CDA-woord voerster M. Goossens. PvdA'ei P. Jochemsz wees de wethouder er op, dat Voorhout niet positie verkeert een mogelijke besparing te negeren. Het Rembrandtpleintje: nu nog een verdedigingswerk met schuttersputjes, kunstzinnige orgie. In hun opperste wijsheid besloten de gemeentelijke reorganiseerders dat de Markt en 1 lavendienst moet worden opgesplitst. De havenmeesters komen op het Stadsbouwhuis aan de Langegracht te zitten bij de nieuwe afdeling "Waterbeheer' (hoe verzin je zo n woord). De ambtenaren van de afdeling warenmarkten vallen voortaan onder de noemer economische zaken en die werken in het 'Gulden Vlies' op de Breestraat. Lekker dicht bij de markt. Tot zover niets aan de hand. Tenminste, niet voor de buitenwacht. Maar onlangs waren zowel de havenmeesters als de marktmannen plotseling onbereikbaar. Bleek de verhuizing eventjes wat sneller te zijn doorgevoerd. Oude telefoonnummers bleken te zijn opgeheven. De nieuwe nummers waren nog onbekend en op de Banckertweg volstaat men met 'Ze zijn weg. Probeer het morgen voor twaalven eens op het algemene nummer'. Het is voor de burgers van Leiden niet te hopen dat dit FOTO JAN HOLVAST voorbeeld symptomatisch is voor de verdere reorganisatie van de gemeente. Want op deze manier komt van het meer 'richting wijk werken' en meer 'klantgericht bezig zijn' dus niks terecht.(FB). Frank Buurman en Loman Leefmans Het buurtfeest dat nog voor de zomer in de Slaaghwijk wordt ge houden, wordt een feest voor jong en oud en voor mensen uit ver schillende culturen. „Het is een uitdaging zo'n feest te geven. Maar als we de hele buurt erbij willen betrekken, dan zal het wel zo moe ten", zegt voorzitter M. Portheine van de wijkgroep sociale vernieu wing Slaaghwijk. „We kunnen het buurtfeest goed koppelen aan het Europese jaar van de ouderen, waarbij het thema 'solidariteit tussen generaties' is", zegt Portheine. De wijkgroep vindt het wel moeilijk om een feest te geven, waarbij jong en oud het naar hun zin hehben. „Het zal veel inzet en creativiteit kosten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16