Minder geld sportclubs Leiderdorp Regio Nieuw van oud Voorschoten bouwt niet voor jongeren Warmondse basisschool laat bedrijven computers betalen Radio Bla Bla: onrust in de Leiderdorpse ether 'Gemeentebestuur Warmond intimideert tegenstanders' WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 Bezuiniging levert 67.000 gulden op De sportsubsidies in Leiderdorp staan ter discussie. Na jezuinigsvoorstellen voor onder meer zwembad De Does, de streekmuziekschool en het schoolzwemmen, onderzoekt de gemeente mogelijkheden om de broek- ïem aan te halen bij negen verenigingen. Dit kan maxi- naal 67.000 gulden opleveren. .eiderdorp roy klopper Voordat een definitief besluit /er de subsidies, wil de ge- neente onderzoeken wat de ge- 10lgen zijn van het dichtdraaien de geldkraan. De afdeling welzijn van de gemeente heeft beetje voorwerk gedaan. Ie denkt dat bijna alle vereni gingen het ook zonder subsidie vel zullen rooien. Alleen voor de zwemverenigingen (DKD en eddingsbrigade) wordt een uit- jondering gemaakt. Overigens itrijkën deze clubs ook de hoog ste subsidies op (samen 33 mil- el. Dit heeft te maken met de toge huurprijs die ze aan iwembad De Does moeten be talen. De overige verenigingen oeten er ernstig rekening mee houden dat ze binnenkort geen cent subsidie meer krijgen. De kanovereniging en RCL zijn al op de hoogte gesteld. De ka- verwachten dat subsidie beëindiging hun de kop niet kost. Voetbalclub RCL denkt ens te overleven, mits de subsidie geleidelijk wordt afge bouwd. De gemeente gaat nog over leggen met de andere vereni gingen. Op voorhand lijkt dui delijk dat voor een aantal clubs het einde van de gemeentelijke bijdrage nabij is. Zoals voor vol leybalvereniging DVO, v de afdeling welzijn opmerkt dat er toch louter volwassen leden zijn. De suggestie wordt gewekt dat zij wel wat meer contributie kunnen ophoesten. Tafeltennisclub De Rijnsleu tels zit ook in de hoek waar de klappen vallen. In '92 kreeg zij een subsidie van 2100 gulden, het jaar is afgesloten met een exploitatietekort van zo'n 900 gulden. Zulke bedragen moet de vereniging ook zelf kunnen opbrengen, menen de Leider- dorpse ambtenaren. Ditzelfde geldt voor de Schaakvereniging Leiderdorp, die vorig jaar zo'n 1000 gulden subsidie ontving. Voor korfbalvereniging Velo- citas (subsidie 9500 gulden) en gymnastiekvereniging Sparta (5700 gulden) ziet alles er iets rooskleuriger uit. Weliswaar wil de gemeente ook van deze sub sidies af, maar dit gebeurt waar schijnlijk stapsgewijs. Dit heeft vooral te maken met het grote aantal jeugdleden van beide verenigingen. Vorig jaar leidde een college voorstel om de sportsubsidies te korten al tot uitgebreide discus sies in de gemeenteraad. Toen werd de subsidie voor alle vere nigingen met 25 procent terug gebracht. Alleen de zwemvere nigingen ontsprongen de dans. leiderdorp» Met dank aan de oudjes heeft de Prins Willem Alexanderschool aan de Leiderdorpse Leeuwerikstraat een nieuw klimrek. Het speel- werktuig werd gisterochtend ingewijd door de leerlingen van de school die samen met de gymnastiekjuffrouw een voorstelling hadden ingestu deerd. Het klimrek is betaald uit bijdragen van reünisten die vorig jaar terug op school kwamen om het 25-jarig jubileum van de Prins Willem Alexander te vieren. foto jan holvast voorschoten Gemeente wil doorstroming bevorderen woningen is groot. De gemeen te verwacht dat de jongeren de vruchten plukken van de toena me van het aantal ouderenwo ningen. „We zoeken het in het bevorderen van de doorstro ming. We bouwen meer senio renwoningen. daardoor komen eengezinswoningen vrij. waar door ook weer kleine woningen voor jongeren vrijkomen", zegt hoofd sociale dienstverlening en huisvesting J. Dool. De woningnood in Voorscho ten blijft de laatste jaren con stant. Het aantal woningzoe kenden schommelt steeds rond de ïooo. Op tin moment staan .■1009 mensen ingeschreven. Daar komen nog eens 281 men- zijn Voorschotenaren die al een huis hebben, maar graag willen verhuizen naar een betere wo ning. Dat het aantal woningzoe kenden niet stijgt, is te danken aan de bouw van een groot aan tal woningen in nieuwbouwwij ken als Starrenburg. „We zijn blij dat de woningnood niet toe neemt, maar per saldo blijf je eigenlijk toch achter de feiten aanlopen", aldus Dool. De gemeente Voorschoten neemt de komende tijd geen bijzondere maatregelen om de woningnood onder jongeren onder de 25 jaar aan te pakken. Alleen wordt bekeken of de jongeren kunnen verhuizen naar de appartementen voor se nioren aan de Anthonie van Dijcklaan. Ouderen willen niet naar deze flats omdat ze geen lift en geen centrale verwarming hebben en bovendien te klein zijn. De jongeren maken ongeveer een derde deel uit van het totaal aantal woningzoekenden in Voorschoten. Er staan ongeveer 320 alleenstaanden onder de 25 jaar ingeschreven. Vooral voor jongeren met een laag inkomen geldt een lange wachttijd. Klei ne goedkope huurwoningen zijn er in Voorschoten niet zo veel, zodat momenteel min stens vijf jaar moet worden ge wacht. De gemeente hoopt vooral wat aan het probleem te doen door ervoor te zorgen dat veel andere mensen verhuizen. Voorschoten vergrijst en de vraag naar aangepaste ouderen- VRIJE TIJD Dieven rijden met oldtimer weg voorschoten Een 'oldtimer' is in het weekeinde ontvreemd uit een garage aan de Veurseweg in Voorschoten. De daders hebben de sleutels gestolen uit een kantoortje bij de garage en zijn met de auto weggereden. Het gaat om een Alfa Romeo uit 1977 die volgens de politie tien- tot vijftienduizend gulden waard is. De afgelopen nacht werd een auto gestolen die stond aan de Ron- ner Knipstraat. De eigenaar hoorde het alarm van zijn wagen wel afgaan, maar de daders waren hem te snel af. warmond l1esbeth buitink De Warmondse basisschool Oostergeest zoekt sponsors om het computeronderwijs te kun nen betalen. De school aan de Laan van Oostergeest heeft nu vier computers, maar wil er ten minste vier bij hebben om klas sikaal les te kunnen geven op de apparaten. „Natuurlijk zouden we lievet geld krijgen van het ministerie om de computers aan te schaffen, maar dat geld is er voorlopig niet. Andere scho len halen geld binnen via het ouderfonds of door oud papier in te zamelen. Wij kiezen een andere manier", verklaart direc teur K. van Rijn. De school heeft circa tien be drijven in Warmond en omge ving aangeschreven om steun voor het sponsorproject te vra gen. Een Rijnsburgs computer bedrijf reageerde meteen door één computer te schenken. Van Rijn hoopt dat de overige appa raten voor de zomer kunnen worden gekocht. Daarvoor is ongeveer 10.000 gulden nodig. De apparatuur wordt nu vooral gebruikt voor kinderen die wat extra aandacht nodig hebben. Van Rijn: „We zien door de programma's heel veel resultaat. Er is zeker twintig procent verbetering in het ni veau, omdat het veel individue ler onderwijs is. Het apparaat reageert direct op fouten en het kind kan via een functietoets hulp vragen. Dat is in de klas niet mogelijk. Bovendien moe ten ze geconcentreerd blijven, terwijl in de klas de aandacht nogal eens wordt afgeleid." Welke tegendienst de school aan de sponsors kan bewijzen is nog onduidelijk. „We kunnen reclame maken in de school krant en misschien op de appa raten een plaat aanbrengen van de sponsor. We kunnen de computers ook beschikbaar stellen voor het testen van pro gramma's of demonstraties voor het personeel van de be drijven die ons hebben gehol pen", denkt Van Rijn. Wanneer de aangeschreven bedrijven niet reageren op de oproep, wil de school ook ande re bedrijven benaderen. Want Van Rijn is ervan overtuigd dat het onderwijs door de compu ters aan kwaliteit wint. „Er zijn zoveel programma's: spelling van werkwoorden, tafels, topo grafie. Het zijn leuke program ma's die de kinderen enorm aanspreken en uitdagen. En te gelijkertijd kan de leerkracht meer aandacht geven aan ande re kinderen." Swingen De Leidse band Art Rock treedt donderdag 25 februari op in het gebouw Ontspanning van psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest, Endegeesterstraatweg 5 in Oegstgeest. Aanvang: 20.00 Oud papier Begeleid door drumfanfare de Rijntamboers worden zaterdag 27 februari vanaf 9.30 uur oud papier en vodden opgehaald in Zoeterwoude-Rijndijk. De op brengst is voor aankoop van nieuwe instrumenten en unifor men. Tot 13.00 uur kunnen pa pier en vodden worden ge bracht naar de container op het parkeerterrein bij de Eenden kooi. Paragnost geeft hulp via lokale omroep Leiderdorp Gratis hulp krijgen van de paragnost. Dat kan vanaf 3 maart ie dere woensdagavond tussen negen en tien via de lokale omroep Radio Leiderdorp in het programma Grenzeloos. Mensen die behandeld willen worden moeten een pasfoto sturen naar Radio Leiderdorp, Postbus 165, 2350 AD in Leiderdorp. Alle inzendin gen worden vertrouwelijk behandeld. Opbrengst wensbron Duinrell naar Foster Parents Plan Bezoekers van attractiepark Duinrell in Wassenaar hebben vorig jaar voor bijna tienduizend gulden aan munten in de wensbron ge gooid. De directeur van het park heeft dit bedrag naar boven afge rond tot 10.000 gulden en geschonken aan het Foster Parents Plan. Het geld wordt besteed aan een scholenproject in Honduras. Duin rell overweegt de opbrengst van de wensbron van dit jaar te geven aan de dierenbescherming. Ex-piraten Bert en Bob krijgen kans op legale zender Het is gedaan met de rust op de frequentie van Radio Leider dorp. Vanaf morgen is elke don derdagavond van negen tot elf Radio Bla Bla te héren. Volgens de makers een explosief, melig, dynamisch, gezellig en gevari eerd programma. Leiderdorp heeft Veronica niet meer nodig, ze beschikt nu over haar eigen Stenders en Van Inkel. Was getekend de Leidenaars Arend-Jan Steenhuisen en Mi chel Aarden, alias Bert en Bob van radio Bla Bla. De naam van het programma geeft in het kort weer wat Leiderdorp voortaan elke donderdag boven het hoofd hangt. Twee uur lang een hoop gebral en popmuziek in de êther (106.1 FM) en op de kabel (103.8). Maar dan wel op een professionele manier ge bracht. „We zijn inmiddels aar dig op elkaar ingespeeld, praten bijvoorbeeld niet meer door el kaar heen", aldus de program mamakers. Wie weieens aan de radio- knop draait, kent de naam Ra dio Bla Bla misschien wel. Tot voor kort zond de zender als pi raat uit in Leiden. Drie uur lang op de donderdagavond. Zo'n anderhalf jaar geleden ging het station voor de eerste keer de lucht in. Vanuit een studio aan de Leidse Volmolengracht werd elke donderdagavond een uit zending verzorgd. In eerste in stantie deden Steenhuisen en Aarden alles alleen. Sinds een jaar werken ze samen met tech nicus Jaap van der Kroft, die de knoppen bedient. De duo-presentatie ging steeds lekkerder lopen en de apparatuur werd almaar profes sioneler. Dat noopte Steenhui sen en Aarden de illegaliteit te ontvluchten. „Er bestaat im mers altijd de kans dat je wordt gepakt en dan kun je je appara tuur inlevere'n. Het risico hier Wethouder: 'Uitspraken van een gefrustreerd man De programmamakers van Radio Bla Bla, Arend-Jan Steenhuisen (I) en Michel Aarden, alias Bert en Bob. „We b aan de Volmolengracht is vrij groot omdat we op honderd meter van de politie-zendmast zitten. Grote kans dus op storin gen." Vandaar dat de presentatoren en de technicus het plan opvat ten om radio Bla Bla aan te bie den aan bestaande, legale sta tions. Allereerst zochten ze con tact met het Leidse radiostation Freewave. Die onderhandelin gen liepen op niets uit. „Free wave stelt allerlei eisen aan bij voorbeeld platenkeuze. Na een zangeres altijd een zanger, om de drie nummers iets uit de ja ren zeventig. Daar hadden we dus geen zin in." Freewave zegt nog niet aan een programma als Bla Bla toe te zijn, maar sluit een samen werking in de toekomst niet uit. Radio Leiderdorp was heel wat toeschietelijker. Daar krijgen Steenhuizen en Aarden volledi ge vrijheid. „Ze waren erg en thousiast, we konden eigenlijk meteen beginnen." De discjockeys zullen niet vaak in de Leiderdorpse studio zijn. Ze nemen het programma van tevoren op in hun eigen studio aan de Volmolengracht. Vooralsnog is het radiomaken 'liefdewerk oud papier'. „Mis schien dat we op termijn wel programma's kunnen verkopen, ook aan andere stations. Maar voorlopig is het nog een hob by" af: Radio Bla Bla brengt nul komma nul informatie over Lei derdorp. Het is een programma dat zo algemeen is dat het moeiteloos op Radio 3 zou pas sen. Maar Steenhuisen en Aard en beloven beterschap. „Mis schien dat we wat kunnen met, uitgaanstips en optredens in Leiderdorpse en Leidse kroe gen." Radio Bla Bla, donderdag 25 februari van 21.00 tot 23.00 uur op Radio Leiderdorp, ether 106.1 FM en kabel (alleen in Leiderdorp) 103.8 Statenlid Van der Zalm beschuldigt college warmond liesbeth buitink Het PvdA-statenlid Cees van der Zalm beschuldigt het War mondse gemeentebestuur van een groot gebrek aan democra tie en van intimidatie van te genstanders van het beleid. „Vooral het college bedrijft machtspolitiek. Ik vind het le vensgevaarlijk dat de mensen hun gerechtvaardigde belangen niet meer durven verdedigen omdat de gemeente ze dan zou kunnen dwarsbomen", stelt Van der Zalm. Van der Zalm, die zelf in de jaren '70 wethouder was voor Progressief Warmond (PW), zegt met nadruk dat zijn kritiek niet de politieke koers van het huidige college betreft. „Je houdt altijd dat men de beslis singen niet goed vindt, maar de spelregels worden nu niet nage leefd." „Als je 'nee' zegt tegen bij voorbeeld de bouw van de sporthal in Endepoel III noemt het college je een dwarsligger en zegt dat je niet deugt. Wet houder Wassenaar heeft zelfs al aangekondigd dat hij de bezwa ren wel van tafel zal halen. Dat is een ontkenning van het de mocratisch recht en een beledi ging die ik heel kwalijk vind." Grote boosdoener in het college is volgens Van der Zalm het CDA. „In Warmond regeert het CDA en de WD huppelt daar achteraan. Die partij heeft niets te vertellen en heeft bovendien een heel zwakke wethouder. Er is maar één andere WD'er waardoor de wethouder vooral achter het CDA aan huppelt." Van der Zalm zegt vooral 'buitengewoon ongerust en be zorgd' te zijn over de intimida tie van mensen die bezwaar maken tegen collegeplannen. ..Toen de voorzitter van de handbalvereniging bijvoorbeeld vorige week klaagde over de staat van het handbalveld. zei wethouder Wassenaar 'Ik zal goed onthouden wat je hebt ge zegd". In de trant van: ik pak je nog wel. De mensen durven De Warmondse CDA-wethouder J. Wassenaar reageert veront waardigd op de verwijten van het PvdA-statenlid Cees van der Zalm. „Het zijn zware beschuldigingen. Ik kan met mijn hand op mijn hart zweren dat ik bezwaarmakers nooit zou intimide ren. Het kèn niet eens, want wettelijk moet je iedereen de kans geven bezwaar te maken." De wethouder zegt iedereen die kritiek heeft juist aan te moe digen om een bezwaarschrift in te dienen. „Wij hebben niets te verbergen. Als iemand tegen een plan is omdat het zijn eigen achtertuin betreft, heb ik daar alle begripvoor Wassenaar vermoedt dat Van der Zalm persoonlijke redenen heeft om het college aan te vallen. ..Mij maakt zelf bezwaar tegen het bestemmingsplan voor F.ndcpoel III En als statenlid kan hij de dorpspolitiek kennelijk niet vergeten. Misschien blijft hij zich daarom met ons bemoeien. Het komt op mij over als de uitspra ken van een gefrustreerd man. Misschien kan hij bij de volgende verkiezingen niet meer terugkomen in de provinciale staten en wil hij zich daarom profileren voor de gemeenteraad." Wassenaar wil Van der Zalm uitnodigen voor een gesprek om het geschil recht te zetten. „We moeten maar onder vier ogen praten over wat hem mankeert." hun mond niet open te doen, omdat ze nog een vergunning willen aanvragen. Maar als ik een uitkering krijg of een bouw vergunning nodig heb. mag het feit dat ik de wethouder niet aardig vind geen rol spelen. An ders is het nog maar een hele kleit tap na uptie. „Ik ben niet de enige die klaagt", signaleert Van der Zalm. „Verenigingen, camping houders, de woningbouwvere niging en de middenstand: Jan en alleman is zo'n beetje aan het klagen. Al die mensen zijn het over een ding eens: zo kan het niet langer, dit is geen ma- Het door Van der Zalm zelf opgerichte Progressief War mond (PW) kan volgens hem geen oplossing bieden. „PW heeft dertig procent van de raadszetels maar staat helemaal buitenspel'. Het is te simpel om te zeggen dat het fout gaat om dat PW nu in oppositie zit, want ook hij die partij gaat het fout PW is ook niet de kampioen van de openheid. De partij heeft de zelfde verkramping, is gaan lij den aan hetzelfde euvel. Ze is niet in staat als breekijzer te fungeren, kan dit soort zaken niet aan de kaak stellen." „De bestuurlijke impasse moet worden doorbroken door een club die zegt: dit pikken wc niet. Een club die iedereen erbij betrekt zo groot is dit dorp niet. Niet dat stiekeme, dat enge dat het gemeentebestuur nu tv peert. Geef het een naam als leefbaar Warmond of Gemeen tebelangen, maar punt één op de agenda moet de openheid van hel bestuur zijn." Zelf denkt Van der Zalm ei niet over zo'n partij op te rich ten. „Dan word ik een Heintje Davids ik heb hier al tien jaar in de raad gezeten. En moet ik dan de redder des vaderlands worden? Maar ik zou wel pal achter zo'n partij gaan staan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15