Hulp voor opbouw katholieke kerken 'Twijfelen aan de eigen twijfel' Kerk Samenleving 'Stop cultuur van geweld' Caa ~1P" Ü- vT f WOENSDAG 24 FEBRUAR11993 Aswoensdag (2) De periodes van boetedoe ning werden steeds langer (zelfs wel enkele jaren), tot dat paus Gregorius de Gro te in de zevende eeuw in greep. Hij besliste dat. de openbare boetedoening be perkt zou blijven tot de veertigdagentijd. „Op As woensdag zou het begin nen en tot Witte Donderdag duren", vervolgt Straathof zijn verhandeling. „In een speciale plechtigheid op die <fag kregen de boetelingen vergeving en werden zij weer opgenomen in de ge meenschap van de kerk. In de tiende eeuw is de open bare boetedoening afge schaft, maar tegelijk is op- geroepen dat iedereen in net besef van zonde privé boete zou doen en tot beke ring zou komen. Iedereen werd daarom uitgenodigd om zich door de priester met as te laten bestrooien als teken van deelname aan de boete. Zo ontstond het askruisje." Aswoensdag (3) Dat askniisje werd opge legd met de woorden 'Denk er aan, mens, dat u stof bent en dat u tot stof zult wederkeren'. Straathof: „De betekenis is voor ons nog steeds: teken van boete en ommekeer: uiting van be reidheid om je leven op nieuw te bezien en tot ver betering te komen. De ver nieuwde liturgie legt de na druk wel meer op levens verbetering dan op boete, kijkt meer naar de moge lijkheden die een mens heeft dan dat het terugkijkt naar wat fout gegaan is. Een nieuwe formule bij het op leggen van het askniisje is dan ook: 'Bekeert u en ge looft in het evangelie'. Na tuurlijk zullen ook wij op Aswoensdag de as zegenen en het askruisje uitdelen. Beleef het als ee bereidheid om uv een draai te geven naar het goede: benut de mogelijk heden die er zijn en leef zo toe naar het Paasfeest." lever UIT DE KERKBLADEN Aswoensdag (1) Dat het vandaag 'Aswoens dag' is, kan iedereen in de betere zakagenda lezen. Maar wat houdt Aswoens dag precies in en wat is de betekenis van h^t ritueel van het askruisje dat de rooms-katholieke kerk op deze dag onderhoudt? Pas tor J.G.J. Straathof geeft tekst en uitleg in het Engel- bulletin van de Engelbe waardersparochie in Lisse. „Het askruisje is ontstaan in de tiende eeuw, maar heeft veel oudere wortels", zo begint Straathof. „Al vanaf de eerste eeuwen van het christendom kende de kerk de openbare boete doening. De mensen die vergeving wilden hebben van ernstige zonden wer den uitgenodigd boete te doen. Dit begon met de rite van het bekleden met het boetekleed en het strooien van as op hun hoofd. Deze rite is overgenomen uit de joodse praktijken van boe te, waarover te lezen staat bij de profeten en waarnaar ook Jezus verwijst als hij oproept tot boete en beke ring." Paus stelt commissie voor Oost-Europa in Paus Johannes Paulus II heeft gisteren een commissie in gesteld die de wederopbouw van de Rooms-Katholieke Kerk in de voormalige Sovjetunie en in Oost-Europa zal begeleiden. vaticaanstad «cic-a Deze kerken hebben geleden onder de vervolging tijdens de atheïstische communistische regimes. De commissie heeft twee taken: de apostolische missie van de RK Kerk en het voeren van de oecumenische dialoog met de orthodoxe en andere kerken. De betrekkingen met de orthodoxen liggen dikwijls moeilijk, omdat zij het Vaticaan hebben beschuldigd van 'zieltjeswinnerij' op hun grondgebied. De nieuwe commissie, die di rect onder kardinaal-staatsse cretaris Angelo Sodano valt,-ver vangt de commissie 'Pro Russia' (voor Rusland). Deze was in 1925 door paus Pius XI inge steld voor de zielszorg aan de vervolgde katholieken in com munistisch geregeerde landen. „Aangezien de levensomstan digheden in de landen van de ex-Sovjetunie zijn veranderd en het fundamentele recht op godsdienstvrijheid evenals het recht van de RK Kerk op weder opbouw zijn erkend, heeft deze commissie niet langer recht van bestaan", aldus de paus. De aartsbisschop van Canterbu ry, George Carey, heeft de En gelsen opgeroepen een einde te maken aan 'de cultuur van ge weld en woede' in zijn land. Hij reageerde hiermee op de moord op de tweejarige James Bulger, twee jongens van tien jaar worden verdacht. „De moord op een onschuldig jon getje dat nog een heel leven voor zich had, heeft de groeien de vrees van velen voor een mo rele malaise in het hart van de Britse maatschappij aan de op pervlakte gebracht", aldus Ca rey. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Almere (sow): T. Buur- ma te Streekgemeente Marne-Ambt. Aangenomen: het beroep door de Ver. Prot Gemeente Curasao, Willemstad: P. van der Waal te IJlst GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Middelburg: drs. J.S. Koops te Ermelo. GEREF.KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Harlingen M. Wielhou- wer te Appingedam. Aangenomen: naarVoorthuizen-Bar- pred.plaats) en voor Veenendaal (2e pred. plaats). Bedankt: voor Emmeloord: P Groe- nenberg te Amersfoort-West; voor GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Zwijndrecht: P. Melis Nieuw-Beijerland die bedankte vi De 'vreselijk gereformeerde' prof. dr. H.M. Kuitert te gast bij vrijzinnig Wassenaar wassenaar dick v Een gereformeerde hoogleraar als gastspreker bij de vrijzinnige Nederlandse Protestantenbond (NPB). Dan dringt onwillekeurig de vergelijking van Daniël in de leeuwenkuil zich op. Niet echter bij prof. dr. H.M. Kuitert, de au teur van de onverbiddelijke bestseller 'Het algemeen betwij feld christelijk geloor. „Ik heb al vaker voor de NPB opgetreden", zo introduceerde hij zichzelf gisteravond in Wassenaar. „Bij één van die gelegenheden hoor de ik iemand zeggen: hij is dan wel niet vrijzinnig, maar wel on orthodox. In die zin lijken we wel wat op elkaar." En wat plagerig kon hij daar op laten volgen dat. het bij de Nederlandse Protestantenbond in elk geval bomvol zit, 'als u er een gereformeerde bij haalt'. „En ik ben vreselijk gerefor meerd." Voor de lezing van Kui tert kon al dagen geleden het bordje 'uitverkocht' worden op gehangen aan de toegangsdeur van het kerkzaaltje aan de Lan ge Kerkdam. Er vormde zich gisteravond zelfs een groepje op stoelen in de hal omdat er in de uitpuilende grote ruimte geen kip meer bij kon. Die belangstelling valt Kuitert overal in den lande ten deel, sinds zijn boek als een warm broodje over de toonbank gaat. De oplage is inmiddels de 50.000 exemplaren gepasseerd en deze maand volgden Engel se, Amerikaanse en Duitse ver talingen van 'Het algemeen be twijfeld christelijk geloof. Een titel die, de schrijver onder streepte het gisteravond nog maar eens, een dubbele bodem bevat. Het is volgens Kuitert dan ook niet nodig om inha kend daarop allerlei tegen-le zingen ('De twijfel voorbij') te organiseren en tegen-boeken ('De twijfel te boven') te schrij ven. „Wat ik ermee heb willen aangeven is dat er iets aan de hand is. Het geloof doet het niet zo goed meer. Er is bij de over dracht wat zand tussen de rade ren geraakt." De emeritus-hoogleraar ging de leden van de Nederlandse Protestantenbond gisteravond allereerst voor in de zoektocht naar de verklaring hoe het komt dat het met de kerken niet goed gaat. Kuitert volgde daarbij de grote lijnen van zijn boek. „Het christendom heeft het zich te' gemakkelijk gemaakt door weg te lopen voor allerlei vraagstuk ken", luidde één van zijn stel- lingnames. Bij kwesties als 'hoe Als Kuitert spreekt, staan de stoelen tot in de hal. is de wereld ontstaan', 'waarko- dat usance. Het antwoord is er men religies vandaan en wat is al, wat zou je dan nog met vra- hun waarde' wordt met intellec- gen, zo wordt daar geredeneerd, tuele gemakzucht verwezen Vragen hebben een subversief naar de letter van de schrift, element in zich, omdat ze de „Vooral in rechtzinnige kring is reeds gegeven antwoorden on- FOTO HIELCO KUIPERS dermijnen. Daarom worden ze zo vaak buiten de deur gehou den." Als concreet voorbeeld noem de Kuitert de standpunten over het ontstaan van de aarde. „Als je op de middelbare school leert dat de wereld 15 miljard jaar oud is en uit Genesis 1 en 2 moet opmaken dat de wereld 6000 jaar bestaat, creëer je een scheiding tussen geloofsleven en het gewone leven. En als je dat maar lang genoeg uit elkaar houdt, hebben ze uiteindelijk ook niks meer met elkaar te ma ken." Die gemakzucht van het christendom wreekt zich met name bij jongere generaties, die niet weten hoe ze met dit soort vraagstukken om moeten gaan. Kuitert: „En voor je het weet gaat het geloof onderuit." Wat de hoogleraar met zijn boek vooral heeft willen berei ken is: laten zien wat er in de christelijke geloofstraditie zit. „Ik heb in feite een etalage ge maakt, met een uitnodiging er bij: bekijk dat nu eens. Voordat je gaat betwijfelen, weet dan in elk geval wat je gaat betwijfelen. Dan kun je ook iemand laten twijfelen aan zijn eigen twijfel. En daarvoor heb ik mijn best gedaan." De essentie van Kuiterts werk is het leren leven met vragen en betwijfelingen. „Niet door alles te schrappen wat met het chris telijk geloof te maken heeft, maar door andere drijvers on der het geheel te zetten." De bijbel plaatst hij in dit verband weliswaar op een 'uniek voet stuk', maar hij beschouwt de schrift vooral als 'de bron' en niet als 'de stroom'. „Ik keer mij in mijn boek nogal fors tegen de stellingname: het klopt, want het staat in de bijbel." Het tonen van twijfels, met name door de oudere genera ties. kan volgens de professor eerder een brug slaan naar jon geren dan de houding: 'zo is het en niet anders'. „De leer is er niet om te slikken, maar hij geeft te denken." Wat Kuitert in zijn opvattin gen onderscheidt van de leden van de vrijzinnige Nederlandse Protestantenbond, zo luidde één van de vragen die de hoog leraar na de pauze moest beant woorden. „Dan moet u mijn boek gelezen hebben", reageer de hij. „Dan zult u merken hoe orthodox het toch nog is. Vooral in het wandelen langs de chris telijke geloofstradities, komt u nog heel wat gereformeerderig- heid tegen." Maar dat onderscheid was niet groot genoeg om het 'Da niël in de leeuwenkuil-effect' naar boven te roepen. „Eigenlijk voelde ik me hier vanavond best thuis", waren de laatste woor den van Kuitert. door Jan Kruis sarV Sr >c^ .hcr^: lor.»../ COLOFON (ad/). UITGEVERSMAATSCHAPPU van Dagbladuitgever^ Dam DIRECTIE J de Vnes. G P HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Nypels, Henk van der Post (ad/) HOOFDKANTOOR Witte Singel 1.2311 BG Leiden telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel: 02521-19353. Fax. 02521-19610 POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. actie 071-161488. RUBRIEKSADVERTENTIES ABONNEMENTEN Tel 071-128030bijv HET WEER ROB GROENLAND Nawinter wijkt nog niet Na opnieuw een te warm wintersei zoen (officieel begint over een week de lente) lijkt moeder natuur bezig te zijn om toch nog een nawinters weerbeeld te geven. De Amerikaanse maandverwachtingen geven zelfs een duidelijke indicatie dat de hele komende maartmaand te koud zal verlopen in West-Euro pa. Zij baseren hun verwachting op het continu uitstromen van koude lucht van noordelijke breedten naar het zuiden. Hierbij blijft de luchtdruk te hoog boven de oceaan en te laag boven het continent. Een rug van hogeluchtdruk zorgde gisteren overdag, na een koude vriesnacht, voor schitterend weer met v/at cumulusbewolking en een sterk afgenomen noordoostenwind. Terwijl de weerstations langs onze westkust middagmaxima van plus 4 graden noteerden, bleef het tus sen de carnavalsoptochten in het zuiden van Limburg vrijwel de hele dag vriezen. Dit deel van het land lag aan de rand van een groot vorstgebied boven Midden-Europa, waar tevens ook weer verse sneeuw viel. Alleen stations langs de oost grens konden, richting Duitsland kijkende, de sneeuw uit de lucht zien vallen. De zonsondergang was een ju weeltje, met een knalrode gloed aan de horizon en daarboven een prachtige paarse boog. Deze laatste kleur is nog steeds toe te schrijven aan de vulkaanstof van de Pinatubo. De rug van hogedruk trekt van daag verder over onze regio naar het zuiden. Zodra we deze middag en de komende avond aan de noordkant van de rug komen, kan de bewolking van een opdringend front boven de Noordzee onze streek binnendrijven. De komende nacht wordt door de aanwezigheid van bewolking een stuk minder koud dan de afgelopen twee nach ten. De eerste regen wordt echter pas morgen overdag verwacht als een frontensysteem vanuit het noorden binnenkomt. Op vrijdag schetsen de computerkaarten bo ven ons land een koufrontpassage, waarachter een nieuwe portie pool- lucht uitstroomt. De kaarten voor het weekeinde zijn nog veelbelo- vender. Deze schetsen een verdere daling van de temperatuur met toe nemende kans op buien in de vorm van (natte) sneeuw. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Geleidelijk iets zachter weer. met veel bewolking en vooral in het fjordenge- bied van tijd tot tijd regen. Morgen langs de kust har de zuidenwinden. Maxima van 6 graden in Bergen tot landinwaarts. Zuid-Zweden: Vandaag nog helder en koud, morgen meer bewol king maar waarschijnlijk droog. Overdag met mid- dagtemperaturen iets on der nul wat minder koud. 's Nachts meest matige Denemarken: Eerst vrij zonnig, morgen meest bewolkt en in Jut land wat regen of motre gen. Maxima oplopend tot circa 3 graden morgen. In de nacht eerst nog vorst. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en in Engeland kans op mist. Vandaag m Ierland en Schotland enige tijd regen, morgen in Engeland. Maxima rond 8 graden, in Ier land vandaag iets hoger. België en Luxemburg: Vandaag vrij zonnig, morgen wolkenvel den en mogelijk wat regen. Maxima van daag van 5 graden in Vlaanderen tot iets onder nul in Luxemburg; morgen iets hogere temperaturen.'s Nachts meest lichte vorst. Duitsland: Perioden met zon en droog. Vandaag in de meest oostelijke deelstaten meer be wolking en wat sneeuw. Maxima enkele graden onder nul. morgen noord van de Mam enkele graden hoger, s Nachts ma tige tot strenge vorst. Madeira: Afwisselend wolkenvelden dagtemperatuur tegen de 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, aan de noordzijde ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxi ma ongeveer 22 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon, ook wolkenvelden en Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DONDERDAG 25 FEBRUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 7 33 zon onder 18.08 Maan op 08.17 maan onder 22.50 Waterstanden Katwijk Mid- Laag wat Weerrapporten 24 feb 7 u Den Helder Rotterdam Vhssmgen Barcelona half be Tunesische kust: Vrij veel wolkenvelden en een enkele re gen- of onweersbui. Maxima van 13 gra den rond Tunis tot 19 graden in Monas- Frankrijk: Vandaag flinke perioden met zon en aan de Cóte d'Azur kans op een bui. Morgen meer bewolking en in Bretagne en Nor- Budapest mandie wat regen of motregen. In het Bordeaux Rhonedal waait de Mistral. Maxima Bfussel meest tussen de 2 en 7 graden, in de Cyprus Vogezen. Jura en Haut Savoie eerst nog ^ubl'" onder nul.In de nacht lichte tot matige vorst. jeneve Corsica en Sardinië: tnnsbruck Veranderlijk bewolkt en enkele buien, Istanbul sommige eerst nog met onweer. Maxima rond 10 graden. «opendagen Spanje: LasPalra Flinke perioden met zon en droog, maar Lissabon op de Balearen en aan de oostelijke en Locarno zuidoostelijke costa's veranderlijk be- Londen wolkt en vooral vandaag nog kans op een Luxemburg bui. Maxima langs de zuidelijke stran- Madrid den rond 16 graden, aan de oostelijke MalaSa costa's en op de Balearen tussen 9 en Maiiorca 14 graden. Op de Spaanse Hoogvlakte 's nachts enkele graden vorst. Moskou Portugal: Vrij zonnig en droog. Middagtemperatu- n'|* ren dalend tot rond 15 graden. Paf s Zwitserland en Oostenrijk: Praae Vooral aan de zuidzijde flink wat zon en R0me droog, maar in Oostenrijk wat meer be- split wol king en in het noordoosten kans op Stockholm wat sneeuw. Temperatuur op 2000 me- Warschau ter vandaag nog rond min 15 graden Wenen ligt, morgen iets minder koud. Middag- temperatuur in de meeste dalen i< nnw6 -1 -2 0.2 kinge Polen: Vrij veel b kans Overdag meest lichte, 's r matige vorst. Tsjechië, Slowakije en Hongarije: Meest zwaar bewolkt en vooral vandaag Buenos Aires o Casablanca r Johannesburg z New York half bew Maxin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14