Vacature voor verdediger Sport Fortuna bijna bankroet Volkov te sterk voor Schapers w z f O m N rprj c_ i r~ c_ Z Maradona stuurt aan op conflict met Sevilla DINSDAG 23 FEBRUAR11993 Kiprich beschikbaar tegen Spartak Feyenoord kan in het eerste Europa-cupduel tegen Spartak Moskou, op 2 maart, toch beschikken over aanvaller Jo- zsef Kiprich. De Hongaar heeft besloten in te gaan op de uitno diging voor een trainingsstage van de nationale ploeg in Japan maar vertrekt pas op 4 maart. De Hongaar keert op 11 maart te rug uit Japan. Popovics trainer van Eindhoven eindhoven» Sandor Popovics is aangesteld als trainer van de eer ste divisie club Eindhoven. Hij wordt de opvolger van de vorige week met onmiddellijke ingang bij de club vertrokken Piet Bu- ter. Popovics, afgelopen seizoen nog werkzaam bij het Rotter damse Excelsior, heeft een verbintenis tot het einde van dit sei zoen. Hans Verèl heeft gisteren een een-jarig Contract getekend als trainer van RKC. Bij de Waalwijkse eredivisieclub vertrekt Leo van Veen aan het einde van Veer manager waterpoloselectie den haag Jan Evert Veer keert terug bij de Nederlandse water poloselectie, als manager. De 42-jarige oud-international volgt in die functie Feike de Vries op die wegens drukke werkzaamhe den stopte. Veer wordt 'herenigd' met bondscoach Ivo Trumbic, onder wiens leiding hij zijn grootste successen boekte als water- poloër. Martin Centrum en Bax in finale leiden De zaalvoetbalteams Martin Centrum en Bax hebben gisteravond de finale van de LD-Cup bereikt. In Cleijn Duin had Martin Centrum weinig moeite met Bax 2:4-0. Patrick Heymans (2x), Hans van As en Marcel van den Burg schoten de Voorscho tenaren naar de finale. In de Klaverhal trof Bax in hoofdklasser De Sleutels een lastige tegenstander. Na de volle vijftig minuten moesten strafschoppen de beslissing brengen. Treffers van Ron de Jager, Marcel Tolsma en Wim Hooymans voor Bax en Robert Iterson (3x) hielden de ploegen in evenwicht: 3-3. Hooymans schoot bij de beslissende strafschoppen wel raak waar Van Kam pen voor De Sleutels miste. In categorie 2 bereikte ook Martin Centrum 2 de finale na een 9-2 overwinning op The Pro's. Nog twee afdelingsclubs in LD-Cup leiden» Na de uitschakeling van De Sleutels zijn er nog twee af delingsclubs over in het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup. Kickers '69 en Altior zijn nu de voornaamste kandidaten voor de geldprijs van duizend gulden die is weggelegd voor de beste af delingsclub van het toernooi. De Sleutels, dat op eigen terrein met 2-0 verloor van Hazerswoudse Boys, maakt alleen nog een kans als de twee andere afdelingsclubs evenmin doordringen tot de kwartfinale. Het duel Kickers - FC Lisse (zo) werd afgelopen weekeinde afgelast. John de Wolf loopt zich warm in Nieuw Galgenwaard. Volgens bondscoach Dick Advocaat is de Feyenoorder één der weinigen die fysiek indruk maakt op een tegenstander. foto an Nederlands elftal heeft nog geen opvolger voor Van Tiggelen De eredivisieclub Fortuna Sit- tard is nagenoeg bankroet. De schuldenlast is in de afgelopen twee jaar opgelopen tot bijna zes miljoen. Fortuna zit nu zelfs zo slecht bij kas dat de direct opeisbare schulden van onge veer 3,3 miljoen gulden niet be taald kunnen worden. Om het hoofd boven water te houden heeft de Sittardse profclub een voorschot van ruim vijf ton op de gekregen. De belabberde finan ciële situatie blijkt uit het ver trouwelijk accountantsrapport, opgesteld door drs. P. Vola in Sittard en bestemd voor de ge meente. Voor de oorzaken verwijst Vola's rapport ondermeer naar de veel hogere personeelslasten (3,2 miljoen gulden, waarvan de helft salaris selectie) in het sei zoen '91/'92. Deze ontstonden ook en vooral door de drie trai nerswisselingen: Han Berger, Georg Kessler en Chris Dekker. Het bestuur van Fortuna heeft al gereageerd op de bar slechte financiële situatie door voor veertien spelers ontslag aan te vragen. Pikant detail is verder dat de scouts hun kosten vorig jaar opdreven van een kleine 30.000 in de periode '90/'91 naar ruim 190.000 gulden. noordwuk gpd De roep om solide verdedigers mèt ervaring klinkt steeds luider. Het moet Adri van Tiggelen als muziek in de oren klinken. Sinds de PSV'er na het EK in Zweden besloot vrijwillig afscheid te nemen van het Nederlands elftal moet Dick Advocaat zich in allerlei bochten wringen om de vacature die 'De Spijker' achterliet in te vullen. „Mis schien", oppert de bondscoach aan de vooravond van Nederland-Turkije, „hebben wij de laatste jaren iets te veel de nadruk gelegd op middenvelders en aanvallers." Zo goed als Nederland in z'n aanvallers zit, zo krap bemeten is het groepje (aanstormende) verdedigers waaruit de bonds' coach moet putten. „Er lopen er wel een paar", doelt hij onder meer op De Koek (FC Utrecht) en Hoogma (FC Twente), „het grote probleem is alleen dat we niets kunnen uitproberen. Door onze manier van spelen kunnen we defensief weinig risico's ne men. De verdediger die we no dig hebben moet kunnen mee- voetballen en z'n man kunnen uitschakelen." De PSV'er Van Tiggelen be heerste dat vak, maar is niet Bij gebrek aan beter moest Ad vocaat in de aanloop naar Ne derland-Polen (14 oktober) pra ten als Brugman om Frank Rijk aard over te halen een stapje te rug te doen. De middenvelder van Milan legde zich zonder morren neer bij de 'noodgreep' van de bondscoach, die echter weer in de problemen kwam toen Rijkaard zich met een bles sure afmeldde. „We zullen ons de komende tijd goed moeten oriënteren op verdedigers, dat is duidelijk", opent Advocaat de vacaturebank van Oranje. meer beschikbaar. Zodat Advo caat van de nood een deugd moest maken en moet kiezen uit Silooy, De Boer en De Wolf. Maar wie van drie de afvaller is? „John de Wolf is een der weini gen", vertelt Advocaat, „die fy siek indruk maakt op een tegen stander." Of dat een garantie is dat de Feyenoorder speelt en De Boer op de bank zit? „Als een kopsterke speler als Rijk aard afvalt, zoek je iemand die hem eventueel kan vervangen. Maar Frank de Boer kan ook goed koppen", zegt Advocaat. „Wie er woensdagavond ook zal spelen, ik ben ervan overtuigd dat er een goede verdediging staat." Het ligt voor de hand dat de killer De Wolf morgen speelt, zoals ook Eric Viscaal hoogst waarschijnlijk zijn opwachting zal maken. Geen enkele twijfel bestaat er over de bezetting van het middenveld met de weer fit te Wouters, Jonk, Witschge en Bergkamp in de voorste punt. Het betekent andermaal dat SCOREBORD PRIJSVRAGEN Finale: Niemantsverdriet (Ned) - Trülsen (Dui) 6-4 6-3. Dubbelspel, finale: Kout- staal/Bitter (Ned) - Neveda/Czurgo (Por) 6- LOTTO 7: Eerste prijs: geen winnaar, twee de prijs: 1 winnaar f. 79.137,70, derde prijs: 47 winnaars f. 2525,60, vierde prijs: 2922 winnaars f. 40,60, vijfde prijs: 53.391 spelers f. 5,00. CIJFERSPEL: 6 cijfers goed: geen winnaar, 5 cijfers: 1 winnaar, 4 cijfers 27, 3 cijfers 0 3-6 6-2. ranglijst Mannen: 1. Courier (VSt) 3572 pnt., 2. Sampras (VSt) 3241, 3 Edberg (Zwe). gpd-verslaggever 3021, 4. Becker (Dai) 2888, 5. Chang rotterdam eric de bie VOETBAL 780, 43. Siemerink 757, 74. Eltingh 556, 140. Koevermans 307, 160. Schapers 263, 206. Wibier 176, 224. Nijssen 147, (Dui) 271,71, 3. 199,60, 4. Sanchez (Spa) 188,3 (Arg) 182,91, 6. Capric BASKETBAL 30. Schultz 38,10, 71. 76. Rottier 15,39, 88. Ore SKI TENNIS WKNOORDSE NUMMERS Mannen, 10 km klassieke stijl: 1. Sivi Eerste ronde: Wibier (Ned) - Wuyts (Bel) 6- 2 6-4, Volkov (Rus/5) - Schapers (Ned) 6-2 PHILADELPHIA Finale: Woodforde (Aus) - Lendl (VSt/4) 5- 4 0-15 opgave. Dubbelspel, halve finales: Pearce/Ondruska (VSt/ZAf) - Haarhuis/EI- tingh (Ned) 7-5 6-4. Finale: Grabb/Re- neberg (VSAt/1) - Pearce/Ondruska 6-7 6- 3 6-0. AMADORA(POR) WIELRENNEN SICILIAANSE WIELERWEEK Derde etappe Recalmuto - Gela: 1. Fon- driest (Ita) 144 km in 3.12.01 (43,589 km/u), 2. Vanderaerden (Bel), 3. Leoni Algemeen klassement: 1. Lom 11.27.34, 1.58.50, 2. Caritoux (Fra), 3. (Fra), 4. Moreau (Fra), 5. Trumheller (Dui), 19. LeMond (VSt). SPORT OP TV 6.30-17.30 Sportnet. Bok: axingvanuitde VS 7.00-17.15 Did 2 Sport H 5-17.10 Did 1 Sportschau-Tele- )-18.30 Sportnet: Golf: PGA Europ 21.30-22.00 EURO- Eurosportne 21.30-22.00 BBC 1A Question of Sport. 21.30-22.05 BRT 2 Sport. 21.30-23.30 Sportnet: E 9.00-19 30 Sportnet 9 00-20 30 EURO V\ vanuit Salt LakeOty (Utah). Snooker League 1993, Jimmy IA 00.30-01 00 EURO: Eur Wim Buitendijk, de directeur van het ABN/Amro-tennistoer nooi, zat afgelopen weekeinde een beetje in z'n maag met de laatste van de door hem te ver geven wild cards. De Zweedse veteraan Anders Jarryd en het Nederlandse talent Femon Wi bier stonden al op zijn lijstje. Voor het derde vrijkaartje meld den zich de 'veteranen' Björn Borg en Pat Cash. Maar Buiten dijk had geen boodschap aan 'vakantietennissers', die op grond van hun verleden een wild card verwachtten. Het feit dat Michiel Schapers uiteindelijk de gelukkige werd, verbaasde menigeen. Zeker toen de aloude reden ('Vanwege zijn verdienste voor het vader landse tennis') weer eens van stal werd gehaald. De 33-jarige Eemnesser vormde zodoende bij zijn tiende optreden in Ahoy' zelfs de hoofdschotel van de ge zapige eerste toernooidag. De verliezend finalist van vorig jaar, Alexander Volkov, likte zijn vin gers er smakelijk bij af: 6-2,6-4. Wibier maakte wèl dankbaar gebruik van zijn gratis entreebe wijs. De inwoner van Amster dam haalde gisteren ten koste van de Belg Bart Wuyts (6-2, 6- 4) voor de tweede keer in zijn prille loopbaan de tweede ron de van een ATP-evenement. Fernon Wibier, bijna 22, zag zijn eerste optreden op het gro te tennispodium als het begin van iets fraais. De samenwer king tussen de Nederlandse en Engelse bond maakte het hem mogelijk om met de Nieuwzee- landse coach Nick Carr over de wereld te reizen. Maar de door braak laat nog op zich wachten. „Ik moet nog Ieren een partij af te maken", aldus de huidige nummer 206 van de wereld. In tegenstelling tot Wibier be vindt Schapers zich in de nada gen i zijn De malige voortrekker van het Ne derlandse tennis mag zich tij dens de toernooien steeds vaker de oudste deelnemer noemen. Het weerhoudt Schapers er niet van om nog een jaar aan zijn loopbaan vast te knopen. Wat hij daarna gaat doen is nog een vraag. „Dat hangt van de ont wikkelingen af', liet de aan staande vader na zijn uitschake ling weten. „De veranderende gezinssituatie heeft er niet zo veel mee te maken. Als ik stop, zal de reden zeer waarschijnlijk op het sportieve vlak liggen." Schapers denkt daarbij vooral aan de prestaties van Daniel Va- cek. De geboren Rotterdammer fungeert sinds 1 januari als coach van de 22-jarige speler uit Praag. Die nieuwe rol bevalt de veteraan prima. „Het leuke van coachen is dat je leert de dingen van een andere kant te bekij ken." De vorderingen van Schapers' pupil zijn voorlopig nog niet opzienbarend. Vacek slaagde er bijvoorbeeld niet in zich via de kwalificaties te plaatsen voor het hoofdtoernooi in Jlotter- dam. De Tsjech maakt echter nog een kleine kans om als 'lucky loser' te mogen opdraven in plaats van de met. een rug blessure kampende Ivah Lendl. Hij neemt vandaag een beslis sing over zijn komst. LSF wil met pre-advies naar raadsfracties leiden tim brouwer de koning De Leidse Sport Federatie moet druk uitoefenen op gemeente raadsfracties. Dat was de bood schap die de LSF gisteren tij dens een buitengewone leden vergadering kreeg van haar ach terban. In de kantine van voet balvereniging UVS overheerste tevredenheid over het pre-ad vies over de gemeentelijke sportnota. De leden drongen er bij het LSF-bestuur op aan het belang van goede sportvoorzie- ningen onder de aandacht te brengen van Leidse politici. Hoewel wethouder Van Bochove van Sport en Welzijn pas na afloop van de korte ver gadering in de UVS-kantine ar riveerde, is hij inmiddels doordrongen van de wensen van de Leidse sportgemeen- schap. Volgens LSF-voorzitter Kees van der Moolen ligt dat bij de meeste Leidse raadsleden geheel anders. „Hun kennis van sport is bedroevend", zei hij te gen de veertig belangstellenden. De vergadering adviseerde het LSF-bestuur de raadsfracties te benaderen. Daarnaast moet de LSF een grotere rol bij commis sievergaderingen claimen. Het is tot nog toe onduidelijk hoe daar met de adviezen van de LSF wordt omgesprongen. Verder stemden de aanwezi gen vrijwel zonder discussie in met de wijze waarop het LSF- bestuur de wensen van de ver schillende sportkoepels had ge bundeld in een pre advies. De LSF wil een structurele verho ging van het sportbudget tot minimaal het landelijke gemid delde. Dat ligt ongeveer ander half keer zo hoog als de vijftig gulden per inwoner die de ge meente Leiden per jaar aan sport uitgeeft. Ook is er drin gend behoefte aan regiobeleid, dat wethouder Van Bochove eveneens voorstaat. Het LSF-bestuur werd gister avond met één persoon uitge breid. Hugo Choufour nam plaats namens de Leidse gym nastiekverenigingen. landskampioen PSV, ook alv anwege de blessure van Berryv an Aerle, niet met één speler ind e basis vertegenwoordigd is.N et als eerder in Oslo tegenN oorwegen en twee maandeng eleden in Turkije. Door het wegvallen van Kieft was Arthur Numan de enige PSV'er, die gis termiddag in Noordwijk de pre sentielijst van Advocaat teken de. De samenstelling van Oranje is in zekere zin symptomatisch voor de malaise die PSV mo menteel doormaakt. Numan zoekt niet naar uitvluchten. „Ajax is de ploeg in vorm en is daarom terecht met zes spelers vertegenwoordigd. Aan de an dere kant is het natuurlijk ook zo dat PSV niet meer zo heel veel spelers heeft, die voor het Nederlands elftal in aanmerking komen. Van Breukelen en Van Tiggelen zijn gestopt, Van Aerle, Koeman, Kieft en Ellerman zijn geblesseerd en Vanenburg is niet in vorm. De anderen zijn buitenlanders." -chef rob onderwater. c Ashe snel vergeten i door RUUD PAAUW leven snel en daardoor steeds opper- lakkiger en achtelozer. Wat gisteren nog betekenis had, is vandaag al rijp voor het vergeetboek of de schroothoop. Wat niet direct geld oplevert, lijkt steeds meer van nul en generlei waarde te zijn. Nog maar weinig doet er echt toe. Deze regels dienen ter inleiding van een verdrietig stuk je over Arthur Ashe dat ik aantrof in de International Herald Tribune (IHT) van gisteren. Ashe, de eerste zwarte tennisspeler van wereldklasse, overleed eerder deze maand aan de gevolgen van aids, opgelopen bij een bloedtransfusie tijdens een hartoperatie. Over de verdiensten van Ashe hoeft hier niet te worden uitgeweid, dat is al direct na zijn dood gebeurd. Hij be hoorde tot de zeer weinige topspelers die na hun carri ère naam hielden. Zijn kwaliteiten buiten de baan ble ken minstens zo groot als er op. Een man. nee, een lieer met een groot sociaal gevoel, ondanks (of misschien wel juist door) de vernederingen die hij zelf had moe ten doorstaan bij zijn opgang in de door blanken be heerste tennissport. Van die grote, rijke tennisgemeenschap, zo blijkt uit het bericht van de IHT, had er maar één de moeite geno men bij zijn begrafenis in Richmond, Virginia (de ge boorteplaats van Ashe) aanwezig te zijn. Die ene was de zwarte tennisspeelster Zina Garrison, een paar jaar te rug fmaliste op Wimbledon. Met ongeloof en schaamte had ze om zich heen geke ken. Wat er ook aan bekende persoonlijkheden aan het graf stond - uit de tenniswereld waren ze niet. Natuurlijk, velen waren uitgezwermd over de aardbol, hadden contractuele verplichtingen. Maar dan nog. Garrison zelf speelde op dat moment in Chicago. Ze had zich tussen twee partijen in per vliegtuig naar Richmond gerept, „want zonder Ashe was ik niet ge worden wie ik nu ben. This man pa ved the way for me". Zoekend naar een verklaring voor die onthutsend geringe belangstel ling van de tenniswereld bij Ashes begrafenis, zei een tennismanagen „Ashe was iemand die er in slaagde boven zijn sport uit te stijgen. Hij bezat de drang om wat terug te ge ven van zijn eigen succes. Hij was bezig met dingen waar de huidige generatie van topspelers niet eens weet van heeft, laat staan over nadenkt." Dat zal het dan wel zijn. Misschien. Terug in Chicago werd Garrison door een journalist ge vraagd of het niet 'een beetje zonderling was om een toernooi mid weeks in de steek te laten'. Hartelozer, schaamtelozer kon het niet worden ver woord. Maar wel passend in een door poen beheerst klimaat dat aan waardigheid en gevoelens geen bood schap heeft. Garrison zei keurig dat het „niet ongewoon en niet zonderling is om je respect te betuigen voor ie mand die van betekenis is geweest". Een roos aan de rand van een woestijn. Moslimvrouwen en sport Waar ik wel wat meer van had willen zien en horen, wa ren de eerste Spelen voor Moslimvrouwen, die vorige week in Teheran werden gehouden. In de tv-journaals zat alleen een flitsje van de opening. Daarin kregen we een van hoofdhaar tot enkels in een soort gewaad ge wikkelde dame te zien die het vuur in een kelk ontstak. Verder was er de mededeling dat zich geen mannen onder de toeschouwers mochten bevinden. Nou, mis schien nog wel bij de openingsceremonie (dat was niet erg duidelijk), maar in elk geval niet tijdens de wedstrij den. Het deed sterk denken aan de Olympische Spelen in de oudheid, waar juist vrouwen niet aanwezig mochten zijn. Probeerden ze dat toch dan zouden ze van een be paalde berg worden geslingerd. Leuke straf. Het schijnt overigens nooit zo ver te zijn gekomen. Wat ze in Tehe ran voor aardigheid in petto hadden voor het geval er toch een man zich onder het publiek zou hebben ge waagd, vond ik niet vermeld. Maar in dat land weten ze als het op straffen aankomt behoorlijk van wanten, dat is een van de weinig zekerheden in dat land. Ik had dolgraag willen weten onder welke omstandig heden die moslimvrouwen in Teheran sport bedreven. Op het programma stond o.a.*zwemmen. Hebben ze dat, buiten mannelijke ogen, gewoon in een zwempak kunnen doen of moest ook daar van alles worden be dekt? Je weet het niet. Hoe primitief het begin ook is, het is een begin. Mos limvrouwen hebben een sportpodium en ze zeilen, net als andere vrouwen waar ook ter wereld, niet rusten voor ze die door mannen uitgevonden poppenkast over kuis- en zedelijkheid tot de grond toe hebben afgebro ken. In het begin vandeze eeuw liepen Europese vrou wen ook nog met soepjurken op de tennisbaan rond. Oh, het zal langzaam gaan, het zal nog vele tientallen jaren duren voor het zo ver is, maar eens breekt de dag aan dat ook dit restje middeleeuwen tot het verleden behoort. Die kerels in Iran en aanpalende landen denken waar schijnlijk dat ze met die Spelen voor moslimvrouwen de zaak nu mooi hebben geregeld en afgebakend. Ke rels denken meestal zo. De realiteit is dat de bijl al bij de wortels ligt. barcelona gpd De 'wittebroodsweken' tussen de Spaanse voetbalclub Sevilla en de Argentijnse sterspeler Diego Maradona zijn over. Dat kan worden geconcludeerd uit de deelname van Maradona aan de vriendschappelijke interland van Argentinië tegen Europese kampioen Denemarken. Sevilla heeft hem geen toestemming gegeven voor het duel van mor gen. Maradona en zijn landgenoot Simeone keerden zaterdagnacht pas terug uit Argentinië, waar ze afgelopen donderdag een offi ciële interland tegen Brazilië af werkten. Voor deze wedstrijd hadden de spelers wel het fiat van Sevilla gekregen, op voor waarde dat ze op tijd terug zou den zijn voor de competitie wedstrijd tegen l-ogrones. Dat lukte op het nippertje, nadat de Argentijnse voetbalbond een privé-vliegtuig had gecharterd om de internationals van de luchthaven van Madrid naar Logrones te vervoeren. Onmiddellijk na de door Se villa met 2-0 verloren wedstrijd, vertrok het duo met het gechar terde vliegtuig naar Madrid, om vandaar met een lijnvlucht naar Argentinië terug te vliegen. Se- villa-voorzitter Luis Cucrvas kondigde gisteravond maatrtv gelen aan tegen zijn dure ster voetballer, aic eerder dit sei zoen voor ruim 12 miljoen gul den van het Italiaanse Napels werd losgeweekt. Maradona liet vorige Week •weten het volgende seizoen het liefst voor zijn oude club Boca Juniors uit te komen. Hij denkt zich daar beter te kunnen voor bereiden op het WK van 1994 in de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21