Leidsch Dagblad AH en V&D breken WAO-blok Herbegrafenis voor Bosnische Serviërs Dag van de Verdedigers Overvallers op Nutsspaarbank opgepakt Groot verzet tegen bouw in polders Eigenaar seksclub Maredijk: 'Ik voel me bedreigd' GOED NIEUWS DINSDAG 23 FEBRUAR11993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40091 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Zonder auto 3 De auto maakt lui en kost handen vol geld. Dat zeggen twee families die de auto de deur heb ben uitgedaan. Winst Unilever stijgt 6 De nettowinst van Unilever is in 1992 met vijf procent gestegen tot 4 miljard gulden, zo is van morgen bekendgemaakt. Duinafslag yf /- Hoogheemraad- I D schap Rijnland wacht met reparatie aan de zeewering tot na het stormseizoen. Kees Verkade y| q Beeldhouwer Cees I -7 Verkade doet niks meer met galeries. Hij ver domt het om aan die ma- fia-praktijken mee te doen. Speurtocht 2 /J Oranje heeft te Geen krant ontvangen? 071 - 161499 weinig g dedigers, Dick Advocaat twijfelt over de samenstel ling van het elftal. Grootwinkelbedrijven bereid tot collectieve herverzekering Twee grote werkgevers, Ahold en Vroom&Dreesmann, zijn bereid om mee te werken aan het dichten van het WAO-gat. Ze zijn weliswaar niet bereid zelf geld ter be schikking te stellen, maar willen wel de mogelijkheden voor een collectieve bijverzekering onderzoeken. den haag «anplende collectieve arbeidsover eenkomsten vallen. Bij Vroom Dreesmann wordt alleen gesproken over een aanvullingsregeling voor de 16.000 V&D-werknemers. Vol gens een woordvoerder is het niet de bedoeling dat er één re geling komt voor het voltallige Vendex-personeel (het moeder bedrijf van V&D). De V&D-di- Ahold heeft aan diverse verze keringsmaatschappijen een of ferte gevraagd voor een aanvul ling op de nieuwe arbeidsonge schiktheidsuitkeringen. Het zou een verzekering moeten zijn voor alle circa 50.000 werkne mers van het Ahold-concern in Nederland, die onder verschil- rectie heeft evenals Ahold offer tes gevraagd aan verzekerings maatschappijen. Met hun bereidheid collectie ve verzekeringen af te sluiten, tonen de grootwinkelbedrijven zich een stuk meegaander dan bijvoorbeeld de werkgevers in de bouw en de metaalindustrie. Die hebben tot nu toe gewei gerd mee te werken aan de eis van de vakbonden tot collectief herstel van het zogenoemde WAO-gat. Ook de centrale werk geversorganisaties VNO en NCW verzetten zich tegen col lectieve regelingen. Herstel van de kabinetsingre- pen in de WAO kost de bouw nijverheid jaarlijks 1,65 procent van de loonsom, zo blijkt uit be rekeningen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid op ver zoek van de Bouw- en Hout bond FNV. De premie is geba seerd op uitkeringen van 70 procent van het laatstverdiende salaris tot aan het 65e levens jaar, het oude WAO-stelsel. Het is nog maar de vraag of de bouwwerkgevers donderdag, als de CAO-onderhandelingen worden gevoerjl, over de bere keningen willen praten. Hun or ganisatie, het AVBB, wil het ge sprek alleen aangaan als de moskou Ter ere van de Dag van de Verdedigers van het Va derland (onder het socialisme de Dag van de Strijdkrachten) marcheren Russische soldaten in Moskou langs het graf van de onbekende soldaat. De spanning in de Russische hoofdstad stijgt door de machtsstrijd tussen Jeltsin en Chasboelatov. Zie pagina 7. FOTO REUTER CENNADYGALPERIN De verf is bijna droog. Overmorgen gaat de sympathiekste mannenmodezaak van Leiden weer open. Totaal vernieuwd, totaal anders. U zult versteld staan. Vlamingen willen miljarden tolgeld vorige eeuw terug Antwerpen gpdnaai en een tweede ring rond Antwerpen. Volgens Brion heeft Neder land behalve een financiële ook een morele schuld aan Vlaande ren. Nederland zou de Schelde destijds bewust hebben afgeslo ten, ook in vredestijd, om de bevolking van Antwerpen te ra ken. Daar kan Nederland vol gens Brion wat aan doen, om dat na Hiroshima een nieuwe ethiek is ontstaan in de samen leving, namelijk de verlossing van een gewetensprobleem door schuldbekentenis en te- :rj^eer- Of ze even mogen vangen: 2000 miljard Belgische franken (110 miljard gulden). Want toevallig is het wel zo dat de Vlamingen van 1839 tot 1863 aan Neder land tol hebben moeten betalen voor de Westerschelde. En dat was in strijd met het toen gel dende internationale recht, zo heeft voorzitter Brion van de 'Antwerpse Scheepvaart Vereni- zvornik» Familieleden en vrienden hebben gisteren in Svornik in het oosten van Bosnië 25 van de 38 Bosnische Serviërs herbegraven, die eind november in de buurt van Kamenica door moslims zijn vermoord, massagraf in de heuvels bij Brion wil nu die tolgelden, plus de in 1863 betaalde af koopsom, terugvorderen. Hij re kende uit dat de tolgelden 28,5 miljoen francs - geactualiseerd ongeveer 4,2 miljard francs - bedroegen en de afkoopsom was 36,3 miljoen francs - geac tualiseerd 5,4 miljard francs. Verdisconteerd tegen een ge middelde jaarlijkse rentevoet van 7 tot 8 procent is de Vlaam se 'vordering' inmiddels opgelo pen tot 2000 miljard francs. Brion wil dat geld terugvorde ren en vervolgens besteden aan nieuwe terminals voor de haven van Antwerpen, een nieuwe sluis voor Gent, het Baalhoekka- menschansweg. Een getuige had gezien dat het tweetal in een andere auto overstapte. Deze auto werd korte tijd later door de poli tie in Den Haag aangehouden. Na een overval op de Nutsspaarbank aan de De Sitterlaan in Leiden zijn vanochtend twee overvallers gepakt. De mannen dron gen vanochtend rond elf uur i pens de bank binnen. Na de beroving gingen zij er met een auto vandoor. Die werd korte tijd later terugge vonden achter de Ford-garage aan de Lam- bonden bereid zijn te praten over de VUT, schrappen van de automatische prijscompensatie en enkele andere onderwerpen die voor de werknemers van groot belang zijn. Als het al tot een gesprek komt, dan is ook de verdeling van de premies een groot pro bleem. Het AVBB is alleen be reid over reparatie van het WAO-gat te praten als die geen extra kosten met zich mee brengt. De bonden vinden dat de werkgevers „een forse bijdra ge" moeten leveren. voorschoten ruud sep Het loopt storm met bezwaar-i schriften tegen de bebouwing van de Fapenwegse Polder. In middels hebben 2.000 Voor schotenaren protest aangete kend tegen het plan om er 2.400 woningen te bouwen. De mees- te handtekeningen zijn gezet onder de bezwaarschriften die - de gemeente vorige week tij dens een inspraakavond heeft verspreid. Daarnaast stelden 45 Voorschotenaren zelf een be zwaarschrift op. Boeren, milieugroepen en lo kale politici hebben ook al eer der hun protesten geuit tegen de bebouwing van de tot weide- vogelgebied uitgeroepen polder. Het gemeentebestuur van Voor schoten is bijzonder verguld met het massale protest. De ge meente is fel gekant tegen de woningbouwplannen. Gesteund door de bezwaren van een groot deel van de Voorschotense ge meenschap zal de de gemeente in mei de strijd aanbinden met de provincie. Het plan om de polder te be bouwen is bedacht door een groepje van zes wethouders uit de regio. Zij hebben zich maan denlang gebogen over een plan om de woningnood op te los sen. De Voorschotense wethou der F. ten Have maakt deel uit van deze stuurgroep, maar heeft zich altijd verzet tegen bebou wingvan de polder. Overigens zijn in Alkemade al meer dan 1.000 bezwaren bin nengekomen tegen het plan van de zes wethouders om huizen 4e bouwen in de Boterhuispolder in die gemeente. ABONNEÉ^ "SERVICE^ HET WOORD IS AAN Het is moeilijk anderen niet te i doen boeten voor de ontevreden-' heid die wi) over onszelf hebben. Étienne Rey VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Religie - Sport HET WEER Morgen komt het nieuwe tapijt. Overmorgen gaat de sympathiekste mannenmodezaak van Leiden weer open. Ingrijpend gerestyled en met nog meer spraakmakende mode. U zult ogen tekort komen. Nog een paar spijkers en de timmerman kan naar huis. Overmorgen gaat de sympathiekste mannenmodezaak van Leiden weer open. Van binnen en van buiten kompleet vernieuwd. Dat wilt u vast wel even zien. leiden frank buurman Nog geen maand na de opening is de ei genaar van seksclub '97 aan de Leidse Maredijk al bereid te verhuizen. De woe dende reacties uit de buurt hebben hem 'half overspannen' gemaakt. „Zaterdag avond stonden ze hier uit de buurt met veertig man op de stoep. Ik werd uitge maakt voor viezerik en ze riepen dat ik maar heel snel moest oprotten." De Maredijkbuurt stelt alles in het werk om de seksclub zo snel mogelijk weg te krijgen. Bewoners posten voor de deur en spreken klanten aan. Aan een door de hele buurt ondertekende petitie tegen de club wordt gewerkt. Burge meester Goekoop krijgt binnenkort een delegatie van de bewoners op bezoek. Volgens de eigenaar van Club '97 ('Noem me maar Nico') schuwt de 'preutse' Maredijk geen middel om hem weg te krijgen. „Ze hebben al een kras op mijn auto gemaakt en ik sluit niet uit dat ze straks de ruiten ingooien. De verzeke ring heb ik maar alvast verhoogd. En dat terwijl ik absoluut geen overlast veroor zaak. Ze kunnen alleen niet accepteren dat ik hier zit." In de buurt is volgens Nico een brief terdag De huizen zullen steeds minder waard worden. Volslagen onzin. Ie merkt hier nauwelijks iets van de club." Nico ontkent dat de taxi's met klanten af- en aanrijden op de Maredijk. „Ik heb hier twee meisjes zitten en gemiddeld drie klanten op een avond. Dat zijn dus drie taxi's. Sommige bezoekers komen trouwens op de fiets. Ik doe van alles om het het hier rustig te houden. De activi teiten zijn van maandag tot en met za- verspreid, waarin de gevaren van de seksclub schromelijk worden overdre ven. „Daarin wordt gezegd dat de buurt kan rekenen op drugverslaving, kinder porno, drankmisbruik en vechtpartijen vanwege de aanwezigheid van Club '97. dan breng ik de meisjes«zelf weg. Overlast is uitgesloten." De Maredijkbewoners doen van alles om hem het leven zuur te maken, zegt Nico. „Ze bellen de politie en beweren dat er een vechtpartij gaande is, zodat er weer agenten voor niets komen. Ze heb ben zelfs een keer ongevraagd zeven pizza's laten bezorgen. En de bromfiets van een van de meisjes is vernield." Nico, die op 22 januari zijn club open de, had zoveel tegenwerking niet ver wacht. „Ik ben er lichtelijk overspannen van. Dit is nota bene mijn eigen huis. Ik woon hier. Ie kunt het niet eens een be drijf noemen. Ik mag toch in mijn eigen huis doen wat ik wil?" De eigenaar van Club '97 is niettemin bereid met de gemeente Leiden te pra ten over een eventuele verplaatsing. Vanwege de intimidaties van de buurt bewoners. „Ze zijn welkom, laat hen maar langskomen." Tweede dagboek Che opgedoken keningen onder de titel Boli- viaans Dagboek. Die gaan over de strijd van Guevara en een groep guerrillastrijders in Boli via. Boliviaans Dagboek be strijkt de periode 7 november 1966 tot 7 oktober 1967. Twee dagen na die laatste datum werd Guevara door het Boli viaanse leger doodgeschoten. De Italiaan Carlo Feltrinelli is voor een uitgave van dit tweede dagboek in onderhandeling over de rechten. Hij is de zoon van Giangiacomo Feltrinelli. de linkse uitgever die in 1972 bij een bomaanslag om het leven kwam. Van Gennep is bevriend met Feltrinelli junior en denkt aan een Nederlandse vertaling van Guevara's tweede dagboek. Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst plaatselijk mist Heldere nacht met een minimum- temperatuur van rond het vries punt aan zee tot min 6 plaatselijk in het binnenland. Vooral in het noorden en westen van het land hier en daar mist. Overdag peno- den met zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer plus 3 gra den Weinig wind uit uiteenlopen de richtingen In de loop van de dag draaiend naar zuidwest en toenemend tot matig, kracht 3 a .«IlilliS, KANTOORMEUBELEN 40 JAAR HEEFT U HEM AL ONTVANGEN? Onze kleumike catalogus vol kantoormeubelen COLLECTIE 1993 Bel ons even voor GRATIS toezending! LEIDERDORP RIETSCHANS 67 071 -413 414 OOK IN ROOSENDAAL DUIVEN •BEST 5000 m2 showroom Leidsch Dagblad i - - gMy NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. leiden-amsterdam cees van hoore In Cuba zou een tweede dag boek van Che Guevara zijn op gedoken. Ernesto 'Che' Guevara de la Serna behoorde tot de re volutionairen van het eerste uur die het bewind van de Cu baanse machthebber Batista omver wierpen. Hij was enige tijd minister van financiën in het nieuwe Cubaanse bewind. In dit tweede dagboek gaat Guevara in op de interne ver houdingen binnen de revolutio naire beweging en beschrijft hij zijn relatie tot Fidel Castro. Dat zegt de Amsterdamse uitgever Rob van Gennep, die de Neder landse vertaling uitbracht van Guevara's eerste dagboekaante- Voorlettcrv Adres: Postcode Plaats Tel. Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) Per kwartaal via acceptgiro 82,85) Q automatisch 82.85) NT. bank/giro: Handtekening Nog één keer overwerken en de elektricien is klaar. Overmorgen gaat de sympathiekste mannenmodezaak van Leiden weer open. Helemaal in het nieuw. IJ moet het zien om het te geloven. Of b.1071-128030 712141 400053™

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1