Zeereep wordt in april gerepareerd Autorijlessen worden niet veel duurder 'Ik voel pure paniek, vooral bij het opstijgen' Randstajd Leidse makelaars gaan samen verder DINSDAG 23 FEBRUAR11993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-1 '.-CHEF MEINDERT VAN Het Hoogheemraadschap van Rijnland repareert de schade aan de zeewering pas als het .stormseizoen, in april, achter de rug is. Nu heeft repareren, zegt voorlich ter C. Meijer, niet veel zin, omdat er voor het eind deze week al weer storm wordt verwacht. kuststreek monica wesseling De storm van het afgelopen weekeinde heeft voor een half miljoen gulden schade aange richt. Meijer noemt de vernie lingen 'fors aan de maat'. De laatste keer dat de zeewering zo'n zware klap te verduren kreeg, was 1991. Over een leng te van tien tot twaalf kilometer is de afrastering op veel plekken vernield en zijn stukken van het duintalud afgeslagen. In januari werd de zeereep ook al behoor lijk aangetast. Het opschuiven van de reparatie betekent vol gens het hoogheemraadschap niet dat de zeewering minder veilig is. „We hebben hier een uitzonderlijk brede duinstrook. Voordat het achterland in ge vaar komt, moet er heel wat ge beuren." In Noord-Holland was de schade veel groter. Daar heeft de storm tussen IJmuiden en Den Helder gemiddeld drie tot zes meter duin weggeslagen. Bij Petten en Bergen aan Zee heeft het water de duinvoet zelfs tien meter achteruit ge drongen. Dat blijkt uit een in ventarisatie die het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier in Alkmaar maandag heeft verricht. Volgens woordvoerder P. van der Heide van dit schap heeft het opge zweepte water langs de hele Noordhollandse kust, maar met name bij Bergen aan Zee en Petten, metershoge steile wan den aan de zeekant van de dui nen veroorzaakt. Veel strandaf- gangen zijn daardoor niet of nauwelijks begaanbaar. Het hoogheemraadschap acht de afslag fors maar niet zorgwekkend. Ook bij de enke le, inmiddels uiterst smalle dui nenrij bij Callantsoog, is de vei ligheid volgens hem nog niet in het geding. Een onlangs aange brachte zandsuppletie nabij Den Helder is nauwelijks aan getast en heeft de duinen daar goed beschermd. Bij Egmond aan Zee, Bergen aan Zee en Schoorl is een twee jaar oude zandopspuiting echter groten deels in zee verdwenen. De stormen in december en januari hadden deze suppletie al fors aangetast. .Z" Ni l' De duinen bij Egmond a Wfm n Zee zijn op sommige plaatsen uitgehold tot steile wanden, op sommige punten wel 10 meter hoog. Openbaar vervoer Randstad in BV utrechtDe Nederlandse Spoorwegen (NS) en Verenigd Streek vervoer Nederland (VSN groep) willen een besloten vennoot schap oprichten die zich bezighoudt met het openbaar vervoer in de Randstad. De bv zou moeten bestaan uit twee bedrijven, één voor het noordelijk deel van de Randstad met daarin Am sterdam en Utrecht en één voor het gebied Rotterdam/Den Haag. De NS en de VSN-groep hebben hierover inmiddels over leg gevoerd met de wethouders van de vier grote steden. De Randstad bv richt zich in eerste instantie op de uitbreiding van het openbaar vervoer. Amsterdam: 12 miljard voor verkeer Amsterdam De regio rond Amsterdam moet twaalf miljard gul den investeren in openbaar vervoer en het wegennet. Als er niets verandert aan het huidige verkeers- en vervoersbeleid in deze regio, dreigt de bereikbaarheid en leefbaarheid in gevaar te ko men. In het jaar 2005 zal het aantal autokilometers dan met 70% zijn gestegen. Deze conclusies blijken uit het ontwerp regionaal verkeers- en vervoersplan (RVVP), dat het dagelijks bestuur van het Regionaal Orgaan Amsterdam (ROA) gisteren presenteerde. Geld voor boer die wijkt voor natuur den haag Boeren die bereid zijn hun bedrijf te verplaatsen om plaats te maken voor bij voorbeeldnatuurontwikkelingsprojec- ten kunnen onder bepaalde voorwaarden een toeslag krijgen op de prijs van hun grond. De toeslag bedraagt tien procent van de agrarische waarde van de grond. De toeslag moet volgens het ministerie worden gezien als een tegemoetkoming in bijkomen de kosten van verplaatsing zoals overdrachtsbelasting en ver huiskosten. Voor de opstallen krijgen boeren die hun bedrijf ver plaatsen een prijs die met inschakeling van onafhankelijke taxa teurs wordt vastgesteld. Overeenstemming reorganisatie Verto leiderdorp» De centrale ondernemingsraad van de touw- en staalkabelfabrikant Verto heeft een positief advies uitgebracht over de rcorganisatiemaatregelen voor het in nood verkerende bedrijf. Met de vakorganisaties is overeenstemming bereikt over een sociaal plan voor het betrokken personeel. Hoeveel geld met de reorganisatie is gemoeid, staat volgens Verto nog niet geheel vast, omdat nog niet zeker is hoe en in welke omvang bepaalde bedrijfsactiviteiten, zoals produktie en verkoop van visserij-uit rusting. worden voortgezet. Binnenkort zullen daarover beslui ten worden genomen. Wel staat het vast dat het sterkst wordt in gegrepen op de afdelingen visserij-uitrusting en staalkabel. Rijschoolhouders geloven niet in plan branche-organisaties leiden/regio» Autorijlessen van 61 gulden per uur? Volgens de rijschoolhou ders in Leiden en omgeving moet er heel wat gebeuren voordat een dergelijke prijsver hoging wordt doorgevoerd. Als het aan de branche-organisaties voor rijscholen ligt, gebeurt het echter liever vandaag dan mor gen. De Bovag, de Federatie voor Autorijschool Managers en de Landelijke Vereniging voor Mo- torinstructiespecialisten zijn een offensief begonnen om de prijs voor een rijles op een reeël niveau te krijgen: 61 gulden. De huidige prijzen gemiddeld ruim veertig gulden zouden volgens deze branche-organisa ties bedrijfs-economisch 'abso luut onverantwoord' zijn. De rij schoolhouders vrezen echter dat hun bedrijven een snelle dood sterven bij een drastische prijsverhoging. „Natuurlijk. Als je alles gaat omrekenen is 61 gulden een goede prijs", zegt PA Molenaar van de gelijknamige Leidse au torijschool. „Maar we hebben te maken met een moeilijke markt. Er is ontzettend veel concurrentie." Molenaar vraagt 42,50 gulden per uur en is aan gesloten bij de Bovag. „De kans bestaat dat ik de prijs verhoog naar 45 gulden, maar het zal ze ker niet meer worden", zegt hij. „Zo lang er rijscholen zijn die dik onder de prijs werken, kan dat ook niet. We proberen ove rigens al jaren afspraken onder elkaar te maken, maar dat zal denk ik nooit en nooit lukken. We zijn allemaal zelfstandige ondernemers en allemaal con current van elkaar. We kunnen wel afspraken maken maar er zullen rijscholen zijn die zich niet aan die afspraken zullen houden. En de klant kijkt in eer ste instantie toch vaak naar de prijs", aldus Molenaar. Dat er in Leiden sprake is van een sterke concurrentie, merk je volgens hem jawel aan de prijzen. „Hier heb je autorij scholen die 35 gulden per les vragen. In Rijnsburg hoor je Autorijschoolhouders zijn allemaal zelfstandige ondernemers én concurrent van elkaar. ,We kunnen wel afspraken maken, maar er zullen rijscholen zijn die zich niet aan die afspraken houden.' foto wim dijkman prijzen van 55 gulden per les. Maar daar kom je als Leidse rij schoolhouder nooit tussen." Een woordvoerster van Ver keersschool Tempo één van de groten in Leiden, die 36,50 gulden per 50 minuten vraagt bevestigt het verhaal van Molenaar dat het moeilijk wordt om tot prijsafspraken te komen. Tempo zal er in ieder geval niet aan meewerken. „Het is onzin dat prijzen iets met de kwaliteit van de lessen te maken zou hebben", zegt de woordvoerd- ster. „Wij geven les in de nieuw ste modellen en kwaliteit ligt vooral ook aan de instructeur. De kwaliteit bij ons is goed. We zitten qua perecentages ge slaagden op het landelijk ge middelde, zo'n 55 procent." De instructeurs bij Tempo zijn allemaal zelfstandigen, die zich bij het bedrijf hebben aan gesloten. Tempo noch de lesge vers zijn lid van een van de branche-organisaties. „Als we ons bij een van de organisatisch zouden aansluiten, krijgen we te maken met prijsafspraken, waar we ons aan moeten hou den." Mevrouw Zwaan van de ge lijknamige rijschool in Katwijk gelooft ook niet dat het in de nabije toekomst tot prijsafspra ken zal komen. Ook zij zegt dat er in het verleden al vaak over afspraken is onderhandeld. „Maar het kwam nooit tot een akkoord." De Katwijkse rij school vraagt net als Mole naar 42,50 gulden voor een les. „Als je in één keer de prijs flink omhoog trekt, houd je geen leerling meer over." Verklaring voor deel ingetrokken den haag »anp Twee chauffeurs die jaren tachtig afval den voor voormalig afval- transporteur Willem Zeg waard, hebben maandag bij het gerechtshof in Den Haag gezegd dat zij onder druk verklaringen bij de po litie hebben afgelegd en dat zij die deels intrekken. Pro cureur-generaal H. Feber overweegt of er proces-ver baal wordt opgemaakt we gensmeineed. Maandag diende bij het hof het hoger beroep tegen drie medewerkers van Zeg waard, onder wie het 52-ja- rige hoofd planning. Hij werd door de rechtbank veroordeeld tot 24 maan den cel waarvan zes voor waardelijk. Als getuigen riep zijn advocaat mr. Wla- dimiroff twee chauffeurs op, die overigens al een be zoek aan de raadsman had den gebracht en nog in dienst zijn van Zegwaard. Een van hen verklaarde nu dat hij geen opdracht van het hoofd planning had gehad om bij het over de grens brengen van vuil naar België, douaneformulieren met de opdruk 'huisvuil' te gebruiken. Hij zei dat de formulieren bij de grens klaar lagen en dat door de huisvuilformulieren te ge bruiken, door de chauffeurs tijd'werd gespaard. Hij wist niet of hij aluminiumshred- der (chemisch afval) had vervoerd. Een andere chauffeur ontkende nu bij de politie te hebben ver klaard dat een bedrijf mis leid werd doordat Zeg waard met een factuur sug gereerde dat het afval naar de AVR ging. Het hoofd planning wordt onder meer deelna me aan een criminele orga nisatie ten laste gelegd, waar chemisch afval met huisvuil werd gemengd, be drijven werd voorgespie geld dat hun afval naar de AVR ging, terwijl er werd geloosd op het riool en ge mengd afval naar België ging, terwijl op douanefor mulieren huisvuil of shred der stond voorgedrukt. De werknemer van Zegwaard zei niet te hebben geweten dat het om chemisch afval ging- Dinsdag wordt voor twee medewerkers een eis ge steld. Donderdag worden in verband met de verklarin gen van de chauffeurs de betrokken politiemensen gehoord. Vorige week kreeg Willem Zegwaard een eis van vier jaar cel en een ton boete te horen. Na rampen lijden nog meer mensen aan vliegangst Data Verhoeven en Crab fuseren caroline van overbeeke Nee, hij is hier niet voor zichzelf gekomen: het is zijn dochter om wie het gaat. „Ze volgt een toe ristische opleiding maar ze is panisch als ze een vliegtuig in moet." Om die reden is de Lei- denaar naar de lezing over vliegangst komen luisteren, bij de Leidse universiteit. De lezing was een initiatief van de Stich ting Vliegangst-bestrijding Leid se Universiteit-KLM: kortweg Valk. De grote collegezaal is bijna leeg als medewerker van Valk, L. van Gerwen, psycholoog èn pi loot, zijn toehoorders voor houdt dat vliegen een veilig transportmiddel is. Maar met die informatie zijn mensen niet van hun angst af te helpen, dat realiseert hij zich ook. Daarom legt hij in het kort uit wat vliegangst is, hoe mensen er door gehinderd worden en wat je eraan kunt doen. De ongeveer tien toehoorders in de Leidse collegezaal zijn niet de enigen met vliegangst: maar liefst 15 procent van de bevol king stapt niet in een vliegtuig omdat ze het doodeng vindt, 6,5 procent heeft om die reden nog nóóit gevlogen en 10 procent vliegt wel, maar zit zwetend in devliegtuigstoel. „Ik voel echt pure paniek. vooral bij het opstijgen", vertelt een toehoorder, een psycho loog. „Nee, niet mijn naam in de krant, je weet maar nooit wat het betekent voor je reputatie." „Ja, ik weet dan misschien wel iets van de psychologische processen die een rol spelen bij vliegangst, maar het kan mij dus ook overkomen. Een arts kan immers ook ziek worden. Wat ik eraan doe? Onstpan- ningsoefïngen en vooral veel praten tijdens de vlucht." Maagzweren Van Gerwen vertelt dat mensen met vlieggangst zelfs maagzwe ren kunnen overhouden aan een bezoekje aan Schiphol. Ver der is het tijdens de vlucht ook niet echt prettig om helemaal verkrampt in je stoel te zitten, het angstzweet op je voorhoofd, de gedachten constant bij een recent vlliegtuigongeluk. „De angst komt omdat onze fantasie vaak sterker is dan de werkelijkheid", verklaart Van Gerwen. „Daarom krijgen veel mensen juist na vliegrampen last van vliegangst." Mensen identificeren zTch met de slacht offers en zien maar steeds die vreselijke tv-beelden van bij voorbeeld de Bijlmer-ramp of het ongeluk in Faro. Hoe dat voelt kunnen de toe hoorders ervaren als Van Ger wen een videoband draait waar in een stewardess uitgebreid vertelt hoe een reddingsvest werkt, terwijl we ons inbeelden dat we zelf in dat vliegtuig zit ten. Uit het raampje zien we in gedachten het Faro-wrak liggen. „Wat gaat er dan door je heen?", vraagt Van Gerwen. Vragenlijsten worden rondge deeld. 'Ik laat boeren, winden. Ik heb een droge mond. Ik krijg ademnood', zijn enkele ant woorden in de vragenlijst. „Pff, ik voel me eerder proef konijn, dan toehoorder", ver zucht de psycholoog als hij de zoveelste vragenlijst invult. Of hij de cursus van Valk gaat vol gen - kosten: 875 tot 1750 gul den inclusief vlucht - weet hij nog niet. Van Gerwen houdt zijn publiek voor dat het sla gingspercentage van Valk groot is: 99 procent van de cursisten wordt ook echt van zijn vliegangst afgeholpen. Een vi deoband toont het bewijs. De Leidenaar die voor zijn dochter kwam luisteren, is aan het eind van de lezing niet hele maal overtuigd. „Ik weet nog niet of het verstandig is dat mijn dochter de cursus gaat doen. Dat komt ook door mijn achter docht dat ze weer een slaatje willen slaan uit het leed van een ander. Ik weet ook wel dat dat onzin is, maar toch. Nou ja, mijn dochter moet het zelf maar beslissen." leiden eric jan weterings De Leidse makelaarskantoren Data Verhoeven en Crab gaan binnenkort fuseren. Een nieuwe naam voor de onderneming is nog niet bekend. Makelaar J. Verhoeven heeft per 1 januari de aandelen van zijn bedrijf overgenomen van W. de Leeuw sr. Een jaar geleden ontstond in de Leidse makejaarswereld commotie toen bleek dat de aandelen Verhoeven door De Leeuw waren overgenomen, terwijl zijn zoon De Leeuw jr. als (mede) aandeelhouder on der eigen naam als makelaar actief bleef. Als reden voor de fusie noemt J. Verhoeven de mogelijkheid verder te specialiseren. Het nieuwe kantoor wil zich vooral op de bestaande bouw richten. Voorlopig 'leidt dat niet tot uit breiding van het aantal perso neelsleden. Op het nieuwe kan toor gaan negen mensen wer ken, vijf van het kan;oor van Verhoeven en vier van Crab. De assurantiemakelaardij van Crab blijft onder de oude naam voortbestaan. Het nieuwe ma kelaarskantoor heeft geen for mele banden met Crab's assu rantiemakelaardij. Het feit dat de aandelen van de kantoren Data Verhoeven en De Leeuw in handen van vader en zoon de Leeuw kwamen, leidde een jaar geleden tot kriti sche opmerkingen van de vere niging van makelaars NVM. Het gevaar zou bestaan dat De Leeuw .en Data Verhoeven klan ten zouden adviseren van el- kaars diensten gebruik te ma ken en bovendien niet op het scherpst van de snede met el kaar zouden onderhandelen. Verhoeven is niet bang dat die kwestie nu weer zal worden opgerakeld. „Ik ben blij dat ik van het gedoe af ben nu ik mijn aandelen van de heer De Leeuw heb kunnen kopen", verklaart hij. Het nieuwe kantoor en De Leeuw staan volgens hem vanaf nu 'helemaal los' van elkaar. „Wij zijn gewoon collega's." Voorzitter M. Sedelaar van de afdeling Leiden van de NVM is blij dat de kwestie uit de wereld is. „Wij vonden het een onver kwikkelijke situatie, maar de constructie moest helaas ge doogd worden. Nu is er voor de consument gelukkig weer dui delijkheid." Andere makelaars verwachten dat de fusie het begin is van een sanering in de Leidse make laarswereld. De ruim twintig kantoren in Leiden zouden door het geringe aanbod niet langer allemaal het hoofd boven water kunnen houden. In Leiden is nauwelijks ruimte meer voor nieuwbouw, waardoor de wo ningmarkt stagneert. Volgens Verhoeven heeft dit echter geen rol gespeeld bij de fusie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16