Leiden Zuid-West wantrouwt nieuw 9afvalavontuur' Front tegen seksclub Maredijk Klusjesmannen willen blijven 9Gemiste kans voor Leidse popmuziek' DINSDAG 23 FEBRUAR11993 11 aad rietveld, c Buurtbewoners met petitie naar burgemeester n voorpagina Club '97 moet weg vinden bewoners van de Maredijk. „Wij hebben niets tegen een seksclub, maar niet in een woonwijk. Die club moet hier gewoon verdwijnen. Daar werken we met twintig man aan", zegt een buurtbewoner, die beslist anoniem wil blij ven. Zoals de eigenaar van de seksclub zich bedreigd voelt door de buurt, zo voe len de buurtbewoners zich bedreigd door de eigenaar. De buurtbewoners postten zaterdag avond voor de deur van de seksclub. „Een stil protest. We hebben verder niets ge daan, maar de eigenaar kwam woedend naar buiten en begon te dreigen. We willen elke zaterdag voor de deur gaan staan en inpraten op de klanten. Ze vertellen dat ze hier niet welkom zijn. Net zo lang tot er niemand meer komt." Volgens de buurman is er nu aJ sprake van ernstige overlast. .Auto's rijden 's avonds af en aan door deze ooit zo rustige buurt. Het zijn vooral nieuwsgierigen, die het nummer van de advertenties van Club '97 hebben gedraaid en het adres te horen hebben gekregen. Maar vijf procent stapt uit, maar je zit dus wel met het verkeersla- De directe buren zeggen dat zij door de gehorigheid volledig kunnen meegenieten van de activiteiten in de club. „Die zijn daar behoorlijk overspannen van. En wij inmiddels ook, want je loopt hier toch niet lekker meer over straat als je weet dat je vlakbij een in feite illegale seksclub zit. Als je daar niets tegen onderneemt breidt zo iets zich via het gedoogbeleid uit en zit je binnen de kortste keren in een rosse buurt", vreest de Maredijkbewoner. Inmiddels hebben de bewoners de advo caat ingeschakeld, die onlangs in Wasse naar een seksclub uit een woonstraat ver wijderd wist te krijgen. Een handtekenin genactie tegen Club '97 leverde gister avond al veel respons op. De bewonersor ganisatie verwacht dat vrijwel alle 390 ge zinnen in Maredijk en omgeving zullen te kenen. De handtekeningen worden aan burgemeester Goekoop aangeboden. De bewoners van Leiden Zuid-West hebben er geen en kel vertrouwen in. Straks zijn ze de dupe van wèèr een mislukt avontuur op het gebied van afvalverwerking. Tij dens een hoorzitting gisteravond in het Vlietland-college luchtten zij hun hart. En al hebben ze de hoop al bijna opgegeven dat ze de fabriek nog kunnen tegenhouden, de protesten waren niet van de lucht. leiden erna straatsma„Wat kun je in godsnaam zeggen over hinder van iets dat onbekend is", zei een buurtbe- „Is het nou echt nodig een ex perimentele 'compostfabriek' aan de Voorschoterweg te bou wen, pal tegen een woonwijk aan?" „Leuk en aardig dat de gemeente beweert de stank van zo'n installatie nihil is, maar hoe kun je dat nou zeggen over iets wat nog nooit is uitgepro beerd?" Veel Leidenaars uit Zuid-West maakten gebruik van de gele genheid te protesteren tegen de komst van de fabriek. In de milieu-effectrapportage die aan het project is gewijd staat dat de afvalfabriek nauwelijks schade lijke gevolgen zal hebben voor de buurt. Geen stank, geen stof, geen verkeersoverlast. Maar dat gaat er bij de meeste bewoners van Zuid-West niet in. woonster; De geplande fabriek is enig in zijn soort. De milieu onderzoeken zijn slechts ten dele op praktijkervaringen el- Zuid-Westbewoners zijn vooral bang voor stank. Vieze luchtjes die ontsnappen en door de ferme polderwind de wijk in worden geblazen. Vol gens milieuwethouder H. de la Mar zal het zo'n vaart niet lo pen. „Het afval wordt in de fa briek bacteriologisch afgebro ken. We laten er beestjes op los, micro-organismen die niet in een zuurstofrijke omgeving kunnen leven. Als er lucht bij komt gaan die beestjes dood en werkt de installatie niet meer. Dus mag er geen lucht bijko men en dan is er dus ook geen stank." Mocht de installatie onver hoopt niet goed werken dan is De la Mar bereid de fabriek te sluiten. „Een voortdurende stankgolf over de wijk zouden we nooit accepteren. Als de fa briek niet voldoet zijn we bereid tot sluiting. Dgt hebben we bij de vuilverbranding toch ook ge daan?" Neerpletteren Door de sluiting van de vuilver branding bij de Gabriël Metzu- straat, enige jaren geleden, zijn Leiden en omliggende gemeen ten gedwongen een andere op lossing te vinden voor de ver werking van 100.000 ton afval per jaar. Nu wordt het afval te gen hoge kosten in Limburg verwerkt. De la Mar: „We heb ben geen andere mogelijkheden dan de bouw van een eigen in stallatie." De stichting 'Stop vuilverwer king Voorschoterweg Leiden' (SWL) vindt het onverstandig dat De la Mar zich stort in dit 'nieuwe avontuur in afvalland'. Behalve risico's voor de buurt brengt het plan volgens de stichting ook grote financiële ri sico's met zich mee. En de re giogemeenten kampen toch al met geldzorgen door eerdere mislukte 'avonturen'. Na de miljoenenstrop van de gesloten vuilverbranding, was er een mislukte poging om in het Lei- derdorpse Doesgebied een vuil stortplaats in te richten. En de inmiddels afgeblazen bouw van een verbrandingsoven bij Ypen- burg heeft ook de nodige mil joenen gekost. Voor de wethouder is dat juist een extra reden haast te maken met de vuilfabriek aan de Voor schoterweg. „We hebben nog schulden af te betalen." De SV- VL stelt alles in het werk om de bouw van de fabriek in Zuid- West te voorkomen. Na de hoorzitting werden handteke ningenlijsten grif ingevuld. Tot 8 maart kunnen protesten worden ingediend. De gemeen teraden van Leiden en omlig gende plaatsen spreken zich de komende maanden uit over de bouw van de compostfabriek aan de Voorschoterweg. Auto gestolen leiden Een 24-jarige Leidenaar is gisterochtend aan de Mila- nenhorst beroofd van zijn personenwagen. De man stapte om streeks 6.30 uur in zijn Mercedes om naar zijn werk te gaan. Omdat hij iets was vergeten snelde hij terug naar de flat. De sleutels liet hij in het contact zitten. Vanaf de galerij zag hij nog net iemand in de auto stappen en wegrijden. Golf auto-inbraken leiden Autokrakers hebben vannacht op een groot aantal plaat sen toegeslagen. Uiteen auto aart de Juliana van Stolberghof verdwenen een radio-cassetterecorder en gereedschap. Volgens de eigenaar was het de vijfde keer in korte tijd dat zijn wagen werd opengebroken. Aan de Diepenbrocklaan zijn een fototoe stel met tele-lens en-een radio uit de wagen gehaald. Aan de 2e Binnenvestgracht bleef de buit beperkt tot een autoradio. Pogin gen tot autokraak aan de Oude Vest en de Willem de Zwijgerlaan mislukten. 'Kaal' paard leiden Zijn paard staat er nog, maar voor de rest is zo'n beetje alles weg. Een 51 -jarige man deed gisteren aangifte van diefstal van een paardedek en verschillende attributen uit een weiland aan de Louis Couperusstraat. Het zadel werd van de rug van zijn edele viervoeter gestolen. Eerder werden al een voederbak en een chemisch toilet gestolen, die bij een caravan in het weiland stonden. De eigenaar vermoedt dat de daders telkens via het naastgelegen Van Gend en Loos-terrein in de wei klimmen. Krakers in Haarlemmerstraat leiden Vier krakers hebben het afgelopen weekeinde hun intrek genomen in een bovenwoning aan de Haarlemerstraat 120. De politie kreeg gisterochtend een seintje van de nieuwe bewoners, dat het pand langer dan 24 uur was bewoond. Agenten en een hulpofficier van justitie gingen een kijkje nemen. Ze hebben de eigenaar meegedeeld dat de krakers alleen via een civiele proce dure uit de woning kunnen worden gezet. Volgens de politie staat de etage al geruime tijd leeg. Vrouw (22) aangerand leiden Een 22-jarige Leidse vrouw is gisteravond aangerand. Ze werd vanaf de le Binnenvestgracht op de flets achtervolgd door een jongen van een jaar of zestien. Op de Rembrandtstraat maakte de vrouw duidelijk dat ze niets van hem moest hebben, maar hij bleef achter haar aan fietsen. In de Gerrit Doustraat haalde hij het slachtoffer in en greep haar vast. De vrouw kwam hierbij te vallen, waarna de dader er vandoor ging. Leedvermaak in Stevenshof leiden Geen koor dat de smartlap en het levenslied met zoveel plezier zingt als Leedvermaak. Het 30-koppig Leids gezelschap heeft werk van Koos Alberts en de Zangeres zonder Naam op het repertoire staan. Leedvermaak treedt zondagmiddag op in buurthuis Stevenshof aan deTrixTerwindtstraat. Het optreden begint om 14.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 2,50. Inleveren /i Q Streekmuziekschool I J Rijnakkoord in Lei derdorp moet inleveren. Fusie met de Leidse mu ziekschool is een van de mogelijkheden Ziek /t r Bewoners van de I 3 Oude Ambachten- buurt in Alphen zeggen, dat zij ziek worden van hun huis. De woning bouwvereniging is ver baasd Vliegangst /I /T Op lezing over I O vliegangst blijkt: „Vliegen is echt het veilig ste, op de lift na" Kredietbank adverteert op vuilniswagens De reinigingsdienst heeft een nieuwe inkomstenbron aange boord. De vuilniswagens gaan voortaan reclame voeren. De eerste organisatie die zich hier voor heeft aangemeld is de Ge meentelijke Kredietbank. De bank adverteert met de slogan 'goed voor uw lening en doorlo pend krediet' op drie wagens. Andere kandidaten worden nog gezocht. J. Siebols, directeur van de Kredietbank, ziet een overeen komst tussen zijn activiteiten en die van de reinigingsdienst. „De gemeentelijke reiniging heeft tot taak de straten schoon te houden, wij ruimen de proble i op i die in de leiden „De berenrage is voorbij. 1993 wordt het jaar van de nijlpaarden", voorspelt R. Verdoom, ac tiviteiten begeleider van De Zuidwester. Het dag verblijf voor geestelijk gehandicapten aan de Ken- nedylaan heeft alle belang bij een nijlpaardenrage, want de bezoekers van De Zuidwester maken hou ten poppen van het logge dier. In De Zuidwester wordt veel met hout gewerkt. „Vorig jaar maakten we vooral beren. We vonden dat het nu tijd werd voor iets anders. Nijlpaarden dus", zegt Verdoom. Sinds kort is er een winkeltje in De Zuidwester. Zelfgemaakte cakes, appeltaarten, speelgoed en kleding gaan over de toonbank. Erg druk is het er nog niet. „Veel mensen kopen hier omdat ze den ken dat we zielig zijn. Niet omdat ze de spullen zo mooi vinden. Daar willen we vanaf. Gehandicapten kunnen heus wel kwaliteit bieden, alleen doen ze er wat langer over. Maar zielig zijn ze niet." FOTO JAN HOLVAST schulden zijn gekomen", zo verklaart hij de actie. De reclame op de wagens le vert de reinigingsdienst 1250 gulden per jaar per wagen op. De actie is overigens niet ge heel nieuw. De brandweer heeft gedurende een aantal jaren ook reclame gevoerd op de wagens. Onder meer deze krant en een verzekeringsmaatschappij maakten daar gebruik van.' De actie is inmiddels gestopt, om dat zich geen nieuwe adverteer ders meldden. De reclame le verde de brandweer 10.000 gul den per jaar per bedrijf op Eén sportzender op Leidse kabel Per 1 maart worden op het re gionale kabelnet twee wijzigin gen doorgevoerd. Op die datum verdwijnt Sportnet en blijft van de twee sportzenders alleen Eu rosport over. Deze zender zal een groot deel van de program ma's van Sportnet, dat per 1 maart wordt geliquideerd, over nemen. Op het vrijkomende ka naal keert Duitsland 3 terug. Op 1 maart wordt verder de naam van het radioprogramma Power FM gewijzigd in Love Radio. De naamswijziging brengt geen verandering in programmering en doelgroep 16 tot 35 jaar). Plan voor Stadsgehoorzaal gekraakt leiden, wim koevoet leiden barbelun bertram „We willen bij elkaar blijven. Zelfs al moeten we er een wijk erbij nemen, en een stuk harder werken. Dat hebben we er wel voor over", zeggen de 'klusjes mannen', die de wijk Pancras onderhouden. Hun toekomst is onzeker: de gemeente wil dit project voor werklozen opdoe ken. In de plaats van de huidige groepen 'omgevingsvakwerklie- den', zoals de klusjesmannen in gemeentetaai heten, moeten er vijf groepen komen, die elk een deel van de stad voor hun reke ning nemen. Voor de klusjes mannen betekent dit, dat ze in gedeeld kunnen worden in een hele andere wijk en met andere collega's moeten gaan werken. „Onze grootste angst is dat de groep uit elkaar valt", zeggen de vijf klusjesmannen van de wijk Pancras. „We'zijn een erg hech te groep." De vijf zijn ook bang om, als zij in een andere wijk gaan werken, opnieuw met de nek te worden aangekeken. Dat hebben zij al eens meegemaakt toen zij twee jaar geleden in de wijk Pancras begonnen. „Geluk kig is dat nu over", zegt K. Kroon, hoofd van het werkgele genheidsproject. De buurtbewoners zijn erg gesteld op hun klusjesmannen. „Het was hier een beestenboel. Door de komst van de vakgroe pen is de buurt weer opgeknapt. Ik denk dat. als die jongens er niet meer zijn, het binnen twee dagen weer een zooitje is", zegt een bewoonster van de Uiter stegracht. „Ze zijn echt nodig, anders wordt het hier binnen de kortste keer een bende", vindt een ander. De groepen in I^iden-Noord en de Merenwijk zitten in het zelfde schuitje. „Ik ben als de dood voor wat er komen gaat. Er is nu een kleine, herkenbare groep die de Merenwijk onder houd. Zeker in de hoogbouw wijken is dat een van de weinige herkenbare dingen. Als de plan nen van de gemeente doorgaan gaat deze kleine groep op in een groot geheel. Ik denk dat we dan weer in de oude situatie te rugvallen". zegt J. Pietcrsen van de Raad en Daadwinkel in de Merenwijk. „En dan is al het werk voor niets is geweest." „Een gemiste kans voor de pop muziek in Leiden". Zo noemt I. van der Plas van het bestuur van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) het plan om de Stadsge hoorzaal om te bouwen tot hèt muziekcentrum van Leiden. Van der Plas, die wordt be schouwd als deskundige op het terrein van de popmuziek in Nederland, vindt in het plan niets terug over het voornemen om het LVC 'grotere popconcer ten' in de Stadsgehoorzaal te la ten organiseren. De opsteller van de nota over de Stadsgehoorzaal een bu reau dat de gemeente adviseert stelt vast dat impresario's die het 'internationale A popcircuit' bestrijken alleen maar geïnte resseerd zijn in grote zalen als Ahoy' en De Doelen in Rotter dam, de RAI in Amsterdam en Vredenburg in Utrecht. De Stadsgehoorzaal telt in dit cir cuit volstrekt niet mee. Het bu reau concludeert daarom dat het geen zin heeft om het LVC in de Stadsgehoorzaal de wat 'grotere' popconcerten te laten organiseren. Van der Plas noemt dit vol strekte onzin. „Internationaal A-popcircuit? Volgens mij be staat dat helemaal niet. De ver gelijking met Ahoy', waar tien duizend mensen in kunnen, is natuurlijk volslagen absurd. Vee! betere vergelijkingen zijn die met de kleinere zalen als De Melkweg in Amsterdam en Ti- voli in Utrecht waar wel degelijk gerenommeerde popbands op treden." Fouten „Deze nota is het werk van bui tenstaanders. Er staan veel fou ten in. Zo is het LVC niet een van de tien maar een van de 45 door de Stichting Popmuziek Nederland erkende podia", al dus Van der Plas. Deze status brengt met zich mee dal het LVC zich in zijn programmering op het 'alternatieve clubcircuit' richt. Relatief onbekende bands die inde exper mentele muziek maken de hoofdmoot. Toegangskaart jes kosten maximaal vijftien gulden. Het LVC én cultuurwethouder II. Koek (PvdA) prol»Cll In t LVC en de Stadsgehoorzaal al enige tijd nauw te laten samen werken. Volgens T. van der Meer, bij het LVC belast met de programmering, gaan er nu veel popgroepen aan leiden voorbij ornaat het LVt te tdein is en ei verder nauwelijks organisaties zijn die de wat commerciëlere acts op de plankieren van de Stadsgehoorzaal zetten. Ge dacht moet worden aan arties ten als De i Mjk, and) i Htlfei en nieuwe veelbelovende buiten landse groepen die alom gepre zen debuutplaten hebben afge leverd. Van der Plas r ent dat i een oppepper van de popeul tuur in Leiden vooral meer geld nodig is. „Ook al laat je een band in een uitverkochte Stads gehoorzaal (800 mensen) optre den, mag je al blij zijn als je quitte speelt. Voor een concert /iin zo ,ii twintig mensen aan het werk met de opbouw van de geluidsinstallatie Bij het I.V< speelt ook de baromzet een gro te rol. Daarmee worden veel van de kosten bestreden. Pro bleem in de Stadsgehoorzaal is nu dat het horecagedeelte is verpacht. Daarover en over een eventuele gemeentelijke bijdra ge is in de nota geen letter te Ie zen." in de Leidse stadsvernieuwingswijken moeten straks in de hele stad werken. Maar dat betekent, tot hun verdriet, het einde van FOTO ELLEN MARTENS De klusjesmannei de vaste ploegen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11