Leiderdorp bezuinigt op schoolzwemmen Verhuizing Innovam is een gigantische klus Regio Bruggenbouwers in de startblokken Ravage door storm kri& nieuwe baan in Buren Gemeentesecretaris Warmond MAANDAG 22 FEBRUAR11993 '-CHEF JANET VAN piJK. 071-1E ggjjjgjj Zwembad-directie: 'Ondoordachte maatregel' wordt ingehaald. Maar daar denken ze bij de gemeente niet Overigens heeft de afdeling onderwijs en welzijn van de ge meente Leiderdorp een nog ver- gaander oplossing achter de hand als alternatief voor het se lectieve schoolzwemmen. Die behelst een totale opheffing van het schoolzwemmen met als al ternatief een gratis zwemabon nement voor leerlingen zonder A-diploma. Dat zou de gemeen te 13.000 gulden opleveren, na melijk het verschil tussen de huidige kosten (36.000 gulden) en de betaling van de abonne menten aan De Does (23.000 gulden). De gemeenteraad van Leider dorp buigt zich op 8 maart tij dens een speciale vergadering over de kwestie tijdens een be zuinigingsdebat, van ambtswe ge aangeduid als 'kerntakendis- Nieuwe kans mini-markten De mini-markten in Zoeterwou- de, op het Eendenkooiplein aan de Rijndijk en tal het Dorp, moeten nog een jaar lang een kans krijgen. Beide markten krijgen er tien kramen bij. De markt in het Dorp moet wel ver kassen van 't Watertje naar het Dorpsplein. Dit staat in een voorstel dat dat burgemeester en wethou ders donderdag aan de ge meenteraad voorleggen. In de vergadering van de commissie welzijn, begin deze maand, was niet iedereen het eens met een uitbreiding. De meerderheid wilde de markt aan de Rijndijk wel een kans geven. Maar veel commissieleden meenden dat de mini-markt op 't Watertje geen levensvatbaarheid heeft. Inbrekers nemen telefoon mee leiderdorp» Een woning aan de Margrietstraat in Leiderdorp is gisteravond bezocht door inbrekers. Zij braken de achterdeur open en namen een telefoon mee. Bewoners blussen brandje zelf hazerswoude-dorpBewoners van een huis aan de Korenmolen laan in Hazerswoude-Dorp hebben gisteravond zelf een brandje in hun huiskamer geblust. Het vuur ontstond in de schoorsteen en sloeg vervolgens over naar de huiskamer. Het vloerkleed vatte vlam. De brandweer is wel ter plaatse geweest. Dure lampen uit kwekerij gestolen woubrugge Uit een kwekerij aan de Tuindersweg in Woubrug- ge zijn vannacht kostbare lampen uit een kas gestolen. Het was vanochtend nog niet bekend om hoeveel lampen het ging en hoe de inbrekers zijn binnengekomen. De storm in de nacht van zater dag op zondag heeft in de Leid- se regio alleen materiële schade opgeleverd. Vooral het verkeer ondervond hinder, omdat veel bomen op het wegdek terecht kwamen. Veel losgewaaide takken kwa men ter hoogte van Leiderdorp op de rijksweg A4 terecht. Het hout vormde een gevaar voor het verkeer. De politie haalde samen met de ANWB de takken weg. In Hazerswoude-Dorp viel rond half twee een dikke boom dwars over de Gemeneweg. De Lezing over weg was een half uur afgesloten voor het verkeer. Aan de Boterbloemstraat in Zoeterwoude-Dorp waaiden rond vijf uur acht pallets, af komstig van stellingen bij een nieuwbouwterrein, op een wo ning. Ze vlogen eerst een meter of tien door de lucht en kwa men uiteindelijk op het dak te recht. Dakpannen en -richels werden kapotgeslagen. Een binnenvaartschip in de Oude Rijn sloeg los van de ka bels. Met veel moeite kon de politie van Rijnwoude met de rijkspolitie te water het schip weer aan de kant krijgen. eschakenbos correspondent De Warmondse gemeentesecretaris IJ. Lauten- bach verlaat de gemeente. Wanneer de raad van de gemeente Buren (Gelderland) aanstaan de donderdag zijn benoeming goedkeurt, kan Lautenbach daar op 1 juni beginnen. Op de aanbeveling staat alleen Lautenbachs naam en naar verwachting zal de Burense raad zijn be noeming tot gemeentesecretaris unaniem on dersteunen. Buren ligt vlak boven Tiel in de Betuwe en telt 10.000 inwoners. Lautenbach wordt daar niet alleen gemeentesecreatris, maar ook hoofd van de afdeling Middelen. Daaronder vallen onder meer de gemeentelijke financiën en in terne zaken. Buren is momenteel druk bezig met een ambtelijke reorganisatie, waarvan Lautenbach de laatste stappen moet gaan be geleiden. Lautenbach is ruim vier jaar werkzaam in Warmond. Onder zijn leiding is een groot deel van de ambtelijke werkzaamheden geautoma tiseerd en is het ambtelijk apparaat ingrijpend gereorganiseerd. Op het moment dat War mond daar de vruchten van zal plukken, zegt een aantal ambtenaren de gemeente vaarwel. Onlangs nam sectorhoofd Grondzaken H. Boel mans nog afscheid. Nu is het de hoogste baas zelf die elders zijn carrière wil voortzetten. Lautenbach en burgemeester 1. van der Wel bevestigen de voordracht van de gemeentese cretaris in Buren, maar willen zich verder van commentaar onthouden. Innovatie- en onderwijscentrum van Voorschoten naar Nieuwegein Antieke klok buitgemaakt wassenaar Bij een inbraak in een woning aan het Anthonie Duyckplein in Wassenaar is gisteren in de vroege uurtjes een an tieke Friese staartklok buitgemaakt. De klok is ongeveer 5000 gulden waard. De bewoners ontdekten bij thuiskomst dat de keukendeur was vernield. Inbraak in boot leimuiden» Uit een boot inde Leimuidense Drecht zijn zaterdag overdag een koelkast, twee brandblussers en een prullemand ge stolen. De dieven konden bij het schip komen via een andere boot. Ze kregen toegang door het zeil van een andere boot open te ritsen. expeditie De Leiderdorpse fotograaf en bergbeklimmer Robert Eckhart houdt woensdag 24 februari een lezing over zijn expeditie naar de Carstenszpyramide op Irian Jaya, het vroegere Nieuw Gui nea. Tevens vertoont Eckhart dia's over de beklimming van de berg en het leven op Irian Jaya. Aanvang 20.00 uur in de Muzenhof aan de Cor Gordijn singel in Leiderdorp. Entree 7,50 gulden. Alleen Leiderdorpse leerlingen die nog niet kunnen zwemmen mogen in de nabije toekomst meedoen aan het schoolzwemmen. De gemeente overweegt om bezui nigingsredenen af te zien van het klassikaal zwemmen voor iedereen. De directie van zwembad De Does spreekt in een eerste reactie van een 'ondoordachte maatregel'. leiderdorp roy klopper Wekelijks krijgen zo'n 350 leer lingen van Leiderdorpse basis scholen zwemles. De scholen zien het als een welkome aan vuling op de gymnastieklessen, terwijl alle leerlingen op deze wijze in elk gevél de basisbegin selen van het zwemmen onder de knie krijgen. De gemeente, op zoek naar manieren om te bezuinigen, is op het idee gekomen om het aantal schoolzwemmers te be perken. Dit kan gebeuren door leerlingen die al een diploma hebben op school achter te la ten en alleen de niet-2 naar De Does te sturen. Het is nog niet precies be kend hoe veel geld hiermee wordt bespaard. Vast staat wel dat zwemles aan een groep kin deren ongeveer 4500 gulden per jaar kost. Momenteel zijn er vijf van die groepen. Als de gemeenteraad het be zuinigingsvoorstel omarmt, ko men waarschijnlijk ook de ver voerskosten van de school naar het zwembad voor rekening van de ouders. Dit betekent een be zuiniging van ruim 8000 gulden per jaar. Directeur R. Toering van zwembad De Does heeft nog niets gehoord over de gemeen telijke plannen. Dit verbaast hem zeer omdat hij momenteel intensief overlegt met ambtena ren over de sluiting van het bui tenbad. Toering noemt het een slech te zaak dat aan het school zwemmen wordt getornd. „De ze week las ik nog dat de zwem- vaardigheid van kinderen van ongeveer negen jaar oud mo menteel bedroevend is. Met dit soort maatregelen wordt de toe stand alleen maar slechter. Er moeten zeker eerst een paar kinderen verdrinken voordat de politiek wakker wordt. De put dempen als het kalf verdronken is, heet dat." Volgens Toering is zwemles ook van belang voor kinderen die al kunnen zwemmen. >,Voor veel scholen is het zwemmen een aanvullend uurtje gymnas tiek. Je moet nog maar afwach ten of na opheffing van de zwemles dat verloren uurtje li chaamsbeweging in de gymzaal voorschoten miepde graaff Tweehonderd mensen die hun woonplaats vaarwel moeten zeggen. Vier verschillende be drijfspanden van waaruit 35.000 studieboeken, tientallen auto's en motoren en tonnen meubi lair moeten worden versleept. Uiterst geheime examenopga ven die dienen te worden ver plaatst zonder dat eeq examen kandidaat er één blik op kan werpen. En dat alles tegen de achtergrond van de studie die voor duizenden cursisten rim pelloos dient te worden voort gezet. De komende verhuizing van Innovam uit Voorschoten naar een nieuwbouwkolos in Nieu wegein wordt een gigantische klus. Het innovatie- en onder wijscentrum voor motorvoertui gen en tweewielerbranche ver trekt pas over drie maanden, maar heeft er al een aanloop van anderhalf jaar op zitten. Al die tijd is er al een speciale 'ver- huismanager' in dienst en fun geert er voor de werknemers een sociaal plan. Uiteraard heeft de verhuizing de meest ingrijpende conse quenties voor het personeel. Je zult met je hele hebben en hou wen maar in een vreemde plaats worden neergeplant. „Er staat niemand te juichen", er kent adjunct-directeur financië le en facilitaire zaken Piet den Hartog meteen. „Het is ook in grijpend, zeker als je een heel gezin achter je hebt. Anderzijds zijn er ook mensen die het leuk vinden de drukke Randstad te kunnen ontvluchten. Hoe dan ook, ons vertrek is onvermijde lijk. Voorschoten is te slecht be reikbaar geworden voor onze cursisten# die uit het hele land komen. Ze staan van alle kanten in de file. Al vanaf 1984 klagen de cursisten. En dat kunnen we ons niet permitteren. We krij gen per slot van rekening jaar lijks zo'n 50.000 mensen over de vloer." Vier panden Ingrijpend én ingewikkeld is de verhuizing eens temeer omdat er vier verschillende gebouwen worden leeggehaald. Innovam, sinds '63 in Voorschoten geves- Adjunct-directeur Piet den Hartog Innovam in één van de vele leeg te halen magazijnen. De mammoet-ver huizing van het Voorschotense bedrijf speelt zich daadwerkelijk af in mei, maar heeft al een aanloop van an derhalf jaar. foto hiflco kuipips tigd, was immers al jaren uit Papelaan, diverse afdelingen el- studieboeken uit een magazijn zijn jasje gegroeid en had, be- ders in het dorp ondergebracht, aan de Rouwkooplaan te wor- halve het hoofdgebouw aan de Zo dienen er rond de 35.000 den verstouwd en zal een op slagplaats aan de Leidseweg ook tot de laatste doos toe leeg moeten. Vanuit het KVB-gc bouw op de hoek Wijngaarden laan/Schoolstraat, de ontwik- kel-afdeling van Innovam, ver kassen nog eens 30 medewer kers mee. Het examenmateriaal krijgt een extra vip-behandeling bij de verhuizing. Het mag natuurlijk niet gebeuren dat de stof onder ogen komt van cursisten. Alle uitslagen worden in een kluis bij de bank bewaard tot het mo ment dat de drukker zich erover ontfermt (Den Hartog: „We zijn af en toe net de Nederlandsche Bank"). De opgaven worden in een aparte, goed beveiligde ver huiswagen meegenomen naar Nieuwegein. De rekening Wanneer half mei een slordige 35 man van het verhuisbedrijf het karwei half mei daadwerke lijk hebben geklaard, zal Inno vam een paar dagen op non-ac tief staan. Langer kan het on derwijscentrum absoluut niet stilliggen. De werknemers die dan nog niet in of rond de nieuwe werk plek wonen, kunnen voorlopig vanuit Voorschoten met een bus naar Nieuwegein. Sommi gen zijn al druk met afspraken over poolen in de weer, weet Den Hartog. Gedurende de ge wenningsperiode mogen de In novam -werknemers twee maal een half uur per dag 'in de baas zijn tijd' van VpOWehotCT IUUD Nieuwegein reizen. Maar men wordt dan wel geacht binnen twee jaar te verhuizen. Ten slotte: de rekening van dit alles. Den HwtOg lean 61 moeilijk een slag naar slaan. Hij denkt dat de verhuisoperatie bij het bedrijf met een jaaromzet van 50 miljoen al snel in de mil joenen zal lopen. „Maar hele maal objectief kun je dat bedrag niet zien. In Voorschoten heb ben wc 7000 meter, in Nieuwe gein beschikken we straks over 13.000 meter. Als we hier waren gebleven, hadden we ook met uitbreklirigskoiten te maken gekregen. Bovendien was het meubilair al aan vervanging toe. Kortom, een groot deel van de verhuiskosten hadden we an ders ook gehad.'' leiderdorp» Alles staat gereed om te beginnen met de bouw van de nieuwe brug over de Dwarswatering in Leiderdorp. Een hijskraan en allerlei stalen balken aan het eind van de Buitenhoflaan wekken de indruk dat het werk elk moment kan beginnen. Maar volgens de gemeente is dat niet het geval. „De bouwvergunning is nog niet rond, al wordt die binnenkort wel afgegeven." Ambtenaren hebben na het ontdekken van de kraan wel even een onderzoekje ingesteld.,,We willen niet dat er te vroeg wordt begonnen." Bouwvergunning of niet, op de nieuwste platte gronden van Leiderdorp die de gemeente verstrekt staat de brug al ingetekend. foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9