Italië en Vaticaan ruziën over kerkelijk huwelijk Dienstbaarheid als levenshouding Kerk Samenleving MAANDAG 22 FEBRUAR11993 BUITENLAND KORT De anglicaanse synode bezorgd vaardbaar abortussen i pleit v hoge' aantal n Engeland. Zij t zorgzaam kli- werkelijke al ternatieven voor abortus worden aangeboden. Ook wordt de medische weten schap gesteund in haar po gingen om zich er in een zo vroeg mogelijk stadium van te vergewissen of een abor tus noodzakelijk is. De sy node wees een voorstel af van de orthopedisch chi rurg Jonathan Redden, die de termijn voor een abortus wilde beperken tol de eer ste achttien weken van de zwangerschap. De synode wilde zo'n termijn niet noe men. Zij sprak uit dat hel in de zeldzame gevallen dat een abortus na 24 weken wordt uitgevoerd, moet vaststaan cfat het om een ernstig gehandicapt kind gaat, dat vrijwel geen mo gelijkheden heeft om in le ven te blijven. Bananenplantages De Hondurese bisschop Luis Alfonso Santos heeft zijn landgenoten opgeroe pen de plantages van de grote Noordamerikaanse bananenmaatschappijen in het noorden van het land te bezetten om er produkten te telen 'die de armen nodig hebben om zich te voeden In een persverklaring zin speelt de bisschop op de beslissing van de onderne mingen die ongeveer 200.000 hectare van de vruchtbaarste grond van Honduras bezitten om de produktie van bananen te beperken. De onderne mingen besloten daartoe na het besluit van de Europese Gemeenschap om de im port van de zogenaamde dollar-bananen aan banden te leggen. Santos meent dat de grond moet worden be zet om er mals, rijst, bonen en andere produkten te te len. Myanmar De moslims in Myanmar, het vroegere Birma, worden systematisch vervolgd. De in het noordwesten van het land wonende Rohingya, zoals de moslims worden genoemd, worden naar wil lekeur gearresteerd, ver kracht, gedeporteerd of te rechtgesteld, terwijl hun moskeeën worden vernield. Dit schrijft de speciale rap porteur van de VN-com- missie voor de mensen rechten, Angeto Ribeiro, in het jaarlijks rapport over re ligieuze intolerantie. Vol gens officieuze schattingen zijn er ongeveer 1,4 tot 2 miljoen moslims in Myan mar. Om aan de vervolging te ontkomen zijn tot nu toe ongeveer 300.000 moslims naar Bangladesh gevlucht. Moefti van Jeruzalem Jordanië heelt de 81-jarige oud-onderwijsinspecleur Sheikh Suleiman al-Jaabari benoemd tot moefti van Je ruzalem, de hoogste islami tische gezagsdrager op de bezette Westoever van de Jordaan. Jaabari volgt Sheikh Saa el-Deen al-Ala- mi op die twee weken gele den aan een hartinfarct overleed. Hij heeft een graad in de islamitische theologie behaald aan de al-Azhar moskee in Cairo, de oudste en meest presti gieuze islamitische school voor hoger onderwijs. 'Alleen kerkelijke rechtbanken mogen zich over scheiding uitspreken' Italië en het Vaticaan ruziën over de ontbinding van hu welijken die in een rooms-katholieke kerk zijn gesloten. Het Vaticaan houdt eraan vast dat alleen de kerkelijke rechtbanken zich over de ontbinding van zo'n huwelijk mogen uitspreken. VATICAANSTADAFP-CIC Dat heeft de Vaticaanse 'minis ter van buitenlandse zaken', aartsbisschop jean-Louis Tau- ran, laten weten aan de Itali aanse ambassadeur bij de Heili ge Stoel. Het Italiaanse Hooggerechts hof sprak onlangs uit dat de Ita liaanse rechtbanken in de kerk gesloten huwelijken mogen ont binden. Het hof beklemtoonde dat dit alleen geldt voor de 'bur gerlijke kant' van het huwelijk. De kerkelijke rechtbanken blij ven de bevoegdheid houden zich over de 'kerkelijke kant' uit te spreken. Door de uitspraak van het hof ontstond bij som migen de indruk dat de Itali aanse rechtbanken het-voortaan voor gescheiden rooms-katho- lieken mogelijk zouden kunnen maken in de kerk te hertrou- Tauran beroept zich op een afspraak die kort voor de ratifi catie van het nieuwe concor daat tussen Italië en het Vati caan, op 31 mei 1985, zou zijn gemaakt. Het Vaticaan zou toen in een nota de Italiaanse autori teiten hebben laten weten dat de Italiaanse rechters geen be voegdheid zouden hebben zich uit te spreken over in een rooms-katholieke kerk gesloten huwelijk. Pauselijke onderscheiding kroon op het werk voor Leidenaar Jaap van Schie LEIDEN DICK V Dienstbaar zijn. Het staat nog net niet op zijn voorhoofd ge schreven, maar Leidenaar Jaap van Schie (78) heeft wel altijd naar dit motto geleefd. Als melkboer die dag en nacht voor zijn klanten klaar stond, als vrij williger van De Zonnebloem en ook als meelevend lid van de rooms-katholieke St. Petrus-pa rochie. Meer dan 61 jaar gaat hij inmiddels als collectant de rijen gelovigen af en verder rijdt hij in zijn auto mensen naar de kerk die er op eigen kracht niet meer kunnen komen. Vooral voor deze laatste inspanningen kreeg Van Schie gistermorgen door pastoor A. Heijster de pau selijke onderscheiding 'Pro Ec clesia et Pontifice' opgespeld. „Het altijd klaar staan heb ik van huisuit meegekregen", zegt de melkboer-in-ruste. „In een middenstandsgezin stond, ze ker in mijn jeugd, alles in het te ken van service verlenen. Voor elke klant moest strijd worden geleverd. Maar ik heb dat nooit als een opoffering beschouwd. Ik hou nu eenmaal van men sen." Als melkboer bouwde hij zo'n reputatie op dat zelfs niet- katholieken tot zijn klanten kring toetraden. In die tijd een weinig alledaags verschijnsel. Doordat hij al vroeg werd in geschakeld voor de melkzaak van zijn vader, kwam Van Schie niet toe aan de gebruikelijke 'loopbaan' van een rooms-ka tholieke jongere. „We hadden geen tijd om misdienaar of lid van het jongerenkoor te wor den. Zelfs op zondag moesten we erop uit om bij de boeren de melk op te halen." Hij was 'al' zeventien toen hij als collectant voor het eerst wat voor de parochie kon beteke nen. Van Schie begon in een tijd dat een groep jonge vrijwilligers in de kerk geld ophaalde voor het studiefonds voor jonge priesters en de ouderen de rijen langs gingen voor giften voor de armen en allerlei andere kerke lijke activiteiten. Pas later ont stond één groep van collectan ten. Toen het roomse leven nog bloeide moest Van Schie vrijwel elk weekeinde aan de bak tij dens de vele missen die werden gehouden. Nu heeft hij om het weekeinde 'dienst'. „Maar ou deren naar de kerk rijden, dat doe ik wel elke zondag", vertelt hij. Door de week is hij actief als vrijwilliger voor De Zonne bloem, waarvoor hij zieken in Leiden en omgeving thuis be zoekt. „Ik heb jaren langs de Leidenaar Jaap van Schie: „Het altijd klaarstaan heb ik van huisuit meegekregen." foto ^hielco kuipers weg gezeten en de meeste men sen kennen je goed. Ik heb overal entree. Dit vrijwilligers werk geeft enorm veel voldoe ning en zolang ik mezelf nog goed voel, ga ik ermee door." Ook de uitreiking van de pau selijke onderscheiding ziet hij niet als de afsluiting van zijn 'loopbaan' als collectant. „Ik heb er nog altijd veel plezier in", zegt Van Schie. Zelfs de omvangrijke fraudezaak die en kele jaren geleden de Petrus-pa rochie zoveel schade berokken de, heeft hem niet aangeslagen. Cynici zouden kunnen opmer ken dat de Leidenaar jarenlang eenvoudig. heeft gecollecteerd voor het ca sino, waar door toedoen van de toenmalige penningsmeester een flink deel van de kerkelijke inkomsten naar toe ging. Van Schie wil daar geen moment bij stil staan. Hij veroordeelt ook ,God is liefde", zegt hij E.&oDICK VAN DER PI Vlaamse episcopaat toont 'gebrek aan openheid en dialoog' De bisschoppen van Vlaande ren tonen 'een gebrek aan openheid, dialoog en ontvanke lijkheid' voor de argumenten van de progressieve midden- stroom in de Rooms-Katholieke Kerk. Teleurstelling, bitterheid en uittocht uit de kerk zijn het gevolg. Dit constateerde het Interdio cesaan Pastoraal Overleg, het overlegorgaan van de Vlaamse kerkgemeenschap, afgelopen weekeinde tijdens 2ijn algeme ne -vergadering in Antwerpen. Het IPB lanceerde daar een 'op roep tot een reële en evangeli sche dialoog in de kerk'. Er bestaat een groeiend onge noegen en onbehagen bij een groot aantal actieve gelovigen in de Vlaamse kerk, zei IPB-voor- zitter Agnes Pas. Studiesecreta ris Jean-Paul Vermassen sprak van 'een veelzijdig ongenoegen' tussen gelovigen onderling, maar de laatste jaren vooral in de richting van paus en bis schoppen. Orthodoxen: RK Kerk ziet ons niet langer als 'zusterkerk' De Russisch-orthodoxe patri arch Alexej II heeft het Vaticaan ervan beschuldigd de orthodoxe kerken niet langer als 'zuster kerken' te beschouwen. Dit is in tegenspraak met het Tweede Vaticaans Concilie, aldus de pa triarch tegenover het Italiaanse persbureau ANSA. Het hoofd van de Russisch- Orthodoxe Kerk beroept zich op een document van de congre gatie voor de geloofsleer, waarin wordt gesteld dat in de ortho doxe kerken slechts 'elementen' van de kerk te vinden zijn. Bo vendien wordt beweerd dat de orthodoxe kerken 'ziek' zijn. Volgens Vaticaanse kringen berust de beschuldiging van Aleksej op enkele vertaalfouten in een brief van de congregatie aan de katholieke bisschoppen over de gemeenschap met an dere kerken. Aleksej sprak tegen dat hij de paus zal uitnodigen voor een bezoek aan Rusland of dat hij zelf het Vaticaan zou bezoeken. De relatie tussen de twee ker ken is de laatste jaren ernstig verstoord. Paus waarschuwt voor verblind nationalisme VATICAANSTAD ?„AFP Paus Johannes Paulus II heeft de volkeren op de Balkan ge waarschuwd voor verbitterd na tionalisme dat leidt tot broeder oorlogen. Te vaak zijn vader landslievende gevoelens ont aard in verblind en agressief na tionalisme dat tranen en bloed vergieten met zich bracht, hield de paus president Milan Kucan van Slovenië tijdens een bezoek aan het Vatican voor. De paus sprak van een beslis sende uitdaging voor de mens heid. Om niet de fouten te her halen die zwaar drukken op de geschiedenis van Europa en de rest van de wereld, moet ieder een blijven onderstrepen dat de onvervreemdbare waardigheid van de mens voor nationale be langen komt. Elke groep men sen moet volgens de paus reke ning houden met de legitieme behoeften en verlangens van andere groepen. door Jan Kruis COLOFON RUBRIEKSADVERTENTIES REGIOKANTOREN Kanaalstraat 26a Lisse Tel 02521 -19353, Fax: 02521-19610 HET WEER ROB GROENLAND Winterse trekjes In het afgelopen weekeinde is lucht he lemaal vanaf de Poolcirkel ons land in etappes binnengestroomd. In feite kre gen we op vrijdag al een eerste portie koude lucht met forse regen en hagel buien over ons heen. De zaterdag gaf een heel gevarieerd weertype te zien ochtenduren nog een aantal e regio na middernacht v< ijn. Degene die goed de wolkenluchten bestudeerde, kon halverwege de zaterdagmiddag al nattigheid voelen. Vanuit het noordwes ten schoven namelijk met grote snelheid schapenbewolking en windveren bin nen. bij een geleidelijk aanwakkerende westenwind. In de avonduren verslech terde het weer zienderogen. De van west naar noordwest ruimende wind wakker- 7-8 Beaufort. De climax de de boorplatforms een zware noord westerstorm bi] een hoge zeegang. In de loop van de zondag raakten we steeds dieper in de koudere lucht, die de. De neerslagvorm tijdens d<Touien ging steeds vaker over in hagel en later zelfs natte sneeuw. Tussen de buien e felle opklaringen, £he- felwit nen door de zon. Bovenop deze gevaarten waren grote witte olgde in de t\ e helft v idea n actief koufront n hagel en zware windstoten van noord naar zuid over de regio raasde. Veel mensen schrokken enigszins van dit weer omdat het onverwachts en kracf was. De ontladingen waren vrijwel all maal verticaal en soms binnen een straal van een paar kilometer. Tijden; deze felle ontladingen kleurde menig sterk afgenomen wind e opklaringen kan het de kome~nde twee :en. Overdag zorgt de HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Zuid-Noorwegen: In de loop van vandaag aan de westkust bewolkt. In het binnenland opkla ringen, morgen ook wol kenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima eerst enke le graden onder nul, mor gen wat zachter, 's Nachts matige, plaatselijk Britse Eilanden: Wolkenvelden, af en toe»zon en droog. Toenemende kans op mist. Maxima on geveer 7 graden, 's Nachts in Zuid-En- geland kans op lichte vorst. België en Luxemburg: Af en toe zon en droog. Maxima van 5 graden aan de kust tot rond het vries punt in de Ardennen, 's Nachts lichte vorst. Duitsland: Af en toe zon en droog. Toenemende kans op mist. In het zuiden vandaag nog bewolkt, in de loop van morgen r Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind Maxin vriespunt. Nachts rr Madeira: Af en toe~zon en vandaag nog kans op een bui. In de loop van morgen meer zon.Maxima ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en vandaag nog kans op een bui. Aan de zuidstranden droog. Maxima on geveer 22 graden. Marokkaanse west- Perioden n Maxin it 22 n n, ook enkele1 il op vandaag een /an 18 graden ,n ir zuidwaarts. DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 Zon- en maanstanden Zon op 7.37 zon onder 18.04 Maan op 07.43 maan onder20.36 Waterstanden Katwijk Hoogwater 4.28en 16.39 Laag water 0.06 en 12.25 a rond de lOgra Tunesische kust: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en een enkele bui. Maxima van 15 graden rond Tunis tot 19 graden in Monastir. Frankrijk: Af en toe zon en overwegend droog. Plaatselijk mist. Vandaag in het Rhone- dal en langs de kusten van de Middel landse Zee nog kans op een koude mistral. In de Pyreneen mogelijk sneeuw. Maxima van 5 graden in het noorden en midden tot 10 graden langs de Cóted'Azur. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en een enkele buien. Kouder me Spanje: Perioden met zon en droog. Bij de Costa Brava kans op een bui, in de Pyreneeën sneeuw. In de loop van de week toene mende buienkans .langs de zuidelijke costa's. Maxima langs de oostelijke en zuidelijke costa's van 11 graden bij Bar celona tot 16 graden bij Malaga. Óp de Spaanse Hoogvlakte 's nachts enkele graden vorst. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. In de loop van morgen kleine kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordzijde van het Alpenmassief bewolkt en nu en dan wat lichte sneeuw. Aan de zuidzijde en in de loop van mor gen ook aan de noordzijde wat meer zon. Temperatuur op 2000 meter dalend naar ongeveer min 15 graden. In de da len aan de zuidzijde zacht door föhn. Polen: Wisselend bewolkt en enkele sneeuw buien. Morgen minder buien. Overdag lichte vorst, in de nacht matige tot strenge vorst. Tsjechië, Slowakije en Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd graden onder het vriespunt, 's nachts matige tot strenge vorst. Italië: Tamelijk veel bewolking en vooral in het midden en zuiden buien. Kouder weer. Maxima langs de westkust 7 tot 10 gra den, langs de Adriatische kust 5 tot 8 Weerrapporten 22 feb 7 u Buenos Ai res c Casablanca t Johannesburg I i de Turkse v ir met veranderlijke be- ijd tot tijd buien, moge- Maxima 9 tot 13 gra- HEINZ ££v &l//zew&/e &4~r atw j/j vast wel <soel> gebku'fcew, ZD □C ma-ma, wat me&sem we VALS OAT B/LJET/ BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8