Leiden Maredijkbuurt in actie tegen seksclub Hoorzitting over plan autovrije Beestenmarkt Ons Doel kan zonder ledenraad niet verder Inbrekers slaan hun slag in restaurants Overvallers bellen aan Leidse scholier spijbelt vanwege problemen thuis Treinverkeer gestremd na stroomstoring Slaapkamer brandt uit MAANDAG 22 FEBRUAR11993 Ondoordacht 9 Klassikaal school zwemmen in Leider dorp wordt afgeschaft. Een ondoordachte maatre gel, vindt de directie van zwembad De Does Jongste y| Met haar 17 jaar is I I de Roelofarends- veense Sandra van Klink de jongste paardenhande laar van Nederland Sommige bewoners doen geen oog meer dicht' Sommige bewoners van de Maredijk doen geen oog meer dicht sinds zich op nummer 97 een besloten seks club heeft gevestigd. Letterlijk vanwege de 's avonds af en aan rijdende taxi's die klanten vervoeren. En figuurlijk vanwege de vrees voor teloorgang van het buurtje. De ge meente treedt in overleg met de eigenaar om de seksclub weg te krijgen. Desnoods zal de gemeente dwang gebrui ken, aldus loco-burgemeester Tj. van Rij. vergadering uitgeschreven in het speeltuingebouw. Ik dacht, daar komt een mannetje of vijf tien. Maar er kwamen tachtig personen", herinnert Klooster- „Er is heel veel verontrusting in dat deel van de Maredijk. De hoop is gevestigd op het overleg tussen burgemeester Goekoop en politiechef Molenaar", aldus buurtvertegenwoordiger P. Kloosterman. Hoe verontrust de bewoners zijn bleek wel uit de opkomst bij de buurtvergadering van afgelo pen vrijdag. „Toen ik hoorde dat er wat speelde onder de omwonenden hebben we een Volgens de wijkvertegenwoor- diger is de onderlinge solidari teit groot in de kleine wijk tus sen Schuttersveld en Haarlem mertrekvaart. Die saamhorig heid is volgens Kloosterman vo rig jaar ontstaan. Toen werd in een zogeheten 'discussienota' van de gemeente de mogelijk heid opengelaten de buurt in de toekomst te slopen. Daar liep men toen gezamenlijk en met succes tegen te hoop. Voorbode „De Maredijkbuurt is een lekker mengelmoesje van import en oud-Leidenaars. En zeker in die laatste groep weten ze nog dat de buurt vroeger soms een slechte naam had. Maar het is er prettig wonen. Daarom is er ook onrust over die 'club', want men heeft angst dat dit mis schien een voorbode is van an dere, mindere ontwikkelingen", aldus Kloosterman. Daarom is de buurtorganisa tie op verzoek van de wijkbewo ners direct in het geweer geko men. Men wil druk uitoefenen op burgemeester Goekoop (be last met onder meer openbare orde, horeca en aanverwante verschijnselen) en korpschef Molenaar van de politie. Wat de buurt zou kunnen helpen is het feit, dat wethouder H. de la Mar zelf aan de Maredijk woont. Naar verluid heeft ook hij al klanten aan de deur gehad die zich in het huisnummer vergis- Vanavond gaat een aantal buurtbewoners langs de deuren om handtekeningen te verza melen, vertelt buurtbewoonster K. Vesseur. Die zullen dan op het bureau van burgemeester Goekoop worden gedeponeerd. „De Maredijk is een doodlo pend straatje. Er is weinig par keerruimte, de huisjes zijn smal en gehorig. Kortom, het vrien delijke verzoek aan de gemeen te luidt om een eind aan deze seksclub te maken", aldus Ves- Volgens wethouder Tj. van Rij (ruimtelijke ordening) zal dat ook gebeuren. „Het bestem mingsplan laat alleen woningen in de wijk toe. Dus een seksclub mag niet." Hij meldt dat de club De Maredijk is in opspraak. Bewoners protesteren er tegen de aanwezigheid van een seksclub op nummer 97. zich tamelijk ongemerkt aan de Maredijk heeft gevestigd. „Dat zal zo'n twee maanden geleden zijn gebeurd. De buurt heeft het dus ook laat gemerkt. Maar blijkbaar is de zaak goed gaan lopen." De procedure om de seksclub weg te krijgen start volgens Van Rij met praten. „We zullen de exploitant vertellen dat hij in overtreding is. Hopelijk kunnen we dan in goed overleg tot een oplossing komen. Misschien kunnen we samen een plek vin FOTO HIELCO KUIPERS den waar de seksclub wel is toe gestaan." Mocht dat overleg mislukken, dan zal de gemeente dwang gebruiken om de seks- club weg te krijgen. Cursus beter slapen leiden* Voor mensen die van hun slapeloosheid en van de slaapmiddelen af wiilen komen geeft de stichting Thuiszorg Groot Rijnland een cursus 'beter slapen'. In de cursus wordt de deelnemers geleerd hoe ze op een natuurlijke manier kunnen slapen, zonder pillen. De cursus bestaat uit acht lessen van an derhalf uur, en wordt geleid dooreen maatschappelijk werker en een wijkverpleegkundige. De cursus kost 25 gulden. Maandag 1 maart is er een voorlichtingsavond, en maandag 15 maart begint de cursus. Voor informatie: 222727. De cursus wordt gegeven in het gebouw van de stichting op de Vollenhovenkade in Leiden. 'Verkiezingsprogramma PvdA kan best wat geëmancipeerder' Op de kandidatenlijst van de PvdA moeten bij de komende verkiezingen voor de gemeente raad evenveel vrouwen als mannen een plaats krijgen. Er moet een systeem komen, waarbij de namen van vrouwen en* mannen elkaar afwisselen. Dat vinden de vrouwen in de PvdA. Nu bestaat de Leidse PvdA- fractie voor eenderde uit vrou wen. Als het aan de PvdA-vrou- wen ligt, dan verandert dit na de volgende verkiezingen. Groen Links gebruikt nu als eni ge partij het 'om en om' sys teem. „Het verkiezingspro gramma van de PvdA kan best wat geëmancipeerder", vindt H. Koek, wethouder onderwijs, kunst en educatie van de PvdA. Onenigheid tussen bewoners en bestuur leiden barbelün bertram Woningbouwvereniging Ons Doel zoekt een nieuwe leden raad. In januari stapte de vorige op, omdat de raad vond dat hij toch niets te zeggen had. „Wij wilden de leden niet langer voor de gek houden en doen alsof we ook maar iets in te brengen hadden", zegt voorzitter Van Tiggelen van de ledenraad. Was een jaren slepend onge noegen tussen bestuur en be woners de oorzaak van het con flict? Het lijkt er wel op. „De be woners 'wantrouwen ons al 15 jaar", zegt voorzitter P. Stevens van het bestuur van Ons Doel. „Daar word je niet vrolijk van." Naar de oorzaken van het wan trouwen kan Stevens slechts gissen. „Ik weet niet waar het vandaan komt. Ze zoeken overal wat achter. Ik voel me machteloos door al dat wan trouwen." Volgens Stevens is de kritiek van de ledenraad niet terecht. „De ledenraad vindt dat wij ze niet serieus nemen. Dat is abso luut niet waar. Maar we kwa men vaak niet aan serieuze za ken toe, omdat de ledenraad een kennis-achterstand heeft. De leden verdiepten zich niet genoeg in de informatie die ze van ons kregen. Die informatie is ook vreselijk ingewikkeld. Je moet je heel goed in de materie verdiepen, wil je weten waar je het over hebt. Dat kost veel tijd." Voorzitter Van Tiggelen van de ledenraad vindt echter dat de bewoners totaal niet seri eus zijn genomen. „We moch ten geen bestuursvergaderingen bijwonen. Achteraf kregen we pas te horen wat er gezegd was. Verder gebruikte de woning bouwvereniging tVvee statuten door elkaar, de nieuwe en de oude zoals het ze het beste uit kwam." Stevens erkent, dat woning bouwvereniging Ons Doel met de statuten misschien wat slor dig is omgesprongen. „Daarin moet ik de ledenraad gelijk ge ven. Dat gedoe met oude en nieuwe statuten verdient geen schoonheidsprijs. Door al dat geharrewar kwamen we aan al lerlei zaken niet toe." Maar een goede reden voor een groot conflict vindt Stevens de statu ten-kwestie niet. „Als je samen woont haal je toch ook niet om de tien minuten het samenle vingscontracterbij?" Ons Doel kan niet verder zon der ledenraad. De raad is hét in spraakorgaan van de bewoners. „We verhuren 2085 woningen en we vinden het heel belang rijk dat de bewoners zich sterk maken, dat ze een goede partij vormen", zegt directeur M. Glaser van Ons Doel. „Een le denraad is zelfs wettelijk ver plicht. Waarschijnlijk komt er nu een onafhankelijke commis sie om de ledenraad te vervan gen totdat de njeuwe statuten zijn vastgesteld. Daarna vragen we de bewoners of ze een nieu we ledenraad willen kiezen", al dus Glaser. „Het is de bedoeling dat een ledenraad advies geeft, ge vraagd of ongevraagd. De raad moet ervopr zorgen dat we goed met de centen omspringen, dat we goede besluiten nemen. Een ledenraad moet dus toezicht houden, maar moet niet mee besturen. Dat heeft ook nogal eens voor problemen gezorgd. De ledenraad wilde wél meebë- sturen. De raad wilde op onze stoel zitten", zegt voorzitter Ste vens. „Maar we zijn heus geen slechte woningbouwvereniging hoor. We springen echt niet schandelijk met de bewoners leiden erna straatsma op verzoek van G.S. Nagtegaal van bakkerij Van Dam wordt morgenavond een hoorzitting gehouden over het plan van de gemeente om de Beestenmarkt autovrij te maken. Nagtegaal is een van de ondernemers die fel tegen het plan is. „Het is niet al leen desastreus voor de winke liers op de Beestenmarkt, maar ook voor de winkeliers in een aantal straten daaromheen." Nagtegaal zegt hoogst verrast te zijn dat wethouder Walen kamp vorige week, 'ineens, patsboem', met zijn plan op ta fel kwam. Hoewel de winkeliers ruim anderhalf jaar op de hoog te zijn van Walenkamps wens, lijkt alles nu in kannen en krui ken te zijn. Nagtegaal: „Terwijl Walenkamp ons beloofd had steeds met ons te overleggen, lezen we nu ineens in de krant dat de plannen rond zijn." De banketbakker heeft weinig vertrouwen in het voornemen van de gemeente en verwacht dat veel ondernemers vertrek ken als er niet meer voor de deur geparkeerd kan worden. Nagtegaal heeft samen met andere ondernemers een alter natief plan voor de inrichting van de Beestenmarkt bedacht. Tijdens de hoorzitting wordt dat plan nogmaals onder de aan dacht van de wethouders Walenkamp (economische za ken) en Van Rij (ruimtelijke or dening) gebracht. Het alternatieve plan voorziet in het terugbrengen van het aantal parkeerplaatsen en het aanleggen van een wandelpro menade met enkele terrassen. „Wij denken aan het handha ven van enkele kort-parkeer- plaatsen. Langs het water kun nen een wandelpromenade en terrassen worden aangelegd. Midden op het plein zijn terras sen niet geschikt, want daar word je alleen al bruin van de uitlaatgassen van voorbijrijden de bussen." De hoorzitting in het stads- bouwhuis aan de Langcgracht begint morgenavond om 19.30 meegenomen met cheques en eer Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op nog onbekende hoeveelheid geld i zondag toegeslagen in twee restaurants in Leiden, restaurant aan de Morsstraat is 7000 gulden ge- Bij Camino aan de Doelensteeg werd een kluis stolen plus enkele sloffen sigaretten. leiden wim koevoet In Leiden bellen overvallers te genwoordig gewoon aan. Het afgelopen weekeinde gebeurde dat drie keer. Slechts een keer vertrokken de daders met buit. De eerste overval aan de deur vond vrijdag plaats aan de Lan- gegracht. Een 23-jarige vrouw deed open voor twee mannen. Een van hen richtte een pistool op de vrouw en eiste haar gou den ketting. De vrouw begon meteen om haar vriend te roe pen, die onder de douche stond. De overvallers maakten zich uit de voeten. Op de Kalvermarkt belde za terdagavond een 22-jarige Lei- denaar bij een woning aan. In tussen stopte een 1.85 meter lange fietser met een bivakmuts op. Hij eiste het geld van de aanbeller en maakte stekende bewegingen met een mes. Di rect daarop ging de deur open. De overvaller duwde beiden mensen hardhandig het pand in. De vrouw die open had ge daan kwam ten val. In de hal gaf de 22-jarige Leidenaar zijn geld af. De dader ging er op zijn fiets vandoor. In de lavastraat was eerder die avond bij een 60-jarige man aangebeld. De jongeman voor de deur had een grote witte doos bij zich. Maar de Leide naar had helemaal geen pizza besteld. Toen hij de deur wilde sluiten verschenen er nog twee knapen. De 60-jarige man be gon wild om zich heen te slaan. Hij wist het trio zijn huis uit te krijgen. Kinderen uit het Leidse ba sisonderwijs die langdurig verzuimen, doen dat in ver uit de meeste gevallen (75 procent) omdat de situatie thuis problematisch is. Ge brek aan opvang in hel spe ciaal onderwijs is een andere belangrijke oorzaak van ver- Wachtlijsten in het speciaal onderwijs leiden ertoe, dat sommige leerlingen niet op een voor hen geschikte school terecht komen. Dat is op te maken uit het eerste verslag van de werkzaamhe den van leerplichtambtenaar J.M.T. Eulderink-Mulder. Ongeveer de helft van de 300 schoolverzuimen die de leerplichtambtenaar heeft geregistreerd, heeft onder wijs gemist als gevolg van verlengd verblijf in Marokko. Daarom adviseert mevrouw Eulderink ouders beter voor te lichten over het belang van onderwijs. Ook moeten er meer sancties komen, meent zij. In het voortgezet onderwijs blijkt 75 procent van de 170 spijbelaars 15 iaar of ouder te zijn. Hun schoolverzuim wordt veroorzaakt door ge dragsproblemen en psychi sche problemen. Andere spijbelaars zitten volgens leerplichtambtenaar Eulderink in de categorie moeilijk lerende kinderen. „En dan gaat hel speciaal om de groep leerlingen, die én een laag intelligentieniveau hebben, én gedragsproble men. MI.K-scholen richten zich op kinderen met leer problemenLOM -;>cholcn zijn er voor leerlingen met gedragsproblemen. Maar voor de groep die met beide problemen zit is in Leiden ei genlijk geen opvang. En de scholen voor speciaal onder wijs zitten vol. Dat is ook een probleem." Eulderink is de enige leer plichtambtenaar in Uriilen en dat leidt ertoe, dal zij niet in alle vormen van onderwijs kan bijhouden of de leer plicht wel wordt gerespec teerd. Met name de controle van de partiële leerplicht scholieren die na een mid delbare opleiding nog een of twee jaar een dag per week naar school moeten schiet er meestal bij in. Een oplos sing ziet zij daar niet voor. Want een extra leerplicht ambtenaar zit er vermoede lijk niet in. „We moeten wel reëel blijven." Het treinverkeer in Zuid-Hol land is zaterdag uren achtereen ontregeld geweest als gevolg van een stroomstoring in het centrum van Rotterdam. Reizi gers liepen vertragingen op va riërend van 10 minuten tot een uur. De stroom viel kort na half tien in de ochtend uit en de sto ring werd pas om 14.00 uur her steld. Het knooppunt Rotterdam zorgt voor de stroomvoorzie ning van de beveiliging van de spoorwegen in een groot deel van Zuid-Holland. Onder meer op de baanvakken Leiden/Rot terdam en Leiden/Alphen en op de lijnen tussen Rotterdam en Hoek van Holland viel de bevei liging uit. Alle seinen sprongen op rood en de bomen bij de overwegen daalden automa tisch. De machinisten moesten 'op zicht' en dus met veel lagere snelheid rijden. Een groot aan tal treindiensten werd geschrapt en bussen onderhielden de ver binding. leiden Kortsluiting in een elektrische deken was hoogstwaarschijnlijk vannacht de oorzaak van een brand op de eerste verdieping in een woning aan de Pasteurstraat in Leiden. Er vielen geen slachtof fers. De schade wordt op 60.000 gulden geschat. De slaapkamer is geheel uitgebrand. Ook bij de bu ren is er rookschade. De waterschade op de bene denverdieping is groot. Door de hitte smolt de wa terleiding. De brand werd rond kwart over twaalf ontdekt. De brandweer was tot drie uur bezig met nablussen. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7